ДНІПРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД
Провадження № 22-ц/803/9262/23 Справа № 227/1664/23 Суддя у 1-й інстанції - Левченко А.М. Суддя у 2-й інстанції - Тимченко О. О.
УХВАЛА
19 грудня 2023 року м. Кривий Ріг
Дніпровський апеляційний суд у складі колегії суддів судової палати з розгляду цивільних справ :
головуючого судді - Тимченко О.О.,
суддів - Зубакової В.П.,Остапенко В.О.,
за участю: секретаря судового засідання Юрченко Г.О.,
розглянувши у відкритомусудовому засіданнів приміщенніДніпровського апеляційногосуду вм.Кривий РігДніпропетровськоїобласті цивільну справу № 227/1664/23 за позовом ОСОБА_1 до Товариства з обмеженою відповідальністю«Корум Шахтспецбуд», про визнання незаконним наказу про зупинення нарахування середнього заробітку, зобов`язання нарахувати та виплатити середній заробіток,
за апеляційною скаргою ОСОБА_1 , в інтересах якого діє ОСОБА_2 ,
на рішення Добропільського міськрайонного суду Донецької області від 24 серпня 2023 року, повний текст рішення складено 29 серпня 2023 року (суддя Левченко А.М.),
В С Т А Н О В И В:
На розгляді в Дніпровському апеляційному суді перебуває ОСОБА_1 , в інтересах якого діє ОСОБА_2 , на рішення Добропільського міськрайонного суду Донецької області від 24 серпня 2023 року по цивільній справі № 227/1664/23.
Ухвалою Дніпровського апеляційного суду від 30 жовтня 2023 року відкрито апеляційне провадження.
Ухвалою Дніпровського апеляційного суду від 28 листопад 2023 року справу призначено до розгляду в судовому засіданні 19 грудня 2023 року о 12 годині 00 хвилин.
В судовомузасіданні врежимі відеоконференціїпредставник позивача ОСОБА_1 -адвокат ПарульЮ.О.заявила клопотанняпро зверненнядо Верховного Суду про порушення перед Конституційним судом України питання про відповідність Конституція України Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» щодо оптимізації трудових відносин від 01 липня 2023 року 2353-ІХ та зупинення провадження у справі № 227/1664/23.
Відповідно довимог статті 8Констатації України,в Українівизнається ідіє принципверховенства права. КонституціяУкраїни маєнайвищу юридичнусилу.Закони таінші нормативно-правовіакти приймаютьсяна основіКонституції Україниі повиннівідповідати їй. Норми Конституції України є нормами прямої дії. Звернення до суду для захисту конституційних прав і свобод людини і громадянина безпосередньо на підставі Конституції України гарантується.
Суддя здійснює правосуддя на основі Конституції і законів України, керуючись при цьому принципом верховенства права.
Верховенство права один із основних критеріїв конституційності законів.
Відповідно до частини 6 статті 10 ЦПК України, якщо суд доходить висновку, що закон чи інший правовий акт суперечить Конституції України,суд незастосовує такийзакон чиінший правовийакт,а застосовуєнорми КонституціїУкраїнияк норми прямої дії.
Відповідно до частини другої статті Закону України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» (зі змінами, внесеними Законом від 01 липня 2022 року № 2352-IX) на період дії воєнного стану вводяться обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина передбачених статтями 43, 44 Конституції України. Відповідно до правової позиції Конституційного Суду України, викладеної в Рішенні від 26 грудня 2011 року № 20-рп/2011, передбачені законами соціально-економічні права не є абсолютними.
Механізм реалізації цих прав може бути змінений державою, зокрема, через неможливість їх фінансового забезпечення шляхом пропорційного перерозподілу коштів з метою збереження балансу інтересів усього суспільства. Крім того, такі заходи можуть бути обумовлені необхідністю запобігання чи усунення реальних загроз економічній безпеці України, що згідно з частиною першою статті 17 Конституції України є найважливішою функцією держави.
Конституційний Суд України у пункті 2.3. Рішення від 22 травня 2018 року № 5-р/2018 сформулював висновок, відповідно до якого держава, виходячи з існуючих фінансово-економічних можливостей, має право вирішувати соціальні питання на власний розсуд. Тобто у разі значного погіршення фінансово-економічної ситуації, виникнення умов воєнного або надзвичайного стану, необхідності забезпечення національної безпеки України, модернізації системи соціального захисту тощо держава може здійснити відповідний перерозподіл своїх видатків з метою збереження справедливого балансу між інтересами особи та суспільства. Проте держава не може вдаватися до обмежень, що порушують сутність конституційних соціальних прав осіб, яка безпосередньо пов`язана з обов`язком держави за будь-яких обставин забезпечувати достатні умови життя, сумісні з людською гідністю. У пункті 3 вказаного рішення зазначено, що Верховна Рада України, виходячи з існуючих фінансово-економічних можливостей держави та з метою збереження справедливого балансу між інтересами особи та суспільства, має змогу запроваджувати, змінювати, скасовувати або поновлювати такі пільги, оскільки вони не мають фундаментального характеру, а, отже, не можуть розглядатися як конституційні права, свободи та гарантії їх реалізації.
Оскільки, положення частини третьої статті 119 КЗпП України у частині збереження за позивачем середнього заробітку на час перебування на військовій службі поширювалися на нього до 19 липня 2022 року, тобто до дня набрання чинності Законом № 2352-ІХ, відтак відповідач не порушив норми статті 58 Конституції України та ЦК України щодо незворотності дії закону в часі та правомірно припинив нарахування і виплати середнього заробітку позивачу з 19 липня 2022 року.
Зокрема, починаючи з 19 липня 2022 року відповідач позбавлений обов`язку зберігати за позивачем середній заробіток, оскільки відповідні положення частини третьої статті 119 КЗпП України виключені.
При цьому, припинення відповідачем нарахування та виплати середнього заробітку позивачу було спрямовано на приведення трудових правовідносин з позивачем у відповідність до вимог Закону № 2352-ІХ.
Аналогічну позицію містить постанова Верховного Суду від 06 вересня 2023 року у справі № 204/10983/22.
Колегія суддів вважає, що підстави для звернення до Верховного Суду відсутні, то відсутні і підстави для зупинення апеляційного провадження.
Керуючись статтею 368 ЦПК України, апеляційний суд, -
У Х В А Л И В :
В задоволенні клопотання представника позивача ОСОБА_1 , адвоката Паруль Юлія Олегівна, про звернення до Верховного суду про порушення перед Конституційним судом України питання про відповідність Конституції України Закону України « Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» щодо оптимізації трудових відносин від 01.07.2023 року 2353-ІХ та зупинення розгляду апеляційної скарги, відмовити.
Судді:
Суд | Дніпровський апеляційний суд |
Дата ухвалення рішення | 19.12.2023 |
Оприлюднено | 21.12.2023 |
Номер документу | 115769718 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із трудових правовідносин, з них |
Цивільне
Дніпровський апеляційний суд
Тимченко О. О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні