Справа № 487/2602/21
Провадження № 1-кс/487/5252/23
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
26.12.2023 року місто Миколаїв
Слідчий суддя Заводського районного суду міста Миколаєва ОСОБА_1 , за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду міста Миколаєва клопотання слідчого першого слідчого відділу (з дислокацією у місті Миколааєві) Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у м. Миколаєві ОСОБА_3 у кримінальному провадженні, внесеному 03.07.2020 до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №62020150000000677 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 364 КК України, про тимчасовий доступ до речей і документів, -
ВСТАНОВИВ:
22.12.2023 слідчий першого слідчого відділу (з дислокацією у місті Миколааєві) Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у м. Миколаєві ОСОБА_3 , за погодженням з прокурором відділу Миколаївської обласної прокуратури ОСОБА_4 звернувся до суду із вказаним клопотанням, в якому просив надати слідчим Першого слідчого відділу (з дислокацією у місті Миколаєві) Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Миколаєві: ОСОБА_3 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , які входять в слідчу групу тимчасовий доступ до документів з можливістю ознайомлення з ними та вилучення їх завірених копій, які перебувають у володінні ІНФОРМАЦІЯ_1 розташованого за адресою: АДРЕСА_1 , та які містять статистичну звітність щодо: звітування ДП « ІНФОРМАЦІЯ_2 » до ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо використання земельних ділянок ДП « ІНФОРМАЦІЯ_2 » всіх категорій призначення у 2017, 2018, 2019, 2020, 2021 роках (за кожен рік окремо); звітування нижче вказаних юридичних осіб, які укладали із ДП « ІНФОРМАЦІЯ_2 » вищевказані договори, а саме: Фермерське господарство « ОСОБА_10 » (ЄРДПОУ: НОМЕР_1 ); Фермерське господарство « ОСОБА_11 » (ЄРДПОУ: НОМЕР_2 ); ПМП « ІНФОРМАЦІЯ_3 » (ЄРДПОУ: НОМЕР_3 ); ПП « ОСОБА_12 » (ЄРДПОУ: НОМЕР_4 ); ФОП ОСОБА_13 (ЄРДПОУ: НОМЕР_5 ); ФОП ОСОБА_14 (ЄРДПОУ: НОМЕР_6 ); Фермерське господарство « ОСОБА_15 » (ЄРДПОУ: НОМЕР_7 ); ПСП « ІНФОРМАЦІЯ_4 » (ЄРДПОУ: НОМЕР_8 ); СТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 » (ЄРДПОУ: НОМЕР_9 ); Фермерське господарство « ОСОБА_16 » (ЄРДПОУ: НОМЕР_10 ); Фермерське господарство « ОСОБА_17 » (ЄРДПОУ: НОМЕР_11 ); Фермерське господарство « ОСОБА_18 » (ЄРДПОУ: НОМЕР_12 ); ПСП « ІНФОРМАЦІЯ_6 » (ЄРДПОУ: НОМЕР_13 ); Фермерське господарство « ОСОБА_19 » (ЄРДПОУ: НОМЕР_14 ); Приватне підприємство « ІНФОРМАЦІЯ_7 » (ЄРДПОУ: НОМЕР_15 ); Фермерське господарство « ОСОБА_20 » (ЄРДПОУ: НОМЕР_16 ); Фермерське господарство « ОСОБА_21 » (ЄРДПОУ: НОМЕР_17 ); ІНФОРМАЦІЯ_8 (ЄРДПОУ: НОМЕР_18 ); ІНФОРМАЦІЯ_9 (ЄРДПОУ: НОМЕР_19 ); Фермерське господарство « ОСОБА_22 » (ЄРДПОУ: НОМЕР_20 ); ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_10 » (ЄРДПОУ: НОМЕР_21 ); ФОП ОСОБА_23 (ЄРДПОУ: НОМЕР_22 ); ПСП « ІНФОРМАЦІЯ_11 » (ЄРДПОУ: НОМЕР_23 ); ФОП ОСОБА_24 (ЄРДПОУ: НОМЕР_24 ); Фермерське господарство « ОСОБА_25 » (ЄРДПОУ: НОМЕР_25 ), стосовно подання ними до ІНФОРМАЦІЯ_1 статистичної звітності про використання земельних ділянок, які перебували у них у користуванні на території Миколаївської області за 2017, 2018, 2019, 2020, 2021 роки (за кожен рік окремо).
Клопотання обґрунтоване тим, що з метою виявлення та фіксації відомостей про обставини вчинення кримінального правопорушення, які можуть міститися в статистичній звітності ІНФОРМАЦІЯ_1 , у слідства виникла необхідність у проведенні тимчасового доступу до документів з можливістю ознайомлення з ними та вилучення їх завірених копій, які перебувають у володінні ІНФОРМАЦІЯ_1 розташованого за адресою: АДРЕСА_1 .
Відповідно до ст. 2 КПК України завданнями кримінального провадження є захист особи, суспільства та держави від кримінальних правопорушень, охорона прав, свобод та законних інтересів учасників кримінального провадження, а також забезпечення швидкого, повного та неупередженого розслідування і судового розгляду з тим, щоб кожний, хто вичинив кримінальне правопорушення, був притягнутий до відповідальності в міру своєї вини, жоден невинуватий не був обвинувачений або засуджений, жодна особа не була піддана необґрунтованому процесуальному примусу і щоб до кожного учасника кримінального провадження була застосована належна правова процедура.
З метою забезпечення виконання завдань кримінального провадження, слідчим та прокурором в кримінальному провадженні встановлюються фактичні данні, на підставі яких встановлюється наявність або відсутність фактів та обставин вчинення кримінального правопорушення.
Відповідно до ст. 84 Кримінального процесуального кодексу України доказами у кримінальному провадженні є фактичні данні, отримані у передбаченому цим Кодексом порядку, на підставі, яких слідчий, прокурор, слідчий суддя і суд встановлюють наявність чи відсутність фактів та обставин, що мають значення для кримінального провадження та підлягають доказуванню.
Згідно ч. 2 ст. 163 КПК України, у зв`язку з доведеністю стороною кримінальногопровадження,яка звернуласяз клопотанням, достатніх підстав вважати, що існує реальна загроза зміни або знищення речей чи документів, клопотання розглянуто слідчим суддею без виклику особи, у володінні якої вони знаходяться.
В судове засідання слідчий не прибув, до початку розгляду справи подав до суду заяву про розгляд справи за його відсутності.
Дослідивши клопотання та докази, якими обґрунтовується клопотання, слідчий суддя приходить до наступних висновків.
Згідно ч. 2 ст. 93 КПК України, сторона обвинувачення здійснює збирання доказів шляхом проведення слідчих (розшукових) дій та негласних слідчих (розшукових) дій, витребування та отримання від органів державної влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій, службових та фізичних осіб речей, документів, відомостей, висновків експертів, висновків ревізій та актів перевірок, проведення інших процесуальних дій, передбачених цим Кодексом.
Тимчасовий доступ до речей і документів є одним із заходів забезпечення кримінального провадження, який застосовується з метою досягнення дієвості цього провадження (ст. 131 КПК України).
Згідно ст.159КПК України,тимчасовий доступдо речейі документівполягає унаданні сторонікримінального провадженняособою,у володінніякої знаходятьсятакі речіі документи,можливості ознайомитисяз ними,зробити їхкопії тавилучити їх(здійснитиїх виїмку) . Тимчасовий доступ до речей і документів здійснюється на підставі ухвали слідчого судді, суду.
За змістом ст. 160 КПК України, сторони кримінальногопровадження маютьправо звернутисядо слідчогосудді підчас досудовогорозслідування чисуду підчас судовогопровадження ізклопотанням протимчасовий доступдо речейі документів,за виняткомзазначених устатті 161цього Кодексу.Слідчий маєправо звернутисяіз зазначенимклопотанням запогодженням зпрокурором. Уклопотанні зазначаються: короткийвиклад обставинкримінального правопорушення,у зв`язкуз якимподається клопотання; правовакваліфікація кримінальногоправопорушення іззазначенням статті(частинистатті)закону Українипро кримінальнувідповідальність; речіі документи,тимчасовий доступдо якихпланується отримати; підставивважати,що речіі документиперебувають абоможуть перебуватиу володіннівідповідної фізичноїабо юридичноїособи; значенняречей ідокументів длявстановлення обставину кримінальномупровадженні; можливістьвикористання якдоказів відомостей,що містятьсяв речахі документах,та неможливістьіншими способамидовести обставини,які передбачаєтьсядовести задопомогою цихречей ідокументів,у випадкуподання клопотанняпро тимчасовийдоступ доречей ідокументів,які містятьохоронювану закономтаємницю; обґрунтування необхідності вилучення речей і оригіналів або копій документів, якщо відповідне питання порушується стороною кримінального провадження.
