Рішення
від 22.09.2010 по справі 2-6286/2010
КРАМАТОРСЬКИЙ МІСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 2-6286/2010 р.

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

22 вересня 2010 року місто Краматорськ

Краматорський міський су д Донецької області

у складі: головуючого судд і Карпенко О.М.

при секретарі Аксеніної В.М.

за участю:

позивача ОС ОБА_1

адвоката О СОБА_2

представника відповідача Шарко Н.В.

розглянувши у відкритом у судовому засіданні цивіл ьну справу за позовом ОСО БА_1 до філії «Орджонікідзе » ДП «Агрофірми Шахтар» про с тягнення заборгованості по з аробітній платі та стягнення моральної шкоди, -

ВСТАНОВИВ:

13.07.2010 року позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до філії «Орджонікідзе» ДП « Агрофірми Шахтар» про стягне ння заборгованості по заробі тній платі та стягнення мора льної шкоди.

Позивач у судовому засі данні підтримав свої позовн і вимоги та суду пояснив, що 10 т равня 2010 року я згідно наказу № 41 - к від 10.05.2010 року був прийнятий на роботу у філію « Орджонікі дзе» ДП АФ «Шахтар» на посаду інженера-механіка відділенн я № 1, тобто між мною й уповнова женим власником органом був укладений безстроковий труд овий договір. Згідно трудово го договору мій посадовий ок лад становив 1000 грн. на місяць.

У порушення вимог ст.29 Кзот України уповноважений власн иком орган до початку роботи не роз'яснив мені його права й обов'язки, тобто не ознайомив з його посадовими інструкці ями, не ознайомив із правилам и внутрішнього розпорядку, т обто не ознайомив з режимом р оботи, не ознайомив з колекти вним договором, не забезпечи в необхідними для роботи кош тами, тобто не передав по акті прийому - передачі техніку й і нші матеріальні цінності нео бхідні для проведення роботи .

Також у порушення вимог ст.1 15 Кзот України уповноважений власником орган заробітну п лату виплачував один раз на м ісяць через проміжок часу у д ва рази перевищуючий установ лений трудовим законодавств ом.

Наприкінці червня 2010 року уп овноважений власником орган яким те образом узяв під орен ду комбайн «Ягуар», що не пере бував ні в його веденні, ні на балансі філії. 29 червня 2010 року з вищевказаним комбайном ві дбулася поломка. У зв'язку з ті єю обставиною, що комбайн не п еребував на балансі підприєм ства, придбати в законному по рядку запасні частини для нь ого не було можливості, про що я повідомив і головному інже нерові й директорові філії. В ід мене стали вимагати зроби ти ремонт за свої кошти, на що він відмовився, пояснюючи, що за дану одиницю техніки він в ідповідальності не несе. Дир ектор, ігноруючи вимоги чинн ого законодавства, у грубій ф ормі став загрожувати позива чу звільненням з роботи, обра жати й вимагати виконання ро боти не передбаченої трудови м договором.

У зв'язку із цими обставинам и 01.07.2010 року позивач подав заяву вхідний номер 01/339 від 01.07.2010 року п ро розірвання трудового дого вору у зв'язку з невиконанням уповноваженого власником ор гана законодавства про працю , і визначив строк розірвання трудового договору 01.07.2010 року. При цьому у своїй заяві позив ач виклав мотиви звільнення допущені адміністрацією пор ушення законодавства по вини клому конфлікті у зв'язку з ре монтом комбайна «Ягуар».

Уповноважений власником о рган, ознайомившись із заяво ю позивача, погодився з викла деним і згідно наказу № 56-до «а » від 01.07.2010 року він був звільне ний з підприємства у зв'язку з невиконанням уповноваженог о власником органа законодав ства про працю, що він може під твердити копіями своєї заяви й наказом про звільнення.

При припиненні трудового д оговору по вищевказаною підс тавою, відповідно до вимог ст . 44 Кзот України підприємство позивачу повинна була виплач ена вихідна допомога в розмі рі не менш тримісячного сере днього заробітку, що в грошов ому еквіваленті становить 3000 грн. ( виходячи з посадового ок ладу ), заробітну плату за черв ень 2010 рік і компенсацію за нев икористану відпустку.

Згідно ст. 116 Кзот України при звільненні працівника випла та всіх сум, що належать йому в ід підприємства провадиться в день звільнення. У день звіл ьнення я перебував на робочо му місці.

У випадку ж невиплати з вини власника всіх належних пози вачу сум, відповідно до вимог ст. 117 Кзот України, підприємст во повинне виплатити позивач у середній заробіток за увес ь час затримки по день фактич ного розрахунку.

05.07.2010 року позивач звернувся з письмовою заявою на ім'я дир ектора філії з вимогою зроби ти розрахунок з урахуванням компенсацій за несвоєчасну в иплату належних при звільнен ні працівникові сум, що на вищ евказаний період становила 3 календарних дні, що в грошово му еквіваленті становила 125 гр н. 66 коп.

06.07.2010 року позивачу були випл ачені кошти в розмірі 1131 грн.01 к оп.,( що підтверджується копіє ю касового ордера), тобто забо ргованість по заробітній пла ті й компенсація за невикори стану відпустку, однак ні вих ідна допомога, ні компенсаці ю за затримку виплат грошови х сум при звільненні позивач у не виплатили, усно пояснююч и, що це не передбачено колект ивним договором.

У такий спосіб за відповіда чем утворилася заборгованіс ть у розмірі 3000 грн. за невиплат у вихідної допомоги й компен сація за несвоєчасну виплату належному працівникові при звільненні сум, що на день под ачі позовної заяви, тобто 13.07.2010 року становить 544 грн.53 коп.,

Також, у відповідності зі ст .237-1 Кзот України, позивач має п раво на відшкодування мораль ної шкоди.

У результаті порушення тру дового законодавства позива чу була заподіяна моральна ш кода, що виразилася в тім, що у нього у цей час зложилося важ ке матеріальне становище, ви никли боргові зобов'язання, т ому що я змушений був брати на життя гроші в борг. У сьогоден ня у зв'язку з невиплатою нале жних сум я не маю коштів для жи ття, тому що із дня звільнення по теперішній час не мав можл ивості працевлаштується. Крі м того, у зв'язку з порушенням трудового законодавства, він в цей час змушений шукати нов е місце роботи, що в цей час ду же складно. Всі ці фактори, пов 'язані з порушенням моїх зако нних прав, викликають у мене м оральні страждання, жадають від мене істотних додаткових зусиль для організації свог о життя й сімейного благопол уччя.

У зв'язку з викладеним я оці нюю заподіяний мені моральна шкода в 3000 грн.

Тому що відповідач не бажає дозволити виниклу суперечку в добровільному порядку я зм ушений звернутися за захисто м своїх законних прав і інтер есів у суд.

Позивач просить суд ухв алити рішення яким стягнути з відповідача заборгованіст ь по виплати вихідної допомо ги у розмірі 3000 грн. та компенса цію за несвоєчасну виплату н алежних робітнику при звільн енні сум яка складає544,53 грн., ст ягнути з відповідача моральн у шкоду у розмірі 3000 грн.

У судовому засіданні адво кат позивача підтримує позо вні вимоги позивача у повном у обсязі та дав суду аналогіч ні пояснення по позову.

Представник відповідач а у судовому засіданні проси ла позов задовольнити частко во а саме не згоден з позовом у частині стягнення моральної шкоди.

Правовідносини по даному позову регулюються Кодексом законів про працю.

Вислухавши думку сторін, пр оаналізувавши в сукупності з ібрані в справі докази суд вв ажає, що позов підлягає задо воленню частково з наступних підстав:

У судовому засіданні встан овлено, що згідно копії трудо вої книжки позивач знаходивс я у трудових відносинах з від повідачем (а.с. 5 ).

Оскільки представник відп овідача визнав позов в части ні стягнення з відповідача з аборгованість по виплати вих ідної допомоги у розмірі 3000 гр н. та компенсацію за несвоєча сну виплату належних робітни ку при звільненні сум яка скл адає 544,53 грн., суд вважає що нема є необхідності доказування ц ього факту у судвому засідан ні.

Згідно ст. 116 КЗпП України Пр и звільнені працівника випла та всіх сум, що належать йому в ід підприємства, установи, ор ганізації, провадиться в ден ь звільнення. про нараховані суми, належні працівникові п ри звільнені. Якщо працівник в день звільнення не працюва в, то зазначені суми мають бут и виплачені не пізніше насту пного дня після пред'явлення звільненим працівником вимо ги про розрахунок. Власник аб о уповноважений ним орган по винен письмово повідомити пр ацівника перед виплатою зазн ачених сум.

Згідно ст. 117 КЗпП України в р азі невиплати з вини власник а або уповноваженого ним орг ану належних звільненому пра цівникові сум у строки, устан ова організація повинні випл атити працівникові його сере дній заробіток за весь час за тримки по день фактичного ро зрахунку.

Згідно ст. 34 "Закону України " Про оплату праці", компенсаці я працівникам втрати частини заробітної плати у зв' язку із порушенням строків її вип лати провадиться відповідно до індексу зростання цін на с поживчі товари і тарифів на п ослуги у порядку, встановлен ому чинним законодавством.

Згідно ст. 1 Закону України "П ро компенсацію громадянам вт рати частини доходів у зв'язк у з порушенням строків їх вип лати", підприємства, установи і організації всіх форм влас ності та господарювання здій снюють компенсацію громадян ам втрати частину доходів у в ипадку порушення встановлен их строків їх виплати.

Згідно ст. 2 Закону України "П ро компенсацію громадянам вт рати частини доходів у зв'язк у з порушенням строків їх вип лати", компенсація громадяна м втрати частини доходів у зв ' язку з порушенням строків їх виплати провадиться у раз і затримки на один і більше ка лендарних місяців виплати до ходів.

Згідно до ст.237-1 КЗпП України відшкодування власником або уповноваженим ним органом м оральної шкоди працівнику пр овадиться у разі, якщо поруше ння його законних прав призв ели до моральних страждань, в трати нормальних життєвих зв 'язків і вимагають від нього д одаткових зусиль для організ ації свого життя.

У судовому засіданні вс тановлено, що відповідач пор ушив строки виплати заробітн ої плати позивачу у сумі 544,53 гр н.

Відповідно до ст. 237-1 КЗпП Ук раїни відшкодування власник ом або уповноваженим ним орг аном моральної шкоди працівн ику провадиться у разі, якщо п орушення його законних прав призвели до моральних стражд ань, втрати нормальних життє вих зв'язків і вимагають від н ього додаткових зусиль, для о рганізації свого життя.

Позивач попросив суд стягн ути з відповідача на його кор исть суму моральної шкоди у р озмірі 3000,00грн.

Враховуючи, що, відповідач м ав заборгованість по заробіт ній платі перед позивачем, вр аховуючи характер та обсяг с траждань, яких зазнав позива ч, характер немайнових втрат , їх тривалість, факт відновле ння судом порушених прав поз ивача, виходячи з засад розум ності, виваженості та справе дливості, моральні стражданн я позивача суд оцінює у 100,00 гр н.

Враховуючи диспозицію ст. 60 ЦПК України про те, що кожна с торона повинна довести ті об ставини, на які вона посилаєт ься як на підставу своїх вимо г або заперечень, суд вважає, щ о позов ОСОБА_4 до ВАТ «Ста рокраматорський машинобуді вний завод» підлягає частко вому задоволенню і з відпові дача на користь позивача нео бхідно стягнути:

- заборгованість по випл ати вихідної допомоги у розм ірі 3000 грн.;

- компенсацію за несвоєчас ну виплату належних робітник у при звільненні сум яка скла дає 544,53 грн.;

- моральну шкоду у розмірі 1 00 грн.

Розглядаючи питання про розподіл судових витрат, згі дно зі ст.88 ЦПК України, суд дій шов до висновку, що з відповід ача на користь держави необх ідно стягнути витрати на інф ормаційно-технічне забезпеч ення розгляду справи у сумі 120 грн., та судовий збір у сумі 5 1грн.00коп.+8грн.50 коп=59грн.50 коп.

Керуючись ст.ст.10, 60, 212- 214,215 ЦПК України, ст. ст. 116,117, 237-1 КЗпП України, суд,

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 до філії «Орджонікідзе» ДП « Агрофірми Шахтар» про стягне ння заборгованості по заробі тній платі та стягнення мора льної шкоди - задовольнити ча стково.

Стягнути з філії «Орджонік ідзе» ДП «Агрофірми Шахтар» (р/р 26005959970674 у Краматорському філ іалі ПУМБ, МФО 335537, код ОКПО 25671652 на користь ОСОБА_1 :

- заборгованість по випл ати вихідної допомоги у розм ірі 3000 грн.;

- компенсацію за несвоєчас ну виплату належних робітник у при звільненні сум яка скла дає 544,53 грн.;

- моральну шкоду у розмірі 1 00 грн.

а всього - 3644 (три тисячі шіс тсот сорок чотири) грн., 53 коп.

Стягнути з філії «Орджоні кідзе» ДП «Агрофірми Шахтар» на користь держави судовий з бір у сумі 59 грн. 50 коп., та витрат и на інформаційно технічне з абезпечення у розгляду справ и у сумі 120,00 грн.

В іншій частині позову відм овити.

Рішення суду набирає зако нної сили після закінчення с троку для подання апеляційно ї скарги, якщо апеляційну ска ргу не було подано. У разі пода ння апеляційної скарги рішен ня, якщо його не скасовано, наб ирає законної сили після роз гляду справи апеляційним суд ом.

Апеляційна скарга на рішення суду подається в Апе ляційний суд Донецької облас ті через Краматорський міськ ий суд протягом десяти днів з дня його проголошення . Особи , які брали участь у справі але не були присутні у судовому з асіданні під час проголошенн я судового рішення, можуть по дати апеляційну скаргу протя гом десяти днів з дня отриман ня копії цього рішення.

Апеляційна скарга пода ється апеляційному суду че рез Краматорський міський с уд.

Суддя

Рішення постановлено та надруковано в єдиному примір нику у нарадчій кімнаті.

Суддя

СудКраматорський міський суд Донецької області
Дата ухвалення рішення22.09.2010
Оприлюднено09.10.2010
Номер документу11535311
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —2-6286/2010

Ухвала від 03.03.2010

Цивільне

Жовтневий районний суд м.Дніпропетровська

Ткаченко Н. В.

Рішення від 18.10.2010

Цивільне

Луцький міськрайонний суд Волинської області

Кухтей Руслан Віталійович

Рішення від 25.10.2010

Цивільне

Сніжнянський міський суд Донецької області

Кучма Віталій Володимирович

Ухвала від 10.09.2010

Цивільне

Орджонікідзевський районний суд м. Запоріжжя

Рибалко Наталя Іванівна

Рішення від 22.09.2010

Цивільне

Краматорський міський суд Донецької області

Карпенко О.М.

Рішення від 17.06.2010

Цивільне

Єнакіївський міський суд Донецької області

Худіна Олена Олександрівна

Рішення від 25.05.2010

Цивільне

Центрально-Міський районний суд м.Горлівки

Коваленко Віктор Олександрович

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні