Ухвала
від 01.12.2023 по справі 301/1659/23
ХУСТСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЗАКАРПАТСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 301/1659/23

Провадження № 2/309/906/23

У Х В А Л А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01 грудня 2023 року м. Хуст

Суддя Хустського районного суду Закарпатської області Орос Я.В. розглянувши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до Хустської районної державної адміністрації Закарпатської області, треті особи Іршавська міська рада, територіальне управління Державної судової адміністрації України в Закарпатській області, Іршавський районний суд про визнання незаконними розпорядження Іршавської РДА, містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки,-

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 звернулась до Іршавського районного суду з позовною заявою до Хустської районної державної адміністрації Закарпатської області, треті особи Іршавська міська рада, територіальне управління Державної судової адміністрації України в Закарпатській області, Іршавський районний суд про визнання незаконними розпорядження Іршавської РДА, містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки.

Ухвалю Виноградівського районного суду від 7 липня 2023 р. позовну заяву передано за підсудністю до Хустського районного суду.

Ухвалою Хустського районного суду від 29 вересня 2023 року позовна заява була залишена без руху, оскільки подана з порушенням вимог ст.ст.175, 177 ЦПК України, з зазначенням недоліків, які слід усунути, для цього був встановлений термін та роз`яснені наслідки невиконання ухвали судді.

Зокрема в ухвалі було вказано, що до матеріалів позовної заяви позивачем не додано документів, що підтверджують сплату судового збору, або документи, що підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.

Відповідно до ч.1 ст. 177 ЦПК України позивач повинен був додати до позовної заяви її копії та копії всіх документів, що додаються до неї, відповідно до кількості відповідачів і третіх осіб. Матеріали справи не містять копії позовної заяви та копії всіх документів, що додаються до неї, відповідно до кількості відповідачів і третіх осіб.

Відповідно до ч. 6 ст. 177 ЦПК України до заяви про визнання акта чи договору недійсним додається також копія (або оригінал) оспорюваного акта чи договору або засвідчений витяг з нього, а у разі відсутності акта чи договору у позивача - клопотання про його витребування.

У своєму позові позивач просила суд визнати незаконними розпорядження голови Іршавської РДА № 163 від 10.06.2015 р. , розпорядження Іршавської РДА № 191 від 14.07.2015 р. та змінені містобудівні умови та обтяження забудови земельної ділянки, однак до матеріалів справи позивачем не долучено копій даних документів або ж клопотання про їх витребування.

Копію ухвали від 29.09.2023 р. позивач ОСОБА_1 отримала 15.11.2023 року, що стверджено відповідною розпискою з підписом позивача про таке отримання. Згідно ухвали суду позивачу надано строк у п`ять днів з дня вручення ухвали для усунення зазначених недоліків, тобто останнім днем усунення недоліків було 20.11.2023 року.

Станом на 1 грудня 2023 р. недоліки , які були вказані в ухвалі від 29 вересня 2023 р. не усунуто.

Згідно частини 1 та 2 статті 181 ЦПК України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 175 і 177 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня надходження до суду позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху. В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.

Зазначені вимоги процесуального закону були виконані та постановлено ухвалу, в якій зазначено підстави залишення заяви без руху та про що повідомлено позивача та надано йому строк для усунення недоліків.

Відповідно до ч. 3 ст. 185 ЦПК України якщо позивач відповідно до ухвали суду у встановлений строк виконає вимоги, визначені статтями 175 і 177 цього Кодексу, сплатить суму судового збору, позовна заява вважається поданою в день первісного її подання до суду. Якщо позивач не усунув недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, заява вважається неподаною і повертається позивачеві.

Також слід зазначити, що прецедентна практика Європейського суду з прав людини виходить з того, що реалізуючи п. 1 ст. 6 Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод, кожна держава-учасниця цієї Конвенції вправі встановлювати правила судової процедури, в тому числі й процесуальні заборони і обмеження, зміст яких не допустити судовий процес у безладний рух. У зв`язку з наведеним, залишення позову без руху з підстав, передбачених законом (невідповідність позовної заяви вимогам щодо її змісту, несплата судового збору тощо) не є порушенням права на справедливий судовий захист. Разом з тим, Європейський суд зазначає, що не повинно бути занадто формального ставлення до передбачених законом вимог, так як доступ до правосуддя повинен бути не лише фактичним, але і реальним.

З урахуванням вище викладеного та зазначеного позивач відповідно до ухвали суду не виконав вимоги, визначені ч. 1 ст. 185 ЦПК України.

Оскільки суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи про захист порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів, що виникають саме з правових відносин: цивільних, житлових, земельних, сімейних, трудових, а не з будь-яких суспільних зв`язків, то лише за умови зазначення вказаних вище обставин за нормами ст. 175 ЦПК України є підстави для відкриття провадження у справі.

Таким чином, слід зазначити, що саме звернення особи до суду з позовною заявою не спричиняє безумовне відкриття провадження у справі. Адже суддя, відкриваючи провадження, перевіряє, зокрема, чи дотрималася особа, яка подала позовну заяву, порядку здійснення права на звернення до суду. Процесуальним наслідком недотримання позивачем умов реалізації права на звернення до цього суду з позовною заявою є залишення її без руху або її повернення в разі не усунення недоліків.

З огляду на викладене суддя може вирішити питання про відкриття, повернення чи відмову у відкритті провадження по справі, яка не була належним чином оформлена та містила недоліки, лише після їх усунення. При цьому у ЦПК України відсутні винятки з указаного порядку.

Здійснивши аналіз норм законодавства, можна зробити висновок, що суд, так і особа, яка подала позовну заяву, наділена низкою процесуальних прав та обов`язків. Зокрема, в разі подання особою позовної заяви оформленої з порушенням вимог статей 175 і 177 ЦПК України, або без сплати судового збору за подання такої позовної заяви суддя зобов`язаний постановити ухвалу про залишення позову без руху із зазначенням його недоліків.

Проте законодавець не покладає на суд обов`язку повторно постановити ухвалу про залишення позову без руху в разі не усунення їх у повному обсязі.

Частиною 5 ст. 185 ЦПК України визначено, що суддя повертає позовну заяву і додані до неї документи не пізніше п`яти днів з дня її надходження або з дня закінчення строку на усунення недоліків.

Згідно до ч. 6 ст. 185 ЦПК України про повернення позовної заяви суд постановляє ухвалу. Ухвалу про повернення позовної заяви може бути оскаржено. Копія позовної заяви залишається в суді.

З урахуванням вище викладеного та зазначеного позивач відповідно до ухвали суду не виконав вимоги, визначені ч. 1 ст. 185 ЦПК України, тому згідно ч. 3 ст. 185 ЦПК України матеріали позовної заяви вважаються неподаними і повертаються позивачу.

Роз`яснити позивачу, що повернення заяви не перешкоджає повторному зверненню із вказаною заявою до суду, якщо перестануть існувати обставини, що стали підставою для її повернення.

Відповідно до ч. 2 ст. 261 ЦПК України ухвали, що постановлені судом поза межами судового засідання або в судовому засіданні у разі неявки всіх учасників справи, розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи, набирають законної сили з моменту їх підписання суддею (суддями).

Керуючись ст.ст. 175, 185, 297 ЦПК України, суддя

У Х В А Л И В :

Позовну заяву ОСОБА_1 до Хустської районної державної адміністрації Закарпатської області, треті особи Іршавська міська рада, територіальне управління Державної судової адміністрації України в Закарпатській області, Іршавський районний суд про визнання незаконними розпорядження Іршавської РДА, містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки - вважати неподаною і повернути заявнику.

Роз`яснити позивачу, що повернення позовної заяви не перешкоджає повторному зверненню із заявою до суду, якщо перестануть існувати обставини, що стали підставою для повернення заяви.

Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Ухвала може бути оскаржена до Закарпатського апеляційного суду протягом 15 днів з дня її отримання через Хустський районний суд.

Суддя Хустського

районного суду: Орос Я.В.

СудХустський районний суд Закарпатської області
Дата ухвалення рішення01.12.2023
Оприлюднено04.12.2023
Номер документу115319649
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із земельних відносин, з них:

Судовий реєстр по справі —301/1659/23

Постанова від 14.06.2024

Цивільне

Закарпатський апеляційний суд

Джуга С. Д.

Ухвала від 26.01.2024

Цивільне

Закарпатський апеляційний суд

Джуга С. Д.

Ухвала від 16.01.2024

Цивільне

Закарпатський апеляційний суд

Джуга С. Д.

Ухвала від 02.01.2024

Цивільне

Закарпатський апеляційний суд

Джуга С. Д.

Ухвала від 01.12.2023

Цивільне

Хустський районний суд Закарпатської області

Орос Я. В.

Ухвала від 29.09.2023

Цивільне

Хустський районний суд Закарпатської області

Орос Я. В.

Ухвала від 07.07.2023

Цивільне

Виноградівський районний суд Закарпатської області

Кашуба А. В.

Ухвала від 27.06.2023

Цивільне

Іршавський районний суд Закарпатської області

Гичка О. Б.

Ухвала від 23.06.2023

Цивільне

Іршавський районний суд Закарпатської області

Бобик О. І.

Ухвала від 21.06.2023

Цивільне

Іршавський районний суд Закарпатської області

Золотар М. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні