ПІВНІЧНИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
вул. Шолуденка, буд. 1, літера А, м. Київ, 04116 (044) 230-06-58 inbox@anec.court.gov.ua
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"13" грудня 2023 р. Справа№ 910/1568/23
Північний апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого: Ходаківської І.П.
суддів: Владимиренко С.В.
Демидової А.М.
за участю секретаря судового засідання: Зозулі Н.М.
за участю представників:
від позивача: Липовенко Т.В.
від відповідача: Обжелян О.М.
від третьої особи-1: Шаповалов В.М.
від третьої особи-2: не з`явився
від третьої особи-3: не з`явився
від третьої особи-4: Купріянчук А.П.
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу
ОСОБА_1
на рішення господарського суду міста Києва від 27.06.2023 (повне рішення складено та підписано 06.07.2023)
у справі № 910/1568/23 (суддя Борисенко І.І.)
за позовом ОСОБА_1
до Публічного акціонерного товариства "Національний депозитарій України"
треті особи:
1. Товариство з обмеженою відповідальністю "Фрідом Фінанс Україна";
2. Товариство з обмеженою відповідальністю "Домінанта Трейд";
3. Приватне акціонерне товариство "Регіональна телемовна компанія "Тоніс-Центр";
4. Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку
про зобов`язання вчинити дії
В С Т А Н О В И В :
Короткий зміст позовних вимог
В січні 2023 року через систему "Електронний суд" ОСОБА_1 (далі - позивач; ОСОБА_1 ) звернувся до господарського суду міста Києва з позовом до Публічного акціонерного товариства "Національний депозитарій України" (далі - відповідач; ПАТ "Національний депозитарій України"), в якому просить:
зобов`язати ПАТ "Національний депозитарій України" внести зміни до системи депозитарного обліку шляхом здійснення безумовної депозитарної операції - переказу цінних паперів в кількості 208 (двісті вісім) штук простих іменних акцій, емітента Приватного акціонерного товариства "Регіональна телемовна компанія "Тоніс-Центр", номінальною вартістю 1 710,00 грн за одну акцію, загальною номінальною вартістю 355 680,00 грн (форма існування акцій - електронна; міжнародний ідентифікаційний номер цінних паперів (код ISIN) НОМЕР_1 ), що становить 52 % статутного капіталу емітента, та належать на праві власності позивачу, з рахунку в цінних паперах (№ НОМЕР_2 , належного позивачу), відкритого в депозитарній установі - Товаристві з обмеженою відповідальністю "Фрідом Фінанс Україна" на рахунок в цінних паперах (№404913- UA10000720, належний позивачу), відкритий в депозитарній установі - Товаристві з обмеженою відповідальністю "Домінанта Трейд".
Позов обґрунтовано тим, що позивач є власником простих іменних акцій емітента - ПрАТ "Регіональна телемовна компанія "Тоніс-Центр" у бездокументарній формі у кількості 208 штук, номінальною вартістю 1 710,00 грн за акцію, що становить 52 % статутного капіталу ПрАТ "Регіональна телемовна компанія "Тоніс-Центр". Вказані акції обліковуються у депозитарній установі - ТОВ "Фрідом Фінанс Україна". Проте, у зв`язку з прийняттям Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку рішення № 1332 від 09.11.2022 "Щодо зупинення дії ліцензії ТОВ "Фрідом Фінанс Україна" на провадження депозитарної діяльності, останнім не було виконане розпорядження позивача про перерахування належних йому акцій на рахунок в цінних паперах іншій депозитарній установі - ТОВ "Домінанта Трейд". Внаслідок таких обставин корпоративні права позивача, як учасника ПрАТ "Регіональна телемовна компанія "Тоніс-Центр" були порушені. Оскільки ТОВ "Фрідом Фінанс Україна" не може здійснювати будь-які облікові операції з рахунком позивача у цінних паперах, на якому містяться акції ПрАТ "Регіональна телемовна компанія "Тоніс-Центр", то саме відповідач, як Центральний депозитарій, зобов`язаний вчинити дії з переказу цінних паперів на рахунок визначеної позивачем депозитарної установи.
Ухвалою господарського суду міста Києва від 21.02.2023 відкрито провадження у справі № 910/1568/23, її розгляд постановлено здійснювати у порядку загального позовного провадження, залучено Товариство з обмеженою відповідальністю "Фрідом Фінанс Україна", Товариство з обмеженою відповідальністю "Домінанта Трейд", Приватне акціонерне товариство "Регіональна телемовна компанія "Тоніс-Центр", Національну комісію з цінних паперів та фондового ринку , до участі у справі третіми особами без самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача.
Короткий зміст рішення суду першої інстанції
Рішенням господарського суду міста Києва від 27.06.2023 у справі № 910/1568/23 в задоволенні позову відмовлено повністю.
Рішення мотивовано тим, що відповідач не є депозитарною установою, що обслуговує рахунок позивача, а переказ цінних паперів Центральний депозитарій може здійснювати лише на рахунках власних клієнтів, то у ПАТ "Національний депозитарій України" немає підстав для внесення змін до системи депозитарного обліку шляхом здійснення безумовної депозитарної операції - переказу цінних паперів в кількості 208 штук, емітента ПрАТ "РТК "Тоніс-Центр", номінальною вартістю 1 710,00 грн за одну акцію, що належать на праві власності позивачу з рахунку, відкритому в депозитарній установі - ТОВ "Фрідом Фінанс Україна", на рахунок в цінних паперах в депозитарній установі - ТОВ "Домінанта Трейд".
Короткий зміст апеляційної скарги і заперечень на неї
В апеляційній скарзі позивач просить суд скасувати рішення господарського суду міста Києва від 27.06.2023 у справі № 910/1568/23 та ухвалити нове рішення, яким задовольнити позов повністю.
Апеляційна скарга обґрунтована посиланням на: неврахування судом висновків Верховного Суду в аналогічній справі № 910/1744/19; недоведеність відповідачем та третіми особами існування непереборних перешкод для виконання рішення щодо здійснення безумовної облікової операції, яка є предметом позову; недоведеність існування інших способів здійснення переказу акцій, належних позивачу на рахунок іншої депозитарної установи; ефективність обраного позивачем способу захисту порушеного права.
У відзиві на апеляційну скаргу відповідач просить відмовити в її задоволенні, посилаючись на те, що неможливість виконання відповідачем операції, про яку просить здійснити позивач, в силу чинних норм законодавства та порядку проведення депозитарних операцій в системі депозитарного обліку.
У відзиві на апеляційну скаргу НКЦПФР (третя особа-4) просить відмовити в її задоволенні, посилаючись на те, що: у позивача є можливість брати участь у загальних зборах акціонерів товариства, голосувати та приймати рішення з питань порядку денного на цих зборах; приймаючи рішення № 1332 від 09.11.2022 НКЦПФР діяла на виконання рішення РНБО України від 19.10.2022; для вирішення складної ситуації щодо клієнтів ТОВ "Фрідом Фінанс України" та їх заблокованих коштів, НКЦПФР було розроблено відповідний законопроєкт та направлено його на розгляд до Верховної Ради України.
Позивач подав заперечення на відзив на апеляційну скаргу (НКЦПФР), які залучено до справи і враховано судом.
Процедура апеляційного провадження
Ухвалою Північного апеляційного господарського суду від 02.10.2023 (судді Ходаківська І.П. - головуюча, Владимиренко С.В., Демидова А.М.) відкрито апеляційне провадження за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на рішення господарського суду міста Києва від 27.06.2023 у справі № 910/1568/23 та призначено її до розгляду на 22.11.2023.
Ухвалою Північного апеляційного господарського суду від 22.11.2023 (судді Ходаківська І.П. - головуюча, Владимиренко С.В., Демидова А.М.) у розгляді справи оголошено перерву до 13.12.2023 та продовжено строк її розгляду.
У судовому засіданні 13.12.2023 взяв участь представник скаржника, який підтримав апеляційну скаргу і просив її задовольнити, скасувати оскаржуване рішення суду першої інстанції та ухвалити нове, яким позов задовольнити повністю.
У судовому засіданні 13.12.2023 також взяли участь представники відповідача та третіх осіб-1,-4 (ТОВ "Фрідом Фінанс Україна", НКЦПФР), які заперечили проти задоволення апеляційної скарги і просили залишити оскаржуване рішення місцевого суду без змін.
Обставини справи, встановлені судом першої та перевірені судом апеляційної інстанції, визначення відповідно до них правовідносин
ОСОБА_1 є акцiонером ПрАТ "Регіональна телемовна компанія "Тоніс-Центр" (емітент), i йому належать акцii емітента в кiлькостi 208 штук простих iменних акцiй у бездокументарнiй формi, номiнальною вартiстю 1 710,00 грн, загальною номiнальною вартiстю 355 680,00 грн, (мiжнародний iдентифiкацiйний номер цiнних паперiв (код ISIN) UA4000114276, що становить 52 % статутного капіталу ПрАТ "Регіональна телемовна компанія "Тоніс-Центр", та що підтверджується випискою депозитарної установи ТОВ "Фрідом Фінанс Україна" про стан рахунку № НОМЕР_2 в цінних паперах станом на 21.11.2022.
Як вказує позивач, у процесі пiдготовки до рiчних загальних зборiв емітента, йому стало відомо, про те, що 09.11.2022 НКЦПФР було прийнято рішення про зупинення ліцензій ТОВ "Фрідом Фінанс Україна" на провадження професійної діяльності на ринках капіталу, зокрема, ліцензію на депозитарну діяльність депозитарної установи (серія АЕ №263301 від 10.09.2023). Підставою для зупинення НКЦПФР вказаної ліцензії став підпункт 6 пункту 1313 додатка 2 до Рішення Ради національної безпеки і оборони України від 19 жовтня 2022 року «Про застосування та внесення змін до персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій)», введених в дію Указом Президента України від 19 жовтня 2022 року №726/2022. Дане рішення Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку станом на дату прийняття рішення є чинним.
З метою реалізації своїх корпоративних прав у ПрАТ "Регіональна телемовна компанія "Тоніс-Центр" (прийняття участі у загальних зборах акціонерів товариства) позивачем було вжито заходів для перерахування належних йому акцій ПрАТ "Регіональна телемовна компанія "Тоніс-Центр" з рахунку, відкритого у ТОВ "Фрідом Фінанс Україна", на рахунок № НОМЕР_3 , відкритий позивачем в іншій депозитарній установі - ТОВ "Домінанта Трейд". Зокрема, 07.12.2022 ОСОБА_1 видав ТОВ "Фрідом Фінанс Україна" розпорядження № 1 на виконання відповідної облікової операції.
У відповідь на вказане розпорядження, ТОВ "Фрідом Фінанс Україна" листом №2639 від 07.12.2022 повідомило позивача, що з огляду на зупинення рішенням Нацкомісії з цінних паперів № 1332 від 09.11.2022 дії ліцензії ТОВ "Фрідом Фінанс Україна" на провадження професійної діяльності на ринках капіталу - депозитарної діяльності депозитарної установи, то депозитарій не має можливості здійснити перерахування усіх належних позивачу акцій на рахунок в цінних паперах, відкритий у іншій депозитарній установі. У цьому ж листі зазначив, що після відміни санкційних обмежень та відновлення дії ліцензії ТОВ "Фрідом Фінанс Україна" зможе виконати надане позивачем розпорядження.
Також 07.12.2022 емітент - ПрАТ "Регіональна телемовна компанія "Тоніс-Центр" оприлюднив на сайті smida.gov.ua інформацію про скликання та дистанційне проведення 23.12.2022 позачергових загальних зборів акціонерів товариства. Відповідно до вказаної інформації, ОСОБА_1 був відсутній на загальних зборах 23.12.2022, оскільки, як вказує позивач, ТОВ "Фрідом Фінанс Україна" не надало інформацію ПрАТ "Регіональна телемовна компанія "Тоніс-Центр" про акціонера - ОСОБА_1 , тому кворум для проведення цих зборів був відсутній і загальні збори не відбулись.
Звертаючись з вказаним позовом, позивач зазначає, що у зв`язку з прийняттям Нацкомісією з цінних паперів рішення № 1332 від 09.11.2022 "Щодо зупинення дії ліцензії ТОВ "Фрідом Фінанс Україна", зокрема, на провадження депозитарної діяльності, останнім не було виконане розпорядження позивача про перерахування належних йому акцій на рахунок в цінних паперах іншій депозитарній установі - ТОВ "Домінанта Трейд", а тому корпоративні права позивача, як учасника ПрАТ "Регіональна телемовна компанія "Тоніс-Центр" були порушені.
Отже, як вважає позивач, відповідач, як Центральний депозитарій, зобов`язаний внести зміни до системи депозитарного обліку шляхом здійснення безумовної депозитарної операції - перерахування акцій емітента ПрАТ "Регіональна телемовна компанія "Тоніс-Центр" кількістю 208 штук, номінальною вартістю 1 710,00 грн, власником яких є позивач, з рахунку ТОВ "Фрідом Фінанс Україна" на рахунок ТОВ "Домінанта Трейд".
Мотиви та джерела права, з яких виходить суд апеляційної інстанції при прийнятті постанови та оцінка аргументів учасників справи.
Так, частиною 1 статті 4 Закону України "Про депозитарну систему України" передбачено, що система депозитарного обліку цінних паперів (далі - система депозитарного обліку) - це сукупність інформації, записів про емісійні цінні папери (вид із зазначенням типу, номінальна вартість і кількість, реєстр кодів цінних паперів (міжнародних ідентифікаційних номерів цінних паперів), обмеження обігу тощо) на рахунках у цінних паперах власників таких рахунків; інформації про емітентів; про власників цінних паперів, які мають права за цінними паперами та права на цінні папери; про обмеження прав на цінні папери та прав за цінними паперами; про осіб, уповноважених власниками цінних паперів (управителів, заставодержателів, інших осіб, наділених відповідними правами щодо цінних паперів); про номінальних утримувачів; інші дані, що дають змогу ідентифікувати емісійні цінні папери і зазначених осіб; інша передбачена законодавством інформація.
Відповідно до частини 1 статті 6 Закону України "Про депозитарну систему України" депозитарний облік цінних паперів - це облік цінних паперів, прав на цінні папери та їх обмежень на рахунках у цінних паперах (далі - депозитарний облік). Депозитарний облік у системі депозитарного обліку цінних паперів ведеться у кількісному виразі.
При цьому облік прав на цінні папери конкретного власника ведеться виключно депозитарними установами (крім обліку прав на цінні папери, які обліковуються на рахунку номінального утримувача), Національним банком України у визначених цим Законом випадках і депозитаріями-кореспондентами, номінальними утримувачами чи їх клієнтами, а облік цінних паперів і прав за цінними паперами - виключно Центральним депозитарієм або Національним банком України.
Також положеннями частини 1 статті 9 Закону України "Про депозитарну систему України" передбачено, що Центральний депозитарій забезпечує формування та функціонування системи депозитарного обліку цінних паперів. Центральний депозитарій веде депозитарний облік всіх емісійних цінних паперів, крім тих, облік яких веде Національний банк України відповідно до компетенції, визначеної цим Законом.
Пунктом 9 ч. 8 ст. 9 Закону України "Про депозитарну систему України" передбачена виключна компетенція Центрального депозитарію, а саме: 1) зарахування цінних паперів (крім цінних паперів, віднесених до компетенції Національного банку України) у систему депозитарного обліку, їх облік та зберігання, а також списання цінних паперів у зв`язку з їх погашенням та/або анулюванням; 2) ведення обліку зобов`язань емітента за цінними паперами власних випусків (крім цінних паперів, віднесених до компетенції Національного банку України) стосовно кожного випуску цінних паперів на підставі депонування глобального сертифіката та/або тимчасового глобального сертифіката; 3) зберігання глобальних сертифікатів та тимчасових глобальних сертифікатів (крім глобальних сертифікатів та тимчасових глобальних сертифікатів випусків цінних паперів, віднесених до компетенції Національного банку України); 4) присвоєння коду цінних паперів відповідно до міжнародних норм, ведення реєстру кодів цінних паперів (міжнародних ідентифікаційних номерів цінних паперів (ISIN)); 5) складення реєстрів власників іменних цінних паперів (крім цінних паперів, віднесених до компетенції Національного банку України); 6) зберігання інформації про осіб, визначених на надання емітенту реєстру власників іменних цінних паперів; 7) отримання доходів та інших виплат за операціями емітентів (у тому числі тих, що розміщені та обертаються за межами України) на рахунок Центрального депозитарію, відкритий у Національному банку України, якщо такі кошти виплачуються у національній валюті, або на рахунки, відкриті Центральним депозитарієм в інших банках, у тому числі іноземних, що відповідають критеріям, встановленим Національним банком України, якщо такі кошти виплачуються в іноземній валюті, для їх подальшого переказу отримувачам; 8) відкриття та ведення рахунків у цінних паперах емітентів, Національного банку України, депозитарних установ, депозитаріїв-кореспондентів, осіб, які провадять клірингову діяльність; 9) ведення рахунка (рахунків) в цінних паперах депозитарної установи, що припинила свою депозитарну діяльність або якій анульовано відповідну ліцензію за правопорушення на ринках капіталу чи в іншому визначеному Комісією випадку, а також відповідальне зберігання документів, баз даних, копій баз даних, архівів баз даних депозитарної установи, інформації про тих її депонентів, що в установленому порядку не закрили свої рахунки в цінних паперах, та цінних паперів, які обліковувалися на їх рахунках, та подання інформації про стан таких рахунків згідно із законодавством; 10) встановлення єдиних уніфікованих правил (стандартів) відображення та передачі інформації щодо обліку та обігу цінних паперів, обслуговування корпоративних дій емітентів та іншої інформації, яка вноситься до системи депозитарного обліку; 11) впровадження міжнародних стандартів з питань провадження депозитарної діяльності; 12) здійснення контролю за клієнтами в частині провадження ними депозитарної діяльності в порядку та межах, установлених цим Законом.
Частиною 1 статті 16 Закону України "Про депозитарну систему України" передбачено, що Центральний депозитарій у порядку, встановленому комісією, відповідно до отриманих депозитарних активів провадить діяльність з депозитарного обліку та обслуговування обігу цінних паперів, емісія яких здійснюється (здійснена) в Україні та за її межами, та корпоративних операцій емітента на рахунках у цінних паперах клієнтів відповідно до компетенції щодо обліку цінних паперів, встановленої цим Законом. Клієнтами Центрального депозитарію є емітенти, Національний банк України, депозитарні установи, депозитарії-кореспонденти, клірингові установи, оператори організованих ринків капіталу та інвестиційні фірми.
Отже, враховуючи зазначені положення Закону Центральний депозитарій (Національний депозитарій України, відповідач) не є депозитарною установою, що обслуговує рахунки конкретних власників (депонентів) (зокрема, ОСОБА_1 ), до його компетенції не належить проведення по рахункам таких депонентів будь-яких операцій, а тим більше внесення змін до системи депозитарного обліку стосовно цінних паперів конкретного депонента (власника) шляхом перерахування цінних паперів з одного рахунку депозитарної установи на інший рахунок, відкритий у іншій депозитарній установі, про що просить позивач у позові.
У той час, як згідно з ч. 1 та 2 Закону України "Про депозитарну систему України" внесення змін до системи депозитарного обліку стосовно цінних паперів конкретного власника здійснюється виключно депозитарними установами.
Також суд зазначає, що порядок провадження депозитарної діяльності Центральним депозитарієм цінних паперів та депозитарними установами з надання послуг із зберігання та обліку цінних паперів, обліку і обслуговування набуття, припинення та переходу прав на цінні папери і прав за цінними паперами та обмежень прав на цінні папери на рахунках у цінних паперах, вимоги до порядку відкриття та ведення рахунків у цінних паперах, порядку проведення операцій на рахунках у цінних паперах та їх видів, порядку зарахування цінних паперів до системи депозитарного обліку при емісії, їх обліку та зберігання, а також списання цінних паперів у зв`язку з їх погашенням та/або анулюванням, порядку внесення змін до системи депозитарного обліку стосовно цінних паперів конкретного власника, стосовно всього випуску цінних паперів, стосовно здійснення розрахунків за правочинами щодо цінних паперів тощо, вимоги до діяльності учасників депозитарної системи та взаємовідносин між ними, вимоги до порядку складання реєстру власників іменних цінних паперів, у тому числі порядку взаємодії депозитарних установ з Центральним депозитарієм щодо складання реєстру, вимоги до змісту внутрішніх документів професійних учасників депозитарної системи України та інші вимоги, встановлення яких належить до компетенції Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку відповідно до Закону України "Про депозитарну систему України", передбачений Положенням про провадження депозитарної діяльності, затвердженим рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку № 735 від 23.04.2013 (далі - Положення № 735 від 23.04.2013).
Пунктами 3-5 розділу ІІІ Положення передбачено, що для виконання функцій щодо депозитарного обліку цінних паперів, обслуговування обігу цінних паперів та корпоративних операцій емітента на рахунках у цінних паперах Центральний депозитарій та депозитарні установи здійснюють такі депозитарні операції: адміністративні операції; облікові операції; інформаційні операції.
Адміністративні операції - це депозитарні операції з відкриття рахунків у цінних паперах, внесення змін до анкети рахунку, закриття рахунків у цінних паперах та інші операції, наслідком яких є зміни в системі депозитарного обліку, не пов`язані зі зміною залишків цінних паперів, прав на цінні папери на рахунках у цінних паперах.
Облікові операції - це депозитарні операції з ведення рахунків у цінних паперах та відображення операцій з цінними паперами, наслідком яких є зміна кількості цінних паперів, прав на цінні папери на рахунках у цінних паперах, встановлення або зняття обмежень щодо їх обігу.
До облікових операцій Центрального депозитарію, депозитарних установ належать операції зарахування, списання, переказу:
1) зарахування - це облікова операція, яка відображає уведення до системи депозитарного обліку Центрального депозитарію, депозитарної установи визначеної кількості депозитарних активів та збільшення кількості цінних паперів, прав на цінні папери на рахунку в цінних паперах клієнта, депонента на таку саму кількість.
Операція зарахування призводить до збільшення на однакову кількість цінних паперів, прав на цінні папери на активних і пасивних аналітичних рахунках депозитарного обліку;
2) списання - це облікова операція, яка відображає виведення (вилучення) визначеної кількості депозитарних активів, за якими Центральний депозитарій, депозитарна установа здійснювали депозитарний облік, та зменшення кількості цінних паперів, прав на цінні папери на рахунку в цінних паперах клієнта, депонента на таку саму кількість.
Операція списання призводить до зменшення на однакову кількість цінних паперів, прав на цінні папери на активних і пасивних аналітичних рахунках депозитарного обліку;
3) переказ - це облікова операція, що відображає переведення цінних паперів, прав на цінні папери з рахунку в цінних паперах одного клієнта, депонента на рахунок у цінних паперах іншого клієнта, депонента або проведення операцій, пов`язаних з обмеженнями щодо обігу (блокуванням) цінних паперів, прав на цінні папери на визначений строк та/або до настання певної події (зокрема у зв`язку з обтяженням цінних паперів зобов`язаннями) або відміною встановлених обмежень (розблокуванням) цінних паперів, прав на цінні папери.
Операція переказу призводить до збільшення кількості цінних паперів, прав на цінні папери на одному пасивному аналітичному рахунку депозитарного обліку та зменшення кількості цінних паперів, прав на цінні папери на іншому пасивному аналітичному рахунку депозитарного обліку на однакову величину.
Відповідно до пп. 9 п. 1 розділу ІІ Положення № 735 від 23.04.2013 переведення прав на цінні папери з рахунку власника (співвласників)/нотаріуса, що обслуговується депозитарною установою, на рахунок у цінних паперах цієї особи, що обслуговується іншою депозитарною установою виконується: депозитарною установою - за розпорядженням власника (співвласників)/нотаріуса чи керуючого його рахунком; Центральним депозитарієм - за розпорядженням депозитарних установ.
При цьому, згідно з п. 13 розділу ІІ Положення № 735 від 23.04.2013 саме депозитарна установа проводить переказ цінних паперів по рахунку депонента (власника цінних паперів).
Отже, умовами вказаного Положення № 735 від 23.04.2013 також передбачено право Центрального депозитарія здійснювати переведення цінних паперів з одного рахунку власника на іншій, тільки у разі подачі розпорядження на такий переказ виключно депозитарними установами.
Посилання позивача на ч. 2 ст. 6 Закону України "Про депозитарну систему", п. 7 глави 2 розділу 5 Положення № 735 від 23.04.2013, відповідно до яких відповідач зобов`язаний виконати операцію з переказу цінних паперів на інший рахунок за рішенням суду, суд відхиляє, враховуючи наступне.
Так, відповідно до ч. 2 ст. 6 Закону України "Про депозитарну систему" внесення змін до системи депозитарного обліку стосовно цінних паперів конкретного власника (крім встановлених комісією випадків стосовно цінних паперів, права на які обліковуються на рахунку номінального утримувача) здійснюється виключно депозитарними установами (у визначених законодавством випадках - Національним банком України або депозитаріями-кореспондентами), в установленому Комісією порядку на підставі судового рішення або рішення уповноваженого законом державного органу чи його посадової особи.
Пунктом 2 розділу І Положення № 735 від 23.04.2013 передбачена безумовна операція з управління рахунком у цінних паперах, а саме - списання, зарахування або переказ цінних паперів, прав на цінні папери на рахунку у цінних паперах клієнта Центрального депозитарію, власника цінних паперів, нотаріуса, на депозит якого зараховано цінні папери, номінального утримувача без його розпорядження під час проведення емітентом операцій з цінними паперами (у випадках, передбачених законодавством), а також у зв`язку зі зміною дієздатності (обмеження дієздатності або визнання особи недієздатною), внаслідок передачі цінних паперів у спадщину та в інших випадках, які передбачені законодавством України.
Згідно з п. 7 глави 2 розділу 5 Положення № 735 від 23.04.2013 безумовні операції щодо цінних паперів/прав на цінні папери здійснюються на підставі наданих депозитарній установі та/або Центральному депозитарію оригіналів або копій, зокрема, судового рішення або рішення уповноваженого законом органу чи його посадової особи, виконавчих документів, визначених законом, під час здійснення виконавчого провадження.
Також в п. 7 глави 2 розділу 5 цього Положення встановлено, що безумовні операції з управління рахунком у цінних паперах щодо певної кількості прав на цінні папери, що обліковуються на рахунку в цінних паперах власника/нотаріуса, можуть здійснюватися тільки депозитарною установою.
Таким чином, рішення суду є лише підставою для виконання Центральним депозитарієм безумовної операції з переказу цінних паперів, у разі наявності у останнього відповідних прав та повноважень. Проте, оскільки відповідач не є депозитарною установою, що обслуговує рахунок позивача, а переказ цінних паперів Центральний депозитарій може здійснювати лише на рахунках власних клієнтів, то у ПАТ "Національний депозитарій України" немає підстав для внесення змін до системи депозитарного обліку, шляхом здійснення безумовної депозитарної операції - переказу цінних паперів в кількості 208 штук, емітента ПрАТ "РТК "Тоніс-Центр", номінальною вартістю 1 710,00 грн. за одну акцію, що належать на праві власності ОСОБА_1 з рахунку, відкритому в депозитарній установі - ТОВ "Фрідом Фінанс Україна", на рахунок в цінних паперах в депозитарній установі - ТОВ "Домінанта Трейд".
За таких обстави, суд першої інстанції дійшов обґрунтованого висновку про відмову у позові.
Постанова Верховного Суду від 04.02.2021 у справі № 910/1744/19, на яку посилається скаржник в апеляційній скарзі, ухвалена у спорі за позовом ТОВ "Всходні інвест" до ПАТ "Національний депозитарій України", ТОВ "Піоглобал Капітал" та ПАТ АБ "Укргазбанк" про здійснення у встановленому порядку усіх необхідних дій, пов`язаних із анулюванням ліцензії на здійснення депозитарної діяльності, в тому числі передачу бази даних за рахунками в цінних паперах емітента -ПрАТ "Енергополь-Україна", ПАТ "Національний депозитарій України", визнання права власності за позивачем на 49 штук простих іменних акцій бездокументарної форми загальною вартістю 119 119,00 грн; зобов`язання ПАТ "Національний депозитарій України" внести зміни до системи депозитарного обліку стосовно цінних паперів без розпорядження ТОВ "Піоглобал Капітал" шляхом здійснення безумовної депозитарної операції: переказу цінних паперів з рахунку в цінних паперах депозитарної установи - ТОВ "Піоглобал Капітал" на рахунок в цінних паперах депозитарної установи - ПАТ АБ "Укргазбанк".
Позовні вимоги обґрунтовані невиконанням ТОВ "Піоглобал Капітал" покладених на нього зобов`язань щодо здійснення необхідних дій, пов`язаних із припиненням депозитарної діяльності депозитарної установи - передачі бази даних за рахунками в цінних паперах емітента - ПрАТ "Енергополь-Україна" до ПАТ "Національний депозитарій України", як Центрального депозитарія.
У справі № 910/1744/19 була ситуація, коли ліцензія депозитарної установи на здійснення депозитарної діяльності була анульована, така депозитарна установа не вчинила визначені законодавством дії, пов`язані з припиненням депозитарної діяльності депозитарної установи, і до Центрального депозитарію були висунуті вимоги з проведення безумовної депозитарної операції зі списання відповідної кількості цінних паперів з рахунку власного клієнта Центрального депозитарію (депозитарної установи, якій було анульовано ліцензію) на рахунок іншого клієнта Центрального депозитарію (депозитарної установи, яка мала діючу ліцензію).
Враховуючи предмет та підстави позову у справі № 910/1744/19, колегія суддів зазначає про неподібність правовідносин у наведеній справі в порівнянні зі справою, яка переглядається.
Європейський суд з прав людини у рішенні від 10.02.2010 у справі "Серявін та інші проти України" зауважив, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов`язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях, зокрема, судів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожний аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов`язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною залежно від характеру рішення.
У справі "Трофимчук проти України" (№ 4241/03, §54, ЄСПЛ, 28 жовтня 2010 року) Європейський суд з прав людини також зазначив, що хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, це не може розумітись як вимога детально відповідати на кожен довід.
Колегія суддів апеляційної інстанції з огляду на викладене зазначає, що учасникам справи надано вичерпну відповідь на всі істотні питання, що виникають при кваліфікації спірних відносин як у матеріально-правовому, так і у процесуальному сенсах.
Висновки суду апеляційної інстанції за результатами розгляду апеляційної скарги
Відповідно до вимог статті 269 ГПК України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги. Суд апеляційної інстанції досліджує докази, що стосуються фактів, на які учасники справи посилаються в апеляційній скарзі та (або) відзиві на неї.
Згідно пункту 1 частини першої статті 275 ГПК України суд апеляційної інстанції за результатами розгляду апеляційної скарги має право залишити судове рішення без змін, а скаргу без задоволення.
Згідно зі статтею 276 ГПК України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Перевіривши рішення суду першої інстанції в межах вимог та доводів апеляційної скарги, встановивши, що відповідні доводи щодо наявності підстав для скасування оскаржуваного рішення не знайшли свого підтвердження, колегія суддів дійшла висновку про відсутність підстав для задоволення апеляційної скарги.
Судові витрати
З огляду на те, що суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, судові витрати по сплаті судового збору за подання апеляційної скарги в порядку статті 129 ГПК України, покладаються на скаржника.
Керуючись ст.ст. 129, 269, 275, 276, 281-284 ГПК України, Північний апеляційний господарський суд
П О С Т А Н О В И В :
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення.
Рішення господарського суду міста Києва від 27.06.2023 у справі №910/1568/23 залишити без змін.
Судові витрати по сплаті судового збору за подання апеляційної скарги покласти на скаржника.
Матеріали справи повернути до суду першої інстанції.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дня її прийняття і може бути оскаржена до Верховного Суду у порядку та строк, передбачений ст.ст. 287-289 ГПК України.
Повний текст постанови складено - 18.12.2023.
Головуючий суддя І.П. Ходаківська
Судді С.В. Владимиренко
А.М. Демидова
Суд | Північний апеляційний господарський суд |
Дата ухвалення рішення | 13.12.2023 |
Оприлюднено | 26.12.2023 |
Номер документу | 115813850 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах щодо цінних паперів |
Господарське
Північний апеляційний господарський суд
Ходаківська І.П.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні