Ухвала
від 30.11.2023 по справі 336/1869/23
ШЕВЧЕНКІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М. ЗАПОРІЖЖЯ

ЄУН: 336/1869/23

Провадження №: 2/336/1248/2023

У Х В А Л А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 листопада 2023 року Шевченківський районний суд м. Запоріжжя в складі:

головуючого судді Щасливої О.В.,

розглянувши в судовому засіданні справу за позовом ОСОБА_1 до Комунального підприємства «Запорізький центр диспетчеризації громадського транспорту» про розірвання трудового договору, стягнення компенсації за невикористану відпустку, стягнення середнього заробітку за час затримки розрахунку, -

В С Т А Н О В И В :

Цивільна справа за позовом ОСОБА_1 до Комунального підприємства «Запорізький центр диспетчеризації громадського транспорту» про розірвання трудового договору, стягнення компенсації за невикористану відпустку, стягнення середнього заробітку за час затримки розрахунку перебуває в провадженні Шевченківського районного суду м. Запоріжжя.

Ухвалою суду від 10 березня 2023 року справу прийнято до провадження в порядку спрощено позовного провадження з викликом сторін.

30.11.2023 року позивачем надано заяву про залучення в якості співвідповідача КП «Центр управління інформаційними технологіями», яке є правонаступником всіх прав та обов`язків КП «Запорізький центр диспетчирізації громадянського транспорту».

Дослідивши матеріали справи, суд знаходить заяву такою, що підлягає задоволенню, з наступних міркувань.

Процесуальне правонаступництво у розумінні статті 55 ЦПК України допускається на будь-якій стадії судового процесу, включаючи стадію виконання судового рішення.

Правонаступництво - це перехід суб`єктивного права (а у широкому розумінні - також і юридичного обов`язку) від однієї особи до іншої (правонаступника).

Правонаступництво юридичної особи має місце у випадку її припинення шляхом реорганізації: злиття, приєднання, поділу, перетворення (частина перша статті 104 ЦК України). У такому разі відбувається одночасне правонаступництво (передання) прав і обов`язків юридичної особи або, іншими словами, одночасне правонаступництво щодо майна, прав і обов`язків юридичної особи (частина друга статті 107 ЦК України). Тому правонаступництво юридичної особи, так само як і спадкове правонаступництво (стаття 1216 ЦК України), завжди є універсальним, тобто передбачає одночасний перехід до правонаступника за передавальним актом або розподільчим балансом (частина перша статті 104, статті 106-109 ЦК України) прав і обов`язків юридичної особи, яка припиняється шляхом реорганізації.

Для процесуального правонаступництва юридичної особи, яка є стороною чи третьою особою у судовому процесі необхідно визначити підстави такого правонаступництва, а також обсяг прав та обов`язків, який перейшов до правонаступника у спірних правовідносинах.

Статтею 80 ЦК України визначено, що юридичною особою є організація, створена і зареєстрована у встановленому законом порядку. Юридична особа наділяється цивільною правоздатністю і дієздатністю, може бути позивачем та відповідачем у суді.

Частиною 1 ст. 104 ЦК України встановлено, що юридична особа припиняється в результаті реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації. У разі реорганізації юридичних осіб майно, права та обов`язки переходять до правонаступників.

При реорганізації юридичної особи відбувається універсальне правонаступництво. При універсальному правонаступництві все майно особи як сукупність прав та обов`язків, які їй належать, переходить до правонаступника чи правонаступників, при цьому в цій сукупності переходять усі окремі права та обов`язки, які належали на момент правонаступництва правопопереднику незалежно від їх виявлення на той момент. Ухвалюючи рішення про реорганізацію, уповноважений орган юридичної особи спрямовує свою волю на передачу не окремого майна, прав або обов`язків, а усієї їх сукупності. При реорганізації в формі злиття немає значення, чи вказано в передавальному акті про правонаступництво щодо певного майна, прав чи обов`язків. Адже правонаступник лише один, що унеможливлює виникнення будь-яких спорів щодо переходу майна, прав чи обов`язків. Отже, лише при припиненні суб`єкта господарювання шляхом поділу в розподільчому балансі визначається правонаступництво. Внаслідок же злиття, приєднання або перетворення правонаступником є лише одна особа і будь-який розподіл прав та обов`язків при таких видах реорганізації неможливий.

Якщо припустити, що правонаступництво настає лише з моменту державної реєстрації припинення юридичної особи, то це призведе до можливостей порушення прав кредиторів, які протягом значного періоду часу не зможуть звернутися з вимогами до новоствореної юридичної особи, яка отримає все майно правопопередника, але не буде нести відповідальність за його зобов`язаннями.

Означена правова позиція викладена в постанові Великої Палати Верховного Суду від 16.06.2020 року у справі № 910/5953/17 і суд в силу ст. 263 ЦПК України використовує вказаний висновок при розв`язанні подібних правовідносин.

Згідно з витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - Комунальне підприємство «Запорізький центр диспетчирізації громадського транспорту» з реєстру не виключено, перебуває у стані припинення.

У статтях 104 і 107 ЦК України не визначається момент переходу прав та обов`язків від юридичної особи, яка припиняється шляхом приєднання. Такий момент не може пов`язуватися із внесення запису до державного реєстру про припинення юридичної особи, яка приєднується. При реорганізації шляхом приєднання немає значення, чи вказано в передавальному акті про правонаступництво щодо певного майна, прав чи обов`язків. Внаслідок приєднання правонаступником є лише одна особа і будь-який розподіл прав та обов`язків при такому виді реорганізації неможливий. Тому переходом всіх прав до правонаступника є дата їх прийняття, а не внесення до реєстру про припинення юридичної особи.

12 жовтня 2022 року Запорізькою обласною радою прийнято рішення № 19 «Про припинення комунального підприємства «Запорізький центр диспетчирізації громадського транспорту» шляхом приєднання до комунального підприємства «Центр управління інформаційними технологіями», та визначено правонаступником всіх прав і обов`язків комунального підприємства «Запорізький центр диспетчирізації громадського транспорту».

Розпорядженням голови Запорізької обласної ради була створена комісія з припинення обов`язків комунального підприємства «Запорізький центр диспетчирізації громадського транспорту» та призначено голову комісії з припинення.

З дня прийняття вказаного рішення відомостей про припинення власником до реєстру досі не внесено.

Таку ситуацію вирішено Верховним Судом у складі Об`єднаної палати Касаційного цивільного суду в постанові від 14.09.2020 року у справі № 296/443/16-ц, яким зазначено, що у ст. ст. 104 і 107 ЦК України не визначається момент переходу прав та обов`язків від юридичної особи, яка припиняється шляхом приєднання. Такий момент не може пов`язуватися із внесенням запису до державного реєстру про припинення юридичної особи, яка приєднується. При реорганізації шляхом приєднання немає значення, чи вказано в передавальному акті про правонаступництво щодо певного майна, прав чи обов`язків. Внаслідок приєднання правонаступником є лише одна особа і будь-який розподіл прав та обов`язків при такому виді реорганізації неможливий. Датою виникнення універсального правонаступництва юридичної особи відносно особи, яка припиняється шляхом приєднання, слід вважати дату видання наказу про таке приєднання.

Підставами правонаступництва є смерть громадянина, що був стороною виконавчого провадження, оголошення його померлим, реорганізація юридичної особи, відступлення права вимоги, переведення боргу (глава 47 ЦК України). Аналогічна правова позиція викладена в постановах Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду від 01.01.2020 у справі № 344/14408/15-ц (провадження № 61-1777св20), від 04.03.2020 у справі № 2-1018/11 (провадження № 61-21230св19), від 18.02.2020 у справі № 2-1216/09 (провадження № 61 -17795св 19).

Як вже зазначено, правонаступником комунального підприємства «Запорізький центр диспетчирізації громадського транспорту» є комунальне підприємство «Центр управління інформаційними технологіями».

Отже, до комунального підприємства «Центр управління інформаційними технологіями (код ЄДРПОУ 13620112) як єдиного правонаступника перейшли всі права та обов`язки комунального підприємства «Запорізький центр диспетчирізації громадського транспорту», в тому числі і обов`язки зі сплати заробітної плати працівників.

Відповідно до ч.1 ст. 51 ЦПК України, суд має право за клопотанням позивача до закінчення підготовчого провадження, а у разі розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження - до початку першого судового засідання залучити до участі у ній співвідповідача.

У зв`язку з викладеним, суд вважає за необхідне залучити до участі в справі як процесуального правонаступника КП «Запорізький центр диспетчирізації громадського транспорту» - комунальне підприємство «Центр управління інформаційними технологіями» в якості співвідповідача.

Враховуючи, що рішення у справі може вплинути на його права або обов`язки, суд знаходить клопотання таким що підлягає задоволенню, тому він повинен бути залучений до участі у справі.

Керуючись ч.1 ст.53 ЦПК України, суд, -

У Х В А Л И В :

Заяву задовольнити.

Залучити до участі в справі за позовом ОСОБА_1 до Комунального підприємства «Запорізький центр диспетчеризації громадського транспорту» про розірвання трудового договору, стягнення компенсації за невикористану відпустку, стягнення середнього заробітку за час затримки розрахунку в якості співвідповідача - комунальне підприємство «Центр управління інформаційними технологіями» (ЄДРПОУ 13620112, м. Запоріжжя, пров. Явірний, 8-а).

Ухвала оскарженню не підлягає.

Суддя О.В. Щаслива

СудШевченківський районний суд м. Запоріжжя
Дата ухвалення рішення30.11.2023
Оприлюднено21.12.2023
Номер документу115768908
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із трудових правовідносин, з них про виплату заробітної плати

Судовий реєстр по справі —336/1869/23

Рішення від 20.09.2024

Цивільне

Шевченківський районний суд м. Запоріжжя

Щаслива О. В.

Ухвала від 28.12.2023

Цивільне

Шевченківський районний суд м. Запоріжжя

Щаслива О. В.

Ухвала від 30.11.2023

Цивільне

Шевченківський районний суд м. Запоріжжя

Щаслива О. В.

Ухвала від 25.09.2023

Цивільне

Шевченківський районний суд м. Запоріжжя

Щаслива О. В.

Ухвала від 25.09.2023

Цивільне

Шевченківський районний суд м. Запоріжжя

Щаслива О. В.

Ухвала від 10.03.2023

Цивільне

Шевченківський районний суд м. Запоріжжя

Щаслива О. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні