Справа № 420/22968/23
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15 листопада 2023 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Стефанова С.О., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження (без виклику сторін) адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Згода» до Головного управління ДПС в Одеській області, Державної податкової служби України про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В :
До Одеського окружного адміністративного суду 04 вересня 2023 року надійшов адміністративний позов товариства з обмеженою відповідальністю «Згода» до Головного управління ДПС в Одеській області, Державної податкової служби України, в якому позивач просить:
- визнати протиправним та скасувати Рішення Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних ГУ ДПС в Одеській області №9004286/30819481 від 15.06.2023 та зобов`язати Державну податкову службу України зареєструвати податкову накладну №9 від 24.10.2022 датою її подання;
- визнати протиправним та скасувати Рішення Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних ГУ ДПС в Одеській області №9004287/30819481 від 15.06.2023 та зобов`язати Державну податкову службу України зареєструвати податкову накладну №10 від 25.10.2022 датою її подання;
- визнати протиправним та скасувати Рішення Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних ГУ ДПС в Одеській області №9004285/30819481 від 15.06.2023 та зобов`язати Державну податкову службу України зареєструвати податкову накладну від №11 від 30.11.2022 датою її подання;
- стягнути з ГУ ДПС в Одеській області та Державної податкової служби України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «ЗГОДА» (код ЄДРПОУ 30819481) суму судових витрат, а саме, судового збору в розмірі 8052,00 грн. та витрат на правову допомогу в розмірі 30 000 (тридцять тисяч) гривень 00 копійок.
Позиція позивача обґрунтовується наступним
Позивач не погоджується з оскаржуваними рішеннями, вважає його необґрунтованими та такими, що підлягають скасуванню та зазначає, що позивачем надано всі первинні документи, що складались під час виконання зобов`язань по договору, а рішення суб`єкта владних повноважень не містить чіткої підстави відмови в реєстрації податкової накладної.
Тобто, контролюючий орган має конкретизувати перелік документів, необхідних для
виконання покладених на нього функцій, для того, щоб платник податку чітко розумів адресовану йому вимогу. Пред`явлення контролюючим органом до платника податків
загальної вимоги про надання документів без їх конкретизації та без посилання на відповідну норму права виключає можливість такого органу в подальшому застосовувати до такого платника податків негативні наслідки, пов`язані із ненаданням певного документу.
Не конкретизування податковим органом переліку документів, які необхідно надати
позивачу, фактично в кінцевому результаті призвело до необґрунтованого обмеження права платника податків бути повідомленим про необхідність надання документів за вичерпним переліком, відповідно до чого критерію, на підставі якого зупинено реєстрацію, а не будь-яких на власний розсуд.
Відтак невиконання податковим органом законодавчо встановлених вимог щодо змісту, форми, обґрунтованості та вмотивованості акта індивідуальної дії призводить до його протиправності. При цьому допущені державним органом помилки не можуть виправлятися за рахунок осіб, яких вони стосуються, як і не можуть покладати на таких осіб тягар відповідальності.
Позиція Головного управління ДПС в Одеській області та ДПС України обґрунтовується наступним
Відповідачі не погоджується з позовними вимогами товариства з обмеженою відповідальністю «Згода», вважають їх необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню та зазначають, що обов`язок довести реальність господарської операції та підтвердити її належними документами покладається виключно на позивача. Вказані первинні документи мають відповідати стандартам бухгалтерського обліку та вимогам Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність».
На переконання відповідачів, надіслані позивачем пояснення на додані до них документи поза розумним сумнівом не можливо вважати достатніми для розкриття та підтвердження інформації, зазначеної у направлених на реєстрацію спірних податкових накладних.
Таким чином, на переконання відповідачів, Комісією з питань зупинення податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН Головного управління ДПС в Одеській області правомірно було прийняті оскаржувані рішення.
Крім цього, відповідачі вважають, що позовні вимоги в частині зобов`язання ДПС України зареєструвати в ЄРПН податкову накладну є передчасним, в той час, як належним способом захисту порушеного права є зобов`язання контролюючого органу повторно розглянути питання щодо реєстрації податкових накладних.
Процесуальні дії та клопотання учасників справи
Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 08 вересня 2023 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі. Розгляд справи вирішено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін на підставі ст.262 КАС України.
22 вересня 2023 року від представника ГУДПС в Одеській області та ДПС України надійшов відзив на адміністративний позов (вхід. №ЕП/38204/23) з доданими документами.
28 вересня 2023 року від позивача до суду надійшла відповідь на відзив (вхід. № ЕС/11143/23).
Станом на 15 листопада 2023 року, будь-яких інших заяв по суті справи з боку сторін на адресу суду не надходило.
Відповідно до ч.2 ст.262 КАС України розгляд справи по суті за правилами спрощеного позовного провадження починається з відкриття першого судового засідання. Якщо судове засідання не проводиться, розгляд справи по суті розпочинається через тридцять днів, а у випадках, визначених статтею 263 цього Кодексу, - через п`ятнадцять днів з дня відкриття провадження у справі.
Вивчивши матеріали справи, дослідивши обставини, якими обґрунтовувалися позиція позивача та відповідачів, перевіривши їх доказами, суд встановив наступні факти та обставини.
Обставини справи встановлені судом
Товариство з обмеженою відповідальністю «ЗГОДА» (далі Позивач) зареєстровано як юридична особа в установленому законом порядку. Відомості щодо юридичної особи внесено до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань. Позивач зареєстрований за юридичною/ податковою адресою: 68660, Одеська область, Ізмаїльський район, село Новоозерне, вулиця Зелена, будинок 8. Код суб`єкта господарювання за ЄДРПОУ: 30819481.
Позивач має статус платника податку на додану вартість. Ідентифікаційний номер платника податку на додану вартість: 308194815153.
Основними видами діяльності згідно КВЕД ДК: 01.11 Вирощування зернових культур (крім рису), бобових культур і насіння олійних культур, 01.61 Допоміжна діяльність у рослинництві, 01.46 розведення свиней, 10.41 Виробництво олії та тваринних жирів, 49.41 Вантажний автомобільний транспорт, 01.16 Вирощування прядивних культур, 01.28 Вирощування пряних, ароматичних і лікарських культур, 01.13 Вирощування овочів і баштанних культур, коренеплодів і бульбоплодів, 01.63 Післяурожайна діяльність, 46.31. Оптова торгівля фруктами й овочами, 01.64 Оброблення насіння для відтворення 01.25 Вирощування ягід, горіхів, інших плодових дерев і чагарників, 10.91 Виробництво готових кормів для тварин, що утримуються на фермах, 10.41 Виробництво олії та тваринних жирів, 52.29 Інша допоміжна діяльність у сфері транспорту, 46.21 Оптова торгівля зерном, необробленим тютюном, насінням і кормами для тварин, 52.24 Транспортне оброблення вантажів, 46.22 Оптова торгівля квітами та рослинами, 49.20 Вантажний залізничний транспорт, 68.20 Надання в оренду й експлуатацію власного чи орендованого нерухомого майна, 77.12 Надання в оренду вантажних автомобілів, 01.16 вирощування прядивних культур, 77.11 Надання в оренду автомобілів і легкових автотранспортних засобів, 68.10 Купівля та продаж власного нерухомого майна, 10.92 Виробництво готових кормів для домашніх тварин, 10.61 Виробництво продуктів борошномельно-круп`яної промисловості, 47.21 Роздрібна торгівля фруктами й овочами B спеціалізованих магазинах, 52.10 Складське господарство, 47.76 Роздрібна торгівля квітами, рослинами, насінням, добривами, домашніми тваринами та кормами для них у спеціалізованих магазинах.
В процесі діяльності коду КВЕД 01.11 Вирощування зернових культур (крім рису), бобових культур і насіння олійних культур та 01.19 Вирощування інших однорічних та дворічних культур, які є основними видами діяльності, здійснюється вирощування, збирання зернових та олійних культур, вирощування пшениці та ячменя, соняшника, кукурудзи з подальшою їх реалізацією. Товариство має Дозвіл №5122084802-1 на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами від 22.07.2008.
Господарство для ведення своєї діяльності орендує земельні паї у громадян та у Саф`янівської сільської ради.
Загальна площа орендованих земельних ділянок становить 175,1222 га. У 2022 році було засіяно 104,29 га, решту земель позивач здає в оренду С(Ф)Г «ДЕЛЬТА», а саме 70,8310 га згідно Договору суборенди земельних ділянок №19/06/20 від 19.06.2020 року та Додаткової угоди від 15.12.2020 року.
На підтвердження наявності достатньої кількості земельних ділянок надавались наступні документи: Податкова декларація платника єдиного податку четвертої групи за 2022 рік з додатками; Відомості про наявність земельних ділянок за 2022р. та 2023р.; Розрахунок частки сільськогосподарського товаровиробництва за 2021р. та 2022р.; Податкова декларація з плати землю за 2022р.; Звіт про посівні площі сільськогосподарських культур під урожай 2022 року (форма №4-сг); Звіт про площі та валові збори сільськогосподарських культур, плодів, ягід і винограду у 2022 році (форма №29-сг); Звіт про збирання врожаю сільськогосподарських культур на 01.11.2022 (форма №37-сг).
Позивачем було придбано Трактор Беларус 892 2018р.в., Каток КЗК-6, Борону БДФП-2,8, Сівалку СЗУ 3,6А та іншу сільськогосподарську техніку у С(Ф)Г «МІРАЖ» (код ЄДРПОУ 30541820), про що свідчать наступні документи: Договір купівлі-продажу сільськогосподарської техніки №21/12 від 21.12.2022; Договір купівлі-продажу сільськогосподарської техніки №21/02 від 21.02.2022; Акт приймання-передачі товару від 29.12.2022; Видаткова накладна № 3 від 21.02.2022; Видаткова накладна №6 від 29.12.2022; Акт приймання-передачі товару від 21.02.2022; Банківські виписки за 01.01.2022 31.12.2022; Видаткова накладна №4 від 29.12.2022; Акт приймання-передачі від 21.02.2022; Акт приймання-передачі від 29.12.2022; Видаткова накладна №6 від 29.12.2022.
Усе рухоме та нерухоме майно, яке перебуває як у власності, так і користуванні позивача відображено останнім у Повідомленні про об`єкти оподаткування або об`єкти, пов`язані з оподаткуванням або через які провадиться діяльність (форма №20-ОПП).
Наявність працівників підтверджують такі первинні документи: Наказ №1 від 31.12.2022 і Штатний розклад ТОВ «ЗГОДА» станом на 01 січня 2023 рік, що підтверджують наявність 3 осіб на підприємстві. Заробітна плата нараховується вчасно, податки утримуються, нараховуються та сплачуються до бюджету, що відображається у Податковому розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку-фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску від 01.01.2023 року.
На підтвердження наявності насіння, добрив та засобів захисту рослин, придбання запчастин та послуг, позивач зазначив, що для вирощування сільськогосподарських культур Товариство закупляє мінеральні добрива, насіння, інсектициди, фунгіциди та інші засоби захисту рослин. Вирощений урожай Товариство реалізує і кошти від реалізації надходять на банківський рахунок. В подальшому кошти використовуються на потреби господарства: видача заробітної плати працівникам, сплата податків, придбання ТМЦ і основних засобів, та інші витрати господарської діяльності.
Придбання товарів та послуг Постачальником здійснювались у таких контрагентів: ТОВ «АВТ ТРЕЙД», ТОВ «АВТО ГРУП +», ТОВ «АГРО ЕКСПЕРТ», ТОВ «АГРОСЕМ», ТОВ «Є-СОФТ», ТОВ «ОРГАНІК ГРЕЙН», ТОВ «ХІМАГРО», ТОВ «ФІРМА ЕРІДОН», ПП «ЗАХІД», ПАТ «ЛЕБЕДИНСЬКИЙ НАСІННЄВИЙ ЗАВОД», ТОВ «ТК РОНДО», ТОВ «ПРОМПОСТАЧ-ПЛЮС», ТОВ «ТЕХНОТОРГ ДОН», ФОП ОСОБА_1 , С(Ф)Г «ДЕЛЬТА», на підтвердження чого позивачем як до суду так і до контролюючого органу було надано підтверджуючі первинні документи.
Вирощування позивачем продукції підтверджується наступними документами: Звіт про посівні площі сільськогосподарських культур під урожай 2022 року (форма № 4-сг); Звіт про збирання врожаю сільськогосподарських культур станом на 01 листопада 2022 року (форма № 37-сг); Звіт про площі та про валові збори сільськогосподарських культур. плодів, ягід і винограду за 2022 (форма 29-сг) Товариством у 2022 році зібрано на площі 50,27 га ячменю в кількості 1517,9 ц. Зерно зберігається у власних складських приміщеннях.
Позивачем було складено наступні податкові накладні:
- податкова накладна №9 від 24.10.2022 на суму 75 919,94 грн. з ПДВ;
- податкова накладна №10 від 25.10.2022 на суму 78 909,95 грн. з ПДВ;
- податкова накладна №11 від 30.11.2022 на суму 287 494,78 грн. з ПДВ.
Реєстрація податкових накладних була зупинена після подання їх на реєстрацію. У квитанціях до податкових накладних причиною зупинення реєстрації зазначене таке: «Коди УКТЗЕД/ДКПП товару/послуг 1003, відсутні в таблиці даних платника податку на додану вартість, як товари/послуги, що на постійній основі постачаються (виготовляються), та їх обсяг постачання дорівнює або перевищує величину залишку обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п. 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій. Пропонуємо надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних».
Керуючись п. 4 Порядку прийняття рішень про реєстрацію/ відмову в реєстрації податкових накладних/ розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого Наказом Міністерства фінансів України №520 від 12.12.2019 року (далі Порядок №520), позивачем було направлено до податкового органу Повідомлення про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено №3 від 12.06.2023 року, до якого додані копії первинних документів, що підтверджується документами довільного формату у кількості 33 одиниць.
На підтвердження здійснення господарської операції, позивачем направлено разом з Повідомленням №3 від 12.06.2023 в якості додатків копії таких документів:
1. Супровідний лист для розблокування №12/06/2023-1 від 12.06.2023;
2. Товарно-транспортна накладна №202 від 18.02.2022, Видаткова накладна №383 від 18.02.2022, Акт надання послуг №25 від 19.02.2022, Акт №67 від 30.09.2022;
3. Видаткова накладна №152 від 18.04.2022, Видаткова накладна №О-144879 від 28.05.2022;
4. Акт виконаних робіт №АГЗН0000397 від 23.05.2022, Сертифікат контролю №397 від 23.05.2022, Гарантійний талон, Акт виконаних робіт №АГЗН0002075 від 29.07.2022, Сертифікат контролю №2075 від 29.07.2022, Гарантійний талон, Акт виконаних робіт №АГ-00014884 від 23.02.2022, Сертифікат контролю №14114 від 23.02.2022, Гарантійний талон, Акт виконаних робіт №АГЗН0003587 від 29.09.2022, Сертифікат контролю №3587 від 29.09.2022, Гарантійний талон, Акт виконаних робіт №АГЗН0002075 від 29.07.2022, Сертифікат контролю №2075 від 29.07.2022, Гарантійний талон, Рахунок-фактура №АГСЧ0002458 від 28.07.2022;
5. Повідомлення про об`єкти оподаткування або об`єкти, пов`язані з оподаткуванням або через які провадиться діяльність від 15.03.2021, Повідомлення про об`єкти оподаткування або об`єкти, пов`язані з оподаткуванням або через які провадиться діяльність від 29.03.2021, Податкова декларація платника єдиного податку четвертої групи від 14.02.2022 з додатками, Розрахунок частки сільськогосподарського товаровиробництва за 2021 рік від 14.02.2022, Розрахунок частки сільськогосподарського товаровиробництва за 2022 рік від 02.02.2023, Податкова декларація з плати за землю від 11.02.2022, Звіт про посівні площі сільськогосподарських культур під урожай 2022 року (форма №4-сг), Звіт про площі та валові збори сільськогосподарських культур, плодів, ягід і винограду у 2022 році (форма №29-сг), Звіт про збирання врожаю сільськогосподарських культур станом на 01.11.2022 (форма №37-сг);
6. Видаткова накладна № 2062 від 14.04.2022, Видаткова накладна №5381 від 17.06.2022, Додаток-Специфікація №2 від 24.05.2022, Видаткова накладна № АГ-05/04185 від 05.04.2022, Видаткова накладна № АГ-26/04115 від 26.04.2022, Акт здачі-приймання робіт (надання послуг) №624 від 10.10.2022, Видаткова накладна № ОГ-21/02001 від 21.02.2022, Видаткова накладна №47 від 24.03.2022;
7. Акт № 4 Приймання-передачі наданих послуг від 30.04.2022, Акт № 3 Приймання-передачі наданих послуг від 31.03.2022, Акт № 5 Приймання-передачі наданих послуг від 30.06.2022, Акт приймання-передачі товару від 21.02.2022, Акт приймання-передачі товару від 29.12.2022, Видаткова накладна № 3 від 21.02.2022, Видаткова накладна №6 від 29.12.2022;
8. Договір №15/02 про надання сільськогосподарських послуг від 15.02.2022;
9. Договір №21/12 купівлі-продажу сільськогосподарської техніки від 21.12.2022;
10. Договір суборенди земельних ділянок №19/06/20 від 19.06.2020 та додаткова угода до Договору від 15.12.2020;
11. Наказ №1 від 31.12.2022 та штатний розклад станом на 1 січня 2023 року;
12. Договір поставки №96 від 16.02.2022 да Додаток №1 до нього;
13. Дозвіл №5122084802-1 від 22.07.2008 з додатком, Лист №3-1/1230 від 24.03.2008;
14. Видаткова накладна № 25305 від 04.04.2022, Свідоцтво на насіння №ТЕ-00018638/52786/312 від 22.03.2022, Товарно-транспортна накладна №ТЕ-338941 від 23.02.2022, Видаткова накладна №9400 від 23.02.2022, Видаткова накладна №11190 від 01.03.2022, Видаткова накладна №26104 від 04.04.2022, Видаткова накладна №32963 від 15.04.2022, Видаткова накладна №26523 від 05.04.2022, Видаткова накладна №18638 від 22.03.2022;
15. Додаток №649/22/22/5-Н від 29.03.2022 до Договору поставки № 649/22/22 від 16.02.2022, Додаток №649/22/22/33-Р від 23.02.2022 до Договору поставки № 649/22/22 від 16.02.2022, Додаток №649/22/22/7-ЗЗР від 01.04.2022 до Договору поставки № 649/22/22 від 16.02.2022, Додаток №649/22/22/6-МД/П від 01.04.2022 до Договору поставки № 649/22/22 від 16.02.2022, Додаток №649/22/22/3-33Р від 23.02.2022 до Договору поставки № 649/22/22 від 16.02.2022;
16. Додаток №649/22/22/1-Н від 16.02.2022 до Договору поставки № 649/22/22 від 16.02.2022, Додаток №649/22/22/4-ЗЗР від 29.03.2022 до Договору поставки № 649/22/22 від 16.02.2022;
17. Товарно-транспортна накладна №03 від 30.09.2022, Видаткова накладна № РН-001337 від 30.09.2022, Видаткова накладна № РН-001104 від 09.09.2022, Товарно транспортна накладна №04 від 30.09.2022, Видаткова накладна № РН-001013 від 02.09.2022, Товарно-транспортна накладна №01 від 02.09.2022, Товарно-транспортна накладна №02 від 09.09.2022;
18. Видаткова накладна №15034 від 31.03.2022, Видаткова накладна № 22967 від 20.04.2022, Специфікація №2 до договору поставки № Д-ВА-22-02270 від 23.03.2022, Видаткова накладна №32835 від 01.06.2022, Видаткова накладна №28959 від 18.05.2022, Товарно-транспортна накладна № ВА-00015034 від 31.03.2022, Видаткова накладна №26731 від 11.05.2022;
19. Видаткова накладна №20095 від 18.04.2022, Специфікація №1 до договору поставки № Д-ВА-22-02270 від 23.03.2022, Специфікація № 3 до договору поставки № Д-ВА-22-02270 від 23.03.2022, Специфікація №4 до договору поставки № Д-ВА-22- 02270 від 23.03.2022, Видаткова накладна № 20149 від 18 квітня 2022 року, Специфікація №5 до договору поставки № Д-ВА-22-02270 від 23.03.2022, Товарно транспортна накладна №ВА-00020149 від 18.04.2022;
20. Акт приймання-передачі товару від 21.02.2022, Виписка з банку за 01.01.2022 по 31.12.2022, Виписка з банку за 01.01.2022 по 31.12.2022, Видаткова накладна №4 від 29.12.2022;
21. Акт приймання-передачі товару від 21.02.2022, Акт приймання-передачі товару від 29.12.2022, Видаткова накладна №3 від 21.02.2022, Видаткова накладна №6 від 29.12.2022;
22. Договір №Д-ВА-22-02270 Поставки від 23.03.2022;
23. Видаткова накладна № О-148516 від 31.05.2022, Видаткова накладна № О-145515 від 30.05.2022, Видаткова накладна № 30063 від 30.06.2022, Товарно транспортна накладна №30063 від 30.06.2022;
24. Договір №21/02 купівлі-продажу сільськогосподарської техніки від 21.02.2022;
25. Договір поставки АЕ-1622-0504/22 від 05.04.2022, Додаток-специфікація №1 від 05.04.2022 до Договору поставки №АЕ-1622-0504/22 від 05.04.2022;
26. Договір поставки №31.03.22-35 від 31.03.2022, Специфікація №1 до Договору поставки №31.03.22-35 від 31.03.2022, Специфікація №2 до Договору поставки №31.03.22-35 від 31.03.2022;
27. Договір поставки № 21.02.22-35 від 21.02.2022, Специфікація №1 до Договору поставки №21.02.22-35 від 21.02.2022;
28. Договір поставки №281/Од від 14.03.2022, Специфікація № 1 до Договору поставки № 281/Од від 14.03.2022;
29. Договір поставки №21022 від 21.02.2022;
30. Договір поставки №649/22/22 від 16.02.2022;
31. Договір №1 від 18.02.2022 на перевезення вантажу автомобільним транспортом, Виписка з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців;
32. Договір поставки №ПА/245/10/2022 від 21.10.2022;
33. Видаткова накладна №8 від 24.10.2022, Видаткова накладна №9 від 25.10.2022, Довіреність №44 від 24.10.2022, Платіжна інструкція №111 від 25.10.2022, Платіжна інструкція №115 від 26.10.2022, Товарно-транспортна накладна №10241 від 24.10.2022, Товарно-транспортна накладна №10251 від 25.10.2022. Всі перераховані вище документи були надані разом з поясненнями до податкового органу в рамках надіслання Повідомлення про надання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено №3 від 12.06.2023, що підтверджується документами довільного формату №1-33.
Також позивачем було направлено до контролюючого органу Повідомлення про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено №4 від 12.06.2023, до якого додані копії первинних документів, що підтверджується документами довільного формату у кількості 34 одиниць.
На підтвердження здійснення господарської операції, позивачем направлено разом з Повідомленням №4 від 12.06.2023 в якості додатків копії таких документів:
1. Супровідний лист для розблокування №12/06/2023-6 від 12.06.2023;
2. Товарно-транспортна накладна №202 від 18.02.2022, Видаткова накладна №383 від 18.02.2022, Акт надання послуг №25 від 19.02.2022, Акт №67 від 30.09.2022;
3. Видаткова накладна №152 від 18.04.2022, Видаткова накладна №О-144879 від 28.05.2022;
4. Акт виконаних робіт №АГЗН0000397 від 23.05.2022, Сертифікат контролю №397 від 23.05.2022, Гарантійний талон, Акт виконаних робіт №АГЗН0002075 від 29.07.2022, Сертифікат контролю №2075 від 29.07.2022, Гарантійний талон, Акт виконаних робіт №АГ-00014884 від 23.02.2022, Сертифікат контролю №14114 від 23.02.2022, Гарантійний талон, Акт виконаних робіт №АГЗН0003587 від 29.09.2022, Сертифікат контролю №3587 від 29.09.2022, Гарантійний талон, Акт виконаних робіт №АГЗН0002075 від 29.07.2022, Сертифікат контролю №2075 від 29.07.2022, Гарантійний талон, Рахунок-фактура №АГСЧ0002458 від 28.07.2022;
5. Повідомлення про об`єкти оподаткування або об`єкти, пов`язані з оподаткуванням або через які провадиться діяльність від 15.03.2021, Повідомлення про об`єкти оподаткування або об`єкти, пов`язані з оподаткуванням або через які провадиться діяльність від 29.03.2021, Податкова декларація платника єдиного податку четвертої групи від 14.02.2022 з додатками, Розрахунок частки сільськогосподарського товаровиробництва за 2021 рік від 14.02.2022, Розрахунок частки сільськогосподарського товаровиробництва за 2022 рік від 02.02.2023, Податкова декларація з плати за землю від 11.02.2022, Звіт про посівні площі сільськогосподарських культур під урожай 2022 року (форма №4-сг), Звіт про площі та валові збори сільськогосподарських культур, плодів, ягід і винограду у 2022 році (форма №29-сг), Звіт про збирання врожаю сільськогосподарських культур станом на 01.11.2022 (форма №37-сг);
6. Видаткова накладна № 2062 від 14.04.2022, Видаткова накладна №5381 від 17.06.2022, Додаток-Специфікація №2 від 24.05.2022, Видаткова накладна № АГ-05/04185 від 05.04.2022, Видаткова накладна № АГ-26/04115 від 26.04.2022, Акт здачі-приймання робіт (надання послуг) №624 від 10.10.2022, Видаткова накладна № ОГ-21/02001 від 21.02.2022, Видаткова накладна №47 від 24.03.2022;
7. Акт № 4 Приймання-передачі наданих послуг від 30.04.2022, Акт № 3 Приймання-передачі наданих послуг від 31.03.2022, Акт № 5 Приймання-передачі наданих послуг від 30.06.2022, Акт приймання-передачі товару від 21.02.2022, Акт приймання-передачі товару від 29.12.2022, Видаткова накладна № 3 від 21.02.2022, Видаткова накладна №6 від 29.12.2022;
8. Договір №15/02 про надання сільськогосподарських послуг від 15.02.2022;
9. Договір №21/12 купівлі-продажу сільськогосподарської техніки від 21.12.2022;
10. Договір суборенди земельних ділянок №19/06/20 від 19.06.2020 та додаткова угода до Договору від 15.12.2020;
11. Наказ №1 від 31.12.2022 та штатний розклад станом на 1 січня 2023 року;
12. Договір поставки №96 від 16.02.2022 да Додаток №1 до нього;
13. Дозвіл №5122084802-1 від 22.07.2008 з додатком, Лист №3-1/1230 від 24.03.2008;
14. Видаткова накладна № 25305 від 04.04.2022, Свідоцтво на насіння №ТЕ-00018638/52786/312 від 22.03.2022, Товарно-транспортна накладна №ТЕ-338941 від 23.02.2022, Видаткова накладна №9400 від 23.02.2022, Видаткова накладна №11190 від 01.03.2022, Видаткова накладна №26104 від 04.04.2022, Видаткова накладна №32963 від 15.04.2022, Видаткова накладна №26523 від 05.04.2022, Видаткова накладна №18638 від 22.03.2022;
15. Додаток №649/22/22/5-Н від 29.03.2022 до Договору поставки № 649/22/22 від 16.02.2022, Додаток №649/22/22/33-Р від 23.02.2022 до Договору поставки № 649/22/22 від 16.02.2022, Додаток №649/22/22/7-ЗЗР від 01.04.2022 до Договору поставки № 649/22/22 від 16.02.2022, Додаток №649/22/22/6-МД/П від 01.04.2022 до Договору поставки № 649/22/22 від 16.02.2022, Додаток №649/22/22/3-33Р від 23.02.2022 до Договору поставки № 649/22/22 від 16.02.2022;
16. Додаток №649/22/22/1-Н від 16.02.2022 до Договору поставки № 649/22/22 від 16.02.2022, Додаток №649/22/22/4-ЗЗР від 29.03.2022 до Договору поставки № 649/22/22 від 16.02.2022;
17. Товарно-транспортна накладна №03 від 30.09.2022, Видаткова накладна № РН-001337 від 30.09.2022, Видаткова накладна № РН-001104 від 09.09.2022, Товарно транспортна накладна №04 від 30.09.2022, Видаткова накладна № РН-001013 від 02.09.2022, Товарно-транспортна накладна №01 від 02.09.2022, Товарно-транспортна накладна №02 від 09.09.2022;
18. Видаткова накладна №15034 від 31.03.2022, Видаткова накладна № 22967 від 20.04.2022, Специфікація №2 до договору поставки № Д-ВА-22-02270 від 23.03.2022, Видаткова накладна №32835 від 01.06.2022, Видаткова накладна №28959 від 18.05.2022, Товарно-транспортна накладна № ВА-00015034 від 31.03.2022, Видаткова накладна №26731 від 11.05.2022;
19. Видаткова накладна №20095 від 18.04.2022, Специфікація №1 до договору поставки № Д-ВА-22-02270 від 23.03.2022, Специфікація № 3 до договору поставки № Д-ВА-22-02270 від 23.03.2022, Специфікація №4 до договору поставки № Д-ВА-22- 02270 від 23.03.2022, Видаткова накладна № 20149 від 18 квітня 2022 року, Специфікація №5 до договору поставки № Д-ВА-22-02270 від 23.03.2022, Товарно транспортна накладна №ВА-00020149 від 18.04.2022;
20. Акт приймання-передачі товару від 21.02.2022, Виписка з банку за 01.01.2022 по 31.12.2022, Виписка з банку за 01.01.2022 по 31.12.2022, Видаткова накладна №4 від 29.12.2022;
21. Акт приймання-передачі товару від 21.02.2022, Акт приймання-передачі товару від 29.12.2022, Видаткова накладна №3 від 21.02.2022, Видаткова накладна №6 від 29.12.2022;
22. Договір №Д-ВА-22-02270 Поставки від 23.03.2022;
23. Видаткова накладна № О-148516 від 31.05.2022, Видаткова накладна № О-145515 від 30.05.2022, Видаткова накладна № 30063 від 30.06.2022, Товарно транспортна накладна №30063 від 30.06.2022;
24. Договір №21/02 купівлі-продажу сільськогосподарської техніки від 21.02.2022;
25. Договір поставки АЕ-1622-0504/22 від 05.04.2022, Додаток-специфікація №1 від 05.04.2022 до Договору поставки №АЕ-1622-0504/22 від 05.04.2022;
26. Договір поставки №31.03.22-35 від 31.03.2022, Специфікація №1 до Договору поставки №31.03.22-35 від 31.03.2022, Специфікація №2 до Договору поставки №31.03.22-35 від 31.03.2022;
27. Договір поставки № 21.02.22-35 від 21.02.2022, Специфікація №1 до Договору поставки №21.02.22-35 від 21.02.2022;
28. Договір поставки №281/Од від 14.03.2022, Специфікація № 1 до Договору поставки № 281/Од від 14.03.2022;
29. Договір поставки №21022 від 21.02.2022;
30. Договір поставки №649/22/22 від 16.02.2022;
31. Договір №1 від 18.02.2022 на перевезення вантажу автомобільним транспортом, Виписка з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців;
32. Договір поставки №ПА/248/10/2022 від 28.10.2022;
33. Платіжна інструкція №215 від 01.12.2022, Товарно-транспортна накладна №11302 від 30.11.2022, Видаткова накладна №10 від 30.11.2022, Товарно-транспортна накладна №11301 від 30.11.2022;
34. Довіреність №61 від 29.11.2022. Всі перераховані вище документи були надані разом з поясненнями до податкового органу в рамках надіслання Повідомлення про надання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено №4 від 12.06.2023 року, що підтверджується документами довільного формату №1-34.
Щодо змісту господарських операцій судом встановлено наступне.
Щодо податкової накладної №9 від 24.10.2022 року, із тексту пояснень та змісту наданих документів випливало, що між позивачем (Продавець) та ТОВ «ПРОФІТ-СІДС» (ІПН 412055208298) (Покупець) був укладений Договір поставки №ПА/245/10/2022 від 21.10.2022 року, за яким Продавець продає, а Покупець купує товар, а саме, ячмінь врожаю 2022р. у кількості 25 (двадцять п`ять) тонн +/- 10 тн загальною вартістю 162 499,88 грн. з ПДВ +/- 10 тн.
24 жовтня 2022 року за згодою Сторін Договору позивач передав частину товару, передбаченого Договором, а саме, ячмінь врожаю 2022р. у кількості 11,68 т на суму 75 919,94 грн. з ПДВ, про що свідчить Видаткова накладна №8 від 24.10.2022.
Відповідно, за фактом передачі товару (першої події) позивачем відповідно до пункту 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України було складено податкову накладну №9 від 24.10.2022 року на загальну суму 75 919,94 грн. з ПДВ.
Транспортування вищезазначеного товару підтверджується Товарно-транспортною накладною №10241 від 24.10.2022 року, що надана позивачем.
Завантаження товару здійснювалось на полі позивача у с. Новоозерне, що зафіксовано у товарно-транспортній накладній.
Товар був отриманий на підставі Довіреності №44 від 24.10.2022 року.
Відповідно до пункту 4.2. Договору, оплата за договором здійснюється ПОКУПЦЕМ у наступному порядку. ПОКУПЕЦЬ перераховує ПРОДАВЦЮ оплату за Товар завантажений до погодженого ПОКУПЦЕМ транспортного засобу у розмірі 86% вартості такого Товару в день завантаження. Остаточний розрахунок (доплата) за поставлений Товар, здійснюється Покупцем протягом 30 (ТРИДЦЯТИ) банківських днів після реєстрації Продавцем належним чином заповнен(ої)их податков(ої)их накладн(ої)их, на суму поставок Товару за цим Договором, у Єдиному реєстрі податкових накладних у порядку визначеному чинним законодавством. Виходячи із остаточної кількості відвантаженого товару повернення переплати здійснюється протягом тридцяти банківських днів по факту поставки.
На виконання умов Договору ТОВ «ПРОФІТ-СІДС» перерахувало на розрахунковий рахунок Позивача передбачену Договором суму коштів, що підтверджується Платіжним дорученням №111 від 26.10.2022 (86 % вартості товару).
Виконання господарського зобов`язання з боку позивача підтверджується такими первинними документами: Договір поставки №ПА/245/10/2022 від 21.10.2022 року; Видаткова накладна №8 від 24.10.2022 року; Товарно-транспортна накладна №10241 від 24.10.2022 року; Платіжне доручення №111 від 26.10.2022 року.
Щодо податкової накладної №10 від 25.10.2022 року, із тексту пояснень та змісту наданих документів випливало, що між позивачем (Продавець) та ТОВ «ПРОФІТ-СІДС» (ІПН 412055208298) (Покупець) був укладений Договір поставки №ПА/245/10/2022 від 21.10.2022 року, за яким Продавець продає, а Покупець купує товар, а саме, ячмінь врожаю 2022 р. у кількості 25 (двадцять п`ять) тонн +/- 10 тн загальною вартістю 162 499,88 грн. з ПДВ +/- 10 тн.
25 жовтня 2022 року за згодою Сторін Договору Позивач передав другу частину товару, передбаченого Договором, а саме, ячмінь врожаю 2022р. у кількості 12,14 т на суму 78 909,95 грн. з ПДВ, про що свідчить Видаткова накладна №9 від 25.10.2022 року.
Відповідно, за фактом передачі товару (першої події) позивачем відповідно до пункту 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України було складено Податкову накладну №10 від 25.10.2022 на загальну суму 78 909,95 грн. з ПДВ.
Транспортування вищезазначеного товару підтверджується Товарно-транспортною накладною №10251 від 25.10.2022 року, що надана позивачем.
Завантаження товару здійснювалось на полі позивача у с. Новоозерне, що зафіксовано у товарно-транспортній накладній.
Товар був отриманий на підставі Довіреності №44 від 24.10.2022 року.
Відповідно до пункту 4.2. Договору, оплата за договором здійснюється ПОКУПЦЕМ у наступному порядку. ПОКУПЕЦЬ перераховує ПРОДАВЦЮ оплату за Товар завантажений до погодженого ПОКУПЦЕМ транспортного засобу у розмірі 86% вартості такого Товару в день завантаження. Остаточний розрахунок (доплата) за поставлений Товар, здійснюється Покупцем протягом 30 (ТРИДЦЯТИ) банківських днів після реєстрації Продавцем належним чином заповнен(ої)их податков(ої)их накладн(ої)их, на суму поставок Товару за цим Договором, у Єдиному реєстрі податкових накладних у порядку визначеному чинним законодавством. Виходячи із остаточної кількості відвантаженого товару повернення переплати здійснюється протягом тридцяти банківських днів по факту поставки.
На виконання умов Договору ТОВ «ПРОФІТ-СІДС» перерахувало на розрахунковий рахунок позивача передбачену Договором суму коштів, що підтверджується Платіжним дорученням №115 від 25.10.2022 на суму 69 219,25 грн. (86 % вартості товару).
Виконання господарського зобов`язання з боку позивача підтверджується такими первинними документами: Договір поставки №ПА/245/10/2022 від 21.10.2022 року; Видаткова накладна №9 від 25.10.2022 року; Товарно-транспортна накладна №10251 від 25.10.2022 року; Платіжне доручення №115 від 26.10.2022 року.
Щодо податкової накладної №11 від 30.11.2022 року, із тексту пояснень та змісту наданих документів випливало, що між позивачем (Продавець) та ТОВ «ПРОФІТ-СІДС» (ІПН 412055208298) (Покупець) був укладений Договір поставки №ПА/248/10/2022 від 28.10.2022, за яким Продавець продає, а Покупець купує товар, а саме, ячмінь у кількості 45 (сорок п`ять) тонн +/- 10 тн загальною вартістю 292 499,78 грн. +/- 10 тн. в т. ч. ПДВ.
30 листопада 2022 року за згодою Сторін Договору Позивач передав товар, передбачений Договором, а саме, ячмінь у кількості 44,23 т на суму 287 494,78 грн. з ПДВ, про що свідчить Видаткова накладна №10 від 30.11.2022 року.
Відповідно, за фактом передачі товару (першої події) Позивачем відповідно до пункту 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України було складено Податкову накладну №11 від 30.11.2022 на загальну суму 287 494,78 грн. з ПДВ.
Транспортування вищезазначеного товару підтверджується Товарно-транспортною накладною №11301 від 30.11.2022 року та Товарно-транспортною накладною №11302 від 30.11.2022 року, що надані позивачем.
Завантаження товару здійснювалось на полі позивача у с. Новоозерне, що зафіксовано у товарно-транспортній накладній.
Відповідно до пункту 4.2. Договору, оплата за договором здійснюється ПОКУПЦЕМ у наступному порядку. ПОКУПЕЦЬ перераховує ПРОДАВЦЮ оплату за Товар завантажений до погодженого ПОКУПЦЕМ транспортного засобу у розмірі 86% вартості такого Товару в день завантаження. Остаточний розрахунок (доплата) за поставлений Товар, здійснюється Покупцем протягом 30 (ТРИДЦЯТИ) банківських днів після реєстрації Продавцем належним чином заповнен(ої)их податков(ої)их накладн(ої)их, на суму поставок Товару за цим Договором, у Єдиному реєстрі податкових накладних у порядку визначеному чинним законодавством. Виходячи із остаточної кількості відвантаженого товару повернення переплати здійснюється протягом тридцяти банківських днів по факту поставки.
На виконання умов Договору ТОВ «ПРОФІТ-СІДС» перерахувало на розрахунковий рахунок Позивача передбачену Договором суму коштів, що підтверджується Платіжним дорученням №215 від 01.12.2022 на суму 252 188,40 грн. (86% вартості товару).
Рішеннями Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних ГУ ДПС в Одеській області №9004286/30819481 від 15.06.2023 року, №9004287/30819481 від 15.06.2023 року та №9004285/30819481 від 15.06.2023 року позивачу відмовлено у реєстрації вищезазначених податкових накладних.
Підставою для відмови у реєстрації податкових накладних є висновок Комісії ГУ ДПС в Одеській області про: «надання платником податку копій документів, складених із порушенням законодавства». В графі «Додаткова інформація» зазначено таке: «первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявних типових форм та галузевої специфіки, накладні».
Не погодившись із оскаржуваним рішенням до податкової накладної №9 від 24.10.2022 року позивач скористався досудовим порядком врегулювання виниклого спору, направивши 20.06.2023 року до контролюючого органу Скаргу щодо рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №9004286/30819481 від 15.06.2023 року.
Не погодившись із оскаржуваним рішенням до податкової накладної №10 від 25.10.2022 року позивач скористався досудовим порядком врегулювання виниклого спору, направивши 20.06.2023 року до контролюючого органу Скаргу щодо рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №9004287/30819481 від 15.06.2023 року.
Не погодившись із оскаржуваним рішенням до податкової накладної №11 від 30.11.2022 року позивач скористався досудовим порядком врегулювання виниклого спору, направивши 20.06.2023 до контролюючого органу Скаргу щодо рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №9004285/30819481 від 15.06.2023 року.
Однак, контролюючим органом доводи позивача, викладені у скаргах, були проігноровані та винесені наступні рішення рішення за результатами розгляду скарги щодо рішення про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних: № 53924/30819481/2 від 03.07.2023 року, №53928/30819481/2 від 03.07.2023 року; №53958/30819481/2 від 03.07.2023 року, якими скарги було залишено без задоволення, а рішення комісії регіонального рівня про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних без змін з таких підстав: «ненадання платником податку копій первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних».
Позивач, не погоджуючись з прийнятими рішенням про відмову у реєстрації податкових накладних, вважаючи їх протиправними та такими, що підлягають скасуванню, а податкові накладні такими, що підлягають реєстрації датою їх отримання, звернувся з даним адміністративним позовом до суду.
Релевантні джерела права та висновки суду
Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 67 Конституції України встановлено, що кожен зобов`язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов`язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює Податковий кодекс України.
Згідно з пунктом 185.1 статті 185 Податкового кодексу України, операції платників податку з постачання товарів та послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, є об`єктом оподаткування податком на додану вартість.
Датою виникнення податкових зобов`язань з постачання товарів/послуг, у силу вимог пункту 187.1 статті 187 Податкового кодексу України, вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше:
а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку;
б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.
База оподаткування операцій з постачання товарів/послуг визначається виходячи з їх договірної вартості з урахуванням загальнодержавних податків та зборів (пункт 188.1 статті 188 Податкового кодексу України).
Відповідно до абзацу 1 пункту 201.1 статті 201 Податкового кодексу України, на дату виникнення податкових зобов`язань платник податку зобов`язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.
За приписами пункту 201.7 статті 201 цього Кодексу, податкова накладна складається на кожне повне або часткове постачання товарів/послуг, а також на суму коштів, що надійшли на поточний рахунок як попередня оплата (аванс).
Відповідно до пункту 201.10 статті 201 Податкового кодексу України, при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку продавець товарів/послуг зобов`язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою. Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.
Податкова накладна та/або розрахунок коригування до неї, складені та зареєстровані після 01 липня 2017 року в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг достатньою підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту, та не потребує будь-якого іншого додаткового підтвердження.
Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.
Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.
Якщо надіслані податкові накладні/розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 201.1 цієї статті та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування відповідно до пункту 201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин.
Квитанція про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування надсилається одночасно продавцю та покупцю платнику податку.
Якщо протягом операційного дня не надіслано квитанції про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, така податкова накладна вважається зареєстрованою в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Механізм внесення відомостей, що містяться у податковій накладній та/або розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до неї, до Єдиного реєстру податкових накладних визначений Порядком ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 29 грудня 2010 року №1246 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 26 квітня 2017 року №341) (далі - Порядок №1246).
Відповідно до пунктів 12-15 Порядку №1246, після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДФС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки: відповідності податкової накладної та/або розрахунку коригування затвердженому формату (стандарту); чинності електронного цифрового підпису, порядку його накладення та наявності права підписання посадовою особою платника податку таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; реєстрації особи, що надіслала на реєстрацію податкову накладну та/або розрахунок коригування, платником податку на момент складення та реєстрації таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; дотримання вимог, установлених пунктом 192.1 статті 192 та пунктом 201.10 статті 201 Кодексу; наявності помилок під час заповнення обов`язкових реквізитів відповідно до пункту 201.1 статті 201 Кодексу; наявності суми податку на додану вартість відповідно до пунктів 200-1.3 і 200-1.9 статті 200-1 Кодексу (для податкових накладних та/або розрахунків коригування, що реєструються після 1 липня 2015 р.); наявності в Реєстрі відомостей, що містяться у податковій накладній, яка коригується; факту реєстрації/зупинення реєстрації/відмови в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування з такими ж реквізитами; наявності підстав для зупинення реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування; дотримання вимог Законів України Про електронний цифровий підпис, Про електронні документи та електронний документообіг та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.
За результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування (далі - квитанція).
Квитанція в електронній формі надсилається платнику податку протягом операційного дня та є підтвердженням прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування. Примірник квитанції в електронній формі зберігається в ДФС.
У квитанції зазначаються дата та час її формування, реквізити податкової накладної та/або розрахунку коригування та результат перевірки. Якщо у податковій накладній та/або розрахунку коригування за результатами проведення перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку (крім абзацу десятого), виявлено порушення, платнику податку надсилається квитанція про неприйняття податкової накладної та/або розрахунку коригування із зазначенням причини такого неприйняття.
В той же час, пунктом 201.16 статті 201 ПК України встановлено, що реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.
11 грудня 2019 року Кабінетом Міністрів України прийнята постанова №1165 «Про затвердження порядків з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних», якою, зокрема, затверджений Порядок зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Порядок №1165).
Цей Порядок визначає механізм зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), організаційні та процедурні засади діяльності комісій з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі (далі - комісії контролюючих органів), права та обов`язки їх членів.
У цьому Порядку терміни вживаються у такому значенні: автоматизований моніторинг відповідності податкової накладної/розрахунку коригування критеріям оцінки ступеня ризиків - сукупність заходів та методів, що застосовуються контролюючим органом для виявлення ознак наявності ризиків порушення норм податкового законодавства за результатами проведення автоматизованого аналізу наявної в інформаційних системах контролюючих органів податкової інформації; критерій оцінки ступеня ризиків, достатній для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, - визначений показник автоматизованого моніторингу, що характеризує ризик; ризик порушення норм податкового законодавства - ймовірність складення та надання податкової накладної/розрахунку коригування для реєстрації в Реєстрі з порушенням норм підпункту а або б пункту 185.1 статті 185, підпункту а або б пункту 187.1 статті 187, абзацу першого пунктів 201.1, 201.7, 201.10 статті 201 Податкового кодексу України (далі - Кодекс) за наявності об`єктивних ознак неможливості здійснення операції з постачання товарів/послуг, дані про яку зазначено в такій податковій накладній/розрахунку коригування, та/або ймовірності уникнення платником податку на додану вартість (далі - платник податку) виконання свого податкового обов`язку (пункт 2 Порядку № 1165).
Згідно з пунктом 5 Порядку №1165 платник податку, яким складено та/або подано для реєстрації в Реєстрі податкову накладну/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряється щодо відповідності критеріям ризиковості платника податку (додаток 1), показникам, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку (додаток 2).
Податкова накладна/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряються щодо відповідності відображених у них операцій критеріям ризиковості здійснення операцій (додаток 3).
Відповідно до пункту 6 Порядку №1165 у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу платник податку, яким складено податкову накладну/розрахунок коригування, відповідає хоча б одному критерію ризиковості платника податку, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється.
Питання відповідності/невідповідності платника податку критеріям ризиковості платника податку розглядається комісією регіонального рівня.
У разі встановлення відповідності платника податку хоча б одному з критеріїв ризиковості платника податку комісією регіонального рівня приймається рішення про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.
Включення платника податку до переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, здійснюється в день проведення засідання комісії регіонального рівня та прийняття відповідного рішення.
Платник податку отримує рішення про відповідність критеріям ризиковості платника податку через електронний кабінет у день прийняття такого рішення (додаток 4).
У рішенні зазначається підстава, відповідно до якої встановлено відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.
Як було встановлено судом та вбачається з матеріалів справи, реєстрація податкових накладних №9 від 24.10.2022 року, №10 від 25.10.2022 року та №11 від 30.11.2022 року в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена податковим органом з посиланням на те, що «Коди УКТЗЕД/ДКПП товару/послуг 1003, відсутні в таблиці даних платника податку на додану вартість, як товари/послуги, що на постійній основі постачаються (виготовляються), та їх обсяг постачання дорівнює або перевищує величину залишку обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п. 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій. Пропонуємо надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних».
Пункт 1 додатку 3 до Порядку №1165 відносить до ознак ризиковості здійснення операцій наступне: відсутність товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податковій накладній, поданій для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних, у таблиці даних платника податку на додану вартість як товару/послуги, що на постійній основі постачається, та обсяг постачання товару/послуги, зазначений у податковій накладній/розрахунку коригування до податкової накладної на збільшення суми податкових зобов`язань, яку/який подано для реєстрації в Реєстрі, дорівнює або перевищує величину залишку, що визначається як різниця між обсягом придбання на митній території України такого/такої товару/послуги (крім обсягу придбання товарів/послуг за операціями, які звільнені від оподаткування та підлягають оподаткуванню за нульовою ставкою) та/або ввезення на митну територію України такого товару, зазначеного з 1 січня 2017 р. в отриманих податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих у Реєстрі, і митних деклараціях, збільшеного у 1,5 раза, та обсягом постачання відповідного товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих з 1 січня 2017 р. у Реєстрі, і переважання в такому залишку (більше 50 відсотків) груп товарів (продукції), визначених ДПС та затверджених відповідним наказом, оприлюдненим на офіційному веб-сайті ДПС.
Відтак, аналіз пункту 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій свідчить про те, що для того, аби встановити наявність у господарської операції такої ознаки мають існувати визначені цим пунктом передумови, а також для підтвердження відповідності господарської операції вказаному критерію слід навести обґрунтований розрахунок за цим критерієм, якому відповідає платник податку, чого вимагає пункт 11 Порядку №1165.
Таким чином, для віднесення операції до пункту 1 Критеріїв ризиковості, є неможливим, оскільки необхідне одночасне існування всіх трьох факторів.
Отже, фактичні обставини свідчать, що зупинення реєстрації податкових накладних №9 від 24.10.2022 року, №10 від 25.10.2022 року та №11 від 30.11.2022 року з підстав відповідності операцій пункту 1 Критеріїв ризиковості операцій, встановлених Додатком 3 Порядку №1165, є протиправним.
Відсутність у квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної зазначення конкретного критерію ризиковості здійснення операцій, про які йдеться у пункті 1 додатку 3 до Порядку №1165, із розрахованим показником за відповідним критерієм, якому відповідає платник податку, свідчить про необґрунтованість віднесення господарської операції до відповідного критерію, що визначений пунктом 1 Критеріїв ризиковості господарських операцій. Зокрема, контролюючим органом не наведено обґрунтування того, що обсяг постачання товару/послуги, зазначених у податкових накладних/розрахунку коригування до податкової накладної на збільшення суми податкових зобов`язань, яку/який подано для реєстрації в Реєстрі, дорівнює або перевищує величину залишку, що визначається як різниця між обсягом придбання на митній території України такого/такої товару/послуги (крім обсягу придбання товарів/послуг за операціями, які звільнені від оподаткування та підлягають оподаткуванню за нульовою ставкою) та/або ввезення на митну територію України такого товару, зазначеного з 1 січня 2017 року в отриманих податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих у Реєстрі, і митних деклараціях, збільшеного у 1,5 раза, та обсягом постачання відповідного товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих з 1 січня 2017 року у Реєстрі, і переважання в такому залишку (більше 50 відсотків) груп товарів (продукції), визначених ДПС та затверджених відповідним наказом, оприлюдненим на офіційному веб-сайті ДПС, що свідчить про необґрунтованість такої квитанції.
Здійснивши зупинення реєстрації податкової накладної, відповідач посилався виключно на те, що обсяг постачання товару/послуги 1003, дорівнює або перевищує величину залишку, визначеного як різниця обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п. 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій. Розрахунок, відповідно до якого відповідач дійшов висновку про відповідність першому критерію ризиковості здійснення операцій, до матеріалів справи не надано, у квитанції повідомлено показники D, P.
При цьому, як вбачається із п. 3 Порядку 1165:
показник D - це співвідношення сплаченої за останні 12 місяців загальної суми єдиного внеску та податків і зборів до загальної суми постачання Товарів за цей же період,
а показник Р - це сума ПДВ, яка зазначена в податкових накладних, зареєстрованих у звітному періоді, з урахуванням поданої на реєстрацію податкової накладної.
Отже з викладеного вбачається, що наведення в Квитанції № 1, якими підтверджується факт зупинення реєстрації спірної податкової накладної, показників D та Р за жодних обставин не може розцінюватися як виконання Контролюючим органом свого обов`язку щодо зазначення у Квитанціях № 1 розрахункових показників критеріїв ризиковості здійснюваної операції.
Відтак, квитанції про зупинення реєстрації податкових накладних не відповідають вимогам, що встановлені до них пунктом 11 Порядку №1165 в частині необхідності зазначення критерію (їв) ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (их) зупинено реєстрацію податкової накладної в Реєстрі, із розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку.
Крім того, у квитанції не зазначено, які саме документи слід надати платнику податків та чого мають стосуватися пояснення такого платника податків для того, аби реєстрація податкових накладних стала можливою, що також свідчить про невідповідність сформованої квитанції вимогам до такої, що визначені пунктом 11 Порядку №1165.
Наказом Міністерства фінансів України від 12 грудня 2019 року №520 затверджено Порядок прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі Порядок №520).
Пунктами 2-7 Порядку №520 прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено, здійснюють Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі головних управлінь Державної податкової служби України в областях, м. Києві та Офісу великих платників податків ДПС (далі - комісія регіонального рівня).
Комісія регіонального рівня протягом п`яти робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та копій документів, поданих відповідно до пункту 4 цього Порядку, приймає рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі та надсилає його платнику податку в порядку, встановленому статтею 42 Кодексу.
У разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі платник податку має право подати копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі.
Перелік документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, може включати: договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством.
Письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 5 цього Порядку, платник податку має право подати до контролюючого органу протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов`язання, відображеного в податковій накладній/розрахунку коригування.
Платник податку має право подати письмові пояснення та копії документів до декількох податкових накладних/розрахунків коригування, якщо такі податкові накладні/розрахунки коригування складено на одного отримувача - платника податку за одним і тим самим договором або якщо в таких податкових накладних/розрахунках коригування відображено однотипні операції (з однаковими кодами товарів згідно з Українською класифікацією товарів зовнішньоекономічної діяльності (УКТ ЗЕД) або кодами послуг згідно з Державним класифікатором продукції та послуг (ДКПП)).
Письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 5 цього Порядку, платник податку подає до ДПС в електронній формі за допомогою засобів електронного зв`язку з урахуванням вимог Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг», «Про електронні довірчі послуги» та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.
Згідно з пунктами 9-11 Порядку №520 письмові пояснення та копії документів, подані платником податку до контролюючого органу відповідно до пункту 4 цього Порядку, розглядає комісія регіонального рівня.
Комісія регіонального рівня приймає рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Реєстрі за формою згідно з додатком до цього Порядку.
Комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі в разі: ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі; та/або ненадання платником податку копій документів відповідно до пункту 5 цього Порядку; та/або надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства.
Разом з тим, у пункті 6 Порядку №1165 вказано, що інформація та копії документів подаються платником податку до ДПС в електронній формі засобами електронного зв`язку з урахуванням вимог Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг», «Про електронні довірчі послуги» та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого Мінфіном.
Отже, комісією регіонального рівня приймається рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі за результатами розгляду інформації та копій документів платника податку. Тому контролюючий орган має зажадати від платника податку документів та пояснень на спростування наявних у органу ДПС сумнівів, пов`язаних з легальністю діяльності юридичної особи, вказавши які саме аспекти належить висвітлити платнику податків у своїх поясненнях.
Крім того, аналіз наведених правових норм дає підстави для висновку, що рішення комісії контролюючого органу повинно містити чітку підставу для відмови в реєстрації податкової накладної.
Судом встановлено, що позивачем подано для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних податкові накладні №9 від 24.10.2022 року, №10 від 25.10.2022 року та №11 від 30.11.2022 року, реєстрацію яких за наслідком проведеного моніторингу було зупинено та запропоновано позивачу надати пояснення та/або копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної.
Як вбачається з матеріалів справи, після отримання квитанції про зупинення податкової накладної, позивачем було направлено повідомлення про подання пояснень та копії документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено.
При цьому, відповідачем не було зазначено, які саме документи необхідно було надати для поновлення реєстрації податкових накладних. Більш того, в оскаржуваному рішенні про відмову у реєстрації податкових накладних не зазначено конкретного переліку документів, не
надання яких стало підставою для відмови у реєстрації податкових накладних.
У зв`язку із цим, позивачем було самостійно надано документи на власний розсуд, які, на думку останнього, підтверджують реальність господарських операцій з контрагентами.
З викладених вище обставин вбачається, що позивачем було подано до контролюючого органу всі необхідні документи, які були достатніми для прийняття рішень щодо реєстрації зупинених податкових накладних, які податковий орган, тим не менше, не перевірив та не взяв до уваги при прийнятті оскаржуваних рішень.
Судом встановлено, що вищезазначені господарські операції в рамках виконання Договору підтверджені первинними документами у повному обсязі та відображені у бухгалтерському обліку згідно діючого законодавства.
У спірному рішенні контролюючий орган вказує на відмову у реєстрації спірних податкових накладених з підстав наданням платником податків копій документів, складених із порушенням законодавства. При цьому в розділі «Додаткова інформація» де згідно форми повинні бути зазначені конкретні документи податковим органом вказано стандартний перелік згідно п. 5 «Порядку прийняття рішень про реєстрацію/ відмову в реєстрації податкових накладних/ розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних», а саме: «Первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг зберігання і транспортування навантаження розвантаження продукції складських документів (інвентаризаційні описи) в тому числі рахунків-фактури/інвойсів актів приймання-передачі товарів (робіт послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки; накладні.».
При цьому, контролюючий орган, після отримання від позивача письмових пояснень з доданими документами, на адресу позивача жодних запитів щодо недостатності документів, або їх невідповідності чинному законодавству України для прийняття рішення в рамках розглядуваних пояснень не надав.
Беручи до уваги викладене, суд зазначає, що спірні рішення містять лише загальні твердження без зазначення, які саме документи складені з порушенням законодавства, які вимоги законодавства порушено при складанні документів та яких документів не вистачає для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної.
Таким чином, суд дійшов висновку, що посилання на вказані підстави в обґрунтування прийняття рішення про відмову у реєстрації податкової накладної, за умови не наведення комісією доказів того, що подані документи є недостатніми чи такими, що у своїй сукупності викликають сумнів у достовірності зазначеної у них інформації, свідчить про протиправність такого рішення.
При юридичній оцінці рішення про відмову в реєстрації податкової накладної суд також враховує, що у квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної не було зазначено перелік документів, необхідних для її реєстрації. З врахуванням цієї обставини невідповідність вимог контролюючого органу в квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної щодо надання документів правовій визначеності виключала для контролюючого органу можливість прийняття негативних для позивача рішень з підстав невиконання ним вимог.
Можливість виконання платником податків обов`язку надати документи, необхідних для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної, прямо залежить від чіткого визначення контролюючим органом конкретного переліку цих документів. Хоча перелік документів, необхідних для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН, визначено Порядком №520, конкретний перелік таких документів може залежати, зокрема від змісту операції з постачання, суб`єктного складу її учасників, їх податкової поведінки.
Суд звертає увагу, що загальними вимогами, яким повинен відповідати акт індивідуальної дії, як акт правозастосування, є його обґрунтованість та вмотивованість. В разі не зазначення в індивідуальному акті підстав його прийняття (фактичних і юридичних), чітких та зрозумілих мотивів його прийняття такий акт не може вважатися правомірним.
З огляду на неконкретність вимог контролюючого органу щодо надання документів, рішення про відмову в реєстрації податкової накладної не відповідає критерію обґрунтованості.
Аналогічна правова позиція викладена, зокрема, у постановах Верховного Суду від 05 січня 2021 року у справі №640/11321/20, від 05 січня 2021 року у справі №640/10988/20, від 16 квітня 2019 року у справі №826/10649/17 (касаційне провадження №К/9901/4895/19), від 28 жовтня 2019 року у справі №640/983/19 (касаційне провадження №К/9901/23858/19).
З матеріалів справи вбачається, що первинні документи, оформлені позивачем в рамках господарських відносин із контрагентом, копії яких надані разом із поясненнями для прийняття рішення щодо реєстрації податкової накладної, складених у відповідності до вимог законодавства, є первинними документами, які засвідчують факт виконання позивачем та його контрагентом господарських зобов`язань.
Відповідно до ч.2 ст.9 КАС України, суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
З урахуванням встановлених обставин справи та наведених норм чинного законодавства України, суд дійшов висновку про те, що саме рішення комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування у Єдиному реєстрі податкових накладних №9004286/30819481 від 15.06.2023 року, №9004287/30819481 від 15.06.2023 року та №9004285/30819481 від 15.06.2023 року не відповідають критеріям, визначеним частиною другою статті 2 КАС України, та порушує права позивача як платника податку, а тому з метою повного та ефективного захисту порушених прав останнього суд вважає за необхідне визнати їх протиправними та скасувати вищезазначені рішення комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування у Єдиному реєстрі податкових накладних.
Щодо позовних вимог про зобов`язання Державну податкову службу України зареєструвати податкові накладні №9 від 24.10.2022 року, №10 від 25.10.2022 року та №11 від 30.11.2022 року в Єдиному реєстрі податкових накладених суд зазначає, що відповідно до пунктів 19, 20 Порядку №1246 податкова накладна та/або розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, реєструється у день настання однієї з таких подій: прийняття в установленому порядку та набрання чинності рішенням про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування; набрання рішенням суду законної сили про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування (у разі надходження до ДФС відповідного рішення); неприйняття та/або відсутність реєстрації в установленому порядку рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування.
У разі надходження до ДФС рішення суду про реєстрацію або скасування реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування, яке набрало законної сили, такі податкові накладні та/або розрахунки коригування реєструються після проведення перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку (крім абзацу десятого), або їх реєстрація скасовується. При цьому датою реєстрації або скасування реєстрації вважається день, зазначений в такому рішенні, або день набрання законної сили рішенням суду.
За таких обставин та враховуючи той факт, що рішення про відмову в реєстрації податкових накладних визнано судом протиправним та скасовано, з урахуванням положень пунктів 19, 20 Порядку №1246, а також абзацу 9 пункту 201.10 статті 201 ПК України, суд приходить до висновку про наявність правових підстав для задоволення позовних вимог щодо зобов`язання ДПС України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних спірні податкові накладні № 9 від 24.10.2022 року, №10 від 25.10.2022 року та №11 від 30.11.2022 року датою її фактичного подання.
В даному випадку, зобов`язання Державної податкової служби України зареєструвати податкову накладну в Єдиному реєстрі податкових накладних є дотриманням судом гарантій на те, що спір між сторонами буде остаточно вирішений, та є належним способом захисту порушеного права.
Згідно зі статтею 90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.
Частиною першою та другою статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Однак, відповідачі як суб`єкти владних повноважень, не надали суду доказів на підтвердження правомірності рішення про відмову в реєстрації податкової накладної.
Таким чином, перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб`єкта владних повноважень на підтвердження правомірності своїх рішень та доказів, наданих позивачем, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог.
Розподіл судових витрат
Відповідно до ч.1 ст.143 КАС України суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі.
Відповідно до ч.1 ст.139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Як вбачається з наявних у матеріалах справи платіжного доручення № 416 від 28.08.2023 року позивачем під час звернення з даним позовом до суду сплачено судовий збір у загальному розмірі 8 052,00 грн. Відтак, враховуючи розмір задоволених позовних вимог, суд присуджує на користь позивача судові витрати у загальному розмірі 8 052,00 грн. за рахунок бюджетних асигнувань відповідачів.
Керуючись статтями 9, 14, 73-78, 90, 139, 143, 173-183, 242-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов товариства з обмеженою відповідальністю «Згода» до Головного управління ДПС в Одеській області, Державної податкової служби України про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних ГУ ДПС в Одеській області №9004286/30819481 від 15.06.2023 року та зобов`язати Державну податкову службу України зареєструвати податкову накладну №9 від 24.10.2022 року датою її фактичного подання.
Визнати протиправним та скасувати рішення Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних ГУ ДПС в Одеській області №9004287/30819481 від 15.06.2023 року та зобов`язати Державну податкову службу України зареєструвати податкову накладну №10 від 25.10.2022 року датою її фактичного подання.
Визнати протиправним та скасувати рішення Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних ГУ ДПС в Одеській області №9004285/30819481 від 15.06.2023 року та зобов`язати Державну податкову службу України зареєструвати податкову накладну від №11 від 30.11.2022 року датою її фактичного подання.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС в Одеській області на користь товариства з обмеженою відповідальністю «Згода» суму сплаченого судового збору в розмірі 4026 грн. 00 коп. (чотири тисячі двадцять шість гривень нуль копійок).
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Державної податкової служби України на користь товариства з обмеженою відповідальністю «Згода» суму сплаченого судового збору в розмірі 4026 грн. 00 коп. (чотири тисячі двадцять шість гривень нуль копійок).
Рішення набирає законної сили згідно ст.255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими ст.ст.293, 295 та п.15-5 розділу VII Кодексу адміністративного судочинства України.
Рішення може бути оскаржено, згідно ст.295 КАС України, протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення суду, або розгляд справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Позивач: Товариство з обмеженою відповідальністю «Згода» (вул. Зелена, буд. 8, с. Новоозерне, Одеська область, 68660, код ЄДРПОУ 30819481).
Відповідач: Державна податкова служба України (Львівська площа, 8, м. Київ, 04053, код ЄДРПОУ 43005393).
Відповідач: Головне управління ДПС в Одеській області (вул. Семінарська, 5, м. Одеса, 65044, код ЄДРПОУ ВП 44069166).
Суддя С.О. Cтефанов
Суд | Одеський окружний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 15.11.2023 |
Оприлюднено | 17.11.2023 |
Номер документу | 114935896 |
Судочинство | Адміністративне |
Категорія | Справи з приводу адміністрування податків, зборів, платежів, а також контролю за дотриманням вимог податкового законодавства, зокрема щодо реалізації податкового контролю |
Адміністративне
Одеський окружний адміністративний суд
Стефанов С.О.