Справа № 202/4073/22
Провадження № 2/202/271/2023
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
01 листопада 2023 року Індустріальний районний суд м. Дніпропетровська у складі:
головуючої судді Бєсєди Г.В.
за участю секретаря Травкіної В.Р.
представника позивача Проніної А.І.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Дніпрі в порядку спрощеного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до громадської організації «Садівницько городницьке товариство «Вітерець», треті особи, які не заявляють самостійних позовних вимог щодо предмета спору - ОСОБА_2 , Краматорська міська рада Донецької області про визнання дій та бездіяльності противними, про зобов`язання вчинити певні дії, про зобов`язання здійснити перерахунок заборгованості, про стягнення матеріальної та моральної шкоди, -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернулася до Індустріального районного суду м.Дніпропетровська з позовом до громадської організації «Садівницько городницьке товариство «Вітерець», треті особи, які не заявляють самостійних позовних вимог щодо предмета спору: ОСОБА_2 , Краматорська міська рада Донецької області про визнання дій та бездіяльності противними, про зобов`язання вчинити певні дії, про зобов`язання здійснити перерахунок заборгованості, про стягнення матеріальної та моральної шкоди.
В обґрунтування поданої заяви позивач ОСОБА_1 зазначила, що з 23.06.2016 вона є членом громадської організації «Садівницько городницьке товариство «Вітерець», що знаходиться на території Краматорської міської ради, відповідно до протоколу правління №3 від 23.06.2016 та виписаної книжки від 23.06.2016. Вона користується земельними ділянками № НОМЕР_1 та № 32 на 8 лінії загальною площею 0,1200 га для ведення садівництва, що знаходиться на території громадської організації «Садівницько городницьке товариство «Вітерець». У 2016 році вона сплатила вступний внесок у розмірі 50 грн. та отримала членську книжку, а також сплачувала всі членські внески протягом цих років, здійснювала платежі за користування електроенергією та водопостачанням. ЇЇ членство в громадській організації «Садівницько городницьке товариство «Вітерець» підтверджується також наявним в неї оригіналами членських книжок громадської організації «Садівницько городницьке товариство «Вітерець», що видані на її ім`я, на земельну ділянку № НОМЕР_2 розміром 600 квадратних метрів, яка розташована на 8 лінії. Зазначена членське книжка була видана у зв`язку із необхідністю заміни раніше видану їй книжку від 23.06.2016, яку вона отримала на підставі протоколу № 3 засідання правління громадської організації «Садівницько городницьке товариство «Вітерець» від 23.06.2016 про прийняття її до товариства та заяви члена СОТ «ВІТЕРЕЦЬ» ОСОБА_3 про закріплення за нею раніше наданої земельної ділянки № НОМЕР_2 на 8 лінії. Вказаною земельною ділянкою вона і наразі користуються та сплачує внески. У грудні 2019 року в неї виникло бажання взяти у користування сусідню земельну ділянку АДРЕСА_1 , яка не оброблялась. Дозвіл на ділянку АДРЕСА_2 підписав особисто ОСОБА_4 від 17.12.2019. У цьому ж місяці вона попросила у ОСОБА_4 довідку на приватизацію 0,12 соток (ділянка № НОМЕР_1 і №32 по лінії № 8), однак їй було відмовлено у видачі довідки. З відповіді на її звернення вона зрозуміла, що з невідомих підстав голова та члени правління громадської організації «Садівницько городницьке товариство «Вітерець» не вважають її членом організації.
Головою громадської організації «Садівницько городницьке товариство «Вітерець» надано довідку від 16.06.2020 про те, що вона не значиться в членах організації на підставі протоколу № 2 правління громадської організації «Садівницько городницьке товариство «Вітерець» від 22.10.2019. Головою громадської організації «Садівницько городницьке товариство «Вітерець» ОСОБА_4 надано членам правління недостовірну інформацію про відсутність в громадській організації «Садівницько городницьке товариство «Вітерець» підтверджуючих її членство документів, чим особисто вчинив дії з надання недостовірної інформації членам правління для видачі документу, що містить недостовірну інформацію, чим завдає їй матеріальної та моральної шкоди.
Наголошувала, що у неї є дві книжки зі сплати внесків, вона вважає, що вона є членом громадської організації «Садівницько городницьке товариство «Вітерець». Таким чином, голова правління ОСОБА_4 створює їй перешкоди в реалізації її законних прав, позбавив її права участі в суспільному житті організації, участі на зборах, обговорювання та висловлювати своєї думки у затвердженні статуту та інших документів організації, не надає їй інформацію, що стосується її прав та законних інтересів. Звертала увагу суду, що підстав для виключення її з членів організації не було, тому маючи злочинний умисел на заволодіння майном, що належить їй як члену організації, надав на розгляд правління недостовірну інформацію, про відсутність її серед членів організації, тим самим завдав їй моральної шкоди, розмір якої вона оцінює у 100 000 гривень. Також зазначала, що через отримані психологічні травми вона вимушена користуватися послугами невропатолога та проходити відповідне лікування. Послуги з лікування їй обійшлись у 6 000 гривень, послуги таксі щодо відвідування медичного центру склали 870 грн., витрати на юридичну допомогу склали 4 924,62 грн., витрати на ліки склали 828, 90 грн., поштові витрати склали 447, 99 грн., оплата послуг газети «Технополіс» склала 152 грн., а загалом сума матеріального збитку складає 13 223, 51 грн., які також просила суд стягнути з відповідача.
Представник громадської організації «Садівницько городницьке товариство «Вітерець» надав відзив на позовну заяву в якому зазначив, що до 2016 року земельна ділянка № НОМЕР_2 по лінії № НОМЕР_3 у громадській організації «Садівницько городницьке товариство «Вітерець» була зареєстрована за ОСОБА_3 . З травня місяця 2016 року зазначена земельна ділянка перереєстрована за ОСОБА_2 та на теперішній час знаходиться в його користуванні. Зазначав, що сплачувати внески за земельну ділянку мають право всі члени сім`ї користувача земельної ділянки. Оплата здійснюється безпосередньо бухгалтеру громадської організації «Садівницько городницьке товариство «Вітерець», рахунків для сплати внесків у садовому товаристві не існує. Наголошував, що згідно реєстраційного журналу по сплаті внесків за земельні ділянки, дійсною є книжка видана на земельну ділянку № НОМЕР_2 по лінії № НОМЕР_3 у громадській організації «Садівницько городницьке товариство «Вітерець» видана на ім`я ОСОБА_2 . ОСОБА_1 не має дійсної книжки на земельну ділянку та не є членом товариства. Стосовно земельної ділянки № НОМЕР_1 по лінії № 8 позивач зверталася із заявою до голови громадської організації «Садівницько городницьке товариство «Вітерець» щодо надання земельної ділянки у користування, однак правлінням садівничого товариства їй було відмовлено. ОСОБА_1 не надано жодних доказів того, що лікування та стан її здоров`я є наслідком дій представників відповідача. Просив суд відмовити в повному обсязі у задоволенні позовних вимог, у зв`язку із тим, що позивач не є дійсним членом садівничого товариств, а тому позовні вимоги є безпідставними.
ОСОБА_2 надав письмові пояснення та зазначав, що він не є членом громадської організації «Садівницько городницьке товариство «Вітерець», жодної членської книжки йому не видавалося. Наголошував, що позивач ОСОБА_1 є членом садівничого товариства та сплачувала особисто членські внески. Надав заяву про розгляд справи без його участі.
Представник Краматорської міської ради Донецької області надав письмові пояснення в яких зазначив, що 23.07.2021 ОСОБА_1 зверталась до Краматорської міської ради з питанням про можливість приватизувати земельну ділянку, в межах норм безоплатної приватизації, для ведення садівництва . До заяви були додані копії документів про посвідчення особи, копія членських книжок ОСОБА_1 , копія карти із схематичним позначенням земельної ділянки. В подальшому ОСОБА_1 зверталась до Краматорської міської ради через ЦНАП у м. Краматорську з клопотанням про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для індивідуального садівництва, за результатом розгляду якого було винесено рішення Краматорської міської ради № 22/VIII-1208 від 22.12.2021 «Про надання дозволу на розробку проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність для індивідуального садівництва».
Представник позивача адвокат Проніна А.І. позовні вимоги підтримала та просила їх задовольнити.
Відповідач у судове засідання не з`явився, про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином.
ОСОБА_2 ,Краматорська міськарада Донецькоїобластів судове засідання не з`явилися, про час та місце розгляду справи повідомлені належним чином.
Суд, дослідивши докази по справі, вважає, що позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
Згідно наданихкопій заявта копійчленських книжокГО «СГТ «Вітерець» ОСОБА_1 є членом громадської організації «Садивницько городницьке товариство «Вітерець» та вона користується земельними ділянками за адресою: АДРЕСА_3 НОМЕР_1 , НОМЕР_2 .
Рішенням Краматорської міської ради № 22/VIII-1208 від 22.12.2021 «Про надання дозволу на розробку проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність для індивідуального садівництва» ОСОБА_1 надано дозвіл на розробку проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність для індивідуального садівництва за умови додержання будівельних, протипожежних, санітарних норм та правил, за адресою: м. Краматорськ, громадської організації «Садівницько городницьке товариство «Вітерець» лінія № 8, ділянка № НОМЕР_1 , НОМЕР_2 , орієнтовною площею 0, 1200 га.
Відповідно до пункту 4.3. статуту ГО «СГТ «Вітерець» прийом до членів організації здійснюється на підставі заяви. Заява розглядається Правлінням, яке приймає рішення протягом одного місяця з дня находження заяви.
Відповідно до пункту 4.6. Статуту ГО «СГТ «ВІТЕРЕЦЬ» членство Організації припиняється у випадках: виходу із Організації за власним бажанням, виключення із Організації, смерті члена Організації.
Відповідно до пункту 4.8. Статуту члена організації може бути виключено з організації за рішенням Правління, у зв`язку із порушенням вимог цього Статуту, або якщо діяльність члена суперечить меті та напрямам Організації, або якщо член втратив зв`язок із Організацією без поважних причин чи за систематичну несплату членських внесків.
Згідно протоколу правління громадської організації «Садівницько городницьке товариство «Вітерець» від 10.01.2020 ОСОБА_1 відмовлено в виділенні за земельної ділянки за адресою: АДРЕСА_4 , у зв`язку із тим, що вона не є членом ГО «СГТ «ВІТЕРЕЦЬ».
Згідно із статтею 14 Конституції України право власності на землю гарантується. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.
Суб`єктивне право на земельну ділянку виникає і реалізується на підставах і в порядку, визначених Конституцією України, Земельним кодексом України та іншими законами України, що регулюють земельні відносини.
Відповідно до пункту «в» частини першої статті 121 Земельного кодексу України громадяни України мають право на безоплатну передачу їм земельних ділянок із земель державної або комунальної власності в таких розмірах: для ведення садівництва - не більше 0,12 гектара.
Згідно з положеннями статті 152 Земельного кодексу України держава забезпечує громадянам та юридичним особам рівні умови захисту прав власності на землю. Власник земельної ділянки або землекористувач може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, навіть якщо ці порушення не пов`язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою, і відшкодування завданих збитків. Захист прав громадян та юридичних осіб на земельні ділянки здійснюється шляхом: а) визнання прав; б) відновлення стану земельної ділянки, який існував до порушення прав, і запобігання вчиненню дій, що порушують права або створюють небезпеку порушення прав; в) визнання угоди недійсною; г) визнання недійсними рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування; ґ) відшкодування заподіяних збитків; д) застосування інших, передбачених законом, способів.
Відповідно до вимог частини 5 статті 35 Земельного кодексу України приватизація земельної ділянки громадянином - членом садівницького товариства здійснюється без згоди на те інших членів цього товариства.
Відповідно до ст. 5 ЦПК України, здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором.
У випадку, якщо закон або договір не визначають ефективного способу захисту порушеного, невизнаного або оспорюваного права, свободи чи інтересу особи, яка звернулася до суду, суд відповідно до викладеної в позові такої особи може визначити у своєму рішенні такий спосіб захисту, який не суперечить закону.
Статтею 10 ЦПК визначено, що суд при розгляді справи керується принципом верховенства права.
Реалізація принципу змагальності сторін в цивільному процесі та доведення перед судом обґрунтованості своїх вимог є конституційною гарантією, передбаченою у статті 129 Конституції України.
Статтею 12 ЦПК України визначено, що цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Статтею 88 ЦПК України встановлено, що суд оцінює докази завнутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу, який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу.
Відповідачем ненадано жоднихдоказів,що членамисадівничого товариства розглядалося питання назагальних зборахтовариства провиключення зчленів садівничоготовариства ОСОБА_1 .
З огляду на вищевикладене, враховуючи, що ОСОБА_1 є членом громадської організації «Садивницько городницьке товариство «Вітерець», оскаржуваний протокол правління громадської організації «Садівницько городницьке товариство «Вітерець» від 10.01.2020 є незаконним та підлягає скасуванню.
Більш того, ОСОБА_1 , яка за законом має право на отримання земельної ділянки для індивідуального садівництва площею не більше 0,12 га, звернувшись до Краматорської міської ради, подала усі необхідні та складені відповідно до вимог законодавства документи та матеріали (схему розміщення земельної ділянки, книжки члена садівничого товариства, які їй були надані на той час діючим головою правління, тощо).Отже, з боку ОСОБА_1 будь - яких порушень судом не встановлено.
Сукупність зазначених вище обставин та наявних у справі докази свідчить про здійснення перешкод відповідачем у праві на користування ОСОБА_1 земельними ділянками, а тому позовні вимоги в частині зобов`язання голови громадської організації «Садівницько городницьке товариство «Вітерець» не чинити ОСОБА_1 перешкод у користуванні земельними ділянками та зобов`язання здійснення перерахунку заборгованості по членським внескам та комунальним платежам, підлягають задоволенню.
Щодо відшкодування моральної шкоди.
Відповідно достатті 23 ЦК Україниособа має право на відшкодування моральної шкоди, завданої внаслідок порушення її прав. Моральна шкода полягає: 1) у фізичному болю та стражданнях, яких фізична особа зазнала у зв`язку з каліцтвом або іншим ушкодженням здоров`я; 2) у душевних стражданнях, яких фізична особа зазнала у зв`язку з протиправною поведінкою щодо неї самої, членів її сім`ї чи близьких родичів; 3) у душевних стражданнях, яких фізична особа зазнала у зв`язку із знищенням чи пошкодженням її майна; 4) у приниженні честі та гідності фізичної особи, а також ділової репутації фізичної або юридичної особи.
Моральна шкода відшкодовується грішми, іншим майном або в інший спосіб.
Розмір грошового відшкодування моральної шкоди визначається судом залежно від характеру правопорушення, глибини фізичних та душевних страждань, погіршення здібностей потерпілого або позбавлення його можливості їх реалізації, ступеня вини особи, яка завдала моральної шкоди, якщо вина є підставою для відшкодування, а також з урахуванням інших обставин, які мають істотне значення. При визначенні розміру відшкодування враховуються вимоги розумності і справедливості.
Моральна шкода відшкодовується незалежно від майнової шкоди, яка підлягає відшкодуванню, та не пов`язана з розміром цього відшкодування.
Моральна шкода відшкодовується одноразово, якщо інше не встановлено договором або законом.
Згідно з частиною другоюстатті 1167 ЦК Україниморальна шкода відшкодовується незалежно від вини органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим, органу місцевого самоврядування, фізичної або юридичної особи, яка її завдала якщо шкоди завдано каліцтвом, іншим ушкодженням здоров`я або смертю фізичної особи внаслідок дії джерела підвищеної небезпеки.
Відповідно до частини першоюстатті 1168 ЦК Україниморальна шкода, завдана каліцтвом або іншим ушкодженням здоров`я, може бути відшкодована одноразово або шляхом здійснення щомісячних платежів.
Наявність моральної шкоди доводиться позивачем, який в позовній заяві має зазначити, які моральні страждання та у зв`язку з чим він поніс і чим обґрунтовується розмір компенсації. Розмір відшкодування моральної шкоди оцінюється самим потерпілим та визначається у позовній заяві.
Разом з тим, моральну шкоду, зважаючи на її сутність, не можна відшкодувати у повному обсязі, оскільки не має (і не може бути) точних критеріїв майнового виразу душевного болю. Зважаючи на це, будь-яка компенсація моральної шкоди не є (і не може бути) адекватною дійсним стражданням, тому будь-який її розмір може мати суто умовний вираз.
Суд, враховуючи, що внаслідок протиправних дій відповідача, які призвели до незначних вимушених змін у життєвих стосунках, зусилля, які необхідні для відновлення попереднього стану, глибину фізичних і душевних страждань вважає, що відшкодування моральної шкоди необхідно визначити у розмірі 5 000 грн. Вказана сума відповідає вимогам розумності і справедливості, а тому позовні вимоги ОСОБА_1 в цій частині підлягають частковому задоволенню.
Щодо відшкодування матеріальної шкоди на лікування.
Згідно із ч. 1ст. 1166 ЦК Українимайнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.
На підставі ст.ст. 76-81 ЦПК Україникожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень належними, допустимими, достовірними та достатніми доказами, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Таким чином, суд, оцінюючи належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також взаємний зв`язок в їх сукупності за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженню наявних у справі доказів, приходить до висновку, що позовні ОСОБА_1 про відшкодування витрат на лікування, не підлягають задоволенню, у зв`язку із недоведеністю причинного зв`язку між протиправною поведінкою та шкодою.
Європейський суд з прав людини вказав, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов`язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов`язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (SERYAVIN AND OTHERS v. UKRAINE, N 4909/04, § 58, ЄСПЛ, від 10 лютого 2010 року).
Відповідно дочастини 1статті 141ЦПК України судовийзбір покладаєтьсяна сторонипропорційно розмірузадоволених позовнихвимог.
Оскільки позов задоволено частково, з громадської організації «Садівницько городницьке товариство «Вітерець» на користь ОСОБА_1 підлягає стягненню судовий збір у сумі 2034 (дві тисячі тридцять чотири) грн. 73 коп. та витрати на професійну правничу допомогу в сумі 6264 (шість тисяч двісті шістдесят чотири) грн..
Керуючись ст.ст. 4, 13, 19, 141, 259, 263-265, 354 ЦПК України, -
УХВАЛИВ:
Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_5 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_4 ) до громадської організації «Садівницько городницьке товариство «Вітерець» (Донецька область, м. Краматорськ, вул. Остапа Вишні, буд. 27, кв. 53, ЄДРПОУ 23424725), треті особи, які не заявляють самостійних позовних вимог щодо предмета спору: ОСОБА_2 , Краматорська міська рада Донецької області про визнання дій та бездіяльності противними, про зобов`язання вчинити певні дії, про зобов`язання здійснити перерахунок заборгованості, про стягнення матеріальної та моральної шкоди задовольнити частково.
Зобов`язати голову громадської організації «Садівницько городницьке товариство «Вітерець» не чинити ОСОБА_1 перешкод у користуванні земельними ділянками за адресою: АДРЕСА_6 .
Зобов`язати голову громадської організацію «Садівницько городницьке товариство «Вітерець» зробити перерахунок заборгованості по членським внескам та комунальним платежам члену громадської організації «Садівницько городницьке товариство «Вітерець» ОСОБА_1 .
Скасувати протокол правління громадської організації «Садівницько городницьке товариство «Вітерець» від 10.01.2020.
Стягнути з громадської організації «Садівницько городницьке товариство «Вітерець» на користь ОСОБА_1 моральну шкоду в сумі 5 000 (п`ять тисяч) грн.
Стягнути з громадської організації «Садівницько городницьке товариство «Вітерець» на користь ОСОБА_1 судовий збір в сумі 2034 (дві тисячі тридцять чотири) грн. 73 коп. та витрати на професійну правничу допомогу у сумі 6264 (шість тисяч двісті шістдесят чотири) грн.
В іншій частині позовних вимог відмовити.
Рішення суду може бути оскаржене протягом тридцяти днів з дня його проголошення шляхом подання апеляційної скарги до суду апеляційної інстанції, а в разі, якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення зазначених вище строків, або після перегляду рішення в апеляційному порядку, якщо його не скасовано.
Суддя Г.В. Бєсєда
Суд | Індустріальний районний суд м.Дніпропетровська |
Дата ухвалення рішення | 01.11.2023 |
Оприлюднено | 24.11.2023 |
Номер документу | 115122033 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Інші справи позовного провадження |
Цивільне
Індустріальний районний суд м.Дніпропетровська
Бєсєда Г. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні