Ухвала
від 29.11.2023 по справі 927/1595/23
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРНІГІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

У Х В А Л А

про залишення позовної заяви без руху

29 листопада 2023 року м. Чернігівсправа № 927/1595/23

Господарський суд Чернігівської області у складі судді А.С. Сидоренка, розглянувши матеріали позовної заяви за позовом Приватного акціонерного товариства «ГАЗТЕК» (код 31815603) 04116, м. Київ, вул. Маршала Рибалка, 11 (office@gaztek.com.ua)до Акціонерного товариства «Державне акціонерне товариство «ЧОРНОМОРНАФТОГАЗ» (код 00153117) 01054, м. Київ, вул. Б.Хмельницького, 26, офіс 505 (chornomornaftogas@ukr.net) про визнання недійсними рішень загальних зборів

ВСТАНОВИВ:

24 листопада 2023 року до Господарського суду Чернігівської області надійшла позовна заява Приватного акціонерного товариства «ГАЗТЕК» до Акціонерного товариства «Державне акціонерне товариство «ЧОРНОМОРНАФТОГАЗ» про визнання недійсними рішень загальних зборів, якою позивач просить:

-визнати недійсними рішення, оформлені протоколом позачергових дистанційних загальних зборів акціонерів Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Чернігівгаз» від 08.06.2023, стосовно:

припинення повноважень Голови та членів Наглядової ради Товариства з дати прийняття такого рішення,

обрання членів Наглядової ради Товариства,

затвердження умов цивільно-правових договорів з членами Наглядової ради Товариства, встановлення розміру їх винагороди, обрання особи, яка уповноважується на підписання договорів з членами Наглядової ради Товариства;

-визнати недійсним рішення, оформлене протоколом про підсумки голосування № 1 на позачергових дистанційних загальних зборах акціонерів Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Чернігівгаз» від 08.06.2023, щодо припинення повноважень Голови та членів Наглядової ради Товариства з дати прийняття такого рішення;

-визнати недійсним рішення, оформлене протоколом про підсумки голосування № 2 на позачергових дистанційних загальних зборах акціонерів Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Чернігівгаз» від 08.06.2023, щодо обрання членів Наглядової ради Товариства;

-визнати недійсним рішення, оформлене протоколом про підсумки голосування № 3 на позачергових дистанційних загальних зборах акціонерів Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Чернігівгаз» від 08.06.2023, щодо затвердження умов цивільно-правових договорів з членами Наглядової ради Товариства, встановлення розміру їх винагороди, обрання особи, яка уповноважується на підписання договорів з членами Наглядової ради Товариства.

В обґрунтування заявлених позовних вимог позивач зазначає, що на його думку, спірні рішення є незаконними, оскільки:

АТ «ДАТ «Чорноморнафтогаз» не є акціонером (власником акцій) АТ «Чернігівгаз», а є управителем відповідно до розпорядження Кабінету Міністрів України від 28.05.2022 № 429-р та Договору управління активами (майном) від 05.07.2022 № 11/2022;

скликання та проведення АТ «ДАТ «Чорноморнафтогаз» позачергових дистанційних загальних зборів акціонерів АТ «Чернігівгаз» є протиправним та таким, що здійснено всупереч вимогам ст. 41, 42, 43 Закону України «Про акціонерні товариства» та Статуту АТ «Чернігівгаз»;

вчинення незаконних дій АТ «ДАТ «Чорноморнафтогаз» призвело до порушення конституційних прав ПрАТ «ГАЗТЕК», визначених ст. 41 Конституції України, в частині права на володіння, користування та розпорядження своєю власністю, а також порушення ст. 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод стосовно права на мирне володіння майном.

Звертаючись з даним позовом позивач вказує, що йому на праві власності належать корпоративні права, а саме цінні папери акції, вид цінного паперу 01110100 (акція проста бездокументарна іменна), міжнародний ідентифікаційний номер НОМЕР_1 , емітовані Акціонерним товариством «Оператор газорозподільної системи «Чернігівгаз» (код 03358104) у кількості 262 9272 штук номінальною вартістю 0,25 грн кожна (депозитарна установа Публічне акціонерне товариство «Банк «Кліринговий дім» (код 21665382), що становлять 23,092892% від загальної кількості.

ПрАТ «ГАЗТЕК», як акціонер, на право користування голосуючими акціями якого не накладено жодних арештів та заборон, вправі самостійно приймати рішення щодо проведення чергових, позачергових загальних зборів акціонерів, та наділений усіма правами, передбаченими чинним законодавством України та Статутом, в т.ч. щодо участі в управлінні товариством.

Враховуючи той факт, що суд арештував лише право ПрАТ «ГАЗТЕК» на акцію в частині правомочності права розпорядження, однак не арештував права, що виникають за цінним папером (користування акцією), та той факт, що позивач не надавав згоди на передачу в управління Акціонерному товариству «Державне акціонерне товариство «ЧОРНОМОРНАФТОГАЗ» своїх прав за цінним папером, позивач вважає, що відсутність у останнього таких прав не наділяє його компетенцією в частині прийняття рішення про скликання та проведення позачергових загальних зборів акціонерів АТ «Чернігівгаз»; як наслідок прийняті рішення, оформлені протоколом позачергових дистанційних загальних зборів АТ «Чернігівгаз» від 08.06.2023, є незаконними та такими, що не створюють юридично-правових наслідків.

Позивач вважає, що АТ «ДАТ «ЧОРНОМОРНАФТОГАЗ», яке є управителем відповідно до розпорядження Кабінету Міністрів України від 28.05.2022 № 429-р та Договору управління активами (майном) від 05.07.2022 № 11/2022, керуючись рішеннями Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 06.03.2023 № 236 та від 26.04.2023 № 466, дія яких була зупинена на дату проведення позачергових дистанційних загальних зборів 05.06.2023, без законних на те підстав та не маючи повноважень представників акціонерів ПрАТ «ГАЗТЕК», ТОВ «ОМЕГА-КАПІТАЛ», ТОВ «ТРАНЗИТ-ІНВЕСТ», ТОВ «ЛАСФАНО Україна» з грубим порушенням чинного законодавства провело незаконні позачергові дистанційні загальні збори акціонерів за участі фактично лише одного акціонера АТ «НАК «Нафтогаз України», яке володіє 25,000% акцій.

Такі дії АТ «ДАТ «Чорноморнафтогаз» щодо скликання дистанційних позачергових загальних зборів акціонерів АТ «Чернігівгаз» позивач розцінює як такі, що спрямовані на протиправне позбавлення акціонерів прав щодо обрання членів до органів управління товариства, в т.ч. Наглядової Ради, що матиме наслідком отримання протиправного доступу до фінансових активів товариства, повністю позбавить акціонерів їх прав щодо участі в управлінні АТ «Чернігівгаз».

Таким чином, позивач вважає, що проведення дистанційних позачергових загальних зборів акціонерів АТ «Чернігівгаз» за власної ініціативи АТ «ДАТ «Чорноморнафтогаз» без згоди ПрАТ «ГАЗТЕК», як власника акцій, суперечить нормам законодавства, положенням діючого Статуту АТ «Чернігівгаз», волі акціонерів та є незаконним, а рішення, оформлені протоколом позачергових дистанційних загальних зборів акціонерів АТ «Чернігівгаз» від 08.06.2023, порушують корпоративні права позивача і підлягають визнанню недійсними.

Згідно ст. 961 Цивільного кодексу України, права учасників юридичних осіб (корпоративні права) це сукупність правомочностей, що належать особі як учаснику (засновнику, акціонеру, пайовику) юридичної особи відповідно до закону та статуту товариства.

Учасники (засновники, акціонери, пайовики) юридичної особи мають право у порядку, встановленому установчим документом та законом, зокрема, брати участь в управлінні юридичною особою у порядку, визначеному установчим документом, крім випадків, встановлених законом.

Корпоративними відносинами є відносини між учасниками (засновниками, акціонерами, пайовиками) юридичних осіб, у тому числі які виникають між ними до державної реєстрації юридичної особи, а також відносини між юридичною особою та її учасниками (засновниками, акціонерами, пайовиками) щодо виникнення, здійснення, зміни і припинення корпоративних прав.

За змістом п. 3 ч. 1 ст. 20 Господарського процесуального кодексу України господарські суди розглядають справи у спорах, що виникають у зв`язку із здійсненням господарської діяльності (крім справ, передбачених частиною другою цієї статті), та інші справи у визначених законом випадках, зокрема справи у спорах, що виникають з корпоративних відносин, в тому числі у спорах між учасниками (засновниками, акціонерами, членами) юридичної особи або між юридичною особою та її учасником (засновником, акціонером, членом), у тому числі учасником, який вибув, пов`язані зі створенням, діяльністю, управлінням або припиненням діяльності такої юридичної особи, крім трудових спорів.

Позов пред`являється до господарського суду за місцезнаходженням чи місцем проживання відповідача, якщо інше не встановлено цим Кодексом (ч. 1 ст. 27 Господарського процесуального кодексу України).

Частина 6 ст. 30 Господарського процесуального кодексу України передбачає, що спори, що виникають з корпоративних відносин, в тому числі спори між учасниками (засновниками, акціонерами, членами) юридичної особи або між юридичною особою та її учасником (засновником, акціонером, членом), у тому числі учасником, який вибув, пов`язані зі створенням, діяльністю, управлінням або припиненням діяльності такої юридичної особи, крім трудових спорів, а також спори, що виникають з правочинів щодо корпоративних прав (крім акцій) в юридичній особі, розглядаються господарським судом за місцезнаходженням юридичної особи.

Звертаючись з даним позовом, позивач посилається на практику Верховного Суду (постанови від 11.08.2020 у справі № 904/1966/18, від 16.09.2021 у справі № 910/19000/20, від 09.09.2021 у справі № 916/161/20,від 12.10.2021 у справі № 910/8823/19, від 09.02.2022 у справі № 916/3631/20), згідно якої у вирішенні спорів, пов`язаних з визнанням недійсними рішень керівних органів юридичної особи, відповідачем виступає саме юридична особа, рішення якої оскаржується, а не її члени (учасники), як учасники загальних зборів. Учасники юридичної особи не є належними відповідачами у справах про визнання недійсним рішення загальних зборів, оскільки відповідне рішення є результатом волевиявлення не окремого учасника, а загальних зборів учасників як органу юридичної особи.

В позовній заяві (а. 19, 20) позивач зазначає, що «Отже, в даному випадку належним Відповідачем є АТ «Чернігівгаз», оскільки рішення загальних зборів акціонерів, оформлене протоколом позачергових дистанційних загальних зборів акціонерів АТ «Чернігівгаз» від 08.06.2023, є волевиявленням безпосередньо органу Товариства.

Також вважаємо за необхідне залучити до участі у даній справі у якості третьої особи, яка заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору, АТ «ДАТ «Чорноморнафтогаз», яке є управителем відповідно до Розпорядження КМУ від 28.05.2022 № 429-р та Договору управління активами (майном) від 05.07.2022 №11/2022 та безпосередньо ініціювало скликання та проведення незаконних позачергових дистанційних загальних зборів акціонерів АТ «Чернігівгаз». Крім того, рішення суду, що буде ухвалено у цій справі, може вплинути на права, законні інтереси та обов`язки АТ «ДАТ «Чорноморнафтогаз». …

Отже, враховуючи той факт, що юридична адреса АТ «Чернігівгаз» - вул. Любецька, буд. 68, м. Чернігів, вказаний спір підлягає розгляду в Господарському суді Чернігівської області.»

Разом з тим, визначаючи склад учасників, позивач наділив Акціонерне товариство «Державне акціонерне товариство «ЧОРНОМОРНАФТОГАЗ» статусом відповідача, а Акціонерне товариство «Оператор газорозподільної системи «Чернігівгаз» - третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору.

При цьому, згідно ст. 161, 162 Господарського процесуального кодексу України, при розгляді справи судом в порядку позовного провадження учасники справи викладають письмово свої вимоги, заперечення, аргументи, пояснення та міркування щодо предмета спору виключно у заявах по суті справи, визначених цим Кодексом. Заявою по суті справи є, зокрема, позовна заява.

Позовна заява повинна містити, зокрема:

повне найменування (для юридичних осіб) або ім`я (прізвище, ім`я та по батькові - для фізичних осіб) сторін та інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб), поштовий індекс, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України), реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серію паспорта (для фізичних осіб - громадян України), якщо такі відомості відомі позивачу, вказівку на статус фізичної особи - підприємця (для фізичних осіб - підприємців), відомі номери засобів зв`язку та адресу електронної пошти, відомості про наявність або відсутність електронного кабінету;

зміст позовних вимог: спосіб (способи) захисту прав або інтересів, передбачений законом чи договором, або інший спосіб (способи) захисту прав та інтересів, який не суперечить закону і який позивач просить суд визначити у рішенні; якщо позов подано до кількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з них;

попередній (орієнтовний) розрахунок суми судових витрат, які позивач поніс і які очікує понести в зв`язку із розглядом справи.

Звертаючись з даним позовом, позивач вказав Акціонерне товариство «Оператор газорозподільної системи «Чернігівгаз» як третю особу, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору (ідентифікаційний код 003358104).

Однак, згідно даних Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, Акціонерному товариству «Оператор газорозподільної системи «Чернігівгаз» присвоєно ідентифікаційний код 03358104.

Отже, позивачем у позовній заяві вказано невірний ідентифікаційний код Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Чернігівгаз».

Також позовна заява Приватного акціонерного товариства «ГАЗТЕК» не містить:

визначення змісту позовних вимог щодо відповідача Акціонерного товариства «Державне акціонерне товариство «ЧОРНОМОРНАФТОГАЗ»;

попереднього (орієнтовного) розрахунку суми судових витрат, які позивач поніс і які очікує понести в зв`язку із розглядом справи.

Крім того, за змістом ст. 164, 172 Господарського процесуального кодексу України, до позовної заяви додаються документи, які підтверджують, зокрема направлення іншим учасникам справи копій позовної заяви і доданих до неї документів з урахуванням положень статті 42 цього Кодексу.

Позивач, особа, яка звертається з позовом в інтересах іншої особи, зобов`язані до подання позовної заяви надіслати учасникам справи її копію та копії доданих до неї документів листом з описом вкладення. Таке надсилання може здійснюватися в електронній формі через електронний кабінет з урахуванням положень статті 42 цього Кодексу.

В позовній заяві позивач в якості місцезнаходження Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Чернігівгаз» зазначає: 14021, м. Чернігів, вул. Любецька, 68, офіс 505.

На підтвердження направлення Акціонерному товариству «Оператор газорозподільної системи «Чернігівгаз» копії позовної заяви і доданих до неї документів позивач надав накладну № 6105810811089, де адресою одержувача (АТ ЧЕРНІГІВГАЗ) зазначено «ПРОСП. ПЕРЕМОГИ 108А Чернігів. 14000», а також опис вкладення з визначенням докладної адреси одержувача (Акціонерне товариство «Оператор газорозподільної системи «Чернігівгаз») як «21012, м. Вінниця, пров. Костя Широцького, 24».

Натомість згідно даних Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (станом на 28.11.2023) місцезнаходженням товариства є: 14021, м. Чернігів, вул. Любецька, 68.

Таким чином, позивачем не подано документів на підтвердження відправлення Акціонерному товариству «Оператор газорозподільної системи «Чернігівгаз» копії позовної заяви і доданих до неї документів на адресу, що міститься в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.

За змістом ч. 1, 2 ст. 174 Господарського процесуального кодексу України, суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 162, 164, 172 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня надходження до суду позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.

В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху. Якщо ухвала про залишення позовної заяви без руху постановляється з підстави несплати судового збору у встановленому законом розмірі, суд в такій ухвалі повинен зазначити точну суму судового збору, яку необхідно сплатити (доплатити).

Враховуючи, що позовна заява Приватного акціонерного товариства «ГАЗТЕК» не відповідає вимогам, встановленим ст. 162, 164, 172 Господарського процесуального кодексу України, вона залишається без руху.

Керуючись ст. 161, 162, 164, 172, 174, 233, 234 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд

УХВАЛИВ:

Позовну заяву Приватного акціонерного товариства «ГАЗТЕК» про визнання недійсними рішень загальних зборів залишити без руху.

Зобов`язати Приватне акціонерне товариство «ГАЗТЕК» протягом десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху подати до господарського суду разом із заявою про усунення недоліків:

- позовну заяву, оформлену з додержанням вимог, передбачених ст. 162, 164 Господарського процесуального кодексу України;

- докази направлення копії позовної заяви і доданих до неї документів на адресу Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Чернігівгаз» згідно з Єдиним державним реєстром юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.

Роз`яснити Приватному акціонерному товариству «ГАЗТЕК», що в разі неусунення всіх недоліків заяви у строк, встановлений судом, позовна заява вважається неподаною і повертається особі, що звернулася із позовною заявою.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та не підлягає оскарженню.

Дата набрання ухвалою законної сили 29.11.2023.

Суддя А.С. Сидоренко

СудГосподарський суд Чернігівської області
Дата ухвалення рішення29.11.2023
Оприлюднено01.12.2023
Номер документу115272506
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —927/1595/23

Постанова від 08.04.2025

Господарське

Касаційний господарський суд Верховного Суду

Губенко Н.М.

Постанова від 08.04.2025

Господарське

Касаційний господарський суд Верховного Суду

Губенко Н.М.

Ухвала від 03.04.2025

Господарське

Касаційний господарський суд Верховного Суду

Губенко Н.М.

Ухвала від 01.04.2025

Господарське

Касаційний господарський суд Верховного Суду

Губенко Н.М.

Ухвала від 27.02.2025

Господарське

Касаційний господарський суд Верховного Суду

Губенко Н.М.

Ухвала від 29.01.2025

Господарське

Касаційний господарський суд Верховного Суду

Губенко Н.М.

Постанова від 09.12.2024

Господарське

Північний апеляційний господарський суд

Пономаренко Є.Ю.

Ухвала від 21.10.2024

Господарське

Північний апеляційний господарський суд

Пономаренко Є.Ю.

Ухвала від 23.09.2024

Господарське

Північний апеляційний господарський суд

Пономаренко Є.Ю.

Ухвала від 15.07.2024

Господарське

Північний апеляційний господарський суд

Пономаренко Є.Ю.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні