ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ВІННИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
вул. Пирогова, 29, м. Вінниця, 21018, тел./факс (0432)55-80-00, (0432)55-80-06 E-mail: inbox@vn.arbitr.gov.ua
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"27" листопада 2023 р. Cправа № 902/1223/23
Господарський суд Вінницької області у складі головуючого судді Маслія І.В., розглянувши без виклику сторін за наявними матеріалами в порядку спрощеного позовного провадження матеріали господарської справи
за позовом: Товариства з обмеженою відповідальністю "ВІННИЦЯГАЗ ЗБУТ" (вул. Хмельніцьке шосе, буд.23, м. Вінниця, 21036)
до: Товариства з обмеженою відповідальністю "РЕДАКЦІЯ ГАЗЕТИ "ВІННИЦЬКА ГАЗЕТА" (вул. Оводова, 15, м. Вінниця, 21050)
про: стягнення 101649,6 грн.
ВСТАНОВИВ :
Товариство з обмеженою відповідальністю "ВІННИЦЯГАЗ ЗБУТ" звернулось до Господарського суду Вінницької області з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "РЕДАКЦІЯ ГАЗЕТИ "ВІННИЦЬКА ГАЗЕТА" про стягнення 101549,6 грн., з яких 56486, 33 грн. - основний борг, 2135,65 грн. - 3% річні, 7879,19 грн. - інфляційні витрати, 35148,43 - пеня.
Позовні вимоги обґрунтовані неналежним виконання відповідачем взятих на себе зобов`язань за договором постачання природного газу для потреб непобутових споживачів №41АР217-6230-21 від 01.06.2021, в частині оплати за поставлений природний газ.
Ухвалою суду від 25.09.2023 за вказаним позовом відкрито провадження у справі №902/1223/23 в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін (без проведення судового засідання). Даною ухвалою встановлено сторонам строки для вчинення процесуальних дій, зокрема, на подання відповідачем відзиву на позовну заяву.
Вказана ухвала направлена позивачу на електронну адресу зазначену в позовній заяві, відповідачу ухвала про відкриття провадження у справі направлялась, засобами поштового зв`язку.
19.10.2023 до суду від відповідача надійшов відзив на позовну заяву в якому останній частково визнає заборгованість за спожитий газ в розмірі 933 кб.м. за ціною визначеною додатковою угодою № ДУ-4/41АР217-6230-21 від 01.10.2021 у розмірі 37.67389000 грн за 1 куб. м. газу, оскільки вважає, що додаткові угоди про збільшення вартості 1 куб. м. газу між сторонами не підписувались, а тому є неналежними доказами зміни вартості. З огляду на викладене відповідач просить частково задовольнити позов лише в частині основного боргу в сумі 35 149,74 грн в решті позову відмовити.
24.10.2023 від позивача до суду надійшла відповідь на відзив, в якій останній спростовує твердження позивача викладені у відзиві на позовну заяву та просить суд задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.
31.10.2023 до суду від відповідача надійшли заперечення, в яких відповідач повторно заперечує суму основного боргу та вірність нарахування на дану заборгованість пені, 3% річних та інфляційних втрат. Крім того, до даного заперечення відповідачем подано клопотання про зменшення розміру заявленої до стягнення пені до 10 %.
Враховуючи положення ст.ст. 13, 74 ГПК України якими в господарському судочинстві реалізовано конституційний принцип змагальності судового процесу, суд вважає, що господарським судом, в межах наданих йому повноважень, створені належні умови для надання сторонами доказів та заперечень та здійснені всі необхідні дії для забезпечення сторонами реалізації своїх процесуальних прав.
Розглядаючи дану справу, суд з урахуванням ч. 2 ст. 11 ГПК України та ст. 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" приймає до уваги припис ч. 1 ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, якою закріплене право особи на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку.
Розглянувши матеріали справи, з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.
01.06.2021 р. між Товариством з обмеженою відповідальністю "ВІННИЦЯГАЗ ЗБУТ" (далі позивач, в договорі Постачальник) та Товариства з обмеженою відповідальністю "РЕДАКЦІЯ ГАЗЕТИ "ВІННИЦЬКА ГАЗЕТА" (відповідач, в договорі Споживач) укладено договір №41АР217-6230-21 постачання приводного газу для потреб непобутових споживачів (далі Договір).
Постачальник зобов`язується передати у власність Споживачу у 2021 році природний газ (далі - газ), а Споживач зобов`язується прийняти та оплатити вартість газу у розмірах, строки та порядку, що визначені Договором (п. 1.1. Договору).
Обсяг переданого (спожитого) газу за розрахунковий період (пункт 4.1 Договору), що підлягає оплаті Споживачем, визначається на межі балансової належності між Оператором ГРМ га Споживачем на підставі даних комерційних вузлів обліку (лічильників газу), визначених в заяві-приєднанні до договору розподілу природною газу, укладеного між Оператором ГРМ та Споживачем, а також з урахуванням процедур, передбачених Кодексом ГРМ. Постачання та споживання підтверджених обсягів газу протягом місяця здійснюється, як правило, в рівномірному режимі, виходячи із середньодобової норми (далі - добова норма), яка визначається шляхом ділення місячною підтвердженою обсягу газу на кількість днів протягом цього місяця, або згідно узгодженого сторонами графіку до 25-го (двадцять п`ятого) числа місяця, що передує місяцю постачання у випадку, якщо споживання здійснюється протягом місяця нерівномірно. У разі нерівномірного щодобового споживання газу, який підлягає постачанню у місяці постачання, Споживач зобов`язаний до 10:00 год. дня, що передує дню. з якою змінюється плановий обсяг газу, надати Постачальнику заявку про збільшення/зменшення планового обсягу газу із зазначенням планованих щодобових обсягів споживання газу на наступний (залишковий) період місяця постачання. У разі необхідності коригування обсягів планованого споживання природного газу у газовій добі споживання. Споживач зобов`язаний надіслати скореговану заявку про збільшення/зменшення планового обсягу газу на добу постачання не пізніше ніж 18:00 год газової доби постачання природною газу. Заявка також має містити плановані щодобові обсяги споживання газу на наступний (залишковий) період місяця постачання. Заявки надаються Споживачем на електронну адресу Постачальника, з наступним направленням заявок у письмовому вигляді на адресу Постачальника. Не підлягають зміні обсяги газу, що вже фактично поставлені Споживачу (п. 2.3. Договору).
Обсяг споживання природного газу споживачем у розрахунковому періоді не повинен перевищувати підтверджений обсяг природного газу. Допускається відхилення споживання обсягу природного газу протягом розрахунковою періоду в розмірі ± 10% від підтвердженого обсягу природного газу у відповідну газову добу (п. 2.4 Договору).
Визначення (звіряння) фактичного обсягу поставленого (спожитого) природного газу між Сторонами здійснюється в наступному порядку:
- За підсумками розрахункового періоду Споживач до 05 числа місяця, наступною за розрахунковим, зобов`язаний надати Постачальнику копію відповідного акта про фактичний об`єм (обсяг) розподіленого (протранспортованого) природного газу Споживачу за розрахунковий період, що складений між Оператором ГРМ та Споживачем, відповідно до вимог Кодексу ГРМ;
- На підставі отриманих від Споживача даних та/або даних Оператора ГТС Постачальник протягом трьох робочих днів готує та надає Споживачу два примірники акта приймання-передачі природного газу за розрахунковий період, підписані уповноваженим представником Постачальника або з використанням відповідно до Закону України "Про електронні довірчі послуги", «Про електронні документи та електронний документообіг» та Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність";
- Споживач протягом двох днів з дати одержання акта приймання-передачі природного газу зобов`язується повернути Постачальнику один примірник оригіналу акта приймання-передачі природного газу, підписаний уповноваженим представником Споживача, або надати в письмовій формі мотивовану відмову від підписання акта приймання-передачі природного газу;
- У випадку відмови від підписання акту приймання-передачі газу Споживачем, обсяг постачання (споживання) газу встановлюється Постачальником в односторонньому порядку, на підставі даних Оператора ГРМ чи Оператора ГТС. Споживач в такому разі не позбавлений права звернутись до суду за вирішенням спору з приводу обсягів спожитого газу. До прийняття рішення судом та набрання таким рішенням законної сили, обсяг спожитого газу та вартість послуг з його постачання встановлюється відповідно до даних Постачальника. У випадку не повернення Споживачем підписаного оригіналу акту приймання-передачі газу, або ненадання письмової обґрунтованої відмови від його підписання протягом 2 календарних днів з дати отримання, такий акт вважається підписаним Споживачем, а обсяг спожитого газу встановлюється відповідно до даних Постачальника;
- Сторони домовилися, що до моменту обміну оригіналами актів приймання-передачі газу, скановані копії підписаних Сторонами актів приймання-передачі газу, надіслані Сторонами одна одній по електронній пошті за адресами, які зазначені в розділі 10 Договору, мають силу оригіналу (п. 2.5. Договору).
Розрахунки за поставлений Споживачеві газ здійснюються за цінами, що вільно встановлюються між Постачальником та Споживачем Підписуючи цей договір Споживач підтверджу що ознайомлений з тим, що протягом дії договору ціна на газ може змінюватись, про що Сторони укладатимуть відповідні додатком угоди. Підписуючи цей договір. Споживач підтверджує що йому надане належне повідомлення про порядок зміни ціни газу протягом, дії Договору і ніяких інших повідомлень про зміну ціни газу не вимагається (п. 3.1. Договору).
Ціна одного кубічного метру (куб. м.) природного газу без урахування податку на додану вартість становить 10,50833233 грн, крім того компенсація вартості послуги доступу до потужності становить 0,13657600 грн. Ціна одного кубічного метру природного газу з урахуванням компенсації вартості послуги доступу до потужності складає 10,64490833 грн. Податок на додану вартість становить 2,12898167 грн. Всього ціна одного кубічного метру природного газу становить 12,77389000 грн (п. 3.2. Договору).
Зміна ціни узгоджується шляхом підписання додаткової угоди до цього Договору (п. 3.3. Договору).
Сторони домовились, що ціна газу, розрахована відповідно до пунктів 3.2. та 3.3 цього Договору, застосовується Сторонами при складанні актів приймання-передачі газу та розрахунках за цим Договором (п. 3.4. Договору).
Місячна вартість газу визначається як добуток ціни газу та загального обсягу фактично поставленого (спожитого) газу, визначеного згідно з розділом 2 цього Договору. Загальна сума Договору складається із місячних сум вартості газу поставленого Споживачеві за даним Договором (п. 3.5. та п. 3.6. Договору).
Розрахунковий період за Договором становить один календарний місяць. Оплата газу за Договором здійснюється Споживачем виключно грошовими коштами у національній валюті України - гривні в наступному порядку: - оплата в розмірі 100% (сто відсотків) здійснюється Споживачем до 28 числа місяця, що передує місяцю поставки Остаточний розрахунок за фактично переданий Постачальником газ здійснюється Споживачем до десятого числа місяця, наступного за звітним (п. 4.1. та 4.2. Договору).
За невиконання або неналежно виконання своїх зобов`язань за Договором Сторони несуть відповідальність згідно з Договором і чинним законодавством України. У разі порушення Споживачем строків оплати, передбачених розділом 4 Договору. Споживач сплачує Постачальнику пеню в розмірі подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла в період, за який сплачується пеня, від суми простроченого платежу, за кожен день прострочення платежу (п. 6.1, та п.п. 6.2.1 Договору).
Цей Договір набуває чинності з дати його підписання уповноваженими представниками Сторін та скріплення їх підписів печатками Сторін (за наявності) і діє в частині постачання газу з газової доби, з якої Споживач включений до Реєстру споживачів ТОВ " ВІННИЦЯГАЗ ЗБУТ" в інформаційній платформі оператора ГТС до 31.12.2021 року, а в частині проведення розрахунків - до їх повного здійснення (п. 9.1. Договору).
Сторони домовились, що строк позовної давності, у тому числі щодо стягнення основної заборгованості, пені, штрафів, інфляційних нарахувань, відсотків річник компенсацій встановлюється тривалістю у 3 (три) роки (п. 9.12. Договору).
Договір вважається продовженим (пролонгованим) на наступний календарний рік, якщо за місяць до закінчення строку дії Договору жодною зі Сторін не буде заявлено про припинення його дії. Кількість пролонгація необмежена. При цьому Сторони укладають додаткову угоду до цього Договору, в якій визначать плановий обсяг постачання природнього газу (п. 9.15. Договору).
До договору між сторонами підписано Додатки 1, 2 та 3 в яких визначено плановий обсяг постачання газу у 2021 р по місяцях та перелік, місце знаходження точки комерційного обліку Споживача та контактні данні і режим роботи Постачальника.
01.07.2021 між сторонами підписана та скріплена печатками сторін додаткова угода №ДУ-1/41АР217-6230-21 до Договору постачання природного газу для потреб непобутових споживачів №41АР217-6230-21 від 01.06.2021 р., відповідно до якої сторони погодили внести зміни в п. 3.3. Договору, а саме починаючи з 01 липня 2021 року Ціна одною кубічного метру (куб м.) природного газу без урахування податку на додану вартість становить 12.92499900 грн., крім того компенсація вартості послуги доступу до потужності становить 0,13657600 грн. Ціна одного кубічного метру природного газу з урахуванням компенсації вартості послуги доступу до потужності складає 13.0615/500 грн. Податок на додану вартість становить 2.61231500 грн. Всього ціна одного кубічною метру природного газу становить 15.67389000 грн. Решта умов договору запишається незмінною і обов`язковою для виконання Сторонами.
01.08.2021 між сторонами підписана та скріплена печатками сторін додаткова угода № ДУ-2/41АР217-6230-21, відповідно до якої сторони погодили внести зміни в п. 3.3. Договору, а саме починаючи з 01 серпня 2021 року Ціна одного кубічного метру (куб.м) природного газу без урахування податку на додану вартість становить 16,44675733 грн., крім того компенсація вартості послуги доступу до потужності становить 0,13657600 грн. Ціна одного кубічного метру природного газу з урахуванням компенсації вартості послуги доступу до потужності складає 16,58333333 грн. Податок на додану вартість становить 3.31666667 грн. Всього ціна одного кубічного метру природного газу становить 19,90000000 грн. Решта умов договору запишається незмінною і обов`язковою для виконання Сторонами.
01.09.2021 між сторонами підписана та скріплена печатками сторін додаткова угода №ДУ-3/41АР217-6230-21, відповідно до якої сторони погодили внести зміни в п. 3.3. Договору, а саме починаючи з 01 вересня 2021 року Ціна одного кубічного метру (куб.м.) природного газу без урахування податку на додану вартість становить 24,75000000 грн. крім того компенсація вартості послуги доступу до потужності становить 0,13657600 грн. Ціна одною кубічного метру природного газу з урахуванням компенсації вартості послуги доступу до потужності складає 24,88657600 грн. Податок на додану вартість становить 4,97731520 грн. Всього ціна одного кубічного метру природного газу становить 29,66389120 грн. Решта умов договору залишається незмінною і обов`язковою для виконання Сторонами.
01.10.2021 між сторонами підписана та скріплена печатками сторін додаткова угода №ДУ-4/41АР217-6230-21, відповідно до якої сторони погодили внести зміни в п. 3.3. Договору, а саме починаючи з 01 жовтня 2021 року Ціна одного кубічного метру (куб м.) природного газу без урахування податку на додану вартість становить 31.25833233 гри.. крім того компенсація вартості послуги доступу до потужності становить 0,13657600 гри Ціна одною кубічного метру природною газу з урахуванням компенсації вартості послуги доступу до потужності складає 31.39490333 гри Податок на додану вартість становить 6.27898167 грн. Всього ціна одного кубічного метру природного газу становить 37,67389000 грн Решта умов договору залишається незмінною і обов`язковою для виконання Сторонами.
Крім того, в матеріалах справи містяться Додаткові угоди підписані та скріплені печаткою зі сторони позивача та не підписані відповідачем, а саме:
- № ДУ-5/41АР217-6230-21 від 31.12.2021 відповідно до умов якої, сторони домовились викласти з 01.01.2022 року п.1.1. Договору в наступній редакції: « 1.1. Постачальник зобов`язується передати у власність Споживачу в 2021 - 2022 роках природний газ (далі - газ), а Споживач зобов`язується прийняти та оплатити вартість газу у розмірах, строки та порядку, що визначені Договором.». Сторони домовились доповнити з 01.01.2022 року пункт 1.2. Договору наступним абзацом: «Річний плановий обсяг постачання газу в 2022 року до 590 куб. м.». Сторони домовились доповнити з 01.01.2022 року Додаток 1 до Договору плановими обсягами постачання газу. Сторони домовились викласти п. 9.1. Договору в наступній редакції: « 9,1. Цей Договір набуває чинності з дати його підписання уповноваженими представниками Сторін та скріплення їх підписів печатками Сторін (за наявності) і діє в частині постачання газу з газової доби, з якої Споживач включений до Реєстру споживачів ТОВ ВІННИЦЯГАЗ ЗБУТ в інформаційній платформі оператора ГТС до 31.12.2022 року, а в частині проведення розрахунків - до їх повного здійснення.» Згідно п. 3.3. Договору, Сторони домовились про узгодження ціни на газ за Договором, починаючи з 01.01.2022 року на рівні: Ціна одного кубічного метра (куб. м.) природного газу без урахування податку на додану вартість становить 31,25833233 гривень, крім того компенсація вартості послуги доступу до потужності становить 0,136576 гривень без ПДВ. Ціна одного кубічного метру (куб. м.) природного газу з урахуванням компенсації вартості послуги доступу до потужності складає 31,39490833 грн. Податок на додану вартість становить 6,27898167 грн. Всього ціна газу за один кубічний метр становить 37,67389 грн. Всі інші положення Договору залишаються незмінними та обов`язковими для виконання Сторонами.
- № ДУ-6/41АР217-6230-21 від 01.01.2022 відповідно до якої сторони погодили внести зміни в п. 3.3. Договору, а саме починаючи з 01 січня 2022 року Ціна одного кубічного метру (куб.м.) природного газу без урахування податку на додану вартість становить 54,59166667 грн., крім того компенсація вартості послуги доступу до потужності становить 0,13657600 грн. Ціна одного кубічного метру природного газу з урахуванням компенсації вартості послуги доступу до потужності складає 54,72824267 грн. Податок на додану вартість становить 10,94564853 грн. Всього ціна одного кубічного метру природного газу становить 65,67389120 грн. Решта умов договору залишається незмінною і обов`язковою для виконання Сторонами.
- № ДУ-7/41АР217-6230-21 від 01.02.2022 відповідно до якої сторони погодили внести зміни в п. 3.3. Договору, а саме починаючи з 01 лютого 2022 року Ціна одного кубічного метру (куб.м.) природного газу без урахування податку на додану вартість становить 40,83333333 грн, крім того компенсація вартості послуги доступу до потужності становить 0,13657600 грн. Ціна одного кубічного метру природного газу з урахуванням компенсації вартості послуги доступу до потужності складає 40,96990933 грн. Податок на додану вартість становить 8,19398187 грн. Всього ціна одного кубічного метру природного газу становить 49,16389120 грн. Решта умов договору залишається незмінною і обов`язковою для виконання Сторонами.
- № ДУ-8/41АР217-6230-21 від 09.03.2022 відповідно до якої сторони погодили внести зміни в п. 3.3. Договору, а саме починаючи з 01 березня 2022 року Ціна одного кубічного метру (куб.м.) природного газу без урахування податку на додану вартість становить 40,83333333 грн., крім того компенсація вартості послуги доступу до потужності становить 0,12416000 грн. Ціна одного кубічного метру природного газу з урахуванням компенсації вартості послуги доступу до потужності складає 40,95749333 грн. Податок на додану вартість становить 8,19149867 грн. Всього ціна одного кубічного метру природного газу становить 49,14899200 грн. Решта умов договору залишається незмінною і обов`язковою для виконання Сторонами.
Як зазначено позивачем в позовній заяві на підставі укладеного договору відповідачу було поставлено природний газ у 2022 році в загальній кількості 950,28 куб.м на суму 56486,82 грн, а саме:
- в січні 2022р. - 591,65 куб.м. на суму 38 855,95 грн Акт приймання-передачі природного газу №ЗВІ82001223 від 31.01.2022р.,
- в лютому 2022р. - 306,05 куб.м. на суму 15 046,61 грн. Акт приймання-передачі природного газу №ЗВ182003245 від 28.02.2022р.,
- в березні 2022р. - 0,05 куб м. на суму 2,46 грн. Акт приймання-передачі природного газу №ЗВІ82004803 від 31.03.2022р.,
- в квітні 2022р. - 52,52 куб.м. на суму 2 581,31 грн Акт приймання-передачі природного газу №ЗВІ82006541 від 03.04.2022р.,
- в травні 2022р. - 0,01 куб.м. на суму 0,49 грн Акт приймання-передачі природного газу №ЗВІ82007616 від 31.05.2022р.
За твердженням позивача акти за період з січень-травень 2022 року не підписані та неоплачені відповідачем, крім того відповідачем не підписано додаткові угоди № ДУ-5/41АР217-6230-21 від 31.12.2021, № ДУ-6/41АР217-6230-21 від 01.01.2022, № ДУ-7/41АР217-6230-21 від 01.02.2022, ДУ-8/41АР217-6230-21 від 09.03.2022. Представнику відповідача було вручено лист № 217-СЛ-1388-0522 від 31.05.2022р. з додатками до нього для підпису акти приймання-передачі природного газу за листопад 2021р., грудень 2021р., січень, лютий, березень та квітень 2022 року, додаткові угоди на зміну вартості природного газу та акти звіряння взаємних розрахунків за період 2021р. та 2022р. Доказом отримання листа вих. №217-СЛ-1388-0522 від 31.05.2022р. свідчить підпис представника про отримання.
Проте, підписані акти приймання-передачі природного газу, додаткові угоди та акти звіряння взаємних розрахунків, як і обґрунтована відмова від їх підписання на адресу позивача не надійшли, оплату послуг з постачання природного газу відповідачем здійснено не було. Також, позивачем повторно направлялася Вимога №217007.2-Сл-4340-0823 від 18.08.2023р. на суму 56 486,82 грн, з проханням оплатити заборгованість на протязі семи днів від дня отримання вимоги. Відповідь на Вимогу №217007.2-Сл-4340-0823 від 18.08.2023р. позивачем отримано та не проведено оплати заборгованості відповідачем.
Таким чином, сума основного боргу станом на день подачі позову складає 56 486,82 грн.
У зв`язку з тим, що відповідач своєчасно не сплатив вказану суму коштів, позивач, нарахував 35 148,43 грн - пені, 2 135,65 грн - 3% річних та 7 879,19 грн - інфляційних втрат, які він просить стягнути з відповідача.
Відповідач у відзиві на позовну заяву просить в задоволенні позовних вимог відмовити частково, оскільки позивач посилається у визначені ціни 1 куб.мегру газу на додаткову угоду від 01.01.2022 р. №ДУ-6/41ЛР217-6230-21, якою визначено вартість 1 куб.метр газу з ПДВ та компенсацією вартості доступу у розмірі 65,67389120 грн., а також посилається на додаткову угоду від 01.02.2022 р. №ДУ-7/41ЛР217-6230-21, якою визначено вартість 1 куб.метр газу з ПДВ та компенсацією вартості доступу у розмірі 49,16389120 грн., а також посилається на додаткову угоду від 09.03.2022 р. №ДУ-8/41АР217-6230-21, якою визначено вартість 1 куб.метр газу з ПДВ та компенсацією вартості доступу у розмірі 49,14899200 грн. Відповідач не підписував ці угоди і відповідно заперечує прийняття даних документів як доказів.
Крім того, відповідач звертає увагу суду, що позивач надіслав додаткові угоди від 31.12.2021 р., від 01.01.2022 р., від 01.02.2022 р., від 09.03.2022. р. та акти приймання-передачі природного газу від 31.01.2022 р, від 28.02.2022 р., від 31.03.2022 р., від 30.04.2022 р. листом від 31.05.2022 року.
Також відповідач зазначає що у листі №3 від 18.03.2022 року направленого на адресу позивача в якому вказав, що ціна на газ, зазначена у вказаних додаткових угодах, не узгоджувалась, підвищення є неправомірним, відповідач не користується газом і не буде підписувати зазначені додаткові угоди. Даний лист отримано позивачем 22.03.2022 р.
З огляду на викладене, за твердженнями відповідача вищевказані акти прийому-передачі природнього газу були по-перше надані позивачем лише із листом від 31.05.2022 р.; по-друге, містять ціну за 1 куб.м. газу, яка не узгоджена з відповідачем і не оформлена як зміни до договору у вигляді підписаної додаткової угоди. Крім того, відповідач заперечує зазначену позивачем кількість спожитого газу за період з січня 2022 по травень 2022, а визнає лише споживання природнього газу в кількості 933 куб.м. та за ціною 37,67389000 грн., що визначена в підписаній між сторонами додатковій угоді №ДУ-4/41АР217-6230-21 від 01.10.2021 та в загальному розмірі становить 35149,74 грн., решту позовних вимог позивач не визнає та просить відмовити.
У відповіді на відзив позивач зазначає, що листом від 15.09.2023 р. АТ «Вінницягаз» надало відповідь №210-Сл-16041-0923 позивачу з зазначенням обсягів розподіленого природного газу ТОВ «РЕДАКЦІЯ ГАЗЕТИ «ВІННИЦЬКА ГАЗЕТА». Надана відповідь Оператором ГТС по об`ємам спожитого природного газу ТОВ «РЕДАКЦІЯ ГАЗЕТИ «ВІННИЦЬКА ГАЗЕТА» відповідає наданим Відповідачу актам приймання-передачі природного газу до договору на постачання природного газу від 01.06.2021 №41АР217-6230-21, для підписання і оплати.
Крім того, позивач звертає увагу, що відповідачем не надано підтвердження споживання природного газу саме в тих об`ємах, що ним вказані у відзиві на позовну заяву та не надало жодних заперечень щодо не підписання додаткових угод на зміну вартості природного газу, що були надані відповідачу.
З огляду на викладене, позивач вважає твердження відповідача викладені у відзиві необґрунтованими та просить суд задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.
У запереченнях відповідача, останній повторно звертає увагу суду на твердження викладені у відзиві на позовну заяву та зазначає, що позивач не має права нараховувати інфляційні,3% річних, пеню з 11.06.2022 року на суму боргу 56486,33 грн., оскільки сума боргу вказана позивачем у розмірі 56486,33 грн. обрахована в порушення пунктів 3.3., 3.4. та 5.3.2 Договору.
З огляду на викладене відповідач просить суд, частково задовільнити позов, а саме стягнути з відповідача вартість використаного газу об`ємом 933 куб.м. за ціною 37.67389000 грн., з ПДВ та компенсацією вартості доступу, у розмірі 35149.74 грн. В іншій частині вимог в задоволені відмовити.
З врахуванням встановлених обставин суд дійшов наступних висновків.
Відповідно до ч. 1 ст. 11 Цивільного кодексу України цивільні права та обов`язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов`язки.
Згідно ч. 1 ст. 15 Цивільного кодексу України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Статтею 16 Цивільного кодексу України передбачено, що кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.
Частиною 1 статті 626 Цивільного кодексу України визначено, що договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків.
Згідно ст. 627 Цивільного кодексу України сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору, з урахуванням вимог цього кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості. За умовами ст. 629 ЦК України договір є обов`язковим для виконання сторонами.
Статтею 712 Цивільного кодексу України передбачено, що за договором поставки продавець (постачальник), який здійснює підприємницьку діяльність, зобов`язується передати у встановлений строк (строки) товар у власність покупця для використання його у підприємницькій діяльності або в інших цілях, не пов`язаних з особистим, сімейним, домашнім або іншим подібним використанням, а покупець зобов`язується прийняти товар та сплатити за нього певну грошову суму.
Згідно зі ст. 628 Цивільного кодексу України зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов`язковими відповідно до актів цивільного законодавства.
Відповідно до п. 2.5 Договору за підсумками розрахункового періоду Споживач до 05 числа місяця, наступною за розрахунковим, зобов`язаний надати Постачальнику копію відповідного акта про фактичний об`єм (обсяг) розподіленого (протранспортованого) природного газу Споживачу за розрахунковий період, що складений між Оператором ГРМ та Споживачем, відповідно до вимог Кодексу ГРМ. На підставі отриманих від Споживача даних та/або даних Оператора ГТС Постачальник протягом трьох робочих днів готує та надає Споживачу два примірники акта приймання-передачі природного газу за розрахунковий період, підписані уповноваженим представником Постачальника або з використанням відповідно до Закону України "Про електронні довірчі послуги", «Про електронні документи та електронний документообіг» та Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність". Споживач протягом двох днів з дати одержання акта приймання-передачі природного газу зобов`язується повернути Постачальнику один примірник оригіналу акта приймання-передачі природного газу, підписаний уповноваженим представником Споживача, або надати в письмовій формі мотивовану відмову від підписання акта приймання-передачі природного газу. У випадку відмови від підписання акту приймання-передачі газу Споживачем, обсяг постачання (споживання) газу встановлюється Постачальником в односторонньому порядку, на підставі даних Оператора ГРМ чи Оператора ГТС. Споживач в такому разі не позбавлений права звернутись до суду за вирішенням спору з приводу обсягів спожитого газу. До прийняття рішення судом та набрання таким рішенням законної сили, обсяг спожитого газу та вартість послуг з його постачання встановлюється відповідно до даних Постачальника. У випадку не повернення Споживачем підписаного оригіналу акту приймання-передачі газу, або ненадання письмової обґрунтованої відмови від його підписання протягом 2 календарних днів з дати отримання, такий акт вважається підписаним Споживачем, а обсяг спожитого газу встановлюється відповідно до даних Постачальника;
Як встановлено судом, на виконання умов Договору укладеного між сторонами, позивач поставив на протязі січня - квітня 2022, а відповідача прийняв природний газ в обсязі 950,28 тис. м. куб., що підтверджується наявною в матеріалах справи довідкою АТ «Вінницягаз» як Оператора ГРМ.
Відповідач зазначає що ним фактично за оспорюваний період спожито газу в об`ємі 933 тис. м. куб, разом з тим суд відхиляє дане твердження відповідача як не обґрунтоване та не підтверджене належними та допустимими доказами.
Щодо твердження відповідача, що додаткові угоди направлялись позивачем лише 31.05.2022 року, суд вважає за необхідне зазначити, що відповідачем до відзиву додано лист №3 від 18.03.2022 в якому останній зазначив, що отримавши додаткові угоди №ДУ-6/41АР217-6230-21 від 01.01.2022 та №ДУ-7/41АР217-6230-21 від 01.02.2022 не погоджується з ними та не збирається підписувати оскільки вартість газу Постачальником підвищено в двічі.
З огляду на викладене додаткові угоди та акти були направлені відповідачу ще до 18.03.2022, а тому твердження відповідача що останній дізнався про їх існування лише 31.05.2022 спростовуються викладеним вище.
Крім того, відповідно до п.п. 2.5.4 у випадку відмови від підписання акту приймання-передачі газу Споживачем, обсяг постачання (споживання) газу встановлюється Постачальником в односторонньому порядку, на підставі даних Оператора ГРМ чи Оператора ГТС. Споживач у такому разі не позбавлений права звернутись до суду за вирішенням спору з приводу обсягів спожитого газу. До прийняття рішення судом та набрання таким рішенням законної сили, обсяг спожитого газу та вартість послуг з його постачання встановлюється відповідно до даних Постачальника.
Як вбачається з матеріалів справи відповідач в судовому порядку не оскаржив обсяг та вартість спожитого газу.
З огляду на викладене, виставлені позивачем Акти приймання-передачі природного газу №ЗВІ82001223 від 31.01.2022р., №ЗВ182003245 від 28.02.2022р., №ЗВІ82004803 від 31.03.2022р., №ЗВІ82006541 від 03.04.2022р. та №ЗВІ82007616 від 31.05.2022р на загальну суму 56 486,82 грн підлягають сплаті відповідачем.
Разом з тим, матеріали справи не містять доказів проведення відповідачем оплати за поставлений природний газ.
Відповідно до частини 1 статті 530 Цивільного кодексу України якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Відповідно до ст. ст. 525, 526 Цивільного кодексу України, зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог Цивільного кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Одностороння відмова від виконання зобов`язання не допускається.
Статтею 193 Господарського кодексу України закріплено, що суб`єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов`язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. Кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов`язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу.
За умовами ст. 612 ЦК України боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання свого зобов`язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.
Відповідно до п. 4.2. Договору оплата газу за Договором здійснюється Споживачем виключно грошовими коштами у національній валюті України - гривні в наступному порядку - оплата в розмірі 100% (сто відсотків) здійснюється Споживачем до 28 числа місяця, що передує місяцю поставки Остаточний розрахунок за фактично переданий Постачальником газ здійснюється Споживачем до десятого числа місяця, наступного за звітним.
Отже, сума основної заборгованості відповідача перед позивачем за поставлений природний газ в кількості 950,28 м. куб за період січень-квітень 2022 становить 56 486,82 грн та підлягає до стягнення з відповідача на користь позивача.
Щодо стягнення з відповідача 2135,65 грн. - 3% річних, 7879,19 грн. - інфляційних витрат та 35148,43 - пені, суд зазначає наступне.
Згідно ч.1 ст.612 Цивільного кодексу України, боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов`язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.
Порушенням зобов`язання, згідно ст.610 Цивільного кодексу України, є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).
Слід зазначити, що у відповідності до п.3ст.611 ЦК України, у разі порушення зобов`язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема, сплата неустойки.
Відповідно до ч.1 ст.546 ЦК України та ст. 230 Господарського кодексу України виконання зобов`язання може забезпечуватися, крім іншого, неустойкою.
У відповідності до ст.549 Цивільного кодексу України, неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов`язання. Штрафом є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми невиконаного або неналежно виконаного грошового зобов`язання. Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов`язання за кожен день прострочення виконання.
Згідно ч. 1 ст. 550 ЦК України право на неустойку виникає незалежно від наявності у кредитора збитків, завданих невиконанням або неналежним виконанням зобов`язання.
Статтею 230 Господарського кодексу України, встановлено, що штрафними санкціями у цьому Кодексі визнаються господарські санкції у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня), яку учасник господарських відносин зобов`язаний сплатити у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов`язання.
Відповідно до ст. 628 ЦК України зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов`язковими відповідно до актів цивільного законодавства.
Згідно ст. 629 ЦК України договір є обов`язковим для виконання сторонами.
Відповідно до частин 1, 2, 3 статті 538 Цивільного кодексу України виконання свого обов`язку однією із сторін, яке відповідно до договору обумовлене виконанням другою стороною свого обов`язку, є зустрічним виконанням зобов`язання. При зустрічному виконанні зобов`язання сторони повинні виконувати свої обов`язки одночасно, якщо інше не встановлено договором, актами цивільного законодавства, не випливає із суті зобов`язання або звичаїв ділового обороту. У разі невиконання однією із сторін у зобов`язанні свого обов`язку або за наявності очевидних підстав вважати, що вона не виконає свого обов`язку у встановлений строк (термін) або виконає його не в повному обсязі, друга сторона має право зупинити виконання свого обов`язку, відмовитися від його виконання частково або в повному обсязі.
Оскільки договір поставки має двосторонній характер, тобто певні обов`язки покладаються як на одну, так і на іншу сторону, то у такому зобов`язанні кожна із сторін одночасно є боржником, та кредитором. З точки зору виконання такі зобов`язання є зустрічними, оскільки виконання свого обов`язку однією із сторін обумовлюється виконанням другою стороною свого обов`язку. Виконання зустрічних зобов`язань передбачає виконання кожною із сторін свого обов`язку у порядку, встановленому в даному випадку договором. Якщо ж одна із сторін зобов`язання не виконує свого обов`язку у порядку і строки, встановлені договором, то відповідно друга сторона має право або зупинити виконання свого обов`язку, або відмовитися від його виконання частково або в повному обсязі.
Частиною 4 статті 612 Цивільного кодексу України передбачено, що прострочення боржника не настає, якщо зобов`язання не може бути виконане внаслідок прострочення кредитора.
Згідно з частиною 2 статті 613 Цивільного кодексу України, якщо кредитор не вчинив дії, до вчинення яких боржник не міг виконати свій обов`язок, виконання зобов`язання може бути відстрочене на час прострочення кредитора.
Таким чином, виконання зобов`язання боржником може бути відстрочене на час прострочення кредитора, якщо останній не вчинив дій, необхідних для виконання. Тобто в такому випадку боржник не буде вважатися таким, що прострочив, та не буде нести за це відповідальність до моменту вчинення кредитором передбачених договором, необхідних дій.
Як встановлено судом, в матеріалах справи наявні докази вручення відповідачу 31.05.2023 актів приймання-передачі природного газу за період січень-квітень 2022.
Таким чином на день подачі позовної заяви до суду відповідач є таким що прострочив виконання грошового зобов`язання.
У відповідності до п. 6.2.1. Договору у разі порушення Споживачем строків оплати, передбачених розділом 4 Договору. Споживач сплачує Постачальнику пеню в розмірі подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла в період, за який сплачується пеня, від суми простроченого платежу, за кожен день прострочення платежу
Частиною 6 ст. 232 ГК України передбачено нарахування штрафних санкцій за прострочення виконання зобов`язання, якщо інше не встановлено законом або договором, припиняється через шість місяців від дня, коли зобов`язання мало бути виконано.
Даним приписом передбачено не позовну давність, а період часу, за який нараховується пеня і який не повинен перевищувати шести місяців від дня, коли відповідне зобов`язання мало бути виконане; законом або укладеним сторонами договором може бути передбачено більшу або меншу тривалість цього періоду. Його перебіг починається з дня, наступного за останнім днем, у який зобов`язання мало бути виконане, і початок такого перебігу не може бути змінений за згодою сторін.
Тобто законодавець надав можливість сторонам договору самостійно встановити інший строк нарахування пені у більші або менші строки.
За умовами договору, сторони зазначили що пеня стягується за кожен день прострочення платежу, разом з тим в Постанові Пленуму Вищого господарського суду України від 17.12.2013 №14 «Про деякі питання практики застосування законодавства про відповідальність за порушення грошових зобов`язань» зазначено, що умова договору про сплату пені за кожний день прострочення виконання зобов`язання не може розцінюватися як установлення цим договором іншого, ніж передбачений частиною шостою статті 232 ГК України, строку, за який нараховуються штрафні санкції.
З огляду на викладене, суд приходить до переконання, що оскільки інший строк нарахування пені договором не встановлено, то підлягає застосуванню ч. 6 ст. 232 ГК України, а саме нарахування пені повинно бути припинено через 6 місяців від дня, коли зобов`язання мало бути виконано.
Як вбачається з наявного в матеріалах справи розрахунку пені за актами приймання-передачі природного газу за період січень-квітень 2022, по яким на день подачі позовної заяви до суду рахується заборгованість, позивачем здійснено нарахування пені за межами 6 ти місяців.
З огляду на це, суд здійснивши перерахунок заявленої до стягнення пені в системі «Ліга Закон» зазначає, що арифметично вірний розмір пені становить 14 237,65 грн. за період з 11.06.2022 по 11.12.2022, таким чином, вимога позивача про стягнення з відповідача 35 148,43 грн. - пені, підлягає частковому задоволенню у розмірі визначеному судом.
Оскільки судом здійснено перерахунок заявленої до стягнення пені, клопотання відповідача про зменшення розміру пені задоволенню не підлягає.
Відповідно до ч. 2 ст. 625 ЦК України боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов`язання. Боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також 3% річних від суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Оскільки заявлений до стягнення розмір 3% річних та інфляційних втрат є передбаченими законом, при перевірці наданого позивачем розрахунку судом недоліків не виявлено, вимоги позивача про стягнення з відповідача 2135,65 грн. - 3% річних, 7879,19 грн. - інфляційних витрат підлягають задоволенню у розмірі заявленому позивачем.
Господарський суд, при вирішення даної справи враховує висновки, наведені Європейським судом з прав людини у справі "Проніна проти України", яким було вказано, що пункт 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод зобов`язує суди давати обґрунтування своїх рішень, але це не може сприйматись як вимога надавати детальну відповідь на кожен аргумент. Межі цього обов`язку можуть бути різними в залежності від характеру рішення. Крім того, необхідно брати до уваги різноманітність аргументів, які сторона може представити в суд, та відмінності, які існують у державах-учасницях, з огляду на положення законодавства, традиції, юридичні висновки, викладення та формулювання рішень. Таким чином, питання, чи виконав суд свій обов`язок щодо подання обґрунтування, що випливає зі статті 6 Конвенції, може бути визначено тільки у світлі конкретних обставин справи.
З урахуванням висновків, до яких дійшов суд при вирішенні даного спору, суду не вбачається за необхідне надавати правову оцінку кожному із доводів наведених позивачем в обґрунтування заявлених позовних вимог, а також заперечень відповідача, оскільки їх оцінка не може мати наслідком спростування висновків, до яких дійшов господарський суд під час вирішення даного спору.
Статтею 74 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Відповідно до ст. 76 Господарського процесуального кодексу України належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування.
Відповідно до ст. 77 Господарського процесуального кодексу України, обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.
Відповідно до ст. 86 Господарського процесуального кодексу України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.
З огляду на викладене, враховуючи встановлені обставини, наведені положення законодавства, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню частково.
Відповідно ст. 129 Господарського процесуального кодексу України, судовий збір покладається на сторін пропорційно задоволеним позовним вимогам.
Керуючись статтями 2, 5, 7, 8, 10, 11, 13, 14, 15, 18, 42, 45, 46, 73, 74, 76, 77, 78, 79, 86, 91, 104, 129, 185, 191, 232, 233, 236, 237, 238, 240, 241, 242, 326 Господарського процесуального кодексу України, суд -
УХВАЛИВ :
1. Позов задовольнити частково.
2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "РЕДАКЦІЯ ГАЗЕТИ "ВІННИЦЬКА ГАЗЕТА" (вул. Оводова, 15, м. Вінниця, 21050, код ЄДРПОУ 13322320) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "ВІННИЦЯГАЗ ЗБУТ" (вул. Хмельніцьке шосе, буд.23, м. Вінниця, 21036, код ЄДРПОУ 39593306) 56 486,82 грн. - основного боргу, 2135,65 грн. - 3% річних, 7879,19 грн. - інфляційних витрат, 14 237,65 грн - пені та 2131,88 грн - витрат на сплату судового збору.
3. В позовні в частині стягнення 20 910,78 грн - пені відмовити.
4. Видати наказ після набрання рішенням законної сили.
5. Примірник повного судового рішення надіслати сторонам на відомі суду адреси електронної пошти: позивача - gaszbut@vngas.com.ua , представника відповідача - bazalitskiy@gmail.com .
Апеляційна скарга на рішення подається протягом двадцяти днів з дня складання повного судового рішення (ч.1 ст.256 ГПК України).
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано (ч.1 ст.241 ГПК України).
Апеляційна скарга подається у порядку, визначеному ст. 256, 257 ГПК України.
Повне рішення складено 28 листопада 2023 р.
Суддя Ігор МАСЛІЙ
віддрук. прим.:
1 - до справи
Суд | Господарський суд Вінницької області |
Дата ухвалення рішення | 27.11.2023 |
Оприлюднено | 29.11.2023 |
Номер документу | 115229149 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань купівлі-продажу поставки товарів, робіт, послуг енергоносіїв |
Господарське
Господарський суд Вінницької області
Маслій І.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні