Постанова
від 07.12.2023 по справі 757/10547/22-ц
КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

07 грудня 2023року м. Київ

Справа №757/10547/22-ц

Провадження № 22-ц/824/8383/2023

Київський апеляційний суд в складі колегії суддів судової палати з розгляду цивільних справ:

судді-доповідача Стрижеуса А. М.,

суддів: Поливач Л. Д ., Шкоріної О. І.

сторони: позивач ОСОБА_1 ,

відповідач ОСОБА_2 ,

третя особа Служба у справах дітей та сім?ї,

розглянувши в порядку письмового провадженнями за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи цивільну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_2 на рішення Печерського районного суду м. Києва від 01 березня 2023 року у справі позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , третя особа - Служба у справах дітей та сім`ї, про стягнення аліментів на утримання дітей,-

В С Т А Н О В И В:

У травні 2022 року ОСОБА_1 звернулася до суду із позовом до

ОСОБА_2 , третя особа - Служба у справах дітей та сім`ї, про стягнення аліментів на утримання дітей.

Позов мотивований тим, що сторони від шлюбу та спільного проживання мають спільних дітей ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та ОСОБА_4 ,

ІНФОРМАЦІЯ_2 . Відповідач відмовляється в добровільному порядку утримувати дітей.

За таких обставин ОСОБА_1 просила стягнути з ОСОБА_2 на її користь аліменти на утримання дитини ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_3 аліменти у розмірі 125000 грн., щомісячно, починаючи з 01 серпня 2019 року і до досягнення дитиною повноліття; аліменти на утримання дитини ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_4 у розмірі 12500 грн., щомісячно, починаючи з 01 серпня 2019 року і додосягнення дитиною повноліття.

Ухвалою Печерського районного суд ум. Києва від 14 вересня 2022 року відкрито провадження у цивільній справі за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , третя

особа - Служба у справах дітей та сім`ї, про стягнення аліментів на утримання дітей.

Вирішено справу розглядати в порядку спрощеного позовного провадження

з повідомленням (викликом) сторін. Призначено судове засідання для розгляду справи по суті.

Рішенням Печерського районного суду м. Києва від 01березня 2023 року позовні вимоги ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , третя особа - Служба у справах дітей та сім`ї, про стягнення аліментів на утримання дітей задоволено частково.

Стягнено з ОСОБА_2 на користь ОСОБА_1 кошти на утримання (аліменти) дітей: ОСОБА_3 та ОСОБА_4 в розмірі 1/4 частки на кожну дитину

з усіх видів його заробітку (доходу) щомісячно, але не менше ніж 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, починаючи з 16 жовтня 2019 року

і до досягнення повноліття старшої дитини, а саме до ІНФОРМАЦІЯ_5 .

Починаючи з ІНФОРМАЦІЯ_5 стягнено з ОСОБА_2 на користь

ОСОБА_1 кошти на утримання (аліменти) дитини ОСОБА_4 в розмірі 1/3 частки

з усіх видів його заробітку (доходу) щомісячно, але не менше ніж 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, і до досягнення дитиною повноліття.

У задоволенні іншої частини позовних вимог відмовлено.

Вирішуючи питання щодо наявності підстав для стягнення аліментів, суд першої інстанції зробив висновок про те, що відповідач не бере участі в утриманні дітей, хоча вказаний обов`язок відповідача, як одного з батьків, передбачений статтею 180 СК України.

Визначаючи розмір аліментів, який підлягає стягненню, суд першої інстанції виходив із вимог статті 183 СК України щодо визначення розміру аліментів у частках, врахував відсутність перешкод для виконання відповідачем обов`язку по утриманню власних дітей.

05 квітня 2023 року ОСОБА_2 подав до Київського апеляційного суду апеляційну скаргу, у якій, посилаючись на неправильне застосування судом норм матеріального права та порушення судом норм процесуального права, просить скасувати рішення Печерського районного суду м. Києва від 01березня 2023 року та ухвалити у справі нове судове рішення, яким стягнути з ОСОБА_2 на користь ОСОБА_1 кошти на утримання (аліменти) дітей: ОСОБА_3 та ОСОБА_4 в розмірі 1/3 частки з усіх видів його заробітку (доходу) щомісячно, але не менше ніж 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, починаючи з 16 жовтня 2019 року і до досягнення повноліття старшої дитини, а саме до ІНФОРМАЦІЯ_5 ; починаючи з ІНФОРМАЦІЯ_5 стягнути з ОСОБА_2 на користь ОСОБА_1 кошти на утримання (аліменти) дитини ОСОБА_4 в розмірі 1/4 частки з усіх видів заробітку (доходу) щомісячно, але не менше 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку і до досягнення дитиною повноліття.

Вважає, що судом, при визначенні розміру аліментів, не враховано те, що визначений судом розмір аліментів, на його думку, є значно завищеним та визначений без урахування вимог закону.

Згідно протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями

від 05 квітня 2023 року апеляційну скаргу передано судді-доповідачу.

Ухвалою Київського апеляційного суду від 07 квітня 2023 року відкрито апеляційне провадження за апеляційною скаргою ОСОБА_2 на рішення Печерського районного суду м. Києва від 01 березня 2023 року у справі позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , третя особа - Служба у справах дітей та сім`ї, про стягнення аліментів на утримання дітей.

Витребувано з Печерського районного суду м. Києва матеріали цивільної справи

№ 757/10547/22-ц за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , третя особа - Служба

у справах дітей та сім`ї, про стягнення аліментів на утримання дітей.

25 жовтня 2023 року матеріали цивільної справи № 757/10547/22-ц за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , третя особа - Служба у справах дітей та сім`ї, про стягнення аліментів на утримання дітей надійшли до Київського апеляційного суду.

Ухвалою Київського апеляційного суду від 30 жовтня 2023 року справу призначено до розгляду без повідомлення учасників справи в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження, оскільки справа в силу закону є малозначною (пункт 3 частина шоста стаття 19 ЦПК України).

А за правилами частини першої статті 369 ЦПК України апеляційні скарги на рішення суду у справах з ціною позову менше ста розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, крім тих, які не підлягають розгляду в порядку спрощеного позовного провадження, розглядаються судом апеляційної інстанції без повідомлення учасників справи.

Відзив на апеляційну скаргу не надходив.

Згідно з частиною тринадцятою статті 7 ЦПК України розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, якщо цим Кодексом не передбачено повідомлення учасників справи. У такому випадку судове засідання не проводиться.

Порядок розгляду справи судом апеляційної інстанції встановлено статтею 368 ЦПК України, частина перша якої встановлює, що справа розглядається судом апеляційної інстанції за правилами, встановленими для розгляду справи в порядку спрощеного позовного провадження, з особливостями, встановленими цією главою.

Ураховуючи те, що справа в силу своїх властивостей є малозначною, розгляд справи Київським апеляційним судом здійснюється в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.

Частинами першою-третьою статті 367 ЦПК України встановлено, що суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними в ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги. Суд апеляційної інстанції досліджує докази, що стосуються фактів, на які учасники справи посилаються в апеляційній скарзі та (або) відзиві на неї. Докази, які не були подані до суду першої інстанції, приймаються судом лише

у виняткових випадках, якщо учасник справи надав докази неможливості їх подання до суду першої інстанції з причин, що об`єктивно не залежали від нього.

Заслухавши доповідь судді-доповідача, вивчивши матеріали справи, перевіривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів дійшла до наступного висновку.

Встановлено, що 11 жовтня 2013 року між сторонами зареєстровано шлюб у відділі державної реєстрації актів цивільного стану Шевченківського районного управління юстиції у місті Києві, про що складено актовий запис № 1417.

За час перебування у шлюбі, у сторін народились діти: ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Згідно частини третьої статті 6 Закону України «Про доступ до судових рішень» суд при здійсненні судочинства може використовувати лише текст судового рішення, який опубліковано офіційно або внесено до Реєстру.

Згідно Єдиного державного реєстру судових рішень (посилання: https://reyestr.court.gov.ua/Review/106407622) рішенням Печерського районного суду

м. Києва від 08 вересня 2022 року (цивільна справа

№ https://reyestr.court.gov.ua/Review/106407622 за позовом ОСОБА_1 до

ОСОБА_2 про розірвання шлюбу) розірвано шлюб між ОСОБА_1 та

ОСОБА_2 , зареєстрований 11 жовтня 2013 року Відділом державної реєстрації актів цивільного стану Шевченківського районного управління юстиції у місті Києві, відповідний актовий запис № 1417.

Згідно Єдиного державного реєстру судових рішень (посилання: https://reyestr.court.gov.ua/Review/109390390) рішенням Печерського районного суду

м. Києва від 01березня 2023 року (цивільна справа № 757/10548/22-ц за позовом

ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , третя особа - Служба у справах дітей та сім`ї, про визначення місця проживання дітей) визначено місце проживання ОСОБА_3 ,

ІНФОРМАЦІЯ_1 , та ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , разом із матір`ю ОСОБА_1 за адресою:

АДРЕСА_1 .

Як зазначає позивач, відповідач відмовляється в добровільному порядку утримувати дітей.

У частинах першій, другій та п`ятій статті 263 ЦПК України встановлено, що судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим.

Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права із дотриманням норм процесуального права.

Обґрунтованим є рішення, ухвалене на підставі повно і всебічно з`ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.

Зазначеним вимогам закону оскаржуване судове рішення в повній мірі не відповідає.

Відповідно до статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 04 листопада 1950 року (далі - Конвенція) кожен має право на справедливий

і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом.

Завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави.

Обов`язком суду при розгляді справи є дотримання вимог щодо всебічності, повноти й об`єктивності з`ясування обставин справи та оцінки доказів.

Усебічність та повнота розгляду передбачає з`ясування усіх юридично значущих обставин та наданих доказів з усіма притаманними їм властивостями, якостями та ознаками, їх зв`язків, відносин і залежностей. Усебічне, повне та об`єктивне з`ясування обставин справи забезпечує, як наслідок, постановлення законного й обґрунтованого рішення.

У частині третій статті 51 Конституції України визначено, що сім`я, дитинство, материнство і батьківство охороняються державою.

Відповідно до частин першої, другої статті 27 Конвенції про права дитини, прийнятої 44-ю сесією Генеральної Асамблеї ООН 20 листопада 1989 року, яка ратифікована Постановою Верховної Ради України від 27 лютого 1991 року № 789-ХІІ, держава визнає право кожної дитини на рівень життя, необхідний для фізичного, розумового, духовного, морального і соціального розвитку дитини. Батьки або інші особи, які виховують дитину, несуть основну відповідальність за забезпечення в межах своїх здібностей і фінансових можливостей умов життя, необхідних для розвитку дитини.

Статтею 8 Закону України «Про охорону дитинства» передбачено, що кожна дитина має право на рівень життя, достатній для її фізичного, інтелектуального, морального, культурного, духовного і соціального розвитку. Батьки або особи, які їх замінюють, несуть відповідальність за створення умов, необхідних для всебічного розвитку дитини, відповідно до законів України.

Відповідно до статті 141 СК України мати, батько мають рівні права та обов`язки щодо дитини, незалежно від того, чи перебували вони у шлюбі між собою. Розірвання шлюбу між батьками, проживання їх окремо від дитини не впливає на обсяг їхніх прав і не звільняє від обов`язків щодо дитини, крім випадку, передбаченого частиною п`ятою статті 157 цього Кодексу.

Згідно з частиною другою статті 150 СК України батьки зобов`язані піклуватися про здоров`я дитини, її фізичний, духовний та моральний розвиток.

Статтею 180 СК України передбачено, що батьки зобов`язані утримувати дитину до досягнення нею повноліття.

Відповідно до статті 182 СК України при визначенні розміру аліментів суд враховує стан здоров`я та матеріальне становище дитини; стан здоров`я та матеріальне становище платника аліментів; наявність у платника аліментів інших дітей, непрацездатних чоловіка, дружини, батьків, дочки, сина; наявність рухомого та нерухомого майна, грошових коштів; доведені стягувачем аліментів витрати платника аліментів, у тому числі на придбання нерухомого або рухомого майна, сума яких перевищує десятикратний розмір прожиткового мінімуму для працездатної особи, якщо платником аліментів не доведено джерело походження коштів; інші обставини, що мають істотне значення.

Розмір аліментів має бути необхідним та достатнім для забезпечення гармонійного розвитку дитини.

Мінімальний гарантований розмір аліментів на одну дитину не може бути меншим, ніж 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку.

Згідно з статтею 181 СК України способи виконання батьками обов`язку утримувати дитину визначаються за домовленістю між ними. За домовленістю між батьками дитини той із них, хто проживає окремо від дитини, може брати участь у її утриманні в грошовій і (або) натуральній формі. За рішенням суду кошти на утримання дитини (аліменти) присуджуються у частці від доходу її матері, батька або у твердій грошовій сумі за вибором того з батьків або інших законних представників дитини, разом з яким проживає дитина.

Аналіз наведених норм закону дає підстави для висновку, що за загальним правилом спосіб виконання батьками своїх обов`язків по утриманню неповнолітніх дітей, зокрема, сплаті аліментів, залежить від домовленості між ними, однак, у разі відсутності такої домовленості той з батьків, з ким проживають діти, має право звернутися до суду з відповідним позовом і в цьому разі аліменти на них можуть бути присуджені в частці від заробітку (доходу) їх матері, батька і (або) у твердій грошовій сумі.

Відповідно до статті 183 СК України, частка заробітку (доходу) матері, батька, яка буде стягуватися як аліменти на дитину, визначається судом.

Сплата аліментів за рішенням суду є одним із способів виконання обов`язку утримувати дитину тим з батьків, хто проживає окремо від дитини.

Відповідно до частини першої статті 192 СК України аліменти на дитину присуджуються за рішенням суду від дня пред`явлення позову, а в разі подання заяви про видачу судового наказу - із дня подання такої заяви.

Відповідно до вимог статті 12 ЦПК України цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених законом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Предметом доказування є обставини, що підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення (статі 76, 77 ЦПК України).

Згідно вимог статті 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях. Суд не може збирати докази, що стосуються предмета спору, з власної ініціативи, крім витребування доказів судом у випадку, коли він має сумніви у добросовісному здійсненні учасниками справи їхніх процесуальних прав або виконанні обов`язків щодо доказів, а також інших випадків, передбачених цим Кодексом.

Положення вищезазначених процесуальних норм передбачають, що під час розгляду справ у порядку цивільного судочинства обов`язок доказування покладається як на позивача, так і на відповідача.

За правилами частини шостої статті 81 ЦПК України доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.

Установивши, що ОСОБА_2 є працевлаштованим, проблем із здоров`ям не має, а також на його утриманні ніхто не перебуває. Доказів утримання своїх дітей не надав, суд першої інстанції зробив обґрунтований висновок про наявність підстав для стягнення з відповідача на користь позивача аліментів на утримання своїх дітей.

Колегія суддів звертає увагу заявника на те, що обов`язок по утриманню дітей не може бути перекладено на одного із батьків, оскільки виходячи із статті 180 СК України батьки зобов`язані утримувати дитину до досягнення нею повноліття, а відтак обов`язок по утриманню дітей у батьків є рівним, що в свою чергу поєднується із якнайкращими інтересами дитини, про що неодноразово наголошував Європейський Суд з прав людини у своїх рішеннях.

Відповідно до Постанови Пленуму Верховного Суду України № 3 від 15 травня 2006 року «Про застосування судами окремих норм Сімейного кодексу України при розгляді справ щодо батьківства, материнства та стягнення аліментів»роз`яснено, що відповідно до ст. 180 СК України, батьки зобов`язані утримувати дитину до досягнення нею повноліття, а вирішуючи питання щодо розміру аліментів, суд повинен ураховувати: стан здоров`я, матеріальне становище дитини і платника аліментів; наявність в останнього інших неповнолітніх дітей, непрацездатних чоловіка, дружини, батьків, повнолітніх дочки, сина; інші обставини, що мають істотне значення. Розмір аліментів на одну дитину не може бути меншим, ніж зазначений у ч. 2 ст. 182 СК України. Що ж до максимального розміру аліментів, які стягуються з боржника, то відповідно до ч. 2 ст. 70 Закону України «Про виконавче провадження», він не повинен перевищувати 50 відсотків заробітної плати цієї особи.

Однак суд не навів підстав та доказів стосовно задоволення позову про стягнення аліментів в розмірі 1/4 частини на кожну дитину.

На думку колегії суддів, з урахуванням обставин по справі та викладеного вище, стягненню з відповідача підлягають аліменти в розмірі 1/3 частини доходів відповідача, а судове рішення, як постановлене з неправильним застосуванням норм матеріального права, відповідно до ст.376 ЦПК України підлягає скасуванню з постановленням нового рішення про часткове задоволення позовних вимог та стягнення аліментів в розмірі 1/3 частини доходів відповідача на двох дітей до досягнення найстаршою дитиною повноліття, відповідно до вимог ч. 2 ст.183 СК України, а починаючи з ІНФОРМАЦІЯ_5 стягнути з ОСОБА_2 на користь ОСОБА_1 кошти на утримання (аліменти) дитини ОСОБА_4 в розмірі 1/4 частки з усіх видів заробітку (доходу) щомісячно, але не менше 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку і до досягнення дитиною повноліття.

Керуючись статтями 367, 368, 369, 374, 376, 381, 382, 383 ЦПК України, Київський апеляційний суд,

П О С Т А Н О В И В:

Апеляційну скаргу ОСОБА_2 - задовольнити.

Рішення Печерського районного суду міста Києва від 01 березня 2023 року скасувати та ухвалити нове судове рішення, наступного змісту.

Позов ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , третя особа - Служба у справах дітей та сім`ї, про стягнення аліментів на утримання дітей - задовльнити частково.

Стягнути з ОСОБА_2 ( АДРЕСА_2 РНОКПП: НОМЕР_1 ) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 РНОКПП: НОМЕР_2 ) аліменти на утримання дітей: ОСОБА_3 та ОСОБА_4 в розмірі 1/3 частки з усіх видів його заробітку (доходу) щомісячно, але не менше ніж 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, починаючи з 16 жовтня 2019 року і до досягнення повноліття старшої дитини, а саме до ІНФОРМАЦІЯ_5 ; починаючи з ІНФОРМАЦІЯ_5 стягнути з ОСОБА_2 на користь ОСОБА_1 кошти на утримання (аліменти) дитини ОСОБА_4 в розмірі 1/4 частки з усіх видів заробітку (доходу) щомісячно, але не менше 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку і до досягнення дитиною повноліття.

Постанова Київського апеляційного суду набирає законної сили з дня її прийняття та може бути оскаржена до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня вручення такого судового рішення лише з підстав, передбачених підпунктами а), б), в), г) пункту 2 частини третьої статті 389 ЦПК України.

Суддя-доповідач: А.М. Стрижеус

Судді: Л.Д. Поливач

О.І. Шкоріна

СудКиївський апеляційний суд
Дата ухвалення рішення07.12.2023
Оприлюднено14.12.2023
Номер документу115590467
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них про стягнення аліментів

Судовий реєстр по справі —757/10547/22-ц

Ухвала від 26.11.2024

Цивільне

Київський апеляційний суд

Рейнарт Ійя Матвіївна

Ухвала від 19.11.2024

Цивільне

Печерський районний суд міста Києва

Вовк С. В.

Ухвала від 10.09.2024

Цивільне

Печерський районний суд міста Києва

Вовк С. В.

Постанова від 07.12.2023

Цивільне

Київський апеляційний суд

Стрижеус Анатолій Миколайович

Ухвала від 14.11.2023

Цивільне

Київський апеляційний суд

Стрижеус Анатолій Миколайович

Ухвала від 30.10.2023

Цивільне

Київський апеляційний суд

Стрижеус Анатолій Миколайович

Рішення від 24.05.2023

Цивільне

Печерський районний суд міста Києва

Вовк С. В.

Ухвала від 07.04.2023

Цивільне

Київський апеляційний суд

Стрижеус Анатолій Миколайович

Рішення від 01.03.2023

Цивільне

Печерський районний суд міста Києва

Вовк С. В.

Рішення від 01.03.2023

Цивільне

Печерський районний суд міста Києва

Вовк С. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні