Ухвала
від 05.12.2023 по справі 591/2817/21
ЗАРІЧНИЙ РАЙОННИЙ СУД М.СУМ

Справа № 591/2817/21

Провадження № 1-кс/591/4095/23

У Х В А Л А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

05 грудня 2023 року м. Суми

Слідчий суддя Зарічного районного суду м. Суми ОСОБА_1 , з участю секретаря ОСОБА_2 , слідчого ОСОБА_3 , захисника адвоката ОСОБА_4 , підозрюваного ОСОБА_5 , розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання старшого слідчого СУ ГУНП в Сумській області ОСОБА_3 про встановлення підозрюваному ОСОБА_5 строк для ознайомлення з матеріалами кримінального провадження №1202120000000048, -

В С Т А Н О В И В:

30.11.2023 слідчий звернувся до слідчого судді із зазначеним клопотанням, мотивуючи його тим, що з 28.09.2023 у кримінальному провадженні №1202120000000048 виконуються вимоги ст.290 КПК України. Станом на 29.11.2023 підозрюваний ОСОБА_5 за період часу з 29.09.2023 лише тричі: 04.10.2023, 09.10.2023, 22.11.2023, з`явився для ознайомлення з матеріалами провадження та ознайомився з трьома томами, а його захисник ОСОБА_4 29.11.2023 завершив ознайомлення з матеріалами кримінального провадження. Крім того, 29.11.2023 на виконання ст. 290 КПК України захиснику ОСОБА_4 та підозрюваному ОСОБА_5 надано для ознайомлення матеріали кримінального провадження №12021200000000048 від 03.03.2021, яких було попередньо викликано для проведення вказаної процесуальної дії. Адвокат ОСОБА_4 прибув об 11-11 год. 29.11.2023 до службового кабінету №6 поліцейської станції Сумського РУП ГУНП в Сумській області за адресою: м. Суми, просп. Перемоги, 119, де о 12-12 год. завершив ознайомлення з усіма матеріалами вищевказаного кримінального провадження. А ОСОБА_5 , у свою чергу, на ознайомлення із матеріалами провадження не прибув, зі слів захисника ОСОБА_4 , останній звернувся до лікарні у зв`язку із отриманням травми внаслідок падіння 28.11.2023 за місцем свого мешкання. Будь-яких документів щодо підтвердження факту звернення за медичною допомогою або перебування його на лікарняному ні ОСОБА_5 , ні адвокат ОСОБА_4 29.11.2023 не надали.

Оскільки досудове розслідування фактично завершено та 28.09.2023 матеріали провадження відкрито сторонам, слідчий вважає, що підозрюваний ОСОБА_5 навмисно затягує ознайомлення з матеріалами кримінального провадження та взагалі ігнорує вимоги ст. 290 КПК України, тому просив встановити строк на ознайомлення 8 днів з моменту постановлення ухвали суду.

Під час судового засідання слідчий підтримав подане клопотання. Зазначав, що обсяг матеріалів складає 12 томів. Також звертав увагу на те, що у повідомленні про завершення досудового розслідування стороні захисту було запропоновано знайомитись з матеріалами у робочі дні та часи. В подальшому кожна дата ознайомлення узгоджувалась у телефонному режимі і захисник вже завершив процес ознайомлення. Проте, підозрюваний ОСОБА_5 тільки тричі за цей час відвідав слідство з метою ознайомлення. Тому слідчий вважає, що останній зволікає з процесом ознайомлення і просив встановити строк, як то передбачено ч.10 ст.290 КПК України.

Захисник ОСОБА_4 та підозрюваний ОСОБА_5 проти задоволення клопотання слідчого не заперечували. Зазначали про те, що підозрюваний ОСОБА_5 делегував своє право на ознайомлення своєму захиснику, тому, оскільки на даний час захисник ознайомився з матеріалами справи в повному обсязі, то він готовий поставити підписи у відповідному протоколі про ознайомлення. З`явитись у п`ятницю для підпису ОСОБА_5 не зміг з поважних причин, оскільки отримав травму та перебував на лікарняному. При цьому, доказів поважності причин слідчому не надавав. А у понеділок 04.12.2023 року він не з`явився для підпису, оскільки вже знав, що в суді знаходиться клопотання про встановлення для нього строку . За таких обставин, не заперечували щодо задоволення клопотання слідчого, але просили надати підозрюваному не 8, а 20 днів, оскільки сторона захисту має намір ще зібрати документи, які мають значення для кримінального провадження.

Слідчий суддя, вислухавши пояснення учасників процесу, дослідивши надані сторонами матеріали, приходить до таких висновків.

СУ ГУНП в Сумській області здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні №12021200000000048, у якому повідомлено про підозру у тому числі ОСОБА_5 за ч.2 ст.366, ч.4 ст.190 КК України..

28.09.2023 року підозрюваного ОСОБА_5 та його захисника ОСОБА_4 було повідомлено про завершення досудового розслідування та відкриття матеріалів, що підтверджується документами доданими до клопотання.

Згідно клопотання, яке є предметом розгляду, та відповідно до відомостей, які зазначив слідчий під час розгляду клопотання, обсяг матеріалів кримінального провадження № 12021200000000048 складає: 12 томів.

Також, до клопотання слідчим було долучено протокол про надання доступу до матеріалів досудового розслідування, згідно яких станом на 29.11.2023 року захисник ОСОБА_4 ознайомився з матеріалами кримінального провадження в повному обсязі, а підозрюваний ОСОБА_5 для ознайомлення з`являвся тільки три рази.

Відповідно до ч.2 ст.290 КПК України прокурор або слідчий за його дорученням зобов`язаний надати доступ до матеріалів досудового розслідування, які є в його розпорядженні, у тому числі будь-які докази, які самі по собі або в сукупності з іншими доказами можуть бути використані для доведення невинуватості або меншого ступеня винуватості обвинуваченого, або сприяти пом`якшенню покарання.

Частина 3 вказаної статті передбачає, що прокурор або слідчий за його дорученням зобов`язаний надати доступ та можливість скопіювати або відобразити відповідним чином будь-які речові докази або їх частини, документи або копії з них, а також надати доступ до приміщення або місця, якщо вони знаходяться у володінні або під контролем держави, і прокурор має намір використати відомості, що містяться в них, як докази у суді.

Відкриття матеріалів досудового розслідування, що містяться в інформаційно-телекомунікаційній системі досудового розслідування, здійснюється шляхом надання доступу до них або надання електронних копій таких матеріалів, засвідчених в установленому порядку.

Надання доступу до матеріалів включає в себе можливість робити копії або відображення матеріалів (частина 4 ст.290 КПК України).

Згідно ч.9 ст.290 КПК України сторони кримінального провадження зобов`язані письмово підтвердити протилежній стороні, а потерпілий, представник юридичної особи, щодо якої здійснюється провадження - прокурору факт надання їм доступу до матеріалів із зазначенням найменування таких матеріалів.

Частиною 10 ст. 290 КПК України передбачено, що сторонам кримінального провадження, потерпілому, представнику юридичної особи, щодо якої здійснюється провадження, надається достатній час для ознайомлення з матеріалами, до яких їм надано доступ. У разі зволікання при ознайомленні з матеріалами, до яких надано доступ, слідчий суддя за клопотанням сторони кримінального провадження з урахуванням обсягу, складності матеріалів та умов доступу до них зобов`язаний встановити строк для ознайомлення з матеріалами, після спливу якого сторона кримінального провадження або потерпілий, представник юридичної особи, щодо якої здійснюється провадження, вважаються такими, що реалізували своє право на доступ до матеріалів.

Тобто, аналіз зазначених норм вказує на те, що оголошення сторонам про завершення досудового розслідування і відкриття матеріалів іншій стороні є процесуальною гарантією здійснення права на захист підозрюваним та одночасно одним із засобів перевірки повноти і всебічності проведеного досудового розслідування.

Сторонам кримінального провадження, потерпілому, представнику юридичної особи, щодо якої здійснюється провадження, надається достатній час для ознайомлення з матеріалами, до яких їм надано доступ.

Поряд з тим сторони кримінального провадження зобов`язані письмово підтвердити протилежній стороні, а потерпілий, представник юридичної особи, щодо якої здійснюється провадження, - прокурору факт надання їм доступу до матеріалів із зазначенням найменування таких матеріалів (ч. 9 ст. 290 КПК).

При цьому закон не визначає певної форми процесуального документа, яким би підтверджувався факт надання доступу та ознайомлення з матеріалами провадження, а лише встановлює, що цей факт повинен бути письмово підтверджений самим учасником кримінального провадження, якому надано доступ. Такі письмові документи повинні додаватися до матеріалів кримінального провадження як підтвердження того, що кожна із сторін виконала свої обов`язки і не порушила прав учасників кримінального провадження (зокрема, права вимагати відкриття матеріалів провадження та права на ознайомлення з цими матеріалами).

Водночас ч. 10 ст. 290 КПК регламентовано спеціальний порядок встановлення факту надання протилежній стороні доступу до матеріалів кримінального провадження.

Так, у разі зволікання при ознайомленні з матеріалами, до яких надано доступ, слідчий суддя за клопотанням сторони кримінального провадження з урахуванням обсягу, складності матеріалів та умов доступу до них зобов`язаний встановити строк для ознайомлення з матеріалами, після спливу якого сторона кримінального провадження або потерпілий, представник юридичної особи, щодо якої здійснюється провадження, вважаються такими, що реалізували своє право на доступ до матеріалів.

Таким чином, обмеження строку для ознайомлення з матеріалами, до яких надано доступ у порядку ст. 290 КПК, допускається лише на підставі ухвали слідчого судді, якою встановлено певний строк для такого ознайомлення.

Іншого порядку підтвердження факту відкриття матеріалів стороною кримінального провадження протилежній стороні в разі зловживання нею своїми процесуальними правами (зволікання при ознайомленні з матеріалами або відмови у письмовому підтвердженні факту надання доступу до матеріалів) у КПК не передбачено.

В даному випадку, як з`ясовано під час розгляду клопотання підозрюваний фактично делегував своє право на ознайомлення захиснику, але фактично, після ознайомлення з матеріалами справи захисником, зволікає з підтвердженням факту надання йому доступу до матеріалів.

За таких обставин, в даному випадку є підстави для встановлення підозрюваному ОСОБА_5 строку для ознайомлення з матеріалами.

Тобто, подане слідчим клопотання є обґрунтованим і підлягає задоволенню.

При цьому, для вчинення підозрюваним вищевказаних дій 8 днів буде цілком достатньо. Водночас, запропонований стороною захисту строк 20 днів є необґрунтованим, оскільки не пов`язаний з процесом ознайомлення з матеріалами кримінального провадження, а стосується реалізації підозрюваним та його захисником інших процесуальних прав.

Керуючись ст.9, ст. 28, ст. 290 КПК України, слідчий суддя

ПОСТАНОВИВ:

Клопотання слідчого задовільнити.

Встановити стороні захисту у кримінальному провадженні №12021200000000048, а саме: підозрюваному ОСОБА_5 строк 8 днів з моменту постановлення даної ухвали, для ознайомлення з матеріалами кримінального провадження №12021200000000048 від 03.03.2021, після спливу якого сторона захисту буде вважатись такою, що реалізувала своє право на доступ до матеріалів досудового розслідування у цьому кримінальному провадженні.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Слідчий суддя ОСОБА_1

СудЗарічний районний суд м.Сум
Дата ухвалення рішення05.12.2023
Оприлюднено06.12.2023
Номер документу115389495
СудочинствоКримінальне
КатегоріяПровадження за поданням правоохоронних органів, за клопотанням слідчого, прокурора та інших осіб про встановлення строку ознайомлення з матеріалами кримінального провадження

Судовий реєстр по справі —591/2817/21

Ухвала від 10.01.2024

Кримінальне

Сумський апеляційний суд

Рунов В. Ю.

Ухвала від 27.12.2023

Кримінальне

Зарічний районний суд м.Сум

Клімашевська І. В.

Ухвала від 05.12.2023

Кримінальне

Зарічний районний суд м.Сум

Клімашевська І. В.

Ухвала від 19.10.2023

Кримінальне

Сумський апеляційний суд

Рунов В. Ю.

Ухвала від 19.10.2023

Кримінальне

Сумський апеляційний суд

Рунов В. Ю.

Ухвала від 16.08.2023

Кримінальне

Зарічний районний суд м.Сум

Клімашевська І. В.

Ухвала від 10.08.2023

Кримінальне

Зарічний районний суд м.Сум

Клімашевська І. В.

Ухвала від 10.08.2023

Кримінальне

Зарічний районний суд м.Сум

Клімашевська І. В.

Ухвала від 02.08.2023

Кримінальне

Зарічний районний суд м.Сум

Клімашевська І. В.

Ухвала від 27.07.2023

Кримінальне

Зарічний районний суд м.Сум

Клімашевська І. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні