Рішення
від 30.11.2023 по справі 240/5019/23
ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 листопада 2023 року м. Житомир справа № 240/5019/23

категорія 111030600

Житомирський окружний адміністративний суд у складі судді Лавренчук О.В., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Лан Полісся-Агро" до Державної податкової служби України, Головного управління ДПС у Житомирській області про визнання протиправними та скасування рішень, зобов`язання вчинити дії.,

встановив:

Товариство з обмеженою відповідальністю "Лан Полісся-Агро" звернулось до суду з позовом до Державної податкової служби України, Головного управління ДПС у Житомирській області у якому просить:

- визнати протиправним та скасувати рішення Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС у Житомирській області № 7592703/39244976 від 09.11.2022 про відмову у реєстрації податкової накладної №22 від 28.10.2022 в Єдиному реєстрі податкових накладних;

- зобов`язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних, складену Товариством з обмеженою відповідальністю "Лан Полісся-Агро" податкову накладну №22 від 28.10.2022, за датою її фактичного подання;

- визнати протиправним та скасувати рішення Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС у Житомирській області № 8194444/39244976 від 01.02.2023 про відмову у реєстрації податкової накладної №23 від 31.10.2022 в Єдиному реєстрі податкових накладних;

- зобов`язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних, складену Товариством з обмеженою відповідальністю "Лан Полісся-Агро" податкову накладну №23 від 31.10.2022, за датою її фактичного подання.

В обґрунтування позову вказує, що є сільгоспвиробником. Зазначає, що 28.10.2022 між ТОВ «ЛАН ПОЛІССЯ-АГРО» та ТОВ «ДОБРОДІЯ ФУДЗ» (код ЄДРПОУ 38408485) було укладено договір поставки № ЛПА281022/сг-пр від 28.10.2022 року, відповідно до умов якого постачальник (ТОВ «ЛАН ПОЛІССЯ-АГРО») зобов`язувався поставити с/г продукцію протягом визначених у Специфікаціях строків, а Покупець зобов`язується прийняти і оплатити його. Зазначає, що 28 жовтня 2022р. відповідно ВН №20 від 28.10.2022р., ТОВ «ЛАН ПОЛІССЯ-АГРО» здійснило поставку вівса 3 класу врожаю 2022 року в кількості 561,92 т вартістю 6 600,00 грн/ т на загальну суму З 708 672,00 грн. (з яких 618 112,00 грн є сумою ПДВ), а 31 жовтня 2022р. відповідно ВН №21 від 31.10.2022, ТОВ «ЛАН ПОЛІССЯ-АГРО» здійснило поставку вівса 3 класу врожаю 2022 року в кількості 190,7 т вартістю 6 600,00 грн/т на загальну суму 1 258 620,00 грн. (з яких 209 770,00 грн є сумою ПДВ). Зазначає, що товар фактично не відвантажувався з елеватору та перехід права власності на товар відбувся під час його зберігання, моментом переходу права власності на товар і моментом виконання обов`язку Постачальника вважається завершення документального оформлення переходу права власності на овес 3 класу врожаю 2022 Дані партії вівса 3 класу врожаю 2022 року знаходилася на зберіганні у ТОВ «Добродія Фудз» за договором складського зберігання №ЛАН110722/зб від 11.07.2022. Факт транспортування та приймання вівса на зберігання підтверджується ТТН, реєстрами на прийняте зерно та складськими квитанціями, які додані були до пояснень та скарг. Розрахунки по договору поставки № ЛПА281022/сг-пр від 28.10.2022, були проведені, що підтверджується актом звірки та банківськими виписками. ТОВ «ЛАН ПОЛІССЯ-АГРО» було складено податкові накладні на суму вартості поставленого Товару. Відповідно до квитанцій, податкові накладні є прийнятими, але реєстрація в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. Позивач подав в електронному вигляді повідомлення про подання пояснень та копій документів щодо 2 (двох) спірних податкових накладних реєстрацію яких зупинено та додає документи, що підтверджують господарські взаємовідносини, а також пояснення щодо реалізації ТОВ «ЛАН ПОЛІССЯ-АГРО» вівса власного виробництва, до яких крім документів, якими підтверджено факт реальності здійснення господарської операції з ТОВ «ДОБРОДІЯ ФУДЗ» додано документи, якими підтверджується фізична можливість позивача самостійно здійснювати господарську діяльність у сфері с/г виробництва з вирощування зернових культур (договір, податкові накладні, звітність 29-СГ (про площі), повідомлення 20- ОПП, акт взаємозвірки, платіжні доручення і т.д.). Однак, було отримано від ГУ ДПС у Житомирській області рішення комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної про зупинення реєстрації ПН №22 та №23. Звертаючись до суду з позовом позивач зазначає, що з наданих ним документів вбачається, що правочин між позивачем та його контрагентом є належним чином задокументований, оформлений з дотриманням вимог бухгалтерського законодавства та відображено в податковій звітності Позивача, а отже є реальним, товарним, оплатним та таким що відбувся в дійсності. У той же час, звертає увагу, що контролюючий орган, після отримання від позивача пояснень з доданими документами, на адресу Позивача жодних запитів щодо недостатності документів, або їх невідповідності чинному законодавству України для прийняття Рішення в рамках розглядуваних пояснень не надходило. Просить позов задовольнити.

Відповідно до витягу з протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями, головуючим суддею для розгляду адміністративної справи №240/5019/23 за було визначено суддю Лавренчук О.В..

Ухвалою судді від 01.03.2023 позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю "Лан Полісся-Агро" до Головного управління ДПС у Житомирській області, Державної податкової служби України про визнання протиправними та скасування рішень, зобов`язання вчинити дії було повернуто позивачу.

Не погоджуючись із вказаною ухвалою, Товариство з обмеженою відповідальністю "Лан Полісся-Агро" оскаржило її в апеляційному порядку.

Постановою Сьомого апеляційного адміністративного суду від 08 травня 2023 року у справі №240/5019/23 апеляційну скаргу Товариство з обмеженою відповідальністю "Лан Полісся-Агро" було задоволено: скасовано ухвалу Житомирського окружного адміністративного суду від 01 березня 2023 року про повернення позовної заяви та направлено адміністративну справу №240/5019/23 для продовження розгляду до Житомирського окружного адміністративного суду.

Згідно з протоколом передачі судової справи раніше визначеному складу суду від 31.05.2023, адміністративну справу №240/5019/23 передано для розгляду судді Лавренчук О.В..

Ухвалою суду від 02 червня 2023 року позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю "Лан Полісся-Агро" залишено без руху.

У період із 12.06.2023 по 07.07.2023 (включно) головуюча суддя перебувала у відпустці

Суддя своєю ухвалою від 26 липня 2023 року прийняла позовну заяву до розгляду та відкрила спрощене позовне провадження без повідомлення учасників справи.

Відзив Головного управління ДПС України в Житомирській області та Державної податкової служби України надійшли до суду 22.08.2023. Заперечуючи позовні вимоги відповідачі зазначають, що Договір про надання послуг №ЛПА22032021/сх.-пос від 22 березня 2021 року згідно з п.8.2 діяв до 31 грудня 2022 року. На момент прийняття рішення комісією, документи про пролонгацію даного Договору надано не було, тобто цей Договір розглядався як недійсний. Така ж сама ситуація з Договором про надання послуг №КС050122ЛАН від 05 січня 2022 року, який згідно з п.6.1. діяв до 31 грудня 2022 року і жодних документів про пролонгацію на розгляд контролюючого органу надано не було. Щодо податкової накладної № 22 від 28.10.2022, то позивач не надав складські документи відповідно п.1.2. договору складського зберігання зерна від 11.07.2022 №Лан110722/ЗБ. Щодо податкової накладної № 23 від 31.10.2022: дані по сільськогосподарським операціям це відображені в ЄРПН, що унеможливлює прийняти Комісію позитивне рішення. ГУ ДПС у Житомирській області вважає, що в даних спірних правовідносинах позивач, як платник ПДВ, не діяв добросовісно та з належною обачливістю у доведенні реальності господарської операції та обґрунтованості його вимог щодо реєстрації спірних податкових накладних, натомість оскаржувані рішення про відмову у реєстрації ПН, були прийняті з належною метою, на підставі, у спосіб та у формі, що передбачені діючим законодавством, в тому числі ПК України та Порядком, а тому такі правильні по суті рішення не можуть бути скасовані лише з мотивів незрозумілості для ТОВ «Лан Полісся Агро». Головне управління ДПС у Житомирській області вказує, що предметом доказування при вирішенні питання про скасування рішень Комісії ГУ ДПС у Житомирській області про відмову в реєстрації податкових накладних, є обставини щодо подання достатніх документів, що складені без порушень в законодавстві, які в подальшому свідчать про можливість зареєструвати податкову накладну. Тобто, Позивач має довести, що ним було подано правильні документи, достатні для реєстрації податкової накладної. Звертає увагу суду, що питання щодо реєстрації податкової накладної, яка підтверджується документами наданими в суд, не може бути підставою для скасування рішення Комісії, оскільки надання платником податків до суду пакету документів, не може слугувати безумовною підставою для визнання рішення комісії протиправним та як наслідок його скасування. Заперечуючи повні вимоги в частині, що стосуються ДПС України відповідачі вказують, що зобов`язуючи ДПС України зареєструвати податкові накладні №22 від 28.10.2022 та № 23 від 31.10.2022 всупереч порядку реєстрації, визначеному законодавством є втручанням у дискреційні повноваження ДПС України. Просять відмовити у задоволенні позову.

До суду 22.08.2023 надійшло клопотання представника відповідачів про розгляд справи у порядку загального позовного провадження.

Ухвалою суду від 24.08.2023 постановлено відмовити у задоволенні клопотання представника Головного управління ДПС у Житомирській області про розгляд адміністративної справи у порядку загального позовного провадження.

Розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та виклику учасників справи (у письмовому провадженні), з особливостями, визначеними статтями 257-263 Кодексу адміністративного судочинства України, позовну заяву та відзив, повно і всебічно з`ясувавши всі обставини справи в їх сукупності, перевіривши їх наявними в матеріалах справи і дослідженими доказами, суд дійшов наступних висновків.

Згідно з ч. 5 ст. 250 КАС України датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.

Встановлено, що Товариство з обмеженою відповідальністю "Лан Полісся-Агро" зареєстроване у встановленому законом порядку як юридична особа - суб`єкт господарської діяльності з 05.06.2014, відомості про товариство включено до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців та громадських формувань.

Видами господарської діяльності Товариства з обмеженою відповідальністю "Лан Полісся-Агро" за КВЕД є:

01.11 Вирощування зернових культур (крім рису), бобових культур і насіння олійних культур (основний); 01.19 Вирощування інших однорічних і дворічних культур

01.61 Допоміжна діяльність у рослинництві

16.10 Лісопильне та стругальне виробництво

46.21 Оптова торгівля зерном, необробленим тютюном, насінням і кормами для тварин

46.61 Оптова торгівля сільськогосподарськими машинами й устаткованням

77.31 Надання в оренду сільськогосподарських машин і устатковання

52.10 Складське господарство

68.20 Надання в оренду й експлуатацію власного чи орендованого нерухомого майна

77.39 Надання в оренду інших машин, устатковання та товарів, н.в.і.у.

Позивач із 01.10.2017 є платником ПДВ, що не заперечується відповідачем та має індивідуальний податковий номер 392449706078.

З матеріалів справи вбачається, що 28 жовтня 2022 року між ТОВ «ЛАН ПОЛІССЯ-АГРО» (постачальник) та ТОВ «ДОБРОДІЯ ФУДЗ» (код ЄДРПОУ 38408485)(покупець) було укладено договір поставки №ЛПА281022/сг-пр (а.с. 150-151).

За умовою договору:

2.1 найменування товару - сільськогосподарська продукція. Асортимент, найменування, зазначаються у Специфікаціях до цього Договору та/або у видаткових накладних на товар;

2.2 загальна кількість Товару визначається у специфікаціях та у видаткових накладних на Товар;

4.1. Передача товару проводиться протягом визначних у Специфікаціях строків або у строки, погоджені Сторонами у замовленням Покупця на Товар (які подаються Постачальнику Покупцем телефоном, засобами електронної пошти). Можлива поставка різновеликими партіями.

4.3. Дата поставки товару Постачальником вважається:

4.3.1. При поставці на умовах FCA - дата завантаження товару зазначена у товарно-транспортній накладній;

4.3.2.При поставці на умовах EXW - дата надання Товару у розпорядження Покупцю у місці його поставки за видатковою накладною;

4.3.3. При поставці на умовах DAP - дата надання Товару у розпорядження Покупцю на прибулому транспортному засобі, готовому до розвантаження, що зазначена у товарно - транспортній накладній.

5.1 Порядок оплати: покупець здійснює оплату за товар протягом строків, які визначені у Специфікаціях або у замовленнях Покупця на Товар, поданих відповідно до п. 4.1 цього Договору

У Специфікації №1 до договору поставки №ЛПА281022/сг-пр від 28.10.2022 вказано (а.с. 152): 1. постачальник зобов`язується поставити товар, а Покупець прийняти та оплатити товар: найменування товару - овес 3 класу врожаю 2022 року; кількість 561,92 т., ціна без ПДВ 5500,00 грн, сума без ПДВ 3090560,00 грн, ПДВ 618112,00 грн, всього з ПДВ 3708672,00 грн.

3. Постачальник передає товар на умовах EXW - Чернігівська область, Чернігівський район, смт. Михайло-Коцюбинська, вул. Шевченка, 2Б.

4. Оплата товару здійснюється протягом трьох робочих днів з дати відвантаження Постачальником партії Товару;

4. оплата за Товар здійснюється протягом трьох банківських днів з дати відвантаження Постачальником партії Товару;

5. поставка Товару здійснюється в строк до 31.12.2022.

Видаткова накладна №20 від 28 жовтня 2022 року (а.с. 154) містить наступну інформацію: постачальник - ТОВ "Лан Полісся - Агро", покупець - ТОВ "Добродія Фудз", товар - овес 3 класу врожаю 2022 року, кількість 561,92 т., ціна без ПДВ 5500,00грн, сума без ПДВ 3090560,00 грн, ПДВ 618112,00 грн, всього з ПДВ 3708672,00 грн.

З матеріалів справи вбачається, що позивачем 28.10.2022 було складено податкову накладну №22 у якій вказано: постачальник - ТОВ "Лан Полісся - Агро", покупець - ТОВ "Добродія Фудз", товар - овес 3 класу врожаю 2022 року, кількість 561,92 т, ціна без ПДВ 5500,00 грн, сума без ПДВ 3090560,00 грн, ПДВ 618112,00 грн, загальна сума коштів, що підлягають сплаті, з урахуванням ПДВ 3708672,00 грн (а.с. 55).

Сторонами визнається, що податкову накладну №22 від 28.10.2022 у цей же день направлено на реєстрацію до Єдиного реєстру податкових накладних.

Встановлено, що 31 жовтня 2022 року ТОВ «ЛАН ПОЛІССЯ -АГРО» отримано електронну квитанцію про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних, в якій зазначено, що відповідно до п. 201.16 ст. 201 Податкового кодексу України, реєстрація ПП/РК від 28.10.2022 №22 в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. Коди УКТЗЕД/ДКПП товару/послуг 1004, відсутні в таблицях даних платника податку на додану вартість, як товари/послуги, що на постійній основі постачаються (виготовляються), та їх обсяг постачання дорівнює або перевищує величину залишку обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п. 1 Критерії ризиковості здійснення операцій. Запропоновано надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (а.с. 56).

З матеріалів справи вбачається, що 02 листопада 2022 року позивачем в електронному вигляді направлено до контролюючого органу на підтвердження інформації, зазначеної в податковій накладній №22 від 28.10.2022, письмові пояснення з документами щодо податкової накладної, реєстрацію якої зупинено. У поясненнях зазначено, що підприємство є виробником продукції, яку реалізовує, для здійснення своєї господарської діяльності підприємство має достатньо матеріальних ресурсів (в тому числі орендованих. Послуги з транспортування продукції вантажним автомобільним транспортом надаються ПОСП «КОЛОС» відповідно до договору №КС050122ЛАН від 05.01.2022 (автопослуги). Товариство зберігає та доводить зерно до базових показників на виробничих потужностях ТОВ «Добродія Фудз» відповідно до договору складською зберігання зерна №ЛАН110722/зб від 11.07.2022., ПОСП «Колос» відповідно до договору складського зберігання №КОЛ08072022ЛПА/зб від 08.07.2022. Для забезпечення виробничого процесу ТОВ "ЛАН ПОЛІССЯ-АГРО" постійно закуповує ЗЗР, добрива, посівний матеріал, тощо. Інформація, щодо придбання, використання та залишки добрив підтверджується відповідною звітністю 9-сг. Все вищенаведене свідчить про технічну можливість та реальність здійснення підприємством господарських операцій за видами діяльності (в тому числі 01.11 Вирощування зернових культур (крім рису), бобових культур і насіння олійних культур). Згідно зі звіту 4-сг про посівні площі сільськогосподарських культур під урожай 2022р. складають 327,49 га., під урожай вівса - 327,49 та. Станом на 31.10.22 р. зібрано 327,49 га вівса та валовий збір у вазі становить 8 070,80 ц., що підтверджується статистичною формою 37-сг "Звіт про збирання врожаю сільськогосподарських культур. Наявність зерна на складі ТОВ «Лан Полісся- Агро» відображено також в ОСВ 27 рахунку.

До пояснень додані копії документів щодо ПН/РК, реєстрацію якої зупинено.

Комісією з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування прийнято рішення №7592703/39244976 від 09.11.2022 про відмову у реєстрації податкової накладної №22 від 28.10.2022 в Єдиному реєстрі податкових накладних (а.с.60) з підстави ненаданням платником податку копій документів, а саме:

- первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунків - фактури/інвойсів, актів приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних (документи, які не надано підкреслити).

У рядку "Додаткова інформація" вказано - відсутні складські документи відповідно до п. 1.2 договору складського зберігання зерна від 11.07.2022 №Лан110722/ЗБ.

Позивачем було подано скаргу на рішення комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №7592703/39244976 від 09.11.2022 в порядку адміністративного оскарження.

З матеріалів справи вбачається, що за результатом розгляду скарги позивача, відповідачем прийнято Рішення №68436/39244976/2 від 02.12.2022, яким залишено скаргу без задоволення та рішення комісії регіонального рівня про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних без змін. Підстави: з ненаданням платником податку копій первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки - фактури / інвойси (а.с. 61).

Вважаючи відмову у реєстрації податкової накладної №22 від 28.10.2022 протиправною, позивач звернувся до суду.

Окрім того, у Специфікації №2 до договору поставки №ЛПА281022/сг-пр від 28.10.2022 вказано (а.с. 153): 1. постачальник зобов`язується поставити товар, а Покупець прийняти та оплатити товар: найменування товару - овес 3 класу врожаю 2022 року; кількість 190,7 т, ціна без ПДВ 5500,00 грн, сума без ПДВ 1048850,00 грн, ПДВ 209770,00 грн, всього з ПДВ 1258620,00 грн;

3. Постачальник передає товар на умовах EXW - Чернігівська область, Чернігівський район, смт. Михайло-Коцюбинська, вул. Шевченка, 2Б.

4. Оплата товару здійснюється протягом трьох робочих днів з дати відвантаження Постачальником партії Товару;

4. оплата за Товар здійснюється протягом трьох банківських днів з дати відвантаження Постачальником партії Товару;

5. поставка Товару здійснюється в строк до 31.12.2022.

Видаткова накладна №21 від 31 жовтня 2022 року (а.с. 155) містить наступну інформацію: постачальник - ТОВ "Лан Полісся - Агро", покупець - ТОВ "Добродія Фудз", товар - овес 3 класу врожаю 2022 року, кількість 190,7 т, ціна без ПДВ 5500,00грн, сума без ПДВ 1048850,00 грн, ПДВ 209770,00 грн, всього з ПДВ 1258620,00грн.

З матеріалів справи вбачається, що позивачем 31.10.2022 було складено податкову накладну №23 у якій вказано: постачальник - ТОВ "Лан Полісся - Агро", покупець - ТОВ "Добродія Фудз", товар - овес 3 класу врожаю 2022 року, кількість 190,7 т, ціна без ПДВ 5500,00 грн, сума без ПДВ 1048850,00 грн, ПДВ 209770,00 грн, загальна сума коштів, що підлягають сплаті, з урахуванням ПДВ 1258620,00 грн (а.с.62).

Сторонами визнається, що податкову накладну №23 від 31.10.2022 у цей же день направлено на реєстрацію до Єдиного реєстру податкових накладних.

Встановлено, що 14 листопада 2022 року ТОВ «ЛАН ПОЛІССЯ -АГРО» отримано електронну квитанцію про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних, в якій зазначено, що відповідно до п. 201.16 ст. 201 Податкового кодексу України, реєстрація ПП/РК від 31.10.2022 №23 в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. Коди УКТЗЕД/ДКПП товару/послуг 1004, відсутні в таблицях даних платника податку на додану вартість, як товари/послуги, що на постійній основі постачаються (виготовляються), та їх обсяг постачання дорівнює або перевищує величину залишку обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п. 1 Критерії ризиковості здійснення операцій. Запропоновано надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних. (а.с. 63)

З матеріалів справи вбачається, що 30 січня 2023 року позивачем в електронному вигляді направлено до контролюючого органу на підтвердження інформації, зазначеної в податковій накладній №23 від 31.10.2022, письмові пояснення з документами щодо податкової накладної, реєстрацію якої зупинено. У поясненнях зазначено, що підприємство є виробником продукції, яку реалізовує, для здійснення своєї господарської діяльності підприємство має достатньо матеріальних ресурсів (в тому числі орендованих. Послуги з транспортування продукції вантажним автомобільним транспортом надаються ПОСП «КОЛОС» відповідно до договору №КС050122ЛАН від 05.01.2022 ( автопослуги). Товариство зберігає та доводить зерно до базових показників на виробничих потужностях ТОВ «Добродія Фудз» відповідно до договору складською зберігання зерна №ЛАН110722/зб від 11.07.2022., ПОСП «Колос» відповідно до договору складського зберігання №КОЛ08072022ЛПА/зб від 08.07.2022. Для забезпечення виробничого процесу ТОВ "ЛАН ПОЛІССЯ-АГРО" постійно закуповує ЗЗР, добрива, посівний матеріал, тощо. Інформація, щодо придбання, використання та залишки добрив підтверджується відповідною звітністю 9-сг. Все вищенаведене свідчить про технічну можливість та реальність здійснення підприємством господарських операцій за видами діяльності (в тому числі 01.11 Вирощування зернових культур (крім рису), бобових культур і насіння олійних культур). Згідно зі звіту 4-сг про посівні площі сільськогосподарських культур під урожай 2022р. складають 327,49 га., під урожай вівса - 327,49 та. Станом на 31.10.22 р. зібрано 327,49 га вівса та валовий збір у вазі становить 8 070,80 ц., що підтверджується статистичною формою 37-сг "Звіт про збирання врожаю сільськогосподарських культур. Наявність зерна на складі ТОВ «Лан Полісся- Агро» відображено також в ОСВ 27 рахунку.

До пояснень додані копії документів щодо ПН/РК, реєстрацію якої зупинено.

Комісією з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування прийнято рішення №8194444/39244976 від 01.02.2023 про відмову у реєстрації податкової накладної №23 від 31.10.2022 в Єдиному реєстрі податкових накладних (а.с.67) з підстави ненаданням платником податку копій документів, а саме:

- первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунків - фактури/інвойсів, актів приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних (документи, які не надано підкреслити).

У рядку "Додаткова інформація" вказано - відсутні первинні та розрахункові документи по с/г послугах. Крім того, дані операції не відображені в ЄРПН.

Позивачем було подано скаргу на рішення комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №8194444/39244976 від 01.02.2023 в порядку адміністративного оскарження.

З матеріалів справи вбачається, що за результатом розгляду скарги позивача, відповідачем прийнято Рішення №15109/39244976/2 від 15.02.2023, яким залишено скаргу без задоволення та рішення комісії регіонального рівня про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних без змін. Підстави: з ненаданням платником податку копій первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки - фактури / інвойси (а.с. 68).

Вважаючи відмову у реєстрації податкової накладної №23 від 31.10.2022 протиправною, позивач звернувся до суду.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов`язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час адміністрування податків, а також відповідальність за порушення податкового законодавства визначає Податковий кодекс України від 02.12.2010 №2755-VI в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин (далі - ПК України).

Пунктом 201.10 статті 201 ПК України передбачено, що при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов`язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.

Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.

Податкові накладні, які не надаються покупцю, а також податкові накладні, складені за операціями з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування, підлягають реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.

Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.

Якщо надіслані податкові накладні/розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 201.1 цієї статті та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування відповідно до пункту 201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин.

Помилки в реквізитах, визначених пунктом 201.1 цієї статті (крім коду товару згідно з УКТ ЗЕД), які не заважають ідентифікувати здійснену операцію, її зміст (товар/послугу, що постачаються), період, сторони та суму податкових зобов`язань, не можуть бути причиною неприйняття податкових накладних у електронному вигляді.

Квитанція про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування надсилається одночасно продавцю та покупцю платнику податку.

В силу вимог пункту 201.16 статті 201 ПК України реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.

На виконання цієї норми Кабінетом Міністрів України прийнято постанову від 11 грудня 2019 року №1165, якою затверджено Порядок зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Порядок №1165).

За змістом пункту 4 Порядку №1165 у разі коли за результатами перевірки податкової накладної/розрахунку коригування визначено, що податкова накладна/розрахунок коригування відповідають одній з ознак безумовної реєстрації, визначених у пункті 3 цього Порядку, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування не зупиняється в Реєстрі.

Пунктом 5 Порядку №1165 передбачено, що платник податку, яким складено та/або подано для реєстрації в Реєстрі податкову накладну/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряється щодо відповідності критеріям ризиковості платника податку, показникам, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку. Податкова накладна/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряються щодо відповідності відображених у них операцій критеріям ризиковості здійснення операцій.

У відповідності до вимог пункту 6 Порядку №1165 у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу платник податку, яким складено податкову накладну/розрахунок коригування, відповідає хоча б одному критерію ризиковості платника податку, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється. Питання відповідності/невідповідності платника податку критеріям ризиковості платника податку розглядається комісією регіонального рівня. У разі встановлення відповідності платника податку хоча б одному з критеріїв ризиковості платника податку комісією регіонального рівня приймається рішення про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.

У разі коли за результатами автоматизованого моніторингу податкової накладної/розрахунку коригування встановлено, що відображена в них операція відповідає хоча б одному критерію ризиковості здійснення операції, крім податкової накладної/розрахунку коригування, складених платником податку, який відповідає хоча б одному показнику, за яким визначається позитивна податкова історія, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється (пункт 7 Порядку №1165).

Згідно пункту 10 Порядку №1165 у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, яка є підтвердженням зупинення такої реєстрації.

У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються: 1) номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування; 2) критерій (критерії) ризиковості платника податку та/або ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (яких) зупинено реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, з розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку; 3) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів, необхідних для розгляду питання прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації (пункт 11 Порядку №1165).

Комісії регіонального рівня приймають рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації, врахування або неврахування таблиці даних платника податку, відповідність/невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку (пункт 25 Порядку № 1165).

З матеріалів справи встановлено, що підставою для зупинення реєстрації податкової накладної №22 від 28.10.2022 та №23 від 31.10.2022 слугувало те, що податкова накладна відповідає вимогам пункту 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій.

Разом з тим, на момент формування квитанцій, якими зупинено реєстрацію податкових накладних, Критерії ризиковості здійснення операцій визначені додатком 3 до Порядку №1165.

Пункт 1 додатку 3 до Порядку №1165 відносить до ознак ризиковості здійснення операцій наступне: відсутність товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податковій накладній, поданій для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних, у таблиці даних платника податку на додану вартість як товару/послуги, що на постійній основі постачається, та обсяг постачання товару/послуги, зазначений у податковій накладній/розрахунку коригування до податкової накладної на збільшення суми податкових зобов`язань, яку/який подано для реєстрації в Реєстрі, дорівнює або перевищує величину залишку, що визначається як різниця між обсягом придбання на митній території України такого/такої товару/послуги (крім обсягу придбання товарів/послуг за операціями, які звільнені від оподаткування та підлягають оподаткуванню за нульовою ставкою) та/або ввезення на митну територію України такого товару, зазначеного з 1 січня 2017 р. в отриманих податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих у Реєстрі, і митних деклараціях, збільшеного у 1,5 рази, та обсягом постачання відповідного товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих з 1 січня 2017 р. у Реєстрі, і переважання в такому залишку (більше 50 відсотків) груп товарів (продукції), визначених ДПС та затверджених відповідним наказом, оприлюдненим на офіційному веб-сайті ДПС.

Аналіз пункту 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій свідчить про те, що для того, аби встановити наявність у господарської операції такої ознаки мають існувати визначені цим пунктом передумови, а також для підтвердження відповідності господарської операції вказаному критерію слід навести обґрунтований розрахунок за цим критерієм, якому відповідає платник податку, чого вимагає пункт 11 Порядку №1165.

Однак, відсутність у квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної зазначення конкретного критерію ризиковості здійснення операцій, про які йдеться у пункті 1 додатку 3 до Порядку №1165, із розрахованим показником за відповідним критерієм, якому відповідає платник податку, свідчить про необґрунтованість віднесення господарської операції до відповідного критерію, що визначений пунктом 1 Критеріїв ризиковості господарських операцій.

Зокрема, контролюючим органом не наведено обґрунтування того, що обсяг постачання товару/послуги, зазначений у податковій накладній/розрахунку коригування до податкової накладної на збільшення суми податкових зобов`язань, яку/який подано для реєстрації в Реєстрі, дорівнює або перевищує величину залишку, що визначається як різниця між обсягом придбання на митній території України такого/такої товару/послуги (крім обсягу придбання товарів/послуг за операціями, які звільнені від оподаткування та підлягають оподаткуванню за нульовою ставкою) та/або ввезення на митну територію України такого товару, зазначеного з 1 січня 2017 р. в отриманих податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих у Реєстрі, і митних деклараціях, збільшеного у 1,5 рази, та обсягом постачання відповідного товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих з 1 січня 2017 р. у Реєстрі, і переважання в такому залишку (більше 50 відсотків) груп товарів (продукції), визначених ДПС та затверджених відповідним наказом, оприлюдненим на офіційному веб-сайті ДПС, що свідчить про необґрунтованість такої квитанції.

Отже, квитанції про зупинення реєстрації податкових накладних не відповідають вимогам, що встановлені до неї пунктом 11 Порядку №1165 в частині необхідності зазначення критерію (їв) ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (их) зупинено реєстрацію податкової накладної в Реєстрі, із розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку.

Також, у квитанціях не зазначено, які саме документи слід надати платнику податків та чого мають стосуватися пояснення такого платника податків для того, аби реєстрація податкової накладної стала можливою, що також свідчить про невідповідність сформованої квитанції вимогам до таких, що визначені пунктом 11 Порядку №1165.

В свою чергу, механізм прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, реєстрацію яких відповідно до пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України зупинено в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України, визначено наказом Міністерства фінансів України від 12 грудня 2019 року №520, яким затверджено Порядок прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Порядок №520).

Пунктом 2 Порядку №520 визначено, що прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено, здійснюють комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі головних управлінь Державної податкової служби України в областях, м. Києві та Офісу великих платників податків ДПС.

В силу пунктів 3, 4 Порядку №520 у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі платник податку має право подати копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі. Комісія регіонального рівня протягом п`яти робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та копій документів, поданих відповідно до пункту 4 цього Порядку, приймає рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі та надсилає його платнику податку в порядку, встановленому статтею 42 Кодексу.

Пунктом 5 Порядку №520 визначено перелік документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, серед яких:

- договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них;

- договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції;

- первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні;

- розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків;

- документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством.

Відтак, письмові пояснення та копії документів, зазначені у пункті 5 цього Порядку, платник податку має право подати до контролюючого органу протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов`язання, відображеного в податковій накладній/розрахунку коригування.

Письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 5 цього Порядку, платник податку подає до ДПС в електронній формі за допомогою засобів електронного зв`язку з урахуванням вимог Законів України "Про електронні документи та електронний документообіг", Закону України "Про електронні довірчі послуги" та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку (пункти 6, 7 Порядку №520).

За змістом пункту 9 Порядку №520 письмові пояснення та копії документів, подані платником податку до контролюючого органу відповідно до пункту 4 цього Порядку, розглядаються комісіями контролюючих органів.

Як встановлено з матеріалів справи, з метою реєстрації податкових накладних в ЄРПН позивач надіслав відповідачам пояснення та всі наявні у нього документи, що стосуються відповідної господарської операції, оскільки в квитанції про зупинення реєстрації була відсутня інформація про те, які саме пояснення та/або документи потрібно подати для прийняття рішення про реєстрацію такої податкової накладної в реєстрації.

Так, відповідачами визнається, що на розгляд Комісії з питань зупинення реєстрації ПН №22 від 28.10.2023 позивачем надано: копія договору № ЛПА281022/сг-пр від 28.10.2022 та специфікацій; копії видаткової накладної; копії Товаро -транспортних накладних; копії договору №ЛПА22032021/сх-пос від 22.03.2021; копії договору №КС050122ЛАН від 05.01.2022 (автопослуги); копії договору складського зберігання зерна №ЛАН110722/зб від 11.07.2022; копії договору складського зберігання зерна №КОЛ08072022ЛПА/зб від 08.07.2022; копії виписки банку AT «ПУМБ» по рахунку від 28.10.2022; копії квитанції №9226436733 від 31.10.2022; копії декларації по єдиний податок 4 групи за 2022р. з додатком про перелік наявних в оренді земельних ділянок для вирощування с/г продукції; копії декларації з ПДВ за 09.2022 з додатками; копії звіту 4-сг про посівні площ сільськогосподарських культур під врожай 2022 року копія ОСВ 27 рахунок; копії актів витрат насіння і садивного матеріалу під посів вівса в 2022 р; копії актів на списання добрив та ЗЗР під посів вівса 2022р; копії Звіту про фінансові результати за 9 місяців 2022 року; бухгалтерська довідка ТОВ "Лан Полісся-Агро" щодо наявності достатніх товарно-матеріальних цінностей для виробництва продукції; копія звіту 37-сг про збирання сільськогосподарського врожаю за жовтень 2022 року.

Відповідачами не заперечується, що на розгляд Комісії з питань зупинення реєстрації ПН №23 від 31.10.2023 позивачем було надано; копія договору № ЛПА281022/сг-пр від 28.10.2022 та специфікацій; копії видаткової накладної №21 від 31.10.2022; копії Товарно - транспортних накладних; копії договору №ЛПА22032021/сх-пос від 22.03.2021; копії договору №КС050122ЛАН від 05.01.2022 ( автопослуги); копії договору складського зберігання зерна №ЛАН110722/зб від 11.07.2022; копії договору складського зберігання зерна №КОЛ08072022ЛПА/зб від 08.07.2022; копії виписки банку AT «ПУМБ» по рахунку від 27.12.2022; копії квитанції №9240615316 від 14.110.2022; копії декларації по єдиний податок 4 групи за 2022р. з додатком про перелік наявних в оренді земельних ділянок для вирощування с/г продукції копії декларації з ПДВ за 09.2022 з додатками; копії звіту 4-сг про посівні площ сільськогосподарських культур під врожай 2022 року; копії ТТН доставки вівса; копії звіту 9 - сг «Звіт про використання добрив і пестицидів 2022 рік»; копія ОСВ 27 рахунок; копії актів витрат насіння і садивного матеріалу під посів вівса в 2022 р; копії актів на списання добрив та ЗЗР під посів вівса 2022р; копії Звіту про фінансові результати за 9 місяців 2022 року; бухгалтерська довідка ТОВ "Лан Полісся-Агро" щодо наявності достатніх товарно-матеріальних цінностей для виробництва продукції; копія звіту 37-сг про збирання сільськогосподарського врожаю за жовтень 2022 року; копії складських квитанцій на приймання та зберігання; копії Карток аналізу зерна; копії реєстрів на прийняте зерно; копія тристороннього акту на приймання сировини; копія акту звірки по Договору №ЛПА281022/сг-пр від 28.10.2022.

Відповідно до п. 10 та 11 Порядку №520 Комісія регіонального рівня приймає рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Реєстрі за формою згідно з додатком до цього Порядку.

Комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі в разі:

ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі;

та/або ненадання платником податку копій документів відповідно до пункту 5 цього Порядку;

Комісією з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування прийнято рішення №7592703/39244976 від 09.11.2022 про відмову у реєстрації податкової накладної №22 від 28.10.2022 в Єдиному реєстрі податкових накладних (а.с.60) з підстави ненаданням платником податку копій документів, а саме: первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунків - фактури/інвойсів, актів приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних (документи, які не надано підкреслити). У рядку "Додаткова інформація" вказано - відсутні складські документи відповідно до п. 1.2 договору складського зберігання зерна від 11.07.2022 №Лан110722/ЗБ.

Комісією з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування прийнято рішення №8194444/39244976 від 01.02.2023 про відмову у реєстрації податкової накладної №23 від 31.10.2022 в Єдиному реєстрі податкових накладних (а.с.67) з підстави ненаданням платником податку копій документів, а саме: первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунків - фактури/інвойсів, актів приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних (документи, які не надано підкреслити). У рядку "Додаткова інформація" вказано - відсутні первинні та розрахункові документи по с/г послугах. Крім того, дані операції не відображені в ЄРПН.

Оцінюючи мотиви прийняття спірних рішень про відмову в реєстрації податкових накладних суд враховує, що в письмових поясненнях позивач повідомив контролюючий орган про те, що ТОВ "Лан Полісся - Агро" є виробником продукції, яку реалізовує. Інформація щодо посівних площу врожаю відображено у відповідних звітах та подають до органу статистики, серед яких: 4-сг (річна) «Звіт про посівні площі сільськогосподарських культур», 37ч:г «Звіт про збирання врожаю сільськогосподарських культур», 29-сг «Звіт про площі та валові збори сільськогосподарських культур». Для забезпечення виробничого процесу ТОВ "ЛАН ПОЛІССЯ-АГРО" закуповує ЗЗР, добрива, посівний матеріал, тощо. Інформація, щодо придбання, використання та залишки добрив підтверджується відповідною звітністю 9-сг. Згідно зі звіту 4-сг про посівні площі сільськогосподарських культур під урожай 2022р. складають 327,49 га., під урожай вівса - 327,49 га. Станом на 31.10.22 зібрано 327,49 га вівса та валовий збір у вазі становить 8 070,80 ц., що підтверджується статистичною формою 37чт "Звіт про збирання врожаю сільськогосподарських культур". Наявність зерна на складі ТОВ «Лан Подісся- Агро» відображено також в ОСВ 27 рахунку. Так станом на 31.10.2022р, що підтверджено фінансовою звітністю на балансі підприємства обліковується товарно - матеріальних цінностей залишковою вартістю 16 602,7тис. грн. «Звіт про фінансові результати». У виробничій діяльності підприємство здебільшого користується різноманітними сільськогосподарськими послугами відповідно до договору №ЛПА22032021/сх-пос від 22.03.2021 з ПОСП «КОЛОС». Послуги з транспортування продукції вантажним автомобільним транслюртом надаються ПОСП «КОЛОС» відповідно до договору №КС050122ЛАН від 05.01.2022 (автопослуги). Товариство зберігає зерно та доводить його до базових показників на виробничих потужностях ТОВ «Добродія Фудз» відповідно до договору складського зберігання зерна NaFIAH110722/36 від 11.07.2022р., ПОСП «Колос» відповідно до договору складського зберігання №КОЛ08072022ЛПА/зб від 08.07.2022 р.

Суд звертає увагу, що копії всіх зазначених у поясненнях документів, позивач надавав податковому органу для розгляду питання про реєстрацію податкових накладних №22 від 28.10.2022 та №23 від 31.10.2022.

Як підтверджено доказами в матеріалах справи, на виконання вимоги податкового органу у цій справі позивачем було надано відповідні пояснення, до яких додано ті первинні документи, які на його переконання є належними та достатніми для підтвердження здійснення ним господарської операції. Обов`язок податкового органу для цілей визначення наявності підстав для реєстрації податкової накладеної зводиться до встановлення належного та достатнього підтвердження поданими документами даних податкової накладної. При цьому за відсутності чіткого переліку документів, достатніх у розумінні контролюючого органу для реєстрації податкової накладної, стверджувати щодо неналежного обсягу поданих платником податків документів для реєстрації податкової накладної, недостатньо.

Подібна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду 29 червня 2023 року у справі № 500/2655/22.

Аналіз поданих документів вказує на те, що надіслані позивачем пояснення з копіями первинних та інших документів відображають зміст господарської операції та є достатніми для прийняття рішення про реєстрацію податкових накладних у ЄРПН, а тому оскаржувані рішення є протиправними та підлягають скасуванню.

Однак, відповідач прийняв оскаржувані рішення, якими відмовив у реєстрації направлених позивачем до ЄРПН податкових накладних №22 від 28.10.2022 та №23 від 31.10.2022, вказавши при цьому на відсутність складських документів відповідно до п. 1.2 договору складського зберігання зерна від 11.07.2022 №Лан110722/ЗБ та на відсутність первинних та розрахункових документів по с/г послугах та невідображення даних операцій в ЄРПН.

Надаючи правову оцінку твердженню відповідача щодо ненадання складських документів та відсутність в ЄРПН даних по сільськогосподарських послугах, суд враховує позицію Верховного Суду в постанові від 07.12.2022 у справі № 500/2237/20, в якій зазначено, що приймаючи рішення про реєстрацію податкової накладної, контролюючий орган не повинен здійснювати повний аналіз господарських операцій позивача на предмет їх реальності. Змістовна оцінка господарських операцій може бути проведена лише за результатом здійснення податкової перевірки платника податків, підстави та порядок проведення якої визначено нормами Податкового кодексу України. Предметом розгляду в цій справі є виключно стадія правильності та правомірності зупинення та відмови в реєстрації податкової накладної, а не реальність та товарність здійснення господарських операцій між позивачем та його контрагентом.

Відповідно до ч.5 ст.242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Щодо інших аргументів відповідача, які викладені у відзиві на позовну заяву, то вони судом до уваги не беруться, оскільки вони не були підставою для відмови у реєстрації податкових накладних позивача.

Також цьому контексті слід зазначити, що факт зупинення реєстрації податкової накладної у Єдиному реєстрі податкових накладних не спростовує факту здійснення платником податків господарської операції, що підтверджується первинними документами, на підставі яких складається податкова накладна.

Разом з тим, при реєстрації податкової накладної фактично проводиться моніторинг операції чи платника податків лише за зовнішніми (формальними) критеріями. Тому і суд за результати розгляду цієї справи не робить висновків щодо реальності господарської операції за участю позивача, а лише оцінює наявність чи відсутність підстав для реєстрації податкової накладної з урахуванням інформації, що міститься у наданих до суду та на розгляд Комісії документах.

Відтак, зважаючи на наявність достатніх документів для спростування сумнівів щодо ризиковості здійснення операції, та на те, що наданих контролюючому органу документів та письмових пояснень було достатньо для прийняття рішень про реєстрацію податкових накладних, останній не мав правових підстав для відмови позивачу у реєстрації податкової накладної.

В цьому випадку, під час розгляду справи відповідачі, як суб`єкти владних повноважень, не надали суду доказів, які спростовували б твердження позивача, та не навели обґрунтованих мотивів прийняття рішення про відмову в реєстрації податкової накладної позивача в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Таким чином, враховуючи наявність первинних документів, які підтверджують проведення господарських операцій між позивачем та його контрагентом, а також, враховуючи те, що відповідні пояснення та документи були надані контролюючому органу, суд робить висновок про наявність підстав для задоволення позовних вимог шляхом скасування оскаржуваних рішень.

Стосовно позовних вимог в частині зобов`язання Державної податкової служби України зареєструвати податкові накладні в Єдиному реєстрі податкових накладних, слід зазначити наступне.

В силу пунктів 201.1, 201.10 статті 201 ПК України від 02.12.2010 № 2755-VI реєстрацію податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних віднесено до обов`язків платника податків.

При цьому, наведені норми розраховані на відсутність спірних правовідносин, позаяк у випадку зупинення реєстрації податкової накладної механізм її подальшої реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних є іншим.

Згідно з нормами пунктів 19, 20 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 29 грудня 2010 року №1246, податкова накладна та/або розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, реєструється у день настання однієї з таких подій: прийняття в установленому порядку та набрання чинності рішенням про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування; набрання рішенням суду законної сили про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування (у разі надходження до ДФС відповідного рішення); неприйняття та/або відсутність реєстрації в установленому порядку рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної та / або розрахунку коригування.

У разі надходження до ДФС рішення суду про реєстрацію або скасування реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування, яке набрало законної сили, такі податкові накладні та/або розрахунки коригування реєструються після проведення перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку (крім абзацу десятого), або їх реєстрація скасовується. При цьому датою реєстрації або скасування реєстрації вважається день, зазначений в такому рішенні, або день набрання законної сили рішенням суду.

Таким чином, реєстрація в ЄРПН податкових накладних, реєстрацію яких попередньо було зупинено, є повноваженням ДПС України.

Як підтверджено матеріалами справи, надані позивачем документи складені з дотриманням вимог законодавства були достатніми для реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Обставин, які б унеможливлювали реєстрацію податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, судом не встановлено.

За змістом частини 3 статті 245 КАС України, у разі скасування нормативно-правового або індивідуального акта суд може зобов`язати суб`єкта владних повноважень вчинити необхідні дії з метою відновлення прав, свобод чи інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду.

Відтак, з метою відновлення прав та інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду, та з метою дотримання судом гарантій на те, що спір між сторонами буде остаточно вирішений, суд дійшов висновку про необхідність зобов`язання Державної податкової служби України вчинити необхідні дії шляхом реєстрації в ЄРПН податкових накладних №22 від 28.10.2022 та №23 від 31.10.2022.

Частиною першою та другою статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Положеннями статті 90 КАС України визначено, що суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), що міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

Відповідно до ч.1 ст.139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

При зверненні до суду з адміністративним позовом позивачем сплачений судовий збір у розмірі 10736,00 грн, тобто за чотири позовні вимоги немайнового характеру.

Однак, суд зауважує, що позивачем заявлено дві позовні вимоги немайнового характеру та дві позовні вимоги, які є похідними від основних, а тому розмір судового збору за подачі даного позову становить 5368,00 грн (2684,00 грн х 2 позовні вимоги)

Отже, позивачем переплачено судовий збір у розмірі 5368,00 грн.

У зв`язку із задоволенням позовних вимог суд дійшов висновку, що судові витрати, понесені позивачем, належать відшкодуванню за рахунок бюджетних асигнувань відповідачів у розмірі 5368,00 грн.

Разом з тим, суд зазначає, що за приписами п. 1 ч. 1 ст.7 Закону України "Про судовий збір", сплачена сума судового збору повертається за клопотанням особи, яка його сплатила за ухвалою суду в разі зменшення розміру позовних вимог або внесення судового збору в більшому розмірі, ніж встановлено законом.

Відповідно до ч. 2 ст. 7 Закону України "Про судовий збір" у випадках, установлених пунктом 1 частини першої цієї статті, судовий збір повертається в розмірі переплаченої суми; в інших випадках, установлених частиною першою цієї статті, - повністю.

Отже, повернення переплаченої суми судового збору здійснюється за клопотанням особи, яка його сплатила за ухвалою суду.

Керуючись статтями 9, 72-77, 90, 242-246, 255, 258 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

вирішив:

Задовольнити позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Лан Полісся-Агро" (вул.Грека Івана, 47, с.Сербо-Слобідка, Звягельський район, Житомирська область,11244, РНОКПП: 39244976) до Державної податкової служби України (Львівська площа, 8,м.Київ 53,04053, ЄДРПОУ:43005393), Головного управління ДПС у Житомирській області (вул. Юрка Тютюнника, 7, м. Житомир, код ЄДРПОУ 44096781) про визнання протиправними та скасування рішень, зобов`язання вчинити дії.

Визнати протиправним та скасувати рішення Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС у Житомирській області № 7592703/39244976 від 09.11.2022.

Зобов`язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних складену Товариством з обмеженою відповідальністю "Лан Полісся-Агро" податкову накладну №22 від 28.10.2022, за датою її фактичного подання.

Визнати протиправним та скасувати рішення Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС у Житомирській області № 8194444/39244976 від 01.02.2023.

Зобов`язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних, складену Товариством з обмеженою відповідальністю "Лан Полісся-Агро" податкову накладну №23 від 31.10.2022, за датою її фактичного подання.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Житомирській області на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Лан Полісся-Агро" документально підтверджені судові витрати у сумі 2684 ( дві тисячі шістсот вісімдесят чотири ) гривні 00 копійок.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Державної податкової служби України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Лан Полісся-Агро" документально підтверджені судові витрати у сумі 2684 ( дві тисячі шістсот вісімдесят чотири ) гривні 00 копійок.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя О.В. Лавренчук

СудЖитомирський окружний адміністративний суд
Дата ухвалення рішення30.11.2023
Оприлюднено04.12.2023
Номер документу115342158
СудочинствоАдміністративне
КатегоріяСправи з приводу адміністрування податків, зборів, платежів, а також контролю за дотриманням вимог податкового законодавства, зокрема щодо адміністрування окремих податків, зборів, платежів, з них зупинення реєстрації податкових накладних