Ухвала
від 28.11.2023 по справі 490/11433/23
ЦЕНТРАЛЬНИЙ РАЙОННИЙ СУД М. МИКОЛАЄВА

н\п 2/490/3480/2023 Справа № 490/11433/23

Центральний районний суд м. Миколаєва


У Х В А Л А

про залишення заяви без руху

28 листопада 2023 рокусуддя Центрального районного суду м. Миколаєва Гуденко О.А., розглянувши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до Кредитної спілки «Флагман» про захист прав споживачів та стягнення грошових коштів,-

ВСТАНОВИВ:

До Центрального районного суду м. Миколаєва надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Кредитної спілки «Флагман» про захист прав споживачів та стягнення грошових коштів.

Вивчивши матеріали поданої позовної заяви, вважаю, що позовна заява не відповідає вимогам Цивільного процесуального законодавства України.

Відповідно до ч. 1, 2 статті 2 Цивільного процесуального кодексу України завданнями цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави. Суд та учасники судового процесу зобов`язані керуватися завданнями цивільного судочинства, яке превалює над будь-якими іншими міркуваннями в судовому процесі.

Згідно з ч. 1, 3 статті 4 Цивільного процесуального кодексу України, кожна особа має право у порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів. Відмова від права на звернення до суду за захистом є недійсною.

За правилами цивільного процесуального законодавства, позовна заява за формою та змістом повинна відповідати вимогам, викладеним у ст. 175 Цивільного процесуального кодексу України, а також вимогам ст. 177 цього Кодексу.

Так, відповідно до п. 3 ч. 3 ст. 175 Цивільного процесуального кодексу України, позовна заява повинна містити: зазначення ціни позову, яка визначається сумою, яка стягується.

Згідно п. 1, 10 ч. 1 ст. 176 Цивільного процесуального кодексу України, у позовах про стягнення грошових коштів - сумою, яка стягується, чи оспорюваною сумою за виконавчим чи іншим документом, за яким стягнення провадиться у безспірному (безакцептному) порядку; у позовах, що складаються з кількох самостійних вимог, - загальною сумою всіх вимог.

Разом з тим, зміст позовної заяви не містить визначеної позивачем ціни позову, яка розраховується сумою, що стягується.

Таким чином, позивачем має бути визначено ціну позову, яку він просить стягнути з відповідача у порядку Закону України «Про захист прав споживачів».

Згідно положення ч. 5 ст. 177 Цивільного процесуального кодексу України, позивач зобов`язаний додати до позовної заяви всі наявні в нього докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги (якщо подаються письмові докази позивач може додати до позовної заяви копії відповідних доказів).

Однак, позивачем подано позовну заяву з додатками неналежної якості, які неможливо прочитати.

Так, відповідно до положень ч. 2, 4, 5 ст. 95 Цивільного процесуального кодексу, письмові докази подаються в оригіналі або в належним чином засвідченій копії, якщо інше не передбачено цим Кодексом. Якщо для вирішення спору має значення лише частина документа, подається засвідчений витяг з нього. Копії документів вважаються засвідченими належним чином, якщо їх засвідчено в порядку, встановленому чинним законодавством. Учасник справи, який подає письмові докази в копіях (електронних копіях), повинен зазначити про наявність у нього або іншої особи оригіналу письмового доказу.

Таким чином, на підтвердження наявності предмета спору, позивачем має бути долучено до позовної заяви належним чином засвідчені копії доказів на підтвердження придбання товару саме у потенційного відповідача (чеки, платіжні документи тощо), докази того, що саме заявлений позивачем у змісті позовної заяви товар є таким, що придбано саме у потенційного відповідача, а не у іншої юридичної або фізичної особи, а також докази того, що заявлений позивачем товар не відповідає очікуваній якості (відповідний висновок експерта).

Крім того, відповідно до ч. 4ст. 177 ЦПК Українидо позовної заяви додаються документи, що підтверджують сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі, або документи, що підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.

Розмір та порядок сплати судового збору врегульованоЗаконом України «Про судовий збір». Відповідно до ч. 1ст. 3 цього Закону, судовий збір справляється за подання до суду позовної заяви та іншої заяви, передбаченої процесуальним законодавством.

Як вбачається з позовної заяви, позивачем заявлено вимогу про стягнення моральної шкоди у розмірі 100000, 00 грн.. а вимоги про стягнення суми вкладу та нарахованих відсотків та пені взагалі не зазначено в грошовому виразі - отже не зазначена ціна позову.

Згідно ч. 3ст. 23 Цивільного кодексу України, моральна шкода відшкодовується грішми, іншим майном або в інший спосіб. Аналіз цієї норми дає підстави зробити висновок про те, що позовна вимога про відшкодування моральної шкоди може полягати у відшкодуванні грошима, майном або в інший спосіб.

Отже, характер такої вимоги (майновий чи немайновий) є похідним від обраного позивачем (потерпілою особою) способу відшкодування моральної шкоди. Якщо позивач просить відшкодувати моральну шкоду грошима або майном, то така позовна вимога набуває майнового характеру. Якщо ж позивач вибрав інший спосіб відшкодування моральної шкоди, який не має грошового вираження (спростування неправдивих відомостей, прилюдне вибачення тощо), то така вимога є немайновою. Тому позовна вимога про відшкодування моральної шкоди грошима або майном є майновою, а вимога про відшкодування моральної шкоди в інший (немайновий) спосіб є немайновою вимогою.

Таким чином, вимога ОСОБА_1 про відшкодування моральної шкоди, що визначена у грошовому вимірі та складає 100 000,00 грн., є майновою вимогою, а тому, судовий збір підлягає стягненню як за вимогу майнового характеру.

Наведене узгоджується з правовою позицією Верховного Суду, викладеною в ухвалі від 08 листопада 2019 року у справі № 400/100/19 (К/9901/29662/19) та постанові від 28 листопада 2018 року у справі № 761/11472/15-ц (61-2367св18).

Згідно ізст. 4 Закону України «Про судовий збір», яка передбачає розміри ставок судового збору, при поданні позову майнового характеру фізичною особо, судовий збір становить 1 відсоток ціни позову, але не менше 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб та не більше 5 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Натомість до матеріалів справи позивачемне долучено квитанціїчи іншого документа на підтвердження оплати судового збору у справі, а також не долучено доказів, які б підтверджували наявність підстав для звільнення від сплати судового збору.

Статтею 7 Закону України «Про державний бюджет України на 2023 рік»передбачено, що прожитковий мінімум для працездатних осіб з 1 січня 2023 року складає 2684 грн.

Таким чином, за вимогу про стягнення моральної шкоди позивачем має бути сплачено судовий збір у розмірі 1 073, 60 грн.

Крім того слід визначити ціну позову та сплатити судовий збір за вимоги майнового характеру, оскідьки вимоги позову випливають з правовідносин зі спадкування та не відносяться до захисту прав споживачів.

Також, відповідно до п. 10 ч. 3 ст. 175 Цивільного процесуального кодексу України, позовна заява, серед іншого, повинна містити: підтвердження позивача про те, що ним не подано іншого позову (позовів) до цього ж відповідача (відповідачів) з тим самим предметом та з тих самих підстав.

Разом з тим, у матеріалах заяви відсутнє підтвердження того, що позивачем не подано будь-якого іншого позову (позовів), не залежно від його (їх) підсудності, до цього ж відповідача з тим самим предметом та з тих самих підстав.

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 185 Цивільного процесуального кодексу України, суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 175 і 177 цього Кодексу, постановляє ухвалу, в якій зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати п`яти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.

На підставі викладеного, керуючись статтями175, 177, 185, 258-261, 353 Цивільного процесуального кодексу України, суддя -

УХВАЛИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 до Кредитної спілки «Флагман» про захист прав споживачів та стягнення грошових коштів - залишити без руху.

Надати заявнику строк для усунення недоліків та сплати судового збору протягом п`яти днів з дня вручення копії ухвали про залишення заяви без руху.

У разі, якщо у встановлений строк виявлені недоліки не будуть усунуті, позовна заява буде вважатись не поданою та повернута позивачу.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Суддя О.А. Гуденко

СудЦентральний районний суд м. Миколаєва
Дата ухвалення рішення28.11.2023
Оприлюднено01.12.2023
Номер документу115284943
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, пов’язаних із застосуванням Закону України «Про захист прав споживачів»

Судовий реєстр по справі —490/11433/23

Постанова від 28.01.2025

Цивільне

Миколаївський апеляційний суд

Яворська Ж. М.

Постанова від 21.01.2025

Цивільне

Миколаївський апеляційний суд

Яворська Ж. М.

Ухвала від 25.12.2024

Цивільне

Миколаївський апеляційний суд

Яворська Ж. М.

Ухвала від 16.12.2024

Цивільне

Миколаївський апеляційний суд

Яворська Ж. М.

Ухвала від 02.12.2024

Цивільне

Центральний районний суд м. Миколаєва

Гуденко О. А.

Рішення від 11.11.2024

Цивільне

Центральний районний суд м. Миколаєва

Гуденко О. А.

Ухвала від 15.04.2024

Цивільне

Центральний районний суд м. Миколаєва

Гуденко О. А.

Ухвала від 18.12.2023

Цивільне

Центральний районний суд м. Миколаєва

Гуденко О. А.

Ухвала від 28.11.2023

Цивільне

Центральний районний суд м. Миколаєва

Гуденко О. А.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні