Ухвала
від 27.11.2023 по справі 2-359/11
ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД

Номер провадження: 22-ц/813/8598/23

Справа № 2-359/11

Головуючий у першій інстанції Добров П. В.

Доповідач Драгомерецький М. М.

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙСУД

УХВАЛА

про залишення апеляційної скарги без руху

27.11.2023 року м. Одеса

Одеський апеляційний суд в складі судді судової колегії судової палати у цивільних справах Драгомерецького М.М., розглянувши питання про відкриття апеляційного провадження по справі за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на ухвалу Комінтернівського районного суду Одеської області про залишення позовної заяви без розгляду по справі за позовом ОСОБА_1 до Крижанівської сільської ради Комінтернівського району Одеської області, ОСОБА_2 про визнання права власності на земельну ділянку, повернення втрачених межових знаків, -

ВСТАНОВИВ:

25 вересня 2023 року ухвалою Комінтернівського районного суду Одеської області цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Крижанівської сільської ради Комінтернівського району Одеської області, ОСОБА_2 про визнання права власності на земельну ділянку, повернення втрачених межових знаків залишено без розгляду.

02 листопада 2023 року ОСОБА_1 подав через Комінтернівський районний суд Одеської області апеляційну скаргу на ухвалу Комінтернівського районного суду Одеської області від 25 вересня 2023 року про залишення позовної заяви без розгляду. У поданій апеляційній скарзі просить суд оскаржувану ухвалу визнати незаконною та скасувати, а матеріали справи повернути до суду першої інстанції для продовження розгляду справи по суті позовних вимог позивача та збирання доказів.

Також апелянт просить суд поновити йому строк на апеляційне оскарження ухвали суду та звільнити від сплати судового збору.

Перевіривши матеріали справи, приходжу до висновку, що провадження за апеляційною скаргою не може бути відкрито, апеляційну скаргу слід залишити без руху, за наступних підстав.

Відповідно до ч. 1, 2 ст.354ЦПК України апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, а на ухвалу суду - протягом п`ятнадцяти днів з дня його (її) проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його (її) проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження: на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду; на ухвали суду - якщо апеляційна скарга подана протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.

З матеріалів справи встановлено, що ОСОБА_1 подав апеляційну скаргу на ухвалу Комінтернівського районного суду Одеської області від 25 вересня 2023 року через канцелярію районного суду 02 листопада 2023 року, тобто з порушенням п`ятнадцятиденного строку на апеляційне оскарження, передбаченого ст. 354 ЦПК України. При цьому, в своїх вимогах, викладених в прохальній частині апеляційної скарги, просить поновити строк на апеляційне оскарження у зв`язку із тим, що судом першої інстанції був із запізненням сповіщений про вказану ухвалу.

Слід зазначити,що учасниксправи,якому повнерішення абоухвала судуне буливручені удень його(її)проголошення абоскладення,має правона поновленняпропущеного строкуна апеляційнеоскарження ухвали суду - якщо апеляційна скарга подана протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.

Суд поновлює пропущений процесуальний строк, встановлений законом, якщо визнає причини його пропуску поважними, за заявою учасника справи (ч. 1 ст. 127 ЦПК України).

З апеляційної скарги вбачається, що апелянтом повідомлено про невчасне сповіщення про існування оскаржуваної ухвали, але не надано будь-яких доказів невчасного отримання копії ухвали суду або доказів про те, що апелянт дізнався про оскаржувану ухвалу іншим чином.

З огляду на вказане, апеляційний суд вважає, що апелянту слід звернутись із вмотивованим клопотанням про поновлення строку на апеляційне оскарження, вказавши причини пропуску такого строку та надати відповідні докази.

Крім того, апелянтом не сплачено судовий збір за звернення із апеляційною скаргою, а в прохальній частині ухвали міститься клопотання про звільнення ОСОБА_1 від сплати судового збору.

Відповідно до вимог п. 3 ч. 4 ст.356ЦПК України до апеляційної скарги додаються документи, що підтверджують сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі, або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.

Статтею 1 Закону України «Про судовий збір» визначено, що судовий збір - збір, що справляється на всій території України за подання заяв, скарг до суду, за видачу судами документів, а також у разі ухвалення окремих судових рішень, передбачених цим Законом. Судовий збір включається до складу судових витрат.

Обов`язок осіб, які звертаються до суду, сплачувати судовий збір - це процесуальний обов`язок, визначений нормами процесуального права.

Судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.

Згідно вимогч.ч.1,3ст.136ЦПК Українисуд,враховуючи майновийстан сторони,може своєюухвалою відстрочитиабо розстрочитисплату судовогозбору навизначений строку порядку,передбаченому законом,але небільше якдо ухваленнясудового рішенняу справі.

Відповідно до ст. 8 Закону України від 08 липня 2011 року № 3674-VI «Про судовий збір»враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою за її клопотанням відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі, а також звільнити від його сплати за таких умов: 1) розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік; або 2) позивачами є: а) військовослужбовці; б) батьки, які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину-інваліда, якщо інший з батьків ухиляється від сплати аліментів; в) одинокі матері (батьки), які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину-інваліда; г) члени малозабезпеченої чи багатодітної сім`ї; ґ) особа, яка діє в інтересах малолітніх чи неповнолітніх осіб та осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена; або 3) предметом позову є захист соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров`ю.

Слід наголосити, що відстрочення сплати судового збору є правом, а не обов`язком суду, який, вирішуючи це питання, враховує майновий стан сторони, що є оціночним та залежить від доказів, якими обґрунтовується клопотання. Обґрунтування пов`язаних з цим обставин, які свідчать про неможливість або утруднення в здійсненні оплати судового збору, згідно зі статтями 12, 81 ЦПК України покладається на заінтересовану сторону (скаржника).

Дослідивши матеріали справи та подану апеляційну скаргу, апеляційний суд звертає увагу на те, що апелянтом не вказано правових підстав для звільнення його від сплати судового збору, зокрема, не надано відомостей які б свідчили про скрутне матеріальне становище або інших відомостей, які б давали підстави звільнити ОСОБА_1 від сплати судового збору за звернення із апеляційною скаргою.

Так, відповідно до ст. 4 Закону України «Про судовий збір», судовий збір за розгляд апеляційної скарги, поданої фізичною особою на ухвалу суду сплачується у розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Згідно зі ст. 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2023 рік» з 01 січня 2023 року розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб становить 2684 гривень.

Таким чином, сума судового збору, що підлягає сплаті при подачі апеляційної скарги становить 536,80 гривень (2684 грн.*0,2).

Тому, апелянту слід сплатити судовий збір в сумі 536,80 гривень на розрахунковий рахунок: Отримувач коштів: ГУК в Од.обл./Малиновськ. р-н/22030101. Код отримувача (код за ЄДРПОУ): 37607526. Банк отримувача: Казначейство України (ел. адм. подат.). Код банку отримувача (МФО): 899998. Рахунок отримувача: UA428999980313161206080015757. Код класифікації доходів бюджету: 22030101. Призначення платежу*;101


(код клієнта за ЄДРОПУ для юридичних осіб (доповнюється зліва нулями до восьми цифр, якщо значущих цифр менше 8), реєстраційний номер облікової картки платника податків фізичної особи (завжди має 10 цифр) або серія та номер паспорта громадянина України, в разі якщо платник через свої релігійні переконання відмовився від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомив про це відповідний орган Міністерства доходів і зборів України і має відповідну відмітку у паспорті); Судовий збір, за позовом
(ПІБ чи назва установи організації), Одеський апеляційний суд (назва суду, де розглядається справа).

Оригінал квитанції про сплату судового збору необхідно направити на адресу Одеського апеляційного суду (65078, м. Одеса, вул. Івана та Юрія Лип, 24-а; або E-mail: inbox@aod.court.gov.ua).

Отже, підсумовуючи викладене, слід вказати, що апеляційна скарга подана із порушенням вимог ЦПК України щодо строку на апеляційне оскарження та сплати судового збору.

За наведених обставин вважаю, відповідно до ч. 3 ст.357ЦПК України апеляційну скаргу ОСОБА_1 слід залишити без руху та роз`яснити апелянту необхідність звернення із клопотанням про поновлення строку на апеляційне оскарження та сплати судового збору.

Частиною 2 ст.357ЦПК України передбачено, що до апеляційної скарги, яка оформлена з порушенням вимог, встановлених ст. 356 ЦПК України, а також у разі несплати суми судового збору, застосовуються положення ст. 185 ЦПК України, яка передбачає залишення позовної заяви (апеляційної скарги) без руху з наданням строку для усунення виявлених судом недоліків.

За вказаних обставин, апеляційну скаргу слід залишити без руху та надати строк для усунення виявлених судом недоліків.

Враховуючи наведене та керуючись ст. ст. 185, 354, 356, 357 ЦПК України, -

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 на ухвалу Комінтернівського районного суду Одеської області про залишення позовної заяви без розгляду - залишити без руху.

Надати скаржнику десятиденний строк, з дня отримання копії даної ухвали, для усунення вказаних в ухвалі недоліків.

Роз`яснити, що в разі невиконання зазначених вимог у встановлений строк, апеляційна скарга буде визнана неподаною та повернута.

Ухвала набирає законної сили з дня її підписання та може бути оскаржена лише в частині визначення розміру судового збору безпосередньо до Верховного Суду протягом тридцяти днів шляхом подання касаційної скарги.

Суддя Одеського апеляційного суду М.М. Драгомерецький

СудОдеський апеляційний суд
Дата ухвалення рішення27.11.2023
Оприлюднено29.11.2023
Номер документу115217162
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —2-359/11

Ухвала від 11.11.2024

Цивільне

Комінтернівський районний суд Одеської області

Вінська Н. В.

Постанова від 03.10.2024

Цивільне

Одеський апеляційний суд

Драгомерецький М. М.

Ухвала від 10.03.2011

Цивільне

Біляївський районний суд Одеської області

Калінюк Р. Б.

Ухвала від 26.03.2024

Цивільне

Одеський апеляційний суд

Драгомерецький М. М.

Ухвала від 28.12.2023

Цивільне

Одеський апеляційний суд

Драгомерецький М. М.

Ухвала від 13.12.2023

Цивільне

Мурованокуриловецький районний суд Вінницької області

Тучинська Н. В.

Ухвала від 08.12.2023

Цивільне

Мурованокуриловецький районний суд Вінницької області

Тучинська Н. В.

Ухвала від 27.11.2023

Цивільне

Одеський апеляційний суд

Драгомерецький М. М.

Ухвала від 25.09.2023

Цивільне

Комінтернівський районний суд Одеської області

Добров П. В.

Ухвала від 25.09.2023

Цивільне

Комінтернівський районний суд Одеської області

Добров П. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні