Ухвала
від 29.11.2023 по справі 753/19508/23
ДАРНИЦЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД МІСТА КИЄВА

ДАРНИЦЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М.КИЄВА

справа № 753/19508/23

провадження № 2-о/753/765/23

У Х В А Л А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"29" листопада 2023 р. Суддя Дарницького районного суду м. Києва Гусак О.С., розглянувши питання про відкриття провадження за заявою ОСОБА_1 , заінтересовані особи: Київська міська рада, Ірпінська міська рада, Мологівська сільська рада Білгород-Дністровського району Одеської області, про визнання спадщини відумерлою,

в с т а н о в и в :

до Дарницького районного суду м. Києва звернулася ОСОБА_1 в порядку окремого провадження із заявою про визнання спадщини відумерлою.

В обгрунтування заяви зазначала, що ухвалою Дарницького районного суду м. Києва від 26 липня 2019 відкрито провадження у справі № 761/17443/19 за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , про стягнення заборгованості. ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 помер. Після його смерті відкрилась спадщина на житлові будинки належні йому на праві власності, за адресами: АДРЕСА_1, реєстраційний номер майна 37049053, АДРЕСА_3, реєстраційний номер майна 3405251, АДРЕСА_4. 5 травня 2021 року приватним нотаріусом на підставі претензії кредитора заведено спадкову справу № 9/2021 щодо майна померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 . Посилаючись на наведене, просила задовольнити заяву, та передати у власність територіальних громад майно на території яких воно знаходиться.

Відповідно до вимог вищевказаної статті, окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.

Окреме провадження - це одностороннє провадження, в якому відсутній спір про право.

Відповідно до п. 8 ч.2 ст.293 ЦПК України, суд розглядає в порядку окремого провадження справи про визнання спадщини відумерлою.

Характерною ознакою категорії справ окремого провадження є відсутність у них спору про право і метою яких є встановлення юридичного факту або стану. При цьому в порядку окремого провадження може вирішуватися спір про факт, але не спір про право цивільне.

Згідно з роз`ясненнями, наданими у постанові Пленуму Верховного суду України за № 5 від 31 березня 1995 року «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення» суд вправі розглядати справи про встановлення юридичних фактів, коли цей факт безпосередньо породжує юридичні наслідки. Тобто, від встановлення такого факту залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян та встановлення факту не пов`язується з наступним вирішенням спору про право.

У порядку окремого провадження суд може вирішити спір про факт, про стан, але не спір про право цивільне, оскільки метою такого судового розгляду є лише встановлення наявності або відсутності самого факту, і факт, що встановлюється судом у порядку окремого провадження, повинен мати юридичне значення, і мати безспірний характер, оскільки якщо під час розгляду справи у порядку окремого провадження виникає спір про право, який вирішується в порядку позовного провадження, суд повинен залишити заяву без розгляду і роз`яснити заявнику право подачі позову на загальних підставах.

Визначальною обставиною під час розгляду заяви про встановлення певних фактів у порядку окремого провадження є те, що встановлення такого факту не пов`язане з наступним вирішенням спору про право цивільне.

Під спором про право у справах окремого провадження розуміється конфлікт інтересів заявника та хоча б однієї із заінтересованих осіб внаслідок заперечення такої особи проти задоволення заяви про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів або неоспорюваних прав, а також можливість виникнення, зміни або припинення прав та обов`язків у третіх осіб внаслідок задоволення відповідної заяви.

У відповідності до статтей 1216, 1217 Цивільного кодексу України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).

Спадкування здійснюється за заповітом або за законом.

Згідно з частинами першою-третьою статті 1277 ЦК України у разі відсутності спадкоємців за заповітом і за законом, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини, а також відмови від її прийняття орган місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини, а якщо до складу спадщини входить нерухоме майно - за його місцезнаходженням, зобов`язаний подати до суду заяву про визнання спадщини відумерлою. У разі якщо на об`єкті нерухомого майна на момент відкриття спадщини знаходиться рухоме майно, що входить до складу спадщини, таке рухоме майно переходить у власність територіальної громади, якій передано нерухоме майно.

Заява про визнання спадщини відумерлою подається після спливу одного року з часу відкриття спадщини.

Спадщина, визнана судом відумерлою, переходить у власність територіальної громади за місцем відкриття спадщини, а нерухоме майно - за його місцезнаходженням.

Звертаючись із вказаною заявою в порядку окремого провадження ОСОБА_1 зазначила що вона є кредитором спадкодавця ОСОБА_2 .

Однак, як вбачається із матеріалів доданих до заяви у провадженні Дарницького районного суду міста Києва перебуває справа № 761/17443/19 за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про стягнення заборгованості.

Ухвалою Дарницького районного суду м. Києва від 27 липня 2023 року у справі № 761/17443/19 витребувано з Мологівської сільської ради Білгород-Дністровського району Одеської області (ЄДРПОУ 05406014, Одеська область, Білгород-Дністровський район, с. Молога, вул. Кишинівська, буд. 221-А) інформацію про осіб, які були зареєстровані разом з ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , станом на день його смерті ІНФОРМАЦІЯ_3 за адресою: АДРЕСА_2 , витребувано з Ірпінської міської ради Київської області (ЄДРПОУ 33800777, Київська область, м. Ірпінь, вул. Шевченка, буд. 2-А) інформацію про осіб, які були зареєстровані разом з ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , станом на день його смерті ІНФОРМАЦІЯ_3 за адресою: АДРЕСА_3 .

Таким чином, судом у справі № 761/17443/19 встановлюється коло спадкоємців після смерті спадкодавця ОСОБА_2 .

Разом з тим, у провадженні Дарницького районного суду міста Києва перебувала справа № 753/22658/21 за позовною заявою ОСОБА_3 до Київської міської ради, ОСОБА_4 , товариства з обмеженою відповідальністю «Медичні центри Медігруп», третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача-3, товариство з обмеженою відповідальністю «Нест груп», про встановлення факту проживання однією сім`єю чоловіка та жінки без шлюбу та визнання правочинів недійсними.

Таким чином, із наведеного вбачається, що коло спадкоємців після смерті спадкодавця ОСОБА_2 на момент звернення із заявою не встановлено.

Згідно роз`яснень, викладених у п. 1 Постанови Пленуму Верховного Суду України № 5 від 31 березня 1995 року «Про судову практику у справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення», в порядку окремого провадження розглядаються справи про встановлення фактів, якщо: - згідно з законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян; - чинним законодавством не передбачено іншого порядку їх встановлення; - заявник не має іншої можливості одержати або відновити загублений чи знищений документ, який посвідчує факт, що має юридичне значення; - встановлення факту не пов`язується з наступним вирішенням спору про право.

Отже, в порядку окремого провадження суд може встановити лише факти, які породжують юридичні наслідки та встановлення таких фактів не пов`язується з наступним вирішенням спору про право.

Однак, у разі визнання спадщини відумерлою, у заявника ОСОБА_1 не виникне безумовного права на задоволення своїх вимог як кредитора померлого ОСОБА_2 , оскільки рішення суду про стягнення заборгованості з ОСОБА_2 відсутнє.

Крім того, доказів належності майна, яке просить визнати відумерлою спадщиною, спадкодавцю ОСОБА_2 на момент відкриття спадщини та звернення до суду, ОСОБА_1 не надала.

Разом з тим, правом на звернення до суду із заявою про визнання спадщини відумерлою наділений орган місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини, а якщо до складу спадщини входить нерухоме майно - за його місцезнаходженням.

Відповідно до ч. 4 ст. 315 ЦПК України суддя відмовляє у відкритті провадження у справі, якщо з заяви про встановлення факту, що має юридичне значення, вбачається спір про право, а якщо спір про право буде виявлений під час розгляду справи, - залишає заяву без розгляду.

Зважаючи на те, що із заяви ОСОБА_1 вбачається спір про право, та оскільки органи місцевого самоврядування за місцезнаходження нерухомого спадкового майна наділені також правом на звернення до суду з відповідними заявами, суд убачає підстави для відмови у відкритті провадження у справі за заявою ОСОБА_1 , заінтересовані особи: Київська міська рада, Ірпінська міська рада, Мологівська сільська рада Білгород-Дністровського району Одеської області, про визнання спадщини відумерлою.

Керуючись ч. 4 ст. 315 ЦПК України,

п о с т а н о в и л а:

у відкритті провадженняза заявою ОСОБА_1 , заінтересовані особи: Київська міська рада, Ірпінська міська рада, Мологівська сільська рада Білгород-Дністровського району Одеської області, про визнання спадщини відумерлою, відмовити.

Ухвала може бути оскаржена до Київського апеляційного суду протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення.

Учасник справи, якому повна ухвала суду не була вручена у день її проголошення або складання, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення йому повної ухвали суду.

Суддя:

СудДарницький районний суд міста Києва
Дата ухвалення рішення29.11.2023
Оприлюднено30.11.2023
Номер документу115256710
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи окремого провадження Справи про визнання спадщини відумерлою

Судовий реєстр по справі —753/19508/23

Ухвала від 31.10.2024

Цивільне

Дарницький районний суд міста Києва

Каліушко Ф. А.

Ухвала від 23.09.2024

Цивільне

Дарницький районний суд міста Києва

Каліушко Ф. А.

Постанова від 20.05.2024

Цивільне

Київський апеляційний суд

Березовенко Руслана Вікторівна

Ухвала від 20.03.2024

Цивільне

Київський апеляційний суд

Березовенко Руслана Вікторівна

Ухвала від 01.02.2024

Цивільне

Київський апеляційний суд

Березовенко Руслана Вікторівна

Ухвала від 22.12.2023

Цивільне

Київський апеляційний суд

Березовенко Руслана Вікторівна

Ухвала від 29.11.2023

Цивільне

Дарницький районний суд міста Києва

Гусак О. С.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні