1-кс/243/1101/2023
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
(вступна та резолютивна частини)
19 грудня 2023 року Слідчий суддя Слов`янського міськрайонний суд Донецької області ОСОБА_1 ,
за участю секретаря:
судового засідання ОСОБА_2 ,
заявника ОСОБА_3 ,
прокурора ОСОБА_4 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в режимі дистанційного судового провадження заяву про відвід судді Слов`янського міськрайонного суду Донецької області ОСОБА_5 від розгляду кримінального провадження № 12021052510001086 від 30 липня 2021 року за обвинуваченням ОСОБА_3 , у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ст. 121 ч. 1 КК України,
ВСТАНОВИВ:
В провадженні судді Слов`янського міськрайонного суду Донецької області ОСОБА_5 перебуває кримінальне провадження № 12021052510001086 від 30 липня 2021 року за обвинуваченням ОСОБА_3 , у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ст. 121 ч. 1 КК України.
Обвинуваченим у даному кримінальному провадженні заявлено відвід судді ОСОБА_5 .
У судовому засіданні обвинувачений пояснив, що підставою для відводу судді ОСОБА_5 є та обставина, що під час розгляду кримінального провадження вона відмовилася допитувати свідка ОСОБА_6 . Крім того, раніше суддя ОСОБА_5 перебувала у цивільному шлюбі з його двоюрідним дядьком, а тому вони є родичами.
Прокурор ОСОБА_4 у судовому засіданні проти задоволення заяви ОСОБА_3 заперечувала, пояснила, що стороною обвинувачення вживалися заходи для допиту свідка ОСОБА_6 , однак остання перебуває на тимчасово окупованій території і її допит на теперішній час є неможливим.
Вислухавши пояснення учасників судового розгляду, суд доходить до висновку про необхідність відмови у задоволенні заяви ОСОБА_3 про відвід судді ОСОБА_5 виходячи з наступного.
Відповідно до ст. 75 КПК України слідчий суддя, суддя або присяжний не може брати участь у кримінальному провадженні:
1) якщо він є заявником, потерпілим, цивільним позивачем, цивільним відповідачем, близьким родичем чи членом сім`ї слідчого, прокурора, підозрюваного, обвинуваченого, заявника, потерпілого, цивільного позивача, цивільного відповідача;
2) якщо він брав участь у цьому провадженні як свідок, експерт, спеціаліст, представник персоналу органу пробації, перекладач, слідчий, прокурор, захисник або представник;
3) якщо він особисто, його близькі родичі чи члени його сім`ї заінтересовані в результатах провадження;
4) за наявності інших обставин, які викликають сумнів у його неупередженості;
5) у випадку порушення встановленого частиною третьою статті 35 цього Кодексу порядку визначення слідчого судді, судді для розгляду справи.
Обставин, викладених в ст. 75 КПК України в судовому засіданні встановлено не було.
Бангалорські принципи поведінки суддів від 19.05.2006 року визначають та встановлюють стандарти етичної поведінки суддів. Так, у статті 2 визначено, що суддя підлягає відводу у випадку, зокрема, коли у стороннього спостерігача могли б виникнути сумніви у неупередженості судді.
Європейський суд з прав людини розрізняє чи в конкретній справі існує яке-небудь переконання або особиста зацікавленість даного судді та вимоги чи суддя забезпечує достатню гарантію, щоб виключити підозру в цьому.
Згідно з практикою Європейського суду з прав людини, при оцінці безсторонності суду слід розмежовувати суб`єктивний та об`єктивний аспект. Так у справі «Гаусшильдт проти Данії», «Мироненко і Мартиненко проти України» зазначається, що наявність безсторонності, для цілей пункту 1 статті 6 Конвенції, має визначатися за допомогою суб`єктивного та об`єктивного критеріїв. Щодо суб`єктивної складової даного поняття, то у справі «Гаусшильдт проти Данії» вказано, що потрібні докази фактичної наявності упередженості судді для відсторонення його від справи. При цьому суддя вважається безстороннім, якщо тільки не з`являються докази протилежного. Таким чином, існує презумпція неупередженості судді, а якщо з`являються сумніви щодо цього, то для його відводу в ході об`єктивної перевірки має бути встановлена наявність певної особистої заінтересованості судді, певних його прихильностей, уподобань стосовно однієї зі сторін у справі. У кожній окремій справі слід визначити, чи мають стосунки, що розглядаються, таку природу та ступінь, що свідчать про те, що суд не є безстороннім (рішення у справі «Мироненко і Мартиненко проти України»).
У контексті об`єктивного критерію окремо ЄСПЛ відзначає поведінку суддів, а саме необхідність визначити, чи існували переконливі факти, які могли б викликати сумніви щодо їхньої безсторонності.
В тойже час,належні докази,які бпідтверджували необ`єктивністьта упередженістьсудді ОСОБА_5 прирозгляді даноїсправи відсутні, зміст даної заяви про відвід фактично свідчить про незгоду з процесуальними рішеннями судді ОСОБА_5 , а незгода сторони з процесуальними рішеннями судді, не може бути підставою для його відводу.
Виходячи з наведеного, обставини, зазначені в заяві про відвід судді, не можуть бути підставою для такого, тому враховуючи зміст заяви про відвід, практику Європейського суду з прав людини, слідчий суддя приходить висновку про необґрунтованість заявленого відводу та відмову в задоволенні заяви про відвід головуючого ОСОБА_5 від розгляду кримінального провадження № 12021052510001086 від 30 липня 2021 року за обвинуваченням ОСОБА_3 , у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ст. 121 ч. 1 КК України.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст. 75 КПК України, слідчий суддя
УХВАЛИВ:
У задоволенні заяви обвинуваченого ОСОБА_3 про відвід судді Слов`янського міськрайонного суду Донецької області ОСОБА_5 -від розгляду кримінального провадження № 12021052510001086 від 30 липня 2021 року за обвинуваченням ОСОБА_3 , у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ст. 121 ч. 1 КК України - відмовити.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя Слов`янського
міськрайонного суду ОСОБА_1
Суд | Слов'янський міськрайонний суд Донецької області |
Дата ухвалення рішення | 19.12.2023 |
Оприлюднено | 21.12.2023 |
Номер документу | 115768795 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Заява про відвід судді |
Кримінальне
Слов'янський міськрайонний суд Донецької області
Сидоренко І. О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні