Номер провадження: 22-ц/813/4098/24
Справа № 492/987/21
Головуючий у першій інстанції Гусєва Н. Д.
Доповідач Дришлюк А. І.
ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
03.10.2024 року м. Одеса
Одеський апеляційний суд в складі колегії суддів судової палати з розгляду цивільних справ:
головуючого судді Дришлюка А.І., суддів Громіка Р.Д., Драгомерецького М.М.,
при секретарі судового засідання Нечитайло А.Ю.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Одеса справу за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на рішення Арцизького районного суду Одеської області від 19 грудня 2023 року по цивільній справі за позовом ОСОБА_1 до Фермерського господарства «Деленське», Болградської районної державної адміністрації Одеської області, Арцизької міської ради, за участю третьої особи: Головного управління Держгеокадастру в Одеській області про визнання права на земельну частку (пай) в порядку спадкування,
ВСТАНОВИВ:
09.09.2021 року ОСОБА_1 звернулася до Арцизького районного суду Одеської області із позовом, в якому просила суд визнати за нею в порядку спадкування право на земельну частку (пай) з земель колективної власності колишнього КСП «Деленське» с. Делень Болградського району Одеської області, належну її батькові ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , посилаючись на те, що після смерті батька залишилося спадкове майно у вигляді земельної частки (паю). Після смерті спадкодавця, вона спадщину прийняла фактом спільного проживання з спадкодавцем на час відкриття спадщини. Позивачка зазначає, що ОСОБА_2 був членом колгоспу «50 років Жовтня» та його правонаступника КСП «Деленське», в період членства в КСП він вийшов на пенсію за віком з 01 грудня 1993 року та продовжував працювати до 31 грудня 1995 року. У 1995 році відбулося розпаювання земель КСП «Деленське», на підставі державного акту на право колективної власності на землю серії ОД-02-08 від 01 вересня 1995 року, однак ОСОБА_2 не було внесено до списку осіб, які мають право на земельну частку (пай) у даному КСП. Позивачці стало відомо про видачу державного акту на право колективної власності за землю КСП «Деленське» та про право її батька на земельну часту лише 21 січня 2019 року, тому позивачка звернулася до суду з вказаним позовом (т. 1, а.с. 1-36).
Рішенням Арцизького районного суду Одеської області від 19 грудня 2023 року у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 про визнання права на земельну частку (пай) в порядку спадкування вирішено відмовити (т. 1, а.с. 201-204).
23.01.2024 року ОСОБА_1 звернулася до суду із апеляційною скаргою на рішення суду першої інстанції, в якій просила оскаржуване рішення скасувати та ухвалити нове про задоволення позовних вимог в повному обсязі. В обґрунтування апеляційної скарги зазначала, що при ухваленні оскаржуваного рішення неправильно застосовано норми матеріального права, та висновки, викладенні у вищезазначеному рішенні, не відповідають дійсним обставинам справи. Апелянт вказує, що ОСОБА_2 був членом колективного сільськогосподарського підприємства, в тому числі був пенсіонером, який раніше працював та продовжував працювати в ньому й лишався його членом. На час отримання КСП «Деленське» державного акту на право колективної власності на землю, тобто станом на 01 вересня 1995 року має право на земельну ділянку (пай). Тобто останнім за життя набув майнове право, що є об`єктом спадкування разом з належним йому на час смерті майном. Отже невнесення ОСОБА_2 до списку, що додається до державного акту на право колективної власності на землю, як особи, яка була членом КСП на час передачі у колективну власність землі не може бути позбавлена права на земельну частку. Таким чином, апелянтка, як спадкоємиця, має право на земельну частку (пай), що належала батькові ОСОБА_2 , як особі, яка була членом КСП на час одержання акту на право колективної власності на землю (т. 2, а.с. 1-6).
Ухвалами Одеського апеляційного суду від 26.02.2024 року було відкрито апеляційне провадження (т. 2, а.с. 12-14) та справу призначено до розгляду (т. 2, а.с. 15).
Сторони своїм правом закріпленим положеннями ст. 360 ЦПК України не скористалися, відзив на адресу суду не надходив.
З врахуванням недостатньої кількості суддів в Одеському апеляційному суді (з 2013 року кількість суддів в цивільній палаті зменшилася з 48 до 10, які фактично здійснюють судочинство), щодо яких здійснюється автоматизований розподіл справ (без урахування суддів, які хворіють, перебувають у відрядженні, знаходяться у відпустці, тимчасово відряджені до Одеського апеляційного суду), що створює надмірне навантаження та виключає можливість розгляду справи в строки, передбачені національним законодавством, судом апеляційної інстанції було здійснено розгляд справи з врахуванням поточного навантаження, яке обумовило затягування розгляду справи по незалежним від суду причинам.
В судовому засіданні в режимі відеоконференція був присутнім представник апелянта адвокат Пеліван Євген Костянтинович, апеляційну скаргу підтримав в повному обсязі. Від представника Арцизької міської ради на адресу суд надійшла заява про розгляд справи за його відсутності, зазначаючи, що проти задоволення апеляційної скарги не заперечують, просять її задовольнити в повному обсязі (т. 2, а.с. 44).
Інші учасники провадження. Повідомлені щодо дати та місця проведення судового розгляду, до судового засідання не з`явилися, причини неявки суду не повідомлено.
Відповідно до ч. 2 ст. 372 ЦПК України, неявка сторін або інших учасників справи, належним чином повідомлених про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає розгляду справи.
Дослідивши наявні матеріали справи, апеляційним судом встановлено наступні обставини справи.
Приймаючи оскаржуване рішення щодо відмови у задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції виходив із того, що у ОСОБА_2 не було сертифіката на право на земельну частку (пай) у КСП «Деленське», а доказів належності ОСОБА_2 на час смерті права на земельну частку пай у колективній власності на землю позивачка не надала. Також судом звернено увагу на те, що 15.05.1995 року КСП «Деленське» виданий державний акт на право колективної власності на землю, ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , отже, ОСОБА_2 за життя не внесення до списку осіб, що мають право на земельний пай та на видачу сертифіката не оскаржував та, відповідно, питання про виділення йому земельної частки (паю) і видачу правовстановлюючих документів, які підтверджували б наявність у нього права на земельну частку (пай), за його життя не вирішувалося. Враховуючи вищевикладене, ОСОБА_2 не набув право на земельну частку (пай) із земель, яка перебуває у колективній власності, тому спадкоємці не можуть успадкувати те, що не належало спадкодавцю на час відкриття спадщини.
Апеляційний суд не погоджується з висновками суду першої інстанції та, задовольняючи апеляційну скаргу, вважає за необхідне зазначити наступне.
За положеннями ч. 1 ст. 367 ЦПК України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними в ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.
Матеріалами справи встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_2 помер ОСОБА_2 , що підтверджується копією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 (т. 1, а.с. 7).
Згідно свідоцтва про народження серії НОМЕР_2 від 22.03.1977 року, позивач - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , є дочкою померлого ОСОБА_2 (т.1,а.с.6). Внаслідок реєстрації шлюбу ОСОБА_3 змінила своє дошлюбне прізвище « ОСОБА_4 » на наявне « ОСОБА_5 » (т. 1, а.с. 6).
Померлий ОСОБА_2 проживав та був зареєстрований по день смерті за адресою: АДРЕСА_1 , до складу його сім`ї входила дочка ОСОБА_1 . Наведені відомості вбачаються з долучених до матеріалів справи довідок № 85 та № 86 від 22.01.2019 року, виданих виконавчим комітетом Деленської сільської ради Арцизького району Одеської області (т. 1, а.с. 8, 9).
За положеннями ст. 549 ЦК (в діючій редакції на момент відкриття спадщини), визнається, що спадкоємець прийняв спадщину, якщо він фактично вступив в управління або володіння спадковим майном;
Відповідно, зважаючи, що на момент смерті ОСОБА_2 з ним проживала його донька, яка є позивачем по справі, що підтверджується вищенаведеними довідками, та фактично вступила в управління і володіння майном після смерті свого батька, продовжуючи проживати за вказаним місцем реєстрації, що в свою чергу свідчить про прийняття останньою спадщини після смерті ОСОБА_2 . При цьому, згідно відомостей зі спадкового реєстру, спадкова справа після смерті ОСОБА_2 не заводилася. Відповідні інформаційні довідки № 56630851 від 25.06.2019 року, № 68010426 від 04.01.2022 року щодо спадкових справ та виданих на їх підставі свідоцтв про право на спадщину, в тому числі щодо заповітів/спадкових договорів наявні в матеріалах справи (а.с. 10, 11, 86, 87, 88).
Разом з тим, як вбачається з довідки фермерського господарства «Деленське» № 347 від 26.12.2018 року померлий ОСОБА_2 був членом колгоспу «50 років Жовтня» та його правонаступника КСП «Деленське», з 01 січня 1969 року по 01 квітня 1971 року та з 01 січня 1975 року по 31 грудня 1995 року (т. 1, а.с. 12). Факт членства померлого ОСОБА_2 у колгоспі «50 років Жовтня», правонаступником якого є КСП «Деленське», в свою чергу підтверджується наявними матеріалами справи та не спростовується учасниками провадження.
01.09.1995року у відділі Арцизькому районі Головного управління Держгеокадастру Одеської області Книг реєстрації державних актів був зареєстрований державний акт на право користування колективної власності на землю КСП«Деленське» дляведення товарногосільськогосподарського виробництвана територіїДеленської сільськоїради Арцизькогорайону Одеськоїобласті загальноюплощею 5551,0га серіїОД-02-08від 01.09.1995року (т. 1, а.с. 16-19).
Сільськогосподарський виробничий кооператив «Деленський» (код ЄДРПОУ 03765989) зареєстрований 06 березня 2000 року, згідно Статуту є юридичною особою (а.с.25,26,27,28-29). Сільськогосподарський виробничий кооператив «Деленський» у 2004 році реорганізовано шляхом його приєднання до ФГ «Деленське». Правонаступником прав і обов`язків Сільськогосподарського виробничого кооперативу «Деленський» є ФГ «Деленське» (а.с. 30-31).
Згідно положень ч. 1 та 2 ст. 2 ЗУ «Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)» від 05 червня 2003 року № 899-IV основним документом, що посвідчує право на земельну частку (пай), є сертифікат на право на земельну частку (пай), виданий районною (міською) державною адміністрацією. Документами, що посвідчують право на земельну частку (пай), також є рішення суду про визнання права на земельну частку (пай).
За п. 2 Указу Президента України від 08.08.1995 року № 720/95 «Про порядок паювання земель, переданих у колективну власність сільськогосподарським підприємствам і організаціям» право наземельну частку(пай)мають члениколективного сільськогосподарськогопідприємства,в томучислі пенсіонери,які ранішепрацювали вньому ізалишаються членамизазначеного підприємства,кооперативу,товариства, відповідно до списку, що додається до державного акта на право колективної власності на землю.
Матеріалами справи в свою чергу встановлено, що померлий ОСОБА_2 на період реєстрації державного акту на право користування колективної власності на землю КСП «Деленське» для ведення товарного сільськогосподарського виробництва на території Деленської сільської ради Арцизького району Одеської області, працював в даному підприємстві та був його членом, що відповідно вбачається з наявних в матеріалах справи довідок фермерського господарства «Деленське» № 347 від 26.12.2018 року. Наведені обставини в свою чергу також не спростовуються в тому числі й відповідачем по справі. Відповідно, останній в свою чергу був наділений правом на земельну частку (пай) в даному колективному сільськогосподарському товаристві.
Головним критерієм для одержання права на земельну частку (пай) є факт членства громадянина в колективному сільськогосподарському підприємстві на момент реєстрації Державного акту на право колективної власності на землю (аналогічний висновок викладений в постанові Верховного Суду від 10.01.2019 року по справі № 696/1268/16).
Разом з тим, за інформацією відділу в Арцизькому районі Головного управління Держгеокадастру в Одеській області невід`ємною частиною державного акту на право колективної власності на землю був додаток 1 список громадян-членів колективного сільськогосподарського підприємства, в якому ОСОБА_2 не значиться, тому сертифікат на право на земельну частку (пай) не видавався (а.с. 23).
Згідно відповідей відділу в Арцизькому районі Головного управління Держгеокадастру в Одеській області вбачається, що відповідно до книг реєстрації сертифікатів на право на земельну частку (пай) площею в умовних кадастрових гектарах, без визначення меж в натурі члена колишнього КСП «Деленське» на території Деленської сільської ради Арцизького району Одеської області та на території Арцизького району Одеської області, сертифікат на право на земельну частку (пай) на ім`я ОСОБА_2 не зареєстрований (т. 1, а.с. 20, 21).
За змістом статей 22, 23 ЗК України (в редакції 1990 року) особа набуває право на земельний пай за наявності трьох умов: перебування в членах КСП на час паювання; включення до списку осіб, доданого до державного акту на право колективної власності на землю; одержання КСП цього акту.
Член колективного сільськогосподарського підприємства, включений до списку, що додається до державного акту на право колективної власності на землю, набуває права на земельну частку (пай) з дня видачі цього акту, і вразі йогосмерті успадкуванняправа наземельний пайздійснюється занормами ЦК,у томучислі йу випадку,коли зрізних причинця особане отрималасертифікат направо наземельну частку(пай). При цьому невнесення до зазначеного вище списку особи, яка була членом КСП на час передачі у колективну власність землі, не може позбавити її права на земельну частку (аналогічна позиція міститься в постанова ВС від 17.03.2020року по справі № 396/1683/18).
При вирішенні спору про спадкування права на земельну частку (пай) основним документом, що посвідчує таке право, є сертифікат про право на земельну частку (пай). Якщо спадкодавець мав право на земельну частку (пай), але за життя не одержав сертифіката на право власності на земельну частку (пай) або помилково не був включений (безпідставно виключений) до списку, доданого до державного акту про колективну власність на землю відповідного сільськогосподарського підприємства, товариства тощо, при вирішенні спору про право спадкування на земельну частку (пай) суд застосовує положення чинного на час існування відповідних правовідносин Земельного кодексу України, Указу Президента України від 08 серпня 1995 року № 720/95 «Про порядок паювання земель, переданих у колективну власність сільськогосподарським підприємствам і організаціям».
Право на земельну частку (пай) мають члени колективного сільськогосподарського підприємства, сільськогосподарського кооперативу, сільськогосподарського акціонерного товариства, в тому числі пенсіонери, які раніше працювали в ньому і залишаються членами зазначеного підприємства, кооперативу, товариства, відповідно до списку, що додається до державного акту на право колективної власності на землю.
Громадянин, якого помилково (безпідставно) не внесено до списку чи виключено з нього - додатку до державного акту на право колективної власності на землю, має до проведення розпаювання і видачі сертифікатів звернутися до загальних зборів членів КСП з питанням щодо внесення його до списку. Якщо землі вже розпайовані, то за згодою всіх власників сертифікатів має бути проведено перепаювання; у разі ж недосягнення згоди спір розглядається в судовому порядку. У такому випадку особа має звернутися до суду з позовом про визнання її права на земельну частку (пай) в КСП.
Матеріалами справи також встановлено, що видача сертифікатів на право на земельну частку (пай) у КСП «Деленське» здійснювалося на підставі розпорядження Арцизької районної державної адміністрації № 72 від 17.02.1997 року в проміжок часу з27.03.1997року по28.12.2000року (відповідь Арцизького сектору архівного відділу Болградської РДА № П-243 від 30.08.2024 року) (т. 2, а.с. 67-68).
Натомість, ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , тобто ще до початку видачі сертифікатів, в тому числі й до початку видачі даного розпорядження Арцизької районної державної адміністрації № 72 від 17.02.1997 року щодо видачі сертифікатів, у зв`язку із чим позивач ОСОБА_1 , яка є єдиним спадкоємцем всіх прав та обов`язків після смерті ОСОБА_2 , який в свою чергу на момент реєстрації 01.09.1995 року державного акту на право користування колективної власності на землю КСП «Деленське» був членом колгоспу «50 років Жовтня», правонаступником якого є КСП «Деленське», та відповідно мав право на земельну частку (пай) у даному підприємстві, звернулася до суд із відповідним позовом про визнання права на земельну частку (пай) в порядку спадкування. Таким чином, зважаючи на наведені встановлені апеляційним судом обставини справи, судом першої інстанції передчасно, без повного та всебічного встановлення всіх обставин справи, було відмовлено ОСОБА_1 у задоволенні позовних вимог.
Враховуючи вищенаведене в своїй сукупності, оскільки наведені апелянтом доводи знайшли своє підтвердження в матеріалах справи, апеляційний суд у відповідності до положень ст. 376 ЦПК України, приходить до висновку про наявність підстав для задоволення апеляційної скарги та скасування рішення Арцизького районного суду Одеської області від 19 грудня 2023 року та прийняття нового рішення по суті заявлених позовних вимог.
На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 367, 368, 374, 376, 381, 382, 383, 384 ЦПК України, Одеський апеляційний суд,
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 задовольнити.
Рішення Арцизького районного суду Одеської області від 19 грудня 2023 року скасувати та ухвалити нове.
Позов ОСОБА_1 до Фермерського господарства «Деленське», Болградської районної державної адміністрації Одеської області, Арцизької міської ради, за участю третьої особи: Головного управління Держгеокадастру в Одеській області задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП НОМЕР_3 ) в порядку спадкування право на земельну частку (пай) з земель колективної власності колишнього КСП «Деленське» с. Делень Болградського району Одеської області, належну її батькові ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Постанова Одеського апеляційного суду набирає законної сили з дня її прийняття та може бути оскаржена шляхом подачі касаційної скарги до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Судді Одеського апеляційного суду А.І. Дришлюк
М.М. Драгомерецький
Р.Д. Громік
Повний текст постанови складений 22 жовтня 2024 року.
Суддя Одеського апеляційного суду А.І. Дришлюк.
Суд | Одеський апеляційний суд |
Дата ухвалення рішення | 03.10.2024 |
Оприлюднено | 25.10.2024 |
Номер документу | 122511341 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із земельних відносин, з них: визнання права власності на земельну ділянку |
Цивільне
Одеський апеляційний суд
Дришлюк А. І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні