Рішення
від 15.12.2023 по справі 902/1223/23
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ВІННИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ВІННИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул. Пирогова, 29, м. Вінниця, 21018, тел./факс (0432)55-80-00, (0432)55-80-06 E-mail: inbox@vn.arbitr.gov.ua


ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

ДОДАТКОВЕ РІШЕННЯ

"15" грудня 2023 р. Cправа № 902/1223/23

Господарський суд Вінницької області у складі судді Маслія І.В., розглянувши без виклику сторін за наявними матеріалами в порядку спрощеного позовного провадження матеріали господарської справи

за позовом: Товариства з обмеженою відповідальністю "ВІННИЦЯГАЗ ЗБУТ" (вул. Хмельніцьке шосе, буд.23, м. Вінниця, 21036)

до: Товариства з обмеженою відповідальністю "РЕДАКЦІЯ ГАЗЕТИ "ВІННИЦЬКА ГАЗЕТА" (вул. Оводова, 15, м. Вінниця, 21050)

про стягнення 101649,6 грн.

В С Т А Н О В И В :

У провадженні Господарського суду Вінницької області перебуває справа №902/1223/23 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "ВІННИЦЯГАЗ ЗБУТ" до Товариства з обмеженою відповідальністю "РЕДАКЦІЯ ГАЗЕТИ "ВІННИЦЬКА ГАЗЕТА" про стягнення 101549,6 грн., з яких 56486, 33 грн. - основний борг, 2135,65 грн. - 3% річні, 7879,19 грн. - інфляційні витрати, 35148,43 - пеня.

Рішенням суду від 27.11.2023 позов задоволено частково, а саме стягнуто з Товариства з обмеженою відповідальністю "РЕДАКЦІЯ ГАЗЕТИ "ВІННИЦЬКА ГАЗЕТА" на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "ВІННИЦЯГАЗ ЗБУТ" 56 486,82 грн. - основного боргу, 2135,65 грн. - 3% річних, 7879,19 грн. - інфляційних витрат, 14 237,65 грн - пені та 2131,88 грн - витрат на сплату судового збору. В позові в частині стягнення 20 910,78 грн - пені відмовлено.

04.12.2023 до суду через систему "Електронний суд" надійшла заява позивача б/н від 04.12.2023 про ухвалення додаткового рішення щодо стягнення з відповідача понесених позивачем витрат на правничу допомогу.

Ухвалою суду від 05.12.2023 прийнято до розгляду заяву представника Товариства з обмеженою відповідальністю "ВІННИЦЯГАЗ ЗБУТ" б/н від 04.12.2023 (вх. номер канцелярії суду 01-34/11591/23 від 04.12.2023) про ухвалення додаткового рішення щодо стягнення з відповідача понесених позивачем витрат на правничу допомогу та запропоновано відповідачу надати до суду у строк до 14.12.2023 письмові пояснення стосовно заяви позивача про понесені витрати на правову допомогу у справі №902/1223/23.

14.12.2023 до суду від відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю "РЕДАКЦІЯ ГАЗЕТИ "ВІННИЦЬКА ГАЗЕТА" надійшло клопотання про зменшення розміру судових витрат на правничу допомогу позивача у справі №902/1223/23.

Розглянувши подану позивачем заяву про ухвалення додаткового рішення щодо стягнення з відповідача понесених позивачем витрат на правничу допомогу та клопотання відповідача про зменшення розміру судових витрат на правничу допомогу позивача, суд враховує наступне.

Згідно зі статтею 16 Господарського процесуального кодексу України: учасники справи мають право користуватися правничою допомогою; представництво у суді, як вид правничої допомоги, здійснюється виключно адвокатом (професійна правнича допомога), крім випадків, встановлених законом.

В силу дії пункту 12 частини 3 статті 2 Господарського процесуального кодексу України, однією з основних засад (принципів) господарського судочинства є відшкодування судових витрат сторони, на користь якої ухвалене судове рішення.

Практична реалізація згаданого принципу в частині відшкодування витрат на професійну правничу допомогу відбувається в такі етапи: попереднє визначення суми судових витрат на професійну правничу допомогу (стаття 124 Господарського процесуального кодексу України); визначення розміру судових витрат на професійну правничу допомогу, що підлягають розподілу між сторонами (а саме: - подання (заяви (клопотання) про відшкодування судових витрат на професійну правничу допомогу разом з детальним описом робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, і здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги, та доказами, що підтверджують здійснення робіт (наданих послуг) і розмір судових витрат, які сторона сплатила або має сплатити у зв`язку з розглядом справи); зменшення суми судових витрат на професійну правничу допомогу, що підлягають розподілу; розподіл судових витрат (стаття 129 Господарського процесуального кодексу України).

Відповідно до ст. 221 Господарського процесуального кодексу України якщо сторона з поважних причин не може до закінчення судових дебатів у справі подати докази, що підтверджують розмір понесених нею судових витрат, суд за заявою такої сторони, поданою до закінчення судових дебатів у справі, може вирішити питання про судові витрати після ухвалення рішення по суті позовних вимог. Для вирішення питання про судові витрати суд призначає судове засідання, яке проводиться не пізніше п`ятнадцяти днів з дня ухвалення рішення по суті позовних вимог. У випадку, визначеному частиною другою цієї статті, суд ухвалює додаткове рішення в порядку, передбаченому статтею 244 цього Кодексу.

Згідно із п. 3 ч. 1, ч. 3 ст. 244 ГПК України суд, що ухвалив рішення, може за заявою учасників справи чи з власної ініціативи ухвалити додаткове рішення, якщо: судом не вирішено питання про судові витрати. Додаткове судове рішення ухвалюється в тому самому порядку, що й судове рішення.

Оскільки розгляд справи №902/1223/23 здійснювався в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін (без проведення судового засідання), суд приходить до висновку про прийняття додаткового рішення у даній справі також без проведення судового засідання. При цьому суд враховує, що позивачем дотримано процесуального строку подачі доказів на підтвердження понесених судових витрат на професійну правничу допомогу.

Так, відповідно до ч. 8 ст. 129 ГПК України розмір судових витрат, які сторона сплатила або має сплатити у зв`язку з розглядом справи, встановлюється судом на підставі поданих сторонами доказів (договорів, рахунків тощо). Такі докази подаються до закінчення судових дебатів у справі або протягом п`яти днів після ухвалення рішення суду, за умови, що до закінчення судових дебатів у справі сторона зробила про це відповідну заяву.

Враховуючи викладені вимоги ГПК України, КГС ВС у п. 4.2.4. постанови від 06.10.2020 у справі №922/376/20 викладено висновок, що оскільки в процедурі спрощеного провадження стадія судових дебатів відсутня, то вимога ч. 8 ст. 129 ГПК України про подання доказів щодо розміру понесених судових витрат до закінчення судових дебатів - не може розповсюджуватися на сторін у справі, яка розглядається у спрощеному провадженні.

Водночас в даному випадку до правовідносин сторін підлягає застосуванню інша вимога ч. 8 ст. 129 ГПК України про подання доказів щодо розміру понесених судових витрат протягом п`яти днів після ухвалення рішення суду.

Згідно ч. 3 ст. 233 ГПК України суд може вирішити питання розподілу судових витрат у додатковому рішенні після ухвалення рішення за результатами справи по суті.

За змістом статті 123 ГПК до витрат, пов`язаних з розглядом справи, належать, зокрема, витрати на професійну правничу допомогу.

Статтею 30 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність" передбачено, що гонорар є формою винагороди адвоката за здійснення захисту, представництва та надання інших видів правової допомоги клієнту. Порядок обчислення гонорару (фіксований розмір, погодинна оплата), підстави для зміни розміру гонорару, порядок його сплати, умови повернення тощо визначаються в договорі про надання правової допомоги. При встановленні розміру гонорару враховуються складність справи, кваліфікація і досвід адвоката, фінансовий стан клієнта та інші істотні обставини. Гонорар має бути розумним та враховувати витрачений адвокатом час.

Порядок розподілу судових витрат визначено статтею 129 Господарського процесуального кодексу України.

Згідно із частинами 4, 8 статті 129 Господарського процесуального кодексу України інші судові витрати, пов`язані з розглядом справи, покладаються: у разі задоволення позову - на відповідача; у разі відмови в позові - на позивача; у разі часткового задоволення позову - на обидві сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог. Розмір судових витрат, які сторона сплатила або має сплатити у зв`язку з розглядом справи, встановлюється судом на підставі поданих сторонами доказів (договорів, рахунків тощо). Такі докази подаються до закінчення судових дебатів у справі або протягом п`яти днів після ухвалення рішення суду, за умови, що до закінчення судових дебатів у справі сторона зробила про це відповідну заяву. У разі неподання відповідних доказів протягом встановленого строку така заява залишається без розгляду.

У положеннях ГПК України закріплено вимогу до кожної із сторін процесу подавати до суду попередній (орієнтовний) розрахунок суми судових витрат, які сторона понесла і які очікує понести у зв`язку з розглядом справи (стаття 124 ГПК). Попередній (орієнтовний) розрахунок судових витрат є обов`язковою складовою як позовної заяви (апеляційної та касаційної скарг), так і відзиву, оскільки з огляду на положення частин 5-7 статті 129 ГПК попередній (орієнтовний) розрахунок судових витрат враховується судом під час вирішення питання про розподіл судових витрат, пов`язаних з розглядом справи. При цьому слід зауважити, що поданий стороною попередній розрахунок розміру судових витрат не обмежує сторону у доведенні іншої фактичної суми таких витрат, які підлягають розподілу між сторонами за результатами розгляду справи.

Згідно ст.13 ГПК України судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених цим Кодексом.

Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом.

У пункті 26 рішення Європейського суду з прав людини у справі "Надточій проти України" та пункті 23 рішення Європейського суду з прав людини "Гурепка проти України № 2" наголошено, що принцип рівності сторін - один зі складників ширшої концепції справедливого судового розгляду, за змістом якого кожна сторона повинна мати розумну можливість обстоювати свою позицію у справі в умовах, які не ставлять її у суттєво менш сприятливе становище порівняно з опонентом.

Аналіз положень статей 126-129 ГПК України вказує на те, що процесуальне законодавство надає можливість іншій стороні подати клопотання про зменшення витрат на оплату правничої допомоги, у разі незгоди із розрахунком витрат, наведеним у відповідній заяві.

Як слідує з матеріалів справи у позовній заяві позивачем зазначено орієнтовний розрахунок суми судових витрат на правову допомогу в сумі 15 000,00 грн., в подальшому протягом п`яти днів після ухвалення рішення суду на підставі ч. 8 ст. 129 ГПК України позивачем подано до суду заяву про ухвалення додаткового рішення щодо понесених позивачем витрат на правничу допомогу до якої додано докази щодо розміру понесених судових витрат на суму 12 000,00 грн, а саме копію договору №38AViz1193-17 від 30.11.2017 про надання правової допомоги; Додаткова угода №21 від 23.12.2022 до Договору №38AViz1193-17 від 30.11.2017 в якій продовжено термін дії договорору до 31.12.2023 року, Додаткова угода №17 від 18.09.2023 до Договору №38AViz1193-17 від 30.11.2017, в якій визначено найменування та перелік юридичних послуг та вартість однієї години роботи адвоката та підстави і терміни оплати; звіт про фактично надані послуги від 04.12.2023 на суму 12 000,00 грн, Акт надання послуг від 04.12.2023 на суму 12 000,00 грн, Довіреність №007.2Др-12-1222 від 29.12.2022, свідоцтво про право на заняття адвокатською діяльністю Серії ВН №000533 від 24.07.2019 на ім`я Масьондз С.А.

Згідно положень частини 1 статті 126 ГПК України витрати, пов`язані з правничою допомогою адвоката, несуть сторони, крім випадків надання правничої допомоги за рахунок держави.

Приписами частини 2 статті 126 ГПК України визначено, що за результатами розгляду справи витрати на професійну правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом із іншими судовими витратами.

Для цілей розподілу судових витрат: розмір витрат на професійну правничу допомогу адвоката, в тому числі гонорару адвоката за представництво в суді та іншу професійну правничу допомогу, пов`язану зі справою, включаючи підготовку до її розгляду, збір доказів тощо, а також вартість послуг помічника адвоката, визначається згідно з умовами договору про надання правничої допомоги та на підставі відповідних доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, що сплачена або підлягає сплаті відповідною стороною або третьою особою; розмір суми, що підлягає сплаті в порядку компенсації витрат адвоката, необхідних для надання правничої допомоги, встановлюється згідно з умовами договору про надання правничої допомоги на підставі відповідних доказів, які підтверджують здійснення відповідних витрат.

При здійснені розподілу між сторонами спору судових витрат на професійну правничу допомогу, суд враховує результат розгляду спору, умови договору про надання правничої допомоги, укладеного між стороною спору та адвокатом (адвокатським об`єднанням, бюро), обсяги наданих стороні, як клієнту, послуг правничої допомоги щодо представництва її інтересів в суді під час розгляду справи, а також, в порядку статті 86 ГПК України надає належну оцінку поданим стороною, яка понесла відповідні витрати, доказам фактичного надання їй адвокатських послуг, їх прийняття стороною спору на підставі акта приймання-передачі послуг з виставленням адвокатом (адвокатським об`єднанням, бюро) клієнту рахунка на оплату таких послуг.

Частиною 4 статті 126 ГПК України визначено, що розмір витрат на оплату послуг адвоката має бути співмірним із: 1) складністю справи та виконаних адвокатом робіт (наданих послуг); 2) часом, витраченим адвокатом на виконання відповідних робіт (надання послуг); 3) обсягом наданих адвокатом послуг та виконаних робіт; 4) ціною позову та (або) значенням справи для сторони, в тому числі впливом вирішення справи на репутацію сторони або публічним інтересом до справи.

Критерії оцінки поданих заявником доказів суд встановлює самостійно у кожній конкретній справі, виходячи з принципів верховенства права та пропорційності, з урахуванням практики Європейського суду з прав людини, що суди застосовують як джерело права згідно зі статтею 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини".

Водночас, згідно з частиною 1 статті 86 ГПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.

При цьому згідно з статтею 74 України сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Подані на підтвердження таких витрат докази мають окремо та у сукупності відповідати вимогам статей 75-79 ГПК України.

Дослідивши докази, надані представником позивача в підтвердження понесених відповідачем витрат на професійну правничу допомогу судом встановлено, що заявлені витрати підтверджені належними та допустимими доказами.

Згідно із ч. 5 ст. 126 ГПК України у разі недотримання вимог частини четвертої цієї статті суд може, за клопотанням іншої сторони, зменшити розмір витрат на професійну правничу допомогу адвоката, які підлягають розподілу між сторонами.

Частиною 6 ст. 126 ГПК України встановлено, що обов`язок доведення неспівмірності витрат покладається на сторону, яка заявляє клопотання про зменшення витрат на оплату правничої допомоги адвоката, які підлягають розподілу між сторонами.

Клопотання представника відповідача про зменшення понесених позивачем витрат на професійну правничу допомогу адвоката, зокрема обґрунтовано тим, що вартість однієї години роботи адвоката у розмірі 3 000,00 грн є завищеною, і угода адвоката з клієнтом не зобов`язує суд, а надміру завищений гонорар не має бути покладений на відповідача.

З огляду на викладене відповідач просить суд відмовити у стягненні витрат у розмірі 12 000,00 грн.

Разом з тим, суд звертає увагу позивача, що зокрема в звіті про фактично надані послуги від 04.12.2023 зазначено дата, назва послуги та втрачений час, а саме:

- 19.09.2023, Підготовка позовної заяви про стягнення заборгованості з у зв`язку із неналежним виконанням ТОВАРИСТВОМ 3 ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ «ВІННИЦЬКА ГАЗЕТА» (ЄДРПОУ 13322320) грошових зобов`язань за Договором на постачання природного газу для потреб непобутових споживачів №№41АР217-6230-21 від 01.06.2021 року. Підготовка додатків до позовної заяви, здійснення розрахунків - 3 год.

- 18.10.2023, підготовка відповіді на відзив на позовну заяву по справі № 902/1223/23 - 1 год.

З матеріалів справи вбачається що представником позивача подано позовну заяву до якої долучено розрахунок позовних вимог та 24.10.2023 подано відповідь на відзив на позовну заяву в якій спростовуються твердження відповідача викладені у відзиві на позовну заяву.

В Акті наданих послуг від 04.12.2023 зазначено надання послуг за договором від 30.11.2017 №38AViz1193-17, 4 години, вартість 1 год - 3000,00 грн, загальна сума 12 000,00 грн.

Вартість наданих послуг зазначена в Акті наданих послуг від 04.12.2023 відповідає визначеній вартості даних послуг в Додатковій угоді №17 від 18.09.2023 до Договору №38AViz1193-17 про надання правової допомоги від 30.11.2017, а саме в п. 4 визначено, що загальна вартість послуг, що надаються Виконавцем за умовами даної Додаткової угоди розраховується на підставі погодинної ставки вартості роботи адвоката, працевлаштованого у Виконавця, і становить 3 000 (три тисячі гривень) грн. 00 коп. за годину та виходячи із фактичного обсягу наданих послуг. Фактичний обсяг наданих послуг визначається Сторонами в актах надання послуг.

Крім того, у п.3 ч. 4 ст. 129 ГПК України вказано, інші судові витрати, пов`язані з розглядом справи, покладаються у разі часткового задоволення позову - на обидві сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог. Оскільки заявлені позивачем позовні вимоги задоволені судом частково то витрати на послуги адвоката підлягають задоволенню пропорційно розміру задоволених позовних вимог

З огляду на викладене вище зазначені, твердження представника позивача, судом оцінюються критично та спростовуються вище зазначеними доказами.

Беручи до уваги факт понесення позивачем витрат на професійну правничу допомогу, а також те, що сума зазначених витрат підтверджується матеріалами справи та враховуючи, що відповідачем в порядку, визначеному п. 6 ст. 126 ГПК України не доведено неспівмірність заявлених витрат, суд дійшов висновку про необхідність покладення зазначених витрат на відповідача пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

На підставі наведеного, керуючись статтями 74-79, 86, 123, 126, 129, 233, 244 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -

УХВАЛИВ:

1. Заяву представника позивача №б/н від 04.12.2023 про ухвалення додаткового рішення щодо стягнення витрат на правничу допомогу - задовольнити частково.

2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "РЕДАКЦІЯ ГАЗЕТИ "ВІННИЦЬКА ГАЗЕТА" (вул. Оводова, 15, м. Вінниця, 21050, код ЄДРПОУ 13322320) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "ВІННИЦЯГАЗ ЗБУТ" (вул. Хмельніцьке шосе, буд.23, м. Вінниця, 21036, код ЄДРПОУ 39593306) 9 540,87 грн. - витрат на професійну правничу допомогу.

3. У решті заявлених вимог відмовити.

4. Видати наказ після набрання додатковим рішенням законної сили.

5. Копію додаткового судового рішення надіслати сторонам на відомі суду адреси електронної пошти: позивача - ІНФОРМАЦІЯ_1 , представника відповідача - ІНФОРМАЦІЯ_2

Апеляційна скарга на рішення подається протягом двадцяти днів з дня складання повного судового рішення (ч.1 ст.256 ГПК України).

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано (ч.1 ст.241 ГПК України).

Апеляційна скарга подається відповідно до ст. 256, 257 ГПК України.

Повний текст додаткового рішення складено 18.12.2023

Суддя Ігор МАСЛІЙ

віддрук. прим.:

1 - до справи

СудГосподарський суд Вінницької області
Дата ухвалення рішення15.12.2023
Оприлюднено20.12.2023
Номер документу115706222
СудочинствоГосподарське
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань купівлі-продажу поставки товарів, робіт, послуг енергоносіїв

Судовий реєстр по справі —902/1223/23

Судовий наказ від 22.03.2024

Господарське

Господарський суд Вінницької області

Маслій І.В.

Судовий наказ від 22.03.2024

Господарське

Господарський суд Вінницької області

Маслій І.В.

Постанова від 19.02.2024

Господарське

Північно-західний апеляційний господарський суд

Мельник О.В.

Ухвала від 15.01.2024

Господарське

Північно-західний апеляційний господарський суд

Мельник О.В.

Ухвала від 21.12.2023

Господарське

Північно-західний апеляційний господарський суд

Мельник О.В.

Рішення від 15.12.2023

Господарське

Господарський суд Вінницької області

Маслій І.В.

Ухвала від 05.12.2023

Господарське

Господарський суд Вінницької області

Маслій І.В.

Рішення від 27.11.2023

Господарське

Господарський суд Вінницької області

Маслій І.В.

Ухвала від 25.09.2023

Господарське

Господарський суд Вінницької області

Маслій І.В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні