ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
14 березня 2024 року
м. Київ
cправа № 910/1568/23
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного господарського суду:
Баранець О. М. - головуючий, Вронська Г. О., Кролевець О. А.,
за участю секретаря судового засідання Москалика О. В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні касаційну скаргу
ОСОБА_1
на рішення Господарського суду міста Києва
у складі судді Борисенко І.І.,
від 27.06.2023
та постанову Північного апеляційного господарського суду
у складі колегії суддів: Ходаківської І.П., Владимиренко С.В., Демидової А.М.,
від 13.12.2023 (повний текст складено 18.12.2023)
у справі за позовом ОСОБА_1
до Публічного акціонерного товариства "Національний депозитарій України"
треті особи: 1.Товариство з обмеженою відповідальністю "Фрідом Фінанс Україна";
2. Товариство з обмеженою відповідальністю "Домінанта Трейд";
3. Приватне акціонерне товариство "Регіональна телемовна компанія "Тоніс-Центр";
4. Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку
про зобов`язання вчинити дії
за участю представників:
від позивача: Липовенко Г.В.,
від відповідача: Обжелян О.М.,
від третьої особи-1: не з`явилися,
від третьої особи-2: не з`явилися,
від третьої особи-3: не з`явилися,
від третьої особи-4: Купріянчук А.П.
ВСТАНОВИВ:
ІСТОРІЯ СПРАВИ
Короткий зміст позовних вимог
У січні 2023 року ОСОБА_1 звернувся до Господарського суду міста Києва з позовом до Публічного акціонерного товариства "Національний депозитарій України", в якому просив зобов`язати ПАТ "Національний депозитарій України" внести зміни до системи депозитарного обліку шляхом здійснення безумовної депозитарної операції - переказу цінних паперів в кількості 208 (двісті вісім) штук простих іменних акцій, емітента Приватного акціонерного товариства "Регіональна телемовна компанія "Тоніс-Центр", номінальною вартістю 1 710,00 грн за одну акцію, загальною номінальною вартістю 355 680,00 грн (форма існування акцій - електронна; міжнародний ідентифікаційний номер цінних паперів (код ISIN) ), що становить 52% статутного капіталу емітента, та належать на праві власності позивачу, з рахунку в цінних паперах, відкритого в депозитарній установі - Товаристві з обмеженою відповідальністю "Фрідом Фінанс Україна" на рахунок в цінних паперах, відкритий в депозитарній установі - Товаристві з обмеженою відповідальністю "Домінанта Трейд".
Позов обґрунтовано тим, що позивач є власником простих іменних акцій емітента - ПрАТ "Регіональна телемовна компанія "Тоніс-Центр" у бездокументарній формі у кількості 208 штук, номінальною вартістю 1 710,00 грн за акцію, що становить 52 % статутного капіталу ПрАТ "Регіональна телемовна компанія "Тоніс-Центр". Вказані акції обліковуються у депозитарній установі - ТОВ "Фрідом Фінанс Україна". Проте, у зв`язку з прийняттям Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку рішення № 1332 від 09.11.2022 "Щодо зупинення дії ліцензії ТОВ "Фрідом Фінанс Україна" на провадження депозитарної діяльності, останнім не було виконане розпорядження позивача про перерахування належних йому акцій на рахунок в цінних паперах іншій депозитарній установі - ТОВ "Домінанта Трейд". Внаслідок таких обставин корпоративні права позивача, як учасника ПрАТ "Регіональна телемовна компанія "Тоніс-Центр" були порушені. Оскільки ТОВ "Фрідом Фінанс Україна" не може здійснювати будь-які облікові операції з рахунком позивача у цінних паперах, на якому містяться акції ПрАТ "Регіональна телемовна компанія "Тоніс-Центр", то саме відповідач, як Центральний депозитарій, зобов`язаний вчинити дії з переказу цінних паперів на рахунок визначеної позивачем депозитарної установи.
Короткий виклад обставин справи, встановлених судами попередніх інстанцій
ОСОБА_1 є акцiонером ПрАТ "Регіональна телемовна компанія "Тоніс-Центр" (емітент), i йому належать акцii емітента в кiлькостi 208 штук простих iменних акцiй у бездокументарнiй формi, номiнальною вартiстю 1 710,00 грн, загальною номiнальною вартiстю 355 680,00 грн, (мiжнародний iдентифiкацiйний номер цiнних паперiв (код ISIN) UA4000114276, що становить 52 % статутного капіталу ПрАТ "Регіональна телемовна компанія "Тоніс-Центр", та що підтверджується випискою депозитарної установи ТОВ "Фрідом Фінанс Україна" про стан рахунку № 401570-UA10401251 в цінних паперах станом на 21.11.2022.
Як вказує позивач, у процесі пiдготовки до рiчних загальних зборiв емітента, йому стало відомо, про те, що 09.11.2022 НКЦПФР було прийнято рішення про зупинення ліцензій ТОВ "Фрідом Фінанс Україна" на провадження професійної діяльності на ринках капіталу, зокрема, ліцензію на депозитарну діяльність депозитарної установи (серія АЕ №263301 від 10.09.2023). Підставою для зупинення НКЦПФР вказаної ліцензії став підпункт 6 пункту 1313 додатка 2 до Рішення Ради національної безпеки і оборони України від 19 жовтня 2022 року «Про застосування та внесення змін до персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій)», введених в дію Указом Президента України від 19 жовтня 2022 року №726/2022. Дане рішення Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку станом на дату прийняття рішення є чинним.
З метою реалізації своїх корпоративних прав у ПрАТ "Регіональна телемовна компанія "Тоніс-Центр" (прийняття участі у загальних зборах акціонерів товариства) позивачем було вжито заходів для перерахування належних йому акцій ПрАТ "Регіональна телемовна компанія "Тоніс-Центр" з рахунку, відкритого у ТОВ "Фрідом Фінанс Україна", на рахунок № НОМЕР_1 , відкритий позивачем в іншій депозитарній установі - ТОВ "Домінанта Трейд". Зокрема, 07.12.2022 ОСОБА_1 видав ТОВ "Фрідом Фінанс Україна" розпорядження № 1 на виконання відповідної облікової операції.
У відповідь на вказане розпорядження ТОВ "Фрідом Фінанс Україна" листом від 07.12.2022 №2639 повідомило позивача, що з огляду на зупинення рішенням Нацкомісії з цінних паперів № 1332 від 09.11.2022 дії ліцензії ТОВ "Фрідом Фінанс Україна" на провадження професійної діяльності на ринках капіталу - депозитарної діяльності депозитарної установи, то депозитарій не має можливості здійснити перерахування усіх належних позивачу акцій на рахунок в цінних паперах, відкритий у іншій депозитарній установі. У цьому ж листі зазначив, що після відміни санкційних обмежень та відновлення дії ліцензії ТОВ "Фрідом Фінанс Україна" зможе виконати надане позивачем розпорядження.
Також 07.12.2022 емітент - ПрАТ "Регіональна телемовна компанія "Тоніс-Центр" оприлюднив на сайті smida.gov.ua інформацію про скликання та дистанційне проведення 23.12.2022 позачергових загальних зборів акціонерів товариства. Відповідно до вказаної інформації, ОСОБА_1 був відсутній на загальних зборах 23.12.2022, оскільки, як вказує позивач, ТОВ "Фрідом Фінанс Україна" не надало інформацію ПрАТ "Регіональна телемовна компанія "Тоніс-Центр" про акціонера - ОСОБА_1 , тому кворум для проведення цих зборів був відсутній і загальні збори не відбулись.
Звертаючись з вказаним позовом, позивач зазначає, що у зв`язку з прийняттям Нацкомісією з цінних паперів рішення № 1332 від 09.11.2022 "Щодо зупинення дії ліцензії ТОВ "Фрідом Фінанс Україна", зокрема, на провадження депозитарної діяльності, останнім не було виконане розпорядження позивача про перерахування належних йому акцій на рахунок в цінних паперах іншій депозитарній установі - ТОВ "Домінанта Трейд", а тому корпоративні права позивача, як учасника ПрАТ "Регіональна телемовна компанія "Тоніс-Центр" були порушені.
Отже, як вважає позивач, відповідач, як Центральний депозитарій, зобов`язаний внести зміни до системи депозитарного обліку шляхом здійснення безумовної депозитарної операції - перерахування акцій емітента ПрАТ "Регіональна телемовна компанія "Тоніс-Центр" кількістю 208 штук, номінальною вартістю 1 710,00 грн, власником яких є позивач, з рахунку ТОВ "Фрідом Фінанс Україна" на рахунок ТОВ "Домінанта Трейд".
Короткий зміст рішення та постанови судів попередніх інстанцій
Господарський суд міста Києва рішенням від 27.06.2023 у справі № 910/1568/23 в задоволенні позову відмовив повністю.
Рішення мотивовано тим, що відповідач не є депозитарною установою, що обслуговує рахунок позивача, а переказ цінних паперів Центральний депозитарій може здійснювати лише на рахунках власних клієнтів, то у ПАТ "Національний депозитарій України" немає підстав для внесення змін до системи депозитарного обліку шляхом здійснення безумовної депозитарної операції - переказу цінних паперів в кількості 208 штук, емітента ПрАТ "РТК "Тоніс-Центр", номінальною вартістю 1 710,00 грн за одну акцію, що належать на праві власності позивачу з рахунку, відкритому в депозитарній установі - ТОВ "Фрідом Фінанс Україна", на рахунок в цінних паперах в депозитарній установі - ТОВ "Домінанта Трейд".
Північний апеляційний господарський суд постановою від 13.12.2023 рішення Господарського суду міста Києва від 27.06.2023 залишив без змін.
Короткий зміст вимог касаційної скарги та аргументи учасників справи
ОСОБА_1 звернувся до Верховного Суду з касаційною скаргою на рішення Господарського суду міста Києва від 27.06.2023 та постанову Північного апеляційного господарського суду від 13.12.2023, у якій просив їх скасувати та прийняти нове рішення яким позовні вимоги задовольнити.
Касаційна скарга подана на підставі пункту 3 частини 2 статті 287 Господарського процесуального кодексу України.
В обґрунтування касаційної скарги позивачем зазначено про те, що судами попередніх інстанцій допущено порушення норм матеріального права, зокрема, неправильно застосовано положення пункту 7 глави 2 розділу V, пунктів 3, 5 розділу ІІІ Положення про провадження депозитарної діяльності, затвердженого рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 23.04.2013 №735, частини 2 статті 6 Закону України «Про депозитарну систему України».
Із наведених положень чинного законодавства, на думку позивача, слідує, що за рішенням суду відповідач - Центральний депозитарій вправі здійснити операцію щодо переказу акцій, належних позивачеві, з рахунку в цінних паперах, відкритому у ТОВ «Фрідом Фінанс Україна», з метою їх подальшого зарахування на рахунок позивача в цінних паперах, відкритий у ТОВ «Домінанта Трейд», внаслідок чого права позивача, як власника цінних паперів будуть поновлені. Інших способів здійснення переказу цінних паперів, яким були б поновлені права позивача, крім здійснення безумовної облікової операції, чинне законодавство не містить.
Зазначає, що висновок Верховного Суду щодо питання застосування цих норм права у подібних правовідносинах відсутній.
Відповідач подав відзив на касаційну скаргу у якому просив у її задоволенні відмовити, оскаржені судові рішення залишити без змін.
Зазначив, що позивачем не доведено, що саме Центральний депозитарій може та повинен здійснити операцію з переказу акцій, належних позивачеві, з рахунку в цінних паперах, відкритому у ТОВ «Фрідом Фінанс Україна», з метою їх подальшого зарахування на рахунок позивача в цінних паперах, відкритий у ТОВ «Домінанта Трейд». Центральний депозитарій не є належним відповідачем у справі.
Треті особи відзиву на касаційну скаргу не надали, що не перешкоджає касаційному перегляду судових рішень.
ПОЗИЦІЯ ВЕРХОВНОГО СУДУ
Щодо меж розгляду справи судом касаційної інстанції
Відповідно до частини першої статті 300 Господарського процесуального кодексу України, переглядаючи у касаційному порядку судові рішення, суд касаційної інстанції в межах доводів та вимог касаційної скарги, які стали підставою для відкриття касаційного провадження, та на підставі встановлених фактичних обставин справи перевіряє правильність застосування судом першої чи апеляційної інстанції норм матеріального і процесуального права.
Оцінка аргументів учасників справи і висновків судів першої та апеляційної інстанцій
Спірним у цій справі є питання чи має Центральний депозитарій право на виконання у будь-якому випадку замість будь-якої депозитарної установи переведення прав на цінні папери з рахунку власника (співвласників)/нотаріуса, що обслуговується такою депозитарною установою, на рахунок у цінних паперах цієї особи, що обслуговується іншою депозитарною установою.
Так, частиною 1 статті 4 Закону України "Про депозитарну систему України" передбачено, що система депозитарного обліку цінних паперів (далі - система депозитарного обліку) - це сукупність інформації, записів про емісійні цінні папери (вид із зазначенням типу, номінальна вартість і кількість, реєстр кодів цінних паперів (міжнародних ідентифікаційних номерів цінних паперів), обмеження обігу тощо) на рахунках у цінних паперах власників таких рахунків; інформації про емітентів; про власників цінних паперів, які мають права за цінними паперами та права на цінні папери; про обмеження прав на цінні папери та прав за цінними паперами; про осіб, уповноважених власниками цінних паперів (управителів, заставодержателів, інших осіб, наділених відповідними правами щодо цінних паперів); про номінальних утримувачів; інші дані, що дають змогу ідентифікувати емісійні цінні папери і зазначених осіб; інша передбачена законодавством інформація.
Відповідно до абзаців 1-3 частини 1 статті 6 Закону України "Про депозитарну систему України" депозитарний облік цінних паперів - це облік цінних паперів, прав на цінні папери та їх обмежень на рахунках у цінних паперах (далі - депозитарний облік).
Депозитарний облік у системі депозитарного обліку цінних паперів ведеться у кількісному виразі.
При цьому облік прав на цінні папери конкретного власника ведеться виключно депозитарними установами (крім обліку прав на цінні папери, які обліковуються на рахунку номінального утримувача), Національним банком України у визначених цим Законом випадках і депозитаріями-кореспондентами, номінальними утримувачами чи їх клієнтами, а облік цінних паперів і прав за цінними паперами - виключно Центральним депозитарієм або Національним банком України.
Також положеннями частини 1 статті 9 Закону України "Про депозитарну систему України" передбачено, що Центральний депозитарій забезпечує формування та функціонування системи депозитарного обліку цінних паперів. Центральний депозитарій веде депозитарний облік всіх емісійних цінних паперів, крім тих, облік яких веде Національний банк України відповідно до компетенції, визначеної цим Законом.
Частиною 8 статі 9 Закону України "Про депозитарну систему України" передбачена виключна компетенція Центрального депозитарію. Згідно з пунктом 9 частини 8 цієї статті до виключної компетенції Центрального депозитарію належить ведення рахунка (рахунків) в цінних паперах депозитарної установи, що припинила свою депозитарну діяльність або якій анульовано відповідну ліцензію за правопорушення на ринках капіталу чи в іншому визначеному Комісією випадку, а також відповідальне зберігання документів, баз даних, копій баз даних, архівів баз даних депозитарної установи, інформації про тих її депонентів, що в установленому порядку не закрили свої рахунки в цінних паперах, та цінних паперів, які обліковувалися на їх рахунках, та подання інформації про стан таких рахунків згідно із законодавством.
Частиною 1 статті 16 Закону України "Про депозитарну систему України" передбачено, що Центральний депозитарій у порядку, встановленому комісією, відповідно до отриманих депозитарних активів провадить діяльність з депозитарного обліку та обслуговування обігу цінних паперів, емісія яких здійснюється (здійснена) в Україні та за її межами, та корпоративних операцій емітента на рахунках у цінних паперах клієнтів відповідно до компетенції щодо обліку цінних паперів, встановленої цим Законом. Клієнтами Центрального депозитарію є емітенти, Національний банк України, депозитарні установи, депозитарії-кореспонденти, клірингові установи, оператори організованих ринків капіталу та інвестиційні фірми.
Отже, суди попередніх інстанцій дійшли правильних висновків, що враховуючи зазначені положення Закону України "Про депозитарну систему України" Центральний депозитарій (Національний депозитарій України, відповідач) не є депозитарною установою, що обслуговує рахунки конкретних власників (депонентів) зокрема, позивача. До його компетенції не належить проведення по рахункам таких депонентів будь-яких операцій, а тим більше внесення змін до системи депозитарного обліку стосовно цінних паперів конкретного депонента (власника), шляхом перерахування цінних паперів з рахунку відкритого в одній депозитарній установі на інший рахунок, відкритий у іншій депозитарній установі.
Згідно з частинами 1 та 2 статті 6 Закону України "Про депозитарну систему України" внесення змін до системи депозитарного обліку стосовно цінних паперів конкретного власника здійснюється виключно депозитарними установами.
Порядок провадження депозитарної діяльності Центральним депозитарієм цінних паперів та депозитарними установами з надання послуг із зберігання та обліку цінних паперів, обліку і обслуговування набуття, припинення та переходу прав на цінні папери і прав за цінними паперами та обмежень прав на цінні папери на рахунках у цінних паперах, вимоги до порядку відкриття та ведення рахунків у цінних паперах, порядку проведення операцій на рахунках у цінних паперах та їх видів, порядку зарахування цінних паперів до системи депозитарного обліку при емісії, їх обліку та зберігання, а також списання цінних паперів у зв`язку з їх погашенням та/або анулюванням, порядку внесення змін до системи депозитарного обліку стосовно цінних паперів конкретного власника, стосовно всього випуску цінних паперів, стосовно здійснення розрахунків за правочинами щодо цінних паперів тощо, вимоги до діяльності учасників депозитарної системи та взаємовідносин між ними, вимоги до порядку складання реєстру власників іменних цінних паперів, у тому числі порядку взаємодії депозитарних установ з Центральним депозитарієм щодо складання реєстру, вимоги до змісту внутрішніх документів професійних учасників депозитарної системи України та інші вимоги, встановлення яких належить до компетенції Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку відповідно до Закону України "Про депозитарну систему України", передбачений Положенням про провадження депозитарної діяльності, затвердженим рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 23.04.2013 № 735.
Пунктами 3-6 розділу ІІІ цього Положення (в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин) передбачено, що для виконання функцій щодо депозитарного обліку цінних паперів, обслуговування обігу цінних паперів та корпоративних операцій емітента на рахунках у цінних паперах Центральний депозитарій та депозитарні установи здійснюють такі депозитарні операції:
адміністративні операції;
облікові операції;
інформаційні операції.
Перелік, порядок формування та ведення облікових регістрів щодо відображення адміністративних, облікових та інформаційних операцій, форми складання (паперовий та/або електронний документ) виписок і довідок з рахунку в цінних паперах та інших інформаційних повідомлень встановлюються внутрішніми документами депозитарної установи, Центрального депозитарію.
Адміністративні операції - депозитарні операції з відкриття рахунків у цінних паперах, внесення змін до анкети рахунку, закриття рахунків у цінних паперах та інші операції, наслідком яких є зміни в системі депозитарного обліку, не пов`язані зі зміною залишків цінних паперів, прав на цінні папери на рахунках у цінних паперах.
Облікові операції - депозитарні операції з ведення рахунків у цінних паперах та відображення операцій з цінними паперами, наслідком яких є зміна кількості цінних паперів, прав на цінні папери на рахунках у цінних паперах, встановлення або зняття обмежень щодо їх обігу.
До облікових операцій Центрального депозитарію, депозитарних установ належать операції зарахування, списання, переказу:
1) зарахування - облікова операція, яка відображає уведення до системи депозитарного обліку Центрального депозитарію, депозитарної установи визначеної кількості депозитарних активів та збільшення кількості цінних паперів, прав на цінні папери на рахунку в цінних паперах клієнта, депонента на таку саму кількість;
2) списання - облікова операція, яка відображає виведення (вилучення) визначеної кількості депозитарних активів, за якими Центральний депозитарій, депозитарна установа здійснювали депозитарний облік, та зменшення кількості цінних паперів, прав на цінні папери на рахунку в цінних паперах клієнта, депонента на таку саму кількість;
3) переказ - облікова операція, що відображає переведення цінних паперів (прав на цінні папери та прав за цінними паперами) відповідного випуску з одного рахунку в цінних паперах на інший рахунок у цінних паперах, при якому обсяг депозитарного активу за цим випуском не змінюється, або проведення операцій, пов`язаних із встановленням та зняттям обмежень прав на цінні папери та/або прав за цінними паперами.
Операції переказу цінних паперів, прав на цінні папери, пов`язані з встановленням або зняттям обмежень щодо обігу цінних паперів, не призводять до переходу прав на цінні папери. При їх здійсненні певна кількість або всі цінні папери, права на цінні папери, що обліковуються на рахунку в цінних паперах клієнта, депонента, блокуються/розблоковуються на цьому рахунку в цінних паперах шляхом здійснення відповідних облікових записів.
Інформаційні операції - депозитарні операції, наслідком яких є видача виписок і довідок з рахунку в цінних паперах та іншої інформації щодо операцій депонентів або клієнтів за рахунками у цінних паперах відповідно до вимог цього Положення та умов договорів, укладених клієнтами/депонентами з Центральним депозитарієм/депозитарними установами.
Відповідно до підпункту 9 глави 2 розділу V цього Положення обслуговування операцій щодо цінних паперів, у тому числі обслуговування обігу цінних паперів, проведення розрахунків у цінних паперах за правочинами щодо цінних паперів, здійснюється Центральним депозитарієм, депозитарними установами шляхом проведення на рахунках у цінних паперах облікових операцій, зокрема, у разі переведення прав на цінні папери з рахунку власника (співвласників)/нотаріуса, що обслуговується депозитарною установою, на рахунок у цінних паперах цієї особи, що обслуговується іншою депозитарною установою: депозитарною установою - за розпорядженням власника (співвласників)/нотаріуса чи керуючого його рахунком; Центральним депозитарієм - за розпорядженням депозитарних установ.
Виходячи з аналізу наведених норм, правильними є висновки судів попередніх інстанцій про те, що право Центрального депозитарія здійснити переведення прав на цінні папери з рахунку власника (співвласників)/нотаріуса, що обслуговується депозитарною установою, на рахунок у цінних паперах цієї особи, що обслуговується іншою депозитарною установою виникає лише у разі подачі розпорядження на такий переказ виключно депозитарними установами.
При цьому судами попередніх інстанцій правильно відхилено доводи позивача про те, що відповідно до частини 2 статті 6 Закону України "Про депозитарну систему", пункту 7 глави 2 розділу 5 Положення про провадження депозитарної діяльності, затвердженим рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 23.04.2013 № 735, відповідач зобов`язаний виконати операцію з переказу цінних паперів на інший рахунок за рішенням суду.
Так, відповідно до частини 2 статті 6 Закону України "Про депозитарну систему" внесення змін до системи депозитарного обліку стосовно цінних паперів конкретного власника (крім встановлених комісією випадків стосовно цінних паперів, права на які обліковуються на рахунку номінального утримувача) здійснюється виключно депозитарними установами (у визначених законодавством випадках - Національним банком України або депозитаріями-кореспондентами), в установленому Комісією порядку на підставі судового рішення або рішення уповноваженого законом державного органу чи його посадової особи.
Пунктом 7 глави 2 розділу 5 Положення визначено, що безумовні операції щодо цінних паперів/прав на цінні папери здійснюються на підставі наданих депозитарній установі та/або Центральному депозитарію оригіналів або копій, зокрема, судового рішення або рішення уповноваженого законом органу чи його посадової особи, виконавчих документів, визначених законом, під час здійснення виконавчого провадження.
Пунктом 2 розділу І Положення передбачено, що безумовна операція з управління рахунком у цінних паперах - списання, зарахування або переказ цінних паперів, прав на цінні папери на рахунку у цінних паперах клієнта Центрального депозитарію, власника цінних паперів, нотаріуса, на депозит якого зараховано цінні папери, номінального утримувача без його розпорядження під час проведення емітентом операцій з цінними паперами (у випадках, передбачених законодавством), а також у зв`язку зі зміною дієздатності (обмеження дієздатності або визнання особи недієздатною), внаслідок передачі цінних паперів у спадщину та в інших випадках, які передбачені законодавством України.
Отже, за рішенням суду безумовні операції з управління рахунком у цінних паперах здійснюються тими депозитарними установами які обслуговують рахунки клієнта.
Центральний депозитарій може провести безумовну депозитарну операцію виключно по рахунку власного клієнта обслуговування якого він здійснює. Центральний депозитарій в силу прямих норм Закону не може провести безумовну операцію на рахунку особи, яка не є його клієнтом та рахунок якого він не обслуговує. Безумовну операцію, у тому числі за рішенням суду по рахунку конкретного власника в силу прями норм Закону може провести тільки депозитарна установа яка відкрила та обслуговує такий рахунок власника.
Суд не може підміняти законодавчий орган та покладати своїм рішенням на відповідача додаткові обов`язки з проведення операцій, які не можуть бути ним проведені в силу прямих норм Закону та є технічно неможливими.
Отже висновки судів, що рішення суду є лише підставою для виконання Центральним депозитарієм безумовної операції з переказу цінних паперів, у разі наявності у останнього відповідних прав та повноважень, є правильними. Оскільки відповідач не є депозитарною установою, що обслуговує рахунок позивача, а переказ цінних паперів Центральний депозитарій може здійснювати лише на рахунках власних клієнтів, то у ПАТ "Національний депозитарій України" немає підстав для внесення змін до системи депозитарного обліку, шляхом здійснення безумовної депозитарної операції - переказу цінних паперів в кількості 208 штук, емітента ПрАТ "РТК "Тоніс-Центр", номінальною вартістю 1 710,00 грн. за одну акцію, що належать на праві власності позивачу з рахунку, відкритому в депозитарній установі - ТОВ "Фрідом Фінанс Україна", на рахунок в цінних паперах в депозитарній установі - ТОВ "Домінанта Трейд".
Безпідставними є посилання скаржника на постанови Верховного Суду від 04.02.2021 у справі № 910/1744/19 та від 30.09.2021 у справі № 922/2760/17, оскільки правовідносини у наведених справах та справі № 910/1568/23 не є подібними.
У справах № 910/1744/19 та № 922/2760/17 спір виник у зв`язку з анулюванням ліцензії депозитарної установи.
Вимоги до дій депозитарних установ, а також дій юридичних осіб, яким було анульовано ліцензії на провадження депозитарної діяльності, що припиняють провадження ними професійної діяльності на фондовому ринку - депозитарної діяльності (далі - Депозитарна установа), дій інших професійних учасників фондового ринку, пов`язаних з таким припиненням, а також порядок здійснення державного контролю за діями таких осіб у період припинення Депозитарною установою провадження професійної діяльності на фондовому ринку - депозитарної діяльності встановлює Положення про припинення депозитарною установою провадження професійної діяльності на фондовому ринку депозитарної діяльності, затверджене рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку 08.04.2014 № 431 (у редакції рішення Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 14.11.2019 № 690).
У разі анулювання ліцензії депозитарної установи та припинення її діяльності, саме на Центральний депозитарій покладено обов`язок з відповідального зберігання документів, баз даних тощо такої депозитарної установи.
У той час як дії ліцензіата, який провадить професійну діяльність на ринках капіталу - депозитарну діяльність, а саме депозитарну діяльність депозитарної установи (далі - депозитарна установа) та/або діяльність із зберігання активів інститутів спільного інвестування, та/або діяльність із зберігання активів пенсійних фондів, у разі зупинення дії ліцензії, врегульовано пунктом 13 розділу IV Порядку видачі, зупинення дії та анулювання ліцензії на провадження професійної діяльності на ринках капіталу, затверджений рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку 21.10.2021 № 982, зареєстрований в Міністерстві юстиції України 03.12.2021 за № 1563/37185. Саме цей Порядок встановлює процедуру видачі ліцензії на провадження професійної діяльності на ринках капіталу (далі - ліцензія), види якої зазначені у цьому пункті, підстави для відмови у її видачі, процедуру і підстави зупинення дії та анулювання ліцензії.
Відповідно до пункту 13 розділу IV цього Порядку у разі зупинення дії ліцензії:
1) депозитарна установа зобов`язана протягом 5 робочих днів з дати зупинення дії ліцензії (ліцензій) розмістити на власному вебсайті у розділі, що містить відомості про ліцензію, видану такому ліцензіату, інформацію про зупинення дії ліцензії та повідомити всіх осіб (депонентів, емітентів, номінальних утримувачів), з якими ліцензіатом в рамках цієї ліцензії (ліцензій) укладені договори, про зупинення дії такої ліцензії (ліцензій) у спосіб, визначений відповідним договором;
2) депозитарна установа щодо рахунків у цінних паперах, відкритих на дату зупинення ліцензії (ліцензій), припиняє здійснення облікових операцій на рахунках у цінних паперах, за винятком операцій, за якими розпорядження та/або документи, що підтверджують наявність підстав для проведення таких операцій, зареєстровано депозитарною установою до цієї дати, операцій, пов`язаних з реалізацією Національним банком України передбаченого статтею 73 Закону України «Про Національний банк України» переважного та безумовного права щодо цінних паперів, які перебувають у заставі як забезпечення вимог Національного банку України, операцій щодо списання прав на цінні папери з рахунку в цінних паперах депонента/власника / номінального утримувача, в депозитарній установі з метою їх зарахування на рахунок у цінних паперах цього самого депонента/власника / номінального утримувача в обраній ним депозитарній установі, корпоративних операцій емітентів (крім розміщення та продажу викуплених цінних паперів), операцій переказу цінних паперів, прав на цінні папери, пов`язаних із встановленням або зняттям обмежень щодо обігу цінних паперів, у тому числі операцій щодо розблокування цінних паперів / прав на цінні папери, що заблоковані для виставлення цінних паперів на продаж на організованому ринку з дотриманням (без дотримання) принципу «поставка цінних паперів проти оплати» чи поза організованим ринком з дотриманням принципу «поставка цінних паперів проти оплати», операцій переказу цінних паперів, прав на цінні папери, що здійснюються за результатами проведення клірингу особою, яка провадить клірингову діяльність, та безумовних операцій;
3) депозитарній установі протягом строку зупинення дії ліцензії (ліцензій) забороняється укладання нових договорів щодо надання депозитарних послуг в рамках ліцензії (ліцензій), дію якої (яких) зупинено.
У разі розірвання договору з депонентом/номінальним утримувачем у період зупинення дії ліцензії депозитарна установа зобов`язана дотримуватись вимог, установлених нормативно-правовим актом НКЦПФР з питань провадження депозитарної діяльності, та відповідним договором.
У разі розірвання договору з емітентом у період зупинення дії ліцензії депозитарна установа зобов`язана дотримуватись вимог Положення про порядок забезпечення існування іменних цінних паперів у бездокументарній формі, затвердженого рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 22 січня 2014 року № 47, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 06 лютого 2014 року за № 241/25018 (зі змінами).
Тобто навіть у разі зупинення дії ліцензії депозитарної установи, остання не припиняється та продовжує здійснювати операції, зокрема, щодо списання прав на цінні папери з рахунку в цінних паперах депонента/власника / номінального утримувача, в депозитарній установі з метою їх зарахування на рахунок у цінних паперах цього самого депонента/власника / номінального утримувача в обраній ним депозитарній установі, а також безумовні операції.
Отже, звернення позивача з позовом до Публічного акціонерного товариства "Національний депозитарій України" про зобов`язання вчинити дії щодо здійснення безумовної операції на підставі рішення суду за депозитарну установу, з якою позивач перебуває у договірних відносинах та на яку покладено обов`язок вчинення таких дій, є безпідставним.
У цій справі судами попередніх інстанцій встановлено, що 07.12.2022 ОСОБА_1 видав ТОВ "Фрідом Фінанс Україна" розпорядження № 1 на виконання відповідної облікової операції, а саме про перерахування належних йому акцій на рахунок в цінних паперах іншій депозитарній установі - ТОВ "Домінанта Трейд". Тобто виникнення цього позову обумовлено невиконанням ТОВ "Фрідом Фінанс Україна", а не відповідачем, розпорядження позивача.
Чинним законодавством не передбачено, що Центральний депозитарій має право вносити зміни до системи депозитарного обліку шляхом здійснення безумовної депозитарної операції, у будь-якому разі за будь-яку депозитарну установу, зокрема, у разі якщо депозитарна установа, з якою у клієнта укладено договір, самоусувається від виконання своїх обов`язків, або у зв`язку з зупиненням дії ліцензії такої установи.
Отже, позивачем не доведено що його права порушені, не визнані або оспорюються саме відповідачем.
Відповідно до пункту 3 частини другої статті 287 ГПК України підставами касаційного оскарження судових рішень, зазначених у пунктах 1, 4 частини першої цієї статті, є неправильне застосування судом норм матеріального права чи порушення норм процесуального права, якщо відсутній висновок Верховного Суду щодо питання застосування норми права у подібних правовідносинах.
Зі змісту зазначеної норми вбачається, що вона спрямована на формування єдиної правозастосовчої практики шляхом висловлення Верховним Судом висновків щодо питань застосування тих чи інших норм права, які регулюють певну категорію правовідносин та підлягають застосуванню господарськими судами під час вирішення спору.
З огляду на викладене Верховний Суд зазначає про відсутність підстав для формування висновку Верховного Суду у цій справі щодо зазначеної скаржником у касаційній скарзі норми права, адже суди попередніх інстанцій правильно застосували положення пункту 7 глави 2 розділу V, пунктів 3, 5 розділу ІІІ Положення про провадження депозитарної діяльності, затвердженого рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 23.04.2013 №735, частини 2 статті 6 Закону України «Про депозитарну систему України» та дійшли правильного висновку про відсутність підстав для задоволення позову.
Висновки Верховного Суду
За змістом пункту 1 частини 1 статті 308 Господарського процесуального кодексу України суд касаційної інстанції за результатами розгляду касаційної скарги має право залишити судові рішення судів першої інстанції та апеляційної інстанції без змін, а скаргу без задоволення.
Згідно з частиною першою статті 309 Господарського процесуального кодексу України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо судове рішення, переглянуте в передбачених статтею 300 цього Кодексу межах, ухвалено з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Оскільки викладені у касаційній скарзі доводи про порушення судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права під час ухвалення оскаржуваних судових рішень не отримали підтвердження, Верховний Суд, переглянувши судові рішення в межах наведених у касаційній скарзі доводів, які стали підставою для відкриття касаційного провадження, вважає, що вони ухвалені із додержанням норм процесуального та матеріального права.
Щодо судових витрат
З огляду на те, що суд відмовляє у задоволенні касаційної скарги та залишає без змін оскаржені судові рішення у цій справі, судові витрати, понесені у зв`язку з переглядом справи у суді касаційної інстанції, покладаються на скаржника.
Керуючись статтями 300, 301, 308, 309, 314, 315, 317 Господарського процесуального кодексу України, суд
ПОСТАНОВИВ:
1. Касаційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення.
2. Рішення Господарського суду міста Києва від 27.06.2023 та постанову Північного апеляційного господарського суду від 13.12.2023 у справі № 910/1568/23 залишити без змін.
3. Постанова набирає законної сили з моменту її прийняття, є остаточною та оскарженню не підлягає.
Головуючий О. Баранець
Судді Г. Вронська
О. Кролевець
Суд | Касаційний господарський суд Верховного Суду |
Дата ухвалення рішення | 14.03.2024 |
Оприлюднено | 02.04.2024 |
Номер документу | 118036506 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Касаційний господарський суд Верховного Суду
Баранець О.М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні