Рішення
від 06.12.2023 по справі 635/8871/20
ПОЛТАВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 635/8871/20

Провадження № 2/545/1906/23

З А О Ч Н Е

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

06.12.2023 року Полтавський районний суд Полтавської області у складі:

головуючого суддіПотетій А.Г.

з участю секретаряДелія Д.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Полтава цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Бабаївської селищної ради Харківського району Харківської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог: Державний нотаріус Харківської районної державної нотаріальної контори Харківської області Кормілець Юлія Миколаївна, про визнання права власності на будинок в порядку спадкування,-

в с т а н о в и в :

Представник позивача ОСОБА_1 адвокат Сурков В.М. звернувся до суду з позовом та прохав суд визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІПН НОМЕР_1 , зареєстровану за адресою: АДРЕСА_1 , право власності в порядку спадкування за законом після смерті матері - ОСОБА_2 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_2 , на 3/10 частини житлового будинку з господарськими будівлями та спорудам загальною площею 185,20 кв.м., житловою площею 110,00 кв.м., розташовану за адресою: АДРЕСА_2 . Посилався на те, що в позасудовому порядку вирішити даний спір не можливо оскільки постановою нотаріуса відмовлено у вчиненні нотаріальної дії так як відсутні документи на спадкове майно, в зв`язку з чим позивач змушений звертатися до суду з даним позовом.

У судове засіданняпредставник позивача адвокат Сурков В.М. не з`явився, попередньо надавши заяву, у якій просив суд розглядати справу за його відсутності, позовні вимоги підтримав у повному обсязі та просив їх задовольнити.

Представник відповідача у судове засідання не з`явився, про день та час слухання справи була повідомлена своєчасно і належним чином, відповідно до вимог ч.6ст.187 ЦПК України, причини неявки суду не повідомила.

Будь яких заяв та клопотань від відповідача не надходило.

Представник третьої особи до суду не з`явився, надав заяву про розгляд справи у його відсутності, при розгляді справи по суті покладався на розсуд суду.

Враховуючи, що в судове засідання не з`явились всі учасники справи, відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.

У зв`язку з неявкою в судове засідання належним чином повідомленого про дату, час та місце судового засідання відповідача, який не повідомив про причини неявки та не подав відзив відповідно достатті 280 ЦПК Українисуд за згодою позивача вважає за можливе проводити заочний розгляд справи та ухвалити заочне рішення.

Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позов є обґрунтованим та підлягає задоволенню з таких підстав.

Встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_3 померла мати позивача - ОСОБА_2 , що підтверджується свідоцтвом про смерть від 08 червня 2004 року, серія НОМЕР_2 . На момент смерті їй належала на праві приватної власності 3/10 частини житлового будинку з господарськими будівлями та спорудам загальною площею 185,20 кв.м., житловою площею 110,00 кв.м., розташовану за адресою: АДРЕСА_2 .

ОСОБА_1 є єдиними спадкоємцем за законом ОСОБА_2 першої черги, що підтверджується свідоцтвом про народження від 23 листопада 1976 року, серії НОМЕР_3 .

27 листопада 2004 року позивач звернулась із заявою про прийняття спадщини до Першої державної нотаріальної контори Харківського району Харківської області, однак Постановою № 3290/02-31 від 21.10.2020 року нотаріус відмовив їй у видачі свідоцтва про право на спадщину з причини відсутності правовстановлюючих документів, що стверджують факт наявності спадкового майна на житловий будинок, що знаходиться в АДРЕСА_2 , оскільки такі документи є втраченими.

Згідно Договору купівлі-продажу, посвідченого Першою державною нотаріальною конторою Харківського району 16.11.1985 року, реєстр. № 3-794, відповідно до відповіді на запит стосовно реєстрації права власності № 2007 від 19 лютого 2020 року, ОСОБА_2 є власницею АДРЕСА_3 . Оригінал вказаного документу втрачений.

Таким чином факт належності ОСОБА_2 спірного житлового будинку АДРЕСА_2 підтверджується даними архівних матеріалів КП «Харківське районне бюро технічної інвентаризації», а єдиним спадкоємцем щодо майна померлої ОСОБА_2 за законом є позивач, яка у встановлений законом строк звернулась до нотаріуса із заявою про прийняття спадщини, проте має об`єктивні перешкоди для оформлення своїх спадкових прав в досудовому порядку.

Згідно ст. 1218 ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

21.10.2020 року нотаріус видав постанову про відмову у вчиненні нотаріальної дії з підстав не надання документів, що підтверджують факт наявності спадкового майна на житловий будинок, що знаходиться в АДРЕСА_2 . Отже, за наявності відмови нотаріуса єдиним способом для оформлення спадщини є судове рішення. Як свідчить п. 23 Постанови Пленуму ВСУ № 7 від 30.05.2008 р., у разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження.

Згідно п. 4.14, п. 4.15, п. 4.20 глави 10 Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затвердженого Наказом МЮУ 22.02.2012 р. № 296/5 видача свідоцтва про право на спадщину на майно проводиться нотаріусом після встановлення кола спадкоємців, подання правовстановлюючих документів щодо належності цього майна спадкодавцеві та наданих документів вимогам чинного законодавства.

У відповідності до ст. 328 ЦК України право власності набувається на підставах, що не заборонені законом. Визнання права власності на майно через звернення до суду не суперечить чинному законодавству.

Згідно зі ст.1217ЦК України спадкування здійснюється за заповітом або за законом.

Відповідно до ч. 1 ст.1220ЦК України спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою.

Згідно ст.1218ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

Ст.1223ЦК Українипередбачено,що правона спадкуваннямають особи,визначені узаповіті. У разі відсутності заповіту, визнання його недійсним, неприйняття спадщини або відмови від її прийняття спадкоємцями за заповітом, а також у разі не охоплення заповітом усієї спадщини право на спадкування за законом одержують особи, визначені у ст.1261-1265 цього Кодексу.

Відповідно до ст. 1261 ЦК України, у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.

Згідно зістаттею 1268 ЦК України, спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її. Незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини.

Зі статті 328 ЦК України, право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.

Відповідност. 392 ЦК України, власник майна може пред`явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також, у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.

З урахуванням викладеного, суд вважає, що позовні вимоги є доведеними в судовому порядку та такими, що підлягають задоволенню в повному обсязі.

Керуючись ст. ст.12,13,81,258-260 ЦПК України, -

в и р і ш и в :

Позов ОСОБА_1 до Бабаївської селищної ради Харківського району Харківської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог: Державний нотаріус Харківської районної державної нотаріальної контори Харківської області Кормілець Юлія Миколаївна, про визнання права власності на будинок в порядку спадкування - задовольнити.

Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІПН НОМЕР_1 , зареєстровану за адресою: АДРЕСА_1 , право власності в порядку спадкування за законом після смерті матері - ОСОБА_2 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_2 , на 3/10 частини житлового будинку з господарськими будівлями та спорудам загальною площею 185,20 кв.м., житловою площею 110,00 кв.м., розташовану за адресою: АДРЕСА_2 .

Відповідачем протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення може бути подана письмова заява про перегляд заочного рішення відповідно до вимог ст.ст.284-285 ЦПК України.

Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.

Заочне рішення може бути оскаржене позивачем в загальному порядку шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення або з дня складення повного судового рішення у разі оголошення вступної та резолютивної частини рішення або розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи.

Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом зазначених строків, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.

Суддя: А. Г. Потетій

СудПолтавський районний суд Полтавської області
Дата ухвалення рішення06.12.2023
Оприлюднено07.12.2023
Номер документу115430360
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом.

Судовий реєстр по справі —635/8871/20

Ухвала від 21.10.2024

Цивільне

Полтавський апеляційний суд

Кузнєцова О. Ю.

Ухвала від 11.10.2024

Цивільне

Полтавський апеляційний суд

Кузнєцова О. Ю.

Ухвала від 01.08.2024

Цивільне

Полтавський апеляційний суд

Кузнєцова О. Ю.

Ухвала від 21.06.2024

Цивільне

Полтавський районний суд Полтавської області

Потетій А. Г.

Рішення від 06.12.2023

Цивільне

Полтавський районний суд Полтавської області

Потетій А. Г.

Ухвала від 21.11.2023

Цивільне

Полтавський районний суд Полтавської області

Потетій А. Г.

Ухвала від 24.10.2023

Цивільне

Полтавський районний суд Полтавської області

Потетій А. Г.

Ухвала від 26.09.2023

Цивільне

Полтавський районний суд Полтавської області

Потетій А. Г.

Ухвала від 30.08.2023

Цивільне

Полтавський районний суд Полтавської області

Потетій А. Г.

Ухвала від 03.09.2021

Цивільне

Харківський районний суд Харківської області

Савченко Д. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні