Виноградівський районний суд Закарпатської області
Справа № 2-о-109/11
У Х В А Л А
29.11.2023 м. Виноградів
Суддя Виноградівського районного суду Закарпатської області Надопта А.А., розглянувши матеріали цивільної справи за заявою ОСОБА_1 , який діє в інтересах заявника ОСОБА_2 , заінтересовані особи: Вилоцька селищна рада в особі органу опіки та піклування, ОСОБА_3 про заміну опікуна недієздатної особи, -
В С Т А Н О В И В:
Заявник звернулася із заявою про заміну опікуна недієздатній особі ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Згідно з протоколом автоматизованого розподілу справу передано на розгляд судді Надопта А.А.
Оглянувши матеріали позовної заяви, приходжу до наступного висновку.
Відповідно до положення ч. 2 ст. 300 ЦПК України суд за заявою органу опіки та піклування чи особи, призначеної піклувальником або опікуном, у місячний строк звільняє її від повноважень піклувальника або опікуна і призначає за поданням органу опіки та піклування іншу особу, про що постановляє ухвалу. Суд за заявою особи, над якою встановлено піклування, може звільнити піклувальника від його повноважень і призначити за поданням органу опіки та піклування іншого піклувальника, про що постановляє ухвалу.
Відповідно до ч. 1 ст. 60 ЦК України суд встановлює опіку над фізичною особою у разі визнання її недієздатною і призначає опікуна за поданням органу опіки та піклування.
Згідно з ч. 6 ст. 300 ЦПК України строк дії рішення про визнання фізичної особи недієздатною визначається судом, але не може перевищувати двох років.
За змістом ч. 1 ст. 75 ЦК України суд, якщо він призначив опікуна чи піклувальника, або орган опіки та піклування за заявою особи звільняє її від повноважень опікуна або піклувальника. Ця заява розглядається судом або органом опіки та піклування протягом одного місяця. Особа виконує повноваження опікуна або піклувальника до винесення рішення про звільнення її від повноважень опікуна або піклувальника чи до закінчення місячного строку від дня подання заяви, якщо вона не була розглянута протягом цього строку.
Відповідно до ч. 3 ст. 75 ЦК України за заявою органу опіки та піклування суд може звільнити особу від повноважень опікуна або піклувальника у разі невиконання нею своїх обов`язків, порушення прав підопічного, а також у разі поміщення підопічного до навчального закладу, закладу охорони здоров`я або закладу соціального захисту.
Як вбачається з матеріалів заяви ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 визнаний недієздатним рішенням Виноградівського районного суду від 13.12.2011 року, тобто строк дії цього рішення вже сплив.
Також, у п. 5.2. Правил опіки та піклування, затверджених наказом Державного комітету України у справах сім`ї та молоді, Міністерства освіти України, Міністерства охорони здоров`я України, Міністерства праці та соціальної політики України від 26.05.1999 року №34/166/131/88, визначено, що органи опіки та піклування за своєю ініціативою, за клопотанням підопічних, державних або громадських організацій, а також згідно з обґрунтованими заявами будь-яких осіб можуть звільнити опікуна або піклувальника від виконання покладених на нього обов`язків, якщо встановлять, що опікун чи піклувальник не відповідає своєму призначенню або належним чином не виконує своїх обов`язків.
Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом, ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , мешканець АДРЕСА_1 , не призначався опікуном над недієздатним ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . Подання органу опіки та піклування про заміну ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 опікуна та призначення опікуном над недієздатним- ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , мешканця АДРЕСА_1 , у матеріалах справи відсутнє.
Заявник зобов`язаний додати до заяви всі наявні в них докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються вимоги.
Натомість, заявником не представлено суду доказів звернення до суду із клопотанням про продовження терміну дії рішення суду про визнання ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 недієздатним у відповідності до вимог ч.6 ст. 300 ЦПК України, а також подання органу опіки та піклування про заміну опікуна.
Виходячи з цього, прохання про заміну опікуна відповідної особи є передчасним, оскільки ця особа в розумінні вимог чинного законодавства на даний час вже не є недієздатною, над нею не може призначатись опікун без винесення нового рішення про визнання цієї особи недієздатною.
Отже, виходячи з наведеного вище, вказану заяву слід повернути заявнику.
Також суд вважає за необхідне роз`яснити заявнику її право звернутися до органу опіки та піклування з проханням надати подання висновок (подання) про можливість призначення опікуна ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , мешканця АДРЕСА_1 , та звернутись з заявою про визнання особи недієздатною, встановлення опіки та призначення опікуна.
Керуючись ст. 185 Цивільного процесуального кодексу України,
У Х В А Л И В:
Заяву ОСОБА_1 , який діє в інтересах заявника ОСОБА_2 , заінтересовані особи: Вилоцька селищна рада в особі органу опіки та піклування, ОСОБА_3 про заміну опікуна недієздатної особи-повернути заявнику.
Апеляційна скарга на ухвалу може бути подана безпосередньо до Закарпатського апеляційного суду протягом 15 днів з дня її проголошення.
Ухвала суду набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Суддя А. А. Надопта
Суд | Виноградівський районний суд Закарпатської області |
Дата ухвалення рішення | 29.11.2023 |
Оприлюднено | 30.11.2023 |
Номер документу | 115263845 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Інші скарги та заяви в процесі виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) |
Цивільне
Виноградівський районний суд Закарпатської області
Надопта А. А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні