П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 240/5019/23
Головуючий суддя 1-ої інстанції - Лавренчук Ольга Володимирівна
Суддя-доповідач - Залімський І. Г.
05 квітня 2024 року
м. Вінниця
Сьомий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді: Залімського І. Г.
суддів: Мацького Є.М. Сушка О.О. ,
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління ДПС у Житомирській області на рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 30 листопада 2023 року у справі за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Лан Полісся-Агро" до Головного управління ДПС у Житомирській області, ДПС України про визнання протиправними та скасування рішень, зобов`язання вчинити дії,
В С Т А Н О В И В :
Товариство з обмеженою відповідальністю "Лан Полісся-Агро" звернулось до Житомирського окружного адміністративного суду з позовом до Державної податкової служби України, Головного управління ДПС у Житомирській області у якому просить:
- визнати протиправним та скасувати рішення Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС у Житомирській області № 7592703/39244976 від 09.11.2022 про відмову у реєстрації податкової накладної №22 від 28.10.2022 в Єдиному реєстрі податкових накладних та № 8194444/39244976 від 01.02.2023 про відмову у реєстрації податкової накладної №23 від 31.10.2022 в Єдиному реєстрі податкових накладних;
- зобов`язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних, складені Товариством з обмеженою відповідальністю "Лан Полісся-Агро" податкові накладні №22 від 28.10.2022 та №23 від 31.10.2022, за датами їх фактичного подання.
Рішенням Житомирського окружного адміністративного суду від 30.11.2023 позов задоволено.
Не погоджуючись із вказаним судовим рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просив рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 30.11.2023 скасувати, прийняти нове рішення про відмову в задоволенні позовних вимог в повному обсязі, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм права, невідповідність висновків суду обставинам справи, що призвело до неповного з`ясування обставин справи і, як наслідок, невірного вирішення справи та прийняття необґрунтованого рішення.
В обґрунтування апеляційної скарги зазначено, що Договір про надання послуг №ЛПА22032021/сх.-пос від 22 березня 2021 року згідно з п.8.2 діяв до 31 грудня 2022 року. На момент прийняття рішення комісією, документи про пролонгацію даного Договору надано не було, тобто цей Договір розглядався як недійсний. Така ж сама ситуація з Договором про надання послуг №КС050122ЛАН від 05 січня 2022 року, який згідно з п.6.1. діяв до 31 грудня 2022 року і жодних документів про пролонгацію на розгляд контролюючого органу надано не було. Щодо податкової накладної № 22 від 28.10.2022, то позивач не надав складські документи відповідно п.1.2. договору складського зберігання зерна від 11.07.2022 №Лан110722/ЗБ. Щодо податкової накладної № 23 від 31.10.2022: дані по сільськогосподарським операціям це відображені в ЄРПН, що унеможливлює прийняти Комісію позитивне рішення. ГУ ДПС у Житомирській області вважає, що в даних спірних правовідносинах позивач, як платник ПДВ, не діяв добросовісно та з належною обачливістю у доведенні реальності господарської операції та обґрунтованості його вимог щодо реєстрації спірних податкових накладних, натомість оскаржувані рішення про відмову у реєстрації ПН, були прийняті з належною метою, на підставі, у спосіб та у формі, що передбачені діючим законодавством
Позивач подав відзив на апеляційну скаргу відповідача в якому вказав на законність та обґрунтованість оскаржуваного судового рішення, а також на безпідставність доводів апеляційної скарги. Зауважив, що відповідачу надано пояснення та копії документів зміст та обсяг яких підтверджує наявність підстав для реєстрації вказаних податкових накладних в ЄРПН, Договори про надання послуг №ЛПА22032021/сх.-пос від 22 березня 2021 року та №КС050122ЛАН від 05 січня 2022 року згідно з п.8.2 діяв до 31 грудня 2022 року були чинні на момент складання та подання на реєстрацію податкових накладних №22 від 28.10.2022 та №23 від 31.10.2022.
ДПС України не подано відзиву чи письмових пояснень на апеляційну скаргу.
Ухвалою Сьомого апеляційного адміністративного суду від 05.02.2024, з урахуванням п.7 ч.1 ст.306, ст.307, 311 КАС України, суд вирішив розглядати дану справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів дійшла наступних висновків.
Як вірно встановлено судом першої інстанції,
Товариство з обмеженою відповідальністю "Лан Полісся-Агро" зареєстроване у встановленому законом порядку як юридична особа - суб`єкт господарської діяльності з 05.06.2014, відомості про товариство включено до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців та громадських формувань.
Видами господарської діяльності Товариства з обмеженою відповідальністю "Лан Полісся-Агро" за КВЕД є: 01.11 Вирощування зернових культур (крім рису), бобових культур і насіння олійних культур (основний); 01.19 Вирощування інших однорічних і дворічних культур 01.61 Допоміжна діяльність у рослинництві; 16.10 Лісопильне та стругальне виробництво; 46.21 Оптова торгівля зерном, необробленим тютюном, насінням і кормами для тварин; 46.61 Оптова торгівля сільськогосподарськими машинами й устаткованням; 77.31 Надання в оренду сільськогосподарських машин і устатковання; 52.10 Складське господарство; 68.20 Надання в оренду й експлуатацію власного чи орендованого нерухомого майна; 77.39 Надання в оренду інших машин, устатковання та товарів, н.в.і.у.
28 жовтня 2022 року між ТОВ «ЛАН ПОЛІССЯ-АГРО» (постачальник) та ТОВ «ДОБРОДІЯ ФУДЗ» (покупець) було укладено договір поставки №ЛПА281022/сг-пр, за умовами якого:
2.1 найменування товару - сільськогосподарська продукція. Асортимент, найменування, зазначаються у Специфікаціях до цього Договору та/або у видаткових накладних на товар;
2.2 загальна кількість Товару визначається у специфікаціях та у видаткових накладних на Товар;
4.1. Передача товару проводиться протягом визначних у Специфікаціях строків або у строки, погоджені Сторонами у замовленням Покупця на Товар (які подаються Постачальнику Покупцем телефоном, засобами електронної пошти). Можлива поставка різновеликими партіями.
4.3. Дата поставки товару Постачальником вважається:
4.3.1. При поставці на умовах FCA - дата завантаження товару зазначена у товарно-транспортній накладній;
4.3.2. При поставці на умовах EXW - дата надання Товару у розпорядження Покупцю у місці його поставки за видатковою накладною;
4.3.3. При поставці на умовах DAP - дата надання Товару у розпорядження Покупцю на прибулому транспортному засобі, готовому до розвантаження, що зазначена у товарно - транспортній накладній.
5.1 Порядок оплати: покупець здійснює оплату за товар протягом строків, які визначені у Специфікаціях або у замовленнях Покупця на Товар, поданих відповідно до п. 4.1 цього Договору
У Специфікації №1 до договору поставки №ЛПА281022/сг-пр від 28.10.2022 вказано: постачальник зобов`язується поставити товар, а Покупець прийняти та оплатити товар: найменування товару - овес 3 класу врожаю 2022 року; кількість 561,92 т., ціна без ПДВ 5500,00 грн, сума без ПДВ 3090560,00 грн, ПДВ 618112,00 грн, всього з ПДВ 3708672,00 грн; Постачальник передає товар на умовах EXW - Чернігівська область, Чернігівський район, смт. Михайло-Коцюбинська, вул. Шевченка, 2Б; Оплата товару здійснюється протягом трьох робочих днів з дати відвантаження Постачальником партії Товару; Оплата за Товар здійснюється протягом трьох банківських днів з дати відвантаження Постачальником партії Товару; Поставка Товару здійснюється в строк до 31.12.2022.
Видаткова накладна №20 від 28 жовтня 2022 року містить наступну інформацію: постачальник - ТОВ "Лан Полісся - Агро", покупець - ТОВ "Добродія Фудз", товар - овес 3 класу врожаю 2022 року, кількість 561,92 т., ціна без ПДВ 5500,00грн, сума без ПДВ 3090560,00 грн, ПДВ 618112,00 грн, всього з ПДВ 3708672,00 грн.
Позивачем 28.10.2022 було складено податкову накладну №22 у якій вказано: постачальник - ТОВ "Лан Полісся - Агро", покупець - ТОВ "Добродія Фудз", товар - овес 3 класу врожаю 2022 року, кількість 561,92 т, ціна без ПДВ 5500,00 грн, сума без ПДВ 3090560,00 грн, ПДВ 618112,00 грн, загальна сума коштів, що підлягають сплаті, з урахуванням ПДВ 3708672,00 грн.
Податкову накладну №22 від 28.10.2022 у цей же день направлено на реєстрацію до Єдиного реєстру податкових накладних.
31.10.2022 ТОВ «ЛАН ПОЛІССЯ-АГРО» отримано електронну квитанцію про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних, в якій зазначено, що відповідно до п. 201.16 ст. 201 Податкового кодексу України, реєстрація ПП/РК від 28.10.2022 №22 в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. Коди УКТЗЕД/ДКПП товару/послуг 1004, відсутні в таблицях даних платника податку на додану вартість, як товари/послуги, що на постійній основі постачаються (виготовляються), та їх обсяг постачання дорівнює або перевищує величину залишку обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п. 1 Критерії ризиковості здійснення операцій. Запропоновано надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
02.11.2022 позивачем в електронному вигляді направлено до контролюючого органу на підтвердження інформації, зазначеної в податковій накладній №22 від 28.10.2022, письмові пояснення з документами щодо податкової накладної, реєстрацію якої зупинено. У поясненнях зазначено, що підприємство є виробником продукції, яку реалізовує, для здійснення своєї господарської діяльності підприємство має достатньо матеріальних ресурсів (в тому числі орендованих. Послуги з транспортування продукції вантажним автомобільним транспортом надаються ПОСП «КОЛОС» відповідно до договору №КС050122ЛАН від 05.01.2022 (автопослуги). Товариство зберігає та доводить зерно до базових показників на виробничих потужностях ТОВ «Добродія Фудз» відповідно до договору складською зберігання зерна №ЛАН110722/зб від 11.07.2022., ПОСП «Колос» відповідно до договору складського зберігання №КОЛ08072022ЛПА/зб від 08.07.2022. Для забезпечення виробничого процесу ТОВ "ЛАН ПОЛІССЯ-АГРО" постійно закуповує ЗЗР, добрива, посівний матеріал, тощо. Інформація, щодо придбання, використання та залишки добрив підтверджується відповідною звітністю 9-сг. Все вищенаведене свідчить про технічну можливість та реальність здійснення підприємством господарських операцій за видами діяльності (в тому числі 01.11 Вирощування зернових культур (крім рису), бобових культур і насіння олійних культур). Згідно зі звіту 4-сг про посівні площі сільськогосподарських культур під урожай 2022р. складають 327,49 га., під урожай вівса - 327,49 та. Станом на 31.10.22 р. зібрано 327,49 га вівса та валовий збір у вазі становить 8 070,80 ц., що підтверджується статистичною формою 37-сг "Звіт про збирання врожаю сільськогосподарських культур. Наявність зерна на складі ТОВ «Лан Полісся- Агро» відображено також в ОСВ 27 рахунку.
До пояснень додані копії документів щодо ПН/РК, реєстрацію якої зупинено, а саме: копія договору № ЛПА281022/сг-пр від 28.10.2022 та специфікацій; копії видаткової накладної; копії Товаро -транспортних накладних; копії договору №ЛПА22032021/сх-пос від 22.03.2021; копії договору №КС050122ЛАН від 05.01.2022 (автопослуги); копії договору складського зберігання зерна №ЛАН110722/зб від 11.07.2022; копії договору складського зберігання зерна №КОЛ08072022ЛПА/зб від 08.07.2022; копії виписки банку AT «ПУМБ» по рахунку від 28.10.2022; копії квитанції №9226436733 від 31.10.2022; копії декларації по єдиний податок 4 групи за 2022р. з додатком про перелік наявних в оренді земельних ділянок для вирощування с/г продукції; копії декларації з ПДВ за 09.2022 з додатками; копії звіту 4-сг про посівні площ сільськогосподарських культур під врожай 2022 року копія ОСВ 27 рахунок; копії актів витрат насіння і садивного матеріалу під посів вівса в 2022 р; копії актів на списання добрив та ЗЗР під посів вівса 2022р; копії Звіту про фінансові результати за 9 місяців 2022 року; бухгалтерська довідка ТОВ "Лан Полісся-Агро" щодо наявності достатніх товарно-матеріальних цінностей для виробництва продукції; копія звіту 37-сг про збирання сільськогосподарського врожаю за жовтень 2022 року.
Комісією з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування прийнято рішення №7592703/39244976 від 09.11.2022 про відмову у реєстрації податкової накладної №22 від 28.10.2022 в Єдиному реєстрі податкових накладних з підстави ненаданням платником податку копій документів, а саме: первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунків - фактури/інвойсів, актів приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних (документи, які не надано підкреслити).
У графі "Додаткова інформація" вказано - відсутні складські документи відповідно до п. 1.2 договору складського зберігання зерна від 11.07.2022 №Лан110722/ЗБ.
Позивачем було подано скаргу на рішення комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №7592703/39244976 від 09.11.2022 в порядку адміністративного оскарження.
ДПС України прийнято Рішення №68436/39244976/2 від 02.12.2022, яким залишено скаргу без задоволення та рішення комісії регіонального рівня про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних без змін. Підстави: з ненаданням платником податку копій первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки - фактури / інвойси.
У Специфікації №2 до договору поставки №ЛПА281022/сг-пр від 28.10.2022 вказано: постачальник зобов`язується поставити товар, а Покупець прийняти та оплатити товар: найменування товару - овес 3 класу врожаю 2022 року; кількість 190,7 т, ціна без ПДВ 5500,00 грн, сума без ПДВ 1048850,00 грн, ПДВ 209770,00 грн, всього з ПДВ 1258620,00 грн; Постачальник передає товар на умовах EXW - Чернігівська область, Чернігівський район, смт. Михайло-Коцюбинська, вул. Шевченка, 2Б; оплата товару здійснюється протягом трьох робочих днів з дати відвантаження Постачальником партії Товару; оплата за Товар здійснюється протягом трьох банківських днів з дати відвантаження Постачальником партії Товару; поставка Товару здійснюється в строк до 31.12.2022.
Видаткова накладна №21 від 31 жовтня 2022 року містить наступну інформацію: постачальник - ТОВ "Лан Полісся - Агро", покупець - ТОВ "Добродія Фудз", товар - овес 3 класу врожаю 2022 року, кількість 190,7 т, ціна без ПДВ 5500,00грн, сума без ПДВ 1048850,00 грн, ПДВ 209770,00 грн, всього з ПДВ 1258620,00грн.
31.10.2022 позивачем складено податкову накладну №23 у якій вказано: постачальник - ТОВ "Лан Полісся - Агро", покупець - ТОВ "Добродія Фудз", товар - овес 3 класу врожаю 2022 року, кількість 190,7 т, ціна без ПДВ 5500,00 грн, сума без ПДВ 1048850,00 грн, ПДВ 209770,00 грн, загальна сума коштів, що підлягають сплаті, з урахуванням ПДВ 1258620,00 грн.
Податкову накладну №23 від 31.10.2022 у цей же день направлено на реєстрацію до Єдиного реєстру податкових накладних.
14.11.2022 ТОВ «ЛАН ПОЛІССЯ -АГРО» отримано електронну квитанцію про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних, в якій зазначено, що відповідно до п. 201.16 ст. 201 Податкового кодексу України, реєстрація ПП/РК від 31.10.2022 №23 в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. Коди УКТЗЕД/ДКПП товару/послуг 1004, відсутні в таблицях даних платника податку на додану вартість, як товари/послуги, що на постійній основі постачаються (виготовляються), та їх обсяг постачання дорівнює або перевищує величину залишку обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п. 1 Критерії ризиковості здійснення операцій. Запропоновано надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
30.01.2023 позивачем в електронному вигляді направлено до контролюючого органу на підтвердження інформації, зазначеної в податковій накладній №23 від 31.10.2022, письмові пояснення з документами щодо податкової накладної, реєстрацію якої зупинено. У поясненнях зазначено, що підприємство є виробником продукції, яку реалізовує, для здійснення своєї господарської діяльності підприємство має достатньо матеріальних ресурсів (в тому числі орендованих. Послуги з транспортування продукції вантажним автомобільним транспортом надаються ПОСП «КОЛОС» відповідно до договору №КС050122ЛАН від 05.01.2022 (автопослуги). Товариство зберігає та доводить зерно до базових показників на виробничих потужностях ТОВ «Добродія Фудз» відповідно до договору складською зберігання зерна №ЛАН110722/зб від 11.07.2022., ПОСП «Колос» відповідно до договору складського зберігання №КОЛ08072022ЛПА/зб від 08.07.2022. Для забезпечення виробничого процесу ТОВ "ЛАН ПОЛІССЯ-АГРО" постійно закуповує ЗЗР, добрива, посівний матеріал, тощо. Інформація, щодо придбання, використання та залишки добрив підтверджується відповідною звітністю 9-сг. Все вищенаведене свідчить про технічну можливість та реальність здійснення підприємством господарських операцій за видами діяльності (в тому числі 01.11 Вирощування зернових культур (крім рису), бобових культур і насіння олійних культур). Згідно зі звіту 4-сг про посівні площі сільськогосподарських культур під урожай 2022р. складають 327,49 га., під урожай вівса - 327,49 та. Станом на 31.10.22 р. зібрано 327,49 га вівса та валовий збір у вазі становить 8 070,80 ц., що підтверджується статистичною формою 37-сг "Звіт про збирання врожаю сільськогосподарських культур. Наявність зерна на складі ТОВ «Лан Полісся- Агро» відображено також в ОСВ 27 рахунку.
До пояснень додані копії документів щодо ПН/РК, реєстрацію якої зупинено. а саме: копія договору № ЛПА281022/сг-пр від 28.10.2022 та специфікацій; копії видаткової накладної №21 від 31.10.2022; копії Товарно - транспортних накладних; копії договору №ЛПА22032021/сх-пос від 22.03.2021; копії договору №КС050122ЛАН від 05.01.2022 ( автопослуги); копії договору складського зберігання зерна №ЛАН110722/зб від 11.07.2022; копії договору складського зберігання зерна №КОЛ08072022ЛПА/зб від 08.07.2022; копії виписки банку AT «ПУМБ» по рахунку від 27.12.2022; копії квитанції №9240615316 від 14.110.2022; копії декларації по єдиний податок 4 групи за 2022р. з додатком про перелік наявних в оренді земельних ділянок для вирощування с/г продукції копії декларації з ПДВ за 09.2022 з додатками; копії звіту 4-сг про посівні площ сільськогосподарських культур під врожай 2022 року; копії ТТН доставки вівса; копії звіту 9 - сг «Звіт про використання добрив і пестицидів 2022 рік»; копія ОСВ 27 рахунок; копії актів витрат насіння і садивного матеріалу під посів вівса в 2022 р; копії актів на списання добрив та ЗЗР під посів вівса 2022р; копії Звіту про фінансові результати за 9 місяців 2022 року; бухгалтерська довідка ТОВ "Лан Полісся-Агро" щодо наявності достатніх товарно-матеріальних цінностей для виробництва продукції; копія звіту 37-сг про збирання сільськогосподарського врожаю за жовтень 2022 року; копії складських квитанцій на приймання та зберігання; копії Карток аналізу зерна; копії реєстрів на прийняте зерно; копія тристороннього акту на приймання сировини; копія акту звірки по Договору №ЛПА281022/сг-пр від 28.10.2022.
Комісією з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування прийнято рішення №8194444/39244976 від 01.02.2023 про відмову у реєстрації податкової накладної №23 від 31.10.2022 в Єдиному реєстрі податкових накладних з підстави ненаданням платником податку копій документів, а саме: первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунків - фактури/інвойсів, актів приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних (документи, які не надано підкреслити).
У графі "Додаткова інформація" вказано - відсутні первинні та розрахункові документи по с/г послугах. Крім того, дані операції не відображені в ЄРПН.
Позивачем було подано скаргу на рішення комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №8194444/39244976 від 01.02.2023 в порядку адміністративного оскарження.
За результатом розгляду скарги позивача, ДПС України прийнято Рішення №15109/39244976/2 від 15.02.2023, яким залишено скаргу без задоволення та рішення комісії регіонального рівня про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних без змін. Підстави: з ненаданням платником податку копій первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки - фактури / інвойси .
Вважаючи протиправними рішення № 7592703/39244976 від 09.11.2022 та № 8194444/39244976 від 01.02.2023, позивач звернувся до суду.
Задовольняючи позов, суд першої інстанції виходив з того, що під час розгляду справи відповідачі, як суб`єкти владних повноважень, не надали суду доказів, які спростовували б твердження позивача, та не навели обґрунтованих мотивів прийняття рішень про відмову в реєстрації податкових накладних №22 від 28.10.2022 та №23 від 31.10.2022 в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Колегія суддів погоджується із вказаним висновком суду першої інстанції та враховує наступне.
Згідно п.201.10 статті 201 ПК України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов`язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.
Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.
Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.
Якщо надіслані податкові накладні/розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 201.1 цієї статті та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування відповідно до пункту 201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин.
Відповідно до вимог п.201.16 ст.201 ПК України реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.
Пункт 2 Постанови Кабінету Міністрів України "Про затвердження Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних" від 29 грудня 2010 року №1246 (Порядок №1246), визначає, що податкова накладна - електронний документ, який складається платником податку на додану вартість (далі - платник податку) відповідно до вимог Податкового кодексу України (Кодекс) в електронній формі у затвердженому в установленому порядку форматі (стандарті) та надсилається для реєстрації.
Згідно пункту 12 Порядку №1246 після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДФС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки, зокрема, наявності підстав для зупинення реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування.
Згідно 4, 5 пунктів Порядку з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 №1165 (Порядок №1165), у разі коли за результатами перевірки податкової накладної / розрахунку коригування визначено, що податкова накладна / розрахунок коригування відповідають одній з ознак безумовної реєстрації, визначених у пункті 3 цього Порядку, реєстрація таких податкової накладної / розрахунку коригування не зупиняється в Реєстрі.
Платник податку, яким складено та/або подано для реєстрації в Реєстрі податкову накладну / розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряється щодо відповідності критеріям ризиковості платника податку (додаток 1), показникам, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку (додаток 2).
Податкова накладна / розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряються щодо відповідності відображених у них операцій критеріям ризиковості здійснення операцій (додаток 3).
Згідно з пунктами 6, 7, 10, 11 Порядку зупинення реєстрації податкової накладної у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу платник податку, яким складено податкову накладну / розрахунок коригування, відповідає хоча б одному критерію ризиковості платника податку, реєстрація таких податкової накладної / розрахунку коригування зупиняється.
У разі коли за результатами автоматизованого моніторингу податкової накладної / розрахунку коригування встановлено, що відображена в них операція відповідає хоча б одному критерію ризиковості здійснення операції, крім податкової накладної / розрахунку коригування, складених платником податку, який відповідає хоча б одному показнику, за яким визначається позитивна податкова історія, реєстрація таких податкової накладної / розрахунку коригування зупиняється.
У разі зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування, яка є підтвердженням зупинення такої реєстрації.
У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування зазначаються: 1) номер та дата складення податкової накладної / розрахунку коригування; 2) критерій (критерії) ризиковості платника податку та/або ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (яких) зупинено реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі, з розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку; 3) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів, необхідних для розгляду питання прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації.
Встановлено, що підставою для зупинення реєстрації податкових накладних №22 від 28.10.2022 та №23 від 31.10.2022 слугувала відповідність вимогам пункту 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій.
Пунктом 1 Додатку 3 до Порядку №1165 до ознак ризиковості здійснення операцій віднесено наступні: відсутність товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податковій накладній, поданій для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних, у таблиці даних платника податку на додану вартість як товару/послуги, що на постійній основі постачається, та обсяг постачання товару/послуги, зазначений у податковій накладній/розрахунку коригування до податкової накладної на збільшення суми податкових зобов`язань, яку/який подано для реєстрації в Реєстрі, дорівнює або перевищує величину залишку, що визначається як різниця між обсягом придбання на митній території України такого/такої товару/послуги (крім обсягу придбання товарів/послуг за операціями, які звільнені від оподаткування та підлягають оподаткуванню за нульовою ставкою) та/або ввезення на митну територію України такого товару, зазначеного з 1 січня 2017 року в отриманих податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих у Реєстрі, і митних деклараціях, збільшеного у 1,5 раза, та обсягом постачання відповідного товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих з 1 січня 2017 р. у Реєстрі, і переважання в такому залишку (більше 50 відсотків) груп товарів (продукції), визначених ДПС та затверджених відповідним наказом, оприлюдненим на офіційному веб-сайті ДПС.
У квитанціях про зупинення реєстрації податкових накладних №22 від 28.10.2022 та №23 від 31.10.2022 не зазначено, які саме документи слід надати платнику податків та чого мають стосуватися пояснення такого платника податків для того, аби реєстрація податкових накладних стала можливою.
Згідно з пунктом 2 Порядку прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 12.12.2019 №520 (Порядок №520), прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено, здійснюють комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі головних управлінь Державної податкової служби України в областях, м. Києві та Офісу великих платників податків ДПС.
Відповідно до пунктів 3, 4 Порядку №520 у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі платник податку має право подати копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі. Комісія регіонального рівня протягом п`яти робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та копій документів, поданих відповідно до пункту 4 цього Порядку, приймає рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі та надсилає його платнику податку в порядку, встановленому статтею 42 Кодексу.
Пунктом 5 Порядку № 520 визначено перелік документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, серед яких: договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством.
Письмові пояснення та копії документів, зазначені у пункті 5 цього Порядку, платник податку має право подати до контролюючого органу протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов`язання, відображеного в податковій накладній/розрахунку коригування.
Відповідно до пункту 9 Порядку № 520 письмові пояснення та копії документів, подані платником податку до контролюючого органу відповідно до пункту 4 цього Порядку, розглядає комісія регіонального рівня.
За результатами розгляду поданих письмових пояснень та копій документів комісія регіонального рівня протягом 5 робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та копій документів, поданих відповідно до пункту 4 цього Порядку:
або приймає рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі та надсилає його платнику податку засобами електронного зв`язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України "Про електронні документи та електронний документообіг" та "Про електронні довірчі послуги" за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку;
або надсилає повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі (далі - Повідомлення), засобами електронного зв`язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України "Про електронні документи та електронний документообіг" та "Про електронні довірчі послуги" за формою згідно з додатком 2 до цього Порядку з пропозицією щодо надання платником податку додаткових пояснень та копій документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування;
або приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі у разі надання платником податку копій документів, складених / оформлених із порушенням законодавства, та надсилає його платнику податку засобами електронного зв`язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України "Про електронні документи та електронний документообіг" та "Про електронні довірчі послуги" за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку.
Платник податку має право подати до контролюючого органу додаткові пояснення та копії документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, протягом 5 робочих днів з дня, наступного за днем отримання Повідомлення.
За результатами розгляду поданих додаткових пояснень та копій документів комісія регіонального рівня протягом 5 робочих днів, що настають за днем їх отримання, приймає рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Реєстрі та надсилає його платнику податку засобами електронного зв`язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України "Про електронні документи та електронний документообіг" та "Про електронні довірчі послуги" за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку.
Якщо платник податку не надав додаткових пояснень та копій документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі протягом 5 робочих днів, що настають за днем граничного строку їх подання, визначеного абзацом шостим цього пункту, та надсилає його платнику податку засобами електронного зв`язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України "Про електронні документи та електронний документообіг" та "Про електронні довірчі послуги" за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку.
Відповідно до пункту 10 Порядку № 520 комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі в разі: ненадання / часткового надання додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, при отриманні Повідомлення; та/або надання платником податку копій документів, складених / оформлених із порушенням законодавства.
Слід зазначити, що приймаючи рішення про реєстрацію податкової накладної, контролюючий орган не повинен здійснювати повний аналіз господарських операцій платника податку на предмет їх реальності. Змістовна оцінка господарських операцій може бути проведена лише за результатом здійснення податкової перевірки платника податків, підстави та порядок проведення якої визначено нормами ПК України. Вказану правову позицію викладено Верховним Судом у постанові від 16.02.2023 у справі №380/7648/22.
Отже предметом розгляду є виключно стадія правильності та правомірності зупинення та відмови в реєстрації податкових накладних, а не реальність та товарність здійснення господарських операцій між позивачем та його контрагентами.
Апеляційний суд зазначає, що у ході розгляду даної справи судом не встановлено наявності дефектів форми чи змісту документів, поданих позивачем для підтвердження наявності підстав для реєстрації податкових накладних №22 від 28.10.2022 та №23 від 31.10.2022. Наявні у матеріалах справи документи підтверджують наявності підстав для реєстрації податкових накладних №22 від 28.10.2022 та №23 від 31.10.2022.
При цьому, усі сумніви контролюючого органу щодо дотримання позивачем вимог податкового законодавства України під час здійснення господарської діяльності повинні досліджуватися шляхом проведення відповідних перевірок такого платника податків, за умови наявності підстав для її проведення, визначених нормами ПК України, а не шляхом блокування реєстрації податкових накладних в ЄРПН.
Таким чином, у контролюючого органу не було достатніх підстав для відмови у реєстрації податкових накладних №22 від 28.10.2022 та №23 від 31.10.2022, що свідчить про протиправність та необхідність скасування рішень від 24.11.2022 №7699481/3269508554 та №7699482/3269508554.
Згідно положень частин 3-4 ст. 245 КАС України у разі скасування нормативно-правового або індивідуального акта суд може зобов`язати суб`єкта владних повноважень вчинити необхідні дії з метою відновлення прав, свобод чи інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду.
Відповідно до пунктів 19, 20 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних податкова накладна та/або розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, реєструється у день набрання рішенням суду законної сили про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування (у разі надходження до ДФС відповідного рішення).
Таким чином, нормами Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних чітко визначено настання такої події, як набрання законної сили рішення суду про реєстрацію відповідної податкової накладної.
Як слідує з положень Рекомендації Комітету Ради Європи № R (80) 2 стосовно здійснення адміністративними органами влади дискреційних повноважень, прийнятої Комітетом 11.03.1980, під дискреційними повноваженнями слід розуміти повноваження, які адміністративний орган, приймаючи рішення, може здійснювати з певною свободою розсуду, тобто, коли такий орган може обирати з кількох юридично допустимих рішень те, яке він вважає найкращим за даних обставин.
Суд не може підміняти державний орган, рішення якого оскаржується, приймати замість рішення, яке визнається протиправним, інше рішення, яке б відповідало закону, та давати вказівки, які б свідчили про вирішення питань, які належать до компетенції такого суб`єкта владних повноважень, оскільки такі дії виходять за межі визначених йому повноважень законодавцем.
Таким чином дискреція - це елемент управлінської діяльності. Вона пов`язана з владними повноваженнями і їх носіями - органами державної влади та місцевого самоврядування, їх посадовими і службовими особами. Дискрецію не можна ототожнювати тільки з формалізованими повноваженнями - вона характеризується відсутністю однозначного нормативного регулювання дій суб`єкта. Він не може ухилятися від реалізації своєї компетенції, але і не має права виходити за її межі.
Отже, у разі відсутності у суб`єкта владних повноважень законодавчо закріпленого права адміністративного розсуду при вчиненні дій/прийнятті рішення, та встановлення у судовому порядку факту протиправної поведінки відповідача, зобов`язання судом суб`єкта прийняти рішення конкретного змісту не можна вважати втручанням у дискреційні повноваження, адже саме такий спосіб захисту порушеного права є найбільш ефективним.
Оскільки під час розгляду справи позивачем доведено надання ним документів, які є достатніми для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної в ЄРПН, суд вважає, що у відповідача відсутня дискреція як можливість вибору на власний розсуд одного з декількох варіантів управлінських рішень, у зв`язку з чим повний та ефективний захист порушеного права позивача потребує зобов`язання ДПС України здійснити реєстрацію податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних.
На підставі викладеного, судова колегія вважає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права і прийшов до обґрунтованого висновку про задоволення позовних вимог, а доводи апеляційної скарги не спростовують висновки суду першої інстанції.
Згідно з пунктом 1 частини 1 статті 315 та статті 316 КАС України, за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Таким чином, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає залишенню без задоволення, а рішення суду першої інстанції - без змін.
Керуючись ст.ст. 243, 250, 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 329 КАС України, суд
П О С Т А Н О В И В :
апеляційну скаргу Головного управління ДПС у Житомирській області залишити без задоволення, а рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 30 листопада 2023 року - без змін.
Постанова суду набирає законної сили з дати її прийняття та оскарженню не підлягає.
Головуючий Залімський І. Г. Судді Мацький Є.М. Сушко О.О.
Суд | Сьомий апеляційний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 05.04.2024 |
Оприлюднено | 11.04.2024 |
Номер документу | 118241696 |
Судочинство | Адміністративне |
Категорія | Справи з приводу адміністрування податків, зборів, платежів, а також контролю за дотриманням вимог податкового законодавства, зокрема щодо адміністрування окремих податків, зборів, платежів, з них зупинення реєстрації податкових накладних |
Адміністративне
Сьомий апеляційний адміністративний суд
Залімський І. Г.
Адміністративне
Житомирський окружний адміністративний суд
Лавренчук Ольга Володимирівна
Адміністративне
Житомирський окружний адміністративний суд
Лавренчук Ольга Володимирівна
Адміністративне
Житомирський окружний адміністративний суд
Лавренчук Ольга Володимирівна
Адміністративне
Житомирський окружний адміністративний суд
Лавренчук Ольга Володимирівна