Ухвала
від 27.11.2023 по справі 709/79/22
СОСНІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М.ЧЕРКАС

Справа № 709/79/22

Провадження № 2/712/3466/23

У Х В А Л А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

27 листопада 2023 року м. Черкаси

Суддя Соснівського районного суду м. Черкаси Токова С.Є, розглянувши матеріали цивільної справи за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , третя особа: Кредитна спілка «Кредит-Союз» про стягнення коштів у порядку регресу, -

В С Т А Н О В И В:

17.11.2023 року до Соснівського районного суду міста Черкаси з Чорнобаївського районного суду Черкаської області надійшла цивільна справа за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , третя особа: Кредитна спілка «Кредит-Союз» про стягнення коштів у порядку регресу за підсудністю.

Як вбачається з матеріалів справи, 21.01.2022 року ОСОБА_1 звернулася до Чорнобаївського районного суду Черкаської області з позовом до ОСОБА_2 , третя особа: Кредитна спілка «Кредит-Союз»,про стягнення коштів у порядку регресу.

Ухвалою Чорнобаївського районного суду Черкаської області від 11 лютого 2022 року відкрито провадження у справі за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , третя особа: Кредитна спілка «Кредит-Союз»,про стягнення коштів у порядку регресу, за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін, за останнім відомим місцем проживання відповідача ОСОБА_2 АДРЕСА_1 .

Заочним рішенням Чорнобаївського районного суду Черкаської області від 18 квітня 2022 року позов ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , третя особа: Кредитна спілка «Кредит-Союз»,про стягнення коштів у порядку регресу, задоволено.

Стягнуто з ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , останнє відоме зареєстроване місце проживання за адресою: АДРЕСА_1 на користь ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , яка проживає за адресою: АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 , в порядку регресу заборгованість у сумі 58327,14 грн. Стягнуто з ОСОБА_2 на користь держави в особі Державної судової адміністрації України (вул. Липська, 18/5, м. Київ, 01601, код ЄДРПОУ 26255795) судовий збір у розмірі 992,40 (дев`ятсот дев`яносто дві гривні 40 копійок) гривень.

Ухвалою Чорнобаївського районного суду Черкаської області від 19 жовтня 2023 року заяву ОСОБА_2 про перегляд заочного рішення задоволено.

Заочне рішення Чорнобаївського районного суду Черкаської області від 18 квітня 2022 року у справі № 709/79/22 за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , третя особа: Кредитна спілка «Кредит-Союз»,про стягнення коштів у порядку регресу -скасовано.

Ухвалою Чорнобаївського районного суду Черкаської області від 20 жовтня 2023 року передано цивільну справу № 709/79/22 за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , третя особа: Кредитна спілка "Кредит Союз",про стягнення коштів у порядку регресуза підсудністю до Соснівського районного суду м. Черкаси (вул. Гоголя, 316, м. Черкаси, Черкаська область, 18015).

Вказана ухвала мотивована тим, що заявник в заяві зазначив, що він зареєстрований за адресою: АДРЕСА_3 , про що надав довідку про внесення відомостей до Єдиного державного демографічного реєстру.

Розглянувши матеріали цивільної справи, суддя дійшов наступного висновку.

Згідно з ч. 1ст. 19 ЦПК України, суди розглядають в порядку цивільного судочинства справи, що виникають з цивільних, сімейних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється в порядку іншого судочинства.

Як визначено ч. 1ст. 23 ЦПК України, усі справи, що підлягають вирішенню в порядку цивільного судочинства, розглядаються місцевими загальними судами як судами першої інстанції, крім справ, визначених ч.ч. 2,3ст. 23 ЦПК України.

Відповідно до визначеногост. 8 Закону України «Про судоустрій та статус суддів»права на повноважний суд, ніхто не може бути позбавлений права на розгляд його справи в суді, до юрисдикції якого вона віднесена процесуальним законом. Вказана норма кореспондується з положеннями ст. 6 Конвенції, відповідно до якої в поняття «суд, встановлений законом», входить лише той суд, до підсудності якого віднесений розгляд тієї чи іншої справи.

Відповідно дост. 4 ЦПК України, кожна особа має право у порядку, встановленому цим Кодексом, звернутись до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів. Здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законами України, що встановленост. 5 ЦПК України.

Здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором., що встановленост. 5 ЦПК України.

Суддя враховує, щостаттею 32 ЦПК Українивстановлено, що спори між судами про підсудність не допускаються. Справа, передана з одного суду до іншого в порядку, встановленомустаттею 31 цього Кодексу, повинна бути прийнята до провадження судом, якому вона надіслана.

Враховуючи те, що дана справа направлена Чорнобаївським районним судом Черкаської області з порушенням правил, встановленихст. 31 ЦПК України, повернення справи для вирішення питання про правильне визначення правил підсудності не може вважатися спором про підсудність.

Згідно ч.2 ст. 31 ЦПК України, справа, прийнята судом до свого провадження з додержанням правил підсудності, повинна бути ним розглянута і в тому випадку, коли в процесі розгляду справи вона стала підсудною іншому суду, за винятком випадків, коли внаслідок змін у складі відповідачів справа належить до виключної підсудності іншого суду.

Дана цивільна справа не лише прийнята до провадження Чорнобаївським районним судом Черкаської області, а й розглянута по суті та прийнято заочне рішення. Також розглянуто заяву відповідача про його перегляд.

Відповідно до ст. 287 ЦПК України у результаті розгляду заяви про перегляд заочного рішення суд може своєю ухвалою скасувати заочне рішення і призначити справу до розгляду за правилами загального чи спрощеного позовного провадження.

Між титм, як вбачається із матеріалів справи, ухвалою Чорнобаївського районного суду міста Черкаси від 19.10.2023 року задоволено заяву відповідача про перегляд заочного рішення Чорнобаївського районного суду Черкаської області від 18 квітня 2022 року у справі № 709/79/22 без призначення справи до розгляду.

Питання підсудності регулюються відповідними процесуальними кодексами. Встановивши загальні правила підсудності, законодавець, разом з тим, передбачив обставини, за яких участь судді у справі, віднесеної до компетенції, недопустима, зважаючи на неможливість забезпечити неупередженість суду. Отже, принцип законного судді є фундаментом правил підсудності, він являє собою суттєву гарантію правосуддя, забезпечення прав і свобод людини, відіграє роль судоустрійної засади, через його реалізацію досягається виконання завдань судочинства.

Зазначене розуміння принципу законного судді охоплюється також положеннями права на повноважний суд та включається до закріпленої у міжнародно-правових актах засади здійснення правосуддя судом, встановленим законом. Таким чином, є всі підстави розглядати як принцип організації судової влади і судочинства в Україні - здійснення правосуддя судом, встановленим законом. Вимога розгляду справи судом, встановленим законом, передбачає здійснення правосуддя спеціально створеним згідно з законом юрисдикційним органом - судом, який уповноважений на підставі норм вирішувати питання у межах його компетенції.

Таким чином, комплексне поняття «належний суд» включає в себе дві складові: суд як орган судової системи та суд як суддя чи декілька суддів, що становлять його склад. Тобто, належний суд у розумінні належного судового органу може бути позначений поняттям «компетентний суд», що використовується у Міжнародному пакті про громадянські і політичні права, чи поняттям «повноважний суд», що застосовуєтьсяЗаконом України «Про судоустрій і статус суддів».

Враховуючи те, що поняття «компетенція» є більш широким, доцільнішим є використання терміну «компетентний суд», під яким розуміється суд, наділений компетенцією розглянути ту чи іншу справу, яка підсудна даному суду, відповідно до вимог чинного законодавства.

Отже, компетентний суд є не окремим абстрактним поняттям, а набуває свого значення лише стосовно розгляду та вирішення певної справи чи категорії справ, підсудних цьому судові, саме тих справ, на які поширюється юрисдикція цього суду. Отже, компетентним судом є орган судової системи держави, наділений компетенцією здійснювати правосуддя (юрисдикцією) у справах, що відповідно до закону йому підсудні. Відповідно правом особи на компетентний суд є її нічим не обмежене та безумовне право звернутися до того суду судової системи держави, який наділений відповідною компетенцією щодо розгляду підсудної йому справи.

Згідно Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 4 листопада 1950 р. Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» від 23 лютого 2006 р. № 3477-IV, інститут підсудності безпосередньо пов`язаний із забезпеченням права на справедливий судовий розгляд, закріпленого у п. 1 ст. 6 Конвенції, оскільки за його допомогою визначається «належний суд», тобто суд, уповноважений розглядати конкретну справу.

Відповідно до усталеної прецедентної практики Суду термін «встановленим законом» у статті 6 Конвенції спрямований на гарантування того, «що судова гілка влади у демократичному суспільстві не залежить від органів виконавчої влади, але керується законом, що приймається парламентом» (рішення у справі «Занд проти Австрії» (Zand v. Austria), заява № 7360/76, доповідь Комісії від 12 жовтня 1978 року). Суд повторює, що, як було раніше визначено, фраза «встановленого законом» поширюється не лише на правову основу самого існування «суду», але й дотримання таким судом певних норм, які регулюють його діяльність. У рішенні у справі «Занд проти Австрії», що згадувалось раніше, Комісія висловила думку, що термін «судом, встановленим законом» у пункті 1 статті 6 передбачає «усю організаційну структуру судів, включно з (…) питаннями, що належать до юрисдикції певних категорій судів (…).

Зазначена правова позиція дає можливість виділити дві умови відповідності критерію «суд, встановлений законом»: організаційну (організація судової системи повинна регулюватися законами у їх буквальному значенні) та юрисдикційну (суд повинен діяти у спосіб та відповідно до повноважень, передбачених законом, у межах своєї компетенції).

Виходячи з наведеного вище, прихожу до висновку, що матеріали цивільної справи за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , третя особа: Кредитна спілка «Кредит Союз»,про стягнення коштів у порядку регресу, передані до Соснівського районного суду м. Черкаси, з порушенням правил підсудності.

Прийняття справи до свого провадження порушить визначення розгляду справи належним судом, що в свою чергу буде свідчити про розгляд справи некомпетентним судом, а відтак є підставою для скасування рішення суду ухваленого за наслідком розгляду цієї справи, у зв`язку з чим, з метою попередження розгляду справи неповажним судом, оскільки справа непідсудна Соснівському районному суду м. Черкаси, вважаю за необхідне повернути матеріали цивільної справи до Чорнобаївського районного суду Черкаської області.

Керуючись ст. ст.27, 31, 32, 352-353 ЦПК України, суддя,-

У Х В А Л И В:

Справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , третя особа: Кредитна спілка «Добросвіт»,про стягнення коштів у порядку регресу повернути до Чорнобаївського районного суду Черкаської області.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та може бути оскаржена до Черкаського апеляційного суду протягом п`ятнадцяти днів з дня її складення. Учасник справи, якому ухвала не була вручена в день її складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення відповідної ухвали.

Суддя С.Є. Токова

СудСоснівський районний суд м.Черкас
Дата ухвалення рішення27.11.2023
Оприлюднено04.12.2023
Номер документу115340047
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема договорів (крім категорій 301000000-303000000), з них страхування, з них

Судовий реєстр по справі —709/79/22

Ухвала від 27.02.2024

Цивільне

Соснівський районний суд м.Черкас

Токова С. Є.

Ухвала від 27.02.2024

Цивільне

Соснівський районний суд м.Черкас

Токова С. Є.

Постанова від 25.01.2024

Цивільне

Черкаський апеляційний суд

Василенко Л. І.

Ухвала від 15.01.2024

Цивільне

Черкаський апеляційний суд

Василенко Л. І.

Ухвала від 21.12.2023

Цивільне

Черкаський апеляційний суд

Василенко Л. І.

Ухвала від 27.11.2023

Цивільне

Соснівський районний суд м.Черкас

Токова С. Є.

Ухвала від 20.10.2023

Цивільне

Чорнобаївський районний суд Черкаської області

Левченко В. В.

Ухвала від 19.10.2023

Цивільне

Чорнобаївський районний суд Черкаської області

Левченко В. В.

Ухвала від 15.09.2023

Цивільне

Чорнобаївський районний суд Черкаської області

Левченко В. В.

Ухвала від 24.05.2022

Цивільне

Чорнобаївський районний суд Черкаської області

Левченко В. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні