Рішення
від 22.11.2023 по справі 484/1438/23
ПЕРВОМАЙСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД МИКОЛАЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 484/1438/23

Провадження № 2/484/554/23

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22.11.2023р. Первомайський міськрайонний суд Миколаївської області

в складі : головуючого судді - Літвіненко Т.Я.

секретар судового засідання - Шаповалова В.О., Бикова О.П.

за участю представника позивача ОСОБА_1

представника відповідачів - Маншиліної К.О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Первомайську цивільну справу за позовом Приватного підприємства "Агрофірма "Агро-плюс" до ОСОБА_2 , Фермерського господарства "Педашевських", про визнання договору оренди земельної ділянки недійсним,скасування державної реєстрації договору та визнання договору оренди землі поновленим

ВСТАНОВИВ:

До суду надійшов позов Приватного підприємства "Агрофірма "Агро-плюс" до ОСОБА_2 , Фермерського господарства "Педашевських", про визнання договору оренди земельної ділянки недійсним,скасування державної реєстрації договору та визнання договору оренди землі поновленим.

Мотивуючи позовні вимоги представник позивача вказав, що 15.10.2012 року між ОСОБА_2 та приватним підприємством «Агрофірма «Агро-плюс», в особі засновника Пака Дмитра Юрійовича, було укладено договір оренди землі б/н, строком на 10 років щодо передачі в оренду земельної ділянки загальною площею 6,65 га, кадастровий номер 4825480400:01:000:0042, цільове призначення для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що знаходиться на території Болеславчицької сільської ради Первомайського району Миколаївської області, який було зареєстровано по Болеславчицькій сільській раді 20.12.2012 року за реєстраційним номером 482548044003563.

16.10.2022 року ОСОБА_2 підписала із приватним підприємством «Агрофірма «Агро - плюс» проект нового договору оренди землі, оскільки строк дії попереднього договору завершувався. Однак, 24.02.2023р. позивачу стало відомо, що державним реєстратором Кам`яномостiвської сiльської ради Первомайського району Миколаївської областi 02.02.2023 року проведено державну реєстрацію договору оренди землi б/н вiд 26.12.2022 року, укладеного мiж ОСОБА_3 та ФГ "Педашевських", щодо земельної дiлянки площею 6,6491 га кадастровий номер 4825480400:01:000:0042,строком на 10 років. У зв`язку з чим позивач позбавлений можливості зареєструвати право оренди на вказану земельну ділянку, оскільки його переважне право оренди землі було порушено відповідачами по справі.

Відповідач, ОСОБА_2 в судове засідання надала відзив, в якому просила відмовити в задоволенні позовних вимог вказуючи, що ПП «Агрофірма «Агро-плюс» не звернулося до неї із заявою про намір поновити договір оренди та проектом додаткової угоди до договору за 1 місяць до закінчення дії договору у порядку ст. 33 Закону України «Про оренду землі», а тому, на її думку, договір був автоматично припинений 15.10.2022 року, і переважне право ПП «Агрофірма «Агроплюс» було припинено разом із припиненням дії договору. Крім того, у 2022 році представник ПП «Агрофірма «Агро-плюс» зустрівся з нею з метою передачі їй орендної плати. При зустрічі вони домовились, що вона залише свій підпис на чистому аркуші паперу, що буде доказом отримання орендної плати. Жодного нового договору чи додаткової угоди нею з ПП «Агрофірма «Агро-плюс» не погоджено, вона не укладала та не підписувала нового договору оренди землі з ПП «Агрофірма «Агро- плюс». Також, просила суд перевірити доводи щодо нікчемності абзаців 6 і 7 розділу 4 Договору оренди землі від 15.10.2012 р. між нею та ПП «Агрофірма «Агро-плюс», якими передбачено, що орендодавець мав звернутись до орендаря за шість місяців до закінчення договору. Вважає, що такі положення договору є нікчемними в силу закону, а договір оренди землі не може вважатись поновленим у разі невиконання орендарем вимог статті 33 Закону України «Про оренду землі».

Представник відповідача, ФГ "Педашевських", в судовому засіданні та у відзиві на позовну заяву проти позову заперечувала, просила відмовити в його задоволенні вказуючи, що абзаци 6-7 розділу 4 Договору від 15.10.2012р. є нікчемним в силу закону, оскільки суперечать статті 33 Закону України «Про оренду землі», якою встановлений обов`язковий для всіх порядок поновлення договорів оренди шляхом реалізації орендарем свого переважного права оренди. Альтернативних правил поновити договір оренди землі на момент укладення цього договору законодавцем не визначено. Також, жодного нового договору чи додаткової угоди ОСОБА_2 з ПП «Агрофірма «Агро-плюс» не погоджувала, не укладала та не підписувала та остання повністю заперечує проти погодження нею умов нового договору з ПП «Агрофірма «Агро - плюс». Крім того, на її думку, суд не може задовольняти вимогу про поновлення договору оренди, оскільки така вимога не є належним способом захисту. Належним способом захисту при вирішенні правовідносин щодо поновлення договору оренди є визнання укладеною додаткової угоди з викладенням її змісту. Також, на думку представника відповідача, позовні вимоги щодо визнання недійсним Договору оренди землі від 26.12.2022 року між ОСОБА_2 та ФГ «Педашевських» та скасування державної реєстрації про інше речове право ФГ «Педашевських» не підлягають задоволенню, оскільки ПП «Агрофірма «Агро-плюс» не скористалось своїм переважним правом на поновлення договору оренди (не надіслано лист-намір та проект додаткової угоди), а тому таке переважне право було припинене, тобто відсутнє на момент подачі позову.

Вислухавши думку учасників процесу, дослідивши матеріали справи суд дійшов наступного.

Судом встановлено, що 15.10.2012 року між ОСОБА_2 та приватним підприємством «Агрофірма «Агро-плюс», в особі засновника ОСОБА_4 , було укладено договір оренди землі б/н, строком на 10 років щодо передачі в оренду земельної ділянки загальною площею 6,65 га, кадастровий номер 4825480400:01:000:0042, цільове призначення для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що знаходиться на території Болеславчицької сільської ради Первомайського району Миколаївської області. (а.с. 10-12)

Разом з тим, згідно інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстрації права власності на нерухоме майно. Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо об`єкта нерухомого майна, державним реєстратором Кам`яномостiвської сiльської ради Первомайського району Миколаївської областi 02.02.2023 року проведено державну реєстрацію договору оренди землi б/н вiд 26.12.2022 року, укладеного мiж ОСОБА_3 та ФГ "Педашевських", щодо земельноi дiлянки площею 6,6491 га кадастровий номер 4825480400:01:000:0042, яка належить ОСОБА_3 , строком на 10 років. (а.с. 17-18)

Представник відповідача, ФГ "Педашевських", в судовому засіданні та у відзиві на позовну заяву вказувала, що позовні вимоги щодо визнання недійсним Договору оренди землі від 26.12.2022 року між ОСОБА_2 та ФГ «Педашевських» та скасування державної реєстрації про інше речове право ФГ «Педашевських» не підлягають задоволенню, оскільки ПП «Агрофірма «Агро-плюс» не скористалось своїм переважним правом на поновлення договору оренди (не надіслано лист-намір та проект додаткової угоди), а тому таке переважне право було припинене, тобто відсутнє на момент подачі позову.

Однак, дане твердження представника відповідача не відповідає дійсності та вимогам чинного законодавства виходячи з наступного.

Відповідно до ст. 13 ЗУ «Про оренду землі» договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов`язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов`язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.

Згідно ч. 1 ст. 19 ЗУ «Про оренду землі» строк дії договору оренди землі визначається за згодою сторін, але не може перевищувати 50 років.

Відповідно до ст. 24 ЗУ «Про оренду землі» орендодавець зобов`язаний не вчиняти дій, які б перешкоджали орендареві користуватися орендованою земельною ділянкою.

Згідно ч. 1, 2 ст. 27 ЗУ «Про оренду землі» орендареві забезпечуєтьсязахист йогоправа наорендовану земельнуділянку нарівнііз захистомправа власностіна земельнуділянку відповіднодо закону. Орендар в установленому законом порядку має право витребувати орендовану земельну ділянку з будь-якого незаконного володіння та користування, на усунення перешкод у користуванні нею, відшкодування шкоди, заподіяної земельній ділянці громадянами і юридичними особами України, іноземцями, особами без громадянства, іноземними юридичними особами, у тому числі міжнародними об`єднаннями та організаціями.

Відповідно до ч. 1 ст. 203 ЦК України зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також інтересам держави і суспільства, його моральним засадам.

Згідно ч. 1, 3 ст. 215 ЦК України, підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановленічастинами першою - третьою,п`ятоюташостою статті 203цього Кодексу. Якщо недійсність правочину прямо не встановлена законом, але одна із сторін або інша заінтересована особа заперечує його дійсність на підставах, встановлених законом, такий правочин може бути визнаний судом недійсним (оспорюваний правочин).

Відповідно до п.4Постанови Пленуму Верховного Суду України № 9 «Про судову практику розгляду цивільних справ про визнання правочинів недійсними» від 06 листопада 2009 року, оспорюваний правочин може бути визнаний недійсним лише за рішенням суду. Пунктом 5 вищезазначеної Постанови передбачено, що відповідно до статей215та216 ЦКвимога про визнання оспорюваного правочину недійсним та про застосування наслідків його недійсності, а також вимога про застосування наслідків недійсності нікчемного правочину може бути заявлена як однією зі сторін правочину, так і іншою заінтересованою особою, права та законні інтереси якої порушено вчиненням правочину.

Згідно вимог статті 33 Закону України «Про оренду землі», у редакції на час укладання договору від 15.10.2012, по закінченню строку, на який було укладено договір оренди землі, орендар, який належно виконував обов`язки за умовами договору, має переважне право перед іншими особами на укладення договору оренди землі на новий строк (поновлення договору оренди землі). Орендар, який має намір скористатися переважним правом на укладення договору оренди землі на новий строк, зобов`язаний повідомити про це орендодавця до спливу строку договору оренди землі у строк, встановлений цим договором, але не пізніше ніж за місяць до спливу строку договору оренди землі. До листа-повідомлення про поновлення договору оренди землі орендар додає проєкт додаткової угоди. При поновленні договору оренди землі його умови можуть бути змінені за згодою сторін. У разі недосягнення домовленості щодо орендної плати та інших істотних умов договору переважне право орендаря на укладення договору оренди землі припиняється.

Разом з тим, Указом Президента України від 24 лютого 2022 року №64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», у зв`язку з військовою агресією російської федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» в Україні введено воєнний стан, який був неодноразово продовжений, та діє станом на теперішній час.

Згідно абзацу першого підпункту 1 пункту 27 розділу X Земельного кодексу України Під час дії воєнного стану земельні відносини регулюються з урахуванням таких особливостей, зокрема, вважаються поновленими на один рік без волевиявлення сторін відповідних договорів і без внесення відомостей про поновлення договору до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно договори оренди, суборенди, емфітевзису, суперфіцію, земельного сервітуту, строк користування земельними ділянками щодо яких закінчився після введення воєнного стану до набрання чинностіЗаконом України"Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо відновлення системи оформлення прав оренди земельних ділянок сільськогосподарського призначення та удосконалення законодавства щодо охорони земель", щодо земельних ділянок сільськогосподарського призначення: а) державної, комунальної власності, невитребуваних, нерозподілених земельних ділянок, а також земельних ділянок, що залишилися у колективній власності і були передані в оренду органами місцевого самоврядування; б) приватної власності;

Отже, відповідно до вимог абзацу першого підпункту 1 пункту 27 розділу X Земельного кодексу України договір оренди землі від 15.10.2012 був поновлений на один рікбез волевиявлення сторін, оскільки строк користування земельною ділянкою закінчився після введення воєнного стану (у договорі визначено строк закінчення дії договору 15.10.2022р.) і до набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо відновлення системи оформлення прав оренди земельних ділянок сільськогосподарського призначення та удосконалення законодавства щодо охорони земель", щодо земельних ділянок сільськогосподарського призначення (набрав чинності 19.11.2022р.).

Вищевказане свідчить про те, що ОСОБА_2 уклала договір оренди земельної ділянки площею 6,65 га, кадастровий номер 4825480400:01:000:0042 з ФГ "Педашевських" в період дії договору оренди цієї ж земельної ділянки, укладеного 15.10.2012 між нею та ПП "Агрофірма "Агро-плюс".

Крім того, 16.10.2022р, позивач надав ОСОБА_2 проект нового договору оренди землі та зазначив у ньому строк оренди, аналогічний, що викладений у договорі від 2012 року, в якому наявний підпис останньої.

При цьому, твердження ОСОБА_2 та представника ФГ "Педашевських" стосовно того, що жодного нового договору чи додаткової угоди ОСОБА_2 з ПП «Агрофірма «Агро-плюс» не погоджувала, не укладала та не підписувала не заслуговують на увагу, оскільки будь яких належних та допустимих доказів на підтвердження вказаних обставин ОСОБА_2 та представником ФГ "Педашевських" надано не було та в матеріалах справи не міститься.

Більш того, ухвалою суду від 07.07.2023 року,за клопотаннямпредставника відповідачів, ОСОБА_5 ,у вказанійсправі булопризначено комплексну судово-почеркознавчу та технічну експертизу документів, на вирішення якої поставлено наступні питання:

- Чи виконано рукописний текст (підпис) у Видатковому касовому ордері від 02.12.2022 року ОСОБА_2 чи іншою особою?

- Чи виконано рукописний текст (підпис) у розділі Договору оренди землі від 16.10'2022 року № б/н «Реквізити сторін» Бринзан Єлізаватею Іллінічною чи іншою особою?

- Чи вчинений рукописний текст від імені ОСОБА_2 (підпис) у розділі Договору оренди землі від 16.10.2022 року № б/н «Реквізити сторін», у той період часу, яким датований документ, а саме 16.10.2022 року?

- Чи відповідає час виконання друкованого тексту Договору оренди землі від 16.10.2022 року № б/н, а саме усіх його сторінок, даті, вказаній у документі; та чи не виготовлені усі сторінки Договору оренди землі від 16.10.2022 року № б/н у різний час та на різних принтерах; та в якій проміжок часу надрукований текст Договору оренди землі від 16.10.2022 року № б/н?

- Чи не використаний для виконання тексту Договору оренди землі від 16.10.2022 року № б/н, аркуш паперу або частина іншого документу із вже присутнім на ньому підписом ОСОБА_2 та чи не нанесено друкарський текст Договору оренди землі від 16.10.2022 року № б/н на вже виготовлений підпис ОСОБА_2 ?

29.08.2023 року на адресу суду надійшло клопотання експерта про надання додаткових матеріалів та рахунок на оплату вартості проведення експертизи.

Однак, 03.10.2023 року, під час підготовчого засідання, представник відповідачів, ОСОБА_5 , вказала, що відмовляється від клопотання про призначення експертизи у зв`язку з неможливістю сплатити грошові кошти за проведення експертизи.

Згідност. 2 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень»державна реєстрація речових прав на нерухоме майно державна реєстрація прав - офіційне визнання і підтвердження державою фактів виникнення, переходу або припинення прав на нерухоме майно, обтяження таких прав шляхом внесення відповідного запису до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.

Відповідно до статті 17 Закону України «Про оренду землі», об`єкт за договором оренди землі вважається переданим орендодавцем орендареві з моменту державної реєстрації права оренди, якщо інше не встановлено законом.

На підставі вищевикладеного, враховуючи, що оспорюванийдоговір бувукладений зпорушенням вимогчинного законодавства, суд приходить до висновку, що вимоги позивача про визнання даного договору оренди земельної ділянки недійсним та скасування державної реєстрації договору є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Разом з тим, представник позивача просив визнати договір оренди землі, укладений між ОСОБА_2 та приватним підприємством «Агрофірма «Агро-плюс», 15.10.2012 року, який зареєстровано у Книзі записів державної реєстрації договорів оренди землі по Болеславчицькій сільській раді 20.12.2012 року за реєстраційним номером 482548044003563, поновлений на той самий строк, вказуючи, що умовами договору передбачена можливість автоматичного продовження строку дії договору.

Однак, дане твердження представника позивача суперечить вимогам чинного законодавства виходячи з наступного.

Відповідно до частини першої статті 16 ЦК України, частини першої статті 4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому законом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.

Згідно з частиною четвертою статті 124 ЗК України передача в оренду земельних ділянок, які перебувають у власності громадян і юридичних осіб, здійснюється за договором оренди між власником земельної ділянки і орендарем.

Відповідно до частини першої статті 626 ЦК України договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав і обов`язків.

Сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості (частина перша статті 627 ЦК України).

Згідно з частиною другою статті 792 ЦК України відносини щодо найму (оренди) земельної ділянки регулюються законом, зокрема Земельним кодексом України, Законом України «Про оренду землі».

За змістом частини першої статті 93 ЗК України, статті 1 Закону України «Про оренду землі» право оренди земельної ділянкице строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності, засноване на договорі.

Відповідно до розділу 4 Договору оренди землі від 15.10.2012, сторони узгодили, що якщо орендодавець по закінченню умов договору не має наміру продовжувати, чи заключати договір оренди землі з АФ «Агро-плюс» на новий строк, то він зобов`язаний про це повідомити Орендаря письмово за шість місяців до терміну закінчення умов цього договору. В противному разі договір вважається продовженим на той самий період.

Статтею 13 Закону України «Про оренду землі»визначено, що договір оренди земліце договір, за яким орендодавець зобов`язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов`язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.

Отже, зміст прав та обов`язків, що виникають в орендодавця та орендаря земельної ділянки, порядок їх реалізації та виконання опосередковуються договором оренди землі. Зокрема, на підставі договору в орендодавця виникає обов`язок передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а в орендаря - обов`язок використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства та сплачувати орендну плату в порядку і розмірі, встановленому договором або законом.

Закінчення строку дії договору оренди землі спричиняє усталені та законодавчо визначені наслідки, зокрема припиняються права та обов`язки, що випливають із договору, за винятком тих, які продовжують існувати після закінчення договірних відносин. Власник земельної ділянки вправі користуватися та розпоряджатися земельною ділянкою після закінчення договору оренди за правилами статті 317 ЦК України, укладати договори оренди з іншими орендарями на власний розсуд.

Відповідно до вимог статті 33 Закону України «Про оренду землі», у редакції на час укладання договору від 15.10.2012, по закінченню строку, на який було укладено договір оренди землі, орендар, який належно виконував обов`язки за умовами договору, має переважне право перед іншими особами на укладення договору оренди землі на новий строк (поновлення договору оренди землі). Орендар, який має намір скористатися переважним правом на укладення договору оренди землі на новий строк, зобов`язаний повідомити про це орендодавця до спливу строку договору оренди землі у строк, встановлений цим договором, але не пізніше ніж за місяць до спливу строку договору оренди землі. До листа-повідомлення про поновлення договору оренди землі орендар додає проєкт додаткової угоди. При поновленні договору оренди землі його умови можуть бути змінені за згодою сторін. У разі недосягнення домовленості щодо орендної плати та інших істотних умов договору переважне право орендаря на укладення договору оренди землі припиняється.

Орендодавець у місячний термін розглядає надісланий орендарем лист-повідомлення з проєктом додаткової угоди, перевіряє його на відповідність вимогам закону, узгоджує з орендарем (за необхідності) істотні умови договору і, за відсутності заперечень, приймає рішення про поновлення договору оренди землі (щодо земель державної та комунальної власності), укладає з орендарем додаткову угоду про поновлення договору оренди землі.

За наявності заперечень орендодавця щодо поновлення договору оренди землі орендарю направляється лист-повідомлення про прийняте орендодавцем рішення.

У разі якщо орендар продовжує користуватися земельною ділянкою після закінчення строку договору оренди і за відсутності протягом одного місяця після закінчення строку договору листа-повідомлення орендодавця про заперечення у поновленні договору оренди землі такий договір вважається поновленим на той самий строк і на тих самих умовах, які були передбачені договором. У цьому випадку укладання додаткової угоди про поновлення договору оренди землі здійснюється із: власником земельної ділянки (щодо земель приватної власності); уповноваженим керівником органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування без прийняття рішення органом виконавчої влади або органом місцевого самоврядування про поновлення договору оренди землі (щодо земель державної або комунальної власності).

Керівник органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який уповноважений підписувати додаткову угоду до договору оренди землі щодо земельної ділянки державної або комунальної власності, визначається рішенням цього органу.

Додаткова угода до договору оренди землі про його поновлення має бути укладена сторонами у місячний строк в обов`язковому порядку.

Відмова, а також наявне зволікання в укладенні додаткової угоди до договору оренди землі може бути оскаржено в суді.

У разі зміни межі або цільового призначення земельної ділянки поновлення договору оренди землі здійснюється у порядку одержання земельної ділянки на праві оренди.

Отже, вказана норма Закону прямо передбачала, що наслідком поновлення договору оренди землі є додаткова угода до договору оренди землі.

Верховний Суд при розгляді справ такої категорії також неодноразово наголошував на тому, що автоматична пролонгація договорів оренди землі відсутня, оскільки відсутній спеціальний порядок державної реєстрації права оренди на новий строк. Поновлення договору оренди землі обов`язково оформляється шляхом підписання сторонами додаткової угоди, а у разі якщо орендодавець цього не робить, - у судовому порядку за вимогою про визнання укладеною додаткової угоди та з фіксацією її повного тексту у резолютивній частині рішення суду (постанова Великої Палати Верховного суду від 31.08.2021 у справі №903/1030/19, від 22.09.2020 у справах №313/350/16-ц та №159/5756/18).

Без укладення додаткової угоди до договору оренди землі завершення процедури поновлення такого договору було не можливим. Така угода має ознаки не тільки зобов`язального, але й речового договору, оскільки засвідчує волю сторін на передання земельної ділянки у тимчасове володіння орендареві на новий строк. Тому зазначена додаткова угода згідно з пунктом 1 частини першої статті 27 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» є підставою для державної реєстрації права оренди на новий строк. Саме з цією реєстрацією закон пов`язує виникнення права оренди (стаття 125 ЗК України).

Можливість поновлення договору оренди землі на підставі умови, передбаченої у договорі, з`явилася із прийняттям Закону України №340-ІХ від 05.12.2019, який набрав чинності 16 липня 2020 року.

Проте ці зміни не розповсюджуються на випадок, який розглядається.

Отже, системний аналіз вказаного свідчить, що позовна вимога ПП «Агрофірма «Агро-плюс» про визнання договору оренди землі від 15.10.2012 поновленим на 10 років відповідно до умови Розділу 4 договору є безпідставною, оскільки на момент укладання цього договору не існувало автоматичної пролонгації договорів оренди землі на підставі умови, викладеної у договорі.

Отже, пролонгації договору на 10 років не відбулося, а тому в задоволенні позову у цій частині слід відмовити.

Враховуючи наведене, суд приходить до висновку, що позов підлягає частковому задоволенню.

Крім того,в силуст.141ЦПК України,суд вважаєза необхіднестягнути звідповідачів накористь позивачавитрати посплаті судовогозбору всумі по1342 грн.з кожного.

Також, представник відповідача, ФГ "Педашевських" просила стягнути з позивача витрати на правову допомогу в сумі 40 000 грн.

Відповідно до ст. 133 ЦПК України судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи. До витрат, пов`язаних з розглядом справи, належать витрати: 1) на професійну правничу допомогу; 2) пов`язані із залученням свідків, спеціалістів, перекладачів, експертів та проведенням експертизи; 3) пов`язані з витребуванням доказів, проведенням огляду доказів за їх місцезнаходженням, забезпеченням доказів; 4) пов`язані з вчиненням інших процесуальних дій, необхідних для розгляду справи або підготовки до її розгляду.

Згідно ч. 1, 2 ст. 137 ЦПК України, витрати, пов`язані з правничою допомогою адвоката, несуть сторони, крім випадків надання правничої допомоги за рахунок держави. За результатамирозгляду справивитрати направничу допомогуадвоката підлягаютьрозподілу міжсторонами разоміз іншимисудовими витратами.Для цілейрозподілу судовихвитрат: 1)розмір витратна правничудопомогу адвоката,в томучислі гонораруадвоката запредставництво всуді таіншу правничудопомогу,пов`язану зісправою,включаючи підготовкудо їїрозгляду,збір доказівтощо,а такожвартість послугпомічника адвокатавизначаються згідноз умовамидоговору пронадання правничоїдопомоги тана підставівідповідних доказівщодо обсягунаданих послугі виконанихробіт таїх вартості,що сплаченаабо підлягаєсплаті відповідноюстороною аботретьою особою; 2) розмір суми, що підлягає сплаті в порядку компенсації витрат адвоката, необхідних для надання правничої допомоги, встановлюється згідно з умовами договору про надання правничої допомоги на підставі відповідних доказів, які підтверджують здійснення відповідних витрат.

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 141 ЦПК Українисудовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог. Інші судовівитрати,пов`язані зрозглядом справи,покладаються: уразі задоволенняпозову -на відповідача; у разі відмови в позові - на позивача ; у разі часткового задоволення позову - на обидві сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог

Разом з тим, вказаний відповідач, ФГ "Педашевських", не є стороноюдоговору оренди землі, укладеного між ОСОБА_2 та приватним підприємством «Агрофірма «Агро-плюс» 15.10.2012 року, а тому позивач не повинен йому відшкодовувати витрати на професійну правничу допомогу за позовною вимогою про поновлення зазначеного договору оренди землі.

Таким чином, розподіл судових витрат має складатися тільки з відшкодування судового збору позивачу, отже, суд вважає,що узадоволенні вимогпро стягненнявитрат направничу допомогу слід відмовити.

Керуючись ст.ст. 2, 10-13, 258, 259, 265, 268 ЦПК України, суд,-

В И Р І Ш И В :

Позов задовольнити частково.

Визнати недійсним договір оренди землі б/н, укладений між ОСОБА_2 та Фермерським господарством "Педашевських" 26.12.2022 року, щодо оренди земельної ділянки з кадастровим номером 4825480400:01:000:0042, площею 6,6491 га.

Скасувати державну реєстрацію договору оренди землі б/н від 26.12.2022 року, укладеного між ОСОБА_2 та Фермерським господарством "Педашевських", номер запису про інше речове право 49164523, індексний номер рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень 66319543, зареєстрованого державним реєстратором Кам`яномостівської сільської ради Первомайського району Миколаївської області.

В задоволенні іншої частини позову відмовити.

Стягнути з ОСОБА_2 та Фермерського господарства "Педашевських" на користь Приватного підприємства "Агрофірма "Агро-плюс" судовий збір в сумі 2 684 (дві тисячі шістсот вісімдесят чотири) грн. в рівних частках по 1 342 (одна тисяча триста сорок дві) грн. 00 коп. з кожного.

У задоволенні вимог Фермерського господарства "Педашевських" про стягнення витрат на правничу допомогу відмовити.

Повне судове рішення буде складено 01.12.2023 року.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

На рішення може бути подано апеляційну скаргу безпосередньо до Миколаївського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Позивач - Приватне підприємство "Агрофірма "Агро-плюс", код ЄДРПОУ 34450575, місцезнаходження за адресою: вул. Врожайна, 29 в с. Станіславчик Первомайського району Миколаївської області.

Відповідач - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , місце реєстрації за адресою: АДРЕСА_1 .

Відповідач - Фермерське господарство "Педашевських", код ЄДРПОУ 34168126, місцезнаходження за адресою: вул. Мостова, 11 в с. Станіславчик Первомайського району Миколаївської області.

Відповідно до п. 14 Перехідних положень Закону України "Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів" № 2147-VIII від 3 жовтня 2017 року до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цим Законом. У разі порушення порядку подання апеляційної чи касаційної скарги відповідний суд повертає таку скаргу без розгляду.

СУДДЯ: Т.Я. Літвіненко

СудПервомайський міськрайонний суд Миколаївської області
Дата ухвалення рішення22.11.2023
Оприлюднено01.12.2023
Номер документу115266481
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із земельних відносин, з них: що виникають з договорів оренди

Судовий реєстр по справі —484/1438/23

Ухвала від 19.04.2024

Цивільне

Первомайський міськрайонний суд Миколаївської області

Паньков Д. А.

Рішення від 22.11.2023

Цивільне

Первомайський міськрайонний суд Миколаївської області

Літвіненко Т. Я.

Рішення від 22.11.2023

Цивільне

Первомайський міськрайонний суд Миколаївської області

Літвіненко Т. Я.

Ухвала від 13.11.2023

Цивільне

Первомайський міськрайонний суд Миколаївської області

Літвіненко Т. Я.

Ухвала від 06.11.2023

Цивільне

Первомайський міськрайонний суд Миколаївської області

Літвіненко Т. Я.

Ухвала від 01.11.2023

Цивільне

Первомайський міськрайонний суд Миколаївської області

Літвіненко Т. Я.

Ухвала від 24.10.2023

Цивільне

Первомайський міськрайонний суд Миколаївської області

Літвіненко Т. Я.

Ухвала від 03.10.2023

Цивільне

Первомайський міськрайонний суд Миколаївської області

Літвіненко Т. Я.

Ухвала від 20.09.2023

Цивільне

Первомайський міськрайонний суд Миколаївської області

Літвіненко Т. Я.

Ухвала від 15.09.2023

Цивільне

Первомайський міськрайонний суд Миколаївської області

Літвіненко Т. Я.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні