Справа № 279/6353/19
УХВАЛА
"29" січня 2024 р. смт Ємільчине
Ємільчинський районнийсуд Житомирськоїобласті ускладі:
головуючого судді ОСОБА_1
за участю секретаря с/з ОСОБА_2
прокурора ОСОБА_3
обвинувачених ОСОБА_4 ,
ОСОБА_5
захисника обвинувачених адвоката ОСОБА_6
ВСТАНОВИВ:
В провадженні Ємільчинського районного суду Житомирської області перебуває кримінальне провадження по обвинуваченню ОСОБА_4 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст.364 КК України, ОСОБА_5 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст.364 КК України.
29.01.2024 року від свідка ОСОБА_7 надійшло клопотання, в якому він просить визначити йому розмір компенсації процесуальних витрат з метою відшкодування коштів, що пов`язані з викликом для надання показань (вартість проїзду та втраченого заробітку) та конкретизувати орган, що зробив виклик та який зобов`язаний забезпечити відшкодування йому витрат, пов`язаних з викликом для надання показань.
В клопотанні ОСОБА_7 зазначив, що оскільки він прибув за викликом до суду, сторона кримінального провадження, яка заявила клопотання про виклик свідків повинна нести витрати пов`язані із залученням цих свідків.
Відповідно до ст.66 КПК України свідок має право: 1) знати, у зв`язку з чим і в якому кримінальному провадженні він допитується; 2) користуватися під час давання показань та участі у проведенні інших процесуальних дій правовою допомогою адвоката, повноваження якого підтверджуються згідно з положеннями статті 50 цьогоКодексу; 3) відмовитися давати показання щодо себе, близьких родичів та членів своєї сім`ї, що можуть стати підставою для підозри, обвинувачення у вчиненні ним, близькими родичами чи членами його сім`ї кримінального правопорушення, а також показання щодо відомостей, які згідно з положеннями статті 65 цьогоКодексу непідлягають розголошенню; 4) давати показання рідною або іншою мовою, якою він вільно володіє, і користуватися допомогою перекладача; 5) користуватися нотатками і документами при даванні показань у тих випадках, коли показання стосуються будь-яких розрахунків та інших відомостей, які йому важко тримати в пам`яті; 6) на відшкодування витрат, пов`язаних з викликом для давання показань; 7) ознайомлюватися з протоколом допиту та заявляти клопотання про внесення до нього змін, доповнень і зауважень, а також власноручно робити такі доповнення і зауваження; 8)заявляти клопотанняпро забезпеченнябезпеки увипадках,передбачених законом; 9) заявляти відвід перекладачу.
Свідок зобов`язаний: 1) прибути за викликом до слідчого, прокурора, слідчого судді чи суду; 2) давати правдиві показання під час досудового розслідування та судового розгляду; 3) не розголошувати без дозволу слідчого, прокурора, суду відомості, які безпосередньо стосуються суті кримінального провадження та процесуальних дій, що здійснюються (здійснювалися) під час нього, і які стали відомі свідку у зв`язку з виконанням його обов`язків.
Частиною 1 статті 66 КПК України визначено перелік прав, якими наділений свідок у кримінальному провадженні. Вказаний перелік не надає свідку право звертатись до суду з клопотаннями, окрім як про забезпечення безпеки у випадках, передбачених законом. Натомість частиною 2 вказаної статті визначені обов`язки свідка, серед яких зокрема є обов`язок прибути за викликом до слідчого, прокурора, слідчого судді чи суду.
Відповідно до п.3 ч.1 ст.118КПК України витрати, пов`язані із залученням потерпілих, свідків, спеціалістів, перекладачів та експертів належать до процесуальних витрат.
У відповідності до ч.1 ст.126КПК України суд вирішує питання щодо процесуальних витрат у вироку суду або ухвалою.
Згідно з правовим висновком, який міститься в постанові Великої Палати Верховного Суду від 17 червня 2020 року у справі № 598/1781/17 (провадження № 13-47кс20) суд повинен вирішити питання про розподіл процесуальних витрат у будь-якому рішенні, яким завершується розгляд кримінального провадження по суті.
Крім того, слід зазначити, що відшкодування таких витрат здійснюється відповідно до «Інструкції про порядок і розміри компенсації (відшкодування) витрат та виплати винагороди особам, що викликаються до органів досудового розслідування, прокуратури, суду або до органів, у провадженні яких перебувають справи про адміністративні правопорушення, та виплати державним спеціалізованим установам судової експертизи за виконання їх працівниками функцій експертів і спеціалістів» затверджена постановою Кабінету Міністрів України №710 від 01.07.1996 року, згідно якої за свідками, потерпілими, законними представниками потерпілих, цивільними позивачами, представниками цивільних позивачів, а також експертами, спеціалістами і перекладачами зберігається середня заробітна плата за весь час, затрачений ними у зв`язку з явкою та викликом до органів досудового розслідування, прокуратури, суду або до органів, у провадженні яких перебувають справи про адміністративні правопорушення (далі - орган, який зробив виклик).
Всім зазначеним у цьому пункті особам, якщо виконання їх процесуальних функцій пов`язане з перебуванням за межами населеного пункту постійного проживання, компенсуються (відшкодовуються) такі витрати: вартість проїзду до місця виклику і назад; витрати, пов`язані з найманням жилого приміщення, добові.
Такі витрати не можуть перевищувати встановлені законодавством норми відшкодування витрат на відрядження.
Враховуючи викладене суд вважає, що клопотання свідка ОСОБА_7 про визначення йому розміру компенсації процесуальних витрат є передчасним.
Разом з тим ОСОБА_7 не надав доказів, що за ним не зберігся середній заробіток за той день, що він перебував у суді, надав лише довідку про середню заробітну плату, а також не надав жодних доказів, що ним були затрачені кошти на придбання квитків з м. Житомира до смт Ємільчине та в зворотному напрямку, оскільки доданий до клопотання скріншот із сайту не свідчить про затрату ОСОБА_7 коштів на купівлю квитків на транспорт.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст.66, 118, 126 КПК України, суддя
УХВАЛИВ:
У задоволенні клопотання свідка ОСОБА_7 про визначення розміру компенсації процесуальних витрат та органу, який зобов`язаний забезпечити відшкодування витрат відмовити.
На ухвалу може бути подана апеляція до Житомирського апеляційного суду через Ємільчинський районний суд Житомирської області протягом семи діб з моменту її оголошення.
Суддя ОСОБА_1
Суд | Ємільчинський районний суд Житомирської області |
Дата ухвалення рішення | 29.01.2024 |
Оприлюднено | 16.02.2024 |
Номер документу | 116983828 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Злочини у сфері службової діяльності та професійної діяльності, пов'язаної з наданням публічних послуг Зловживання владою або службовим становищем |
Кримінальне
Ємільчинський районний суд Житомирської області
Заполовський В. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні