ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ВІННИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
21036, м. Вінниця, Хмельницьке шосе, 7 тел. 66-03-00, 66-11-31 http://vn.arbitr.gov.ua
У Х В А Л А
"23" вересня 2010 р. Справ а № 10/16-10
за заявою: Товариства з обмеженою відповідальні стю "Глобал-Капітал", м. Київ
до: Кредитної спілки "А льянс Україна", м. Вінниця
про визнання банкрутом.
Головуючий суддя
Cекретар судового засідан ня Гренишена О.В.
за участю представників:
Кредитної спілки "Альян с Україна" - Пастух Л.С., до віреність № 21 від 18.02.10 р., паспор т НОМЕР_1 виданий 09.08.2002 року;
члени Кредитної спілки "А льянс Україна":
ОСОБА_4, паспорт НОМЕР_2 виданий 16.08.1997 року
ОСОБА_5, пенсійне посв. від 06.03.2006 року
ОСОБА_6, паспорт НОМЕР_3 виданий 23.07.1997 року;
ОСОБА_7, пенсійне посв. від 06.07.2005 року
ОСОБА_8, паспорт НОМЕР_4 виданий 09.04.1996 року
ОСОБА_2, паспорт НОМЕР_5 виданий 18.11.1997 року
ОСОБА_9, пенсійне посвідче ння від 29.02.2002 року
В С Т А Н О В И В :
Ухвалою господарськ ого суду ВІнницької області від 11.02.2010 р. (суддя Даценко М.В.) по рушено провадження у справі № 10/16-10 про банкрутство Кредит ної спілки "Альянс Україн а", м. ВІнниця (код 26285767) за заявою Товариства з обмеженою в ідповідальністю "Глобал-Капі тал", м. Київ.
Ухвалою про порушення п ровадження у справі введено мораторій на задоволення вим ог кредиторів боржника - Кред итної спілки "Альянс Укра їна", м. Вінниця, введено проце дуру розпорядження майном. Р озпорядником майна призначе но арбітражного керуючого Бахура Р.М.
Не погоджуючись з прийня тою ухвалою господарського с уду ВІнницької області від 11.0 2.2010 року ОСОБА_11 звернулась до Вищого господарського су ду України з касаційною скар гою про скасування ухвали ві д 11.02.2010 року в частині введення мораторію на задоволення вим ог кредиторів боржника, введ ення процедури розпоряджен ня майном та призначення роз порядником майна Бахура Р .М.
Постановою Вищого госпо дарського суду України від 16 ч ервня 2010 року по справі № 10/16-10 про банкрутство Кредитної спілк и "Альянс Україна", м. Вінни ця частково скасовано ухвалу господарського суду Вінниць кої області (суддя Даценко М.В .) від 11.02.2010 р., а саме в частині пр изначення розпорядником май на Бахура Р.М. В решті ухва лу господарського суду ВІнни цької області від 11.02.2010 р. залиш ено без змін.
Відповідно до р озпорядження голови господ арського суду Вінницької обл асті Баранова М.М. від 05.07.2010 р. справа № 10/16-10 передана для подальшого розгляду судді Л абунській Т.І.
Ухвалою господарського суду ВІнницької області від 09.07.2010 р. справа прийнята до пров адження суддею Лабунською Т. І., призначено розпорядником майна арбітражного керуючог о Бахура Р.М. та призначен о справу до розгляду на 27.07.2010 ро ку.
27.07.2010 року судове засіданн я не відбулось, оскільки 12.07.2010 р оку справа направлена до Вищ ого господарського суду Укра їни, в зв"язку з надходженням касаційної скарги фізичної особи ОСОБА_13 на ухвалу г осподарського суду ВІнницьк ої області від 11.02.2010 року.
Ухвалою Вищого господа рського суду України від 11.08.2010 р оку відмовлено у прийнятті к асаційної скарги ОСОБА_13 на ухвалу господарського суд у ВІнницької області від 11.02.2010 року.
14.09.2010 року справа повернут а до господарського суду ВІн ницької області.
Ухвалою суду від 14.09.2010 р. сп раву призначено до розгляду в підготовчому засіданні на 23.09.2010 р.
В судове засідання з"явивс я представник боржника - Кред итної спілки "Альянс Укра їна"ОСОБА_3 та члени Креди тної спілки "Альянс Украї на"
Представник заявника - Товариства з обмеженою від повідальністю "Глобал-Капіта л" в судове засідання 23.09.2010 року не з"явився.
При цьому суд звертає ува гу на п. 4 Інформаційного лист а Вищого господарського суду України від 02 червня 2006 року № 01 -8/1228 "Про деякі питання практик и застосування норм Господар ського процесуального кодек су України, порушені у допові дних записках про роботу гос подарських судів у 2005 році", п.11 І нформаційного листа Вищого г осподарського суду України від 15 березня 2007 року № 01-8/123 "Про деякі питання практики заст осування норм Господарськог о процесуального кодексу Укр аїни, порушені у доповідних з аписках про роботу господарс ьких судів у 2006 році" в яких наг олошується, що відповідні п роцесуальні документи надси лаються господарським судом згідно з поштовими реквізит ами учасників судового проце су, наявними в матеріалах спр ави.
Також суд зазначає, що ві дповідно до пункту 3.5.11 Інструк ції з діловодства в господар ських судах України, затверд женої наказом Вищого господа рського суду України від 10 гру дня 2002 року № 75 (з подальшими змі нами), перший, належним чином п ідписаний, примірник процесу ального документа (ухвали, рі шення, постанови) залишаєтьс я у справі; на звороті у лівом у нижньому куті цього примір ника проставляється відпов ідний штамп суду з відміткою про відправку документа, що м істить: вихідний реєстраційн ий номер, загальну кількість відправлених примірників до кумента, дату відправки, під пис працівника, яким вона зд ійснена.
Як наголошується в п. 19 І нформаційного листа Вищого г осподарського суду України в ід 13 серпня 2008 року № 01-8/482 "Про деяк і питання застосування норм Господарського процесуальн ого кодексу України, порушен і у доповідних записках про р оботу господарських судів у першому півріччі 2008 року" дана відмітка, за умови, що її офор млено відповідно до наведени х вимог названої Інструкції, є підтвердженням належного надсилання копії процесуаль ного документа сторонам та іншим учасникам судового п роцесу.
На першому примірнику у хвали від 14.09.2010 року про призна чення судового засідання є штамп суду з відміткою про ві дправку документа. Дана відм ітка оформлена відповідно до вимог Інструкції з діловодс тва в господарських судах Ук раїни, наведених вище, а тому с уд дійшов висновку, що вона є п ідтвердженням належного над силання копії процесуальног о документа сторонам.
Враховуючи викладене с уд вважає, що вжив всі залежні від нього заходи для повідом лення заявника - Товариство з обмеженою відповідальні стю "Глобал - Капітал" належним чином про час і місце розгляд у судової справи і забезпече ння явки останнього в судове засідання.
Проте, заявник св оїм правом на участь у засіда нні суду та наданні письмови х або усних пояснень не ско ристався.
Додаткові письмові док ази від заявника Товариств а з обмеженою відповідальн істю "Глобал - Капітал" ухвало ю суду від 14.09.2010 року не вимагал ись.
Враховуючи тривалий розг ляд справи № 10/16-10, суд здійснює розгляд справи за наявними в ній матеріалами (ст. 75 Господа рського процесуального коде ксу України) без участі предс тавника заявника - Товарис тва з обмеженою відповідал ьністю "Глобал - Капітал" в суд овому засіданні.
Заслухавши у підготовчо му засіданні представника бо ржника, дослідивши матеріал и справи та законодавство, що регулює питання неспроможн ості і банкрутства кредитн их спілок суд прийшов до вис новку про припинення провад ження у справі з настуних під став.
Кредитна спілка, як суб"єк т права - це неприбуткова орга нізація, заснована фізичними особами, професійними спілк ами, їх об"єднаннями на коопер ативних засадах з метою задо волення потреб її членів у вз аємному кредитуванні та над анні фінансових послуг за ра хунок об"єднаних грошових вн есків членів кредитної спілк и.
Суб"єктом банкрутства від повідно до ч. 3 ст. 209 Господарсь кого кодексу України (банкру том) може бути лише суб"єкт під приємницької діяльності. У в ідповідності до ст. 42 Господа рського кодексу України під приємництво є видом господар ської діяльності, яка здійсн юється особою самостійно, ін іціативно, систематично, на в ласний ризик з метою досягне ння економічних і соціальни х результатів та одержання п рибутку. Одержання прибутку - це одне із основних завдань підприємництва. Оскільки к редитна спілка є неприбутков ою організацією, то вона в пе ріод своєї господарської дія льності не є суб"єктом банкру тства.
Організаційні, правові та економічні засади створе ння та діяльності кредитних спілок, права та обов"язки чл енів кредитних спілок визна чаються Законом України "Про кредитні спілки". Статтею 9 ць ого Закону встановлено умови припинення діяльності креди тної спілки, в тому числі чере з процедури неспроможності та банкрутства.
Пунктом 3 ст. 9 Закону "Про кредитні спілки" встановлен о, що ліквідація кредитної сп ілки провадиться за подання м Уповноваженого органу, за п озовом членів або кредиторів кредитної спілки у разі непл атоспроможності кредитної с пілки.
Пунктом 6 ст. 9 Закону "Пр о кредитні спілки" визначено , що у разі недостатності варт ості майна кредитної спілки , щодо якої прийнято рішення п ро ліквідацію, для задоволен ня вимог кредиторів, вона лік відується в порядку, передба ченому Законом про банкрутст во.
Зазначені положення Зак ону "Про кредитні спілки" вказ ують на те, що кредитна спілка може бути суб"єктом банкрутс тва лише у разі, коли щодо неї прийняте рішення про її лікв ідацію та при умові, що варто сті майна кредитної спілки н едостатньо для задоволення в имог кредиторів у загально-ц ивільній процедурі ліквідац ії.
Статус кредитної спілки , що ліквідується, як суб"єкта банкрутства, виникає на підс таві загальної норми права ч. 3 ст. 110 ЦК України, якою визнач ено, що якщо вартість майна ю ридичної особи є недостатньо ю для задоволення вимог кред иторів, юридична особа лікві дується в порядку, встановле ному законом про відновленн я платоспроможності боржник а або визнання його банкруто м. Статус кредитної спілки, що ліквідується, як суб"єкта бан крутства також прямо передба чений ч. 6 ст. 9 Закону України "П ро кредитні спілки", де вказан о, що лише у разі, якщо вартост і майна кредитної спілки нед остатньо для задоволення вим ог кредиторів, то вона ліквід ується в порядку, передбачен ому Законом про банкрутство .
В судовому засіданні пр едставник Кредитної спілки " Альянс Україна" пояснила суду, що рішення про ліквідац ію Кредитної спілки "Альянс Україна" не приймались. Її п ояснення підтримали і члени Кредитної спілки "Альянс України", присутні в судовому засіданні.
Про відсутність процеду ри ліквідації Кредитної спі лки "Альянс Україна" свідч ить також Витяг (довідка) з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, яка є належ ним і допустимим доказом за значеного факту.
Кооперативні за сади організації і діяльност і кредитної спілки, що встано влені в законі, вказують, що кр едитні спілки є добровільним об"єднанням громадян, створе ним і діючим на основі членст ва.
Відповідно до ст. 1 Закону України "Про фінансові послу ги та державне регулювання р инків
фінансових послуг" кредитн і спілки є фінансовими устан овами. Фінансова установа - це юридична особа виключним ви дом діяльності якої є наданн я фінансових послуг.
Основними напрямами на гляду Уповноваженого орган у відповідно до ст. 29 і ст. 46 Зако ну України "Про фінансові пос луги та державне регулюванн я ринків фінансових послуг " є додержання встановлених кр итеріїв та нормативів щодо л іквідності, капіталу та плат оспроможності, прибутковост і тощо, та у разі необхідності , - призначити тимчасову адмі ністрацію фінансової устан ови, у разі: якщо фінансова уст анова протягом 30 робочих днів не виконує 10 і більше відсот ків своїх прострочених зоб ов"язань , та у інших випадках.
Тимчасова адміністрація очолюється керівником, який призначається Уповноважени м органом. Строк повноважень тимчасової адміністрації н е може перевищувати одного р оку з дня її призначення . До у часті у тимчасовій адміністр ації згідно чт. 2 ст. 47 Закону Ук раїни "Про фінансові послуги та державне регулювання рин ків фінансових послуг" допус каються лише особи, які мають сертифікат Уповноваженого органу на право здійснення т имчасової адміністрації фін ансової установи.
Таким чином, відповідно до зазначених положень Зако ну України "Про фінансові пос луги та державне регулювання ринків фінансових послуг" у разі неплатоспроможності ді ючої кредитної спілки питанн я відновлення її платоспром ожності відносяться до компе тенції Уповноваженого орган у та призначеної ним тимчасо вої адміністрації.
Отже, процедури віднов лення платоспроможності, які передбачені Законом України "Про відновлення платоспром ожності боржника або визнанн я його банкрутом" не застосов уються до діючих кредитних с пілок, які не виконують своїх зобов"язань.
Також, у відповідності до Закону України "Про віднов лення платоспроможності бор жника або визнання його банк рутом" грошове зобов"язання - це зобов"язання боржника за платити кредитору певну грош ову суму відповідно до цивіл ьно-правового договору та на інших підставах, передбачен их цивільним законодавством України. До складу грошових з обов"язань боржника не зарах овуються зобов"язання перед засновниками (учасниками) бо ржника - юридичної особи, що ви никли з такої участі.
Грошові зобов"язання, що виникають у кредитної спілк и перед особами, які довірили спілці свої гроші кошти (вне ски, вклади), хоча й грунтують ся на договорах (угодах), але в ідповідно до Закону, вони обо в"язково пов"язані із членств ом, участю цих громадян у спіл ці.
Згідно із ст. 21 Закону Укр аїни "Про кредитні спілки" кре дитна спілка відповідно до с вого статусу приймає вступн і та обов"язкові пайові та інш і внески від членів спілки, з алучає на договірних умовах внески (вклади) своїх членів. Діяльність кредитної спілк и грунтується на принципах с амофінансування, доборовіль ності вступу та свободи вихо ду з кредитної спілки, рівноп равності членів кредитної с пілки, самоврядування, тощо. В ідповідно до зазначених заса д ніхто не може бути примушен ий вступати до кредитної спі лки, усі члени кредитної спіл ки мають рівні права, в тому ч ислі у разі голосування на за гальних зборах, незалежно ві д розміру пайового та інших внесків.
Таким чином, правове пол оження членів кредитної спіл ки, яке визначене законодавс твом, вказує, що грошове зобов "язання кредитної спілки з по вернення внеску (вклада) не мо же зараховуватися до складу грошового зобов"язання, що да є право на звернення громадя нина до господарського суду з заявою про визнання боржни ка - юридичної особи банкруто м, оскільки таке зобов"язання боржника виникло з участі (чл енства) в кредитній спілці (юр идичній особі).
Отже заява про порушенн я провадження у справі про ба нкрутство, діючої кредитної спілки, щодо якої не прийнято рішення про ліквідацію, не пі длягає розгляду в господарс ькому суді.
Враховуючи викла дене, суд не досліджує в даном у засіданні ознаки неплатосп роможності боржника, які вст ановлені ч. 3 ст. 6 Закону Украї ни "Про відновлення платоспр оможності боржника або визна ння його банкрутом" і мають бу ти досліджені у підготовчому засіданні.
В судовому засіданні пред ставником Кредитної спілки "Альянс Україна" подано к лопотання про затвердження угоди про врегулювання спо ру (мирової угоди) від 28.07.2010 року , укладену між Кредитною спіл кою "Альянс Україна" та Т овариством з обмеженою від повідальністю "Глобал-Капіта л", м. Київ та надано зазначену угоду.
Судом розглянуто дане кл опотання і встановлено, що во но задоволенню не підлягає, о скільки суд не наділений п равом згідно чинного законо давства затверджувати миро ву угоду по справі, із матер іалів якої вбачається, що в она не підлягає розгляду в господарському суді.
Пунктом першим частини п ершої статті 80 Господарськог о процесуального кодексу Укр аїни передбачено, що суд прип иняє провадження у справі, як що спір не підлягає вирішенн ю в господарських судах Укра їни.
Частиною 3 статті 80 Госпо дарського процесуального ко дексу України встановлено, щ о про припинення провадження у справі виноситься ухвала в якій мають бути вирішені пит ання про розподіл між сторон ами господарських витрат.
Відповідно до ст. 8 Декрет у Кабінету Міністрів України "Про державне мито" державне м ито підлягає поверненню, зок рема, у випадку припинення пр овадження у справі по п. 1 ст. 80 Г осподарського процесуально го кодексу України.
Враховуючи, що судові ви трати складаються зокрема і з державного мита, а також із в итрат на інформаційно-техні чне забезпечення судового пр оцесу (ст. 44 ГПК України), остан ні також підлягають повернен ню по аналогії закону (ст. 8 Цив ільного кодексу України), вра ховуючи, що алгоритми судово ї діяльності у справах конку рсного провадження грунтую ться також на нормах цивіль ного законодавства.
Враховуючи викладене, ке руючись ст.ст. 1, ч.1 ст. 5, ч. 7 ст. 12 Закону України "Про відновле ння платоспроможності боржн ика або визнання його банкру том", ст. 9 Закону України "Про кр едитні спілки", ст. 8 Цивільног о кодексу України, ст. 47, п. 1 с т. 80, 86, 115 Господарського процес уального кодексу України суд , -
У Х В А Л И В :
Припинити провадження у справі № 10/16-10.
Мораторій, введений ухвало ю суду від 11.02.2010 року скасувати .
Припинити повноваження р озпорядника майна Бахура Р .М.
Повернути платнику Това риству з обмеженою відпові дальністю "Глобал-Капітал" (м . Київ, вул. Нижній Вал, 21, код 24934026 ) державне мито в сумі 85-00 грн., п ерераховане платіжним доруч енням № 29 від 03.02.2010 р. та витрати н а інформаційно-технічне забе зпечення судового процесу в сумі 236-00 грн., перераховані пла тіжним дорученням № 21 від 03.02.2010 р .
Оригінали платіжних доруч ень № 29 від 03.02.2010 р. та № 21 від 03.02.2010 р . залишити в матеріалах справ и № 10/16-10.
Ухвалу направити згідно пе реліку.
Суддя
віддрук. 10 прим.
1 до справи,
2 Товариству з обмежено ю відповідальністю "Глобал-К апітал" м. Київ, вул. Ніжний Вал , 21
3 Кредитній спілці "Ал ьянс Україна" 21050, м. Вінниця, в ул. Червонохрестівська, 6,
4 Вінницькому обласному сек тору з питань банкрутства,
5 Головному управлінню стат истики у ВІнницькій області
6 ДВС в Ленінському районі м . Вінниці,
7 Установі банку боржника в Вінницькій філії АБ "Брокбіз несбанк",
8 Державному реєстратору В інницького міськвиконкому
9 Бахуру Руслану Миколайо вичу АДРЕСА_1
10 Ленінському районному суд у
Суд | Господарський суд Вінницької області |
Дата ухвалення рішення | 23.09.2010 |
Оприлюднено | 07.10.2010 |
Номер документу | 11514837 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Дніпропетровський апеляційний господарський суд
Лисенко Олена Миколаївна
Господарське
Господарський суд Вінницької області
Лабунська Т.І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні