Номер провадження: 22-ц/813/4098/24
Справа № 492/987/21
Головуючий у першій інстанції Гусєва Н. Д.
Доповідач Дришлюк А. І.
ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД
УХВАЛА
про відкриття апеляційного провадження
26.02.2024 року м. Одеса
Одеський апеляційний суд в складі колегії суддів судової палати з розгляду цивільних справ:
головуючого судді: Дришлюка А.І., суддів Драгомерецького М.М., Сегеди С.М.,
вирішуючи питання про відкриття апеляційного провадження за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на рішення Арцизького районного суду Одеської області від 19 грудня 2023 року по цивільній справі за позовом ОСОБА_1 до Фермерського господарства «Деленське», Болградської районної державної адміністрації Одеської області, Арцизької міської ради, за участю третьої особи: Головного управління Держгеокадастру в Одеській області про визнання права на земельну частку (пай) в порядку спадкування,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернулася до суду з позовною заявою до відповідачів, в якій просив суд визнати за нею в порядку спадкування право на земельну частку (пай) з земель колективної власності колишнього КСП «Деленське» с. Делень Болградського району Одеської області, належну її батькові ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , посилаючись на те, що після смерті батька залишилося спадкове майно у вигляді земельної частки (паю). Після смерті спадкодавця, вона спадщину прийняла фактом спільного проживання з спадкодавцем на час відкриття спадщини. Позивачка зазначає, що ОСОБА_2 був членом колгоспу «50 років Жовтня» та його правонаступника КСП «Деленське», в період членства в КСП він вийшов на пенсію за віком з 01 грудня 1993 року та продовжував працювати до 31 грудня 1995 року. У 1995 році відбулося розпаювання земель КСП «Деленське», на підставі державного акту на право колективної власності на землю серії ОД-02-08 від 01 вересня 1995 року, однак ОСОБА_2 не було внесено до списку осіб, які мають право на земельну частку (пай) у даному КСП. Позивачці стало відомо про видачу державного акту на право колективної власності за землю КСП «Деленське» та про право її батька на земельну часту лише 21 січня 2019 року, тому позивачка звернулася до суду з вказаним позовом.
Рішенням Арцизького районного суду Одеської області від 19 грудня 2023 року у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 про визнання права на земельну частку (пай) в порядку спадкування вирішено відмовити.
Не погоджуючись із вказаним рішенням суду першої інстанції, ОСОБА_1 звернулась до суду із апеляційною скаргою, в якій просила оскаржуване рішення скасувати та винести постанову, якою позовні вимоги задовольнити у повному обсязі. В обґрунтування апеляційної скарги зазначача, що при ухваленні оскаржуваного рішення неправильно застосовано норми матеріального права, та висновки, викладенні у вищезазначеному рішенні, не відповідають дійсним обставинам справи. Апелянт вказує, що ОСОБА_2 був членом колективного сільськогосподарського підприємства, в тому числі був пенсіонером, який раніше працював та продовжував працювати в ньому й лишався його членом. НА час отримання КСП «Деленське» державного акту на право колективної власності на землю, тобто станом на 01 вересня 1995 року має право на земельну ділянку (пай). Тобто останнім за життя набув майнове право, що є об`єктом спадкування разом з належним йому на час смерті майном. Отже невнесення ОСОБА_2 до списку, що додається до державного акту на право колективної власності на землю, як особи, яка була членом КСП на час передачі у колективну власність землі не може бути позбавлена права на земельну частку. Таким чином, апелянтка, як спадкоємиця, має право на земельну частку (пай), що належала батькові ОСОБА_2 , як особі, яка була членом КСП на час одержання акту на право колективної власності на землю.
З врахуванням недостатньої кількості суддів в Одеському апеляційному суді (з 2013 року кількість суддів в цивільній палаті зменшилася з 48 до 10, які фактично здійснюють судочинство), щодо яких здійснюється автоматизований розподіл справ (без урахування суддів, які хворіють, перебувають у відрядженні, знаходяться у відпустці), що виключає можливість їх опрацювання в строк, визначений ст. 354 ЦПК України, апеляційні скарги опрацьовуються в порядку надходження.
Відповідно до ч. 1 ст. 354 ЦПК України апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, а на ухвалу суду - протягом п`ятнадцяти днів з дня його (її) проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Згідно матеріалів справи, оскаржуване рішення ухвалено 19 грудня 2023 року, апеляційну скаргу направлено засобами поштового зв`язку безпосередньо до Одеського апеляційного суду 18 січня 2024 року, тобто у межах строку апеляційного оскарження.
Разом з тим, апелянт звільнений від сплати судового збору на підставі п. 9 ч. 1 ст. 5 ЗУ «Про судовий збір», що підтверджується наявною у додатках апеляційної скарги копії довідки до акту огляду МСЄК, з якої вбачається, що апелянтка є інвалідом другої групи.
Таким чином, апеляційна скарга відповідає вимогам ст. 356 ЦПК України, перешкоди для відкриття апеляційного провадження у справі відсутні, тому на підставі ч.1 ст. 359 ЦПК України, апеляційний суд відкриває апеляційне провадження за поданою скаргою.
Відповідно до ст. 360 ЦПК України, учасники справ, мають право подати до суду апеляційної інстанції відзив на апеляційну скаргу в письмовій формі.
Відзив на апеляційну скаргу має містити:
-найменування суду апеляційної інстанції;
-ім`я (найменування), поштову адресу особи, яка подає відзив на апеляційну скаргу, а також номер засобу зв`язку, адресу електронної пошти, за наявності;
-обґрунтування заперечень щодо змісту і вимог апеляційної скарги;
-у разі необхідності - клопотання особи, яка подає відзив на апеляційну скаргу;
-перелік матеріалів, що додаються.
Відсутність відзиву на апеляційну скаргу не перешкоджає перегляду рішення суду першої інстанції. До відзиву додаються докази надсилання (надання) копій відзиву та доданих до нього документів іншим учасникам справи.
На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 185, 352-354, 357, 359, 361 ЦПК України, Одеський апеляційний суд,
УХВАЛИВ:
Відкрити апеляційне провадження за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на рішення Арцизького районного суду Одеської області від 19 грудня 2023 року по цивільній справі за позовом ОСОБА_1 до Фермерського господарства «Деленське», Болградської районної державної адміністрації Одеської області, Арцизької міської ради, за участю третьої особи: Головного управління Держгеокадастру в Одеській області про визнання права на земельну частку (пай) в порядку спадкування.
Копію апеляційної скарги з поданими матеріалами направити особам, які беруть участь у справі та запропонувати надати суду апеляційної інстанції відзив на апеляційну скаргу протягом десяти календарних днів з дня отримання копії ухвали про відкриття провадження у справі.
Учасники можуть отримати інформацію щодо справи в мережі Інтернет за веб-адресою - https://reyestr.court.gov.ua/
В процесі розгляду справ Одеським апеляційним судом застосовуються Правила організації ефективного цивільного судочинства, затверджені рішенням Ради суддів України №14 від 28.02.2020 року, з текстом яких можна ознайомитися за посиланням: https://oda.court.gov.ua/sud4813/inshe/3/1163581/
Ухвала суду апеляційної інстанції набирає законної сили з моменту її підписання і оскарженню у касаційному порядку не підлягає.
Судді Одеського апеляційного суду А.І. Дришлюк
М.М. Драгомерецький
С.М. Сегеда
Суд | Одеський апеляційний суд |
Дата ухвалення рішення | 26.02.2024 |
Оприлюднено | 01.03.2024 |
Номер документу | 117305964 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із земельних відносин, з них: визнання права власності на земельну ділянку |
Цивільне
Одеський апеляційний суд
Дришлюк А. І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні