ШОСТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУДСправа № 826/5188/15 Головуючий у І інстанції - Катющенко В.П.
Суддя-доповідач - Мельничук В.П.
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
21 грудня 2023 року м. Київ
Колегія суддів Шостого апеляційного адміністративного суду у складі:
Головуючого-судді: Мельничука В.П.
суддів: Костюк Л.О., Оксененка О.М.,
при секретарі: Бринюк Г.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду апеляційну скаргу Головного управління ДПС у м. Києві на рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 23 червня 2022 року у справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «РТРІ-Рітейл Трекінг Рісеч Інтернешнл» до Головного управління ДПС у м. Києві про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення, -
В С Т А Н О В И Л А:
Товариство з обмеженою відповідальністю «РТРІ-Рітейл Трекінг Рісеч Інтернешнл» звернулося до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до Головного управління ДПС у м. Києві, в якому просило визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у Голосіївському районі Головного управління ДФС у м. Києві від 27 листопада 2014 року № 0000212207.
Обґрунтовуючи позовні вимоги Позивач вказав, що правомірно сформував дані бухгалтерського та податкового обліку за наслідками взаємовідносин з ТОВ «Компанія «Астілон», господарські операції з вказаним контрагентом підтверджені належним чином складеними первинними документами, які містять необхідні для цілей оподаткування відомості про зміст та обсяги спірних операцій. Крім того, Позивачем зазначено, що він є добросовісним платником податків, вчинені ним господарські операції не викликають сумніву в їх реальності та відповідності дійсному економічному змісту.
З урахуванням викладеного, Позивач вважає, що викладені в акті перевірки висновки контролюючого органу про безтоварність фінансово-господарських операцій з вказаним контрагентом є необґрунтованими, а прийняте за результатами розгляду акта перевірки податкове повідомлення-рішення таким, що підлягає скасуванню.
Постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 13 липня 2015 року, залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 22 вересня 2015 року, у задоволенні позову відмовлено повністю.
Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 12 жовтня 2016 року касаційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «РТРІ-Рітейл Трекінг Рісеч Інтернешнл» - задоволено частково.
Постанову Окружного адміністративного суду міста від 13 липня 2015 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 22 вересня 2015 року у справі № 826/5188/15 - скасовано.
Справу направлено на новий судовий розгляд до суду першої інстанції.
Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 23 червня 2022 року адміністративний позов задоволено.
Визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у Голосіївському районі Головного управління ДФС у м. Києві від 27.11.2014 № 0000212207.
Не погоджуючись з таким судовим рішенням Головне управління ДПС у м. Києві подало апеляційну скаргу, в якій просить скасувати рішення суду першої інстанції та ухвалити нове судове рішення, яким у задоволенні позовних вимог відмовити повністю.
В апеляційній скарзі Головне управління ДПС у м. Києві посилався на порушення судом першої інстанції норми матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи по суті.
Апеляційна скарга мотивована тим, що в ході перевірки Позивача встановлено безпідставне документальне оформлення господарських операцій по взаємовідносинах з ТОВ «Компанія «Астілон» з підстав відсутності реальних правових наслідків здійснених господарських операцій Позивача з його контрагентом.
Також, Відповідач зазначав, що не відповідають дійсності доводи Позивача про те, що послуги у ТОВ «Компанія «Астілон» замовлялись з метою виконання власних зобов`язань з проведення маркетингових досліджень ринку за угодами з іншими контрагентами, оскільки надані ним докази можуть свідчити лише про виконання Позивачем своїх договірних зобов`язань, однак з них не вбачається, що такі були виконані саме із залученням до їх виконання ТОВ «Компанія «Астілон».
На підставі наведеного Відповідач вказав про відповідність оскаржуваного податкового повідомлення-рішення вимогам чинного законодавства, підтримавши висновки акта перевірки.
Відзиву Позивача на апеляційну скаргу Головного управління ДПС у м. Києві до суду апеляційної інстанції не надходило, що не перешкоджає розгляду справи.
Відповідно до ч. 1 ст. 308 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.
Судом першої інстанції встановлено та підтверджується матеріалами справи, що Державною податковою інспекцією у Голосіївському районі Головного управління Міндоходів у м. Києві проведено документальну позапланову виїзну перевірку Позивача з питань повноти нарахування податку на додану вартість при взаємовідносинах з постачальником Товариством з обмеженою відповідальністю «Компанія «Астілон» та по взаємовідносинах з покупцями товарів (послуг), які були придбані Позивачем в Товариства з обмеженою відповідальністю «Компанія «Астілон» за період з 01.07.2014 по 31.07.2014, за результатами якої складено акт від 13.11.2014 № 550/1/22-07-21628814, в якому вказано про наступні порушення вимог податкового законодавства з боку Товариства з обмеженою відповідальністю «РТРІ-Рітейл Трекінг Рісеч Інтернешнл»:
- пункту 44.1 статті 44, пунктів 198.3, 198.6 статті 198, пунктів 201.4, 201.6 статті 201 Податкового кодексу України, що призвело до заниження податку на додану вартість на суму 108 333,00 грн за липень 2014 року.
На підставі викладеного, Державною податковою інспекцією у Голосіївському районі Головного управління ДФС у м. Києві прийнято податкове повідомлення-рішення від 27 листопада 2014 року № 0000212207, яким збільшено суму грошового зобов`язання з податку на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг) у розмірі 135 460,00 грн, з яких 108 333,00 грн нараховано за основним платежем та 27 083,00 грн - за штрафними (фінансовими) санкціями (штрафами).
Вважаючи вказане податкове повідомлення-рішення протиправним, Позивач звернувся до адміністративного суду з даним адміністративним позовом.
Відмовляючи у задоволенні адміністративного позову, суд першої інстанції в постанові від 13 липня 2015 року, з висновками якого погодилася колегія суддів в ухвалі від 22 вересня 2015 року, виходили з того, що оскільки фактичне здійснення господарських операцій Позивача з контрагентом, внаслідок яких Позивачем сформовано податковий кредит, відсутнє, задекларовані показники податкового кредиту належно не підтверджуються, що свідчить про заниження необхідних до сплати в бюджет сум податку на додану вартість.
Скасовуючи постанову Окружного адміністративного суду міста від 13 липня 2015 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 22 вересня 2015 року, та направляючи справу на новий судовий розгляд до суду першої інстанції, Вищий адміністративний суд України виходив з того, що стверджуючи про відсутність фактичного виконання договору про надання маркетингових послуг від 13.01.2014, укладеного між Позивачем та ТОВ «Компанія «Астілон», суди першої та апеляційної інстанцій посилалися на акт про неможливість проведення зустрічної звірки вказаного контрагента.
Проте, суди першої та апеляційної інстанцій не врахували, що вказаний акт не є безумовною підставою для висновків про відсутність фактичного здійснення господарської операції за договором від 13.01.2014 за умови наявності первинних документів, які спростовують такі доводи.
Чинне законодавство України не ставить в залежність виникнення у платника податку на додану вартість права на податковий кредит від дотримання вимог податкового законодавства іншим суб`єктом господарювання, зокрема тим, який не був постачальником товарів (послуг), на вартість яких нарахований податок на додану вартість, що включений платником податку до податкового кредиту.
Вищим адміністративним судом України наголошено, що під час нового розгляду суду першої інстанції слід врахувати викладене, дослідити фактичне здійснення господарської операції між Позивачем та його контрагентом, тобто, встановити наявність ознак, які б свідчили про реальність її здійснення, передбаченого укладеним договором, встановити зв`язок між фактом придбання послуг, понесенням інших витрат і господарською діяльністю платника податку, дослідити усі первинні документи, які належить складати залежно від певного виду господарської операції і на підставі цього зробити вмотивований висновок про те, чи відбувся дійсний рух активів між учасниками відповідної операції, зміни у їх майновому стані як обов`язкова ознака господарської операції, застосувати при оцінці доводів сторін норми матеріального права, які повинні бути застосовані, і вирішити спір згідно із законодавством.
Задовольняючи даний адміністративний позов суд першої інстанції в судовому рішенні від 23 червня 2022 року виходив з того, що під час судового розгляду даної адміністративної справи Позивачем надана достатня кількість документів на підтвердження реальності здійснення спірних господарських операцій.
Зокрема, суд мав можливість пересвідчитись у тому, що придбання Позивачем послуг є необхідною умовою здійснення ним його господарської діяльності та спрямовані на одержання доходу, тобто досягнення ділової мети за спірними господарськими операціями.
Також, суд першої інстанції звернув увагу контролюючого органу, що за своєю правовою природою акт про неможливість проведення зустрічної звірки не є актом перевірки контролюючого органу та не може містити в собі аналізу господарських операцій платника податків та висновків про нікчемність укладених ним договорів. У зв`язку з цим, обґрунтування податковим органом виявлених порушень з посиланням на висновки такого акта є неправомірним.
За наведених обставин, суд першої інстанції відхилив доводи Відповідача про те, що акт ДПІ у Печерському районі Головного управління Міндоходів у м. Києві про неможливість проведення зустрічної звірки ТОВ «Компанія «Астілон» щодо підтвердження господарських відносин з платниками податків за період з 01.07.2014 по 31.08.2014 від 09.09.2014 № 2759/26-55-22-09/38942017 підтверджує нереальний характер господарських операцій Позивача з його контрагентом.
Крім того, акт перевірки від 13.11.2014 № 550/1/22-07-21628814 взагалі не містить аналізу баз даних, які б підтверджували відсутність у ТОВ «Компанія «Астілон» основних та трудових ресурсів, які унеможливлюють виконання останнім взятих на себе зобов`язань за договором про надання маркетингових послуг від 13.01.2014.
Щодо нереєстрації ТОВ «Компанія «Астілон» податкових накладних, суд першої інстанції звернув увагу на те, що підпунктом 11 підрозділу 2 розділу ХХ ПК України було передбачено, що реєстрація податкових накладних платниками податку на додану вартість - продавцями в Єдиному реєстрі податкових накладних запроваджується для платників цього податку, у яких сума податку на додану вартість в одній податковій накладній становить:
- понад 1 мільйон гривень - з 1 січня 2011 року;
- понад 500 тисяч гривень - з 1 квітня 2011 року;
- понад 100 тисяч гривень - з 1 липня 2011 року;
- понад 10 тисяч гривень - з 1 січня 2012 року.
Податкова накладна, в якій сума податку на додану вартість не перевищує 10 тисяч гривень, не підлягає включенню до Єдиного реєстру податкових накладних.
Враховуючи, що в податкових накладних від 16.07.2014 № 88, від 16.07.2014 № 87, від 15.07.2014 № 82, від 14.07.2014 № 77, від 11.07.2014 № 63, від 11.07.2014 № 62, від 10.07.2014 № 57, від 09.07.2014 № 42, від 09.07.2014 № 41, від 08.07.2014 № 32, від 07.07.2014 № 29, від 07.07.2014 № 28, від 04.07.2014 № 16, від 03.07.2014 № 13, від 03.07.2014 № 12, від 03.07.2014 № 11, від 02.07.2014 № 8, від 02.07.2014 № 7, від 02.07.2014 № 5, від 02.07.2014 № 4, від 01.07.2014 № 3, від 01.07.2014 № 2 суми податку на додану вартість не перевищували 10000,00 грн, висновки контролюючого органу про маніпулювання ТОВ «Компанія «Астілон» даними податкового обліку та податкової звітності з податку на додану вартість, в результаті чого останнє здійснювало штучне формування технічного податкового кредиту з ПДВ для суб`єктів господарювання-покупців товарів (робіт, послуг), є припущеннями перевіряючих та не підтверджується жодними документами, оскільки вищенаведені накладні не підлягали обов`язковій реєстрації.
З огляду на встановлені обставини, суд першої інстанції дійшов висновку, що віднесення Позивачем до складу податкового кредиту сум податку на додану вартість, сплачених ТОВ «Компанія «Астілон» на оплату вартості виконаних маркетингових послуг відповідає вимогам ПК України, а виключення цих сум Відповідачем зі складу податкового кредиту ТОВ «РТРІ-Рітейл Трекінг Рісеч Інтернешнл» необґрунтоване та протиправне, що є правовою підставою для скасування спірного податкового повідомлення-рішення.
Згідно з частиною шостою ст. 353 Кодексу адміністративного судочинства України, висновки і мотиви, з яких скасовані рішення, є обов`язковими для суду першої або апеляційної інстанції при новому розгляді справи.
На виконання вимог Вищого адміністративного суду України, для повного та всебічного з`ясування обставин у даній адміністративній справі слід дослідити сукупність обставин та первинних документів, які можуть підтвердити та/або спростовувати реальність господарської операції Позивача із ТОВ «Компанія «Астілон».
Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, з огляду на наступне.
Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов`язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час адміністрування податків, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулюються Податковим кодексом України від 02.12.2010 р. № 2755-VI (далі - ПК України).
Як визначено пп. 14.1.36 п. 14.1 ст. 14 ПК України господарська діяльність - це діяльність особи, що пов`язана з виробництвом (виготовленням) та/або реалізацією товарів, виконанням робіт, наданням послуг, спрямована на отримання доходу і проводиться такою особою самостійно та/або через свої відокремлені підрозділи, а також через будь-яку іншу особу, що діє на користь першої особи, зокрема за договорами комісії, доручення та агентськими договорами.
Відповідно до вимог пп. 14.1.181 п. 14.1 ст. 14 ПК України, податковий кредит - сума, на яку платник податку на додану вартість має право зменшити податкове зобов`язання звітного (податкового) періоду.
Згідно з п. 44.1 ст. 44 ПК України для цілей оподаткування платники податків зобов`язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов`язаних з визначенням об`єктів оподаткування та/або податкових зобов`язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов`язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством.
Відповідно до пп. 134.1.1 п. 134.1 ст. 134 ПК України, об`єктом оподаткування є прибуток із джерелом походження з України та за її межами, який визначається шляхом коригування (збільшення або зменшення) фінансового результату до оподаткування (прибутку або збитку), визначеного у фінансовій звітності підприємства відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності, на різниці, які виникають відповідно до положень ПКУ.
Згідно з п. 135.1 ст. 135 ПК України, базою оподаткування є грошове вираження об`єкту оподаткування, визначеного згідно із ст. 134 ПК України з урахуванням положень цього Кодексу.
У відповідності до вимог п. 198.1 ст. 198 ПК України, до податкового кредиту відносяться суми податку, сплачені/нараховані у разі здійснення операцій з придбання або виготовлення товарів (у тому числі в разі їх ввезення на митну територію України) та послуг.
Відповідно до вимог п. 198.2 ст. 198 ПК України, датою віднесення сум податку до податкового кредиту вважається дата тієї події, що відбулася раніше: дата списання коштів з банківського рахунка платника податку на оплату товарів/послуг; дата отримання платником податку товарів/послуг.
Згідно з вимогами п. 198.3 ст. 198 ПК України, податковий кредит звітного періоду визначається виходячи з договірної (контрактної) вартості товарів/послуг та складається з сум податків, нарахованих (сплачених) платником податку за ставкою, встановленою п. 193.1 ст. 193 ПК України, протягом такого звітного періоду у зв`язку з: придбанням або виготовленням товарів (у тому числі при їх імпорті) та послуг; придбанням (будівництвом, спорудженням) основних фондів (основних засобів, у тому числі інших необоротних матеріальних активів та незавершених капітальних інвестицій у необоротні капітальні активи), у тому числі при їх імпорті.
Нарахування податкового кредиту здійснюється незалежно від того, чи такі товари/послуги та основні фонди почали використовуватися в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку протягом звітного податкового періоду, а також від того, чи здійснював платник податку оподатковувані операції протягом такого звітного податкового періоду.
Пунктом 198.6 ст. 198 ПК України передбачено, що не відносяться до податкового кредиту суми податку, сплаченого (нарахованого) у зв`язку з придбанням товарів/послуг, не підтверджені зареєстрованими в Єдиному реєстрі податкових накладних податковими накладними/розрахунками коригування до таких податкових накладних чи не підтверджені митними деклараціями, іншими документами, передбаченими пунктом 201.11 статті 201 цього Кодексу.
Статтею 2 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» від 16.07.1999 № 996-ХІV (далі - Закон № 996-ХІV) визначено, що його дія поширюється на всіх юридичних осіб створених відповідно до законодавства України, незалежно від їх організаційно - правових форм власності.
Виходячи з вимог п. 2 ст. 3 Закону № 996-ХІV, бухгалтерський облік є обов`язковим видом обліку, який ведеться підприємством. Фінансова, податкова, статистична та інші види звітності, що використовують грошовий вимірник, ґрунтуються на даних бухгалтерського обліку.
Статтею 9 Закону № 996-ХІV встановлено вимоги до первинних документів, які є підставою для бухгалтерського та податкового обліку.
Згідно з даною нормою, підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи, які фіксують факти здійснення господарських операцій.
Первинні документи повинні бути складені під час здійснення господарської операції, а якщо це неможливо - безпосередньо після її закінчення.
Такі первинні документи повинні мати обов`язкові реквізити: назву документа (форми); дату і місце складання; назву підприємства, від імені якого складено документи; зміст та обсяг господарської операції, одиницю виміру господарської операції; посади осіб, відповідальних за здійснення господарської операції і правильність її оформлення; особистий підпис або інші дані, що дають змогу ідентифікувати особу, яка брала участь у здійсненні господарської операції.
У відповідності до ст. 1 Закону № 996-XIV господарська операція це дія або подія, яка викликає зміни в структурі активів та зобов`язань, власному капіталі підприємства.
Наслідки для податкового обліку створює лише фактичний рух активів, що є обов`язковою умовою для формування податкових вигод.
Недоведеність наявності вказаних умов позбавляє первинні документи юридичної значимості для цілей формування податкових вигод, а покупця - права на їх формування та відображення у бухгалтерському та податковому обліку.
Наведені вище норми вказують на те, що правові наслідки у вигляді виникнення права платника податку на формування витрат та податкового кредиту з податку на додану вартість наступають лише у разі реального (фактичного) вчинення господарських операцій з придбання товарів (робіт, послуг) з метою їх використання в своїй господарській діяльності, що пов`язані з рухом активів, зміною зобов`язань чи власного капіталу платника, та відповідають економічному змісту, відображеному в укладених платником податку договорах, що має підтверджуватись належним чином оформленими первинними документами.
При цьому фінансовий результат до оподаткування визначається платником податку на прибуток у фінансовій звітності відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності з урахуванням відповідних коригувань.
Отже, якщо господарська операція фактично не відбулася, то первинні документи, складені платником податку та його контрагентом на підтвердження такої операції, не відповідають дійсності, та свідчать про відсутність у сторін волевиявлення щодо реального здійснення господарської операції.
Аналіз вказаних положень свідчить про те, що правові наслідки у вигляді виникнення у покупця права на формування відповідних сум податкових вигод (витрат та податкового кредиту) виникають за наявності сукупності таких обставин та підстав, зокрема: фактичного (реального) здійснення оподатковуваних операцій та їх документального підтвердження сукупністю юридично значимих (дійсних) первинних та інших документів, які зазвичай супроводжують операції певного виду; наявності у сторін спеціальної податкової правосуб`єктності та належним чином складеної податкової накладної; ділової мети, розумних економічних причин для здійснення операції й подальшого використання придбаного товару (робіт, послуг) у межах господарської діяльності платника.
Водночас наведені вище норми податкового законодавства у взаємозв`язку з приписами законодавства з питань бухгалтерського обліку та звітності визначають окремі випадки, за яких неможливе формування витрат та податкового кредиту, зокрема, це: непов`язаність здійсненої операції (понесених витрат) з господарською діяльністю покупця (придбання товарів/послуг без мети їх використання у господарській діяльності); фіктивність операцій/нездійснення оподатковуваних операцій; видача податкової накладної особою, яка не є платником податку на додану вартість; відсутність у платника податків юридично значимих первинних документів.
Наслідки в податковому обліку платника створюють лише реально вчинені господарські операції, тобто такі, що пов`язані з рухом активів, зміною зобов`язань чи власного капіталу платника, та відповідають змісту, відображеному в укладених платником податку договорах.
Необґрунтована податкова вигода характеризується відсутністю фактичного виконання господарських операцій, здійсненням операцій без ділової мети та обліком операцій безвідносно до їх реального економічного змісту, узгодженістю дій покупця та постачальника для штучного створення умов бюджетного відшкодування.
Документи та інші дані, що спростовують реальність здійснення господарської операції, яка відображена в податковому обліку, повинні оцінюватися з урахуванням специфіки кожної господарської операції - умов перевезення, зберігання товарів, змісту послуг, що надаються, тощо.
Платникам податків забороняється формування показників податкової звітності на підставі даних, не підтверджених документами. При цьому для підтвердження даних податкового обліку можуть братися до уваги лише ті первинні документи, які складені в разі фактичного здійснення господарської операції. У разі надання контролюючим органом доказів, які в сукупності з іншими доказами у справі свідчать, що документи, на підставі яких платник податків задекларував податкові зобов`язання, містять інформацію, що не відповідає дійсності, платник податків має спростовувати ці доводи.
Судом першої інстанції вірно встановлено та підтверджується матеріалами справи, що ТОВ «РТРІ-Рітейл Трекінг Рісеч Інтернешнл» є юридичною особою, яка здійснює діяльність за такими видами КВЕД: 73.20 Дослідження кон`юнктури ринку та виявлення громадської думки (основний); 46.19 Діяльність посередників у торгівлі товарами широкого асортименту; 46.49 Оптова торгівля іншими товарами господарського призначення.
ТОВ «Компанія «Астілон» є юридичною особою, яка здійснює діяльність за такими видами КВЕД: 69.10 Діяльність у сфері права (основний); 46.19 Діяльність посередників у торгівлі товарами широкого асортименту; 82.99 Надання інших допоміжних комерційних послуг, н.в.і.у.; 62.02 Консультування з питань інформатизації; 64.99 Надання інших фінансових послуг (крім страхування та пенсійного забезпечення), н.в.і.у.; 70.22 Консультування з питань комерційної діяльності й керування; 41.10 Організація будівництва будівель.
Між Позивачем (Замовником) та Товариством з обмеженою відповідальністю «Компанія «Астілон» (Виконавцем), укладено Договір про надання маркетингових послуг від 13 січня 2014 року (т. 1, а.с. 93-96) згідно з п. 1.1 якого Виконавець за завданням Замовника зобов`язується проводити маркетингові дослідження за напрямками і на умовах, визначених даним договором, а Замовник зобов`язується оплачувати ці послуги. Напрямки і умови проведення кожного дослідження узгоджуються і затверджуються Сторонами у Додаткових угодах до даного Договору. Додаткові угоди є невід`ємною частиною цього договору, якщо вони підписані уповноваженими особами сторін за цим договором.
Пунктом 2.1 вказаного договору передбачено, що Виконавець проводить дослідження на підставі даного Договору, самотужки з використанням своїх засобів і матеріалів або користуючись послугами третіх осіб.
Відповідно до пункту 2.2 договору про надання маркетингових послуг від 13.01.2014 у Додаткових угодах по кожному напрямку повинні бути зазначені такі умови проведення досліджень і їхньої оплати: предмет (мета, задачі) досліджень; територія, на якій проводяться дослідження; етапи проведення досліджень; вибірка і метод проведення досліджень; строк проведення досліджень; вартість, строки і порядок оплати проведених досліджень; інші умови, необхідні для проведення досліджень.
Пунктом 2.3 договору встановлено, що здача-приймання результатів досліджень по кожному напрямку здійснюється представниками Сторін за Актом.
31.03.2014 між Позивачем (Замовник) та ТОВ «Компанія «Астілон» (Виконавець) укладено додаткову угоду до договору про надання маркетингових послуг від 13.01.2014 (т. 1, а.с. 97-98) згідно з якою предметом дослідження є дослідження роздрібних продажів продукції у каналі сучасної торгівлі (торгові точки із самообслуговуванням) України. Категорії аналізу: сири (тверді, плавлені та м`які) фасовані та вагові; спреди, масло вершкове та маргарин, фасовані та вагові. Напрямки досліджень: визначення розмірів продажу товарів в торгових точках, що приймають участь у дослідженні, протягом строку проведення досліджень; визначення роздрібної ціни на товари в торгових точках, що приймають участь у дослідженні, на кінець строку проведення досліджень. Територія проведення досліджень: міста України. Етапи проведення досліджень: підготовка дослідницької команди; проведення польового етапу досліджень; обробка попередніх результатів; створення звіту на основі отриманого масиву анкет; передача звіту Замовнику.
30.04.2014 між Позивачем (Замовник) та ТОВ «Компанія «Астілон» (Виконавець) укладено додаткову угоду до договору про надання маркетингових послуг від 13.01.2014 (т. 1, а.с. 99-100), згідно якої предметом дослідження є моніторинг роздрібної торгівлі товарів, зазначених нижче, включаючи відкриті ринки. Товари, щодо яких проводяться дослідження (категорії аналізу): віскі; ром; лікери. Напрямки досліджень: визначення товарних залишків товарів на початок проведення досліджень; визначення розмірів поставок товарів в торгових точках протягом проведення досліджень; визначення роздрібної ціни на товари на кінець періоду проведення досліджень; визначення обсягів продажу товарів (в одиницях та грошах); визначення часток продажу виробника/бренда/одиниці товарів; визначення часток продажу в торгових точках, де були знайдені зазначені виробники/марки/одиниці товарів; визначення обсягів закупок товарів торговими точками; визначення рівня дистрибуції для товарів (кількість торгових точок, які мали продукт/бренд у продажу протягом періоду досліджень), нумеричної та зваженої; визначення рівня відсутності в торговій точці товарів (кількість торгових точок, у яких виробник/марка/одиниці товару були відсутні на кінець проведення досліджень), нумеричної та зваженої; визначення обсягів залишків товарів на кінець періоду проведення досліджень; визначення товарного покриття по днях (обсяг залишків, поділений на середньоденні продажі); визначення середніх продажів товарів через торгову точку; визначення середніх цін за одиницю товарів; визначення наявності, обсягів продажу та частки спеціальних упаковок для товарів. Територія проведення досліджень: міста України з населенням більше 20000 осіб. Етапи проведення досліджень: підготовка дослідницької команди; проведення польового етапу досліджень; обробка попередніх результатів; створення звіту на основі отриманого масиву анкет; передача звіту Замовнику.
Пунктами 8 та 9 вказаної додаткової угоди визначено, що Виконавець надає Замовнику звіт в електронному вигляді у форматі бази даних протягом 10 (десяти) робочих днів після закінчення строку проведення досліджень. При передачі результатів досліджень сторони складають акт здачі-приймання. Результати досліджень вважаються прийнятими з моменту підписання акта обома сторонами.
29.04.2014 між Позивачем (Замовник) та ТОВ «Компанія «Астілон» (Виконавець) укладено додаткову угоду до договору про надання маркетингових послуг від 13.01.2014 (т. 1, а.с. 101-102), згідно якої предметом дослідження є дослідження роздрібних продажів продукції у каналі сучасної торгівлі (торгові точки із самообслуговуванням) в містах України. Категорії аналізу: засоби по догляду за шкірою обличчя; дезодоранти; засоби по догляду для чоловіків. Напрямки досліджень: визначення розмірів продажу товарів в торгових точках, що приймають участь у дослідженні, протягом строку проведення досліджень; визначення роздрібної ціни на товари в торгових точках, що приймають участь у дослідженні, на кінець строку проведення досліджень. Територія проведення досліджень: міста України. Етапи проведення досліджень: підготовка дослідницької команди; проведення польового етапу досліджень; обробка попередніх результатів; створення звіту на основі отриманого масиву анкет; передача звіту Замовнику.
Пунктами 8 та 9 вказаної додаткової угоди визначено, що Виконавець надає Замовнику звіт в електронному вигляді у форматі таблиць Excel, протягом 10 (десяти) робочих днів після закінчення строку проведення досліджень. При передачі результатів досліджень сторони складають акт здачі-приймання. Результати досліджень вважаються прийнятими з моменту підписання акта обома сторонами.
28.05.2014 між Позивачем (Замовник) та ТОВ «Компанія «Астілон» (Виконавець) укладено додаткову угоду до договору про надання маркетингових послуг від 13.01.2014 (т. 1, а.с. 103-104), згідно якої предметом дослідження є моніторинг роздрібної торгівлі товарів в містах України, включаючи відкриті ринки. Товари, щодо яких проводяться дослідження (категорії аналізу): столові і марочні виноградні вина: сухі, напівсухі, напівсолодкі, десертні і кріплені виноградні вина всіх кольорів (червоні, білі, рожеві). Напрямки досліджень: визначення товарних залишків товарів на початок проведення досліджень; визначення розмірів поставок товарів в торгових точках протягом проведення досліджень; визначення роздрібної ціни на товари на кінець періоду проведення досліджень; визначення обсягів продажу товарів (в одиницях та грошах); визначення часток продажу виробника/бренда/одиниці товарів; визначення часток продажу в торгових точках, де були знайдені зазначені виробники/марки/одиниці товарів; визначення обсягів закупок товарів торговими точками; визначення рівня дистрибуції для товарів (кількість торгових точок, які мали продукт/бренд у продажу протягом періоду досліджень), нумеричної та зваженої; визначення рівня відсутності в торговій точці товарів (кількість торгових точок, у яких виробник/марка/одиниці товару були відсутні на кінець проведення досліджень), нумеричної та зваженої; визначення обсягів залишків товарів на кінець періоду проведення досліджень; визначення товарного покриття по днях (обсяг залишків, поділений на середньоденні продажі); визначення середніх продажів товарів через торгову точку; визначення середніх цін за одиницю товарів; визначення наявності, обсягів продажу та частки спеціальних упаковок для товарів. Територія проведення досліджень: міста України з населенням більше 20000 осіб. Етапи проведення досліджень: підготовка дослідницької команди; проведення польового етапу досліджень; обробка попередніх результатів; створення звіту на основі отриманого масиву анкет; передача звіту Замовнику.
Пунктами 8 та 9 вказаної додаткової угоди визначено, що Виконавець надає Замовнику звіт в електронному вигляді у форматі бази даних протягом 10 (десяти) робочих днів після закінчення строку проведення досліджень. При передачі результатів досліджень сторони складають акт здачі-приймання. Результати досліджень вважаються прийнятими з моменту підписання акта обома сторонами.
28.04.2014 між Позивачем (Замовник) та ТОВ «Компанія «Астілон» (Виконавець) укладено додаткову угоду до договору про надання маркетингових послуг від 13.01.2014 (т. 1, а.с. 105-106), згідно якої предметом дослідження є дослідження роздрібних продажів продукції у каналі сучасної торгівлі (торгові точки із самообслуговуванням) в містах України. Категорії аналізу: фарби для волосся; декоративна косметика; засоби по догляду за волоссям (шампуні, кондиціонери, засоби по догляду за волоссям). Напрямки досліджень: визначення розмірів продажу товарів в торгових точках, що приймають участь у дослідженні, протягом строку проведення досліджень; визначення роздрібної ціни на товари в торгових точках, що приймають участь у дослідженні, на кінець строку проведення досліджень. Територія проведення досліджень: міста України. Етапи проведення досліджень: підготовка дослідницької команди; проведення польового етапу досліджень; обробка попередніх результатів; створення звіту на основі отриманого масиву анкет; передача звіту Замовнику.
Пунктами 8 та 9 вказаної додаткової угоди визначено, що Виконавець надає Замовнику звіт в електронному вигляді у форматі таблиць Excel, протягом 10 (десяти) робочих днів після закінчення строку проведення досліджень. При передачі результатів досліджень сторони складають акт здачі-приймання. Результати досліджень вважаються прийнятими з моменту підписання акта обома сторонами.
25.04.2014 між Позивачем (Замовник) та ТОВ «Компанія «Астілон» (Виконавець) укладено додаткову угоду до договору про надання маркетингових послуг від 13.01.2014 (т. 1, а.с. 107-108), згідно якої предметом дослідження є моніторинг каналу сучасної торгівлі (торгові точки із самообслуговуванням) України. Категорії аналізу: фарби для волосся; засоби для укладки волосся; шампуні; гелі для душу; дезодоранти; засоби по догляду за шкірою обличчя; кондиціонери та засоби по догляду за волоссям; засоби для догляду за тілом. Напрямки досліджень: визначення розмірів продажу товарів в торгових точках, що приймають участь у дослідженні, протягом строку проведення досліджень; визначення роздрібної ціни на товари в торгових точках, що приймають участь у дослідженні, на кінець строку проведення досліджень. Територія проведення досліджень: міста України. Етапи проведення досліджень: підготовка дослідницької команди; проведення польового етапу досліджень; обробка попередніх результатів; створення звіту на основі отриманого масиву анкет; передача звіту Замовнику.
Пунктами 8 та 9 вказаної додаткової угоди визначено, що Виконавець надає Замовнику звіт в електронному вигляді у форматі бази даних протягом 10 (десяти) робочих днів після закінчення строку проведення досліджень. При передачі результатів досліджень сторони складають акт здачі-приймання. Результати досліджень вважаються прийнятими з моменту підписання акта обома сторонами.
23.04.2014 між Позивачем (Замовник) та ТОВ «Компанія «Астілон» (Виконавець) укладено додаткову угоду до договору про надання маркетингових послуг від 13.01.2014 (т. 1, а.с. 109-110), згідно якої предметом дослідження є моніторинг роздрібної торгівлі товарів в містах України, включаючи відкриті ринки. Товари, щодо яких проводяться дослідження (категорії аналізу): горілка. Напрямки досліджень: визначення товарних залишків товарів на початок проведення досліджень; визначення розмірів поставок товарів в торгових точках протягом проведення досліджень; визначення роздрібної ціни на товари на кінець періоду проведення досліджень; визначення обсягів продажу товарів (в одиницях та грошах); визначення часток продажу виробника/бренда/одиниці товарів; визначення часток продажу в торгових точках, де були знайдені зазначені виробники/марки/одиниці товарів; визначення обсягів закупок товарів торговими точками; визначення рівня дистрибуції для товарів (кількість торгових точок, які мали продукт/бренд у продажу протягом періоду досліджень), нумеричної та зваженої; визначення рівня відсутності в торговій точці товарів (кількість торгових точок, у яких виробник/марка/одиниці товару були відсутні на кінець проведення досліджень), нумеричної та зваженої; визначення обсягів залишків товарів на кінець періоду проведення досліджень; визначення товарного покриття по днях (обсяг залишків, поділений на середньоденні продажі); визначення середніх продажів товарів через торгову точку; визначення середніх цін за одиницю товарів; визначення наявності, обсягів продажу та частки спеціальних упаковок для товарів. Територія проведення досліджень: міста України з населенням більше 20000 осіб. Етапи проведення досліджень: підготовка дослідницької команди; проведення польового етапу досліджень; обробка попередніх результатів; створення звіту на основі отриманого масиву анкет; передача звіту Замовнику.
Пунктами 8 та 9 вказаної додаткової угоди визначено, що Виконавець надає Замовнику звіт в електронному вигляді у форматі бази даних протягом 10 (десяти) робочих днів після закінчення строку проведення досліджень. При передачі результатів досліджень сторони складають акт здачі-приймання. Результати досліджень вважаються прийнятими з моменту підписання акта обома сторонами.
21.03.2014 між Позивачем (Замовник) та ТОВ «Компанія «Астілон» (Виконавець) укладено додаткову угоду до договору про надання маркетингових послуг від 13.01.2014 (т. 1, а.с. 111-112), згідно якої предметом дослідження є моніторинг каналу сучасної роздрібної торгівлі (торгові точки із самообслуговуванням) в містах України. Категорії аналізу: сири (тверді, плавлені, м`які та свіжі). Напрямки досліджень: визначення розмірів продажу товарів в торгових точках, що приймають участь у дослідженні, протягом строку проведення досліджень; визначення роздрібної ціни на товари в торгових точках, що приймають участь у дослідженні, на кінець строку проведення досліджень. Територія проведення досліджень: міста України. Етапи проведення досліджень: підготовка дослідницької команди; проведення польового етапу досліджень; обробка попередніх результатів; створення звіту на основі отриманого масиву анкет; передача звіту Замовнику.
Пунктами 8 та 9 вказаної додаткової угоди визначено, що Виконавець надає Замовнику звіт в електронному вигляді у форматі бази даних протягом 10 (десяти) робочих днів після закінчення строку проведення досліджень. При передачі результатів досліджень сторони складають акт здачі-приймання. Результати досліджень вважаються прийнятими з моменту підписання акта обома сторонами.
21.02.2014 між Позивачем (Замовник) та ТОВ «Компанія «Астілон» (Виконавець) укладено додаткову угоду до договору про надання маркетингових послуг від 13.01.2014 (т. 1, а.с. 113-114), згідно якої предметом дослідження є моніторинг каналу сучасної роздрібної торгівлі (торгові точки із самообслуговуванням) в містах України. Категорії аналізу: дитяче харчування. Напрямки досліджень: визначення розмірів продажу товарів в торгових точках, що приймають участь у дослідженні, протягом строку проведення досліджень; визначення роздрібної ціни на товари в торгових точках, що приймають участь у дослідженні, на кінець строку проведення досліджень. Територія проведення досліджень: міста України. Етапи проведення досліджень: підготовка дослідницької команди; проведення польового етапу досліджень; обробка попередніх результатів; створення звіту на основі отриманого масиву анкет; передача звіту Замовнику.
Пунктами 8 та 9 вказаної додаткової угоди визначено, що Виконавець надає Замовнику звіт в електронному вигляді у форматі таблиць Excel, протягом 10 (десяти) робочих днів після закінчення строку проведення досліджень. При передачі результатів досліджень сторони складають акт здачі-приймання. Результати досліджень вважаються прийнятими з моменту підписання акта обома сторонами.
20.03.2014 між Позивачем (Замовник) та ТОВ «Компанія «Астілон» (Виконавець) укладено додаткову угоду до договору про надання маркетингових послуг від 13.01.2014 (т. 1, а.с. 115-116), згідно якої предметом дослідження є моніторинг каналу сучасної роздрібної торгівлі (торгові точки із самообслуговуванням) в містах України. Категорії аналізу: дитяче харчування. Напрямки досліджень: визначення розмірів продажу товарів в торгових точках, що приймають участь у дослідженні, протягом строку проведення досліджень; визначення роздрібної ціни на товари в торгових точках, що приймають участь у дослідженні, на кінець строку проведення досліджень. Територія проведення досліджень: міста України. Етапи проведення досліджень: підготовка дослідницької команди; проведення польового етапу досліджень; обробка попередніх результатів; створення масиву даних; створення звіту на основі отриманого масиву даних; передача звіту Замовнику.
Пунктами 8 та 9 вказаної додаткової угоди визначено, що Виконавець надає Замовнику звіт в електронному вигляді у форматі таблиць Excel, протягом 10 (десяти) робочих днів після закінчення строку проведення досліджень. При передачі результатів досліджень сторони складають акт здачі-приймання. Результати досліджень вважаються прийнятими з моменту підписання акта обома сторонами.
19.03.2014 між Позивачем (Замовник) та ТОВ «Компанія «Астілон» (Виконавець) укладено додаткову угоду до договору про надання маркетингових послуг від 13.01.2014 (т. 1, а.с. 117-118), згідно якої предметом дослідження є моніторинг каналу сучасної роздрібної торгівлі (торгові точки із самообслуговуванням) в містах України. Категорії аналізу: горілка. Напрямки досліджень: визначення розмірів продажу товарів в торгових точках, що приймають участь у дослідженні, протягом строку проведення досліджень; визначення роздрібної ціни на товари в торгових точках, що приймають участь у дослідженні, на кінець строку проведення досліджень. Територія проведення досліджень: міста України з населенням більше ніж 20000 тис. мешканців. Етапи проведення досліджень: підготовка дослідницької команди; проведення польового етапу досліджень; обробка попередніх результатів; створення масиву даних; створення звіту на основі отриманого масиву даних; передача звіту Замовнику.
Пунктами 8 та 9 вказаної додаткової угоди визначено, що Виконавець надає Замовнику звіт в електронному вигляді у форматі ТОП лайн звітів, бази даних, презентація - у форматі Poower Point протягом 10 (десяти) робочих днів після закінчення строку проведення досліджень. При передачі результатів досліджень сторони складають акт здачі-приймання. Результати досліджень вважаються прийнятими з моменту підписання акта обома сторонами.
19.02.2014 між Позивачем (Замовник) та ТОВ «Компанія «Астілон» (Виконавець) укладено додаткову угоду до договору про надання маркетингових послуг від 13.01.2014 (т. 1, а.с. 119-120), згідно якої предметом дослідження є моніторинг роздрібної торгівлі в містах України, включаючи відкриті ринки. Категорії аналізу: соки, нектари, сокові напої, фруктові та енергетичні напої (за винятком газованих безалкогольних напоїв, що виготовлені з додаванням соку та газованих енергетичних напоїв), морси, в пакувальному матеріалі Тетра Пак і в упаковках інших виробників, для порівняння; столові та марочні вина сухі, напівсухі, напівсолодкі, десертні і міцні вина всіх кольорів: червоні, білі, рожеві в пакувальному матеріалі Тетра Пак і в упаковках інших виробників, для порівняння. Напрямки досліджень: визначення залишків товарів в торгових точках, що приймають участь у дослідженні на початок строку проведення досліджень; визначення розмірів поставок товарів в торгових точках, що приймають участь у дослідженні, протягом строку проведення досліджень; визначення роздрібної ціни на товари в торгових точках, що приймають участь у дослідженні, на кінець строку проведення досліджень. Територія проведення досліджень: міста України. Етапи проведення досліджень: підготовка дослідницької команди; проведення польового етапу досліджень; обробка попередніх результатів; створення масиву даних; створення звіту на основі отриманого масиву даних; передача звіту Замовнику.
Пунктами 8 та 9 вказаної додаткової угоди визначено, що Виконавець надає Замовнику звіт в електронному вигляді у форматі бази даних протягом 10 (десяти) робочих днів після закінчення строку проведення досліджень. При передачі результатів досліджень сторони складають акт здачі-приймання. Результати досліджень вважаються прийнятими з моменту підписання акта обома сторонами.
18.03.2014 між Позивачем (Замовник) та ТОВ «Компанія «Астілон» (Виконавець) укладено додаткову угоду до договору про надання маркетингових послуг від 13.01.2014 (т. 1, а.с. 121-122), згідно якої предметом дослідження є моніторинг каналу сучасної роздрібної торгівлі (торгові точки із самообслуговуванням) України. Категорії аналізу: горілка. Напрямки досліджень: визначення розмірів продажу товарів в торгових точках, що приймають участь у дослідженні, протягом строку проведення досліджень; визначення роздрібної ціни на товари в торгових точках, що приймають участь у дослідженні, на кінець строку проведення досліджень. Територія проведення досліджень: міста України з населенням більше ніж 20000 мешканців. Етапи проведення досліджень: підготовка дослідницької команди; проведення польового етапу досліджень; обробка попередніх результатів; створення масиву даних; створення звіту на основі отриманого масиву даних; передача звіту Замовнику.
Пунктами 8 та 9 вказаної додаткової угоди визначено, що Виконавець надає Замовнику звіт в електронному вигляді у форматі бази даних протягом 10 (десяти) робочих днів після закінчення строку проведення досліджень. При передачі результатів досліджень сторони складають акт здачі-приймання. Результати досліджень вважаються прийнятими з моменту підписання акта обома сторонами.
17.01.2014 між Позивачем (Замовник) та ТОВ «Компанія «Астілон» (Виконавець) укладено додаткову угоду до договору про надання маркетингових послуг від 13.01.2014 (т. 1, а.с. 123-124), згідно якої предметом дослідження є моніторинг роздрібної торгівлі в містах України, включаючи відкриті ринки. Категорії аналізу: соки, нектари, сокові напої, фруктові та енергетичні напої (за винятком газованих безалкогольних напоїв, що виготовлені з додаванням соку та газованих енергетичних напоїв), морси, в пакувальному матеріалі Тетра Пак і в упаковках інших виробників, для порівняння; столові та марочні вина сухі, напівсухі, напівсолодкі, десертні і міцні вина всіх кольорів: червоні, білі, рожеві в пакувальному матеріалі Тетра Пак і в упаковках інших виробників, для порівняння. Напрямки досліджень: визначення залишків товарів в торгових точках, що приймають участь у дослідженні на початок строку проведення досліджень; визначення розмірів поставок товарів в торгових точках, що приймають участь у дослідженні, протягом строку проведення досліджень; визначення роздрібної ціни на товари в торгових точках, що приймають участь у дослідженні, на кінець строку проведення досліджень. Територія проведення досліджень: міста України. Етапи проведення досліджень: підготовка дослідницької команди; проведення польового етапу досліджень; обробка попередніх результатів; створення масиву даних; створення звіту на основі отриманого масиву даних; передача звіту Замовнику.
Пунктами 8 та 9 вказаної додаткової угоди визначено, що Виконавець надає Замовнику звіт в електронному вигляді у форматі бази даних протягом 10 (десяти) робочих днів після закінчення строку проведення досліджень. При передачі результатів досліджень сторони складають акт здачі-приймання. Результати досліджень вважаються прийнятими з моменту підписання акта обома сторонами.
14.03.2014 між Позивачем (Замовник) та ТОВ «Компанія «Астілон» (Виконавець) укладено додаткову угоду до договору про надання маркетингових послуг від 13.01.2014 (т. 1, а.с. 125-126), згідно якої предметом дослідження є моніторинг роздрібної торгівлі товарів в містах України, включаючи відкриті ринки. Товари, щодо яких проводяться дослідження (категорії аналізу): столові і марочні вина сухі, напівсухі, напівсолодкі, десертні і креплені вина всіх кольорів: червоні, білі, рожеві. Напрямки досліджень: визначення товарних залишків товарів на початок проведення досліджень; визначення розмірів поставок товарів в торгових точках протягом проведення досліджень; визначення роздрібної ціни на товари на кінець періоду проведення досліджень; визначення обсягів продажу товарів (в одиницях та грошах); визначення часток продажу виробника/бренда/одиниці товарів; визначення часток продажу в торгових точках, де були знайдені зазначені виробники/марки/одиниці товарів; визначення обсягів закупок товарів торговими точками; визначення рівня дистрибуції для товарів (кількість торгових точок, які мали продукт/бренд у продажу протягом періоду досліджень), нумеричної та зваженої; визначення рівня відсутності в торговій точці товарів (кількість торгових точок, у яких виробник/марка/одиниці товару були відсутні на кінець проведення досліджень), нумеричної та зваженої; визначення обсягів залишків товарів на кінець періоду проведення досліджень; визначення товарного покриття по днях (обсяг залишків, поділений на середньоденні продажі); визначення середніх продажів товарів через торгову точку; визначення середніх цін за одиницю товарів; визначення наявності, обсягів продажу та частки спеціальних упаковок для товарів. Територія проведення досліджень: 69 міст України за географічними зонами, узгодженими сторонами. Етапи проведення досліджень: підготовка дослідницької команди; проведення польового етапу досліджень; обробка попередніх результатів; створення звіту на основі отриманого масиву анкет; передача звіту Замовнику.
Пунктами 8 та 9 вказаної додаткової угоди визначено, що Виконавець надає Замовнику звіт в електронному вигляді у форматі бази даних протягом 10 (десяти) робочих днів після закінчення строку проведення досліджень. При передачі результатів досліджень сторони складають акт здачі-приймання. Результати досліджень вважаються прийнятими з моменту підписання акта обома сторонами.
13.03.2014 між Позивачем (Замовник) та ТОВ «Компанія «Астілон» (Виконавець) укладено додаткову угоду до договору про надання маркетингових послуг від 13.01.2014 (т. 1, а.с. 127-128), згідно якої предметом дослідження є моніторинг роздрібної торгівлі товарів в містах України, включаючи відкриті ринки. Товари, щодо яких проводяться дослідження (категорії аналізу): алкогольні напої, в назві яких присутні слова - коньяк, бренді, арманьяк, cognac, brandy, winbrand, vignac. Напрямки досліджень: визначення товарних залишків товарів на початок проведення досліджень; визначення розмірів поставок товарів в торгових точках протягом проведення досліджень; визначення роздрібної ціни на товари на кінець періоду проведення досліджень; визначення обсягів продажу товарів (в одиницях та грошах); визначення часток продажу виробника/бренда/одиниці товарів; визначення часток продажу в торгових точках, де були знайдені зазначені виробники/марки/одиниці товарів; визначення обсягів закупок товарів торговими точками; визначення рівня дистрибуції для товарів (кількість торгових точок, які мали продукт/бренд у продажу протягом періоду досліджень), нумеричної та зваженої; визначення рівня відсутності в торговій точці товарів (кількість торгових точок, у яких виробник/марка/одиниці товару були відсутні на кінець проведення досліджень), нумеричної та зваженої; визначення обсягів залишків товарів на кінець періоду проведення досліджень; визначення товарного покриття по днях (обсяг залишків, поділений на середньоденні продажі); визначення середніх продажів товарів через торгову точку; визначення середніх цін за одиницю товарів; визначення наявності, обсягів продажу та частки спеціальних упаковок для товарів. Територія проведення досліджень: 69 міст України за географічними зонами, узгодженими сторонами. Етапи проведення досліджень: підготовка дослідницької команди; проведення польового етапу досліджень; обробка попередніх результатів; створення звіту на основі отриманого масиву анкет; передача звіту Замовнику.
Пунктами 8 та 9 вказаної додаткової угоди визначено, що Виконавець надає Замовнику звіт в електронному вигляді у форматі бази даних протягом 10 (десяти) робочих днів після закінчення строку проведення досліджень. При передачі результатів досліджень сторони складають акт здачі-приймання. Результати досліджень вважаються прийнятими з моменту підписання акта обома сторонами.
12.03.2014 між Позивачем (Замовник) та ТОВ «Компанія «Астілон» (Виконавець) укладено додаткову угоду до договору про надання маркетингових послуг від 13.01.2014 (т. 1, а.с. 129-130), згідно якої предметом дослідження є моніторинг роздрібної торгівлі товарів в містах України, включаючи відкриті ринки. Товари, щодо яких проводяться дослідження (категорії аналізу): слабоалкогольні та енергетичні напої. Напрямки досліджень: визначення товарних залишків товарів на початок проведення досліджень; визначення розмірів поставок товарів в торгових точках протягом проведення досліджень; визначення роздрібної ціни на товари на кінець періоду проведення досліджень; визначення обсягів продажу товарів (в одиницях та грошах); визначення часток продажу виробника/бренда/одиниці товарів; визначення часток продажу в торгових точках, де були знайдені зазначені виробники/марки/одиниці товарів; визначення обсягів закупок товарів торговими точками; визначення рівня дистрибуції для товарів (кількість торгових точок, які мали продукт/бренд у продажу протягом періоду досліджень), нумеричної та зваженої; визначення рівня відсутності в торговій точці товарів (кількість торгових точок, у яких виробник/марка/одиниці товару були відсутні на кінець проведення досліджень), нумеричної та зваженої; визначення обсягів залишків товарів на кінець періоду проведення досліджень; визначення товарного покриття по днях (обсяг залишків, поділений на середньоденні продажі); визначення середніх продажів товарів через торгову точку; визначення середніх цін за одиницю товарів; визначення наявності, обсягів продажу та частки спеціальних упаковок для товарів. Територія проведення досліджень: 110 міст України за географічними зонами, узгодженими сторонами. Етапи проведення досліджень: підготовка дослідницької команди; проведення польового етапу досліджень; обробка попередніх результатів; створення звіту на основі отриманого масиву анкет; передача звіту Замовнику.
Пунктами 8 та 9 вказаної додаткової угоди визначено, що Виконавець надає Замовнику звіт в електронному вигляді у форматі бази даних протягом 10 (десяти) робочих днів після закінчення строку проведення досліджень. При передачі результатів досліджень сторони складають акт здачі-приймання. Результати досліджень вважаються прийнятими з моменту підписання акта обома сторонами.
11.03.2014 між Позивачем (Замовник) та ТОВ «Компанія «Астілон» (Виконавець) укладено додаткову угоду до договору про надання маркетингових послуг від 13.01.2014 (т. 1, а.с. 131-132), згідно якої предметом дослідження є моніторинг роздрібної торгівлі товарів в містах України, включаючи відкриті ринки. Товари, щодо яких проводяться дослідження (категорії аналізу): горілка. Напрямки досліджень: визначення товарних залишків товарів на початок проведення досліджень; визначення розмірів поставок товарів в торгових точках протягом проведення досліджень; визначення роздрібної ціни на товари на кінець періоду проведення досліджень; визначення обсягів продажу товарів (в одиницях та грошах); визначення часток продажу виробника/бренда/одиниці товарів; визначення часток продажу в торгових точках, де були знайдені зазначені виробники/марки/одиниці товарів; визначення обсягів закупок товарів торговими точками; визначення рівня дистрибуції для товарів (кількість торгових точок, які мали продукт/бренд у продажу протягом періоду досліджень), нумеричної та зваженої; визначення рівня відсутності в торговій точці товарів (кількість торгових точок, у яких виробник/марка/одиниці товару були відсутні на кінець проведення досліджень), нумеричної та зваженої; визначення обсягів залишків товарів на кінець періоду проведення досліджень; визначення товарного покриття по днях (обсяг залишків, поділений на середньоденні продажі); визначення середніх продажів товарів через торгову точку; визначення середніх цін за одиницю товарів; визначення наявності, обсягів продажу та частки спеціальних упаковок для товарів. Територія проведення досліджень: 69 міст України за географічними зонами, узгодженими сторонами. Етапи проведення досліджень: підготовка дослідницької команди; проведення польового етапу досліджень; обробка попередніх результатів; створення звіту на основі отриманого масиву анкет; передача звіту Замовнику.
Пунктами 8 та 9 вказаної додаткової угоди визначено, що Виконавець надає Замовнику звіт в електронному вигляді у форматі бази даних протягом 10 (десяти) робочих днів після закінчення строку проведення досліджень. При передачі результатів досліджень сторони складають акт здачі-приймання. Результати досліджень вважаються прийнятими з моменту підписання акта обома сторонами.
03.04.2014 між Позивачем (Замовник) та ТОВ «Компанія «Астілон» (Виконавець) укладено додаткову угоду до договору про надання маркетингових послуг від 13.01.2014 (т. 1, а.с. 133-134), згідно якої предметом дослідження є моніторинг роздрібної торгівлі товарів в містах України, включаючи відкриті ринки. Товари, щодо яких проводяться дослідження (категорії аналізу): столові і марочні виноградні вина: сухі, напівсухі, напівсолодкі, десертні і кріплені виноградні вина всіх кольорів (червоні, білі, рожеві). Напрямки досліджень: визначення товарних залишків товарів на початок проведення досліджень; визначення розмірів поставок товарів в торгових точках протягом проведення досліджень; визначення роздрібної ціни на товари на кінець періоду проведення досліджень; визначення обсягів продажу товарів (в одиницях та грошах); визначення часток продажу виробника/бренда/одиниці товарів; визначення часток продажу в торгових точках, де були знайдені зазначені виробники/марки/одиниці товарів; визначення обсягів закупок товарів торговими точками; визначення рівня дистрибуції для товарів (кількість торгових точок, які мали продукт/бренд у продажу протягом періоду досліджень), нумеричної та зваженої; визначення рівня відсутності в торговій точці товарів (кількість торгових точок, у яких виробник/марка/одиниці товару були відсутні на кінець проведення досліджень), нумеричної та зваженої; визначення обсягів залишків товарів на кінець періоду проведення досліджень; визначення товарного покриття по днях (обсяг залишків, поділений на середньоденні продажі); визначення середніх продажів товарів через торгову точку; визначення середніх цін за одиницю товарів; визначення наявності, обсягів продажу та частки спеціальних упаковок для товарів. Територія проведення досліджень: міста України з населенням більше ніж 20000 осіб. Етапи проведення досліджень: підготовка дослідницької команди; проведення польового етапу досліджень; обробка попередніх результатів; створення звіту на основі отриманого масиву анкет; передача звіту Замовнику.
Пунктами 8 та 9 вказаної додаткової угоди визначено, що Виконавець надає Замовнику звіт в електронному вигляді у форматі бази даних протягом 10 (десяти) робочих днів після закінчення строку проведення досліджень. При передачі результатів досліджень сторони складають акт здачі-приймання. Результати досліджень вважаються прийнятими з моменту підписання акта обома сторонами.
02.06.2014 між Позивачем (Замовник) та ТОВ «Компанія «Астілон» (Виконавець) укладено додаткову угоду до договору про надання маркетингових послуг від 13.01.2014 (т. 1, а.с. 135-136), згідно якої предметом дослідження є перевірка наявності медичних препаратів, щодо яких проводяться дослідження в аптеках, адреси яких вказані Замовником. Товари, щодо яких проводяться дослідження: Бактробан мазь 2% 15 г; Кутівейт мазь 0,005% 15 г; Кутівейт крем 0,05% 15 г; Дермовейт мазь 0,05% 15 г, Дермовейт крем 0,05% 15 г; Дуак гель 15 г; Вальтрекс 10 т, Вальтрекс 42 т, Драполен 50 г, Ізотрексин 30 г. Територія проведення досліджень: 12 міст України згідно з переліком, узгодженим сторонами. Етапи проведення досліджень: підготовка дослідницької команди; проведення польового етапу досліджень; обробка попередніх результатів; створення звіту на основі отриманого масиву анкет; передача звіту Замовнику.
Пунктами 7 та 8 вказаної додаткової угоди визначено, що Виконавець надає Замовнику звіт в електронному вигляді у форматі таблиць Exel протягом 10 (десяти) робочих днів після закінчення строку проведення досліджень. При передачі результатів досліджень сторони складають акт здачі-приймання. Результати досліджень вважаються прийнятими з моменту підписання акта обома сторонами.
02.04.2014 між Позивачем (Замовник) та ТОВ «Компанія «Астілон» (Виконавець) укладено додаткову угоду до договору про надання маркетингових послуг від 13.01.2014 (т. 1, а.с. 137-138), згідно якої предметом дослідження є моніторинг роздрібної торгівлі товарів в містах України, включаючи відкриті ринки. Товари, щодо яких проводяться дослідження (категорії аналізу): горілка. Напрямки досліджень: визначення товарних залишків товарів на початок проведення досліджень; визначення розмірів поставок товарів в торгових точках протягом проведення досліджень; визначення роздрібної ціни на товари на кінець періоду проведення досліджень; визначення обсягів продажу товарів (в одиницях та грошах); визначення часток продажу виробника/бренда/одиниці товарів; визначення часток продажу в торгових точках, де були знайдені зазначені виробники/марки/одиниці товарів; визначення обсягів закупок товарів торговими точками; визначення рівня дистрибуції для товарів (кількість торгових точок, які мали продукт/бренд у продажу протягом періоду досліджень), нумеричної та зваженої; визначення рівня відсутності в торговій точці товарів (кількість торгових точок, у яких виробник/марка/одиниці товару були відсутні на кінець проведення досліджень), нумеричної та зваженої; визначення обсягів залишків товарів на кінець періоду проведення досліджень; визначення товарного покриття по днях (обсяг залишків, поділений на середньоденні продажі); визначення середніх продажів товарів через торгову точку; визначення середніх цін за одиницю товарів; визначення наявності, обсягів продажу та частки спеціальних упаковок для товарів. Територія проведення досліджень: міста України з населенням більше ніж 20000 осіб. Етапи проведення досліджень: підготовка дослідницької команди; проведення польового етапу досліджень; обробка попередніх результатів; створення звіту на основі отриманого масиву анкет; передача звіту Замовнику.
Пунктами 8 та 9 вказаної додаткової угоди визначено, що Виконавець надає Замовнику звіт в електронному вигляді у форматі бази даних протягом 10 (десяти) робочих днів після закінчення строку проведення досліджень. При передачі результатів досліджень сторони складають акт здачі-приймання. Результати досліджень вважаються прийнятими з моменту підписання акта обома сторонами.
01.04.2014 між Позивачем (Замовник) та ТОВ «Компанія «Астілон» (Виконавець) укладено додаткову угоду до договору про надання маркетингових послуг від 13.01.2014 (т. 1, а.с. 139-140), згідно якої предметом дослідження є моніторинг роздрібної торгівлі товарів в містах України, включаючи відкриті ринки. Товари, щодо яких проводяться дослідження (категорії аналізу): віскі; ром; лікери. Напрямки досліджень: визначення товарних залишків товарів на початок проведення досліджень; визначення розмірів поставок товарів в торгових точках протягом проведення досліджень; визначення роздрібної ціни на товари на кінець періоду проведення досліджень; визначення обсягів продажу товарів (в одиницях та грошах); визначення часток продажу виробника/бренда/одиниці товарів; визначення часток продажу в торгових точках, де були знайдені зазначені виробники/марки/одиниці товарів; визначення обсягів закупок товарів торговими точками; визначення рівня дистрибуції для товарів (кількість торгових точок, які мали продукт/бренд у продажу протягом періоду досліджень), нумеричної та зваженої; визначення рівня відсутності в торговій точці товарів (кількість торгових точок, у яких виробник/марка/одиниці товару були відсутні на кінець проведення досліджень), нумеричної та зваженої; визначення обсягів залишків товарів на кінець періоду проведення досліджень; визначення товарного покриття по днях (обсяг залишків, поділений на середньоденні продажі); визначення середніх продажів товарів через торгову точку; визначення середніх цін за одиницю товарів; визначення наявності, обсягів продажу та частки спеціальних упаковок для товарів. Територія проведення досліджень: міста України з населенням більше ніж 20000 осіб. Етапи проведення досліджень: підготовка дослідницької команди; проведення польового етапу досліджень; обробка попередніх результатів; створення звіту на основі отриманого масиву анкет; передача звіту Замовнику.
Пунктами 8 та 9 вказаної додаткової угоди визначено, що Виконавець надає Замовнику звіт в електронному вигляді у форматі бази даних протягом 10 (десяти) робочих днів після закінчення строку проведення досліджень. При передачі результатів досліджень сторони складають акт здачі-приймання. Результати досліджень вважаються прийнятими з моменту підписання акта обома сторонами.
На підтвердження виконання умов вказаного договору та укладених до нього додаткових угод Позивачем додано належним чином засвідчені копії:
- актів здачі-приймання досліджень від 03.07.2014, від 14.07.2014, від 02.07.2014, від 16.07.2014, від 01.07.2014, від 02.07.2014, від 07.07.2014, від 02.07.2014, від 01.07.2014, від 16.07.2014, від 02.07.2014, від 11.07.2014, від 03.07.2014, від 10.07.2014, від 09.07.2014, від 08.07.2014, від 09.07.2014, від 07.07.2014, від 15.07.2014, від 03.07.2014, від 04.07.2014, від 11.07.2014 (т. 1, а.с. 141-162);
- податкових накладних від 16.07.2014 № 88, від 16.07.2014 № 87, від 15.07.2014 № 82, від 14.07.2014 № 77, від 11.07.2014 № 63, від 11.07.2014 № 62, від 10.07.2014 № 57, від 09.07.2014 № 42, від 09.07.2014 № 41, від 08.07.2014 № 32, від 07.07.2014 № 29, від 07.07.2014 № 28, від 04.07.2014 № 16, від 03.07.2014 № 13, від 03.07.2014 № 12, від 03.07.2014 № 11, від 02.07.2014 № 8, від 02.07.2014 № 7, від 02.07.2014 № 5, від 02.07.2014 № 4, від 01.07.2014 № 3, від 01.07.2014 № 2 (т. 1, а.с. 163-184);
- виписок по рахунку Позивача (т. 1, а.с. 185-187).
Колегія суддів дослідивши матеріали справи та встановлені судом першої інстанції обставини щодо операцій Позивача з його контрагентом, погоджується з мотивами суду першої інстанції, та приходить до переконання щодо належного відображення останнім спірних операцій в бухгалтерському та податковому обліку.
Крім того, Відповідачем не надано ні суду першої інстанції, ні суду апеляційної інстанції доказів невідповідності господарських операцій цілям та завданням статутної діяльності Позивача, їх збитковості тощо, які б окремо або в сукупності свідчили, що вчинення таких операцій не було обумовлено розумними економічними причинами (цілями ділового характеру).
Також, колегія суддів звертає увагу, що матеріалами справи підтверджується, що придбані Позивачем послуги у ТОВ «Компанія «Астілон» були використані в межах власної господарської діяльності, а саме: для забезпечення виконання власних зобов`язань за договорами, укладеними з ТОВ «Тетра Пак», ТОВ «Хенкель Україна», ТОВ «Нутриція Україна», ТОВ «Істерн Беверідж Трейдинг», ТОВ «ЛВН-Трейдинг», ТОВ «Баядера Логістик», ТОВ «Лореаль Україна», ТОВ «Глаксосміткляйн Фармасьютікалс Україна», ТОВ «Олімп-Консалт», ТОВ «Терра Фуд», ТОВ «Прем`єр Дістріб`юшн Компані», ТОВ «Інтерфуд», ПАТ «Бель Шостка Україна» (т. 2, а.с. 1-146).
З огляду на викладене, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що Позивачем доведено реальність здійснення господарських операцій з ТОВ «Компанія «Астілон» та що підтверджується наявними у матеріалах справи доказами.
Відповідачем не надано ні до суду першої інстанції, ні до суду апеляційної інстанції будь-яких інших належних доказів нереальності спірних господарських операцій.
Відповідачем в апеляційній скарзі зазначено, що зі змісту актів здачі-прийняття досліджень містить лише загальний опис наданих послуг, а саме маркетингові послуги.
Проте, колегія суддів звертає увагу, що поза увагою Відповіадча залишились звіти в електронному вигляді, наявність яких обумовлена умовами додаткових угод до договору про надання маркетингових послуг від 13.01.2014 та які долучені до матеріалів справи (диск, т. 1, а.с. 83).
Крім того, як вірно встановлено судом першої інстанції, акти здачі-приймання досліджень оформлені з дотриманням вимог статті 9 Закону № 996-XIV, у зв`язку з чим останні є підставою для бухгалтерського та податкового обліків.
Також, за визначенням підпункту 14.1.108 пункту 14.1 статті 14 ПК України маркетингові послуги (маркетинг) - послуги, що забезпечують функціонування діяльності платника податків у сфері вивчання ринку, стимулювання збуту продукції (робіт, послуг), політики цін, організації та управлінні руху продукції (робіт, послуг) до споживача та післяпродажного обслуговування споживача в межах господарської діяльності такого платника податків. До маркетингових послуг належать, у тому числі: послуги з розміщення продукції платника податку в місцях продажу, послуги з вивчення, дослідження та аналізу споживчого попиту, внесення продукції (робіт, послуг) платника податку до інформаційних баз продажу, послуги зі збору та розповсюдження інформації про продукцію (роботи, послуги).
Склад витрат, засади методологічного формування інформації про витрати підприємства в бухгалтерському обліку та її розкриття у фінансовій звітності визначені Положенням (стандартом) бухгалтерського обліку 16 «Витрати», затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 31.12.1999 № 318, зареєстрованим Міністерством юстиції України 19.01.2000 за № 27/4248 (далі - ПС(Б)О 16).
Згідно з п.п. 17, 19 ПС(Б)О 16 витрати на збут включають серед витрат, пов`язаних з реалізацією (збутом) продукції (товарів, робіт, послуг), витрати на дослідження ринку (маркетинг).
Таким чином, лише послуги, які забезпечують функціонування діяльності платника податків у сфері вивчення ринку, стимулювання збуту продукції (робіт, послуг) до споживача та після продажного обслуговування споживача в межах господарської діяльності такого платника податків можуть визнаватися маркетинговими у розумінні пункту 14.1.108 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України.
Враховуючи, що основним видом діяльності Позивача є дослідження кон`юктури ринку та виявлення громадської думки, відповідно, маркетингові послуги є безпосередньо пов`язані з господарською діяльністю останнього.
Як уже було встановлено судом, акти здачі-приймання досліджень оформлені з дотриманням вимог статті 9 Закону N 996-XIV та Положення N 88, відповідно, останні є підставою для бухгалтерського та податкового обліків.
Відповідач в апеляційній скарзі також посилається на акт ДПІ у Печерському районі Головного управління Міндоходів у м. Києві про неможливість проведення зустрічної звірки ТОВ «Компанія «Астілон» щодо підтвердження господарських відносин з платниками податків за період з 01.07.2014 по 31.08.2014 від 09.09.2014 № 2759/26-55-22-09/38942017.
Проте, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що за своєю правовою природою акт про неможливість проведення зустрічної звірки не є актом перевірки контролюючого органу та не може містити в собі аналізу господарських операцій платника податків та висновків про нікчемність укладених ним договорів.
Таким чином, висновки Відповідача ґрунтуються на податковій інформації щодо контрагента Позивача, а не на аналізі суті та наслідків господарських операцій, які мали місце у перевіряємому періоді, що в свою чергу, також не є безумовною підставою для висновків про відсутність фактичного виконання спірних господарських операцій.
Щодо посилання Відповідача в апеляційній скарзі на відсутність в контрагента Позивача трудових ресурсів, власних та залучених основних засобів колегія суддів зазначає наступне.
Як зазначено Великою Палатою Верховного Суду в постанові від 07 липня 2022 року у справі № 160/3364/19 доводи Відповідача щодо відсутності в контрагентів Позивача трудових та матеріальних ресурсів для здійснення господарської діяльності, не виключають можливість виконання господарської операції, не спростовують обставин поставки товару, адже така діяльність може здійснюватися не лише за рахунок власних ресурсів, але й за рахунок ресурсів, що належать іншим особам (найманих ресурсів). Разом із цим Відповідач не обґрунтував, який обсяг трудових та матеріальних ресурсів необхідно мати підприємству для здійснення такої господарської діяльності та чим це підтверджується.
Велика Палата Верховного Суду у вказаній постанові зазначила, що контролюючий орган на порушення вимог статті 77 КАС України не довів та не надав належних, достатніх та допустимих доказів, які б свідчили, що наявні в контрагентів по ланцюгу постачання трудові ресурси та матеріально-технічне забезпечення тощо були недостатніми для проведення господарської діяльності з поставки товару, обумовленого укладеними договорами з Позивачем. Відповідач також не довів та не надав належні докази, які б свідчили про наявність фактів протиправної поведінки Позивача та про обізнаність платника податків щодо протиправної поведінки його контрагентів і злагодженості дій між ними.
Висновки про відсутність у контрагентів трудових та матеріальних ресурсів зроблено контролюючим органом на підставі аналізу зібраної та опрацьованої узагальненої податкової інформації, однак така податкова інформація носить виключно інформативний характер. Посилання контролюючого органу на таку інформацію, як критерій оцінки реальності господарських операцій, є безпідставними, оскільки фактично надані до перевірки первинні документи не були проаналізовані в акті перевірки, а тому така інформація не відповідає критерію юридичної значимості та не є допустимим і достовірним доказом у розумінні процесуального закону. Така інформація сама собою не доводить та не може свідчити про наявність податкових правопорушень, на які посилається Відповідач.
З огляду на викладене Велика Палата Верховного Суду дійшла висновку, що Відповідач обов`язку, визначеного частиною другою статті 77 КАС України, не виконав, безтоварність спірних господарських операцій та, як наслідок, правомірність оскаржених податкових повідомлень-рішень не довів.
На підставі наведеного, колегія суддів зазначає, що норми податкового законодавства не визначають певний обсяг матеріальних чи трудових ресурсів у платника податків при здійсненні господарської діяльності як критерій правового статусу платника податків щодо отримання податкової преференції у формі податкового кредиту чи наміру платника отримати певний результат від здійснення господарської операції.
Позивач як платник податків самостійно несе відповідальність за достовірність і своєчасність обчислення та сплату лише ним самим податку до бюджету відповідно до законодавства України. Він не може нести відповідальність за порушення контрагентами правил здійснення господарської діяльності та/або податкової дисципліни, як і не може нести відповідальність за неподання контрагентом первинних документів. У разі якщо контрагентом були допущені порушення норм податкового або іншого законодавства, це тягне відповідальність та негативні наслідки саме щодо цього контрагента, а не сумлінного платника податків.
Беручи до уваги індивідуальний характер юридичної відповідальності особи, у разі порушення контрагентом платника податків чинного законодавства, відповідальність та негативні наслідки настають саме щодо цієї особи, у зв`язку з чим право платника податків, тобто Позивача, на формування податкового кредиту не може ставитись у пряму залежність від додержання податкової дисципліни третьою особою.
Аналогічна правова позиція викладена Верховним Судом у постановах від 24 січня 2018 року у справі № 824/942/13, від 14 березня 2018 року у справі № 803/1198/16 та від 05 жовтня 2022 року у справі № 826/9671/18.
Колегія суддів при розгляді апеляційної скарги вказує на імперативні приписи ч. 5 ст. 242 КАС України, якими передбачено, що при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Відповідачем в доводах апеляційної скарги належно не обґрунтовано наявність підстав для відступу від вищевказаних правових позицій Верховного Суду, відповідно до ч. 5 ст. 242 КАС України.
У взаємозв`язку з вищенаведеним, колегія суддів зазначає, що відповідно до ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на Відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
У свою чергу, податковий орган не подав доказів, які однозначно свідчили б про неправдивість одержаних від платника документів, підтверджували б фіктивний характер спірних операцій та недобросовісність Позивача як платника податків.
При цьому, колегія суддів вважає за потрібне наголосити на необхідності дотримуватися позиції, вказаної у рішенні Європейського суду з прав людини, яку він висловив у пункті 53 рішення у справі «Федорченко та Лозенко проти України», відповідно до якої суд при оцінці доказів керується критерієм доведення «поза розумними сумнівом». Так, наведені Відповідачем аргументи не є достатньо вагомими, чіткими та узгодженими доказами, що спростовують реальність господарських операцій між Позивачем та контрагентом, факт чого підтверджується належними та допустимими доказами в розумінні положень ст.ст. 73 - 76 КАС України.
Такий підхід узгоджується з практикою Європейського суду з прав людини. Так, у пункті 110 рішення від 23 липня 2002 року у справі «Компанія «Вестберґа таксі Актіеболаґ» та Вуліч проти Швеції» Суд визначив, що «…адміністративні суди, які розглядають скарги заявників стосовно рішень податкового управління, мають повну юрисдикцію у цих справах та повноваження скасувати оскаржені рішення. Справи мають бути розглянуті на підставі поданих доказів, а довести наявність підстав, передбачених відповідними законами, для призначення податкових штрафів має саме податкове управління.».
Враховуючи вищенаведене та перевіривши всі фактичні обставини справи, суд першої інстанції не знайшов порушень чинного законодавства щодо оформлення первинних документів у фінансово-господарських взаємовідносинах між Позивачем та ТОВ «Компанія «Астілон», та дійшов до обґрунтованого висновку про задоволення позовних вимог, з чим і погоджується колегія суддів.
Оцінюючи інші доводи апеляційної скарги, колегія суддів зазначає, що згідно пункту 29 рішення Європейського Суду з прав людини у справі «Ruiz Torija v. Spain» від 09 грудня 1994 року, статтю 6 не можна розуміти як таку, що вимагає пояснень детальної відповіді на кожний аргумент сторін. Відповідно, питання, чи дотримався суд свого обов`язку обґрунтовувати рішення може розглядатися лише в світлі обставин кожної справи.
При цьому, згідно п. 41 висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень, обов`язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов`язку може змінюватися залежно від характеру рішення. Згідно з практикою Європейського суду з прав людини, очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах. З тим, щоб дотриматися принципу справедливого суду, обґрунтування рішення повинно засвідчити, що суддя справді дослідив усі основні питання, винесені на його розгляд.
Положеннями ст. 242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з`ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.
Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 315 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін.
Відповідно до ст. 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Розглянувши доводи Головного управління ДПС у м. Києві, викладені в апеляційній скарзі, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм законодавства України, колегія суддів вважає, що судове рішення постановлено з додержанням норм матеріального та процесуального права, підстав для його скасування не вбачається, а тому апеляційну скаргу слід залишити без задоволення, а рішення суду першої інстанції - без змін.
Керуючись ст. ст. 241, 242, 243, 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325, 328 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
П О С Т А Н О В И Л А:
Апеляційну скаргу Головного управління ДПС у м. Києві залишити без задоволення, а рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 23 червня 2022 року - без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду.
Головуючий-суддя: В.П. Мельничук
Судді: Л.О. Костюк
О.М. Оксененко
Повний текст складено 21.12.2023 року.
Суд | Шостий апеляційний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 21.12.2023 |
Оприлюднено | 26.12.2023 |
Номер документу | 115876410 |
Судочинство | Адміністративне |
Категорія | Справи з приводу адміністрування податків, зборів, платежів, а також контролю за дотриманням вимог податкового законодавства, зокрема щодо адміністрування окремих податків, зборів, платежів, з них податку на додану вартість (крім бюджетного відшкодування з податку на додану вартість, податку на додану вартість із ввезених на митну територію України товарів (продукції), зупинення реєстрації податкових накладних) |
Адміністративне
Шостий апеляційний адміністративний суд
Мельничук Володимир Петрович
Адміністративне
Шостий апеляційний адміністративний суд
Мельничук Володимир Петрович
Адміністративне
Шостий апеляційний адміністративний суд
Мельничук Володимир Петрович
Адміністративне
Шостий апеляційний адміністративний суд
Мельничук Володимир Петрович
Адміністративне
Шостий апеляційний адміністративний суд
Мельничук Володимир Петрович
Адміністративне
Шостий апеляційний адміністративний суд
Мельничук Володимир Петрович
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні