Справа № 357/7642/23
1-кс/357/2977/23
У Х В А Л А
04 грудня 2023 року м. Біла Церква
Слідчий суддя Білоцерківського міськрайонного суду Київської області ОСОБА_1 , за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі судових засідань № 3 Білоцерківського міськрайонного суду Київської області клопотання прокурора Білоцерківської окружної прокуратури Київської області ОСОБА_3 у кримінальному провадженні № 42023112030000080, відомості про яке внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань 22.02.2023 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст.201-2 КК України, стосовно підозрюваної
ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки м. Білогорськ, Амурської області РФ, громадянки РФ, з вищою освітою, одруженої, маючої на утриманні неповнолітню дитину ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , фізичної особи-підприємця, зареєстрованої та проживаючої за адресою: АДРЕСА_1 , раніше не судимої,
про продовження строку дії обов`язків, покладених на підозрювану,
сторони кримінального провадження: прокурор Білоцерківської окружної прокуратури Київської області ОСОБА_3 , підозрювана ОСОБА_4 , захисники підозрюваної адвокати ОСОБА_6 , ОСОБА_7 (в режимі відеоконференції),
УСТАНОВИВ:
Прокурор Білоцерківської окружної прокуратури Київської області ОСОБА_3 , звернувшись до слідчого судді Білоцерківського міськрайонного суду Київської області з клопотанням у кримінальному провадженні № 42023112030000080, відомості про яке внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань 22.02.2023 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст.201-2 КК України, просить продовжити в межах строку досудового розслідування строк дії обов`язків, покладених на підозрювану ОСОБА_4 , у зв`язку із застосуванням запобіжного заходу у вигляді особистого зобов`язання, а саме: прибувати до слідчого, прокурора, суду із встановленою періодичністю; не відлучатися із Білоцерківського раойну Київської області без дозволу слідчого, прокурора або суду; повідомляти слідчого, прокурора чи суд про зміну свого місця проживання та/або місця роботи; здати на зберігання до відповідних органів державної влади свій паспорт (паспорти) для виїзду за кордон, інші документи, що дають право на виїзд з України і в`їзд в Україну.
Клопотання обгрунтоване тим, що ОСОБА_4 обґрунтовано підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 201-2 КК України, за ознаками продажу товарів гуманітарної допомоги з метою отримання прибутку, вчиненому у значному розмірі, за попередньою змовою групою осіб, під час воєнного стану, у зв`язку з чим 07.09.2023 їй вручено відповідне письмове повідомлення про підозру.
03.11.2023 ухвалою слідчого судді Білоцерківського міськрайонного суду Київської області стосовно ОСОБА_4 було продовжено строк дії обов`язків до 07.12.2023.
На даний час в органу досудового розслідування виникла необхідність у продовженні строку дії раніше покладених на підозрювану ОСОБА_4 обов`язків, оскільки ризики, які стали підставою для застосування запобіжного заходу, не зменшились та продовжують існувати, а завершити досудове розслідування у строк 3 місяці не надається за можливе.
У зв`язку з вищевикладеним, з метою забезпечення належної поведінки підозрюваної під час проведення досудового розслідування, а також запобігання спробам будь яким чином перешкоджати встановленню істини по кримінальному провадженню, просить клопотання задовольнити.
Позиції сторін.
Прокурор ОСОБА_3 клопотання підтримав та просив його задовольнити за викладених у ньому обставин та підстав.
У судовому засіданні підозрювана ОСОБА_4 не заперечувала проти продовження строку дії встановлених щодо неї обов`язків.
Захисники ОСОБА_6 та ОСОБА_7 підтримали позицію підозрюваної.
Мотиви слідчого судді.
Вислухавши сторони кримінального провадження, дослідивши матеріали клопотання, слідчий суддя приходить до наступних висновків.
Виходячи з вимог статей131,132 КПК України, запобіжні заходи є заходами забезпечення кримінального провадження і застосовуються з метою досягнення дієвості цього провадження.
Так,ст. 177 КПК Українивизначено, що метою застосування запобіжного заходу є забезпечення виконання підозрюваним, обвинуваченим покладених на нього процесуальних обов`язків, а також запобігання певним ризикам.
Відповідно до ч. 1 ст. 179 КПК Україниособисте зобов`язання полягає у покладенні на підозрюваного, обвинуваченого зобов`язання виконувати покладені на нього слідчим суддею, судом обов`язки, передбаченістаттею 194цього Кодексу.
Відповідно до ч. 7 ст. 194 КПК України обов`язки, передбаченічастинами п`ятоюташостоюцієї статті, можуть бути покладені на підозрюваного, обвинуваченого на строк не більше двох місяців. У разі необхідності цей строк може бути продовжений за клопотанням прокурора в порядку, передбаченомустаттею 199цього Кодексу. Після закінчення строку, в тому числі продовженого, на який на підозрюваного, обвинуваченого були покладені відповідні обов`язки, ухвала про застосування запобіжного заходу в цій частині припиняє свою дію і обов`язки скасовуються.
Відповідно до ч. 3 ст. 199 КПК України клопотання про продовження строку тримання під вартою, крім відомостей, зазначених у статті 184 цього Кодексу, повинно містити: 1) виклад обставин, які свідчать про те, що заявлений ризик не зменшився або з`явилися нові ризики, які виправдовують тримання особи під вартою; 2) виклад обставин, які перешкоджають завершенню досудового розслідування до закінчення дії попередньої ухвали про тримання під вартою.
Кримінальне правопорушення, у вчиненні якого підозрюється особа
Слідчим суддею встановлено, що слідчим відділом Білоцерківського РУП ГУНП в Київській області здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні №42023112030000080, відомості про яке 22.02.2023 внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань, з попередньою правовою кваліфікацією за ч.3 ст.201-2 КК України.
Досудовим розслідуванням встановлено, що відповідно до вимог частини 1 статті 1 Закону України «Про гуманітарну допомогу» гуманітарна допомога це цільова адресна безоплатна допомога в грошовій або натуральній формі, у вигляді безповоротної фінансової допомоги або добровільних пожертвувань, або допомога у вигляді виконання робіт, надання послуг, що надається іноземними та вітчизняними донорами із гуманних мотивів отримувачам гуманітарної допомоги в Україні або за кордоном, які потребують її у зв`язку з соціальною незахищеністю, матеріальною незабезпеченістю, важким фінансовим становищем, виникненням надзвичайного стану, зокрема внаслідок стихійного лиха, аварій, епідемій і епізоотій, екологічних, техногенних та інших катастроф, які створюють загрозу для життя і здоров`я населення, або тяжкою хворобою конкретних фізичних осіб, а також для підготовки до збройного захисту держави та її захисту у разі збройної агресії або збройного конфлікту. Гуманітарна допомога є різновидом благодійництва і має спрямовуватися відповідно до обставин, об`єктивних потреб, згоди її отримувачів та за умови дотримання вимог статті 3 Закону України «Про благодійну діяльність та благодійні організації».
Не відносяться до гуманітарної допомоги підакцизні товари, крім: транспортних засобів, що надходять у період проведення антитерористичної операції, здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях для отримання і використання Збройними Силами України, Національною гвардією України, іншими утвореними відповідно до законів України військовими формуваннями, Службою безпеки України, Міністерством внутрішніх справ України, Державною прикордонною службою України, Державною службою України з надзвичайних ситуацій, Державною спеціальною службою транспорту, Державною службою спеціального зв`язку та захисту інформації України для забезпечення проведення антитерористичної операції, здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях (пункт 2 частини 2 статті 3 Закону).
Так, відповідно до Указу Президента України, який затверджений Законом України № 2102-IX від 24.02.2022, на території України у зв`язку із військовою агресією російської федерації проти України, відповідно до пункту 20 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану», в Україні введено воєнний стан із 05:30 год 24.02.2022, строком на 30 діб, який надалі неодноразово продовжувався та діяв на час вчинення вищевказаного кримінального правопорушення.
Згідно ст. 1 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» воєнний стан це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню, військовим адміністраціям та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози, відсічі збройної агресії та забезпечення національної безпеки, усунення загрози небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень.
Постановою Кабінету міністрів України від 01.03.2022 № 174 «Деякі питання пропуску гуманітарної допомоги через митний кордон України в умовах воєнного стану», впроваджено спрощений режим ввезення гуманітарної допомоги на потреби суб`єктів, що здійснюють заходи із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації.
Відповідно до п.1 вказаної постанови на період дії воєнного стану пропуск через митний кордон України гуманітарної допомоги від донорів здійснюється за місцем перетину митного кордону України шляхом подання декларації, заповненої особою, що перевозить відповідний товар, без застосування заходів нетарифного регулювання зовнішньоекономічної діяльності.
Товари, пропуск яких здійснюється відповідно до абзацу першого цього пункту, визнаються гуманітарною допомогою за декларативним принципом без прийняття відповідного рішення спеціально уповноважених державних органів з питань гуманітарної допомоги.
Так, під час досудового розслідування встановлено, що ОСОБА_8 разом з ОСОБА_4 та ОСОБА_9 , у період дії в Україні воєнного стану, розробили протиправний механізм продажу товарів гуманітарної допомоги з метою отримання прибутку.
Відповідно до відведених ролей, спрямованих на незаконний продаж з метою отримання прибутку гуманітарної допомоги, під час воєнного стану, вищевказані особи виконували наступні функції:
- ОСОБА_8 від імені Благодійної організації «БЛАГОДІЙНИЙ ФОНД «ШТАБ ДОБРА» (ЄДРПОУ 44737179) забезпечував ввезення на територію України гуманітарної допомоги автомобілів, продаж гуманітарної допомоги;
- ОСОБА_4 від імені Благодійної організації «БЛАГОДІЙНИЙ ФОНД «ШТАБ ДОБРА» (ЄДРПОУ 44737179) забезпечувала оформлення документів на гуманітарну допомогу автомобілі, продаж гуманітарної допомоги;
- ОСОБА_9 від імені Благодійної організації «БЛАГОДІЙНИЙ ФОНД «ШТАБ ДОБРА» (ЄДРПОУ 44737179) забезпечував доставлення гуманітарної допомоги автомобілів, продаж гуманітарної допомоги.
Досудовим розслідуванням встановлено, що у період часу з червня 2022 року по 30.08.2023 ОСОБА_8 , на виконання своєї ролі, діючи від імені Благодійної організації «БЛАГОДІЙНИЙ ФОНД «ШТАБ ДОБРА» (ЄДРПОУ 44737179), в зоні діяльності Львівської та Волинської митниць Державної митної служби України забезпечив ввезення на територію України гуманітарної допомоги автомобілів:
MercedesBenz V230 VIN: НОМЕР_1 , реєстраційний номер НОМЕР_2 , Toyota HILUX VIN: НОМЕР_3 , реєстраційний номер НОМЕР_4 , MercedesBenz AG VIN: НОМЕР_5 , реєстраційний номер НОМЕР_6 , NissanXtrail VIN: НОМЕР_7 , реєстраційний номер XN НОМЕР_8 , КІА Sorento VIN: НОМЕР_9 , реєстраційний номер НОМЕР_10 , Iveco IPL Eurocargo MLL VIN: НОМЕР_11 , реєстраційний номер НОМЕР_12 , VolkswagenTransporter VIN: НОМЕР_13 , реєстраційний номер НОМЕР_14 , Mitsubishi L200 VIN: НОМЕР_15 , реєстраційний номер НОМЕР_16 , MercedesBenz ML270 CDI VIN: НОМЕР_17 , реєстраційний номер НОМЕР_18 , HyundaiTerracan VIN: НОМЕР_19 , реєстраційний номер НОМЕР_20 , SkodaFabia VIN: НОМЕР_21 , реєстраційний номер НОМЕР_22 , Mazda 6 VIN: НОМЕР_23 , реєстраційний номер НОМЕР_24 , OPEL ANTARA VIN: НОМЕР_25 , реєстраційний номер НОМЕР_26 , NISSAN PATHFINDER VIN: НОМЕР_27 , реєстраційний номер НОМЕР_28 , MITSUBISHI SHOGUN SPORT WARRIOR TD VIN: НОМЕР_29 , реєстраційний номер НОМЕР_30 , LAND ROVER FREELANDER, VIN: НОМЕР_31 , реєстраційний номер НОМЕР_32 , NISSAN Navara D40 VIN: НОМЕР_33 , реєстраційний номер НОМЕР_34 .
У подальшому, зберігаючи вказані транспортні засоби на земельній ділянці за адресою: вул. Київська, 33 м.Біла Церква Київської області, ОСОБА_8 , ОСОБА_4 та ОСОБА_9 , достовірно знаючи про їх цільове призначення та встановленуЗаконом України «Про гуманітарну допомогу»заборону на продаж гуманітарної допомоги, вирішили вчинити діяння, об`єднані єдиним злочинним наміром, спрямовані на їх незаконний продаж з метою отримання прибутку, для чого розмістили в мережі інтернет ряд оголошень про продаж даних автомобілів.
05.09.2023 під час телефонної розмови ОСОБА_10 та ОСОБА_11 з ОСОБА_8 , останній повідомив про наявність у нього в продажу автомобілів, які можна оглянути за місцем їхнього зберігання за адресою: АДРЕСА_2 .
Після цього, 05.09.2023 ОСОБА_10 та ОСОБА_11 за попередньою домовленістю зустрілись з ОСОБА_9 за адресою: АДРЕСА_2 , де останній у відповідних місцях зберігання транспортних засобів продемонстрував наявні для продажу автомобілі, зокрема, ввезені на територію України у якості гуманітарної допомоги транспортні засоби: OPEL ANTARA, VIN: НОМЕР_25 , реєстраційний номер НОМЕР_26 ; NISSAN PATHFINDER, VIN: НОМЕР_27 , реєстраційний номер НОМЕР_28 ; MITSUBISHI SHOGUN SPORT WARRIOR TD, VIN: НОМЕР_29 , реєстраційний номер НОМЕР_30 ; LAND ROVER FREELANDER, VIN: НОМЕР_31 , реєстраційний номер НОМЕР_32 .
Під час огляду вищевказаних автомобілів ОСОБА_9 розповів ОСОБА_10 та ОСОБА_11 про їх технічний стан, вказав ціни за кожен автомобіль та обумовив умови їх відчуження, вказавши, що ці транспортні засоби ввезені на територію України як гуманітарна допомога, а тому їх офіційний продаж заборонений, тому буде складено акт прийому-передачі на військовослужбовця.
У подальшому 06.09.2023 близько 22 год. ОСОБА_11 за попередньою домовленістю із ОСОБА_8 та ОСОБА_4 зустрілись на АЗС «Окко», розташованої по вул. Київська в м. Біла Церква Київської області.
Під час вказаної зустрічі ОСОБА_11 , ОСОБА_8 та ОСОБА_4 остаточно обговорили деталі продажу та передачі вищевказаних автомобілів, ввезених на територію України як гуманітарна допомога, документів до них, після чого близько 22:30 год. 06.09.2023 ОСОБА_8 одержав від ОСОБА_11 раніше обумовлену ними загальну суму коштів в сумі 15 800 Євро, а ОСОБА_4 в свою чергу передала ОСОБА_11 заздалегідь виготовлені акти прийому-передачі автомобілів, технічні паспорти на автомобілі.
Отже, в результаті вказаних злочинних дій, об`єднаних єдиним злочинним наміром, ОСОБА_8 , ОСОБА_4 та ОСОБА_9 у період часу з 30.08.2023 по 06.09.2023, з метою отримання прибутку, під час воєнного стану, продали гуманітарну допомогу у вигляді автомобілів: OPEL ANTARA, VIN: НОМЕР_25 , реєстраційний номер НОМЕР_26 ; NISSAN PATHFINDER, VIN: НОМЕР_27 , реєстраційний номер НОМЕР_28 ; MITSUBISHI SHOGUN SPORT WARRIOR TD, VIN: НОМЕР_29 , реєстраційний номер НОМЕР_30 ; LAND ROVER FREELANDER, VIN: НОМЕР_31 , реєстраційний номер НОМЕР_32 , загальною вартістю 497792,82 грн., що є значним розміром, та отримали прибуток в сумі 15 800 Євро, що згідно з офіційним курсом іноземних валют НБУ станом на 06.09.2023 становить 620712, 48 грн.
07.09.2023 ОСОБА_4 вручено повідомлення про підозруу вчиненнікримінального правопорушення, передбаченогоч.3ст.201-2КК України,за ознакамипродажу товарівгуманітарної допомогиз метоюотримання прибутку,вчиненому узначному розмірі,за попередньоюзмовою групоюосіб,під часвоєнного стану. 14.11.2023 ОСОБА_4 було вручено повідомлення про зміну раніше повідомленої підозри вчиненні кримінального правопорушення (злочину), передбаченого ч. 3 ст. 201-2 КК України.
ОСОБА_4 підозрюється у вчиненні тяжкого злочину, за який законом передбаченого покарання у вигляді позбавлення волі строком до 7 років з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на строк до 3 років та з конфіскацією майна.
Щодо обгрунтованості підозри.
У справі «Фокс, Кемпбелл і Гартлі проти Сполученого Королівства» від 30 серпня 1990 року зазначено, що «обґрунтована підозра» означає існування фактів або інформації, які можуть переконати об`єктивного спостерігача в тому, що особа, про яку йдеться, могла вчинити правопорушення, крім того, вимога розумної підозри передбачає наявність доказів, які об`єктивно пов`язують підозрюваного з певним злочином, вони не повинні бути достатніми, щоб забезпечити засудження, але мають бути достатніми, щоб виправдати подальше розслідування або висунення обвинувачення.
При цьому, обставини здійснення підозрюваним конкретних дій та доведеність його вини, потребують перевірки та оцінки у сукупності з іншими доказами у кримінальному провадженні під час подальшого досудового розслідування.
Такий висновок цілком узгоджується із правовими позиціями, наведеними у рішеннях ЄСПЛ, зокрема, у справі «Мюррей проти Сполученого Королівства» № 14310/88 від 23.10.1994 суд зазначив, що «факти, які є причиною виникнення підозри не повинні бути такими ж переконливими, як і ті, що є необхідними для обґрунтування вироку чи й просто висунення обвинувачення, черга якого надходить на наступній стадії процесу кримінального розслідування».
Так, для вирішення питання щодо обґрунтованості повідомленої підозри, оцінка наданих слідчому судді доказів здійснюється не в контексті оцінки доказів з точки зору їх достатності і допустимості для встановлення вини чи її відсутності, доведення чи не доведення винуватості особи, що здійснюється судом при ухваленні вироку, а з метою визначити вірогідність та достатність підстав причетності тієї чи іншої особи до вчинення кримінального правопорушення, а також чи є підозра обґрунтованою, щоб виправдати подальше розслідування або висунення обвинувачення.
У пункті 175 рішення Європейського суду з прав людини від 21.04.2011 у справі «Нечипорук і Йонкало проти України» зазначено, що «термін «обґрунтована підозра» означає, що існують факти або інформація, які можуть переконати об`єктивного спостерігача в тому, що особа, про яку йдеться, могла вчинити правопорушення. Факти, що підтверджують обґрунтовану підозру, не повинні бути такого ж рівня, що й факти, на яких має ґрунтуватися обвинувальний вирок.
Згідно здоводами,викладеними уклопотанні тадокументами наданимина підтвердженняцих доводів,обґрунтованість підозри ОСОБА_4 у вчиненні вище вказаного кримінального правопорушення підтверджується зібраними у провадженні доказами, а саме: протоколом огляду місця події від 07.09.2023; матеріалами негласних слідчих (розшукових) дій, які є в матеріалах кримінального провадження; протоколом огляду місцевості від 07.09.2023; матеріалами кримінального провадження, копії яких додано до клопотання; іншими доказами у кримінальному провадженні, які не підлягають розголошенню.
Сукупність цих доказів дають підстави вважати, що причетність ОСОБА_4 до вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 201-2 КК України є обґрунтованою. Наявність фактів таінформації, на які посилаються органи досудового розслідування та які містяться в матеріалах справи, можуть переконати об`єктивного спостерігача в тому, що ОСОБА_4 може бути причетна до вчинення кримінального правопорушення, яке їй інкримінують.
Щодо наявності підстав вважати, що ризик встановлений слідчим суддею при обранні запобіжного заходу не зменшився.
Метою застосування запобіжного заходу є забезпечення виконання підозрюваним, обвинуваченим покладених на нього процесуальних обов`язків, а також запобігання спробам, в тому числі: незаконно впливати на потерпілого, свідка, іншого підозрюваного, обвинуваченого, експерта, спеціаліста у цьому ж кримінальному провадженні.
Підставою застосування запобіжного заходу є наявність, зокрема, ризиків, які дають достатні підстави слідчому судді, суду вважати, що підозрюваний може здійснити дії, передбачені частиною 1 статті 177 КПК (частина 2 статті 177 КПК).
Ризиком у контексті кримінального провадження є певна ступінь вірогідності, що особа вдасться до вчинків, які будуть перешкоджати досудовому розслідуванню та судовому розгляду або ж створять загрозу суспільству. Суд, оцінюючи вірогідність такої поведінки обвинуваченого, має дійти обґрунтованого висновку про ймовірності позапроцесуальних дій зазначеної особи. КПК України покладає на слідчого, прокурора обов`язок обґрунтувати ризики кримінального провадження. При цьому КПК не вимагає доказів того, що обвинувачений обов`язково (поза всяким сумнівом) здійснюватиме відповідні дії, однак вимагає доказів того, що він має реальну можливість їх здійснити у конкретному кримінальному провадженні в майбутньому.
Згідно ухвали слідчого судді Білоцерківського міськрайонного суду Київської області від 03.11.2023, у кримінальному провадженні, був встановленій ризик, передбачений п. 3 ч. 1 ст. 177 КПК України: здійснення незаконноговпливу на свідківу даномукримінальному провадженні.
Під час перевірки наявності ризиків у кримінальному провадженні слідчий суддя вважає переконливими та погоджується із доводами прокурора про продовження існування ризику, передбаченого п. 3 ч. 1 ст. 177 КПК України - незаконно впливати на свідків у цьому кримінальному провадженні, оскільки підозрюваній відомі як особисті дані свідків у цьому кримінальному провадженні, так і зміст їх показань, що може спонукати її незаконно впливати на них шляхом умовляння, підкупу, переконання, примушування з метою викривлення фактичних обставин справи та уникнення передбаченої законом відповідальності.
При цьому слідчий суддя враховує встановлену Кримінальним процесуальним кодексом України процедуру отримання показань від осіб, які є свідками, у кримінальному провадженні, а саме: спочатку на стадії досудового розслідування показання отримуються шляхом допиту слідчим чи прокурором, а після направлення обвинувального акту до суду на стадії судового розгляду - усно шляхом допиту особи в судовому засіданні (частини 1, 2 статті23, стаття224 КПК України). Суд може обґрунтовувати свої висновки лише на показаннях, які він безпосередньо сприймав під час судового засідання або отриманих у порядку, передбаченомустаттею 225 КПК, тобто допитаних на стадії досудового розслідування слідчим суддею. Суд не вправі обґрунтовувати судові рішення показаннями, наданими слідчому, прокурору, або посилатися на них (частина 4статті 95 КПК).
З огляду на зазначені положення закону, ризик впливу на свідків існує не лише на початковому етапі кримінального провадження при зібранні доказів, а й продовжує існувати на стадії судового розгляду до моменту безпосереднього отримання судом показань від свідків та дослідження їх судом.
Посилання прокурора на існування вказаного у клопотанні ризику переховуватися від органу досудового розслідування та/або суду, знищити,сховати абоспотворити будь-якуіз речейчи документів,які маютьістотне значеннядля встановленняобставин кримінальногоправопорушення, перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином, носить не конкретний характер та жодних доказів на підтвердження факту їх існування на теперішній час слідчому судді не надано. З цих підстав, такі ризики слідчим суддею не враховується.
Значення інших обставин в контексті встановленого ризику.
За змістомст.178КПК України,крім наявностіризиків,зазначених устатті 177цього Кодексу,при вирішенніпитання пропродовження діїзапобіжного заходуслідчий суддяна підставінаданих сторонамикримінального провадженняматеріалів зобов`язанийоцінити всукупності всіобставини,зокрема: вагомість наявних доказів про вчинення підозрюваним, обвинуваченим кримінального правопорушення; тяжкість покарання,що загрожуєвідповідній особіу разівизнання підозрюваного,обвинуваченого винуватиму кримінальномуправопорушенні,у вчиненніякого вінпідозрюється,обвинувачується; вікта станздоров`я підозрюваного,обвинуваченого; міцністьсоціальних зв`язківпідозрюваного,обвинуваченого вмісці йогопостійного проживання,у томучислі наявністьв ньогородини йутриманців; наявністьу підозрюваного,обвинуваченого постійногомісця роботиабо навчання; репутаціюпідозрюваного,обвинуваченого; майновийстан підозрюваного,обвинуваченого; наявністьсудимостей упідозрюваного,обвинуваченого; дотримання підозрюваним, обвинуваченим умов застосованих запобіжних заходів, якщо вони застосовувалися до нього раніше .
Оцінюючи в сукупності всі обставини, зокрема, тяжкість покарання, що загрожує ОСОБА_4 , особу підозрюваної, зокрема її вік, стан здоров`я, наявність міцних соціальних зв`язків, (є ФОП, одружена, має на утриманні малолітню дитину), відсутність судимостей, слідчий суддя приходить до обґрунтованого висновку про те, що саме запобіжний захід у виді особистого зобов`язання із покладанням на підозрювану обов`язків, передбачених ч. 5 ст. 194 КПК України, забезпечить її належну процесуальну поведінку та в повній мірі забезпечить запобіганню ризику, передбаченого п.3 ч. 1 ст. 177 КПК України.
Щодо неможливості закінчити досудове розслідування до закінчення дії попередньої ухвали про обрання запобіжного заходу
Досудове розслідування це стадія кримінального провадження, яка починається з моменту внесення відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань і закінчується закриттям кримінального провадження або направленням до суду обвинувального акта, клопотання про застосування примусових заходів медичного або виховного характеру, клопотання про звільнення особи від кримінальної відповідальності ( п. 5 ч. 1ст. 3 КПК України).
Строк досудового розслідування, відповідно дост. 219 КПК України, обчислюється з моменту внесення відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань до дня звернення до суду з обвинувальним актом. Досудове розслідування повинно бути закінчено протягом двох місяців з дня повідомлення особі про підозру у вчиненні злочину. Строк досудового розслідування може бути продовжений у порядку, передбаченому параграфом 4глави 24 цього Кодексу.
Слідчим суддею встановлено, що 07.09.2023 ОСОБА_4 було повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 201-2 КК України. 14.11.2023 ОСОБА_4 було вручено повідомлення про зміну раніше повідомленої підозри у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 201-2 КК України.
Ухвалою слідчого судді Білоцерківського міськрайонного суду Київської області від 03.11.2023 стосовно ОСОБА_4 продовжено строк дії обов`язків у рамках раніше обраного запобіжного заходу у виді особистого зобов`язання строком до 07.12.2023 включно із покладенням на останню обов`язків передбачених ст. 194 КПК України а саме: прибувати до слідчого, прокурора, суду із встановленою періодичністю; не відлучатися із Білоцерківського району Київської області без дозволу слідчого, прокурора або суду; повідомляти слідчого, прокурора чи суд про зміну свого місця проживання та/або місця роботи; здати на зберігання до відповідних органів державної влади свій паспорт (паспорти) для виїзду за кордон, інші документи, що дають право на виїзд з України і в`їзд в Україну.
Ухвалою слідчого судді Білоцерківського міськрайонного суду Київської області від. 01.12.2023, строк досудового розслідування у кримінальному провадженні продовжено до п`яти місяців, тобто до 07.02.2024.
Прокурором доведено, що завершити досудове розслідування у строк 3 місяці не надається за можливе, оскільки необхідно виконати слідчі (процесуальні) дії, проведення та завершення яких потребує додаткового часу, а саме: отримати 14 висновків судових авто товарознавчих експертиз призначених 11.09.2023; отримати аналіз телефонних дзвінків підозрюваного ОСОБА_8 , ОСОБА_4 та ОСОБА_9 , які з 09.11.2023 перебувають на виконанні в УОТЗ ГУНП в Київській області; встановлення та допит осіб, які здійснювали ввезення на територію України та/або перевезення від кордону до Білої Церкви автомобілів, які мають статус гуманітарної допомоги та перебували/перебувають на балансі БО БФ «Штаб Добра» та отримати від даних осіб експериментальні зразки почерку та підписів, з метою подальшого призначення почеркознавчих експертиз; встановлення та допит осіб, які придбали у підозрюваних автомобілі, які мали статус гуманітарної допомоги та перебували/перебувають на балансі БО БФ «Штаб Добра». Отримати від даних осіб експериментальні зразки почерку та підписів, з метою подальшого призначення почеркознавчих експертиз; встановлення та допит осіб, розписки яких є в матеріалах кримінального провадження з приводу того коли та за яких обставин вони писали розписки і чи дійсно вони спочатку збирали кошти, потім давали їх БО «БФ «ШТАБ ДОБРА»/ ОСОБА_12 , після чого купувалось авто і доставлялось в Україну; отримання відомостей, документів та інформації, які будуть отримані в процесі виконання доручення про надання міжнародної правової допомоги від країн Європейського Союзу та інших в межах міжнародного співробітництва; провести інші слідчі (розшукові) та процесуальні дії, у яких виникне необхідність під час досудового розслідування у кримінальному провадженні; ознайомити сторони кримінального провадження з матеріалами досудового розслідування; за результатами проведення досудового розслідування скласти обвинувальний акт та реєстр матеріалів досудового розслідування.
Відповідно до ч. 7 ст. 194 КПК України обов`язки, передбаченічастинами п`ятоюташостоюцієї статті, можуть бути покладені на підозрюваного, обвинуваченого на строк не більше двох місяців.
З урахуванням усіх встановлених обставин, обсягу та складності матеріалів кримінального провадження, з метою забезпечення належної процесуальної поведінки підозрюваної, забезпечення виконання цілей кримінального провадження та дотримання прав особи підозрюваної, слідчий суддя погоджується із позицією сторони обвинувачення про те, що слід продовжити дію покладених на неї обов`язків строком на два місяці у межах строку досудового розслідування.
Отже, під час розгляду клопотання прокурором доведено, а слідчим суддею встановлено: наявність обгрунтованої підозри у вчиненні підозрюваною ОСОБА_4 кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 201-2 КК України; наявність підстав вважати, що встановлений слідчим суддею ризик незаконно впливати на свідків не зменшився та продовжує існувати; наявність обставин, які перешкоджають закінченню досудового розслідування до закінчення строку дії попередньої ухвали; необхідність продовження покладених на підозрювану обов`язків, тому слідчий суддя вважає, що клопотання прокурора слід задовольнити.
На підставі викладеного, керуючись ст.177-179,194,199,309 КПК України, слідчий суддя
ПОСТАНОВИВ:
Задовольнити клопотання прокурора Білоцерківської окружної прокуратури Київської області ОСОБА_3 у кримінальному провадженні № 42023112030000080, відомості про яке внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань 22.02.2023 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст.201-2 КК України, про продовження строку дії обов`язків, покладених на підозрювану ОСОБА_4 .
Продовжити строк дії обов`язків, передбачених ч. 5 ст. 194 КПК України, покладених на підозрювану ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ухвалою слідчого судді Білоцерківського міськрайонного суду Київської області від 03.11.2023, в рамках раніше обраного стосовно неї ухвалою Київського апеляційного суду від 02.10.2023, запобіжного заходу у виді особистого зобов`язання, а саме:
прибувати до слідчого, прокурора, суду із встановленою періодичністю;
не відлучатися із Білоцерківського району Київської області без дозволу слідчого, прокурора або суду;
повідомляти слідчого, прокурора чи суд про зміну свого місця проживання та/або місця роботи;
здати на зберігання до відповідних органів державної влади свій паспорт (паспорти) для виїзду за кордон, інші документи, що дають право на виїзд з України і в`їзд в Україну.
Підозрюваній ОСОБА_4 роз`яснити,щовразіневиконанняпокладених нанеї обов`язків,донеї можебутизастосованийбільшжорсткийзапобіжнийзахідінанеїможебути накладеногрошовестягненняврозмірівід0,25розмірупрожитковогомінімумудляпрацездатнихосібдо2розмірівпрожитковогомінімумудляпрацездатнихосіб.
Контроль за виконанням ухвали покласти на слідчого, а якщо справа перебуває у провадженні суду на прокурора.
Визначити строк дії покладених на підозрювану обов`язків - два місяці, тобто по 04.02.2024 включно.
Ухвала оскарженню не підлягає. Заперечення щодо неї можуть бути включені до апеляційної скарги на судове рішення, передбачене ч. 1ст. 392 КПК України.
Слідчий суддя ОСОБА_13
Суд | Білоцерківський міськрайонний суд Київської області |
Дата ухвалення рішення | 04.12.2023 |
Оприлюднено | 07.12.2023 |
Номер документу | 115429691 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Злочини у сфері господарської діяльності Незаконне використання з метою отримання прибутку гуманітарної допомоги, благодійних пожертв або безоплатної допомоги |
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні