2-о/477/75/23
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
06 грудня 2023 року м. Миколаїв
Жовтневий районний суд Миколаївської області у складі: головуючого у справі - судді Полішко В.В., з секретарем - Крошніною А.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі судових засідань Жовтневого районного суду Миколаївської області за правилами окремого провадженняцивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересовані особи - Шевченківський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Миколаївському районі Миколаївської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса), ОСОБА_2 , про встановлення факту, що має юридичне значення,
В С Т А Н О В И В:
Заявник звернулась до суду із заявою, в якій просить встановити факт народження її доньки, відповідно до частини 1 статті 122 СК України, а саме, що дитина жіночої статті ОСОБА_3 , народилася ІНФОРМАЦІЯ_1 , у м. Бонн, ФРН, громадянка України, батьком якої є ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , громадянин України, уродженець с. Миколаївське Жовтневого району Миколаївської області, мати - ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , громадянка України, уродженка с. Посад-Покровське Білозерського району Херсонської області. Зобов`язати Шевченківський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Миколаївському районі Миколаївської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) здійснити державну реєстрацію дитини.
В обґрунтування заяви зазначила, що 20 січня 2022 року між нею та ОСОБА_2 був зареєстрований шлюб. При державній реєстрації шлюбу нею було змінено прізвище з « ОСОБА_5 » на « ОСОБА_6 ». В зв`язку початком повномасштабного військового вторгнення російської федерації на територію України вона встигла оформити лише новий паспорт громадянина України на прізвище « ОСОБА_6 », закордонний змінити не встигла, оскільки була змушена виїхати за межі України.
Перебуваючи в Німеччині ІНФОРМАЦІЯ_1 вона народила доньку ОСОБА_7 . Її прізвище в метриці як і заявниці вказано « ОСОБА_5 ». В РАЦС м. Бонн дитину зареєстрували з її слів. Хоча вона вказувала, що перебуває у шлюбі , відомості про батька взагалі не були внесені.
Повернувшись на територію України, звернулась до Шевченківського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Миколаївському районі Миколаївської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) з заявою про здійснення державної реєстрації дитини та отримання свідоцтва про народження. Водночас їй було відмовлено через відсутність документу закладу охорони здоров`я, що підтверджує факт народження дитини. Крім цього, рекомендовано для вирішення цього питання звернутися до суду.
Встановлення факту народження ОСОБА_3 потрібно заявниці для отримання свідоцтва про народження доньки державного зразка, яке в свою чергу є підставою для виникнення цивільних прав та обов`язків як у дитини, так і у заявниці.
Ухвалою суду від 30 листопада 2023 року до справи в якості заінтересованої особи залучений чоловік заявника - ОСОБА_2 .
Заявниця в судове засідання не з`явилася, направила до суду заяву з проханням розглядати справу її відсутності, заявлені вимоги підтримує у повному обсязі та просить їх задовольнити.
Заінтересована особа - Шевченківський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Миколаївському районі Миколаївської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) в судове засідання свого представника не направила, надіслала листа з проханням розглядати справу за відсутності представника Відділу. Вирішити справу на розсуд суду.
Заінтересована особа - ОСОБА_2 в судове засідання не з`явився, направив заяву в якій вказав, що не заперечує проти задоволення заяви. Визнає ОСОБА_7 своєю донькою, та підтверджує що він її батьком.
Оскільки розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, то, відповідно до частини 2 статті 247 ЦПК України, фіксування судового процесу за допомогою відео та звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.
Дослідивши матеріали справи суд встановив наступне.
ОСОБА_1 20 січня 2022 року уклала шлюб з ОСОБА_2 та при реєстрації шлюбу змінила прізвище з « ОСОБА_5 » на « ОСОБА_6 », що підтверджується свідоцтвом про шлюб, повторно виданим 20 січня 2022 року, серії НОМЕР_1 (а.с. 8).
Виїжджала заявниця з території України та за межами країни користувалась закордонним паспортом, виданий на її дошлюбне прізвище « ОСОБА_5 », який не встигла змінити після укладення шлюбу.
З огляду на витяг з книги реєстрації народжень №G2425/2022 з апостилем, виданим відділом реєстрації цивільного стану м. Бони Федеративної Республіки Німеччини ІНФОРМАЦІЯ_1 у м. Бони народилася ОСОБА_9 . Матір`ю вказана ОСОБА_10 . В графі батька відомості відсутні (а.с. 11-12, 13).
В жовтні 2022 року заявник повернулася на територію України та була зареєстрована, як внутрішньо переміщена особа в м. Ладижин Вінницької області (а.с. 10).
В подальшому стала на облік як внутрішньо переміщена особа в с. Миколаївське Миколаївського району Миколаївської області, вказане підтверджується довідкою від 31 липня 2023 року 3 4818-7001850017 (а.с. 76).
Звернувшись до Шевченківського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Миколаївському районі Миколаївської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) від 14 квітня 2023 року № 25/23.13-39 з заявою про державну реєстрацію народження дитини, заявниця ОСОБА_1 отримала відмову через те, що поданий нею документ не зазначений у переліку документів, які є підставою для проведення державної реєстрації народження, згідно з пунктом 2 глави 1 розділу ІІІ Правил державної реєстрації актів цивільного стану в Україні, затверджених наказом та зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 18 жовтня 2000 року №52/5, та не відповідає формі, визначеній наказом Міністерства охорони здоров`я України від 08 серпня 2006 року №545 «Про впорядкування ведення медичної документації, яка засвідчує випадки народження і смерті», який затверджений у Міністерстві юстиції України 25 жовтня 2006 року за № 1150/103024(а.с. 14).
Пунктом 7 частини 1 статті 315 ЦПК України встановлено, що суд розглядає справи про народження особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту народження.
Статтею 7 Конвенції про права дитини від 20 листопада 1989 року, ратифікованою постановою Верховної Ради України №789-ХІІ від 27лютого 1991 року, дитина має бути зареєстрована зразу ж після народження і з моменту народження має право на ім`я і набуття громадянства, а також, наскільки це можливо, право знати своїх батьків і право на їх піклування. Держави-учасниці забезпечують здійснення цих прав згідно з їх національним законодавством та виконання їх зобов`язань за відповідними міжнародними документами у цій галузі, зокрема, у випадку, коли б інакше дитина не мала громадянства.
Частиною 1 статті 6 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» від 01 липня 2010 року №2398-VІ (далі - Закон) визначено, що відділи державної реєстрації актів цивільного стану проводять державну реєстрацію народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті, вносять зміни до актових записів цивільного стану, поновлюють та анулюють їх; формують Державний реєстр актів цивільного стану громадян, ведуть його, зберігають архівний фонд; здійснюють відповідно до законодавства інші повноваження.
Відповідно до частини 2 статті 2 Закону державній реєстрації підлягають народження фізичної особи та її походження, шлюб, розірвання шлюбу у випадках, передбачених законом, зміна імені, смерть.
Згідно з пунктом 2 глави 1 розділу ІІІ Правил державної реєстрації актів цивільного стану в Україні, затверджених наказом зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 18 жовтня 2000 року №52/5 державній реєстрації підлягають народження фізичної особи та її походження, шлюб, розірвання шлюбу у випадках, встановлених законом, зміна імені, смерть відповідно до Сімейного кодексу України та Цивільного кодексу України, Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» та інших актів законодавства.
Відомості про народження фізичної особи та її походження, усиновлення, позбавлення та поновлення батьківських прав, шлюб, розірвання шлюбу, зміну імені, смерть підлягають обов`язковому внесенню до Державного реєстру актів цивільного стану громадян відповідно до Порядку ведення Державного реєстру актів цивільного стану громадян, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22.08.2007 № 1064
Згідно з частиною 1 статті 144 СК України батьки зобов`язані невідкладно, але не пізніше одного місяця від дня народження дитини, зареєструвати народження дитини в державному органі реєстрації актів цивільного стану.
За відсутності документа закладу охорони здоров`я або медичної консультаційної комісії, що підтверджує факт народження, підставою для проведення державної реєстрації актів цивільного стану є рішення суду про встановлення факту народження (частинами 3,4 статті 13 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану»).
Досліджені докази вказують на доведеність факту народження ІНФОРМАЦІЯ_1 заявницею ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , доньки ОСОБА_7 в м. Бони Федеративної Республіки Німеччина.
Обставин, які спростовують заяву ОСОБА_1 , в процесі судового розгляду у справі не встановлено.
З огляду на матеріали справи, реєстрація народження ОСОБА_11 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , в органах реєстрації актів цивільного стану на території України не проводилася.
Також з матеріалів справи вбачається, що свідоцтво про народження дитини заявниці не видавалося.
Враховуючи вищевикладене, встановивши, що підтвердження факту народження ОСОБА_11 необхідне для державної реєстрації її народження та для отримання свідоцтва про народження державного зразка, тобто має юридичне значення для заявника, суд вважає заявлені вимоги обґрунтованими такими, що підлягають задоволенню.
Як зазначено частиною 1, 2 статті 13 Закону державна реєстрація народження дитини проводиться з одночасним визначенням її походження та присвоєнням їй прізвища, власного імені та по батькові. Походження дитини визначається відповідно до Сімейного кодексу України. Державна реєстрація народження дитини проводиться за письмовою або усною заявою батьків чи одного з них за місцем її народження або за місцем проживання батьків або за заявою, поданою в електронній формі.
Частиною 1 статті 122 Сімейного кодексу України визначено, що дитина, яка зачата і (або) народжена у шлюбі, походить від подружжя. Походження дитини від подружжя визначається на підставі Свідоцтва про шлюб та документа закладу охорони здоров`я про народження дружиною дитини.
З огляду на те, що ОСОБА_2 з 20 січня 2022 року перебуває у шлюбі з ОСОБА_1 , а дитина народилась ІНФОРМАЦІЯ_1 , в період перебування їх у шлюбі, то відповідно до закону дитина походить від подружжя.
Вказана обставина також підтверджується заявою ОСОБА_2 , в якій він зазначає, що є батьком дитини.
Таким чином батьком дитини під час проведення реєстрації на підставі рішення суду слід зазначити чоловіка - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , уродженця с. Миколаївське Миколаївського району Миколаївської області, громадянина України.
З огляду на вказане, враховуючи, що заявник належним чином не виконала свої батьківські обов`язки, передбачені законодавством щодо реєстрації народження дитини, з метою забезпечення та захисту прав малолітньої дитини, суд вважає заяву ОСОБА_4 такою, що підлягає задоволенню.
Керуючись статтями 259, 265, 268 ЦПК України,
УХВАЛИВ:
Заяву ОСОБА_4 задовольнити.
Встановити факт народження ІНФОРМАЦІЯ_1 дитини жіночої статті - ОСОБА_3 , у місті Бонн Федеративної Республіки Німеччини, громадянки України, матір`ю якої є ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , громадянка України, уродженка с. Посад-Покровське Білозерського району Херсонської області, та батьком якої є ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , громадянин України, уродженець с. Миколаївське Жовтневого району Миколаївської області.
Зобов`язати Шевченківський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Миколаївському районі Миколаївської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) провести державну реєстрацію народження дитини.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до Миколаївського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Водночас, відповідно до п.п. 15.5) п.п.15 п. 1 Розділу ХШ Перехідних Положень ЦПК України в новій редакції, до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно- телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди. Тобто, через Жовтневий районний суд Миколаївської області.
Повне найменування сторін:
заявник - ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податку НОМЕР_2 ;
заінтересована особа - Шевченківський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Миколаївському районі Миколаївської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса), адреса: пр. Богоявленський, 340/2, м. Миколаїв, ЄДРПОУ 24793169;
заінтересована особа - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , паспорт серії НОМЕР_3 , виданий 23 травня 2013 року Жовтневим РА УДМС України в миколаївській області.
Суддя В.В. Полішко
Суд | Жовтневий районний суд Миколаївської області |
Дата ухвалення рішення | 06.12.2023 |
Оприлюднено | 21.12.2023 |
Номер документу | 115743395 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, з них: факту народження, з них: |
Цивільне
Жовтневий районний суд Миколаївської області
Полішко В. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні