ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Держпром, 8-й під`їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,
тел. приймальня (057) 705-14-14, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"20" листопада 2023 р.м. ХарківСправа № 922/3968/23
Господарський суд Харківської області у складі:
судді Рильової В.В.
розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження справу
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "ЮНАЙТЕД ЕНЕРДЖІ"(місцезнаходження: 01010, місто Київ, вулиця Левандовська, будинок 8А, нежиле приміщення 1-8, груп.прим.10; ІКЮО: 41963985) до Товариства з обмеженою відповідальністю "Енергетична компанія "ЕНЕРГО АТОМ ТРЕЙДІНГ"(місцезнаходження: 61061, місто Харків, проспект Героїв Харкова, будинок 142; ІК: 43751302) про стягнення 91 725,32 грн. без виклику учасників справи
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю "ЮНАЙТЕД ЕНЕРДЖІ" звернулося до Господарського суду Харківської області із позовною заявою про стягнення з Товариства з обмеженою відповідальністю "Енергетична компанія "ЕНЕРГО АТОМ ТРЕЙДІНГ" грошових коштів в сумі 91 725, 32 грн за Договором № БГ21/03/25-9 про участь у балансуючій групі від 25.03.2021 року.
Також позивач просить суд покласти на Товариство з обмеженою відповідальністю "Енергетична компанія "ЕНЕРГО АТОМ ТРЕЙДІНГ" витрати зі сплати судового збору в розмірі 2684,00 грн.
Ухвалою Господарського суду Харківської області від 21.09.2023 позовну заяву ТОВ "ЮНАЙТЕД ЕНЕРДЖІ прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі № 922/3968/23, визнано справу № 922/3968/23 малозначною та постановлено розглядати її за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи за наявними у справі матеріалами в порядку частини п`ятої статті 252 Господарського процесуального кодексу України.
Відповідно до ч. 1 п. 3 ст. 12 ГПК України, спрощене позовне провадження призначене для розгляду малозначних справ, справ незначної складності та інших справ, для яких пріоритетним є швидке вирішення справи.
Для цілей цього Кодексу визначено поняття малозначних справ, а саме - це справи, у яких ціна позову не перевищує ста розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, а також справи незначної складності, визнані судом малозначними.
Частиною 1 ст. 247 ГПК України встановлено, що малозначні справи розгядаються у порядку спрощеного позовного провадження.
Відповідно до ч. 1 ст. 250 ГПК України, питання про розгляд справи у порядку спрощеного позовного провадження суд вирішує в ухвалі про відкриття провадження у справі.
Зідно з ч. 5 ст. 252 ГПК України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої із сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
Ухвалою Господарського суду Харківської області від 21.09.2023 відповідачу було встановлено строк для подачі відзиву на позовну заяву та строк для подання заперечень на відповідь на відзив, а позивачу було встановлено строк для подачі відповіді на відзив відповідача.
17.10.2023 до Господарського суду Харківської області від відповідача - ТОВ "Енергетична компанія "ЕНЕРГО АТОМ ТРЕЙДІНГ" надійшло клопотання про розгляд справи за правилами загального провадження (вх. №28218). В обгрунтування вказаного клопотання відповідач посилається на те, що позивач надав в обгрунтування позову інші акти коригування, ані ж ті, що були направлені відповідачу. Так, усі отримані відповідачем через електронну пошту файли не були підписані, отже вони не відповідають первинним бухгалтерським документам.Тому, подані позивачем докази викликають сумнів у відповідача щодо їх достовірності і відповідач має намір заявляти клопотання про призначення екпертизи з метою встановлення змісту тих актів, що були отримані відповідачем.
Також 17.10.2023 до Господарського суду Харківської області від відповідача - ТОВ "Енергетична компанія "ЕНЕРГО АТОМ ТРЕЙДІНГ" надійшов відзив на позовну заяву (вх.№28220). В відзиві на позовну заяву відповідач стверджує, що позивач нележним чином не оформив первинну документацію, а у відповідача не було підстав вважати отримані документи чимось іншим окрім проекту акту (або його версією що прямо зазначено у назвах файлів), тому на думку відповідача позивач не повідомив про наявність у останнього заборгованості.
19.10.2023 до Господарського суду Харківської області від позивача - ТОВ "ЮНАЙТЕД ЕНЕРДЖІ" надйшла відповідь на відзив (вх.№28578), якою позивач заперечує проти відзиву на позовну заяву, вказує на те, що доводи відповідача щодо передчасності заявлених позовних вимог є неспроможними.
Також 19.10.2023 до Господарського суду Харківської області від позивача - ТОВ "ЮНАЙТЕД ЕНЕРДЖІ" надійшло заперечення проти клопотання про розгляд справи за правилами загального позовного провадження (вх. №28579), в якому позивач вказує на відсутність підстав для переходу до розгляду за правилами загального позовного провадження, оскільки на його дмку наведені відповідачем аргументи щодо необхідності розгляду справи за правилами загального позовного провадження не знайшли свого підтвердження.
Ухвалою Господарського суду Харківської області від 20.10.2023 судом відмовлено в задоволенні клопотання Товариства з обмеженою відповідальністю "Енергетична компанія "ЕНЕРГО АТОМ ТРЕЙДІНГ" (вх.№28218 від 17.10.2023) про перехід до розгляду справи за правилами загального позовного провадження; прийнято до розгляду та долучено до матеріалів справи відзив на позовну заяву; прийнято до розгляду та долучено до матеріалів справи відповідь на відзив на позовну заяву.
31.10.2023 до Господарського суду Харківської області від відповідача - ТОВ "Енергетична компанія "ЕНЕРГО АТОМ ТРЕЙДІНГ" надійшло заперечення на відповідь на відзив (вх.№29703), в якому відповідач вказує, що у зв`язку із недотриманням позивачем умов досягнутих між сторонами домовленостей, обов`язок зі сплати актів коригування, що становлять предмет цього позову - не настав. Дослідивши матеріали заперечень на відповідь на відзив (вх.№29703) суд визнає їх такими, що подані в порядку ст.167 ГПК України, тому долучає до матеріалів справи та приймає до розгляду .
Згідно статті 248 Господарського процесуального кодексу України, суд розглядає справи у порядку спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів з дня відкриття провадження у справі.
Відповідно до частини другої статті 252 Господарського процесуального кодексу України, розгляд справи по суті в порядку спрощеного провадження починається з відкриття першого судового засідання або через тридцять днів з дня відкриття провадження у справі, якщо судове засідання не проводиться.
Частиною четвертою статті 240 Господарського процесуального кодексу України визначено, що у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи суд підписує рішення без його проголошення.
Розглянувши справу № 922/3968/23 в межах строку, встановленого статтею 248 Господарського процесуального кодексу України; всебічно і повно з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об`єктивно оцінивши надані суду докази, які мають значення для вирішення спору по суті, суд встановив таке.
25.03.2021 між ТОВ «ЮНАЙТЕД ЕНЕРДЖІ» та ТОВ «ЕК «ЕНЕРГО АТОМ ТРЕЙДІНГ» укладено Договір № БГ21/03/25-9 про участь у балансуючій групі.
За умовами цього Договору СВБ зобов`язується нести фінансову відповідальність за небаланси електричної енергії балансуючої групи перед оператором системи передачі, а Учасник зобов`язується нести фінансову відповідальність за свої небаланси електричної енергії перед СВБ (п.1,2 Договру).
Врегулюванням небалансів балансуючої групи є вчинення СВБ правочинів щодо купівлі-продажу електричної енергії з ОСП в обсягах небалансів балансуючої групи за цінами небалансів електричної енергії, визначеними відповідно до Правил ринку (п.1,7 Договору).
Відповідно до п.1.8. Догвоору купівля-продаж електричної енергії, з метою врегулювання небалансів, здійснюється протягом розрахункового періоду, виходячи з підтвердженого на електронній платформі ОСП (система ММ8) обсягу електричної енергії, якщо цим Договором не узгоджено інше.
Згідно з п. 1.9. Договору розрахунковий період - період у 60 хвилин, щодо якого визначаються ціна та обсяги небалансів купівлі-продажу електричної енергії на ринку електричної енергії. Розрахунковим періодом є календарний місяць (з першого по останнє число місяця включно).
Вартість купівлі/продажу електричної енергії для врегулювання небалансів розраховується адміністратором розрахунків для кожного розрахункового періоду доби залежно від обсягу небалансів електричної енергії та цін електричної енергії для врегулювання небалансів, визначених відповідно Правилу ринку для балансуючої групи в цілому. Обсяги небалансів електричної енергії Учасника розміщуються в обліковому записі в системі управління ринком цього Учасника та СВБ (п.3.2).
Відповідно до п.3.7 Договору СВБ не пізніше третього робочого дня після отримання від ОСП акту купівлі- продажу електричної енергії для врегулювання небалансів, направляє Учаснику в електронній формі на електронну адресу Учасника акт купівлі-продажу електричної енергії для врегулювання небалансів.
У разі відсутності розбіжностей, Учасник протягом 1-го робочого дня з моменту направлення СВБ, підписує та завіряє печаткою акт купівлі-гіродажу електричної енергії для врегулювання небалансів та направляє його в сканованому вигляді електронною поштою на адресу СВБ та два примірника у паперовій формі засобами поштового зв`язку на адресу СВБ, зазначену в розділі 11 цього Договору.
СВБ протягом 2-х робочих днів з моменту отримання Актів купівлі-гіродажу електричної енергії для врегулювання небалансів, підписує їх та направляє 1 (один) примірник Учаснику балансуючої групи (відповідно в сканованому вигляді засобами електронної пошти та у паперовому вигляді, засобами поштового зв`язку на адресу Учасника, зазначені в розділі 11 цього Договору).
Відповідно до п. 3.8. Договору обсяги та вартість електричної енергії для врегулювання небалансів, зазначені в Акті купівлі-продажу електричної енергії для врегулювання небалансів, підлягають врегулюванню в порядку визначеному цим розділом Договору.
Згідно з п.3.9. Договору для розрахунку обсягів врегулювання небалансів Учасник надає СВБ:
- дані версії 2 останнього релізу, що містяться в системі управління ринком (системі MMS) за розрахунковий місяць станом на 00:00 год. 16 числа місяця, наступного за розрахунковим місяцем отримані з системи MMS відповідно до інструкції, що є додатком 2 до цього Договору. Дані надаються Учасником не пізніше 12:00 год. 16 числа місяця, наступного за розрахунковим, електронною поштою у форматі Microsoft Excel з накладенням КЕП уповноваженої особи Учасника.
На підставі розрахунків, проведених відповідно до п.3.9. цього Договору, СВБ не пізніше 18 числа місяця, наступного за розрахунковим, направляє Учаснику в електронній формі на електронну адресу Учасника акт коригування (врегулювання) до акту купівлі- продажу електричної енергії та рахунки на оплату купівлі/продажу електричної енергії для врегулювання небалансів.
У разі відсутності розбіжностей Учасник протягом 1-го робочого дня з моменту направлення СВБ, підписує акт коригування (врегулювання) до акту купівлі-продажу електричної енергії та направляє його в сканованому вигляді електронною поштою на адресу СВБ та у паперовій формі - два примірника, підписаних га завірених печаткою, засобами поштового зв`язку на адресу СВБ, зазначену в розділі 11 цього Договору.
СВБ протягом 2-х робочих днів з моменту отримання Актів купівлі-продажу електричної енергії для врегулювання небалансів, підписує їх та направляє 1 (один) примірник Учаснику балансуючої групи (відповідно в сканованому вигляді засобами електронної пошти та у паперовому вигляді, засобами поштового зв`язку на адресу Учасника, зазначені в розділі 11 цього Договору) (п. 3.10).
Відповідно до п. 3.11 Договору на підставі остаточних звітів ОСГІ та Акту коригування (врегулювання) до Акту купівлі-продажу електричної енергії для врегулювання небалансів та сплати інших платежів отриманого від ОСП, СВБ здійснює розрахунок коригування (врегулювання) небалансів Учасника за розрахунковий місяць.
У разі виявлення розбіжностей між даними по версії 2 в платформі MMS (п.3.9 - 3.10 цього Договору) та даними остаточних звітів ОСП (Акту-коригування (врегулювання) до Акту купівлі-продажу електричної енергії для врегулювання на електронну адресу Учасника Зміни до акту коригування (врегулювання) до акту купівлі- продажу електричної енергії та рахунки на оплату купівлі/продажу електричної енергії для врегулювання небалансів.
У разі відсутності розбіжностей Учасник протягом 1-го робочого дня з моменту направлення СВБ, підписує Зміни до акту коригування (врегулювання) до акту купівлі- продажу електричної енергії для врегулювання небалансів та направляє його в сканованому вигляді електронною поштою на адресу СВБ та у паперовій формі - два примірника, підписаних та завірених печаткою, засобами поштового зв`язку на адресу СВБ, зазначену в розділі 11 цього Договору.
СВБ протягом 2-х робочих днів з моменту отримання Актів купівлі-продажу електричної енергії для врегулювання небалансів, підписує їх та направляє 1 (один) примірник Учаснику балансуючої групи (відповідно в сканованому вигляді засобами електронної пошти та у паперовому вигляді, засобами поштового зв`язку на адресу Учасника, зазначені в розділі 11 цього Договору).
Керуючись п. 3.10 та 3.11 Договору позивач направив відповідачу на електронну пошту акти-коригування (врегулювання) та зміни до них.
Так, позивачем було направлено:
- Акт-коригування (врегулювання) № 894 до Акту купівлі-продажу електричної енергії для врегулювання небалансів та сплати інших платежів № 819 від 28.02.2022 складений 28.02.2022 року- заборгованість в сумі 83 705, 92 грн (направлено 31.10.2022 на електронну пошту energoatom.t@ukr.net);
- Акт-коригування (врегулювання) № 1262 до Акту купівлі-продажу електричної енергії для врегулювання небалансів та сплати інших платежів № 1173 від 31.03.2022 складений 31.03.2022 року та Зміни № 1664 до Акту-коригування (врегулювання) № 1262 від 31.03.2022 складені 11.08.2022 року - заборгованість в сумі 8 019, 40 грн (направлено 12.08.2022 та 31.10.2022 на електронну пошту energoatom.t@ukr.net).
На підтвердження цього позивачем до матеріалів справи надано CD-R диск з доказами направлення Відповідачу актів - коригування врегулювання №894, №1262 та змін №1664 до Акту - коригування врегулювання №1262 (а.с.30).
Відповідно до п. 3.12 Договору якщо Учасник має заперечення до інформації, яка міститься в Актах купівлі- продажу електричної енергії для врегулювання небалансів та/або в Актах коригування (врегулювання) до акту купівлі-продажу електричної енергії та/або в Змінах до актів коригування (врегулювання) до акту купівлі-продажу електричної енергії та/або у відповідних рахунках, він зобов`язаний письмово повідомити про це СВБ на наступний робочий день після їх направлення СВБ в електронній формі на електронну адресу СВБ.
СВБ розглядає заперечення Учасника протягом наступного робочого дня і у разі згоди направляє відкориговані акти та/або рахунки для підписання Учасником протягом одного робочого дня.
У разі незгоди СВБ з запереченнями Учасника, СВБ не пізніше наступного робочого дня після дня отримання заперечень направляє на адресу Учасника в електронній формі письмові обґрунтування заперечень до заперечень Учасника на електронну пошту Учасника, зазначену у розділі 11 цього Договору.
Суд зазначає, що відповідно до п. 3.14 Договору сторони погодили, що у випадку не підписання Учасником протягом 2-х робочих днів без поважних причин (викладених у письмових запереченнях) та не направлення в сканованому вигляді електронною поштою на адресу СВБ Акту купівлі-продажу електричної енергії для врегулювання небалансів та/або Акту коригування (врегулювання) до акту купівлі-продажу електричної енергії для врегулювання небалансів та/або Змін до акту коригування (врегулювання) до акту купівлі-продажу електричної енергії для врегулювання небалансів та/або відповідних рахунків, у строки, визначені Договором, направлені СВБ відповідні акти та рахунки вважаються погодженими та прийнятими Учасником та є підставою для здійснення розрахунків між Сторонами за цим Договором.
Відповідачем акти коригування (врегулювання) та зміни до них не підписано та не направлено СВБ жодних заперечень, в порядку, передбаченому п. 3.12 Договору. Більш того, відповідач не заперечує факт отримання ним 31.10.2022 файлів із назвами: "Акт Версія 1", "Акт Версія 2", "Акт Версія 1 (1)", "Акт Версія 3", "Акт Версія 2 (1)", " Акт Версія 1(2)", але вказує, що вважав їх версіями (проєктами) актів. Також відповідач зазначає, що 12.08.2022 отримав "Акт Версія 3" та файл із назвою "03_2022 додаток до акту V3.xlsx", але враховуючи формат файла "хlsx" даний акт, на думку відповідача, більше походив на проєкт актів (а.с.93).
Суд критично оцінює твердження відповідача стосовно формату файлу та не вбачає взаємозв`язку між даним форматом файлу та його походженням на проєкт акту.
Також відповідач зазначає, що отримані ним на електронну пошту файли не були підписані позивачем ані у звичайний спосіб, ані за допомогою цифрового підпсу і тому, на думку відповідача, вони не відповідають ознакам первинного бухгалтерского документа і відповідач вважав їх проміжними/проєктними актами. Відповідач зауважує, що до суду позивачем подані підписані акти, тобто відмінні від тих що були направлені на електронну адресу відповідача. Даний факт відповідач підтверджує скріншотами на доданому до матеріалів справи DVD-R диску (а.с.102).
З приводу цього, суд зазначає наступне.
Як вже вказано судом раніше, відповідно до умов Договору, а саме п.3.10 на підставі розрахунків, проведених відповідно до п.3.9. цього Договору, СВБ не пізніше 18 числа місяця, наступного за розрахунковим, направляє Учаснику в електронній формі на електронну адресу Учасника акт коригування (врегулювання) до акту купівлі- продажу електричної енергії та рахунки на оплату купівлі/продажу електричної енергії для врегулювання небалансів.
У разі відсутності розбіжностей Учасник протягом 1-го робочого дня з моменту направлення СВБ, підписує акт коригування (врегулювання) до акту купівлі-продажу електричної енергії та направляє його в сканованому вигляді електронною поштою на адресу СВБ та у паперовій формі - два примірника, підписаних та завірених печаткою, засобами поштового зв`язку на адресу СВБ, зазначену в розділі 11 цього Договору.
СВБ протягом 2-х робочих днів з моменту отримання Актів купівлі-продажу електричної енергії для врегулювання небалансів, підписує їх та направляє 1 (один) примірник Учаснику балансуючої групи (відповідно в сканованому вигляді засобами електронної пошти та у паперовому вигляді, засобами поштового зв`язку на адресу Учасника, зазначені в розділі 11 цього Договору).
За наявності розбіжностей Сторони керуються п. 3.12 цього Договору.
По перше, з даного пункту Договору вбачається , що СВБ (позивач) підписує акт коригування (врегулювання) до акту купівлі-продажу електричної енергії протягом 2-х робочих днів з моменту отримання їх підписаними від відповідача, що спростовує доводи відповідача про те, що акти, направлені на електронну адресу відповідача, були не підписані.
По друге, будь-яких заперечень зі сторони відповідача згідно з п.3.12 Договору щодо інформації, яка міститься в актах купівлі-продажу електричної енергії для врегулювання небалансів та/або в Актах коригування (врегулювання) до акту купівлі-продажу електричної енергії та/або в Змінах до актів коригування (врегулювання) до акту купівлі-продажу електричної енергії та/або у відповідних рахунках, відповідач позивачу не направляв.
В п.3.14 Договору сторони погодили, що у випадку не підписання Учасником протягом 2-х робочих днів без поважних причин (викладених у письмових запереченнях) та не направлення в сканованому вигляді електронною поштою на адресу СВБ Акту купівлі- продажу електричної енергії для врегулювання небалансів та/або Акту коригування (врегулювання) до акту купівлі-продажу електричної енергії для врегулювання небалансів та/або Змін до акту коригування (врегулювання) до акту купівлі-продажу електричної енергії для врегулювання небалансів та/або відповідних рахунків, у строки, визначені Договором, направлені СВБ відповідні акти та рахунки вважаються погодженими та прийнятими Учасником та є підставою для здійснення розрахунків між Сторонами за цим Договором.
Оскільки, відповідач не підписав у встановлений строк акти коригування (врегулювання), будь - яких заперечень зі сторони відповідача щодо інформації, яка міститься в даних актах, позивачу не надходило, відповідни акти вважаються погодженими та прийнятими та є підставою для здійснення розрахунків між сторонами за цим договором.
Також позивачем було направлено відповідачу Претензію № 1 (вих.№27/06-13 від 27.06.2023), якою позивач просив відповідача неухильно дотримуватись зобов`язань за договором та сплатити заборгованість у розмірі 91 725,32 грн.
Відповідачем 25.07.2023 було направлено позивачу Лист № 10, в якому останній зазначив, що документи, що підтверджують зобов`язання відповідача за Договором відстуні та просив їх надати.
Однак, відповідач повною мірою розрахунків за договорм не здійснив, унаслідок чого позивач звернувся до Господарського суду Харківської області з даним позовом, в якому просить стягнути з відповідача заборгованість за договором у сумі 91 725, 32 грн.
Вирішуючи питання про правомірність та обґрунтованість заявлених в межах даної справи позовних вимог, суд виходить із наступного.
Відповідно до п. 5 ст. 1 Закону України "Про ринок електричної енергії" балансуюча група - об`єднання учасників ринку, що створюється на підставі договору про створення балансуючої групи, у межах якого визначений договором учасник ринку, який входить до такого об`єднання, несе відповідальність за баланс електричної енергії всіх інших учасників ринку, що входять до такого об`єднання.
Згідно п.12 ст. 1 Закону України "Про ринок електричної енергії" відповідальність за баланс - зобов`язання учасників ринку повідомляти і виконувати погодинні графіки електричної енергії відповідно до обсягів купленої та проданої електричної енергії та нести фінансову відповідальність за врегулювання небалансів.
У відповідності до вимог ст. 4 Закону України "Про ринок електричної енергії", учасники ринку електричної енергії провадять свою діяльність на ринку електричної енергії на договірних засадах. Для забезпечення функціонування ринку електричної енергії укладаються договори про врегулювання небалансів.
Частиною 3 статті 3 Закону України "Про ринок електричної енергії" передбачено, що обов`язковою умовою участі в ринку електричної енергії (крім споживачів, які купують електроенергію за договором постачання електричної енергії споживачу) є укладення договору про врегулювання небалансів з оператором системи передачі.
Небаланс електричної енергії - розрахована відповідно до правил ринку для кожного розрахункового періоду різниця між фактичними обсягами відпуску або споживання, імпорту, експорту електричної енергії сторони, відповідальної за баланс, та обсягами купленої і проданої електричної енергії, зареєстрованими відповідно до правил ринку (п.46 ст.1 Закону України "Про ринок електричної енергії").
Відповідно до ч.1 ст.68 Закону України "Про ринок електричної енергії", в Україні функціонує єдиний балансуючий ринок.
Статтею 11 ЦК України передбачено, що підставами виникнення цивільних прав та обов`язків, зокрема, є договори та інші правочини.
Відповідно до ст.526 ЦК України та ч.1 ст.193 ГК України зобов`язання мають виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог законодавства, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Статтею 629 ЦК України передбачено, що договір є обов`язковим для виконання сторонами.
Відповідно до статті 525 ЦК України, одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
Згідно частини 1 статті 530 ЦК України, якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Абзацом 1 ч. 1 ст. 193 Господарського кодексу України визначено, що суб`єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов`язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.
Відповідно до ст. 599 Цивільного кодексу України зобов`язання припиняється виконанням, проведеним належним чином.
Доказів того, що відповідачем виконано зобов`язання по сплаті відпущеної електроенергії в повному обсязі не подано.
Статтею 74 ГПК України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається, як на підставу своїх вимог та заперечень.
Відповідно до вимог ст.ст. 76, 77 ГПК України, належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.
Статтею 86 ГПК України встановлено, що суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.
Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також вірогідність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.
Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
Частинами 1,2,3 статті 13 ГПК України встановлено, що судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених цим Кодексом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом.
Суд звертає увагу, що якщо законом визначений порядок для вчинення певних дій, такий порядок в силу вимог вітчизняного та Європейського законодавства повинен дисциплінувати осіб, що звертаються до суду.
Одним із елементів поняття справедливого судового розгляду є принцип рівності сторін, який також включає принцип змагальності процесу, що полягає у наданні рівних процесуальних можливостей сторонам у захисті їхніх прав і законних інтересів.
Принцип рівності сторін у процесі вимагає, щоб кожній стороні надавалася розумна можливість представляти справу в таких умовах, які не ставлять цю сторону у суттєво невигідне становище відносно другої сторони (п.87 Рішення Європейського суду з прав людини у справі "Салов проти України" від 06.09.2005р.).
Гарантуючи право на справедливий судовий розгляд, стаття 6 Конвенції в той же час не встановлює жодних правил щодо допустимості доказів або їх оцінки, що є предметом регулювання, в першу чергу, національного законодавства та оцінки національними судами (рішення Європейського суду з прав людини у справі Трофимчук проти України, no. 4241/03 від 28.10.2010 року).
Питання справедливості розгляду не обов`язково постає у разі відсутності будь-яких інших матеріалів на підтвердження отриманих доказів, слід мати на увазі, що у разі, якщо доказ має дуже вагомий характер і якщо відсутній ризик його недостовірності, необхідність у підтверджувальних доказах відповідно зменшується (рішення Європейського суду з прав людини у справі Яременко проти України, no. 32092/02 від 12.06.2008 року).
Відповідно до частини 1 статті 14 ГПК України, суд розглядає справи не інакше, як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках. Збирання доказів у господарських справах не є обов`язком суду, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Враховуючи вищевикладене, виходячи з системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, судом встановлено, що позивачем доведено належними та допустимими доказами, а відповідачем не спростовано наявності заборгованості та порушення умов договору № БГ21/03/25-9 від 25.03.2021 в частині своєчасної сплати грошових коштів 91 725,32 грн.
З огляду на зазначене, приймаючи до уваги те, що відповідач не надав суду доказів, які б спростовували наявність перед позивачем заборгованості в сумі 91, 725,32 грн. за Договором № БГ21/03/25-9 від 25.03.2021, керуючись приписами ст.526 ЦК України, відповідно до якої зобов`язання повинні виконуватись належним чином та в установлений строк, суд дійшов висновку, що позивачем обґрунтовано пред`явлено позов про стягнення суми боргу з відповідача у розмірі 91, 725,32 грн, у зв`язку з чим позовні вимоги підлягають задоволенню.
Відповідно до п.2 ч.1 ст.129 ГПК України, судовий збір покладається у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, - на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Враховуючи те, що суд задовольнив позов повністю, у відповідності ст.129 Господарського процесуального кодексу України, витрати щодо сплати судового збору підлягають стягненню з відповідача у повному обсязі.
На підставі викладеного, керуючись статтями 11, 525, 526, 530, 599, 629 Цивільного кодексу України, статтями 13, 73-80, 86, 123, 129, 195, 233, 236-238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України - суд
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю "ЮНАЙТЕД ЕНЕРДЖІ" - задовольнити.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Енергетична компанія "ЕНЕРГО АТОМ ТРЕЙДІНГ"(місцезнаходження: 61061, місто Харків, проспект Героїв Харкова, будинок 142; ІК: 43751302) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "ЮНАЙТЕД ЕНЕРДЖІ" (місцезнаходження: 01010, місто Київ, вулиця Левандовська, будинок 8А, нежиле приміщення 1-8, груп.прим.10; ІКЮО: 41963985) заборгованість згідно Договору № БГ21/03/25-9 від 25 березня 2021 року про участь у балансуючій групі в розмірі 91 725,32 грн., а також витрати зі сплати судового збору в розмірі 2 684,00 грн.
Видати наказ після набрання рішенням законної сили.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повне рішення складено "20" листопада 2023 р.
Суддя В.В. Рильова
Справа №922/3968/23
Суд | Господарський суд Харківської області |
Дата ухвалення рішення | 20.11.2023 |
Оприлюднено | 22.11.2023 |
Номер документу | 115030616 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Харківської області
Рильова В.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні