ДНІПРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД
Провадження № 22-з/803/768/23 Справа № 214/9094/19 Суддя у 1-й інстанції - Суддя у 2-й інстанції - Агєєв О. В.
УХВАЛА
про відмову у відводі
27 листопада 2023 року м.Кривий Ріг
Суддя Дніпровського апеляційного суду Агєєва О.В., розглянувши заяву ОСОБА_1 про відвід колегії суддів Дніпровського апеляційного суду Тимченко Олени Олександрівни, Остапенко Вікторії Петрівни та Зубакової Вікторії Петрівни у цивільній справі № 214/9094/19 за позовом ОСОБА_1 до Російської Федерації, Акціонерного товариства «Сбербанк», назва якого змінилась на Акціонерне товариство «Міжнародний резервний банк», Публічного акціонерного товариства «Акціонерний комерційний промислово-інвестиційний банк» про відшкодування моральної шкоди,
ВСТАНОВИВ:
В провадженні Дніпровського апеляційного суду перебуває цивільна справа № № 214/9094/19 за позовом ОСОБА_1 до Російської Федерації, Акціонерного товариства «Сбербанк», назва якого змінилась на Акціонерне товариство «Міжнародний резервний банк», Публічного акціонерного товариства «Акціонерний комерційний промислово-інвестиційний банк» про відшкодування моральної шкоди, за апеляційними скаргами позивача ОСОБА_1 на ухвалуСаксаганського районногосуду м.Кривого РогуДніпропетровської областівід 29травня 2023року таУповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію Акціонерного товариства «Міжнародний резервний банк», Публічного акціонерного товариства «Акціонерний комерційний промислово-інвестиційний банк» на рішення Саксаганського районного суду м. Кривого Рогу Дніпропетровської області від 28 вересня 2022 року.
Згідно з протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями Дніпровського апеляційного суду від 05.06.2023 року визначено колегію суддів для розгляду цієї справи: головуючий суддя (суддя-доповідач) Тимченко О.О., судді Мірута О.А., Хейло Я.В.
Ухвалою Дніпровського апеляційного суду від 04 липня 2023 року з апеляційну скаргу Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію Акціонерного товариства «Міжнародний резервний банк» на рішення Саксаганського районного суду м. Кривого Рогу Дніпропетровської області від 28 вересня 2022 року залишено без руху для сплати судового збору за подання апеляційної скарги.
У зв`язку з неможливістю розгляду справи членами колегії Мірутою О.А., Хейло Я.В., протоколом повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями Дніпровського апеляційного суду від 22.09.2023 року визначено колегію суддів для розгляду цієї справи: головуючий суддя (суддя-доповідач) Тимченко О.О., судді Зубакова В.П., Остапенко В.О.
Ухвалою Дніпровськогоапеляційного судувід 26 вересня 2023року відкритоапеляційне провадженняпо апеляційнійскарзі ОСОБА_1 на ухвалу Саксаганського районного суду м. Кривого Рогу Дніпропетровської області від 29 травня 2023 року.
Ухвалою Дніпровського апеляційного суду від 26 вересня 2023 року поновлено строк на апеляційне оскарження та відкрито провадження за апеляційними скаргами Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію Акціонерного товариства «Міжнародний резервний банк», Публічного акціонерного товариства «Акціонерний комерційний промислово-інвестиційний банк» на рішення Саксаганського районного суду м. Кривого Рогу Дніпропетровської області від 28 вересня 2022 року.
Ухвалою суду від 10 жовтня 2023 року визнано відвід, заявлений ОСОБА_1 06 жовтня 2023 року, суддям Тимченко О.О., Зубаковій В.П., Остапенко В.О. неогрунтованим та передано справу № 214/9094/19 до канцелярії суду для автоматизованого розподілу даної цивільної справи між суддями Дніпровського апеляційного суду з метою вирішення питання про відвід колегії суддів Дніпровського апеляційного суду Тимченко О.О., Зубаковій В.П., Остапенко В.О.
Ухвалою Дніпровського апеляційного суду від 16 жовтня 2023 року в задоволенні заяви ОСОБА_1 про відвід колегії суддів Тимченко О.О., Зубаковій В.П., Остапенко В.О. відмовлено.
Ухвалою суду від 01 листопада 2023 року підготовчі дії закінчено, справу призначено до розгляду 15 листопада 2023 року.
Ухвалою суду від 15 листопада 2023 року у задоволенні заяви ОСОБА_1 про відвід головуючого судді Тимченко О.О. відмовлено.
Ухвалою суду від 15 листопада 2023 року залучено до участі у справі № 214/9094/19 в якості третьої особи без самостійних вимог на боці відповідача Акціонерного товариства «Міжнародний резервний банк» - Фонд гарантування вкладів фізичних осіб.
Ухвалою суду від 22 листопада 2023 року в задоволенні заяви ОСОБА_1 про забезпечення представникам позивача ОСОБА_1 ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 проведення всіх без винятку судових засідань по справі в режимі відеоконференції у справі № 214/9094/19, відмовлено.
23 листопада 2023 року через систему Електронний суд надійшла заява ОСОБА_1 про відвід суддів Тимченко О.О., Зубакової В.П., Остапенко В.О.
Заява про відвід колегії суддів мотивована тим, що порушено право заявника на вільний вибір свого захисника. Ухвалою від 15.11.2023 року по даному провадженню залучено до участі у цивільній справі № 214/9094/19 за позовом ОСОБА_1 до Російської Федерації, Акціонерного товариства «Сбербанк», назва якого змінилась на АТ «Міжнародний резервний банк», ПАТ «Акціонерний комерційнийпромислово-інвестиційнийбанк»про відшкодування моральної шкоди, в якості третьої особи без самостійних вимог на боці відповідача Акціонерного товариства «Міжнародний резервний банк» - Фонд гарантування вкладів фізичних осіб, однак вирішення питання про залучення до участі в справі відповідача, співвідповідача чи третьої особи належить до повноважень суду першої інстанції. Позовна заява не міститься вимог щодо залучення до інших учасників справи, а при відкритті провадження у справі, суд першої інстанції вказаного питання не вирішував.
Вказане відповідно до п.п.4,5 ч.1 ст.36 ЦПКУ викликає сумнів у неупередженості та об`єктивності суду та є підставою для відводу суддів Тимченко О.О., Зубакової В.П., Остапенко В.О.
Ухвалою Дніпровського апеляційного суду від 24 листопада 2023 року заяву ОСОБА_1 про відвід колегії суддів Дніпровського апеляційного суду передано до канцелярії Дніпровського апеляційного суду для визначення судді в порядку, передбаченому частиною 3 статті 40 ЦПК України.
Згідно із протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 24 листопада 2023 року для розгляду заяви про відвід суддів визначено суддю Агєєва О.В.
Розглянувши заяву ОСОБА_1 про відвід колегії суддів Дніпровського апеляційного суду, апеляційний суд вважає, що вона не підлягає задоволенню з огляду на наступне.
Відповідно до частини 3 статті 40 ЦПК України, якщо суд доходить висновку про необґрунтованість заявленого відводу і заява про такий відвід надійшла до суду за три робочі дні (або раніше) до наступного засідання, вирішення питання про відвід здійснюється суддею, який не входить до складу суду, що розглядає справу, і визначається у порядку, встановленому частиною першоюстатті 33 цього Кодексу. Такому судді не може бути заявлений відвід.
За частинами 7, 8 статті 40 ЦПК Українивирішення питання про відвід суддею, який не входить до складу суду, здійснюється протягом двох робочих днів, але не пізніше призначеного засідання по справі. Відвід, який надійшов поза межами судового засідання, розглядається судом у порядку письмового провадження. Суд вирішує питання про відвід судді без повідомлення учасників справи.
Відповідно до частини 13 статті 7ЦПК України розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, якщо цим Кодексом не передбачено повідомлення учасників справи. У такому випадку судове засідання не проводиться.
Підстави для відводу судді встановлені статтею 36 ЦПК України, згідно з якою суддя не може розглядати справу і підлягає відводу (самовідводу), якщо зокрема було порушено порядок визначення судді для розгляду справи чи є інші обставини, що викликають сумнів в неупередженості або об`єктивності судді.
Суддя підлягає відводу (самовідводу) також за наявності обставин, встановлених статтею 37цього Кодексу (недопустимість повторної участі судді в розгляді справи).
Незгода сторони з процесуальними рішеннями судді, рішення або окрема думка судді в інших справах, висловлена публічно думка судді щодо того чи іншого юридичного питання не може бути підставою для відводу.
Апеляційний суд звертає увагу на те, що стандарт безсторонності ґрунтується насамперед на тому, що судді мають розглядати справи на основі фактів та згідно з законом, без жодних обмежень, неналежного впливу, спонукання, тиску, погроз чи втручань, прямих чи непрямих, з будь-чийого боку або з будь-якої причини. Також неупередженість стосується способу мислення або ставлення суду до питань і сторін у конкретній справі. Тож слово "неупереджений" передбачає виключення (усунення) розумних та обґрунтованих сумнівів щодо упередженості судді, як реальної, так і суб`єктивної.
Варто зауважити, що жодна норма національного права не визначає зміст нормативної конструкції "неупередженість" ("безсторонність") судді", а тому під час з`ясування основних критеріїв неупередженості суд апеляційної інстанції вважає за потрібне керуватися джерелами міжнародного права, зокрема принципами, сформульованими у практиці Європейського суду з прав людини.
Згідно з усталеною практикою Європейського суду з прав людини обґрунтованість підстав для надання висновку щодо безсторонності суду для мети пункту 1 статті 6 Конвенції має встановлюватися згідно з:
"об`єктивним критерієм", який передбачає, що встановлення наявності упередженості суду (суддів) має бути визначено окремо від поведінки судді, тобто має бути з`ясовано, чи є очевидні факти, що можуть поставити під сумнів його безсторонність. Своєю чергою вирішальне значення має саме наявність відповідних обставин, підтверджених належними та допустимими доказами, які свідчать про обґрунтованість сумніву в неупередженості суду, а позиція зацікавленої сторони є важливою, але не вирішальною;
"суб`єктивним критерієм", який вимагає оцінки реальних дій окремого судді під час розгляду конкретної справи і тільки після встановлення фактів у поведінці судді, які можна кваліфікувати як прояв упередженості, можливо поставити під сумнів його безсторонність.
Отже, для підтвердження порушення (або можливого порушення) суддею принципу неупередженості, заявнику потрібно довести наявність відповідних зазначених вище суб`єктивних та/або об`єктивних елементів стандарту неупередженості (зокрема, але не винятково, йдеться про такі ознаки, як особисте переконання та поведінка конкретного судді, що вказують на його безпосередню зацікавленість у результатах розв`язання справи, неналежне забезпечення конкретним судом та його складом, визначеним для розгляду справи, дотримання процесуальних прав і свобод сторін та осіб, які беруть участь у справі, тощо).
Слід зауважити, що не можуть бути підставою для відводу суддів заява, яка містить тільки припущення про існування відповідних обставин, не підтверджених належними, достатніми, достовірними і допустимими доказами. Тому відвід має бути вмотивований, тобто в ньому неодмінно мають бути наведені аргументи, а до самої заяви долучені відповідні докази, які підтверджують наявність підстав для відводу.
Зі змісту заяви ОСОБА_1 про відвід колегії суддів Тимченко О.О., Зубакової В.П., Остапенко В.О., вбачається,що обставини через які позивачем заявлено відвід у цій справі, фактично зводяться до його незгоди з винесеним процесуальним судовим рішенням щодо відмови у задоволенні клопотання позивача про забезпечення представникам позивача ОСОБА_1 проведення судових засідань в режимі відеоконференції та щодо залучення до участі у справі в якості третьої особи без самостійних вимог на боці відповідача Акціонерного товариства «Міжнародний резервний банк» - Фонду гарантування вкладів фізичних осіб. У позивача виникає сумнів щодо неупередженості та об`єктивності суду, відповідно до п.п. 4,5 ч. 1 ст. 36 ЦПК України.
Враховуючи, що заява про відвід суддів не містить аргументи, підтверджені належними, достатніми, достовірними і допустимими доказами, апеляційний суд приходить до висновку про необґрунтованість вказаної заяви.
З огляду на наведене, доводи ОСОБА_1 в заяві про відвід колегії суддів, не є правовими підставами для відводу суддів в розумінні статей 36, 37 ЦПК України, а тому заява про відвід суддів задоволенню не підлягає.
Керуючись статтями 36, 37, 40 ЦПК України, апеляційний суд
УХВАЛИВ:
В задоволенні заяви ОСОБА_1 про відвід колегії суддів Дніпровського апеляційного суду Тимченко Олени Олександрівни, Остапенко Вікторії Олександрівни та Зубакової Вікторії Петрівни відмовити.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання і оскарженню в касаційному порядку не підлягає.
Суддя Дніпровського
апеляційного О.В.Агєєв
Суд | Дніпровський апеляційний суд |
Дата ухвалення рішення | 27.11.2023 |
Оприлюднено | 29.11.2023 |
Номер документу | 115228788 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Заява про відвід судді |
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні