Рішення
від 19.12.2023 по справі 492/987/21
АРЦИЗЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ

справа № 492/987/21

провадження № 2/492/581/23

РІШЕННЯ

Іменем України

19 грудня 2023 року м. Арциз

Арцизький районний суд Одеської області у складі:

головуючої судді Гусєвої Н.Д.,

за участю секретаря судового засідання Рябчук О.А.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в поряду загального позовного провадження цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Фермерського господарства «Деленське», Болградської районної державної адміністрації Одеської області, Арцизької міської ради, за участю третьої особи: Головного управління Держгеокадастру в Одеській області про визнання права на земельну частку (пай) в порядку спадкування, -

встановив:

ОСОБА_1 звернулася досуду зпозовною заявоюдо відповідачів, в якій просить суд визнати за нею в порядку спадкування право на земельну частку (пай) з земель колективної власності колишнього КСП «Деленське» с. Делень Болградського району Одеської області, належну її батькові ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , посилаючись на те, що після смерті батька залишилося спадкове майно у вигляді земельної частки (паю). Після смерті спадкодавця, вона спадщину прийняла фактом спільного проживання з спадкодавцем на час відкриття спадщини. Позивачка зазначає, що ОСОБА_2 був членом колгоспу «50 років Жовтня» та його правонаступника КСП «Деленське», в період членства в КСП він вийшов на пенсію за віком з 01 грудня 1993 року та продовжував працювати до 31 грудня 1995 року. У 1995 році відбулося розпаювання земель КСП «Деленське», на підставі державного акту на право колективної власності на землю серії ОД-02-08 від 01 вересня 1995 року, однак ОСОБА_2 не було внесено до списку осіб, які мають право на земельну частку (пай) у даному КСП. Позивачці стало відомо про видачу державного акту на право колективної власності за землю КСП «Деленське» та про право її батька на земельну часту лише 21 січня 2019 року, тому позивачка звернулася до суду з вказаним позовом.

Представник позивачки про дату, час і місце судового засідання повідомлений належним чином, однак у судове засідання не з`явився, але надав до суду заяву про розгляд справи за його та позивачки відсутності, позовні вимоги підтримав, просив їх задовольнити.

Представник Фермерського господарства «Деленське» про дату, час і місце судового засідання повідомлений належним чином, однак у судове засідання не з`явився, але надав до суду заяву про розгляд справи за його відсутності, заперечував проти задоволення позову.

Представники Болградської районної державної адміністрації Одеської області, Арцизької міської ради про дату, час і місце судового засідання повідомлені належним чином, однак у судове засідання не з`явилися, але надіслали до суду заяви про розгляд справи за їх відсутності, не заперечували проти задоволення позову.

Представник третьої особи Головного управління Держгеокадастру в Одеській області про дату, час і місце судового засідання повідомлена належним чином, однак у судове засідання не з`явилася, але надіслала до суду письмові пояснення, в яких зазначила, що головним критерієм для отримання права на земельну частку (пай) із земель колективної власності є факт членства громадянина у відповідному сільськогосподарському підприємстві, сільськогосподарському кооперативі, сільськогосподарському акціонерному товаристві на момент реєстрації державного акту на права колективної власності на землю. За інформацією сектору № 1 управління у Болградському районі Головного управління Держгеокадастру в Одеській області на території Деленської сільської ради колективному сільськогосподарському підприємству «Деленське» був виданий державний акт на право колективної власності на землю для ведення товарного сільськогосподарського підприємства серії ОД-02-08, реєстраційний № 8, виданий 01 вересня 1995 року на загальну площу 5551,0 га, зареєстрований в Книзі записів державних актів на право колективної власності на землю з додатком до державного акту списки громадян-членів колективного сільськогосподарського підприємства «Деленське». Згідно додатку до вищевказаного державного акту на право колективної власності на землю включені до списку громадян-членів КСП «Деленське», які мають право на одержання частки (паю) переданих у колективну власність КСП «Деленське» 690, пенсіонерів, які мають право на одержання земельної частки (паю) переданих в колективну власність 34, всього 1224 осіб. ОСОБА_2 у вказаному списку не обліковується.

У зв`язку з неявкою в судове засідання всіх учасників справи, від яких надійшли клопотання про розгляд справи за їх відсутності, що відповідає положенням ч. 3 ст. 211 ЦПК України, судом, відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Розглянувши позовну заяву, вивчивши матеріали справи, дослідивши та оцінивши письмові докази в їх сукупності, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Суд вважає, що між сторонами склалися правовідносини, що випливають з питань, пов`язаних з правом особи на спадкування, тому при вирішенні спору між сторонами, слід керуватися положеннями ЦК України.

Судом встановлені такі факти і відповідні їм правовідносини.

ОСОБА_3 народилася ІНФОРМАЦІЯ_2 , її батьком в свідоцтві про народження серії НОМЕР_1 від 22 березня 1977 року зазначений ОСОБА_2 (а.с. 6). Внаслідок реєстрації шлюбу ОСОБА_3 змінила своє дошлюбне прізвище « ОСОБА_4 » на наявне « ОСОБА_5 » (а.с. 6).

ОСОБА_2 , який доводився батьком позивачки, помер ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с. 7), що підтверджується відповідним свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_2 від 15 листопада 1996 року (а.с. 7).

Відповідно до довідок № 85 та № 86 від 22 січня 2019 року, виданих виконавчим комітетом Деленської сільської ради Арцизького району Одеської області, ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 проживав та був зареєстрований по день смерті за адресою: АДРЕСА_1 , до складу його сім`ї входила дочка ОСОБА_1 (а.с. 8, 9).

Як вбачається з довідки ФГ «Деленське» № 347 від 26 грудня 2018 року ОСОБА_2 був членом колгоспу «50 років Жовтня» та його правонаступника КСП «Деленське», з 01 січня 1969 року по 01 квітня 1971 року та з 01 січня 1975 року по 31 грудня 1995 року (а.с. 12). ОСОБА_2 , 1933 року народження вийшов на пенсіє за віком з 01 грудня 1993 року (а.с. 14).

Державний акт на право колективної власності на землю загальною площею 5551,0 га виданий Колективному сільськогосподарському підприємству «Деленське» для ведення товарного сільськогосподарського виробництва 01 вересня 1995 року (а.с. 16-19).

Вартість земельної частки (паю) із земель колишнього КСП «Деленське», розташованої на території Деленської сільської ради Арцизького району Одеської області із урахуванням індексації станом на 01 вересня 2019 року становить 112052,65 грн. (а.с. 22).

З відповідей відділу в Арцизькому районі Головного управління Держгеокадастру в Одеській області вбачається, що відповідно до книг реєстрації сертифікатів на право на земельну частку (пай) площею в умовних кадастрових гектарах, без визначення меж в натурі члена колишнього КСП «Деленське» на території Деленської сільської ради Арцизького району Одеської області та на території Арцизького району Одеської області, сертифікат на право на земельну частку (пай) на ім`я ОСОБА_2 не зареєстрований (а.с. 20, 21).

За інформацією відділу в Арцизькому районі Головного управління Держгеокадастру в Одеській області невід`ємною частиною державного акту на право колективної власності на землю був додаток 1 список громадян-членів колективного сільськогосподарського підприємства, в якому ОСОБА_2 не значиться, тому сертифікат на право на земельну частку (пай) не видавався (а.с. 23).

Сільськогосподарський виробничий кооператив «Деленський» (код ЄДРПОУ 03765989) зареєстрований 06 березня 2000 року, згідно Статуту є юридичною особою (а.с. 25, 26, 27, 28-29).

Сільськогосподарський виробничий кооператив «Деленський» у 2004 році реорганізовано шляхом його приєднання до ФГ «Деленське». Правонаступником прав і обов`язків Сільськогосподарського виробничого кооперативу «Деленський» є ФГ «Деленське» (а.с. 30-31).

Згідно з інформаційними довідками зі Спадкового реєстру № 56630851 від 25 червня 2019 року, № 68010426 від 04 січня 2022 року (спадкові справи та видані на їх підставі свідоцтва про право на спадщину), № 56630859 від 25 червня 2019 року, № 68010432 (заповіти/спадкові договори) від 04 січня 2022 року, листа № 05/01-16 від 04 січня 2022 року, виданих Арцизькою районною державною нотаріальною конторою Одеської області щодо майна, яке залишилося після смерті ОСОБА_2 , спадкова справа не заводилась (а.с. 10, 11, 86, 87, 88).

Також, в судовому засіданні судом було вивчено витребувану за клопотанням позивачки цивільну справу № 492/192/19, з якої вбачається, що ОСОБА_2 не був включений до списку осіб, що мають право на земельний пай та на видачу сертифіката.

Згідно з п. 4 прикінцевих та перехідних положень ЦК України від 16 січня 2003 року, його положення застосовуються до цивільних відносин, що виникли до набрання ним чинності, крім того, згідно з п. 5 прикінцевих та перехідних положень цього ж ЦК, правила книги шостої (Спадкове право) ЦК України застосовуються також до спадщини, яка відкрилася, але не була прийнята ніким із спадкоємців до набрання ним чинності.

Також, згідно з ч. 1 ст. 5 ЦК України, акти цивільного законодавства регулюють відносини, які виникли з дня набрання ними чинності. Таким чином, враховуючи, що ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , а також те, що позивачка прийняла спадщину, суд вважає за необхідне при ухваленні даного рішення керуватися положеннями ЦК України 1963 року.

Відповідно до частини першої статті 16 ЦК України, частини першої статті 4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому законом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.

Згідно з частиною першою, другою статті 2 Закону України від 05 червня 2003 року № 899-IV«Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)» основним документом, що посвідчує право на земельну частку (пай), є сертифікат на право на земельну частку (пай), виданий районною (міською) державною адміністрацією. Документами, що посвідчують право на земельну частку (пай), також є рішення суду про визнання права на земельну частку (пай).

Згідно з Указом Президента України від 08 серпня 1995 року № 720/95 «Про порядок паювання земель, переданих у колективну власність сільськогосподарським підприємствам і організаціям» право на земельну частку (пай) мають члени колективного сільськогосподарського підприємства, в тому числі пенсіонери, які раніше працювали в ньому і залишаються членами зазначеного підприємства, кооперативу, товариства, відповідно до списку, що додається до державного акта на право колективної власності на землю.

Відповідно до роз`яснень, що викладені у пункті 24 постанови Пленуму Верховного Суду України від 16 квітня 2004 року № 7 «Про практику застосування судами земельного законодавства при розгляді цивільних справ» член колективного сільськогосподарського підприємства, включений до списку, що додається до державного акта на право колективної власності на землю, набуває права на земельну частку (пай) з дня видачі цього акта, і в разі його смерті успадкування права на земельний пай здійснюється за нормами ЦК, у тому числі й у випадку, коли з різних причин ця особа не отримала сертифікат на право на земельну частку (пай). Невнесення до зазначеного вище списку особи, яка була членом КСП на час передачі у колективну власність землі, не може позбавити її права на земельну частку.

В пункті 11 постанови Пленуму Верховного Суду України від 30 травня 2008 року № 7 «Про судову практику у справах про спадкування» судам роз`яснено, що при вирішенні спору про спадкування права на земельну частку (пай) основним документом, що посвідчує таке право, є сертифікат про право на земельну частку (пай). Якщо спадкодавець мав право на земельну частку (пай), але за життя не одержав сертифіката на право власності на земельну частку (пай) або помилково не був включений (безпідставно виключений) до списку, доданого до державного акта про колективну власність на землю відповідного сільськогосподарського підприємства, товариства тощо, при вирішенні спору про право спадкування на земельну частку (пай) суд застосовує положення чинного на час існування відповідних правовідносин Земельного кодексу України, Указу Президента України від 08 серпня 1995 року № 720/95 «Про порядок паювання земель, переданих у колективну власність сільськогосподарським підприємствам і організаціям».

Згідно п. 1, п. 2 Указом Президента України від 08 серпня 1995 року № 720/95 «Про порядок паювання земель, переданих у колективну власність сільськогосподарським підприємствам і організаціям» паювання земель радгоспів та інших державних сільськогосподарських підприємств здійснюється після перетворення їх на колективні сільськогосподарські підприємства.

Право на земельну частку (пай) мають члени колективного сільськогосподарського підприємства, сільськогосподарського кооперативу, сільськогосподарського акціонерного товариства, в тому числі пенсіонери, які раніше працювали в ньому і залишаються членами зазначеного підприємства, кооперативу, товариства, відповідно до списку, що додається до державного акта на право колективної власності на землю.

Отже, особа набуває права на земельну частку (пай) в разі, якщо на момент одержання колективним сільськогосподарським підприємством акта на право колективної власності на землю вона працювала в цьому підприємстві, була його членом та включена до списку, що додається до державного акта на право колективної власності на землю.

Вказаний висновок узгоджується із висновками Верховного Суду, висловленими у постановах від 02 березня 2020 року у справі № 573/813/19-ц (провадження № 61-1543св20), від 13 травня 2020 року у справі № 627/66/17 (провадження № 61-42431св18), від 20 травня 2020 року у справі № 384/642/17 (провадження№ 61-37931св18), від 02 вересня2020 року у справі № 530/311/19 (провадження № 61-18113св19), від 22 жовтня 2020 року у справі № 149/2978/18 (провадження № 61-4932св19), від 16 грудня 2020 року у справі № 637/672/19-ц (провадження № 61-553св20), від 23 грудня 2020 року у справі № 609/1117/18 (провадження № 61-5685св19).

Громадянин, якого помилково (безпідставно) не внесено до списку чи виключено з нього - додатка до державного акта на право колективної власності на землю, має до проведення розпаювання і видачі сертифікатів звернутися до загальних зборів членів КСП з питанням щодо внесення його до списку. Якщо землі вже розпайовані, то за згодою всіх власників сертифікатів має бути проведено перепаювання; у разі ж недосягнення згоди спір розглядається в судовому порядку.

У такому випадку особа має звернутися до суду з позовом про визнання її права на земельну частку (пай) в КСП.

У випадку, якщо особа не отримала сертифікат на земельну частку (пай) і не була включена до списку, що додається до державного акта на право колективної власності на землю, не зверталася до загальних зборів членів КСП з питанням щодо внесення його до списку чи до суду з позовом про визнання її права на земельну частку (пай) в КСП, вважається, що за життя така особа не реалізувала свого права на земельну частку.

Відповідно до статті 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.

Суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів) (стаття 89 ЦПК України).

Відповідно до статті 1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).

Згідно зі статтею 1218 ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини.

Судом встановлено, що у ОСОБА_2 не було сертифіката на право на земельну частку (пай) у КСП «Деленське», а доказів належності ОСОБА_2 на час смерті права на земельну частку пай у колективній власності на землю позивачка не надала.

15 травня 1995 року КСП «Деленське» виданий державний акт на право колективної власності на землю, ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , отже, ОСОБА_2 за життя не внесення досписку осіб, що мають право на земельний пай та на видачу сертифіката не оскаржував та, відповідно, питання про виділення йому земельної частки (паю) і видачу правовстановлюючих документів, які підтверджували б наявність у нього права на земельну частку (пай), за його життя не вирішувалося.

Відповідно до ч. 4 ст. 263 ЦПК України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин, суд враховує висновки щодо застосування відповідних норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Верховний Суд у постанові від 26 листопада 2018 року у справі № 392/1660/16-ц зазначає, що судами попередніх інстанцій, вирішуючи спір, встановлено, наявність передумов для набуття спадкодавцем права на земельну ділянку (пай), оскільки раніше вона працювала в КСП і залишилася членом зазначеного підприємства. Водночас, дії підприємства щодо невключення її до списку громадян-членів КСП, які мають право на земельний пай, сама особа за життя не оскаржувала та, відповідно, питання про виділення їй земельної частки (паю) і видачу правовстановлюючих документів, які б підтверджували наявність у неї права власності на земельну частку (пай), за її життя не вирішувалося. За таких обставин, підстави для визнання права власності на земельну частку (пай) у порядку спадкування відсутні, оскільки спадкодавець, такого права за життя не набула.

Аналогічна позиція викладена у постанові Верховного Суду від 17 березня 2020 року у справі № 396/1683/18-ц.

Також, у постанові Верховного Суду від 24 березня 2020 року у справі № 538/302/19-ц, яка розглядалась з подібних правовідносин, Верховний Суд зазначив, що оскільки позивачем не надано належних та допустимих доказів на підтвердження того, що спадкодавець був членом КСП, яке отримало Державний акт на право колективної власності на землю, також не надано доказів того, що спадкодавець звертався до зборів співвласників, до сільської ради або райдержадміністрації з питанням про включення його до списку осіб, що мають право на земельну частку (пай), чи з позовом до суду, висновки судів про відмову у задоволенні позову є правильними, оскільки особа не виявила бажання отримати земельну частку (пай) і використати своє право на включення її до списку членів.

Разом з тим, у зв`язку зі смертю спадкодавця спадщина відкривається на те майно, яке належало останньому на день його смерті на праві приватної власності, або на його частку в спільному майні.

Враховуючи вищевикладене, беручи до уваги, що ОСОБА_2 за життя не оскаржувавневнесення його досписку осіб, що мають право на земельний пай та на видачу сертифіката, та, відповідно, питання про виділення йому земельної частки (паю) і видачу правовстановлюючих документів, які підтверджували б наявність у нього права на земельну частку (пай), за його життя не вирішувалося, тому ОСОБА_2 не набув право на земельну частку (пай) із земель, яка перебуває у колективній власності, тому спадкоємці не можуть успадкувати те, що не належало спадкодавцю на час відкриття спадщини, у зв`язку з чим суд дійшов висновку, що у задоволенні позову ОСОБА_1 про визнання за нею права на земельну частку (пай) в порядку спадкування слід відмовити.

Керуючись ст. ст. 2, 3, 4, 7, 12, 19, 76-83, 95, 211, 223, 258-259, 263-265, 268, 273, 354 ЦПК України, суд, -

ухвалив:

У задоволенні позову ОСОБА_1 доФермерського господарства «Деленське», Болградської районної державної адміністрації Одеської області, Арцизької міської ради, за участю третьої особи: Головного управління Держгеокадастру в Одеській області про визнання права на земельну частку (пай) в порядку спадкування - відмовити.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до Одеського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Учасники справи:

Позивач: ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_2 ).

Представник позивачки: адвокат Старенков Олександр Юхимович (адреса робочого місця: вул.Соборна, буд. № 27, м.Арциз Болградського району Одеської області, 68400).

Відповідач: Фермерське господарство «Деленське» (код ЄДРПОУ: 32888342, місцезнаходження: с.Делень Болградського району Одеської області, вул.Торгова, буд. № 2, поштовий індекс: 68431, Україна).

Представник відповідача: Барон Дмитро Захарович ( АДРЕСА_3 )

Відповідач: Болградська районна державна адміністрація Одеської області (код ЄДРПОУ: 04057103, місцезнаходження: м.Болград Одеської області, просп.Соборний, буд. № 149, поштовий індекс: 68702, Україна).

Представник відповідача: Бамбура Геннадій Васильович (адреса місця роботи: просп.Соборний, буд. № 149, м.Болград Одеської області, поштовий індекс: 68702).

Відповідач - Арцизька міська рада (код ЄДРПОУ: 04057037, місцезнаходження:, м.Арциз Одеської області, вул.Соборна, буд. № 46, поштовий індекс: 68400).

Представник відповідача: Шаталова Олена Миколаївна (адреса місця роботи: вул.Соборна, буд. № 46, м.Арциз Болградського району Одеської області, 68401).

Третя особа - Головне управління Держгеокадастру в Одеській області (код ЄДРПОУ: 39765871, місцезнаходження: м.Одеса, вул.Канатна, буд. № 83, поштовий індекс: 65012, Україна).

Представник третьої особи: Стеценко Надія Олексіївна (адреса місця роботи: м.Одеса, вул.Канатна, буд. № 83, поштовий індекс: 65012, Україна).

Суддя Арцизького районного суду

Одеської області Гусєва Н.Д.

СудАрцизький районний суд Одеської області
Дата ухвалення рішення19.12.2023
Оприлюднено22.12.2023
Номер документу115789731
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із земельних відносин, з них: визнання права власності на земельну ділянку

Судовий реєстр по справі —492/987/21

Постанова від 03.10.2024

Цивільне

Одеський апеляційний суд

Дришлюк А. І.

Постанова від 03.10.2024

Цивільне

Одеський апеляційний суд

Дришлюк А. І.

Ухвала від 05.06.2024

Цивільне

Одеський апеляційний суд

Дришлюк А. І.

Ухвала від 26.02.2024

Цивільне

Одеський апеляційний суд

Дришлюк А. І.

Ухвала від 26.02.2024

Цивільне

Одеський апеляційний суд

Дришлюк А. І.

Рішення від 19.12.2023

Цивільне

Арцизький районний суд Одеської області

Гусєва Н. Д.

Ухвала від 11.04.2023

Цивільне

Арцизький районний суд Одеської області

Гусєва Н. Д.

Ухвала від 08.02.2023

Цивільне

Арцизький районний суд Одеської області

Гусєва Н. Д.

Ухвала від 21.12.2021

Цивільне

Арцизький районний суд Одеської області

Гусєва Н. Д.

Ухвала від 20.12.2021

Цивільне

Арцизький районний суд Одеської області

Гусєва Н. Д.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні