Ухвала
від 20.11.2023 по справі 279/6353/19
ЄМІЛЬЧИНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЖИТОМИРСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 279/6353/19

УХВАЛА

"20" листопада 2023 р. смт Ємільчине

Суддя Ємільчинського районного суду Житомирської області ОСОБА_1 розглянувши клопотання свідка ОСОБА_2 про проведення судового засідання в режимі відеоконференції та відшкодування витрат пов`язаних з явкою до суду

ВСТАНОВИВ:

В провадженні Ємільчинського районного суду Житомирської області перебуває кримінальне провадження по обвинуваченню ОСОБА_3 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст.364 КК України, ОСОБА_4 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст.364 КК України.

В судовому засіданні 24.10.2023 року захисник обвинуваченого заявив клопотання про особисту участь свідка ОСОБА_2 в судовому засіданні, з метою допиту останнього з пред`явлення йому документів по справі. Протокольною ухвалою судом задоволено клопотання захисника та визнано обов`язковою явку свідка ОСОБА_2 для допиту в судовому засіданні в залі судових засідань Ємільчинського районного суду Житомирської області на 23 листопада 2023 року на 11.00 год.

10.11.2023 року від свідка ОСОБА_2 надійшло клопотання, в якому він просить судове засідання, що призначене на 23.11.2023 року провести в режимі відеоконференції з Богунським районним судом м. Житомира, у зв`язку з його неможливістю прибути в судове засідання, оскільки він постійно здійснює догляд за своєю хворою матір`ю.

Також ОСОБА_2 зазначив, що якщо сторона, яка заявила клопотання про його особисту участь у судовому засіданні і надалі наполягатиме на цьому просив визначити розмір витрат пов`язаних з його явкою до суду у розмірі 2972 грн., які складаються з вартості проїзду та втраченого заробітку, зобов`язавши сторону, яка заявила клопотання сплатити йому ці кошти.

Відповідно до ст.66 КПК України - свідок має право: 1) знати, у зв`язку з чим і в якому кримінальному провадженні він допитується; 2) користуватися під час давання показань та участі у проведенні інших процесуальних дій правовою допомогою адвоката, повноваження якого підтверджуються згідно з положеннями статті 50 цього Кодексу; 3) відмовитися давати показання щодо себе, близьких родичів та членів своєї сім`ї, що можуть стати підставою для підозри, обвинувачення у вчиненні ним, близькими родичами чи членами його сім`ї кримінального правопорушення, а також показання щодо відомостей, які згідно з положеннями статті 65 цього Кодексу не підлягають розголошенню; 4) давати показання рідною або іншою мовою, якою він вільно володіє, і користуватися допомогою перекладача; 5) користуватися нотатками і документами при даванні показань у тих випадках, коли показання стосуються будь-яких розрахунків та інших відомостей, які йому важко тримати в пам`яті; 6) на відшкодування витрат, пов`язаних з викликом для давання показань; 7) ознайомлюватися з протоколом допиту та заявляти клопотання про внесення до нього змін, доповнень і зауважень, а також власноручно робити такі доповнення і зауваження; 8) заявляти клопотання про забезпечення безпеки у випадках, передбачених законом; 9) заявляти відвід перекладачу.

Свідок зобов`язаний: 1) прибути за викликом до слідчого, прокурора, слідчого судді чи суду; 2) давати правдиві показання під час досудового розслідування та судового розгляду; 3) не розголошувати без дозволу слідчого, прокурора, суду відомості, які безпосередньо стосуються суті кримінального провадження та процесуальних дій, що здійснюються (здійснювалися) під час нього, і які стали відомі свідку у зв`язку з виконанням його обов`язків.

Згідно ч.2 ст.67 КПК України - за злісне ухилення від явки до слідчого, прокурора, слідчого судді чи суду свідок несе відповідальність, встановлену законом.

Поважними причинами неприбуття особи на виклик, відповідно до ст.138 КПК України є: 1) затримання, тримання під вартою або відбування покарання; 2) обмеження свободи пересування внаслідок дії закону або судового рішення; 3) обставини непереборної сили (епідемії, військові події, стихійні лиха або інші подібні обставини); 4) відсутність особи у місці проживання протягом тривалого часу внаслідок відрядження, подорожі тощо; 5) тяжка хвороба або перебування в закладі охорони здоров`я у зв`язку з лікуванням або вагітністю за умови неможливості тимчасово залишити цей заклад; 6) смерть близьких родичів, членів сім`ї чи інших близьких осіб або серйозна загроза їхньому життю; 7) несвоєчасне одержання повістки про виклик; 8) інші обставини, які об`єктивно унеможливлюють з`явлення особи на виклик.

Частинами 1-3 ст.139 КПК України передбачені наслідки неприбуття на виклик, а саме якщо підозрюваний, обвинувачений, свідок, потерпілий, цивільний відповідач, представник юридичної особи, щодо якої здійснюється провадження, який був у встановленому цим Кодексом порядку викликаний (зокрема, наявне підтвердження отримання ним повістки про виклик або ознайомлення з її змістом іншим шляхом), не з`явився без поважних причин або не повідомив про причини свого неприбуття, на нього накладається грошове стягнення у розмірі: від 0,25 до 0,5 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб - у випадку неприбуття на виклик слідчого, прокурора; від 0,5 до 2 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб - у випадку неприбуття на виклик слідчого судді, суду.

У випадку, встановленому частиною першою цієї статті, до підозрюваного, обвинуваченого, свідка може бути застосовано привід.

За злісне ухилення від явки свідок, потерпілий несе відповідальність, встановлену законом.

Відповідно до ч.1 ст.336 КПК України судове провадження може здійснюватися у режимі відеоконференції під час трансляції з іншого приміщення, у тому числі яке знаходиться поза межами приміщення суду (дистанційне судове провадження), у разі: 1) неможливості безпосередньої участі учасника кримінального провадження в судовому провадженні за станом здоров`я або з інших поважних причин; 2) необхідності забезпечення безпеки осіб; 3) проведення допиту малолітнього або неповнолітнього свідка, потерпілого; 4) необхідності вжиття таких заходів для забезпечення оперативності судового провадження; 5) наявності інших підстав, визначених судом достатніми.

Проаналізувавши зазначені норми чинного законодавства приходжу до висновку, що клопотання свідка ОСОБА_2 про проведення судового засідання у режимі відеоконференції та відшкодування витрат на прибуття до суду задоволенню не підлягає з наступних підстав.

Частиною 1 статті 66 КПК України визначено перелік прав, якими наділений свідок у кримінальному провадженні. Вказаний перелік не надає свідку право звертатись до суду з клопотаннями, окрім як про забезпечення безпеки у випадках, передбачених законом. Натомість частиною 2 вказаної статті визначені обов`язки свідка, серед яких зокрема є обов`язок прибути за викликом до слідчого, прокурора, слідчого судді чи суду.

Крім того, зазначена у клопотанні свідком ОСОБА_2 причина неможливості неявки в судове засідання не є поважною в розумінні ст.138 КПК України. Також вважаю, що відсутні підстави для проведення судового засідання за участю свідка ОСОБА_2 в режимі відеоконференції, оскільки протокольною ухвалою суду від 24.10.2023 року визнано обов`язковою явку свідка ОСОБА_2 в судове засідання для надання показань.

Що стосується вимоги свідка ОСОБА_2 про відшкодування на його користь витрат, пов`язаних з його явкою до суду, слід зазначити, що відшкодування таких витрат здійснюється відповідно до «Інструкції про порядок і розміри компенсації (відшкодування) витрат та виплати винагороди особам, що викликаються до органів досудового розслідування, прокуратури, суду або до органів, у провадженні яких перебувають справи про адміністративні правопорушення, та виплати державним спеціалізованим установам судової експертизи за виконання їх працівниками функцій експертів і спеціалістів» затверджена постановою Кабінету Міністрів України №710 від 01.07.1996 року, згідно якої - за свідками, потерпілими, законними представниками потерпілих, цивільними позивачами, представниками цивільних позивачів, а також експертами, спеціалістами і перекладачами зберігається середня заробітна плата за весь час, затрачений ними у зв`язку з явкою та викликом до органів досудового розслідування, прокуратури, суду або до органів, у провадженні яких перебувають справи про адміністративні правопорушення (далі - орган, який зробив виклик).

Крім того, всім зазначеним у цьому пункті особам, якщо виконання їх процесуальних функцій пов`язане з перебуванням за межами населеного пункту постійного проживання, компенсуються (відшкодовуються) такі витрати: вартість проїзду до місця виклику і назад; витрати, пов`язані з найманням жилого приміщення; добові.

Такі витрати не можуть перевищувати встановлені законодавством норми відшкодування витрат на відрядження.

На підставі викладеного та керуючись ст.ст.66, 67, 138, 139, 336 КПК України, суддя

УХВАЛИВ:

У задоволенні клопотання свідка ОСОБА_2 про проведення судового засідання в режимі відеоконференції та відшкодування витрат, пов`язаних з явкою до суду - відмовити.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Суддя ОСОБА_1

СудЄмільчинський районний суд Житомирської області
Дата ухвалення рішення20.11.2023
Оприлюднено23.11.2023
Номер документу115061861
СудочинствоКримінальне
КатегоріяЗлочини у сфері службової діяльності та професійної діяльності, пов'язаної з наданням публічних послуг Зловживання владою або службовим становищем

Судовий реєстр по справі —279/6353/19

Ухвала від 04.10.2024

Кримінальне

Житомирський апеляційний суд

Кіянова С. В.

Ухвала від 25.09.2024

Кримінальне

Житомирський апеляційний суд

Кіянова С. В.

Вирок від 20.08.2024

Кримінальне

Ємільчинський районний суд Житомирської області

Заполовський В. В.

Ухвала від 29.01.2024

Кримінальне

Ємільчинський районний суд Житомирської області

Заполовський В. В.

Ухвала від 20.11.2023

Кримінальне

Ємільчинський районний суд Житомирської області

Заполовський В. В.

Ухвала від 19.10.2023

Кримінальне

Ємільчинський районний суд Житомирської області

Заполовський В. В.

Ухвала від 05.10.2023

Кримінальне

Ємільчинський районний суд Житомирської області

Заполовський В. В.

Ухвала від 26.09.2023

Кримінальне

Ємільчинський районний суд Житомирської області

Заполовський В. В.

Ухвала від 08.08.2023

Кримінальне

Ємільчинський районний суд Житомирської області

Заполовський В. В.

Ухвала від 14.06.2023

Кримінальне

Ємільчинський районний суд Житомирської області

Заполовський В. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні