Рішення
від 26.09.2023 по справі 300/525/23
ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"26" вересня 2023 р. справа № 300/525/23

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:

судді Микитин Н.М.,

при секретарі судового засідання Савченко Н.В.,

за участю представників позивача Старцун Н.І., Маланюка О.Я.,

представників відповідача Гавадзина М.В., Бабій Т.С.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами загального позовного провадження адміністративну справу за позовною заявою товариства з обмеженою відповідальністю "Світ Шкіри" до Головного управління Державної податкової служби в Івано-Франківській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень від 25.01.2023 № 000366/0701, 000367/0701 та 000368/0701, -

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю "Світ Шкіри" (надалі позивач, товариство, ТОВ "Світ Шкіри") звернулося до суду з адміністративним позовом до Головного управління ДПС в Івано-Франківській області (надалі відповідач, ГУ ДПС в Івано-Франківській області) про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень(далі - ППР) від 25.01.2023 № 000366/0701, 000367/0701 та 000368/0701.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що ГУ ДПС в Івано-Франківській області проведено документальну позапланову виїзну перевірку ТОВ "Світ Шкіри" щодо дотримання податкового законодавства при декларуванні від`ємного значення з податку на додану вартість про що відповідачем складено акт від 19.12.2022 року за № 6707/09-19-07-01/32624277 «Про результати документальної позапланової виїзної перевірки ТОВ "Світ Шкіри".

Висновками акту перевірки, з урахуванням заперечення на акт перевірки від 05.01.2023 року за № 01, за звітні періоди квітень 2021 - вересень 2022 року відповідачем встановлено порушення ТОВ "Світ Шкіри": пп.14.1.36, пп. 14.1.41, пп.14.1.71, пп. 14.1.134, п.14.1 ст. 14, п.187.1 ст. 187, п.188.1 ст. 188, п. 198.1 п. 198.2, п. 198.3, п. 198.5, п. 198.6 ст. 198, п. 201.1 ст. 201 ПК України, в результаті чого:

-завищено суму від`ємного значення за вересень 2022 року, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду в розмірі 281578 грн;

-занижено суми податку, що підлягає сплаті до бюджету всього у сумі 6514215 грн. в тому числі за липень 2021 року в сумі 225644 грн., за серпень 2021 року в сумі 174892грн., за вересень 2021 року в сумі 467133 грн., за листопад 2021 року в сумі 203431 грн., за грудень 2021 року в сумі 423169 грн., за травень 2022 року в сумі 397839 грн., за червень 2022 року в сумі 357955 грн., за липень 2022 року в сумі 1269000 грн., за вересень 2022 року в сумі 2995152 грн;

-завищено суми від`ємного значення, яка підлягає бюджетному відшкодуванню (показник рядка 20.2 Декларації) всього в сумі 1464476 в тому числі за липень 2021 року в сумі 199994 грн., за січень 2022 року в сум 64482 грн., за травень 2022 року в сумі 200000 грн., за червень 2022 року в сумі 200000 грн., за липень 2022 року в сумі 300000 грн. вересень 2022 року в сумі 500000 грн.

25.01.2023, на підставі акту перевірки 19.12.2022 року за № 6707/09-19-07-01/32624277, в редакції висновку, що викладений у відповіді на заперечення від 20.01.2023 р. № 661/6/09-19-07-01/19, ГУ ДПС в Івано-Франківській області прийняло наступні ППР:

№ 000366/0701 форми «Р», за платежем «податок на додану вартість із вироблених в Україні товарів, робіт, послуг», код платежу 14060100, яким збільшено суму грошового зобов`язання на 3743 940,00 грн в т.ч. за податковими зобов`язаннями - в сумі 2995152,00 грн та за штрафними (фінансовими) санкціями (штрафами) - в сумі 748788,00 грн;

№ 000367/0701 форми «В1», яким:

-зменшено суму бюджетного відшкодування з податку на додану вартість, задекларовану на рахунок платника у банку у розмірі 500000,00 грн. (встановлено, що по податковій декларації з ПДВ за вересень 2022 року від 19.10.2022 р. сума завищення бюджетного відшкодування - 500000,00 грн.);

-визначено податкове зобов`язання з ПДВ та зобов`язано сплатити суму ПДВ в розмірі 0 грн. та штрафні (фінансові) санкції (штраф) у розмірі 125000,00 грн за платежем «податок на додану вартість із вироблених в Україні товарів, робіт, послуг», код платежу 14060100;

-№ 000368/0701 форми «В4», яким зменшено розмір від`ємного значення суми податку на додану вартість в розмірі 281578,00 грн.

Позивач не погоджується із оскаржуваними ППР від 25.01.2023 № 000366/0701, 000367/0701 та 000368/0701, з огляду на таке.

Так, підставами для визначення грошового зобов`язання та/або податкового зобов`язання та виявлені перевіркою порушення вимог податкового законодавства в період за вересень 2022 у ППР № 000366/0701 від 25.01.2023 р. форми «Р» вказано наступні порушення:

1. в ході проведення перевірки встановлено, що ТОВ "Світ Шкіри", уклавши договори на промислову обробку шкірсировини здійснював реалізацію (безоплатного надання виробленої продукції) готової продукції, а не надання послуг, внаслідок чого встановлено заниження податкових зобов`язань з ПДВ;

2. у зв`язку з тим, що проведена інвентаризація відповідно до наказу ТОВ "Світ Шкіри" від 28.10.2022 р. № 95 «Про проведення інвентаризації» проводилась з порушенням чинного законодавства, що регламентують її проведення неможливо встановити фактичну наявність запасів із врахуванням чого такі ТМЦ використані ТОВ "Світ Шкіри" не в господарській діяльності платника податку, внаслідок чого донараховано податкові зобов`язання по ПДВ;

3. ТОВ "Світ Шкіри" безпідставно відображено в бухгалтерському обліку операції, які фактично не відбулися, а лише відображені на первинних документах по взаємовідносинах із ТОВ «САЛІС ПЛЮС».

Позивач вказує, що висновки контролюючого органу про нереальність господарських операцій між ТОВ "Світ Шкіри" та фізичними особами-підприємцями ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 за договорами на промислову обробку шкірсировини органу є неправомірні та спростовуються фактичними даними, наявними первинними документами, реальним здійсненням господарських операцій, рухом активів між ТОВ "Світ Шкіри" та фізичними особами- підприємцями (як замовниками так і виконавцем) змінами у майновому стані ТОВ "Світ Шкіри". Підтвердженням реальності здійснення господарських операцій з фізичними особами- підприємцями, зокрема, рух активів, зміни обсягу зобов`язань та власного капіталу, реальності настання правових та економічних наслідків, їх безпосередній зв`язок з господарською діяльністю платника податків та отриманням прибутку підтверджується первинними документами та господарськими операціями.

Щодо документального оформлення господарських операцій із та фізичними особами- підприємцями , то позивач звертає увагу на те, що замість актів приймання-передачі сировини на обробку складено накладні на передачу шкірсировини, напівфабрикату вет-блу від фізичних осіб-підприємців (замовників) до Виконавця на промислову обробку на умовах давальницької сировини, в яких відображені всі обов`язкові реквізити, передбачені статтею 9 Закону України «Про бухгалтерський облік і фінансову звітність в Україні». Так, ТОВ "Світ Шкіри" для фізичних осіб-підприємців (замовників) здійснило промислову переробку шкірсировини та напівфабрикату вет-блу, поставлених на умовах давальницької сировини, про що складено накладні про надані послуги (виконані роботи) (тобто замість актів на промислову переробку складено накладні, що не ставиться під сумнів контролюючим органом). Готова продукція, з промислової переробки, що виготовлена на умовах давальницької сировини, передана від ТОВ "Світ Шкіри" та прийнята фізичними особами-підприємцями за актами здачі-приймання робіт (надання послуг) та товарно-транспортними накладними та долучені до заперечення на акт перевірки. Розрахунок за виконані роботи по промисловій обробці давальницької шкірсировини замовниками проведено в безготівковій формі шляхом зарахування грошових коштів з банківських рахунків замовників на банківський рахунок Виконавця згідно банківських виписок. В банківських виписках вказано призначення платежів - розрахунок «за пром. переробку згідно договорів на пром. обробку».

Також, позивач вважає неправомірним визначення контролюючим органом суми податкового зобов`язання з ПДВ в розмірі 1956513,00 грн., яка необґрунтовано розрахована контролюючим органом, як добуток середньозваженої ціни реалізації готової продукції за вересень 2022 р. за 1 m2 від ціни продажу готової продукції в розмірі 950,00 грн. за m2 на кількість в m2 шкіри взуттєвої з пром.переробки (давальницької) - 5405,61 m2 та шкіри ремінної з пром.. переробки (давальницької) - 2902 m2, та середньозваженої ціни від реалізації на експорт напівфабрикату вет-блу в розмірі 183,54 грн. за 1 кг на кількість в кг пром. переробки шкірсировини (давальницької) - 34610 кг. Так, позивач вважає, що контролюючий орган взагалі не обґрунтував та не надав формулу розрахунку ціни продажу готової продукції в розмірі 950,00 грн. за м2 (шкіри взуттєвої та шкіри ремінної) та ціни напівфабрикату вет-блу в розмірі 183,54 грн. за квітень 2021 р. - вересень 2022 р.

Щодо доводів контролюючого органу про проведення товариством інвентаризації з порушенням чинного законодавства і, як наслідок, неможливість встановити фактичну наявність запасів із врахуванням чого такі ТМЦ використані платником податку не в господарській діяльності, то позивач вказав, що на виконання вимоги контролюючого органу від 22.11.2022 р. «Щодо проведення інвентаризації» проінформувало контролюючий орган про проведення інвентаризації на основі наказу «Про проведення інвентаризації» № 95 від 28 жовтня 2022р. і надало останньому копію наказу в перший день перевірки. Твердження контролюючого органу про те, що було надано не засвідчені копії інвентаризаційних описів від 01.12.2022 року, не заслуговують на увагу, оскільки такі були представлені для ознайомлення контролюючому органу в оригіналі, з яких були зроблені копії, та надані органу перевірки.

Також, позивач вважає неправомірними висновки контролюючого органу про те, що матеріальні цінності на суму 6339051,1 грн використані товариством не в господарській діяльності, тільки на підставі того, що інвентаризація проведена «без участі контролюючого органу» та з порушенням Положення №879, оскільки жодного такого факту використання ТМЦ не в господарській діяльності в акті не наведено, так як і не вказано про те, що на балансі ТОВ "Світ Шкіри" відсутні залишки ТМЦ вартістю 6339051,1 грн.

Крім того, позивач зазначає, що контролюючий орган не мав права вимагати проведення інвентаризації «заднім числом», адже перевіряти наявність активів можна тільки станом «на сьогодні». Отже, результат інвентаризації - це підтвердження залишків активів поточного звітного періоду, в даному випадку інвентаризація була проведена станом на 01 грудня 2022 року. Тому в акті перевірки результати інвентаризації не можуть бути враховані щодо заниження зобов`язань з ПДВ в періоді, що підлягав перевірці контролюючим органом (за вересень 2022 року).

Таким чином, що ТОВ "Світ Шкіри" провів інвентаризацію згідно норм чинного законодавства та не порушував вимоги п. 189.1 ст. 189, п.п. 198.5 ст. 198 ПК України.

Щодо доводів контролюючого органу про нереальність господарських операцій по взаємовідносинах між ТОВ "Світ Шкіри" та ТОВ «САЛІС-ПЛЮС», то такий висновок відповідача також не ґрунтується на фактичних обставинах справи, оскільки позивачем надано до перевірки первинні документи, які свідчать про реальність здійснених господарських операцій, ділової мети, руху активів та зміну стану зобов`язань ТОВ "Світ Шкіри". Позивач вважає безпідставними посилання контролюючого органу на відсутність товарно- транспортних накладних в підтвердження нереальності господарських операцій з поставки товарів, оскільки товарно-транспортні накладні призначені для обліку руху товарно-матеріальних цінностей та розрахунків за їх перевезення автомобільним транспортом. Позивач зазначає, що ТТН для перевезення товару не складалися, оскільки 04 січня 2021 року між ТОВ "Світ Шкіри", як Орендодавцем та ТОВ «САЛІС ПЛЮС», як Орендарем, укладено Договір оренди нерухомого майна №1 від 04.01.2021 р. Об`єкт оренди розташований за адресою: м. Болехів, вул. Д. Галицького, 171, загальною площею 150,1 кв. м.

Також, позивач стверджує про безпідставність посилання відповідача в акті перевірки на те, що ТОВ «САЛІС ПЛЮС» проходить по кримінальному провадженню №32018060000000004 від 29.01.2018 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст.212 КК України, щодо наявності ознак правопорушень, пов`язаних з легалізацією (відмиванням) доходів одержаних злочинним шляхом, оскільки кримінальне провадження стосується ТОВ «Шкірзавод «Велес», в зазначеному кримінальному провадженні відсутній вирок, а відомості отримані в ході оперативно-розшукових заходів чи досудового слідства, не є доказами при доведенні фактів допущення порушень вимог податкового законодавства у взаємовідносинах ТОВ «САЛІС ПЛЮС» з ТОВ "Світ Шкіри".

В частині застосування відповідачем штрафних санкцій в розмірі 748788,00 грн., то позивач вказує на відсутність розрахунку суми грошового зобов`язання, а як вбачається із математичних розрахунків до ТОВ "Світ Шкіри" неправомірно застосовані максимальні штрафні санкції у розмірі 25 % суми визначеного податкового зобов`язання, оскільки жодних умисних діянь товариство не вчиняло, жодних підтверджуючих судових рішень з цього приводу не має.

Також, позивач зазначає, що сума заниження податкових зобов`язань з податку додану вартість в розмірі 2995152,00 грн. визначена відповідачем невірно, оскільки при простому арифметичному додаванні сум заниження податкових зобов`язань з податку на додану вартість, відображених в акті перевірки не можливо отримати розмір 2995152,00 грн.

Щодо протиправності податкових повідомлень-рішень № 000367/0701 та № 000368/0701 від 25.01.2023, то таке спростовується в тому числі вищенаведеними доводами.

Так, ТОВ "Світ Шкіри" віднесло до податкового кредиту суми податку, сплаченого при здійсненні операцій з ввезення товарів на митну територію України згідно митних декларацій та іншого придбаного товару( послуг ) в Україні в розмірі 859264,00 грн. та відобразило вказану суму від`ємного значення ПДВ в податковій декларації з ПДВ за серпень 2022 в Додатку 2 в таблиці №1 за серпень 2022 року. Суму від`ємного значення ПДВ в розмірі 1123219,00 грн. з додатку 2 декларації за серпень 2022 р. було перенесене в рядок 16 декларації за вересень 2022 року. Враховуючи наявність митних декларацій та фактичну сплату ПДВ при розмитнені ввезеного товару, що підтверджується банківськими документами та в межах реєстраційного ліміту, ТОВ "Світ Шкіри" були сформовані:

-сума до бюджетного відшкодування у вересні 2022 року, що відображена в додатку 3 «Розрахунок суми бюджетного відшкодування» (ДЗ) до декларації з ПДВ за вересень 2022 року в розмірі 500000,00 грн. (рядок 20.2 Декларацїї);

-сума від`ємного значення звітного (податкового) періоду, яка зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду (Д2) до декларації з ПДВ за вересень 2022 року в розмірі 281578,00 грн. (рядок 20.3 та рядок 21 Декларації).

Відтак, позивач вважає, що ТОВ "Світ Шкіри" не було допущено жодних порушень нарахування сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість за вересень 2022 року.

Також, за результатами камеральних перевірок контролюючим органом були підтвердженні бюджетні відшкодування, визначені в податкових деклараціях за відповідні звітні (податкові) періоди (рядок 20.2 Декларації), в результаті чого кошти були перераховані на банківські рахунки ТОВ "Світ Шкіри".

Аналогічні висновки стосуються завищення суми завищення від`ємного значення звітного (податкового) періоду, яка зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду (Д2) до декларації з ПДВ за вересень 2022 року в розмірі 281578,00 грн. (рядок 20.3 та рядок 21 Декларації).

Також позивачем зазначено, що сума заниження податкових зобов`язань з податку додану вартість в розмірі 2995152,00 грн. визначена невірно, оскільки при простому арифметичному додаванні сум заниження податкових зобов`язань з податку на додану вартість, відображених в акті перевірки не можливо отримати розмір 2995152,00 грн.

Позивач просить визнати незаконними та скасувати оскаржувані рішення ГУ ДПС в Івано-Франківській області від 25.01.2023 № 000366/0701, 000367/0701 та 000368/0701.

Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 20.02.2023 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, судовий розгляд справи ухвалено проводити за правилами загального позовного провадження, у справі призначено підготовче засідання (т.VIII, а.с.136).

08.03.2023 відповідач скористався правом на подання відзиву на позовну заяву, у якому навів доводи щодо відмови у задоволенні заявлених позовних вимог (т. VIII, а.с.148-167).

Щодо господарських операцій з суб`єктами господарської діяльності - фізичним особам-підприємцями, то відповідач вказує на те, що в ході проведення перевірки встановлено, що ТОВ "Світ Шкіри" протягом періоду, що перевіряється, відображало у бухгалтерському обліку та фінансовій звітності операції із обробки давальницької шкірсировини та напівфабрикату фізичним особам-підприємцям, операції із якими в ході проведення перевірки не підтверджено реальність надання/вчинення таких послуг. Так, до перевірки не надано первинних документів, які б розкривали суть, зміст наданої послуги, замовлення на виготовлення готової продукції, акти приймання передачі сировини на обробку, акти приймання передачі сировини після обробки, а формально складені видаткові накладні, в окремих випадках без підпису, дати, розшифровки підпису, які свідчить про те, що операції з так званими підприємцями відбулися виключно на папері.

Також, відповідно до інформаційних баз даних ДПС України, контролюючим проведено аналіз діяльності 10 підприємців, за результатами якого встановлено що дані підприємці, здійснюють свою діяльність у житлових будинках, не маючи у власності виробничих приміщень, складських приміщень, найманих осіб - з дозволами здійснювати забій ВРХ, ветеринарних свідоцтв тощо.

Більше того, ФОП ОСОБА_4 ( НОМЕР_1 ) по кодах КВЕД здійснює реалізацію хлібобулочних виробів, а ФОП ОСОБА_2 (код НОМЕР_2 ) займає посаду завскладу ТОВ "Світ Шкіри".

Щодо донарахування зобов`язань з ПДВ за результатами проведення інвентаризації з порушенням чинного законодавства, що регламентують її проведення, відповідач вказав на наступне. В ході перевірки ГУ ДПС в Івано-Франківській області листами-вимогами зобов`язувало товариство надати всі наявні документи, що пов`язані з предметом перевірки, однак представниками товариства до завершення перевірки не надано інформацію про матеріально-відповідальних осіб, накази про їх призначення, договори із відповідальними особами, документи про внутрішнє переміщення, накладні вимоги, щодо використаних матеріалів при виконанні робіт та інші про що складено акти від 07.12.2022 № 1477/09-19-07-01/32624277 та від 13.12.2022 № 1492/09-19-07-01/ НОМЕР_3 .

Також, ГУ ДПС в Івано-Франківській області вручило під час проведення перевірки ТОВ "Світ Шкіри" вимогу від 22.11.2022 «Щодо проведення інвентаризації», на виконання якої товариством було проведено інвентаризацію однак з порушенням Положення про інвентаризацію активів та зобов`язань, затверджених наказом від 02.09.2014 № 879. Так, у перший день інвентаризації, а саме 01.12.2022 представниками контролюючого органу здійснено вихід на склад шкірсировини, однак їм не було надано інвентаризаційні описи з розписками матеріально-відповідальних осіб про те, що до початку інвентаризації всі прибуткові та видаткові документи на активи здані в бухгалтерію, що всі цінності, які надійшли під їх відповідальність оприбутковані, а ті, що вибули, списані, не надано інформації про матеріально-відповідальних осіб, накази про їх призначення, договори з такими особами.

Таким чином, товариство провело інвентаризацію за відсутності уповноважених осіб ГУ ДПС, а 07.12.2022 контролюючому органу надано не засвідчені копії інвентаризаційних описів від 01.12.2022, що слугувало до висновку ГУ ДПС в Івано-Франківській області про неможливість підтвердження фактичної наявності запасів у ТОВ "Світ Шкіри" і використання ТМЦ не в господарській діяльності платника податку та, як наслідок, нарахування податкових зобов`язань в розмірі 1267810 грн.

В частині господарських відносин із ТОВ «Саліс Плюс», то відповідач вказує, що в ході проведення перевірки згідно даних ЄРПН та даних оборотно-сальдових відомостей по рахунку 631 «Розрахунки з постачальниками» встановлено придбання у ТОВ «САЛІС ПЛЮС» (код ЄДРПОУ 34634170) товар (хімматеріали) на загальну суму 5 002 268,57 грн. в т. ч. ПДВ 833 711,4 грн.

Відповідно до наданих до перевірки та до заперечення видаткових накладних, місцем складання даних накладних зазначено м. Харків, однак ТОВ "Світ Шкіри" до перевірки та до заперечення так і не надано документи на перевезення/переміщення (товарно-транспортні накладні) придбаних у ТОВ «САЛІС ПЛЮС» товарів.

Згідно інформаційних баз даних ДПС, а саме звітності за формою 20-ОПП у ТОВ «САЛІС ПЛЮС» встановлено відсутність власних чи орендованих об`єктів оподаткування, Декларації за формою 4ДФ ТОВ «САЛІС ПЛЮС» у 2022 році не подавались. Крім того, ТОВ "САЛІС ПЛЮС" проходить по кримінальному провадженню №32018060000000004 від 29.01.2018 року за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.3 ст.212 КК України, щодо наявності ознак правопорушень, пов`язаних з легалізацією (відмиванням) доходів одержаних злочинним шляхом.

Контролюючим органом не враховано наданий товариством до перевірки договір оренди нерухомого майна від 04.01.2021р. № 1; додаток № 1 до Договору оренди нерухомого майна від 04.01.2021р. № 1; акт приймання - передачі від 04.01. 2021р. щодо оренди ТОВ "САЛІС ПЛЮС" частини нежитлового приміщення, яке належить ТОВ "Світ Шкіри", оскільки згідно даних ЄРПН не встановлено нарахування та виплати орендних платежів ТОВ «САЛІС ПЛЮС».

Також, до перевірки надано сертифікати відповідності, терміном дії з 02.12.2010 по 30.11.2015р., що свідчить про закінчення терміну придатності на період проведення перевірки.

В сукупності вказаних обставин контролюючий орган у акті перевірки навів висновки щодо відсутності реально вчиненої господарської операції та, як наслідок, недостовірність даних відповідних первинних документів за змістом пункту 44.1 Податкового кодексу України.

Таким чином, за результатами перевірки встановлено, що ТОВ "Світ Шкіри" завищено податковий кредит, відобразивши в податковому обліку оформлені первинні документи на придбання від ТОВ "Світ Шкіри" хімматеріалів, зокрема за вересень 2022р. - 47163 грн.

Відтак представник відповідача вважає, що спірні податкові повідомлення - рішення не підлягають скасуванню, а ґрунтуються на нормах чинного законодавства України та фактичних обставинах встановлених в ході проведення перевірки.

31.03.2023 року ТОВ "Світ Шкіри" подало на адресу суду відповідь на відзив, де представник позивача, не погодившись зі змістом відзиву на позовну заяву, вказав на те, за замістом договорів укладених з підприємцями не передбачено оформлення замовлень та заявок саме у письмовій формі(т.VIII, а.с. 194-217). Також, позивач наголосив на тому, що контролюючий орган жодного разу під час проведення попередніх перевірок (планових, позапланових, камеральних), які проводилися протягом всієї господарської діяльності ТОВ "Світ Шкіри" (крім останньої), жодного разу не ставив під сумнів господарські операції по промисловій обробці шкірсировини на умовах давальницької сировини та не визнавав їх нереальними. Також, позивач вважає, що до товариства не застосовується вимога щодо визначення 20 відсотків сировини замовника у загальній вартості готової продукції, а тому висновки контролюючого органу щодо нереальності господарських операцій за договорами на пром.переробку є неправомірними. Представник позивача зазначив, що податкова інформація щодо фізичних-осіб підприємців не є сама по собі документом, на підставі якого здійснюються висновки про ті чи інші порушення податкового законодавства, оскільки відповідно до ст. 83 ПК України результатом застосування податкової інформації є акт податкової перевірки.

У ході підготовчих засідань 20.04.2023 та 05.09.2023 у протокольними ухвалами суду у представника відповідача витребувано детальний розрахунок визначених/донарахованих податкових зобов`язань за податковими повідомленнями-рішеннями №000366/0701, №000367/0701 та №000368/0701 від 25.01.2023, які залишені відповідачем без виконання та зазначення підстав неможливості надання таких(т.ІХ а.с. 47,63-34).

Ухвалою суду від 30.05.2023 закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті (т ІХ, а. с. 73-74). Також, пунктом 3 резолютивної частини цієї ухвали втретє зобов`язано Головне управління Державної податкової служби в Івано-Франківській області, надати в суд у п`ятиденний строк з дня вручення цієї ухвали Довідку про детальний розрахунок визначених/донарахованих податкових зобов`язань за податковими повідомленнями-рішеннями №000366/0701, №000367/0701 та №000368/0701 від 25.01.2023, зазначаючи:

3.1. короткий зміст фактичного порушення та в розрізі контрагентів, яке є складовою обрахунку відповідної частини конкретного розміру зобов`язання в загальній сумі донарахування.

3.2. числове значеннями обрахунку відповідної частини зобов`язання із загальній сумі донарахування, виходячи із конкретного короткого змісту фактичного порушення.

3.3. математичну (арифметичну) формулу із визначення відповідного числового значення обрахунку окремої частини зобов`язання із загальної суми донарахування, виходячи із конкретного короткого змісту фактичного порушення.

3.4. норми матеріального права, які визначають склад правопорушення і розмір санкцій, що застосовані.

3.5. математичний розрахунок визначення суми заниження податкових зобов`язань з податку на додану вартість в розмірі 2995152,00 грн із врахуванням визначених в акті сум заниження податкових зобов`язань з податку на додану вартість.

Суддя Микитин Н.М. в період з 13.07.2023 року по 22.08.2023 року перебувала у відпустці, у зв`язку з чим, строк розгляду справи продовжено.

В судових засіданнях, які відбулися у цій справі під час розгляду її по суті, представники позивача Старцун Н.І. та Маланюк О.Я. позов підтримали з підстав, викладених у позовній заяві, відповіді та відзив та письмових поясненнях та просили його задовольнити.

Представники відповідача Гавадзин М.В. та Бабій Т.С. щодо задоволення адміністративного позову заперечили з мотивів викладених у відзиві на позовну заяву та письмовій промові у судовому засіданні від 04.02.2023, просили суд у задоволенні позовних вимог відмовити.

Розглянувши матеріали адміністративної справи за правилами загального позовного провадження, дослідивши матеріали справи, з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду і вирішення позову по суті, заслухавши пояснення представників сторін, проаналізувавши застосування норм матеріального та процесуального права, суд встановив наступне.

Товариство з обмеженою відповідальністю "Світ Шкіри" відповідно до витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань зареєстроване 16.12.2003, взято на облік як платник податків та є платником ПДВ. Види діяльності 15.11 Дублення шкур і оздоблення шкіри; вичинка та фарбування хутра (основний); 14.11 Виробництво одягу зі шкіри; 15.12 Виробництво дорожніх виробів, сумок, лимарно-сідельних виробів зі шкіри та інших матеріалів; 15.20 Виробництво взуття; 46.11 Діяльність посередників у торгівлі сільськогосподарською сировиною, живими тваринами, текстильною сировиною та напівфабрикатами; 46.16 Діяльність посередників у торгівлі текстильними виробами, одягом, хутром, взуттям і шкіряними виробами; 46.75 Оптова торгівля хімічними продуктами (т.VIII, а.с.47-54).

16 листопада 2023 року Головним управлінням ДПС в Івано-Франківській області на пп. 20.1.4. п. 20.1. ст. 20, п.п. 75.1.2 п.75.1 ст.75, пп.78.1.8 п. 78.1 ст. 78, п. 82.2 ст.82, п. 200.11 ст. 200, пп. 69.2 п.69 підрозділу 10 р. XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України видано наказ №1957-п про проведення у період з 22.11.2022 по 12.12.2022 документальної позапланової виїзної перевірки з питань дотримання ТОВ "Світ Шкіри" податкового законодавства при декларуванні від`ємного значення з податку на додану вартість ТОВ "Світ Шкіри" за період з 01.04.2021 по 30.09.2022.

Підставою до призначення та проведення перевірки стала сформована та подана ТОВ "Світ Шкіри" засобами електронного зв`язку до ДПС України податкова декларація з податку на додану вартість за вересень 2022 року з додатками, в якій було задекларовано до бюджетного відшкодування від`ємне значення податку на додану вартість за вересень 2022 року в розмірі 500000 грн, а також подання відповідної заяви про повернення суми бюджетного відшкодування (додаток №4 до декларації)(т. VII а.с. 245-250).

22.11.2022 Головним управлінням ДПС в Івано-Франківській області в особі головних державних інспекторів Вірстюка М. та Михайлюк О. сформовано запит адресований ТОВ "Світ Шкіри", про надання до перевірки документів, яким повідомлено про необхідність подання зокрема але не виключно наведеного переліку документів за звітний період у якому виникло від`ємне значення, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду, а саме з 01.04.2021 по 30.09.2022 (т. VІІІ а.с.168). Вказаний запит вручено головному бухгалтеру Карвацькій І.С. ТОВ "Світ Шкіри", що підтверджується її підписом та відміткою «отримано» (том VІІІ , зв. бік а.с. 168).

Цього ж дня, 22.11.2022 11.03.2020 головному бухгалтеру Карвацькій І.С. ТОВ "Світ Шкіри" вручено вимогу ГУ ДПС в Івано-Франківській області щодо проведення інвентаризації в присутності головних державних інспекторів Вірстюка М.В. та Михайлюк О.Р. у термін не пізніше 30.11.2022 та надати розшифровки основних фондів, нематеріальних активів та запасів (товарних залишків) придбаних товаро-матеріальних цінностей станом на 30.09.2022(т. VІІІ а.с. 169).

Також, 29.11.2022 Головним управлінням ДПС в Івано-Франківській області в особі головних державних інспекторів Вірстюка М. та Михайлюк О. сформовано другий запит про надання до перевірки документів, а саме щодо договорів на промислову переробку шкірсировини: пояснення та документальне підтвердження надання даних послуг, всі документи на перевезення/переміщення (ТТН), сировини (шкірсировини та напівфабрикату) на обробку до виробничих приміщень ТОВ "Світ Шкіри", замовлення на виготовлення продукції, акти приймання передачі сировини на обробку, акти приймання передачі сировини після обробки, документи на перевезення/переміщення(ТТН) товару після обробки від виробничих приміщень (складу) ТОВ "Світ Шкіри" до замовників, інформацію щодо витрат понесених на послуги обробки, обґрунтування розрахунку собівартості послуг обробки та їх відображення в бухгалтерському обліку товариства та будь-які інші документи, які б вказували на фактичне надання таких послуг. Вказаний запит вручено 29.11.2022 о 15:26 головному бухгалтеру ТОВ "Світ Шкіри" Карвацькій І.С. (т. VІІІ а.с. 170-171).

Листом від 30.11.2022 товариства надало первинні документи за період з 01.04.2021 по 30.09.2022 відповідно до переліку (т.VІІІ а.с. 173-174).

Також, листом від 30.11.2022 ТОВ "Світ Шкіри" надано письмові пояснення на запит від 29.11.2022 про те, що транспортування шкірсировини для промпереробки від фізичних осіб-підприємців до ТОВ "Світ Шкіри" та повернення переробленої готової продукції замовнику здійснюється транспортом замовника. Прийом сировини від Замовника здійснюється на складах ТОВ "Світ Шкіри". Замовник виписує накладну, на основі якої робиться прихід на склад шкірсировини. Облік ведеться в штуках. При відгрузці готової продукції виписується видаткова накладна в штуках і м2. Накладні розцінюються згідно розроблених калькуляцій на кожний вид готової продукції за m2. Облік руху сировини яка надається на промпереробку ведеться по кожному Замовнику в штуках. Собівартість ведеться в загальному по заводу. Акти наданих послуг виписується на вимогу замовника, як додаток до видаткової накладної (т. VІІІ а.с. 172).

Актом від 01.12.2022 «Про не надання посадовими особами (представниками) ТОВ "Світ Шкіри" документів та пояснень, що належать або пов`язані з предметом перевірки та не забезпечення головою і членами інвентаризаційної комісії ТОВ "Світ Шкіри" додержання правил проведення інвентаризації», складеним головними державними інспекторами Вірстюком М. та Михайлюк О., встановлено не надання товариством пояснень та документального підтвердження надання послуг промислової обробки шкірсировини, (акти приймання-передачі сировини, матеріалів, замовлення на виготовлення, акти приймання-передачі готової продукції), документи на перевезення/переміщення (ТТН) сировини (шкірсировини та напівфабрикату) на обробку до виробничих приміщень ТОВ "Світ Шкіри", документи на перевезення/переміщення (ТТН) товару після обробки від виробничих приміщень (складу) ТОВ "Світ Шкіри" до замовників, інформацію щодо витрат понесених на послуги обробки, обґрунтування розрахунку собівартості послуг обробки.

Щодо проведення ТОВ "Світ Шкіри" інвентаризації, то в акті зазначено, що 01.12.2022 економічним директором ТОВ "Світ Шкіри" Бунчак Л. Я., головним бухгалтером ТОВ "Світ Шкіри" Карвацькою Г. С., директором ТОВ "Світ Шкіри" Бунчаком О. М. у присутності головних державних інспекторів Вірстюка М. В. та Михайлюк О. Р., здійснено вихід та огляд за місцями зберігання ТМЦ, виробництва готової продукції. Однак , станом на 01.12.2022, посадовими особами (представниками) ТОВ "Світ Шкіри", не надано інформації про матеріально-відповідальних осіб, накази про їх призначення, договори із відповідальними особами, документи на внутрішнє переміщення, накладні вимоги, щодо використаних матеріалів при виконанні робіт, не надано інвентаризаційні описи з розписками матеріально-відповідальних осіб(т.VІІІ а.с. 175-177).

01.12.2022 втретє Головним управлінням ДПС в Івано-Франківській області в особі головних державних інспекторів Вірстюка М. та Михайлюк О. сформовано запит «Про надання до перевірки документів» яким запропоновано ТОВ "Світ Шкіри" надати пояснення та документальне підтвердження придбання ТМЦ (хім. матеріалів) у ТОВ "САЛІС ПЛЮС", також, документи на перевезення, сертифікати якості та походження на придбаний товар, технічна документація про продукт (товар), методичні рекомендації щодо застосування товару, гарантійні талони, паспорти виробника, доцільності їх придбання, та будь-які інші документи, які б вказували на фактичне придбання товарів(т. VІІІ а.с. 178-179).

Товариством 02.12.2022 надано письмову відповідь на вищевказаний запит податкового органу, в якій зазначено про надання всіх документів, що стосуються питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.04.2021р. по 30.09.2022р., які пов`язані з предметом перевірки (відповідь на запит від 30.11.2022). Щодо придбання хімматеріалів у ТОВ «Саліс Плюс» між останнім та ТОВ "Світ Шкіри" укладено договір про оренду нерухомого майна ( Договір №1 оренди нерухомого майна від 04.01.2021р. Додаткова угода до договору №1 оренди нерухомого майна від 02 січня 2022р), відповідно до якого ТОВ "Світ Шкіри" передає в оренду ТОВ «Саліс Плюс» частину складського приміщення площею 150,1 м кв. за адресою : м.Болехів, вул. Данила Галицького 171. Так, транспортування товару проводилось з орендованого складу автонавантажувачем на склад ТОВ "Світ Шкіри" з подальшим використанням даних хімматеріалів в виробничих процесах. Паспорти та сертифікати якості не є документами, що фіксують факти здійснення господарських операцій, тобто не є первинними документами, на підставі яких формуються показники податкової звітності, а їх відсутність не може свідчити про відсутність факту постачання товару (т. VІІІ а.с. 180).

Уповноваженими особами ГУ ДПС в Івано-Франківській області за результатами документальної позапланової виїзної перевірки з питань дотримання ТОВ "Світ Шкіри" податкового законодавства при декларуванні від`ємного значення з податку на додану вартість ТОВ "Світ Шкіри" за період з 01.04.2021 по 30.09.2022 складено акт перевірки №6707/09-19-07-01/32624277 від 19.12.2022 (далі акт перевірки) (т. І а.с. 114-192).

Висновками акту перевірки встановлено порушення ТОВ "Світ Шкіри" пп.14.1.36, пп. 14.1.41, пп.14.1.71, пп. 14.1.134, п.14.1 ст. 14, п.187.1 ст. 187, п.188.1 ст. 188, п. 198.1 п. 198.2, п. 198.3, п. 198.5, п. 198.6 ст. 198, п. 201.1 ст. 201 ПК України, в результаті чого:

-завищено суму від`ємного значення за вересень 2022 року, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду в розмірі 281578 грн;

-занижено суми податку, що підлягає сплаті до бюджету всього у сумі 6544236 грн. в тому числі за липень 2021 року в сумі 225644 грн., за серпень 2021 року в сумі 174892грн., за вересень 2021 року в сумі 467133 грн., за листопад 2021 року в сумі 203431 грн., за грудень 2021 року в сумі 423169 грн., за травень 2022 року в сумі 397839 грн., за червень 2022 року в сумі 357955 грн., за липень 2022 року в сумі 1269000 грн., за вересень 2022 року в сумі 3025173 грн;

-завищено суми від`ємного значення, яка підлягає бюджетному відшкодуванню (показник рядка 20.2 Декларації) всього в сумі 1464476 в тому числі за липень 2021 року в сумі 199994 грн., за січень 2022 року в сум 64482 грн., за травень 2022 року в сумі 200000 грн., за червень 2022 року в сумі 200000 грн., за липень 2022 року в сумі 300000 грн. вересень 2022 року в сумі 500000 грн.

Актом від 07.12.2022 № 1477/09-19-07-01/32624277 «Про не надання посадовими особами (представниками) ТОВ "Світ Шкіри" документів та пояснень, що належать або пов`язані з предметом перевірки та не забезпечення головою і членами інвентаризаційної комісії ТОВ "Світ Шкіри" додержання правил проведення інвентаризації», складеним головними державними інспекторами Вірстюком М. та Михайлюк О., встановлено не надання посадовими особами товариства щодо господарських відносин із ТОВ «Саліс Плюс» документів на перевезення, актів приймання-передачі, технічної документації про продукт (товар), методичні рекомендації щодо застосування товару, гарантійні талони, паспорти виробника, доцільності їх придбання, та будь-які інші документи, які б вказували на фактичне придбання товарів. Вказано, що 07.12.2022 року ТОВ "Світ Шкіри" надано копії (не завірені) інвентаризаційних описів від 01.12.2022. Крім того, зазначено про те, що посадовими особами ТОВ "Світ Шкіри", до початку інвентаризації (перевірки фактичної наявності активів) та станом на 07.12.2022 року не надано інформації про матеріально-відповідальних осіб, накази про їх призначення, договори із відповідальними особами, документи на внутрішнє переміщення, накладні вимоги, щодо використаних матеріалів при виконанні робіт, не надано інвентаризаційні описи з розписками матеріально-відповідальних осіб про те, що до початку інвентаризації всі прибуткові та видаткові документи на активи здані в бухгалтерію, що всі цінності, які надійшли під їх відповідальність(т. VІІІ а.с. 181-183).

Також, головними державними інспекторами Вірстюком М.В. та Михайлюк О.Р. складено акт від 13.12.2022 № 1492/09-19-07-01/32624277 «Про не надання посадовими особами (представниками) ТОВ "Світ Шкіри" документів та пояснень, що належать або пов`язані з предметом перевірки та не забезпечення головою і членами інвентаризаційної комісії ТОВ "Світ Шкіри" додержання правил проведення інвентаризації», яким зафіксовано факт ненадання до завершення перевірки посадовими особами ТОВ "Світ Шкіри":

- по взаємовідносинах із ТОВ "Саліс Плюс" документи на перевезення, акти приймання-передачі, технічну документацію про продукт (товар), методичні рекомендації щодо застосування товару, гарантійні талони, паспорти виробника, доцільності їх придбання, та будь-які інші документи, які б вказували на фактичне придбання товарів;

- пояснення та документальне підтвердження надання послуг промислової обробки шкірсировини для фізичних осіб-підприємців в т. ч. акти приймання- передачі сировини, матеріалів, замовлення на виготовлення, акти приймання-передачі готової продукції, документи на перевезення/переміщення (ТТН) сировини (шкірсировини та напівфабрикату) на обробку до виробничих приміщень ТОВ "Світ Шкіри", документи на перевезення/переміщення (ТТН) товару після обробки від виробничих приміщень (складу) ТОВ "Світ Шкіри" до замовників, інформацію щодо витрат понесених на послуги обробки, обґрунтування розрахунку собівартості послуг обробки.

Також, встановлено, що ТОВ "Світ Шкіри" не проводило інвентаризацію в присутності головних державних інспекторів Вірстюка М. В. та Михайлюк О. Р., не надано інформації про матеріально- відповідальних осіб, накази про їх призначення, договори із відповідальними особами, документи на внутрішнє переміщення, накладні вимоги, щодо використаних матеріалів при виконанні робіт, не надано інвентаризаційні описи з розписками матеріально-відповідальних осіб про те, що до початку інвентаризації всі прибуткові та видаткові документи на активи здані в бухгалтерію, що всі цінності, які надійшли під їх відповідальність оприбутковані, а ті, що вибули, списані внаслідок чого не забезпечено додержання правил проведення інвентаризації, не здійснено внесення до інвентаризаційних описів (актів інвентаризації) даних про фактичні залишки активів та повноту відображення зобов`язань, що свідчить про проведення інвентаризації з порушенням норм чинного законодавства, та в результаті чого неможливо встановити фактичну наявність запасів (т. VІІІ а.с. 187-186)

Не погоджуючись із актом перевірки, позивачем 06.01.2023 до ГУ ДПС у Івано-Франківській області подано заперечення від 05.01.2023 року за № 01 на акт перевірки від 19.12.2022 за № 6707/09-19-07-01/32624277 (т. І а.с. 199-272).

За результатами розгляду заперечення на акт перевіри відповідачем надано відповідь на заперечення ТОВ Світ шкіри від 20.01.2023 р. № 661/6/09-19-07-01/06, в якій висновки акта перевірки від 19.12.2022 № 6707/09-19-07-01/32624277 викладено в наступній редакції:

-завищено суму від`ємного значення за вересень 2022 року, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду в розмірі 281578 грн;

-заниженно суми податку, що підлягає сплаті до бюджету всього у сумі 6514215 грн в тому числі за липень 2021 року в сумі 225 644 грн, за серпень 2021 року в сумі 174892 грн, за вересень 2021 року в сумі 467133 грн, за листопад 2021 року в сумі 203431 грн, за грудень 2021 року в сумі 423169 грн, за травень 2022 року в сумі 397839 грн, за червень 2022 року в сумі 357955 грн, за липень 2022 року в сумі 1269000 грн, за вересень 2022 року в сумі 2995152 грн;

-завищено суми від`ємного значення, яка підлягає бюджетному відшкодуванню (показник рядка 20.2 Декларації) всього в сумі 1 464 476 в тому числі за липень 2021 року в сумі 199994 грн, за січень 2022 року в сум 64482 грн, за травень 2022 року в сумі 200000 грн, за червень 2022 року в сумі 200000 грн, за липень 2022 року в сумі 300000 грн, вересень 2022 року в сумі 500000 грн(т. ІІ а.с. 1-12).

На підставі акта перевірки від 19.12.2022 р. за № 6707/09-19-07-01/32624277, в редакції висновків, що викладений у відповіді на заперечення від 20.01.2023 р. № 661/6/09-19-07-01/19, ГУ ДПС в Івано-Франківській прийнято податкові повідомлення рішення від 25.01.2023:

- № 000366/0701 форми «Р», за платежем «податок на додану вартість із вироблених в Україні товарів, робіт, послуг», код платежу 14060100, яким збільшено суму грошового зобов`язання на 3743 940,00 грн в т.ч. за податковими зобов`язаннями - в сумі 2995152,00 грн та за штрафними (фінансовими) санкціями (штрафами) - в сумі 748788,00 грн;

-№ 000367/0701 форми «В1», яким: зменшено суму бюджетного відшкодування з податку на додану вартість, задекларовану на рахунок платника у банку у розмірі 500000,00 грн. (встановлено, що по податковій декларації з ПДВ за вересень 2022 року від 19.10.2022 р. сума завищення бюджетного відшкодування - 500000,00 грн.); визначено податкове зобов`язання з ПДВ та зобов`язано сплатити суму ПДВ в розмірі 0 грн. та штрафні (фінансові) санкції (штраф) у розмірі 125000,00 грн за платежем «податок на додану вартість із вироблених в Україні товарів, робіт, послуг», код платежу 14060100;

-№ 000368/0701 форми «В4», яким зменшено розмір від`ємного значення суми податку на додану вартість в розмірі 281578,00 грн(т. ІІ а.с. 15-17).

Не погоджуючись з винесеним податковими повідомленнями-рішеннями позивач звернувся до суду з даним позовом.

Відповідно до вимог пункту 3 частини 1 статті 244 КАС України, визначаючи яку правову норму слід застосувати до спірних правовідносин суд зазначає, що при вирішенні даної справи керується нормами Законів та підзаконних нормативно-правових актів в тій редакції, яка чинна на момент виникнення чи дії конкретної події, обставини і врегулювання відповідних відносин.

Частини друга статті 19 Конституції України встановлює, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб (стаття 55 Конституції України).

Пункт 14.1.36. статті 14 ПК України визначає господарська діяльність - діяльність особи, що пов`язана з виробництвом (виготовленням) та/або реалізацією товарів, виконанням робіт, наданням послуг, спрямована на отримання доходу і проводиться такою особою самостійно та/або через свої відокремлені підрозділи, а також через будь-яку іншу особу, що діє на користь першої особи, зокрема за договорами комісії, доручення та агентськими договорами.

Давальницька сировина - сировина, матеріали, напівфабрикати, комплектуючі вироби, енергоносії, що є власністю одного суб`єкта господарювання (замовника) і передаються іншому суб`єкту господарювання (виробнику) для виробництва готової продукції, з подальшим переданням або поверненням такої продукції або її частини їх власникові або за його дорученням іншій особі (п. 14.1.41 статті 14 ПК України).

Відповідно до пункту 14.1.134 статті 14 ПК України операція з давальницькою сировиною - операція з переробки (обробки, збагачення чи використання) давальницької сировини (незалежно від кількості замовників і виконавців, а також етапів (операцій)) з метою одержання готової продукції за відповідну плату. До операцій з давальницькою сировиною належать операції, в яких сировина замовника на конкретному етапі її переробки становить не менш як 20 відсотків загальної вартості готової продукції.

Звичайна ціна - ціна товарів (робіт, послуг), визначена сторонами договору, якщо інше не встановлено цим Кодексом. Якщо не доведено зворотне, вважається, що така звичайна ціна відповідає рівню ринкових цін. Це визначення не поширюється на операції, що визнаються контрольованими відповідно достатті 39цього Кодексу (п.14.1.71 статті 14 ПК України).

Стаття 44 ПК України встановлює вимоги до підтвердження даних, визначених у податковій звітності, а також документального підтвердження виконання вимог податкового та іншого законодавства, контроль за виконанням якого покладено на контролюючі органи:

44.1. Для цілей оподаткування платники податків зобов`язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов`язаних з визначенням об`єктів оподаткування та/або податкових зобов`язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов`язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством.

Платникам податків забороняється формування показників податкової звітності, митних декларацій на підставі даних, не підтверджених документами, що визначені абзацом першим цього пункту.

У випадках, передбачених статтею 216 Цивільного кодексу України, платники податків мають право вносити відповідні зміни до податкової звітності у порядку, визначеному статтею 50 цього Кодексу.

44.3. Платники податків зобов`язані забезпечити зберігання документів, визначених пунктом 44.1 цієї статті, а також документів, пов`язаних із виконанням вимог законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, протягом визначених законодавством термінів, але не менш як 1095 днів (2555 днів - для документів та інформації, необхідної для здійснення податкового контролю за трансфертним ціноутворенням відповідно до статей 39 та 39-2 цього Кодексу) з дня подання податкової звітності, для складення якої використовуються зазначені документи, а в разі її неподання - з передбаченого цим Кодексом граничного терміну подання такої звітності, та документів, пов`язаних з виконанням вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, - не менш як 1095 днів з дня здійснення відповідної господарської операції (для відповідних дозвільних документів - не менш як 1095 днів з дня завершення терміну їх дії).

44.6. у разі якщо до закінчення перевірки або у терміни, визначені в пункті 86.7 статті 86 цього Кодексу платник податків не надає посадовим особам контролюючого органу, які проводять перевірку, документи (незалежно від причин такого ненадання, крім випадків виїмки документів або іншого вилучення правоохоронними органами), що підтверджують показники, відображені таким платником податків у податковій звітності, вважається, що такі документи були відсутні у такого платника податків на час складення такої звітності.

Якщо платник податків після закінчення перевірки та до прийняття рішення контролюючим органом за результатами такої перевірки надає в порядку пункту 86.7 статті 86 цього Кодексу документи, що підтверджують показники, відображені таким платником податків у податковій звітності, не надані під час перевірки, такі документи повинні бути враховані контролюючим органом під час розгляду ним питання про прийняття рішення.

Відповідно до підпункту 75.1.2. пункту 75.1 статті 75 ПК України документальною перевіркою вважається перевірка, предметом якої є своєчасність, достовірність, повнота нарахування та сплати усіх передбачених цим Кодексом податків та зборів, а також дотримання валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами) та яка проводиться на підставі податкових декларацій (розрахунків), фінансової, статистичної та іншої звітності, регістрів податкового та бухгалтерського обліку, ведення яких передбачено законом, первинних документів, які використовуються в бухгалтерському та податковому обліку і пов`язані з нарахуванням і сплатою податків та зборів, виконанням вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також отриманих в установленому законодавством порядку контролюючим органом документів та податкової інформації, у тому числі за результатами перевірок інших платників податків.

Документальна позапланова перевірка не передбачається у плані роботи контролюючого органу і проводиться за наявності хоча б однієї з підстав, визначених цим Кодексом.

Документальною виїзною перевіркою вважається перевірка, яка проводиться за місцезнаходженням платника податків чи місцем розташування об`єкта права власності, стосовно якого проводиться така перевірка.

Документальною невиїзною перевіркою вважається перевірка, яка проводиться в приміщенні контролюючого органу.

Згідно із пунктом 187.1. статті 187 ПК України датою виникнення податкових зобов`язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше:

а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку;

б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку. Для документів, складених в електронній формі, датою оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку, вважається дата, зазначена у самому документі як дата його складення відповідно до Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні", незалежно від дати накладення електронного підпису.

Стаття 188 ПК України встановлює особливості визначення бази оподаткування. Так, база оподаткування операцій з постачання товарів/послуг визначається виходячи з їх договірної вартості з урахуванням загальнодержавних податків та зборів (крім акцизного податку, який нараховується відповідно допідпунктів 213.1.9і 213.1.14 пункту 213.1 статті 213 цього Кодексу, збору на обов`язкове державне пенсійне страхування, що справляється з вартості послуг стільникового рухомого зв`язку, податку на додану вартість та акцизного податку на спирт етиловий, що використовується виробниками - суб`єктами господарювання для виробництва лікарських засобів, у тому числі компонентів крові і вироблених з них препаратів (крім лікарських засобів у вигляді бальзамів та еліксирів).

При цьому база оподаткування операцій з постачання товарів/послуг не може бути нижче ціни придбання таких товарів/послуг, база оподаткування операцій з постачання самостійно виготовлених товарів/послуг не може бути нижче звичайних цін, а база оподаткування операцій з постачання необоротних активів не може бути нижче балансової (залишкової) вартості за даними бухгалтерського обліку, що склалася станом на початок звітного (податкового) періоду, протягом якого здійснюються такі операції (у разі відсутності обліку необоротних активів - виходячи із звичайної ціни), за винятком:

товарів (послуг), ціни на які підлягають державному регулюванню;

газу, який постачається для потреб населення;

електричної енергії, ціна на яку склалася на ринку електричної енергії.

До складу договірної (контрактної) вартості включаються будь-які суми коштів, вартість матеріальних і нематеріальних активів, що передаються платнику податків безпосередньо покупцем або через будь-яку третю особу у зв`язку з компенсацією вартості товарів/послуг. До складу договірної (контрактної) вартості не включаються суми неустойки (штрафів та/або пені), три проценти річних від простроченої суми та інфляційні витрати, відшкодування шкоди, у тому числі відшкодування упущеної вигоди за рішеннями міжнародних комерційних та інвестиційних арбітражів або іноземних судів, що отримані платником податку внаслідок невиконання або неналежного виконання договірних зобов`язань.

До бази оподаткування включаються вартість товарів/послуг, які постачаються (за виключенням суми компенсації на покриття різниці між фактичними витратами та регульованими цінами (тарифами) у вигляді виробничої дотації з бюджету та/або суми відшкодування орендодавцю - бюджетній установі витрат на утримання наданого в оренду нерухомого майна, на комунальні послуги та на енергоносії), та вартість матеріальних і нематеріальних активів, що передаються платнику податків безпосередньо отримувачем товарів/послуг, поставлених таким платником податку.

У випадках, передбачених статтею 189 цього Кодексу, база оподаткування визначається з урахуванням положень статті 189 цього Кодексу.

Згідно із пунктом 198.1. статті 198 ПК України до податкового кредиту відносяться суми податку, сплачені/нараховані у разі здійснення операцій з:

а) придбання або виготовлення товарів та послуг;

б) придбання (будівництво, спорудження, створення) необоротних активів (у тому числі у зв`язку з придбанням та/або ввезенням таких активів як внесок до статутного фонду та/або при передачі таких активів на баланс платника податку, уповноваженого вести облік результатів спільної діяльності);

в) отримання послуг, наданих нерезидентом на митній території України, та в разі отримання послуг, місцем постачання яких є митна територія України;

г) ввезення необоротних активів на митну територію України за договорами оперативного або фінансового лізингу;

ґ) ввезення товарів та/або необоротних активів на митну територію України.

Пунктом 198.2 статті 198 ПК України встановлено, що датою віднесення сум податку до податкового кредиту вважається дата тієї події, що відбулася раніше:

дата списання коштів з банківського рахунка платника податку на оплату товарів/послуг;

дата отримання платником податку товарів/послуг.

Для операцій із ввезення на митну територію України товарів датою віднесення сум податку до податкового кредиту є дата сплати податку за податковими зобов`язаннями згідно з пунктом 187.8 статті 187 цього Кодексу, а для операцій з постачання послуг нерезидентом на митній території України - дата складення платником податкової накладної за такими операціями, за умови реєстрації такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Датою віднесення сум до податкового кредиту замовника з договорів (контрактів), визначених довгостроковими відповідно до пункту 187.9 статті 187 цього Кодексу, є дата фактичного отримання замовником результатів робіт (оформлених актами виконаних робіт) за такими договорами (контрактами).

Для товарів/послуг, постачання (придбання) яких контролюється приладами обліку, факт постачання (придбання) таких товарів/послуг засвідчується даними обліку.

Відповідно до 198.3. статті 198 ПК України податковий кредит звітного періоду визначається виходячи з договірної (контрактної) вартості товарів/послуг та складається із сум податків, нарахованих (сплачених) платником податку за ставкою, встановленою пунктом 193.1 статті 193 цього Кодексу, протягом такого звітного періоду у зв`язку з:

придбанням або виготовленням товарів та наданням послуг;

придбанням (будівництвом, спорудженням) основних фондів (основних засобів, у тому числі інших необоротних матеріальних активів та незавершених капітальних інвестицій у необоротні капітальні активи);

ввезенням товарів та/або необоротних активів на митну територію України.

Нарахування податкового кредиту здійснюється незалежно від того, чи такі товари/послуги та основні фонди почали використовуватися в оподатковуваних операціях у межах провадження господарської діяльності платника податку протягом звітного податкового періоду, а також від того, чи здійснював платник податку оподатковувані операції протягом такого звітного податкового періоду.

Згідно пункту 198.5 статті 198 ПК України платник податку зобов`язаний нарахувати податкові зобов`язання виходячи з бази оподаткування, визначеної відповідно до пункту 189.1 статті 189 цього Кодексу, та скласти не пізніше останнього дня звітного (податкового) періоду і зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних в терміни, встановлені цим Кодексом для такої реєстрації, зведену податкову накладну за товарами/послугами, необоротними активами, придбаними/виготовленими з податком на додану вартість (для товарів/послуг, необоротних активів, придбаних або виготовлених до 1 липня 2015 року, - у разі якщо під час такого придбання або виготовлення суми податку були включені до складу податкового кредиту), у разі якщо такі товари/послуги, необоротні активи призначаються для їх використання або починають використовуватися г) в операціях, що не є господарською діяльністю платника податку (крім випадків, передбачених пунктом 189.9 статті 189 цього Кодексу).

Пунктом 198.6. статті 198 ПК України встановлено, що не відносяться до податкового кредиту суми податку, сплаченого (нарахованого) у зв`язку з придбанням товарів/послуг, не підтверджені зареєстрованими в Єдиному реєстрі податкових накладних податковими накладними/розрахунками коригування до таких податкових накладних чи не підтверджені митними деклараціями (тимчасовими, додатковими та іншими видами митних декларацій, за якими сплачуються суми податку до бюджету при ввезенні товарів на митну територію України), іншими документами, передбаченими пунктом 201.11 статті 201 цього Кодексу.

У разі коли на момент перевірки платника податку контролюючим органом суми податку, попередньо включені до складу податкового кредиту, залишаються не підтвердженими зазначеними у абзаці першому цього пункту документами, платник податку несе відповідальність відповідно до цього Кодексу.

Податкові накладні, отримані з Єдиного реєстру податкових накладних, є для отримувача товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.

У разі якщо платник податку не включив у відповідному звітному періоді до податкового кредиту суму податку на додану вартість на підставі отриманих податкових накладних/розрахунків коригування до таких податкових накладних, зареєстрованих в Єдиному реєстрі податкових накладних, таке право зберігається за ним протягом 1095 календарних днів з дати складення податкової накладної/розрахунку коригування.

Суми податку, сплачені (нараховані) у зв`язку з придбанням товарів/послуг, зазначені в податкових накладних/розрахунках коригування до таких податкових накладних, зареєстрованих в Єдиному реєстрі податкових накладних з порушенням строку реєстрації, включаються до податкового кредиту за звітний податковий період, в якому зареєстровано податкові накладні/розрахунки коригування до таких податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, але не пізніше ніж через 1095 календарних днів з дати складення податкових накладних/розрахунків коригування до таких податкових накладних.

Платники податку, які застосовують касовий метод податкового обліку, суми податку, зазначені в податкових накладних/розрахунках коригування до таких податкових накладних, зареєстрованих в Єдиному реєстрі податкових накладних, та не включені до податкового кредиту протягом періоду 1095 календарних днів з дати складення таких податкових накладних/розрахунків коригування до таких податкових накладних у зв`язку з відсутністю фактів списання коштів з банківського рахунку (видачі з каси) платника податку або надання інших видів компенсацій вартості поставлених (або тих, що підлягають поставці) йому товарів/послуг, мають право на включення таких сум до податкового кредиту у звітному податковому періоді, в якому відбулося списання коштів з банківського рахунку (видачі з каси) платника податку або надання інших видів компенсацій вартості поставлених (або тих, що підлягають поставці) йому товарів/послуг, але не пізніше ніж через 60 календарних днів з дати такого списання, надання інших видів компенсацій.

Не відносяться до податкового кредиту суми податку, сплаченого (нарахованого) відповідно до підпункту 191.1.2 пункту 191.1 статті 191 цього Кодексу оператором поштового зв`язку, експрес-перевізником.

Стаття 200 ПК України встановлює порядок визначення суми податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або відшкодуванню з Державного бюджету України (бюджетному відшкодуванню), та строки проведення розрахунків:

Пункт 200.1 цієї статті вказує, що сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов`язання звітного (податкового) періоду та сумою податкового кредиту такого звітного (податкового) періоду.

Відповідно до пункту 200.4. цієї статті при від`ємному значенні суми, розрахованої згідно з пунктом 200.1 цієї статті, така сума:

а) враховується у зменшення суми податкового боргу з податку, що виник за попередні звітні (податкові) періоди (у тому числі розстроченого або відстроченого відповідно до цього Кодексу) в частині, що не перевищує суму, обчислену відповідно до пункту 200-1.3 статті 200-1 цього Кодексу на момент отримання контролюючим органом податкової декларації, а в разі відсутності податкового боргу -

б) або підлягає бюджетному відшкодуванню за заявою платника у сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів/послуг у попередніх та звітному податкових періодах постачальникам таких товарів/послуг або до Державного бюджету України, в частині, що не перевищує суму, обчислену відповідно до пункту 200-1.3 статті 200-1 цього Кодексу на момент отримання контролюючим органом податкової декларації, на поточний рахунок платника податку та/або у рахунок сплати грошових зобов`язань або погашення податкового боргу такого платника податку з інших платежів, що сплачуються до державного бюджету;

в) та/або зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду.

Відповідно до п. 201.1 статті 201 ПК України на дату виникнення податкових зобов`язань платник податку зобов`язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, кваліфікованого електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.

Відповідно до абзацу п`ятого ч.1 ст.1 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» від 16.07.1999 №996-ХІV (далі - Закон України №996-ХІV) господарською операцією є дія або подія, яка викликає зміни в структурі активів та зобов`язань, власному капіталі підприємства.

Пунктом 2 ст.3 Закон України №996-ХІV передбачено, що бухгалтерський облік є обов`язковим видом обліку, який ведеться підприємством. Фінансова, податкова, статистична та інші види звітності, що використовують грошовий вимірник, ґрунтуються на даних бухгалтерського обліку.

Згідно з ч.1 ст.9 Закону України №996-ХІV підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи. Для контролю та впорядкування оброблення даних на підставі первинних документів можуть складатися зведені облікові документи.

Частиною 2 ст. ст.9 Закону України №996-ХІV визначено, що первинні та зведені облікові документи можуть бути складені у паперовій або в електронній формі та повинні мати такі обов`язкові реквізити, якщо інше не передбачено окремими законодавчими актами України: назву документа (форми); дату складання; назву підприємства, від імені якого складено документ; зміст та обсяг господарської операції, одиницю виміру господарської операції; посади осіб, відповідальних за здійснення господарської операції і правильність її оформлення; особистий підпис або інші дані, що дають змогу ідентифікувати особу, яка брала участь у здійсненні господарської операції.

Абзацом 11 ст.1 Закону України №996-ХІV визначено, що первинний документ - це документ, який містить відомості про господарську операцію.

Отже, платник податку, має право на включення сум ПДВ, сплачених у вартості товарів, робіт чи послуг, до складу податкового кредиту з податку на додану вартість відповідного податкового (звітного) періоду і, як наслідок, на його врахування при визначенні різниці між сумою податкового зобов`язання та сумою податкового кредиту такого періоду, лише за умови фактичного здійснення господарських операцій з придбання у контрагента товарів, робіт чи послуг, що підтверджується первинними та іншими документами, а також податковими накладними, складеними у відповідності до вимог чинного законодавства.

Тобто, для бухгалтерського обліку мають значення лише ті документи, які підтверджують фактичне здійснення господарських операцій.

Надаючи оцінку аргументам сторін та застосуванні норм права у спірних правовідносинах суд виходить з наступних мотивів.

Досліджуючи факт реальності господарських операцій щодо промислової обробки шкірсировини між ТОВ "Світ Шкіри" та фізичними особами-підприємцями, суд зазначає наступне.

Так, судом встановлено, що між ТОВ "Світ Шкіри" (як виконавцем) та суб`єктами підприємницької діяльності фізичними особами підприємцями (як замовниками), а саме: ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 укладено договори на промислову обробку шкірсировини, а саме договір №18/03 ПП від 18.03.2021 та №06/04 ПП від 06.04.2022 ( ОСОБА_1 ); №01/02 ПП від 01.02.2021 та №01/02 ПП від 01.02.2022 ( ОСОБА_2 ); №12/01 ПП від 12.01.2021 та №12/04 ПП від 112.04.2022( ОСОБА_3 ); №11/01 ПП від 11.01.2021 та №14/01 ПП від 14.01.2022 ( ОСОБА_4 ); №19/01 ПП від 19.01.2021 та №08/02 ПП від 08.02.2022 ( ОСОБА_5 ); №02/02 ПП від 02.02.2021 та №05/01 ПП від 05.01.2022 ( ОСОБА_6 ); №15/01 ПП від 15.01.2021 та №01/02 ПП від 01.02.2022 ( ОСОБА_7 ); №18/01 ПП від 18.01.2021 та №01/04 ПП від 01.04.2022 ( ОСОБА_8 ); №15/01 ПП від 15.01.2021 та №17/01 ПП від 17.01.2022 ( ОСОБА_9 ); №14/01 ПП від 14.01.2021 та №12/01 ПП від 12.01.2022 ( ОСОБА_10 ) (т. ІІ а.с. 18-19,75-76, т. ІІІ а.с. 51-52, 76-77, 153-154, 242-243, т.ІV а.с. 34-35, 75-76).

Вказані договори на промислову переробку шкірсировини є типовими, із одинаковими умовами та подані платником податків у ході перевірки.

Так, згідно п.1.1. вищевказаних договорів на промислову обробку шкірсировини замовник постачає, а виконавець приймає на обробку шкірсировину та напівфабрикат "вет-блу" різних видів і сортів в кількості до 100 тон.

Пунктом 1.2 договорів передбачено, що виконавець здійснює обробку давальницької шкірсировини та напівфабрикату за повним технологічним процесом до стадії хромового напівфабрикату "вет-блу", "красту" та готової шкіри, надалі "готовий товар".

Готовий товар повинен відповідати вимогам державних стандартів і технічних умов, які регламентують його виготовлення, а також взірцям замовника, погодженими виконавцем (пункт 1.3 договорів).

Пунктом 2.1. договорів передбачено, що замовник здійснює доставку шкірсировини на склад виконавця за власний рахунок, а пунктом 2.2. передбачено, що виконавець приймає сировину поштучно за кількістю, вагою, видами і сортами.

Вимогами пункту 2.3. договорів визначено, що виконавець відпускає замовнику готовий товар в кількості з урахуванням фактичний витрат сировини на 1 м2 та готового товару, а пунктом 2.4 передбачено, що замовник отримує готовий товар на складі виконавця та доставляє його до місця призначення за свій рахунок.

Сторони погодили ціну виготовлення одиниці готового товару, яка вказується накладних по кожному виду товару окремо (пункт 3.1 договорів).

Замовник здійснює попередню оплату - 50 % вартості переробки кожної партії: другу половину (50%) вартості переробки - протягом п`яти днів з дня одержання повідомлення про готовність товару (пункт 3.2 договорів).

За погодженням сторін оплату вартості наданих виконавцем послуг замовник може проводити постачанням шкірсировини, матеріалів та наданням послуг. При цьому сторони додатково погоджують ціни на послуги та матеріали (пункт 3.3. договорів).

Виконавець повідомляє замовника про готовність кожної партії товару трьохденний термін (п. 4.1.). Виконавець відпускає готовий товар замовнику після проведення ним оплати вартості наданих послуг по переробці сировини (п. 4.2.). Замовник забезпечує вивезення готового товару не пізніше 5-ти денного терміну дня одержання повідомлення про його готовність та проведення оплати вартості наданих послуг (п. 4.3). За несвоєчасне проведення оплати наданих послуг замовник сплачує виконавцю пеню в розмірі подвійної облікової ставки НБУ від суми заборгованості за кожний день прострочення (п. 4.4.). Сторони не несуть відповідальності за невиконання своїх зобов`язань, якщо таке є наслідком дії форс-мажорних обставин непереборної сили, зокрема: повені, пожежі, змін законодавства та інше (п. 4.5). Виконавець - платник ПДВ, зобов`язується надати замовнику належно оформлену податкову накладну (надалі ПН), складену в електронній формі з дотриманням умови, щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи, та зареєстрованої в Єдиному реєстрі податкових накладних (п. 4.6.). У випадку відсутності реєстрації податкової накладної в ЄРПН, то виконавець зобов`язується відшкодувати замовнику у повному обсязі збитки на суму ПДВ за такою ПН протягом 10-ти днів з моменту подання замовником декларації по ПДВ за відповідний період, в якому внаслідок порушення виконавцем ця сума не включена до податкового періоду (п. 4.7).

Також, згідно акту перевірки, на підтвердження реальності здійснення господарських операцій щодо десяти підприємців окрім договорів до перевірки надано накладні на передачу шкірсировини на обробку від замовника до виконавця та видаткові накладні.

Так, як встановлено в ході перевірки, отриману від ФОП ОСОБА_1 шкірсировину, напівфабрикат, вет-блу ТОВ "Світ Шкіри" оприбутковано на склад по внутрішніх накладних: №4/07П від 01.07.2021; №3/05П від 02.05.2022; №2/06П від 01.06.2022; №3/07П від 25.07.2022; №4/07П від 27.07.2022; №6/07П від 29.07.2022; №5/09П від 25.08.2022, які також описано в акті перевірки, як такі що подані товариством під час перевірки(т.ІІ а.с. 20, 23, 26, 29, 32, 35, 38).

Вказані накладні за підписом головного бухгалтера ТОВ "Світ Шкіри" містять назву товару та зазначено кількість в штуках.

Також в ході перевірки контролюючому органу надано видаткові накладні про те, що для ФОП ОСОБА_1 здійснено пром.переробку шкірсировини та напівфабрикату, поставлених на умовах давальницької сировини, які підписані відповідальними особами за здійснення господарських операцій, скріплені печатками ТОВ "Світ Шкіри" та ФОП ОСОБА_1 , із зазначенням номенклатури, кількості в штуках та м. кв, ціни, а саме: № 72 від 23.07.2021; № 89 від 04.08.2021; № 124 від 07.10.2021; № 47 від 10.05.2022; № 73 від 13.06.2022; № 96 від 14.07.2022; № 101 від 25.07.2022; № 105 від 21.09.2022; № 114 від 29.08.2022; у вересні 2022 року - № 117 від 01.09.2022; № 129 від 21.09.2022; № 142 від 29.09.2022(т. ІІ а.с. 72, 69, 66, 63, 60, 57, 54, 52,49, 47, 44, 42).

Подані до перевірки документи в сукупності із встановленими обставинами про відсутність у ФОП ОСОБА_1 найманих працівників, нерухомого майна для здійснення господарської діяльності, та наявність відповідно до поданої звітності 20-ОПП земельної ділянки для будівництва і обслуговування житлового будинку, відсутності іншого рухомого та нерухомого майна для здійснення господарської діяльності, відсутність ТТН, актів приймання передачі сировини на обробку та після обробки, замовлення на виготовлення продукції за кількістю, вагою, сортами і видами, інформацію щодо витрат понесених на послуги обробки, обґрунтування розрахунку собівартості послуг обробки, слугували до висновку контролюючого органу не підтвердження реальності такої операції в ході проведення перевірки.

Щодо ФОП ОСОБА_2 , то в ході перевірки, отриману від даного підприємця. шкірсировину, напівфабрикат, вет-блу ТОВ "Світ Шкіри" оприбутковано на склад по внутрішніх накладних, які надано в ході перевірки: №1/04П від 05.04.2021, №4/06П від 01.06.2021, №12/07П від 13.07.2021, №14/07П від 14.07.2021, №1/05П від 02.05.2021, №7/05П від 18.05.2022, №3/06П від 08.06.2022, №1/07П від 05.07.2022, №2/07П від 18.07.2022, №5/07П від 28.07.2022, №2/09П від 01.09.2022, у вересні 2022 - №4/09П від 12.09.2022 (т. ІІ а.с. 77, 80, 83, 86, 89, 92, 95, 98, 101, 104, 107,110).

Вказані накладні за підписом головного бухгалтера ТОВ "Світ Шкіри" містять назву(номенклатуру) товару та зазначено кількість одиниць в штуках, а у деяких зазначено також кількість в кілограмах.

Також в ході перевірки контролюючому органу надано видаткові накладні про те, що для ФОП ОСОБА_2 здійснено пром.переробку шкірсировини та напівфабрикату, поставлених на умовах давальницької сировини, які підписані відповідальними особами за здійснення господарських операцій, скріплені печатками ТОВ "Світ Шкіри" та ФОП ОСОБА_2 , із зазначенням номенклатури, кількості в штуках та метрах кв, ціни, а саме: № 45 від 20.04.2021, № 64 від 16.06.2021, № 84 від 29.07.2021, № 87 від 30.07.2021, № 116 від 28.09.2021 № 139 від 23.11.2021, № 147 від 03.12.2022, №21 від 18.03.2022, № 38 від 29.04.2022, № 41 від 04.05.2022, № 46 від 09.05.2022, № 54 від 19.05.2022, № 61 від 24.05.2022, № 82 від 28.06.2022, № 98 від 22.07.2022, № 99 від 22.07.2022, № 104 від 29.07.2022, № 118 від 06.09.2022, у вересні 2022 року- № 126 від 16.09.2022, № 131 від 22.09.2022, № 141 від 28.09.2022(т. ІІ а.с. 113, 115, 118, 121, 123, 125, 127, 130, 132, 135, 138, 141, 144, 147, 150, 156, 153, 159, 162, 165, 168).

Згідно акту перевірки, контролюючим органом зроблено висновок про не підтвердження реальності такої операції, на підставі поданих товариством до перевірки документів в сукупності із встановленими обставинами про те, що ОСОБА_2 займає посаду завскладу у ТОВ "Світ Шкіри", відсутність у такого підприємця найманих працівників, нерухомого майна для здійснення господарської діяльності, та наявність відповідно до поданої звітності 20-ОПП двох земельних ділянок для ведення селянського господарства, однієї земельної ділянки для будівництва і обслуговування житлового будинку, відсутності іншого рухомого та нерухомого майна для здійснення господарської діяльності, як то місця для зберігання і розвантаження ТМЦ, відсутність ТТН, відсутність замовлення на виготовлення продукції за кількістю, вагою, сортами і видами, відсутність актів приймання передачі сировини на обробку та після обробки, відсутність інформації щодо витрат понесених на послуги обробки, обґрунтування розрахунку собівартості послуг обробки, актів приймання передачі. Наявні недоліки у наданих до перевірки накладних та видаткових накладних, а саме, відсутня інформація щодо місця складання видаткових накладних, відсутня інформація щодо договору.

Щодо ФОП ОСОБА_3 , то контролюючим органом в ході перевірки, встановлено, що отриману від даного підприємця шкірсировину, напівфабрикат, вет-блу ТОВ "Світ Шкіри" оприбутковано на склад по внутрішніх накладних: №5/07П від 02.07.2021, №2/05П від 02.05.2022; №5/05П від 18.05.2022, №2/08П від 01.08.2022, які було надано в ході перевірки(т. ІІ а.с. 173, 176, 179, 182,).

Вказані накладні за підписом головного бухгалтера ТОВ "Світ Шкіри" містять назву(номенклатуру) товару та зазначено кількість одиниць в штуках.

Також в ході перевірки контролюючому органу надано видаткові накладні про те, що для ФОП ОСОБА_3 здійснено пром.переробку шкірсировини та напівфабрикату, поставлених на умовах давальницької сировини, які підписані відповідальними особами за здійснення господарських операцій, скріплені печатками ТОВ "Світ Шкіри" та ФОП ОСОБА_3 , із зазначенням номенклатури, кількості в штуках та метрах кв, ціни, а саме: № 62 від 16.06.2021, №119 від 28.09.2021, № 138 від 23.11.2021, № 151 від 13.12.2021, №42 від 06.05.2022, № 52 від 18.05.2022, № 72 від 13.06.2022, № 94 від 13.07.2022, № 102 від 25.07.2022, № 113 від 29.08.2022, у вересні 2022 року № 138 від 23.09.2022(т. VІІІ а.с. 215, 212, 209, 206, 203, 200, 197, 194, 191, 188, 185).

Згідно акту перевірки, контролюючим органом зроблено висновок про не підтвердження реальності такої операції, на підставі поданих товариством до перевірки документів в сукупності із встановленими обставинами про те, що ОСОБА_3 провадить господарську діяльність у м.Львів, відсутність у такого підприємця найманих працівників, нерухомого майна для здійснення господарської діяльності, та наявність відповідно до поданої звітності 20-ОПП двох земельних ділянок для ведення селянського господарства та для будівництва і обслуговування житлового будинку, відсутності іншого рухомого та нерухомого майна для здійснення господарської діяльності, як то місця для зберігання і розвантаження ТМЦ, відсутність ТТН, відсутність замовлення на виготовлення продукції за кількістю, вагою, сортами і видами, відсутність інформації щодо витрат понесених на послуги обробки, обґрунтування розрахунку собівартості послуг обробки, актів приймання передачі. Наявні недоліки у наданих до перевірки накладних та видаткових накладних, а саме , відсутня інформація щодо місця складання видаткових накладних, відсутня інформація щодо договору.

Щодо контрагента ФОП ОСОБА_4 , то контролюючим органом в ході перевірки, встановлено, що отриману від даного підприємця шкірсировину, напівфабрикат, вет-блу ТОВ "Світ Шкіри" оприбутковано на склад по внутрішніх накладних: №1/10П від 08.10.2021; №4/06П від 10.06.2022, у вересні 2022 - №1/09П від 01.09.2022, які було надано в ході перевірки(т. ІІ а.с. 220, 223, 226).

Вказані накладні за підписом головного бухгалтера ТОВ "Світ Шкіри" містять назву(номенклатуру) товару та зазначено кількість одиниць в штуках.

Також в ході перевірки контролюючому органу надано видаткові накладні про те, що для ФОП ОСОБА_4 здійснено пром.переробку шкірсировини та напівфабрикату, поставлених на умовах давальницької сировини, які підписані відповідальними особами за здійснення господарських операцій, скріплені печатками ТОВ "Світ Шкіри" та ФОП ОСОБА_4 , із зазначенням номенклатури, кількості в штуках та метрах кв, ціни, а саме: № 68 від 08.07.2021, № 75 від 26.07.2021, № 115 від 28.09.2021 № 123 від 07.10.2021, № 152 від 13.12.2021, № 9 від 26.01.2022, № 22 від 18.03.2022, № 85 від 28.06.2022, № 88 від 07.07.2022, № 92 від 11.07.2022, у вересні 2022 - № 119 від 07.09.2022, № 137 від 23.09.2022 (т. ІІ а.с. 229, 232, 235, 238, 242, 244247, 250).

Згідно акту перевірки, контролюючим органом зроблено висновок про не підтвердження реальності такої операції, на підставі поданих товариством до перевірки документів в сукупності із встановленими обставинами про те, що ОСОБА_3 провадить господарську діяльність основним видом якої є КВЕД 47.24 оптова торгівля хлібобулочними виробами, борошняними та цукровими кондитерськими виробами в спеціалізованих магазинах, відсутність у такого підприємця найманих працівників, нерухомого майна для здійснення господарської діяльності, та наявність відповідно до поданої звітності 20-ОПП двох земельних ділянок для ведення селянського господарства та одна для будівництва і обслуговування житлового будинку, магазин, відсутності іншого рухомого та нерухомого майна для здійснення господарської діяльності, як то місця для зберігання і розвантаження ТМЦ, відсутність ТТН, відсутність замовлення на виготовлення продукції за кількістю, вагою, сортами і видами, відсутність інформації щодо витрат понесених на послуги обробки, обґрунтування розрахунку собівартості послуг обробки. Наявні недоліки у наданих до перевірки накладних та видаткових накладних, а саме , відсутня інформація щодо місця складання видаткових накладних, відсутня інформація щодо договору.

Щодо контрагента ФОП ОСОБА_5 , то контролюючим органом в ході перевірки, встановлено, що отриману від даного підприємця шкірсировину, напівфабрикат, вет-блу ТОВ "Світ Шкіри" оприбутковано на склад по внутрішніх накладних: № 3/06П від 01.06.2021, № 10/07П від 06.07.2021, №4/10П від 15.10.2021, №2/02П від 08.02.2022, № 1/08П від 02.08.2021, №5/04П від 28.04.2022, №7/06П від 20.06.2022, які було надано в ході перевірки(т. ІІІ а.с. 134, 137, 140, 143, 146, 149,152).

Вказані накладні за підписом головного бухгалтера ТОВ "Світ Шкіри" містять назву(номенклатуру) товару та зазначено кількість одиниць в штуках.

В ході перевірки контролюючому органу надано видаткові накладні про те, що для ФОП ОСОБА_5 здійснено пром.переробку шкірсировини та напівфабрикату, поставлених на умовах давальницької сировини, які підписані відповідальними особами за здійснення господарських операцій, скріплені печатками ТОВ "Світ Шкіри" та ФОП ОСОБА_5 , із зазначенням номенклатури, кількості в штуках та метрах кв, ціни, а саме: № 43 від 20.04.22022, № 47 від 26.04.2021 № 63 від 16.06.2021, № 74 від 26.07.2021, № 99 від 25.08.2021, № 121 від 28.09.2021, № 133 від 29.10.2021 , № 141 від 23.11.2021, № 155 від 17.12.2021, № 19 від 21.02.2022, № 35 від 26.04.2022, № 40 від 03.05.2022, № 59 від 23.05.2022, № 84 від 28.06.2022, № 87 від 04.07.2022, № 112 від 29.08.2022, у вересні 2022 - № 125 від 13.09.2022 № 135 від 23.09.2022 р (т. ІІІ а.с. 80,83, 86, 89, 92,95, 98, 101, 101, 104, 107,110, 113, 116,119, 122,125, 128, 131).

Згідно акту перевірки, контролюючим органом зроблено висновок про не підтвердження реальності такої операції, на підставі поданих товариством до перевірки документів в сукупності із встановленими обставинами про те, що у ФОП ОСОБА_5 відсутні наймані працівники, нерухоме майно для здійснення господарської діяльності, та наявність відповідно до поданої звітності 20-ОПП однієї земельної ділянки для будівництва і обслуговування житлового будинку, відсутності іншого рухомого та нерухомого майна для здійснення господарської діяльності, як то місця для зберігання і розвантаження ТМЦ, відсутність ТТН, відсутність замовлення на виготовлення продукції за кількістю, вагою, сортами і видами, відсутність інформації щодо витрат понесених на послуги обробки, обґрунтування розрахунку собівартості послуг обробки, актів приймання передачі. Наявні недоліки у наданих до перевірки накладних та видаткових накладних, а саме , відсутня інформація щодо місця складання видаткових накладних, відсутня інформація щодо договору.

По контрагенту ФОП ОСОБА_6 , то контролюючим органом в ході перевірки, встановлено, що отриману від даного підприємця шкірсировину, напівфабрикат, вет-блу ТОВ "Світ Шкіри" оприбутковано на склад по внутрішніх накладних: №2/06П від 01.06.2021, №9/07П від 05.07.2021, №1/11П від 01.11.2021, №6/05П від 18.08.2022, №4/09П від 22.08.2022, які було надано в ході перевірки(т. ІІІ а.с. 63, 66, 69, 72, 75).

Вказані накладні за підписом головного бухгалтера ТОВ "Світ Шкіри" містять назву(номенклатуру) товару та зазначено кількість одиниць в штуках.

Також в ході перевірки контролюючому органу надано видаткові накладні про те, що для ФОП ОСОБА_6 здійснено пром.переробку шкірсировини та напівфабрикату, поставлених на умовах давальницької сировини, які підписані відповідальними особами за здійснення господарських операцій, скріплені печатками ТОВ "Світ Шкіри" та ФОП ОСОБА_6 , із зазначенням номенклатури, кількості в штуках та метрах кв, ціни, а саме: № 61 від 15.06.2021, № 91 від 09.08.2021, № 95 від 10.08.2021, № 103 від 30.08.2021 № 114 від 27.09.2021, № 125 від 07.10.2021, № 1 від 05.01.2022, № 23 від 28.03.2022, № 43 від 06.05.2022, № 70 від 08.06.2022, № 100 від 25.07.2022, № 108 від 15.08.2022, у вересні 2022 - № 123 від 13.09.2022 р., № 134 від 23.09.2022 (т. ІІІ а.с. 15, 18, 21, 24, 27, 30, 33, 36, 39, 42, 45, 48, 60).

Згідно акту перевірки, контролюючим органом зроблено висновок про не підтвердження реальності такої операції, на підставі поданих товариством до перевірки документів в сукупності із встановленими обставинами про відсутність у такого підприємця найманих працівників, нерухомого майна для здійснення господарської діяльності, та наявність відповідно до поданої звітності 20-ОПП земельної ділянки для ведення селянського господарства, відсутності іншого рухомого та нерухомого майна для здійснення господарської діяльності, як то місця для зберігання і розвантаження ТМЦ, відсутність ТТН, відсутність замовлення на виготовлення продукції за кількістю, вагою, сортами і видами, відсутність інформації щодо витрат понесених на послуги обробки, обґрунтування розрахунку собівартості послуг обробки, актів приймання передачі. Наявні недоліки у наданих до перевірки накладних та видаткових накладних, а саме, відсутня інформація щодо місця складання видаткових накладних, відсутня інформація щодо договору.

Щодо контрагента ФОП ОСОБА_7 , то контролюючим органом в ході перевірки, встановлено, що отриману від даного підприємця шкірсировину, напівфабрикат, вет-блу ТОВ "Світ Шкіри" оприбутковано на склад по внутрішніх накладних: №15/07П від 14.07.2021, №1/02П від 01.02.2022, №4/05П від 03.05.2022, №17/П від 17.06.2022, №1/08П від 01.08.2022(т. ІІІ а.с. 164, 161, 158, 155).

Вказані накладні за підписом головного бухгалтера ТОВ "Світ Шкіри" містять назву(номенклатуру) товару та зазначено кількість одиниць в штуках.

Також в ході перевірки контролюючому органу надано видаткові накладні про те, що для ФОП ОСОБА_7 здійснено пром.переробку шкірсировини та напівфабрикату, поставлених на умовах давальницької сировини, які підписані відповідальними особами за здійснення господарських операцій, скріплені печатками ТОВ "Світ Шкіри" та ФОП ОСОБА_7 , із зазначенням номенклатури, кількості в штуках та метрах кв, ціни, а саме: № 52 від 18.05.2021, №88 від 04.08.2021, № 94 від 10.08.2021, № 97 від 11.08.2021, № 109 від 10.09.2021, № 132 від 27.10.2021, № 154 від 13.12.2021, № 14 від 11.02.2022, № 30 від 14.04.2022, № 45 від 09.05.2022, № 53 від 18.05.2022, № 75 від 14.06.2022, № 83 від 28.06.2022, № 90 від 08.07.2022, № 91 від 11.07.2022, № 110 від 25.08.2022, у вересні 2022 - № 121 від 13.09.2022, № 130 від 22.09.2022(т. ІІІ а.с. 15, 18, 21, 24, 27, 30, 33, 36, 39, 42, 45, 48, 60).

В акті перевірки, контролюючим органом зроблено висновок про не підтвердження реальності такої операції, на підставі поданих товариством до перевірки документів в сукупності із встановленими обставинами про відсутність у такого підприємця найманих працівників, нерухомого майна для здійснення господарської діяльності, та наявність відповідно до поданої звітності 20-ОПП земельної ділянки для ведення селянського господарства, відсутності іншого рухомого та нерухомого майна для здійснення господарської діяльності, як то місця для зберігання і розвантаження ТМЦ, відсутність ТТН, відсутність замовлення на виготовлення продукції за кількістю, вагою, сортами і видами, відсутність інформації щодо витрат понесених на послуги обробки, обґрунтування розрахунку собівартості послуг обробки, актів приймання передачі. Наявні недоліки у наданих до перевірки накладних та видаткових накладних, а саме, відсутня інформація щодо місця складання видаткових накладних, відсутня інформація щодо договору.

По контрагенту ФОП ОСОБА_8 контролюючим органом в ході перевірки, встановлено, що отриману від даного підприємця шкірсировину, напівфабрикат, вет-блу ТОВ "Світ Шкіри" оприбутковано на склад по внутрішніх накладних: №8/07П від 05.07.2021, №2/11П від 05.11.2021, №3-12П від 22.12.2021, у вересні 2022 - № 6/09П від 20.09.2022 (т. ІІІ а.с. 241, 238, 235, 232).

Вказані накладні за підписом головного бухгалтера ТОВ "Світ Шкіри" містять назву(номенклатуру) товару та зазначено кількість одиниць в штуках.

В ході перевірки контролюючому органу надано видаткові накладні про те, що для ФОП ОСОБА_8 здійснено пром.переробку шкірсировини та напівфабрикату, поставлених на умовах давальницької сировини, які підписані відповідальними особами за здійснення господарських операцій, скріплені печатками ТОВ "Світ Шкіри" та ФОП ОСОБА_8 , із зазначенням номенклатури, кількості в штуках та метрах кв, ціни, а саме: № 44 від 20.04.2021, № 60 від 15.06.2021, № 79 від 27.07.2021, № 83 від 29.07.2021, №120 від 28.09.2021, № 158 від 23.12.2021, № 31 від 15.04.2022, № 36 від 27.04.2022, № 44 від 09.05.2022, № 56 від 23.05.2022, № 74 від 14.06.2022, № 95 від 14.07.2022, № 103 від 25.07.2022, № 107 від 11.08.2022, у вересні 2022 р. - № 124 від 13.09.2022, № 136 від 23.09.2022 (т. ІV а.с. 1,4, 7, 10, 13, 16,19, 22, 25, 28, 31, т. ІІІ а.с. 245, 248, 220, 223, 226).

В акті перевірки, контролюючим органом зроблено висновок про не підтвердження реальності такої операції, на підставі поданих товариством до перевірки документів в сукупності із встановленими обставинами про відсутність у такого підприємця найманих працівників, нерухомого майна для здійснення господарської діяльності, відсутності іншого рухомого та нерухомого майна для здійснення господарської діяльності, як то місця для зберігання і розвантаження ТМЦ, відсутність ТТН, відсутність замовлення на виготовлення продукції за кількістю, вагою, сортами і видами, відсутність інформації щодо витрат понесених на послуги обробки, обґрунтування розрахунку собівартості послуг обробки, актів приймання передачі. Наявні недоліки у наданих до перевірки накладних та видаткових накладних, а саме, відсутня інформація щодо місця складання видаткових накладних, відсутня інформація щодо договору.

По господарських відносинах із ФОП ОСОБА_9 контролюючим органом в ході перевірки, встановлено, що отриману від даного підприємця шкірсировину, напівфабрикат, вет-блу ТОВ "Світ Шкіри" оприбутковано на склад по внутрішній накладній 16/07П від 27.07.2021 (т. ІV а.с. 36), яка підписана головним бухгалтером ТОВ "Світ Шкіри" містять назву(номенклатуру) товару та зазначено кількість одиниць в штуках.

В ході перевірки контролюючому органу надано видаткові накладні про те, що для ФОП ОСОБА_9 здійснено пром.переробку шкірсировини та напівфабрикату, поставлених на умовах давальницької сировини, які підписані відповідальними особами за здійснення господарських операцій, скріплені печатками ТОВ "Світ Шкіри" та ФОП ОСОБА_9 , із зазначенням номенклатури, кількості в штуках та метрах кв, ціни, а саме: № 81 від 28.07.2021, № 100 від 27.08.2021, № 117 від 28.09.2021, № 122 від 07.10.2021, № 140 від 23.11.2021, № 150 від 13.12.2021, № 7 від 26.01.2022, № 34 від 26.04.2022, № 48 від 12.05.2022, № 57 від 23.05.2022, № 76 від 17.06.2022, № 93 від 13.07.2022 (т. IV а.с. 66, 69, 72, 63, 61, 57, 54, 51, 48, 57, 42, 39).

В акті перевірки, контролюючим органом зроблено висновок про не підтвердження реальності такої операції, на підставі поданих товариством до перевірки документів в сукупності із встановленими обставинами про відсутність у такого підприємця найманих працівників, наявність відповідно до поданої звітності 20-ОПП земельної ділянки для будівництва та обслуговування житлового будинку, нерухомого майна для здійснення господарської діяльності, відсутності іншого рухомого та нерухомого майна для здійснення господарської діяльності, як то місця для зберігання і розвантаження ТМЦ, відсутність ТТН, відсутність замовлення на виготовлення продукції за кількістю, вагою, сортами і видами, відсутність інформації щодо витрат понесених на послуги обробки, обґрунтування розрахунку собівартості послуг обробки, актів приймання передачі. Наявні недоліки у наданих до перевірки накладних та видаткових накладних, а саме, відсутня інформація щодо місця складання видаткових накладних, відсутня інформація щодо договору.

По контрагенту ФОП ОСОБА_10 контролюючим органом в ході перевірки, встановлено, що отриману від даного підприємця шкірсировину, напівфабрикат, вет-блу "Світ Шкіри" оприбутковано на склад по внутрішніх накладних: №1/06П від 01.06.2021, №3/07П від 01.07.2021, №3/10П від 11.10.2021, №2/12П від 09.12.2021, (т. ІV а.с. 77, 80, 83, 86).

Вказані накладні за підписом головного бухгалтера ТОВ "Світ Шкіри" містять назву(номенклатуру) товару та зазначено кількість одиниць в штуках.

В ході перевірки контролюючому органу надано видаткові накладні про те, що для ФОП ОСОБА_10 здійснено пром.переробку шкірсировини та напівфабрикату, поставлених на умовах давальницької сировини, які підписані відповідальними особами за здійснення господарських операцій, скріплені печатками ТОВ «СВІТ ШКІРИ» та ФОП ОСОБА_10 , із зазначенням номенклатури, кількості в штуках та метрах кв, ціни, а саме: № 51 від 18.05.2021, № 76 від 26.07.2021, № 77 від 26.07.2021, № 82 від 29.07.2021, № 86 від 30.07.2021, № 96 від 11.08.2021, № 102 від 27.08.2021, № 118 від 28.09.2021, № 157 від 23.12.2021, № 160 від 29.12.2021, № 8 від 26.01.2022, № 13 від 07.02.2022 (т. IV а.с. 89, 92, 95, 98, 101, 104, 107, 110, 113, 116, 119, 122).

В акті перевірки, контролюючим органом зроблено висновок про не підтвердження реальності такої операції, на підставі поданих товариством до перевірки документів в сукупності із встановленими обставинами про відсутність у такого підприємця найманих працівників, наявність відповідно до поданої звітності 20-ОПП кафе, нерухомого майна для здійснення господарської діяльності, відсутності іншого рухомого та нерухомого майна для здійснення господарської діяльності, як то місця для зберігання і розвантаження ТМЦ, відсутність ТТН, відсутність замовлення на виготовлення продукції за кількістю, вагою, сортами і видами, відсутність інформації щодо витрат понесених на послуги обробки, обґрунтування розрахунку собівартості послуг обробки, актів приймання передачі. Наявні недоліки у наданих до перевірки накладних та видаткових накладних, а саме, відсутня інформація щодо місця складання видаткових накладних, відсутня інформація щодо договору.

ТОВ "Світ Шкіри" на вищезазначені господарські операції із фізичними особами підприємцями ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 складено та подано на реєстрацію в ЄРПН податкові накладні, які прийнято і зареєстровано в ЄРПН(т.V а.с. 166-250, т. VІ а.с.1- 205).

ТОВ "Світ Шкіри" за описаними вище господарськими операціями з фізичними особами-підприємцями по податкових накладних включено ПДВ до податкового зобов`язання в податкових деклараціях з податку на додану вартість в декларації з ПДВ за період з квітня 2021 по вересень 2022 року.

Розрахунок за виконані роботи по промисловій переробці давальницької шкірсировини із ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 проведено в безготівковій формі шляхом зарахування грошових коштів з банківського рахунку підприємця на банківський рахунок ТОВ "Світ Шкіри" згідно банківських виписок та платіжних доручень, що визнається сторонами( т. IV а.с. 125-242, 243-250, т. V а.с. 1-165).

До заперечення на акт перевірки ТОВ "Світ Шкіри" на підтвердження реальності господарських операцій по промисловій переробці давальницької шкірсировини із десятьма фізичними особами-підприємцями ТОВ "Світ Шкіри" додатково було подано накладні, акти приймання -передачі та товарно-транспортні накладні, зокрема, щодо господарських відносин із ФОП ОСОБА_1 , а саме: №2 від 01.07.2021 та ТТН №2 від 01.07.2021; №1 від 02.05.2022 та ТТН №1 від 02.05.2022; №2 від 01.06.2022 та ТТН №2 від 01.06.2022 ; №3 від 25.07.2022 та ТТН №3 від 25.07.2022; №4 від 27.07.2022 та ТТН №4 від 27.07.2022; №5 від 29.07.2022 та ТТН №5 від 29.07.2022; №6 від 25.08.2022 та ТТН №6 від 25.08.2022.

Також, на підтвердження передачі готової продукції з промпереробки, яка виготовлена на умовах давальницької сировини, та прийнята ФОП ОСОБА_1 до заперечення на акт товариством долучено акти здачі-приймання робіт (наданих послуг) та товарно-транспортні накладні, а саме : № б\н від 23.07.2021 та ТТН № 72 від 23.07.2021; № б\н 04.08.2021 та ТТН №89 від 04.08.2021; № б\н від 07.10.2021 та ТТН № 124 від 07.10.2021; № б\н від 10.05.2022 та ТТН № 47 від 10.05.2022; № б\н від 13.06.2022 та ТТН №73 від 13.06.2022; № б\н від 14.07.2022 та ТТН №96 від 14.07.2022; № б\н від 25.07.2022 та ТТН №101 від 25.07.2022; № б\н від 02.08.2022; № б\н від 29.08.2022 та ТТН № 114 від 29.08.2022; у вересні 2022 року - № б\н від 01.09.2022; № б\н від 21.09.2022 та ТТН №129 від 21.09.2022; № б\н від 29.09.2022 та ТТН №142 від 29.09.2022.

Додатково подані до заперечення на акт документи на підтвердження господарських відносин із ФОП ОСОБА_2 зокрема накладні та товарно-транспортні накладні: №2П від 05.04.2021 та ТТН №2П від 05.04.2021; №01/06П від 01.06.2021 та ТТН 01/06П від 01.06.2021; №1/07 від 13.07.2021 р. та ТТН 01/07 від 13.07.2021; №2/п від 14.07.2021 та ТТН 2/П від 14.07.2021; №02/05 від 02.05.2022 та ТТН 02/05 від 02.05.2022; №18/05П від 18.05.2022 та ТТН 18/05 від 18.05.2022; №08/06 від 08.06.2022 та ТТН 8/06 від 08.06.2022; №5/07 від 05.07.2022 та ТТН 5/07 від 05.07.2022; №18/07 від 18.07.2022 та ТТН 18/07 від 18.07.2022; №28/1 від 28.07.2022 та ТТН 28/07 від 28.07.2022; у вересні 2022 року - №01/09 від 01.09.2022 та ТТН 1/09 від 01.09.2022; №12/09 від 12.09.2022 та ТТН 12/09 від 12.09.2022.

Щодо підтвердження передачі готової продукції з промпереробки, яка виготовлена на умовах давальницької сировини, та прийнята ФОП ОСОБА_2 до заперечення на акт ТОВ "Світ Шкіри" долучено акти здачі-приймання робіт (наданих послуг) та товарно-транспортні накладні, а саме: № б\н від 20.04.2021 та ТТН № 45 від 20.04.2021; № б\н від 16.06.2021 та ТТН № 64 від 16.06.2021; № б\н від 29.07.2021 та ТТН № 84 від 29.07.2021; № б\н від 30.07.2021 та ТТН № 87 від 30.07.2021; № б\н від 28.09.2021 та ТТН № 116 від 28.09.2021; № б\н від 23.11.2021 та ТТН № 139 від 23.11.2021 ; № б\н від 03.12.2021 та ТТН № 147 від 03.12.2021; № б\н від 18.03.2022 та ТТН № 21 від 18.03.2022; № б\н від 29.04.2022 та ТТН № 38 від 29.04.2022; № б\н від 04.05.2022 та ТТН № 41 від 04.05.2022; № б\н від 09.05.2022 та ТТН № 46 від 09.05.2022; № б\н від 19.05.2022 та ТТН № 54 від 19.05.2022; № б\н від 24.05.2022 та ТТН № 61 від 24.05.2022; № б\н від 28.06.2022 ; № б\н від 22.07.2022 та ТТН № 98 від 22.07.2022; № б\н від 22.07.2022; № б\н від 29.07.2022; у вересні 2022 - № б\н від 06.09.2022; № б\н від 16.09.2022 р. та ТТН № 126 від 16.09.2022 р.; № б\н від 22.09.2022 та ТТН № 131 від 22.09.2022; № б\н від 28.09.2022.

Товариством додатково долучено до заперечення на акт документи на підтвердження господарських відносин із ФОП ОСОБА_3 зокрема накладні та товарно-транспортні накладні: №2 від 02.07.2021 та ТТН №2 від 02.07.2021; №1 від 02.05.2022 та ТТН №1 від 02.05.2022; №2 від 18.05.2022 та ТТН №2 від 18.05.2022; №3 від 01.08.2022 та ТТН №3 від 01.08.2022.

Крім того, на підтвердження передачі готової продукції з промпереробки, яка виготовлена на умовах давальницької сировини, та прийнята ФОП ОСОБА_3 до заперечення на акт товариством долучено акти здачі-приймання робіт (наданих послуг) та товарно-транспортні накладні, а саме : № б\н від 16.06.2021 та ТТН № 62 від 16.06.2021; № б\н від 28.09.2021 та ТТН №119 від 28.09.2021; № б\н від 23.11.2021 та ТТН №138 від 23.11.2021; № б\н від 13.12.2021 та ТТН №151 від 13.12.2021; № б\н від 06.05.2022 та ТТН №42 від 06.05.2022; № б\н від 18.05.2022 р. та ТТН №52 від 18.05.2022; № б\н від 13.06.2022 р. та ТТН №72 від 13.06.2022; № б\н від 13.07.2022 та ТТН №94 від 13.07.2022; № б\н від 25.07.2022 та ТТН № 102 від 25.07.2022; № б\н від 29.08.2022 та ТТН №113 від 29.08.2022, у вересні 2022 - № б\н від 23.09.2022 р. та ТТН №138 від 23.09.2022.

В частині господарських відносин з ФОП ОСОБА_4 товариством додатково долучено до заперечення на акт накладні та товарно-транспортні накладні: №3 від 08.10.2021 та ТТН №3 від 08.10.2021; №1 від 10.06.2022 та ТТН №1 10.06.2022; у вересні 2022 року - №2 від 01.09.2022 та ТТН №2 від 01.09.2022.

Також, на підтвердження передачі готової продукції з промпереробки, яка виготовлена на умовах давальницької сировини, та прийнята ФОП ОСОБА_4 до заперечення на акт товариством долучено акти здачі-приймання робіт (наданих послуг) та товарно-транспортні накладні, а саме : № б\н від 08.07.2021 та ТТН № 68 від 08.07.2021; № б\н від 26.07.2021 та ТТН №75 від 26.07.2021; № б\н від 28.09.2021 та ТТН №115 від 28.09.2021 ; № б\н від 07.10.2021 та ТТН №123 від 07.10.2021; № б\н від 13.12.2021 та ТТН №152 від 13.12.2021; № б\н від 26.01.2022 та ТТН №9 від 26.01.2022; № б\н від 18.03.2022 та ТТН №22 від 18.03.2022; № б\н від 28.06.2022 та ТТН №85 від 28.06.2022; № б\н від 07.07.2022 та ТТН № 88 від 07.07.2022; № б\н від 11.07.2022 та ТТН №92 від 11.07.2022, у вересні 2022 року - № б\н від 07.09.2022 та ТТН №119 від 07.09.2022; № б\н від 23.09.2022 та ТТН №137 від 23.09.2022.

Щодо господарських відносин з ФОП ОСОБА_5 товариством додатково долучено до заперечення на акт накладні та товарно-транспортні накладні: №4/6 від 01.06.2021 та ТТН №1/6 від 01.06.2021; №6/7 від 06.07.2021 та ТТН № 6/7 від 06.07.2021; №2/8 від 02.08.2021 та ТТН №2/8 від 02.08.2021; №15/10 від 15.10.2021 та ТТН №15/10 від 15.10.2021 р.; №8/2 від 08.02.2022 р. та ТТН № 8/2 від 08.02.2021; №28/4 від 28.04.2022 та ТТН № 28/4 від 28.04.2022; №20/6 від 20.06.2022 та ТТН № 20/6 від 20.06.2022.

На підтвердження передачі готової продукції з промпереробки, яка виготовлена на умовах давальницької сировини, та прийнята ФОП ОСОБА_5 до заперечення на акт товариством долучено акти здачі-приймання робіт (наданих послуг) та товарно-транспортні накладні, а саме: № б\н від 20.04.2021 та ТТН № 43 від 20.04.2021; № б\н від 26.04.2021 та ТТН № 47 від 26.04.2021; № б\н від 16.06.2021 та ТТН № 63 від 16.06.2021; № б\н від 26.07.2021 та ТТН № 74 від 26.07.2021; № б\н від 25.08.2021 та ТТН № 99 від 25.08.2021; № б\н від 28.09.2021 та ТТН № 121 від 28.09.2021; № б\н від 29.10.2021 та ТТН № 133 від 29.10.2021; №б\н від 23.11.2021 та ТТН № 141 від 23.11.2021; № б\н від 17.12.2021 та ТТН № 155 від 17.12.2021; № б\н від 21.02.2022 та ТТН № 19 від 21.02.2022; № б\н від 26.04.2022 та ТТН № 35 від 26.04.2022; № б\н від 03.05.2022 та ТТН № 40 від 03.05.2022; № б\н від 23.05.2022 та ТТН № 59 від 23.05.2022; № б\н від 28.06.2022 та ТТН № 84 від 28.06.2022; № б\н від 04.07.2022 та ТТН № 87 від 04.07.2022; № б\н від 29.08.2022 та ТТН № 112 від 29.08.2022, у вересні 2022 - № б\н від 13.09.2022 р. та ТТН № 125 від 19.09.2022 № б\н від 23.09.2022 р. та ТТН № 135 від 23.09.2022.

В частині підтвердження реальності господарських відносин з ФОП ОСОБА_6 товариством додатково долучено до заперечення на акт накладні та товарно-транспортні накладні: №2/6 від 01.06.2021 та ТТН №2/6 від 01.06.2021; №5/7 від 05.07.2021 та ТТН №5/7 від 05.07.2021; №1/11 від 01.11.2021 та ТТН № 1/11 від 01.11.2021; №6/05 від 18.05.2022 та ТТН № 6/05 від 18.05.2022; №22/08 від 22.08.2022 та ТТН № 22/8 від 22.08.2022.

Щодо підтвердження передачі готової продукції з промпереробки, яка виготовлена на умовах давальницької сировини, та прийнята ФОП ОСОБА_6 до заперечення на акт товариством долучено акти здачі-приймання робіт (наданих послуг) та товарно-транспортні накладні, а саме: № б\н від 15.06.2021 та ТТН № 61 від 15.06.2021; № б\н від 09.08.2021 та ТТН №91 від 09.08.2021; № б\н від 10.08.2021 та ТТН №95 від 10.08.2021; № б\н від 30.08.2021 та ТТН №103 від 30.08.2021; № б\н від 27.09.2021 та ТТН №114 від 27.09.2021; № б\н від 07.10.2021 та ТТН №125 від 07.10.2021; № б\н від 05.01.2022 та ТТН № 1 від 05.01.2022; № б\н від 28.03.2022 та ТТН №23 від 28.03.2022; № б\н від 06.05.2022 та ТТН №43 від 06.05.2022; № б\н від 08.06.2022 та ТТН №70 від 08.06.2022; № б\н від 25.07.2022 та ТТН №100 від 25.07.2022; № б\н від 15.08.2022 та ТТН №108 від 15.08.2022, у вересні 2022 - № б\н від 13.09.2022; № б\н від 23.09.2022 та ТТН № 134 від 23.09.2022.

На підтвердження реальності господарських відносин з ФОП ОСОБА_7 товариством додатково долучено до заперечення на акт накладні та товарно-транспортні накладні: №2 від 14.07.2021 та ТТН № 2 від 14.07.2021; №1 від 01.02.2022 та ТТН №1 від 01.02.2022; №2 від 03.05.2022 та ТТН №2 від 03.05.2022; №3 від 17.06.2022 та ТТН № 3 від 17.06.2022; №4 від 01.08.2022 та ТТН №4 від 01.08.2022.

Також, додатково, на підтвердження передачі готової продукції з промпереробки, яка виготовлена на умовах давальницької сировини, та прийнята ФОП ОСОБА_7 до заперечення на акт товариством долучено акти здачі-приймання робіт (наданих послуг) та товарно-транспортні накладні, а саме: № б\н від 18.05.2021 та ТТН №52 від 18.05.2021; № б\н від 04.08.2021 та ТТН №88 від

04.08.2021; № б\н від 10.08.2021 та ТТН №94 від 10.08.2021; № б\н від 11.08.2021 та ТТН №97 від 11.08.2021; № б\н від 10.09.2021 та ТТН №109 від 10.09.2021; № б\н від 27.10.2021 та ТТН №132 від 27.10.2021; № б\н від 13.12.2021 та ТТН №154 від 13.12.2021; № б\н від 11.02.2022 та ТТН №14 від 11.02.2022; № б\н від 14.04.2022 та ТТН №30 від 14.04.2022 № б\н від 09.05.2022 та ТТН №45 від 09.05.2022; № б\н від 18.05.2022 та ТТН №53 від 18.05.2022; № б\н від 14.06.2022 та ТТН №75 від 14.06.2022; № б\н від 28.06.2022; № б\н від 08.07.2022 та ТТН №90 від 08.07.2022; № б\н від 11.07.2022 та ТТН №91 від 11.07.2022; № б\н від 25.08.2022, у вересні 2022 - № б\н від 13.09.2022 та ТТН №121 від 13.09.2022; № б\н від 22.09.2022 та ТТН №130 від 22.09.2022.

Щодо господарських відносин з ФОП ОСОБА_8 товариством додатково долучено до заперечення на акт накладні та товарно-транспортні накладні: №2 від 05.07.2021 та ТТН №2 від 05.07.2021; №3 від 05.11.2021 та ТТН №3 05.11.2021; №22/12 від 22.12.2021 та ТТН №22/12 від 22.12.2021 у вересні 2022 - №1 від 20.09.2022 та ТТН №8 від 01.08.2022.

На підтвердження передачі готової продукції з промпереробки, яка виготовлена на умовах давальницької сировини, та прийнята ФОП ОСОБА_8 до заперечення на акт товариством долучено акти здачі-приймання робіт (наданих послуг) та товарно-транспортні накладні, а саме: № б\н від 20.04.2021 та ТТН № 44 від 20.04.2021; № б\н від 15.06.2021 та ТТН № 60 від 15.06.2021; № б\н від 27.07.2021 та ТТН № 79 від 22.07.2021; № б\н від 29.07.2021 та ТТН № 83 від 29.07.2021; № б\н від 28.09.2021 та ТТН № 120 від 28.09.2021; № б\н від 23.12.2021 та ТТН № 158 від 23.12.2021; № б\н від 15.04.2022 та ТТН № 31 від 15.04.2022; № б\н від 27.04.2022 та ТТН № 36 від 27.04.2022; № б\н від 09.05.2022 та ТТН № 44 від 09.05.2022; № б\н від 23.05.2022 та ТТН № 56 від 23.05.2022; № б\н від 14.06.2022 та ТТН № 74 від 14.06.2022; № б\н від 14.07.2022 та ТТН № 95 від 14.07.2022; № б\н від 25.07.2022 та ТТН № 103 від 25.07.2022; № 107 від 11.08.2022 та ТТН № 107 від 11.08.2022, у вересні 2022 - № б\н від 13.09.2022 та ТТН № 124 від 13.09.2022; № б\н від 23.09.2022 та ТТН № 136 від 23.09.2022.

В частині підтвердження реальності господарських відносин з ФОП ОСОБА_9 товариством додатково долучено до заперечення на акт накладну та товарно-транспортну накладну № В-03 від 27.07.2021 та ТТН №В-03 від 27.07.2021.

Щодо підтвердження передачі готової продукції з промпереробки, яка виготовлена на умовах давальницької сировини, та прийнята ФОП ОСОБА_9 до заперечення на акт товариством долучено акти здачі-приймання робіт (наданих послуг) та товарно-транспортні накладні, а саме: № б\н від 28.07.2021 та ТТН №81 від 28.07.2021; № б\н від 27.08.2021 та ТТН №100 від 27.08.2021; № б\н від 28.09.2021 та ТТН №117 від 28.09.2021; № б\н від 07.10.2021 та ТТН №122 від 07.10.2021; № б\н від 23.11.2021 та ТТН №140 від 23.11.2021; № б\н від 13.12.2021 та ТТН №150 від 13.12.2021; № б\н від 26.01.2022 та ТТН №7 від 26.01.2022; № б\н від 26.04.2022 та ТТН 34 від 26.04.2022; № б\н від 12.05.2022 та ТТН №48 від 12.05.2022; № б\н від 23.05.2022 та ТТН №57 від 23.05.2022; № б/н від 17.06.2022 та ТТН №76 від 17.06.2022; № б/н від 13.07.2022 та ТТН №93 від 13.07.2022.

Також додатково подані товариством до заперечення на акт документи на підтвердження господарських відносин із ФОП ОСОБА_10 зокрема накладні та товарно-транспортні накладні: №06/11 від 01.06.2021 та ТТН №06/11 від 01.06.2021; №01/07 від 01.07.2021 та ТТН №01/07 від 01.07.2021; №11/10 від 11.10.2021 та ТТН №11/10 від 11.10.2021; №09/12 від 09.12.2021 та ТТН №09/12 від 09.12.2021.

Щодо підтвердження передачі готової продукції з промпереробки, яка виготовлена на умовах давальницької сировини, та прийнята ФОП ОСОБА_10 до заперечення на акт ТОВ "Світ Шкіри" долучено акти здачі-приймання робіт (наданих послуг) та товарно-транспортні накладні, а саме: № б\н від 18.05.2021 та ТТН №51 від 18.05.2021; № б\н від 26.07.2021 та ТТН №76 від 26.07.2021; № б\н від 26.07.2021 та ТТН №77 від 26.07.2021; № б\н від 29.07.2021 та ТТН №82 від 29.07.2021; № б\н 6 від 30.07.2021 та ТТН №86 від 30.07.2021; № б\н від 11.08.2021 та ТТН №96 від 11.08.2021; № б\н від 27.08.2021 та ТТН №102 від 27.08.2021; № б\н від 28.09.2021 та ТТН №118 від 28.09.2021; № б\н від 23.12.2021 та ТТН №157 від 23.12.2021; № б\н від 29.12.2021 та ТТН №160 від 29.12.2021; № б\н від 26.01.2022 та ТТН №8 від 26.01.2022; № б\н від 07.02.2022 та ТТН №13 від 07.02.2022.

У відповіді на заперечення ТОВ "Світ Шкіри" на акт перевірки від 30.01.2023 ГУ ДПС в Івано-Франківській області звернуло увагу на те, що подані до заперечення ТТН та акти приймання-передачі по промисловій переробці давальницької шкірсировини витребовувались у товариства запитом № б/н від 29.11.2022, однак до листа відповіді від 30.11.2022 так не було подано, що слугувало до висновку контролюючого органу про те, що подані товариством ТТН та акти приймання-передачі товару виписувались не під час фактичного здійснення операцій, а після проведення перевірки. Окремо вказано про те, що подані ТТН не можуть підтверджувати переміщення шкірсировини/напівфабрикатів, оскільки вказані в них автомобілі не декларувались замовниками, а в окремих ТТН зазначено легкові автомобілі, які фізично не можуть перевозити зазначену у них кількість сировини(т.ІІ а.с. 1-12).

Так, за змістом приписів абз.2 п.44.6 ст.44 ПК Україниякщо платник податків після закінчення перевірки та до прийняття рішення контролюючим органом за результатами такої перевірки надає в порядку пункту86.7 статті 86цьогоКодексудокументи, що підтверджують показники, відображені таким платником податків у податковій звітності, не надані під час перевірки, такі документи повинні бути враховані контролюючим органом під час розгляду ним питання про прийняття рішення.

Приписами п.86.7 ст.86 Податкового кодексу Україниунормовано, що у разі незгоди платника податків або його представників з висновками перевірки чи фактами і даними, викладеними в акті (довідці) перевірки, вони мають право подати свої заперечення та додаткові документи і пояснення, зокрема, але не виключно, документи, що підтверджують відсутність вини, наявність пом`якшуючих обставин або обставин, що звільняють від фінансової відповідальності відповідно до цьогоКодексу, до контролюючого органу, який проводив перевірку платника податків, протягом 10 робочих днів з дня, наступного за днем отримання акта (довідки). Такі заперечення, додаткові документи і пояснення є невід`ємною частиною матеріалів перевірки.

Згідно поданих контролюючого органу в ході перевірки письмових пояснень ТОВ "Світ Шкіри" 30.11.2022 зазначено наступне «Надано всі документи…. …транспортування шкірсировини для промпереробки від фізичних осіб-підприємців до ТзОВ "Світ Шкіри" та повернення переробленої готової продукції замовнику здійснюється транспортом замовника. Прийом сировини від Замовника здійснюється на складах ТОВ «Світ шкіри». Замовник виписує накладну, на основі якої робиться прихід на склад шкірсировини. Облік ведеться в штуках. При відгрузці готової продукції виписується видаткова накладна в штуках і м2. Накладні розцінюються згідно розроблених калькуляцій на кожний вид готової продукції за m2. Облік руху сировини яка надається на промпереробку ведеться по кожному Замовнику в штуках. Собівартість ведеться в загальному по заводу. Акти наданих послуг виписується на вимогу замовника, як додаток до видаткової накладної» (т. VІІІ а.с. 172).

Відтак, у вищевказаних поясненнях щодо оформлення господарських відносин із фізичними особами підприємцями по промисловій переробці давальницької шкірсировини ТОВ "Світ Шкіри" чітко вказало на надання всіх документів, якими є накладна, на основі якої робиться прихід на склад шкірсировини, а при відгрузці готової продукції, видаткова накладна. Вказані документи було надано в ході перевірки. Щодо не надання актів наданих послуг то товариством зазначено, що такі виписуються на вимогу замовника. Щодо відсутності ТТН, то зазначено, що шкірсировина транспортується транспортом замовника.

Також, суд звертає увагу на те, що у більшості видаткових накладних виписаних ТОВ "Світ Шкіри" для фізичних осіб-підприємців зазначено «Видаткова накладна являється актом здачі-приймання робіт (надання послуг). Замовник претензій по об`єму, якості та строкам виконання робіт (надання послуг) не має».

Таким чином, суд погоджується із висновком контролюючого органу наведеному у відповіді на заперечення на акт перевірки про те, що подані товариством ТТН та акти приймання-передачі товару виписувались не під час фактичного здійснення операцій, а після проведення перевірки.

Крім того, суд вважає обґрунтованими доводи відповідача щодо неможливості підтвердження транспортування шкірсировини поданими до заперечення на відзив ТТН, оскільки вказані в них автомобілі не декларувались замовниками фізичними особами-підприємцями. Також, на нереальність перевезень вказує кількість сировини, яка не могла бути реально розміщена у легковому автомобілі, який вказано в частині ТТН.

Досліджуючи фактичність проведених господарських операцій між ТОВ "Світ Шкіри" та фізичними особами-підприємцями ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , їхпідтвердження належним чином оформленими первинними бухгалтерськими документами, що відображають реальність таких операцій, а також, спричинення останніми реальних змін майнового стану, суд враховує наступне.

Щодо застосування до вказаних операції статті 14 ПК України.

Підпунктом 14.1.134 пункту 14.1 статті 14 ПК України визначено, що операція з давальницькою сировиною - операція з переробки (обробки, збагачення чи використання) давальницької сировини (незалежно від кількості замовників і виконавців, а також етапів (операцій) з метою одержання готової продукції за відповідну плату. До операцій з давальницькою сировиною належать операції, в яких сировина замовника на конкретному етапі її переробки становить не менш як 20 відсотків загальної вартості готової продукції.

Давальницька сировина - сировина, матеріали, напівфабрикати, комплектуючі вироби, енергоносії, що є власністю одного суб`єкта господарювання (замовника) і передаються іншому суб`єкту господарювання (виробнику) для виробництва готової продукції, з подальшим переданням або поверненням такої продукції або її частини їх власникові або за його дорученням іншій особі (п. п. 14.1.41. п. 14.1 ст. 14 ПК України).

Втім, згідно наданих до перевірки документів, зокрема, договорів накладних та видаткових накладних) не вказано інформації щодо витрат, які понесено на послуги обробки шкірсировини як то хімічні матеріали, комплектуючі вироби, енергоносії для обґрунтування розрахунку собівартості послуг обробки, та як наслідок, контролюючим органом вірно вказано на неможливість встановлення відсотку сировини замовника на конкретному етапі її переробки.

Слід зазначити, що вказана норма застосована контролюючим органом як нормативне визначення поняття, а не з метою оподаткування давальницьких операцій, як зазначає позивач.

Відповідно до норм Цивільного кодексу України (ЦК України) договори давальницької переробки відносять до договорів підряду з виконанням роботи з матеріалу замовника.

Згідно частин 1 статті 837 ЦК України за договором підряду одна сторона (підрядник) зобов`язується на свій ризик виконати певну роботу за завданням другої сторони (замовника), а замовник зобов`язується прийняти та оплатити виконану роботу; Договір підряду може укладатися на виготовлення, обробку, переробку, ремонт речі або на виконання іншої роботи з переданням її результату замовникові (частина 2 цієї статті).

Відповідно до частини 1 статті 839 ЦК України підрядник зобов`язаний виконати роботу, визначену договором підряду, із свого матеріалу і своїми засобами, якщо інше не встановлено договором. Підрядник відповідає за неналежну якість наданих ним матеріалу і устаткування, а також за надання матеріалу або устаткування, обтяженого правами третіх осіб (частина 2 цієї статті).

Частинами 1-3 статті 840 ЦК України встановлено, якщо робота виконується частково або в повному обсязі з матеріалу замовника, підрядник відповідає за неправильне використання цього матеріалу. Підрядник зобов`язаний надати замовникові звіт про використання матеріалу та повернути його залишок.

Якщо робота виконується з матеріалу замовника, у договорі підряду мають бути встановлені норми витрат матеріалу, строки повернення його залишку та основних відходів, а також відповідальність підрядника за невиконання або неналежне виконання своїх обов`язків.

Підрядник відповідає за невиконання або неналежне виконання роботи, спричинене недоліками матеріалу, наданого замовником, якщо не доведе, що ці недоліки не могли бути ним виявлені при належному прийманні матеріалу.

Втім, у наданих до перевірки договорах на промислову обробку шкірсировини відсутня інформація про те що робота виконується частково або в повному обсязі з матеріалів замовника, відсутні норми витрат матеріалу, строки повернення його залишку та основних відходів, браку, вказаної інформації також не зазначено в накладних та актах приймання-передачі.

Презумпція добросовісності платника податків означає, що подані платником контролюючому органу документи податкової звітності є дійсними, повно та об`єктивно відтворюють господарські операції, що є об`єктом оподаткування та/або фінансові показники яких впливають на податковий обов`язок платника податків, якщо інше не буде доведено контролюючим органом.

У площині процесуального регулювання презумпції добросовісності платника податків відповідає обов`язок доведення контролюючим органом правомірності прийнятого рішення в судовому процесі, порушеному за позовом платника податків про скасування рішення як неправомірного.

Так, при оцінці податкових наслідків господарських операцій адміністративний суд не повинен обмежуватися встановленням лише формальних умов застосування платником податкових норм шляхом подання первинних документів, що за формою та змістом відповідають законодавчим вимогам, а з урахуванням доводів податкового органу має дослідити фактичні правовідносини учасників поставок, перевірити дійсний рух активів у процесі виконання операцій та встановити зв`язок складених первинних документів з реальними фактами господарської діяльності.

У разі надання контролюючим органом доказів, які спростовують дійсність чи повноту даних поданої платником податків податкової звітності, платник податків відповідно до встановленого обов`язку кожної сторони довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, повинен довести наявність законних підстав, для врахування задекларованих в податковому обліку даних при визначені суми його податкового обов`язку.

При цьому, обов`язком суду встановити дійсні обставини справи при розгляді адміністративного позову безвідносно до позиції сторін випливає з офіційного з`ясування обставин справи як принципу адміністративного судочинства.

Встановлення мети та факту порушення встановлено порядку оподаткування, ухилення від оподаткування або створення умов для порушення чинного законодавства, відсутності наміру здійснити реальну господарську операцію та її нездійснення із штучним складанням первинних документів може служити підставою для висновку про відсутність оподатковуваної операції та/або відсутність належних первинних документів, що не може мати наслідком внесення в податковий облік відомостей щодо здійснення таких операції, та, відповідно, отримання податкових переваг у вигляді податкового кредиту та зменшення фінансового результату до оподаткування.

Однак, окремою підставою для відсутності у платника податків права на отримання зазначених податкових переваг є відсутність необхідних первинних документів, що підтверджують здійснення операцій, істотні недоліки таких документів, або складання таких документів при фактичному нездійсненні заявлених операцій, тобто відображення у первинних документах недостовірних даних.

Для вирішення спору по суті та надання оцінки правомірності відображення позивачем у податковому обліку спірних операцій, суд перевіряє відповідність вимогам законодавства первинних документів, їх наявність, що вимагається нормативно-правовими актами та безпосередньо укладеними угодами.

Первинний документ має дві обов`язкові ознаки: він має містити відомості про господарську операцію і підтверджувати її реальне (фактичне) здійснення.

Відповідно до п. 1, п. 2 ст. 9 Закону України «Про бухгалтерський облік і фінансову звітність в Україні» підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи, які фіксують факти здійснення господарських операцій. Первинні документи повинні бути складені під час здійснення господарської операції, а якщо це неможливо - безпосередньо після її закінчення. Для контролю та впорядкування оброблення даних на підставі первинних документів можуть складатися зведені облікові документи. Первинні та зведені облікові документи можуть бути складені на паперових або машинних носіях і повинні мати такі обов`язкові реквізити: назву документа (форми), дату і місце складання, назву підприємства, від імені якого складено документ, зміст та обсяг господарської операції, одиницю виміру господарської операції, посади осіб, відповідальних за здійснення господарської операції і правильність її оформлення, особистий підпис або інші дані, що дають змогу ідентифікувати особу, яка брала участь у здійсненні господарської операції.

Проте, уважно дослідивши подані позивачем до суду та перевірки документи що стосуються промислової переробки шкірсировини, суд вважає, що в них взагалі не розкрито зміст господарської операції. Так із договорів на промислову переробки шкірсировини укладених із фізичними особами підприємцями ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 вбачається, що такі фактично є типовими, однак в них чітко не відображено конкретних умов, зокрема ціни, кількість товару, адреси поставки, які є істотними умовами договору, та повинні визначатися ним з огляду на відсутність специфікацій, замовлень та додатків до договору.

При цьому умовами пункту 3.1 договорів на промислову переробку шкірсировини сторони погодили ціну виготовлення одиниці готового товару, яка вказується накладних по кожному виду товару окремо (пункт 3.1 договорів). Замовник здійснює попередню оплату - 50% вартості переробки кожної партії та другу половину (50%) вартості переробки - протягом п`яти днів з дня одержання повідомлення про готовність готового товару (пункт 3.2 договорів).

Однак, судом встановлено, що підприємці передаючи значні партії шкірсировини на обробку відповідно до внутрішніх накладних оприбуткування на склад такої ціни не зазначено, у договорі теж така відсутня, відтак, ціна вартості послуг з промислової обробки шкірсировини стає відома Замовникам із видаткових накладних, які видаються ТОВ "Світ Шкіри" після здійснення пром.переробки шкірсировини та напівфабрикату, тобто після готовності товару.

Так, відповідно до п.1.1. договорів на промислову обробку шкірсировини замовник постачає, а виконавець приймає на обробку шкірсировину та напівфабрикат "вет-блу" різних видів і сортів в кількості до 100 тон.

В ході розгляду справи судом становлено, що шкірсировина та напівфабрикат "вет-блу" передавався підприємцями відповідно до внутрішніх накладних оприбуткування на склад, де кількість зазначалась в штуках, а не в кілограмах, також без зазначення якості та сорту шкірсировини. Такі накладні не містять підпису та жодних реквізитів Замовників, а фактично складені одноособово уповноваженою особою ТОВ "Світ Шкіри".

Щодо відсутності замовлення від фізичних осіб-підприємців на виготовлення продукції за кількістю, вагою, сортами і видами, то в судовому засіданні представником позивача пояснено, що такі замовлення приймалися усно в телефонному режимі. При цьому суд звертає увагу, що реквізити контрагентів підприємців у договорах на промислову переробку шкірсировини не містять даних номерів телефонного зв`язку за яким могли б надходити замовлення. З огляду на великий обсяг замовлень суд критично оцінює пояснення сторони позивача про прийняття таких замовлень від підприємців в усній формі.

Тож, не обґрунтовано позивачем виправданість ризиків щодо прийняття на обробку від підприємців шкірсировини без жодних сертифікатів якості та ветеринарних довідок(сертифікатів) по шкірі ВРХ (великої рогатої худоби) та «вет-блу», тоді як такі сертифікати у позивача щодо власної продукції наявні.

На питання суду яким чином здійснювалося приймання-передача шкірсировини на обробку, навантаження, розвантаження, представники позивача вказали на використання автоматичних розвантажувачів наявних у товаристві, що викликає сумніви з огляду на зазначення в частині ТТН легкових автомобілів для перевезення шкірсировини.

Так, в п. 2.3. договорів визначено, що виконавець відпускає замовнику готовий товар в кількості з урахуванням фактичний витрат сировини на 1 м2 та готового товару. Втім, наявність та кількість фактичних витрат сировини товариством як виконавцем не обліковано.

Крім того, до перевірки не надано жодного документу на повернення відходів замовнику, утилізацію відходів за дорученням замовника, компенсацію витрат на утилізацію, переходу права власності на відходи переробнику, наявності браку.

В порушення п. 2.2 договорів на промислову обробку шкірсировини товариством до перевірки не надано замовлення на виготовлення готової продукції, акти приймання передачі сировино на обробку, акти приймання передачі сировини після обробки.

Слід зазначити, що результати промпереробки шкірсировини оформлені товариством видатковими накладними із зазначенням у них, що такі є актами здачі-приймання робіт (надання послуг), в яких зазначено вид товару, кількість в одиницях і метрах квадратних та ціна. Аналогічна інформація міститься в актах приймання-передачі робіт поданих до заперечення на акт перевірки.

Однак, вказані акти здачі-приймання робіт не містять усіх обов`язкових реквізитів, зокрема, в таких не розшифровано зміст та обсяг наданих послуг (де, коли, в який період, на яких об`єктах, об`ємах отримано послуги, їх економічне обґрунтування та доцільність, чим обґрунтована загальна вартість таких послу). Крім того, такі документи не містять вичерпної, детальної інформації щодо змісту господарських операцій, види наданих послуг не конкретизовані, внаслідок чого неможливо достовірно визначити їх об`єм, вартість.

Відповідно до висновків Верховного Суду наведених у постанові від 24.04.2019 року по справі №826/22352/15 акти наданих послуг мають розкривати зміст та обсяг наданої послуги, а не лише містити загальну назву послуги, тобто давати можливість ідентифікувати яка саме послуга надавалась, дозволяти перевірити правильність формування цін за послуги, одиниці їх виміру.

Щодо подання позивачем до заперечення на акт перевірки актів-прийому передачі товару та ТТН на підтвердження реальності господарських відносин із ТОВ «САЛІС ПЛЮС», то суд враховує письмові пояснення подані в ході перевірки уповноваженими особами ТОВ "Світ Шкіри" від 30.11.2022 в яких чітко вказано про надання всіх документів щодо підприємців, та визначено перелік документами щодо промислової переробки сировини, а саме, накладні, на основі якої робиться прихід на склад шкірсировини, видаткові накладні. Акти наданих послуг виписуються на вимогу замовника, як додаток до видаткової накладної. Таким чином, у вказаних письмових поясненнях відсутні посилання ТОВ "Світ Шкіри" на наявність актів приймання-передачі товару і ТТН та причин неможливості їх надання.

Водночас, слід вказати на те, що підприємство не зверталось до податкового органу в ході проведення перевірки із проханням її зупинення чи неможливістю надання первинних документів у зв`язку з їх втратою чи вилученням.

Відтак, суд погоджується з висновками відповідача наведеними у відповіді на заперечення на акт перевірки про неврахування таких документів як таких, що виписувались не під час фактичного здійснення операції, а після проведення перевірки, та вказує на неможливість їх врахування судом.

З огляду на викладене, суд зазначає, що у судовому засіданні представниками позивача не доведено реальність здійснення господарських операцій з фізичними особами підприємцями ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , висновок суду ґрунтується на сукупності встановлених в ході розгляду справи обставин, зокрема:

- первинні документи складені з порушенням вимог законодавства, або взагалі відсутні;

- не узгодження ціни згідно договору з врахуванням відсутності специфікацій, замовлень та додатків до договору, строків надання послуг з переробки;

- визначення вартості послуг з переробки шкірсировини одноособово виконавцем після готовності товару;

- не підтвердження участі контрагентів при передачі шкірсировини відповідно до внутрішніх накладних оприбуткування на склад, які підписано представником замовника, не зазначення якості та сорту шкірсировини;

- відсутність надходження від замовників заявок(замовлень) щодо кількісного та якісного складу готового товару;

- транспортування та приймання-передачу неможливо підтвердити по жодному з контрагентів, оскільки вказані в ТТН автомобілі не декларувались замовниками, а в окремих ТТН зазначено легкові автомобілі, які фізично не можуть перевозити зазначену у них кількість сировини, що свідчить про відсутність умов для результатів відповідної господарської, економічної діяльності;

- відсутність у контрагентів складів чи інших нежитлових приміщень для зберігання/розвантаження шкірсировини і готового товару, що підтверджено відсутністю звітності форми 20 ОПП;

- відсутність у контрагентів найманих працівників;

- відсутності іншого рухомого майна для здійснення господарської діяльності, зокрема транспортних засобів;

- відсутність інформації щодо витрат понесених на послуги обробки, обґрунтування розрахунку собівартості послуг обробки;

- ФОП ОСОБА_2 займає посаду завскладу у ТОВ "Світ Шкіри";

- ФОП ОСОБА_3 провадить господарську діяльність основним видом якої є КВЕД 47.24 оптова торгівля хлібобулочними виробами, борошняними та цукровими кондитерськими виробами в спеціалізованих магазинах доведення, що свідчить про відсутність безпосереднього зв`язку операцій по промисловій обробці шкірсировини з його господарською діяльністю;

- відсутні норми витрат матеріалу, строки повернення його залишку, основних відходів та браку;

- прийняття на обробку від контрагентів шкірсировини без жодних сертифікатів якості та ветеринарних довідок(сертифікатів) по шкірі ВРХ (великої рогатої худоби) та «вет-блу».

Враховуючи вищевказані норми законодавства, первинні документи, які складені суб`єктами господарської діяльності на операції, що не відповідають сутності і не несуть доказовості відносно змісту здійсненої операції, не є документами, які можуть бути підставою для відображення в облікових регістрах бухгалтерського та податкового облік.

Отже, суд ТОВ "Світ Шкіри" безпідставно відображено в бухгалтерському обліку операції, які фактично не відбулися по господарських відносинах із фізичними особами-підприємцями протягом періоду з 01.04.2021 по 30.09.2022, та укладавши договори на промислову обробку шкірсировини товариство здійснювало реалізацію готової продукції, а не надання послуг, та цим самим занижувало податкові зобов`язання з ПДВ.

Щодо доводів позивача про те, що реєстрація податкових накладних по операціях з підприємцями зареєстровані в Єдиному державному реєстрі податкових накладних, як доказу їх реальності, то суд застосовує висновки Верховного Суду наведені у постанові від 16.06.2020 по справі №400/987/19 де зазначено, що «наявність податкової накладної та факт реєстрації податкової накладної в ЄРПН не є єдиною та достатньою підставою яка надає право платнику податку на додану вартість на віднесення сум сплаченого (нарахованого) податку на додану вартість до податкового кредиту, оскільки таке право виникає за правилами приписів підпунктів 198.1, 198.2, 198.3,198.6 статті 198 Податкового кодексу України, у разі здійснення операцій з придбання або виготовлення товарів (у т.ч. в разі їх ввезення на митну територію України) та послуг. Податковий кредит звітного періоду визначається виходячи з договірної (контрактної) вартості товарів/послуг протягом такого звітного періоду у зв`язку з придбанням або виготовленням товарів (у т. ч. при їх імпорті) та послуг з метою їх подальшого використання в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку. Не відносяться до податкового кредиту суми податку, сплаченого (нарахованого) у зв`язку з придбанням товарів/послуг, не підтверджені зареєстрованими в ЄРПН податковими накладними чи не підтверджені митними деклараціями, іншими документами. Суд визнає принцип індивідуальної відповідальності платника податків, який закріплений перед усім Конституцією України, вважає, що саме положення цього принципу реалізовані судом апеляційної інстанції при здійснені апеляційного перегляду у справі. Саме позивач має відповідати за формування податкового кредиту за операціями, які суд визнав такими що не відбулися.».

Таким чином, ТОВ "Світ Шкіри" порушено пп. 14.1.36, пп. 14.1.41, пп.14.1.71, пп. 14.1.134, п.14.1 .ст.14, п.187.1 ст. 187, п.188.1 ст.188, 201.1 ст. 201 Податкового кодексу України, п.15 Порядку заповнення податкової накладної, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 31.12.2015 №1307, п. 2 ст. 3, ст.4, 9 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" від 16.07.1999 року № 996-XIV, п.2.4 Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 24.05.1995 № 88, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 05.06.1995 за № 168/704 та вимоги наказу від 28.01.2016 №21 «Про затвердження форм та Порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість» зареєстровано в Міністерстві юстиції України від 29 січня 2016 р. за №159/28289 що призвело до:

-завищення податкових зобов`язань з ПДВ на вартість наданих послуг обробки давальницької сировини для ФОП на суму 2963605 грн. в т. ч. за квітень 2021р. в сумі 88651 грн., за травень 2021р. в сумі 47984 грн., за червень 2021р. в сумі 123028 грн., за липень 2021р. в сумі 142679 грн., за серпень 2021р. в сумі 106482 грн., за вересень 2021р. в сумі 152136 грн., за жовтень 2021р. в сумі 99709 грн., за листопад 2021р. в сумі 81671 грн., за грудень 2021р. в сумі 165600 грн., за січень 2022р. в сумі 81051 грн., за лютий 2022р. в сумі 57435 грн., за березень 2022р. в сумі 57717 грн., за квітень 2022р. в сумі 131102 грн., за травень 2022р. в сумі 318380 грн., за червень 2022р. в сумі 207361 грн., за липень 2022р. в сумі 420637 грн., за серпень 2022р. в сумі 163679 грн., за вересень 2022р. в сумі 518303 грн.

-заниження податкових зобов`язань з ПДВ на вартість реалізації (безоплатного надання виробленої продукції) готової продукції на суму 9122353 грн. в т. ч. за квітень 2021р. в сумі 216509 грн., за травень 2021р. в сумі 119018 грн., за червень 2021 р. в сумі 254615 грн., за липень 2021 року в сумі 287224 грн., за серпень 2021 року в сумі 266903 грн., за вересень 2021 року в сумі 298595 грн., за жовтень 2021 року в сумі 193858 грн., да листопад 2021 року в сумі 190272 грн., за грудень 2021 року в сумі 558391 грн., за січень 2022 року в сумі 163207 грн., за лютий 2022 року в сумі 70084 грн., за березень 2022 року в сумі 114447 грн., за квітень 2022 року в сумі 324308 грн., за травень 2022 року в сумі 1181220 грн., за червень 2022 року в сумі 689584 грн., за липень 2022 року в сумі 1478236 грн., за серпень 2022 року в сумі 759369 грн., за вересень 2022 року в сумі 1956513 грн.

Щодо фінансово-господарських операцій ТОВ «Світ шкіри» із ТОВ «САЛІС ПЛЮС», суд зазначає наступне.

Як вбачається з акту перевірки, ГУ ДФС в Івано-Франківській області встановлено проведення фінансово-господарських операцій ТОВ "Світ Шкіри" із ТОВ "САЛІС ПЛЮС" щодо придбання останнього товару (хімічні матеріали) на загальну суму 5 002 268,57 грн в т. ч. ПДВ 833 711,4 грн.

Операції з контрагентом ТОВ «САЛІС ПЛЮС» відображено в податковому обліку ТОВ "Світ Шкіри" в деклараціях з податку на додану вартість за відповідні звітні періоди: наступним чином:- до складу податкового кредиту віднесено ПДВ в сумі 833 711,43 грн, в тому числі, за квітень 2021 в сумі 41197,95 грн, за травень 2021 - 12129,24 грн, за червень 2021 - 21418,02 грн, за липень 2021 - 465084,75 грн, за жовтень 2021 - 43583,16 грн, за грудень 2021 - 67033,1 грн, за травень 2022 - 61377,24 грн, за липень 2022 - 26993,94 грн, за серпень 2022 - 47730,96 грн та за вересень 2022 - 47163,10 грн.

Досліджуючи фактичність проведених господарських операцій між ТОВ "Світ Шкіри" та ТОВ "САЛІС ПЛЮС", їхпідтвердження належним чином оформленими первинними бухгалтерськими документами, що відображають реальність таких операцій, а також, спричинення останніми реальних змін майнового стану, судом встановлено наступне.

Так, між ТОВ «САЛІС ПЛЮС», як Продавцем та ТОВ "Світ Шкіри", як Покупцем, укладено у м.Харкові договір поставки № 11-21 від 04.01.2021, відповідно до якого Продавець зобов`язується постачати Покупцю хімматеріали в асортименті та в строк (надалі - Товар), а Покупець зобов`язується прийняти цей товар та своєчасно здійснити його оплату на умовах цього Договору (п. 1.1.).

Згідно п. 1.2 договору поставки найменування, кількість, ціна кожної партії Товару визначаються рахунком-фактури. Покупець отримує товар на складі Продавця та доставляє його за власний рахунок (п. 2.2.). Продавець надає Покупцю супровідні документи (рахунок- фактуру, накладну на товар, податкову накладну (п. 2.3.).

Відповідно до п. 2.4 договору поставки Строк поставки товару за договором ставить 3-х робочих днів з моменту надходження передплати за товар якщо інше не передбачено додатковими угодами.

Продавець гарантує якість і комплектність товару у межах державних стандартів і технічних умов (п. 3.1). Якість та кількість товару, що поставляється, перевіряється «Покупцем» в момент його отримання. У випадку виявлення нестачі або пошкодження товару під час транспортування складається акт, підписаний уповноваженими представниками сторін (п. 3.3).

Розрахунок за кожну окрему партію товару здійснюється у безготівковому порядку на поточний рахунок «Продавця» шляхом 100 % передплати вартості товару «Покупцем», якщо інші умови та порядок розрахунків не зазначені Товар вважається оплаченим з дня надходження коштів в повному обсязі на рахунок Продавця (п. 5.1.). Відповідно до п. 6.1. Договір набирає чинності з моменту підписання Сторонами і діє до 31.12.2022(т. VІ а.с. 211).

На підтвердження реальності господарських операцій на поставку від ТОВ «САЛІС ПЛЮС» до ТОВ "Світ Шкіри" хімічних матеріалів до перевірки подано копії видаткових накладних із зазначенням місця складання м.Харків: № РН-0000064 від 27.04.2021, № РН-0000068 від 29.04.2021, № РН-0000077 від 31.05.2021, № РН-0000096 від 30.06.2021, № РН-0000090 від 01.07.2021, № РН-0000093 від 05.07.2021, № РН-0000102 від 07.07.2021, № РН- 0000106 від 22.07.2021, № РН-0000108 від 27.07.2021, № РН-0000154 від 29.10.2021, № РН-0000168 від 15.12.2021, № РН-0000023 від 09.05.2022, № РН-0000033 від 30.05.2022, № РН-0000037 від 28.06.2022, № РН-0000042 від 01.08.2022; у вересні 2022 - № РН- 0000048 від 17.08.2022 на суму 235815,50 грн без ПДВ, на загальну суму 282978,60 грн з ПДВ, в т.ч. ПДВ - 47163,10 грн(т. VІ а.с. 217, 220, 223,226, 229, 232, 235, 238, 241,244,247, 250, т. VІІ а.с. 3,6, 9,12).

Всього за період 01.03.2021 - 30.09.2022 за вищевказаними накладними ТОВ "Світ Шкіри" отримано хімічних матеріалів на загальну суму 5002268,57 грн. з ПДВ, в т.ч. ПДВ - 833711,43 грн, в т.ч. за вересень 2022 - на загальну суму 282978,60 грн. з ПДВ, в т.ч. ПДВ - 47163,10 грн.

Станом на 30.09.2022 року розрахунки ТОВ "Світ Шкіри" з ТОВ «САЛІС ПЛЮС» проведено в сумі 6 424 146,04 грн. в т.ч. за вересень 2022 р. - 280488,50 грн, що підтверджено платіжними дорученнями наданими в ході проведення перевірки.

Позивачем по вищезазначених господарських операціях отримано складені ТОВ «САЛІС ПЛЮС» та зареєстровані в ЄРПН податкові накладні, в т.ч. за вересень 2022 - ПН №4 від 17.08.2022 на суму 235815,50 грн. без ПДВ, на загальну суму 282978,60 грн. з ПДВ, в т.ч. ПДВ - 47163,10 грн.

ТОВ "Світ Шкіри" за описаними вище господарськими операціями та вказаних податкових накладних включило ПДВ до податкового кредиту в податкові декларації з податку на додану вартість: за квітень 2021р. в сумі 41198 грн., за травень 2021р. - 12129 грн., за червень 2021р. - 21418 гри., за липень 2021р. - 465085 грн., за жовтень 2021р. - 43583 грн., за грудень 2021р. - 67033 грн., за травень 2022р. - 61377 грн., за липень 2022р. - 26994 грн., за серпень 2022р. - 47731 грн., за вересень 2022р. - 47163 грн.

В ході перевірки ГУ ДПС в Івано-Франківській області листом-вимогою від 01.12.2022 зобов`язано ТОВ "Світ Шкіри" надати всі наявні документи що пов`язані з предметом перевірки, в тому числі надати пояснення та документальне підтвердження придбання ТМЦ у ТОВ "САЛІС ПЛЮС", документи на перевезення, сертифікати якості та походження на придбаний товар, технічну документацію про продукт (товар), методичні рекомендації щодо застосування товару, гарантійні талони, паспорти виробника, доцільності їх придбання, та будь-які інші документи, які б вказували на фактичне придбання товарів(т. VІІІ а.с. 178).

На виконання листа ГУ ДПС в Івано-Франківській області від 01.12.2022 ТОВ "Світ Шкіри" було надано 02.12.2022 наступні письмові пояснення: «1. ТОВ "Світ Шкіри" надано всі документи що стосуються питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.04.2021р. по 30.09.2022р. які пов`язані з предметом перевірки (відповідь на запит від 30.11.2022).

2. Придбання хімматеріалів від з ТОВ «Саліс Плюс» здійснюється відповідно до договору поставки № 11-21 від 01.01.2021р. ( термін дії договору - до 31.12.2022р.) згідно первинних документів (видаткових накладних на продаж товарів, довіреності отримання товару, рахунку на оплату за отриманий товар, податкових накладних).

3. ТОВ «Світ шкіри» з ТОВ «Саліс Плюс» має заключений договір на оренду нерухомого майна (Договір №1 оренди нерухомого майна від 04.01.2021р. Додаткова угода до договору №1 оренди нерухомого майна від 02 січня 2022р.), згідно якого ТОВ «Світ шкіри» передає в оренду ТОВ «Саліс Плюс» частину складського приміщення площею 150,1 м.к.в за адресою м.Болехів, вул.Д.Галицького, 171.

4. Транспортування товару проводилось з орендованого складу автонавантажувачем склад ТОВ «Світ шкіри» з подальшим використанням даних хімматеріалів в виробничих процесах.

5. ТОВ «Саліс Плюс» надав нам каталог з технічними характеристиками хімматеріалів, які продаються ним. Згідно технологій розробленими технологами і затвердженим директором заводу. Хімматеріали закуплені в ТОВ «Саліс Плюс» використовуються технологічних процесах виготовлення шкіри.

6. Форма розрахунків з даною фірмою - безготівкова.

7. Паспорти та сертифікати якості не є документами, що фіксують факти здійснення господарських операцій. Тобто не є первинними документами, на підставі яких формуються показники податкової звітності, а їх відсутність не може свідчити про відсутність факту постачання товару».

07.12.2022 уповноваженими особами контролюючого органу складено акт про ненадання документів та пояснень № 1477/09-19-07-01/32624277 в якому зазначено про ненадання ТОВ "Світ Шкіри" щодо господарських відносин із ТОВ «САЛІС ПЛЮС» термін до завершення перевірки документи на перевезення, акти приймання передачі, технічну документацію про продукт (товар), методичні рекомендації щодо застосування товару, гарантійні талони, паспорти виробника, доцільності придбання та будь які інші документи, які б вказували на фактичне придбання товарів.

Обґрунтовуючи відсутність товарно-транспортних накладних на підтвердження транспортування придбаного товару у ТОВ «Саліс Плюс» позивач посилається на договір оренди складського приміщення, який досліджено судом в ході розгляду справи та було надано до перевірки (т.VІ а.с.212-213).

Між ТОВ "Світ Шкіри", як Орендодавцем та ТОВ «САЛІС ПЛЮС», як Орендарем, укладено Договір оренди нерухомого майна №1 від 04.01.2021, відповідно до якого Орендодавець передає, а Орендар приймає в строкове платне користування частину нежитлового складського приміщення площею 150,1 кв. м., що знаходиться за адресою: м. Болехів, вул. Д. Галицького, 171 (в подальшому «Об`єкт оренди») та підтверджується Витягом з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності (п. 1.1).

Згідно п. 1.2. договору майно передається в Оренду з метою здійснення підприємницької діяльності (зберігання хімматеріалів). Орендодавець гарантує, що технічний стан приміщень, відповідає вимогам, встановленим нормами законодавства, приміщення введено в експлуатацію та придатне для використання згідно п.1.2. цього Договору (п. 1.3.). Орендодавець передає, а Орендар приймає Об`єкт оренди, з моменту підписання Сторонами Акта прийому-передачі Об`єкта оренди (п. 2.1. Договору).

Загальна сума місячної орендної плати на день підписання Договору становить 5.00 (п`ять) грн. Розрахунки здійснюються в безготівковій формі - шляхом перерахування грошових коштів на рахунок вказаний в реквізитах Орендодавця (п. 3.1.). Орендар сплачує орендну плату до кінця закінчення терміну договору(п. 3.2.). Термін дії договору оренди становить до 31.12.2021 (п. 9.1).

На підставі акту приймання-передачі від 04.01.2021 (додаток №1 до Договору оренди нерухомого майна від 04.01.2021) нерухоме майно - об`єкт оренди розташований за адресою: м. Болехів, вул. Д. Галицького, 171, загальною площею 150,1 кв. м., передано в оренду ТОВ "Світ Шкіри" та прийнято ТОВ «САЛІС ПЛЮС» (т. VІ а.с. 214).

02 січня 2022 року між ТОВ "Світ Шкіри", як Орендодавцем та ТОВ «САЛІС ПЛЮС», як Орендарем, укладено Додаткову угоду до Договору оренди нерухомого майна №1 від 04.01.2021, якою внесено зміни до п.9 Договору оренди, а саме: «термін дії договору оренди становить до 31.12.2022 (т. VІ а.с. 215).

Втім, врахування вказаного договору не можливе, оскільки згідно даних ЄРПН не встановлено нарахування та виплати орендних платежів ТОВ «САЛІС ПЛЮС», не подання звітності за формою 20-ОПП щодо вказаного орендованого складського приміщення, зазначення місця складання видаткових накладних у м.Харкові. В жодному первинному документі щодо господарських відносин із ТОВ «САЛІС ПЛЮС» не вказано місця складу останнього, як місця отримання товару - : м. Болехів, вул. Д. Галицького, 171. Також, в декларації за формою 4ДФ ТОВ «САЛІС ПЛЮС» у 2022 році не подавались, що свідчить про відсутність даному періоді найманих працівників та неможливість здійснення господарської діяльності.

Відповідно до п. 2.2 договору поставки Покупець отримує товар на складі Продавця та доставляє його за власний рахунок. Однак, контролюючим органом встановлено відсутність у ТОВ «САЛІС ПЛЮС» власних чи орендованих об`єктів оподаткування для ведення підприємницької діяльності та відповідно відомостей отриманих з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, Реєстру прав власності на нерухоме майно, встановлено відсутність у зазначеного підприємства нерухомого майна необхідного для здійснення господарської діяльності. Також, відсутні зазначення адреси наявних складських приміщень у накладних та видаткових накладних, що вказує про не реальність здійснення поставки із невідомої для покупця адреси.

До перевірки надано сертифікати відповідності, терміном дії з 02.12.2010 по 30.11.2015, що свідчить про закінчення їх терміну придатності на період проведення перевірки.

Також, згідно відомостей отриманих з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, Реєстру прав власності на нерухоме майно встановлено, що за юридичною адресою ТОВ «САЛІС ПЛЮС» (61001, м. Харків, вул. Богдана Хмельницького, 25) знаходиться нежитлове приміщення, яке належить ФОП ОСОБА_11 . Одночасно відповідно до даних єдиного реєстру податкових накладних, даних звітів 4-ДФ, ТОВ «САЛІС ПЛЮС» у період відображення взаємовідносин із ТОВ "Світ Шкіри" не придбавало послуги оренди у зазначеної фізичної особи підприємця.

Не надано також позивачем обґрунтування щодо доцільності (економічної чи іншої) придбання хімічних матеріалів у ТОВ «САЛІС ПЛЮС», оскільки такі матеріали придбаваються позивачем самостійно.

Крім того, в ході перевірки встановлено, що ТОВ "САЛІС ПЛЮС" проходить по кримінальному провадженню №32018060000000004 від 29.01.2018 року за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.3 ст.212 КК України, щодо наявності ознак правопорушень, пов`язаних з легалізацією (відмиванням) доходів одержаних злочинним шляхом. В ухвалі Богунського районного суду м. Житомира від 31.01.2018 по справі №295/1064/18 з розгляду клопотаннястаршого слідчого з ОВС СУ ФР ГУ ДФС у Житомирській області про обшук зазначено наступне «старший слідчий звернувся до слідчого судді з клопотанням де зазначено, що службові особи ТОВ «Шкірзавод «Велес» (код ЄДР 32446629, м. Бердичів. Вул. Житомирська, 76) в наслідок відображення у 2017 році у податковому та бухгалтерському обліку підприємства проведення фінансовогосподарських операцій з ТОВ «МАРСЕЛЛ», ПрАТ «Агро - Продукт», ТОВ «ПСП БУД», ТОВ «АНТОНІВСЬКИЙ М`ЯСОКОМБІНАТ», ТОВ «АЛЬПІНЕ ГРУП», ТОВ «САЛІС ПЛЮС», ТОВ «ММК ХОЛДІНГ», ТОВ «Житомирський м`ясокомбінат», ТОВ «АБЕЛЛА», ТОВ «Н.С.К. СІТІ», ДП «У.К.Н.», ТОВ «Релті Сервіс», ТОВ «ЄВОПРОФІТ», ПП «ОТО», ТОВ «ПЛАТІНУМ», ТОВ «КІДС АППАРЕЛЬ» та підконтрольних фізичних осібпідприємців по придбанню та реалізації шкіряної сировини, ухилились від сплати податків в особливо великих розмірах.

Тобто, кошти, отримані за рахунок несплати податку на прибуток підприємства ТОВ «Шкірзавод «Велес», акумулюються на банківських рахунках підконтрольних нерезидентів, і операції з їх подальшого використання, можуть мати ознаки відмивання (легалізації) доходів, одержаних внаслідок ухилення від сплати податків

На підставі рапорту № 125/7/06-30-21-05 від 29.01.2018 року оперативного підрозділу ОУ ГУ ДФС у Житомирській області, який здійснює оперативне супроводження кримінального провадження, наявних матеріалів кримінального провадження, встановлено, що учасники зазначеної вище групи осіб, які здійснюють діяльність спрямовану на ухилення від сплати податків для ведення бухгалтерського та податкового обліку фіктивних/транзитних СГД, готування бухгалтерських та податкових документів, до яких вносяться недостовірні дані, які свідчать про документальне постачання ТМЦ для платників ПДВ, погодження рішень на проведення певних фінансових операцій, використовують офісне приміщення ТОВ «Шкірзавод «Велес» (код ЄДР 32446629) яке знаходиться за адресою: м. Бердичів, вул. Житомирська, 76.

Досудовим розслідуванням встановлено, що за місцем здійснення діяльності ТОВ «Шкірзавод «Велес» (код ЄДР 32446629), за адресою: м. Бердичів. Вул. Житомирська, 76, зберігаються чорнові бухгалтерські документи, розрахунки за отримані та реалізовані ТМЦ, оригінали первинних бухгалтерських документів, які фіксують факти здійснення господарських операцій зазначених вище СГД з ознаками «ризикових» та інших підприємств-контрагентів, задіяних у незаконній діяльності, а також чорнові записи щодо проведених операцій з використанням зазначених СГД, чорнових записів та інших документів (предметів), які містять дані щодо осіб, які контролюють діяльність вказаних СГД, даних щодо відсотків за надані послуги по незаконному формуванню податкового кредиту та розміру винагороди, чисті аркуші паперу з відтиском печаток зазначених СГД, печатки вказаних вище СГД, за допомогою яких виготовляються документи, до яких вносяться завідомо недостовірні відомості, комп`ютерна техніка та інших електронні носії інформації, в якій містяться електронні документи щодо фінансово-господарської діяльності вказаних СГД, відомості щодо сум незаконно сформованого податкового кредиту, періоду формування, електронних ключів цифрового підпису, системи «клієнт-банк», що надає можливість дистанційного перерахування коштів по розрахунковим рахункам вказаних СГД, інші печатки, документи, чорнові записи, чисті аркушів паперу з відтиском печаток з реквізитами СГД, які є контрагентами зазначених вище СГД або можуть бути використані з метою ухилення від сплати податків, предмети, які зберегли відомості щодо осіб, які вчинили кримінальне правопорушення та сприяли його вчиненню або інші дані, які можуть бути використані як докази (системи відеонагляду, мобільні пристрої зв`язку та інші), інші знаряддя та засоби вчинення злочину, гроші, цінності, та інші речі, набуті кримінально протиправним шляхом, які являються джерелом доказів та містять відомості, що є предметом доказування у кримінальному провадженні.» (https://reyestr.court.gov.ua/Review/71900180).

Не дивлячись на відсутність вироку щодо контрагента позивача ТОВ «САЛІ ПЛЮС», з огляду на можливу участь у схемі щодо ухилення від сплати податків в особливо великих розмірах та здійсненні господарських операцій з ознаками «ризикових,» враховуючи вищенаведені обставини у їх сукупності, суд дійшов висновку про відсутність реальної зміни у структурі активів позивача і фактичного вчинення господарських операцій за укладеними договорами між ним та TOB "САЛІС ПЛЮС".

Суд звертає увагу, що одним із основних принципів на яких ґрунтується бухгалтерський облік та фінансова звітність, відповідно до ст.4 Закону УкраїниПро бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні, є принцип превалювання сутності над формою операції обліковуються відповідно до їх сутності, а не лише виходячи з юридичної форми.

Таким чином, як вже зазначалось, визначальною ознакою господарської операції є те, що вона повинна спричиняти реальні зміни майнового стану платника податків.

Щодо посилання позивача на вантажно-митні декларації із приєднаними заявками до договору транспортного експедирування, довідки про транспортно-експедиційні витрати та рахунки, в яких підтверджується інформація про те, що ТОВ «САЛІС-ПЛЮС» дійсно здійснювало розвантаження хімічних матеріалів у місті Болехів, то суд звертає на увагу на те, що в таких документах відсутня адреса складу вул. Д. Галицького, 171, а тільки вказано населений пункт.

Щодо подання позивачем до заперечення на акт перевірки актів-прийому передачі товару на підтвердження реальності господарських відносин із ТОВ «САЛІС ПЛЮС», то суд враховує письмові пояснення подані в ході перевірки уповноваженими особами ТОВ "Світ Шкіри" від 02.12.2022 в яких чітко вказано про надання всіх документів щодо контрагента ТОВ «САЛІС ПЛЮС» а в пункті другому визначено перелік документів за договором на придбання хімматеріалів від ТОВ «САЛІС ПЛЮС», а саме, видаткові накладні на продаж товарів, довіреності на отримання товару, рахунки на оплату за отриманий товар, податкові накладні. Таким чином, у вказаних письмових поясненнях відсутні посилання ТОВ "Світ Шкіри" на наявність актів приймання-передачі товару та причин неможливості їх надання.

Відтак, суд погоджується з висновками відповідача наведеними у відповіді на заперечення на акт перевірки про неврахування таких актів прийому-передачі товару як таких, що виписувались не під час фактичного здійснення операції, а після проведення перевірки, та вказує на неможливість їх врахування судом.

Вищезазначене дає змогу стверджувати щодо відсутності реально вчиненої господарської операції та, як наслідок, недостовірність даних відповідних первинних документів за змістом пункту 44.1 Податкового кодексу України не дозволяє формувати дані податкового обліку незалежно від спрямованості умислу платників податку - учасників відповідної операції.

Отже, ТОВ "Світ Шкіри" безпідставно відображено в бухгалтерському обліку операції, які фактично не відбулися, а лише відображені на первинних документах по взаємовідносинах із ТОВ «САЛІС ПЛЮС».

Таким чином, за відповідачем за результатами перевірки вірно встановлено, що в порушення п. 198.1 п. 198.2, п. 198.3, п. 198.6 ст. 198, п. 201.1 ст. 201 Податкового кодексу України ТОВ "Світ Шкіри" завищено податковий кредит, відобразивши в податковому обліку оформлені первинні документи на придбання від ТОВ «САЛІС ПЛЮС» хімматеріалів, в загальній сумі ПДВ 833711 грн. в тому числі за квітень 2021 в сумі 41198 грн, за травень 2021 - 12129 грн, за червень 2021 - 21418 грн, за липень 2021 - 465085 грн, за жовтень 2021 - 43583 грн, за грудень 2021 - 67033 грн, за травень 2022 61377 грн, за липень 2022 - 26994 грн, за серпень 2022 - 47731 грн, за вересень 2022 - 47163 грн.

Щодо донарахувань контролюючим органом податку на додану вартість за результатами проведеної ТОВ «"Світ Шкіри" інвентаризації, суд вказує на наступне.

В акті перевірки контролюючий орган прийшов до висновку про неможливість встановлення фактичної наявності запасів, а отже такі ТМЦ використані ТОВ "Світ Шкіри" не в господарській діяльності платника податку, у зв`язку з чим ТОВ "Світ Шкіри" відповідно до п. 198.5 ст. 198 Податкового кодексу України нараховано податкові зобов`язання всього в сумі 1267810 грн. (6339051,1х20%).

Такі висновки відповідача ґрунтувались на проведенні товариством інвентаризації з порушеннями чинного законодавства, що регламентують її проведення, у відсутності головних державних інспекторів Вірстюка М.В. та Михайлюк О. Р., надання товариством не засвідчених копій інвентаризаційних описів, не повідомлення про проведення інвентаризації, не надання товариством інвентаризаційних описів з розписками матеріально-відповідальних осіб про те, що до початку інвентаризації всі прибуткові та видаткові документи на активи здані в бухгалтерію, що всі цінності, які надійшли під їх відповідальність оприбутковані, а ті, що вибули, списані, не надано інформації про матеріально-відповідальних осіб, накази про їх призначення, договори із відповідальними особами, документи на внутрішнє переміщення, накладні вимоги, щодо використаних матеріалів при виконанні робіт.

ТОВ "Світ Шкіри" отримано від контролюючого органу лист-вимогу від 22.11.2022 з проханням провести інвентаризацію основних фондів, нематеріальних активів, товарно-матеріальних цінностей в термін не пізніше 30.11.2022 та надати розшифровки основних фондів, нематеріальних активів та запасів (товарних залишків), придбаних товарно- матеріальних цінностей станом на 30.09.2022 в присутності представників контролюючого органу, що здійснювали перевірку Товариства.

Відповідно до ч. 2 ст. 3 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" бухгалтерський облік є обов`язковим видом обліку, який ведеться підприємством. Фінансова, податкова, статистична та інші види звітності, що використовують грошовий вимірник, ґрунтуються на даних бухгалтерського обліку.

За змістом ст. 10 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" для забезпечення достовірності даних бухгалтерського обліку та фінансової звітності підприємства зобов`язані проводити інвентаризацію активів і зобов`язань, під час якої перевіряються і документально підтверджуються їх наявність, стан і оцінка.

Об`єкти і періодичність проведення інвентаризації визначаються власником (керівником) підприємства, крім випадків, коли її проведення є обов`язковим згідно з законодавством.

Згідно з пп. 16.1.5 п. 16.1 ст. 16 ПК України платник податків зобов`язаний: подавати на належним чином оформлену письмову вимогу контролюючих органів (у випадках, визначених законодавством) документи з обліку доходів, витрат та інших показників, пов`язаних із визначенням об`єктів оподаткування (податкових зобов`язань), первинні документи, регістри бухгалтерського обліку, фінансову звітність, інші документи, пов`язані з обчисленням та сплатою податків та зборів. У письмовій вимозі обов`язково зазначаються конкретний перелік документів, які повинен надати платник податків, та підстави для їх надання.

Відповідно до пп. пп. 20.1.2, 20.1.9 п. 20.1 ст. 20 ПК України контролюючі органи, визначені підпунктом 41.1.1 пункту 41.1 статті 41 цього Кодексу, мають право:

для здійснення функцій, визначених законом, отримувати безоплатно від платників податків, у тому числі благодійних та інших неприбуткових організацій, усіх форм власності у порядку, визначеному законодавством, довідки, копії документів, засвідчені підписом платника або його посадовою особою та скріплені печаткою (за наявності), про фінансово-господарську діяльність, отримані доходи, видатки платників податків та іншу інформацію, пов`язану з обчисленням та сплатою податків, зборів, платежів, про дотримання вимог законодавства, здійснення контролю за яким покладено на контролюючі органи, а також фінансову і статистичну звітність у порядку та на підставах, визначених законом;

вимагати під час проведення перевірок від платників податків, що перевіряються, проведення інвентаризації основних засобів, товарно-матеріальних цінностей, коштів, зняття залишків товарно-матеріальних цінностей, готівки з використанням інформації та документів щодо результатів такої інвентаризації за наслідками таких перевірок або під час наступних заходів податкового контролю.

Наказом Міністерства фінансів України № 879 від 02.09.2014 затверджено Положення про інвентаризацію активів та зобов`язань (Положення № 879).

Пунктом 7 Розділу І Положення № 879 визначено, що проведення інвентаризації є обов`язковим, зокрема за судовим рішенням або на підставі належним чином оформленого документа органу, який відповідно до закону має право вимагати проведення такої інвентаризації. У цих випадках інвентаризація має розпочатися у термін та в обсязі, зазначених у належним чином оформленому документі цих органів, але не раніше дня отримання підприємством відповідного документа.

За змістом п. 1 Розділу ІІ Положення № 879 у разі проведення інвентаризації за судовим рішенням або на підставі належним чином оформленого документа органу, який відповідно до закону має право вимагати проведення такої інвентаризації, посадові особи відповідного органу (за їх згодою) можуть бути присутні при проведенні інвентаризації.

Інвентаризація проводиться повним складом інвентаризаційної комісії (робочої інвентаризаційної комісії) та у присутності матеріально відповідальної особи.

Відповідно до пп. "г", п. 198.5 ст. 198 ПК України платник податку зобов`язаний нарахувати податкові зобов`язання виходячи з бази оподаткування, визначеної відповідно до пункту 189.1 статті 189 цього Кодексу, та скласти не пізніше останнього дня звітного (податкового) періоду і зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних в терміни, встановлені цим Кодексом для такої реєстрації, зведену податкову накладну за товарами/послугами, необоротними активами, придбаними/виготовленими з податком на додану вартість (для товарів/послуг, необоротних активів, придбаних або виготовлених до 1 липня 2015 року, - у разі якщо під час такого придбання або виготовлення суми податку були включені до складу податкового кредиту), у разі якщо такі товари/послуги, необоротні активи призначаються для їх використання або починають використовуватися: в операціях, що не є господарською діяльністю платника податку (крім випадків, передбаченихпунктом 189.9статті 189 цього Кодексу).

У разі якщо на момент перевірки платника податку контролюючим органом в акті вибіркової (часткової) інвентаризації, проведеної платником податку на вимогу такого органу, виявлено нестачу придбаних таким платником товарів (крім випадку, якщо така нестача обумовлена знищенням внаслідок дії обставин непереборної сили, що підтверджується відповідно до законодавства), для цілей розділу V цього Кодексу такі товари вважаються використаними платником податку в операціях, що не є господарською діяльністю платника податку.

З огляду на зазначені норми, суд узагальнює про відсутність обов`язку її проведення із залученням службових осіб контролюючого органу, натомість, останні можуть бути присутніми в силу п. 1 Розділу ІІ Положення № 879, за їх згодою. При цьому, негативні наслідки у вигляді визнання ТМЦ використаними в не господарських операціях, настають лише у разі фактичного проведення інвентаризації.

Чинне податкове законодавство не визначає форми вимоги про проведення інвентаризації, водночас, оскільки такий документ визначає обов`язок конкретної особи вчинити дії, така вимога, за визначенням, є актом індивідуальної дії.

На виконання отриманої вимоги відповідача про проведення інвентаризації уповноваженим особам відповідача в ході перевірки ТОВ "Світ Шкіри" надало копію наказу від 28.10.2022 року №95 «Про проведення інвентаризації», згідно якого ТОВ "Світ Шкіри" буде проводити у період з 01.12.2022 по 08.12.2022 повну інвентаризацію активів та зобов`язань підприємства з перевіркою їх фактичної наявності та документального підтвердження станом на 01.12.2022 року, чим спростовуються доводи відповідача про не повідомлення про проведення інвентаризації.

Призначено робочу інвентаризаційну комісію у складі: голова комісії - Бунчак Л.Я. - економічний директор; члени комісії - Карвацька Г.С. - головний бухгалтер; Карбівська О.Г. - бухгалтер, Латик Н.М. - в.о. головного механіка, - ОСОБА_12 - бухгалтер; інвентаризацію провести в присутності матеріально-відповідальних осіб: ОСОБА_2 - завідуючого складом; Бойчука М.М. - в.о. начальника зольно-дубильного цеху, Бунчака Ю.М. - начальника викінчувального цеху.

Судом встановлено, що 01.12.2022 близько 10:00 год представники контролюючого органу з членами комісії по інвентаризації спільно здійснено вихід на склад шкірсировини, де зробили вибірковий перерахунок шкірсировини, однак під час огляду (вибірковому перерахунку) членами комісії не надано інвентаризаційні описи з розписками матеріально-відповідальних осіб про те, що до початку інвентаризації всі прибуткові та видаткові документи на активи здані в бухгалтерію, що всі цінності, які надійшли під їх відповідальність оприбутковані, а ті, що вибули, списані, не надано інформації про матеріально-відповідальних осіб, накази про їх призначення, договори із відповідальними особами, документина внутрішнє переміщення, накладні вимоги, щодо використаних матеріалів при виконанні робіт.

В подальшому участі в інвентаризації представники контролюючого органу не брали.

Щодо доводів позивача про те, що ТОВ "Світ Шкіри" не проводив інвентаризацію в присутності головного державного інспектора відділу планових перевірок управління податкового аудиту, то суд вказує на те, що в матеріалах справи відсутні жодні посилання контролюючого органу на зафіксований факт не допуску до інспекторів складських приміщень товариства, така обставина також спростовується перебуванням інспекторів 01.12.2022 на складі шкірсировини.

На підтвердження проведення інвентаризації 07.12.2022 (в межах строку проведення перевірки), позивачем надано не засвідчені копії інвентаризаційних описів від 01.12.2022р. №1 «Шкірсировина», №3 «Незавершене виробництво», №4 «Незавершене виробництво», №5 «Основні засоби», №6 «Основні засоби», №7 «Основні засоби», №8 «Товарно-матеріальних цінностей», №9 «Основні засоби», №10 «Основні ^засоби», №11 «Основні засоби», №12 «Основні засоби», №13 «Основні засоби», №14 «Основні засоби», №15 «Основні засоби», №16 «Основні засоби», акт про результати інвентаризації наявних коштів що зберігаються у касі ТОВ "Світ Шкіри" від 01.12.2022р. №2, інвентаризаційні описи від 07.12.2022р. №1 «Матеріали», №2 «Товарно-матеріальних цінностей», №3 «Малоцінні необоротні матеріальні активи», №4 «Товарно-матеріальних цінностей», №5 «Тара й тарні матеріали», №6 «Товари на складі», №7 «Товар на складі», №8 «Будівельні матеріали».

Відповідачем не враховано подані інвентаризаційні описи через подання їх копій без належного посвідчення копії на відповідність оригіналу.

Таким чином, ГУ ДПС в Івано-Франківській області в акті перевірки зазначено про те, що інвентаризація товариством проведена з порушеннями вимог норм чинного законодавства, в результаті чого неможливо підтвердити фактичну наявність запасів у ТОВ "Світ Шкіри".

Суд не погоджується з таким висновком контролюючого органу.

В контексті наведених обставин на норм права, слід констатувати допущення контролюючим органом поведінки, метою якої не є встановлення об`єктивних обставин, натомість притягнення до відповідальності за формальними ознаками.

Як вже зазначалось, наслідки у вигляді визнання ТМЦ використаними в не господарських операціях, у розумінні п. 198.5 ст. 198 ПК України, настають лише у разі фактичного її проведення. Таким чином, проведення інвентаризації з порушеннями вимог норм чинного законодавства та неврахування інвентаризаційних описів із формальних підстав не посвідчення їх копій, не свідчить про відсутність ТМЦ. Більш того, контролюючим органом не надано жодних пояснень щодо не явки з 02.12.2022 по 04.12.2022 на проведення інвентаризації, не зважаючи на те, що згадана дата охоплюється періодом проведення перевірки.

Згідно з ч. 2 ст. 74 КАС України обставини справи, які за законом мають бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.

З урахуванням наведених норм, проведення платником податку на вимогу контролюючого органу під час проведення податкової перевірки інвентаризації товарів та складання відповідного акту є єдиним встановленим законом засобом доказування нестачі чи наявності товарів у платника податку і, відповідно, використання чи невикористання платником податку таких товарів в операціях, що не є господарською діяльністю платника податку

Наведений висновок викладено Верховним Судом у постановах від 06.02.2020 року у справі № 807/1556/17 та від 26.09.2023 у справі № 640/19859/21.

Відтак, нестача ТМЦ не підтверджується єдиним доказом, який може про неї свідчити, з огляду на що, контролюючим органом не доведено настання умов гіпотези абзацу 10 п. 198.5 ст. 198 ПК України.

Таким чином, суд резюмує: по перше - не виконання контролюючим органом всіх заходів щодо встановлення об`єктивних обставин, по-друге - довільне тлумачення відповідачем норм п. 198.5 ст. 198 ПК України, внаслідок чого формальне не врахування результатів інвентаризації, як такої що проведена з порушенням встановлених вимог, призвело до визнання ТМЦ невиявленими та нарахування значних сум в якості податкового зобов`язання та зменшення від`ємного значення ПДВ.

Відтак, суд вважає викладений в акті перевірки факт неможливості встановлення фактичної наявності ТМЦ на суму на суму 6339051,1 грн та використанні ТОВ "Світ Шкіри" таких не в господарській діяльності, тільки на підставі того, що інвентаризація проведена без участі контролюючого органу, (що спростовано в ході розгляду справи) та з порушенням Положення №879, встановлений не у спосіб, передбачений податковим законодавством та спростовується відсутністю встановлення відповідачем такого факту, так і встановлено відсутність на балансі ТОВ "Світ Шкіри" залишків ТМЦ вартістю 6339051,1 грн.

В результаті встановлених судом обставин, з`ясовано, що відсутні передумови для нарахування податкового зобов`язання відповідно до п. 198.5 ПКУ в сумі 1267810 грн.

Щодо доводів позивача про помилковість розрахунків здійснених відповідачем при визначенні суми заниження податкових зобов`язань з податку додану вартість в розмірі 2995152,00 грн, оскільки при арифметичному додаванні сум заниження податкових зобов`язань з податку на додану вартість, відображених в акті перевірки не можливо отримати розмір 2995152,00 грн, суд зазначає таке.

В ході розгляду справи судом витребовувався детальний розрахунок суми заниження податкових зобов`язань з податку додану вартість зокрема двічі протокольними ухвалами під час підготовчого засідання та втретє ухвалою про закриття підготовчого провадження і призначення справи досудового розгляду.

15.06.2023 представником відповідача надано письмову пояснення щодо визначення суми заниження податкових зобов`язань з податку на додану вартість, де зазначено, що сума заниження податкових зобов`язань та завищення податкового кредиту становить 3776730 грн, на відповідну суму і винесено податкові повідомлення-рішення, а саме завищення суми від`ємного значення, яка підлягає бюджетному відшкодуванню (рішення форми В1) на суму 500000 грн, завищення суми від`ємного значення, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду (рішення форми В4) на суму 281578 грн та заниження суми податку, що підлягає сплаті до бюджету (рішення форми Р) на суму 2995152 грн. (т. ІХ а.с. 81-86).

Вказані пояснення не є належним виконанням ухвал суду, оскільки відповідних розрахунків суду не надано в частині додавання сум заниження податкових зобов`язань з податку на додану вартість, відображених в акті для визначення суми заниження податкових зобов`язань з податку додану вартість в розмірі 2995152,00 грн.

Як встановлено судом та підтверджено сторонами в судовому засіданні оскаржуваними податковими повідомленнями-рішеннями контролюючим органом здійснено нарахування податкових зобов`язань та фінансових санкцій за вересень 2022.

В ході надання усних пояснень під час розгляду справи по суті представниками відповідача пояснено сума заниження податкових зобов`язань з податку додану вартість, розрахована наступним чином: від суми сум заниження податкових зобов`язань з податку на додану вартість, відображених в акті перевірки, яка становить 2753183 (підприємці 1438210 грн + ТОВ «САЛІС ПЛЮС» 47163 грн + інвентаризація 1267810 грн) віднято суму від`ємного значення, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного періоду ( 21 рядок декларації) 281578 грн та бюджетне відшкодування (20 рядок декларації) 500000 грн та додано скорегований за результатами перевірки 21 рядок (визначений в додатку 3 до акту перевірки) 741969 грн. (2753183-281578- 500000+741969 = 2713574). Втім, наведений представниками відповідача розрахунок підтверджує доводи позивача, оскільки сума заниження податкових зобов`язань з податку додану вартість в розмірі 2995152,00 грн. не виводиться. Наведене свідчить про порушення прав позивача, оскільки вплинуло на розмір донарахування в частині їх збільшення визначених у податковому повідомленні-рішенні форми «Р» № 000366/0701 від 25.01.2023.

Незважаючи на висновки суду про часткову обґрунтованість доводів контролюючого органу в частині не підтвердження реальності господарських операції ТОВ "Світ Шкіри" із фізичними особами -підприємцями та ТОВ «САЛІС ПЛЮС», враховуючи не надання відповідачем детальних розрахунків щодо кожного податкового повідомлення-рішення в розрізі контрагентів та порушень незважаючи на неодноразове витребування таких судом, у суду відсутня об`єктивна можливість виокремлення вірно нарахованих грошових зобов`язань та фінансових санкцій, що має наслідком визнання протиправними та скасування всіх податкових повідомлень-рішень від 25.01.2023 № 000366/0701, 000367/0701 та 000368/0701 і задоволення позову повністю.

З приводу доцільності спростування чи підтвердження усіх аргументів сторін, суд зазначає, що Європейський суд з прав людини у рішенні від 10.02.2010 у справі "Серявін та інші проти України" зауважив, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов`язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях, зокрема, судів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожний аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов`язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною залежно від характеру рішення. У справі "Трофимчук проти України" Європейський суд з прав людини також зазначив, що хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, це не може розумітись як вимога детально відповідати на кожен довід. З огляду на зазначену практику ЄСПЛ, судом надано правову оцінку ключовим аргументам у спірних правовідносинах.

Суд зважає на положення Висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів щодо якості судових рішень (пункти 32 - 41), в якому, серед іншого, звертається увага на те, що усі судові рішення повинні бути обґрунтованими, зрозумілими, викладеними чіткою і простою мовою і це є необхідною передумовою розуміння рішення сторонами та громадськістю; у викладі підстав для прийняття рішення необхідно дати відповідь на доречні аргументи та доводи сторін, здатні вплинути на вирішення спору; виклад підстав для прийняття рішення не повинен неодмінно бути довгим, оскільки необхідно знайти належний баланс між стислістю та правильним розумінням ухваленого рішення; обов`язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент заявника на підтримку кожної підстави захисту; обсяг цього обов`язку суду може змінюватися залежно від характеру рішення.

Відповідно до частини 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Таким чином, враховуючи те, що заявлені позовні вимоги підлягають до задоволення, позивач, згідно із платіжними інструкціями від 10.02.2023 року за № 80 підтвердив сплату судового збору на суму 26840,00 грн за подання даного адміністративного позову, суд робить висновок про стягнення на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Державної податкової служби в Івано-Франківській області сплачений судовий збір в розмірі 26840,00 грн.

На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення Головного управління Державної податкової служби в Івано-Франківській області від 25.01.2023 № 000366/0701, 000367/0701 та 000368/0701.

Стягнути на користь товариства з обмеженою відповідальністю "Світ Шкіри" за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Державної податкової служби в Івано-Франківській області судовий збір в розмірі 26 840 (двадцять шість тисяч вісімсот сорок) гривень 00 копійок.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Учасники справи: позивач - товариство з обмеженою відповідальністю "Світ Шкіри" (код ЄДРПОУ 32624277, вул. Данила Галицького, 171, м. Болехів, Івано-Франківська область, 77202); відповідач - Головне управління Державної податкової служби в Івано-Франківській області (код ЄДРПОУ 43968084, вул. Незалежності, 20, м. Івано-Франківськ, 76018).

Суддя /підпис/ Микитин Н.М.

Довідка: Рішення складене в повному обсязі 20 жовтня 2023 у зв`язку з перебуванням судді у відрядженні та відпустці.

Виготовлено з автоматизованої системи документообігу суду.

Рішення не набрало законної сили.

Суддя


Микитин Н.М.

(підпис) (прізвище, ініціали)

« 20» жовтня 2023 року

М.П.

СудІвано-Франківський окружний адміністративний суд
Дата ухвалення рішення26.09.2023
Оприлюднено15.11.2023
Номер документу114866511
СудочинствоАдміністративне
КатегоріяСправи з приводу адміністрування податків, зборів, платежів, а також контролю за дотриманням вимог податкового законодавства, зокрема щодо реалізації податкового контролю