Відповідно до частин 5 та 6 ст. 163 КПК України слідчий суддя,суд постановляєухвалу пронадання тимчасовогодоступу доречей ідокументів,якщо сторонакримінального провадженняу своємуклопотанні доведенаявність достатніхпідстав вважати,що ціречі абодокументи: перебуваютьабо можутьперебувати уволодінні відповідноїфізичної абоюридичної особи; саміпо собіабо всукупності зіншими речамиі документамикримінального провадження,у зв`язкуз якимподається клопотання,мають суттєвезначення длявстановлення важливихобставин укримінальному провадженні; нестановлять собоюабо невключають речейі документів,які містятьохоронювану закономтаємницю. Слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю, якщо сторона кримінального провадження, крім обставин, передбачених частиною п`ятою цієї статті, доведе можливість використання як доказів відомостей, що містяться в цих речах і документах, та неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів.
Згідно ч. 7 ст. 163 КПК України, слідчий суддя, суд в ухвалі про надання тимчасового доступу до речей і документів може дати розпорядження про надання можливості вилучення речей і документів, якщо сторона кримінального провадження доведе наявність достатніх підстав вважати, що без такого вилучення існує реальна загроза зміни або знищення речей чи документів, або таке вилучення необхідне для досягнення мети отримання доступу до речей і документів.
Із матеріалів клопотання вбачається, що першим слідчим відділом (з дислокацією у місті Миколаєві) Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у м. Миколаєві, проводиться досудове розслідування у кримінальному провадженні № 62020150000000677 від 03.07.2020 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 364 КК України.
Досудовим розслідуванням встановлено, що керівництвом державного підприємства « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_26 ) створено механізм прихованого здавання в оренду, під виглядом договорів про спільний обробіток земельних ділянок загальною площею близько 869,5 га, які знаходяться у постійному користуванні держпідприємства. Надалі між керівництвом державного підприємства « ІНФОРМАЦІЯ_2 » та орендарями вищевказані договори переукладалися.
При цьому, орендатори використовували зазначені земельні ділянки не за цільовим призначенням.
Зазначений механізм функціонує наступним чином: орендатори земельних ділянок власними силами та засобами здійснюють необхідний комплекс заходів по забезпеченню повного сільськогосподарського циклу вирощування продукції, після чого частину отриманого врожаю з кожного гектара використовуваної землі (в середньому на суму близько 1500 грн/га) у натуральному вигляді фермери надають ДП « ІНФОРМАЦІЯ_2 », останнє, в свою чергу, отриману продукцію реалізовує за готівкові та безготівкові кошти орендаторам.
Таким чином, вартість використання орендаторами земельних ділянок ДП « ІНФОРМАЦІЯ_2 » становить в середньому 1500 грн/га.
Разом з цим, проведено перевірку із залученням спеціаліста з ІНФОРМАЦІЯ_12 з метою дослідити питання використання земель держлісфонду ДП " ІНФОРМАЦІЯ_2 " за призначенням та визначити розмір шкоди від використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, згідно з Методикою визначення розмірів шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу, затвердженою постановою Кабінету Міністрів України від 25.07.2007 № 963.
За результатами проведеної вищевказаної перевірки на підставі надісланої постанови про залучення спеціаліста та матеріалів, а саме договорів про обробіток землі, укладених ДП « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (2017 рік: № 1-2, №5-6, №9-10, №12-19, №21-22, №25-26, №28- 29; 2018 рік: №1-3, №5-14, №16-26, №28-29, №36-39, №32, №34, №34, №35, №35, №40-42, №42, №44-46, №46-48, №50; 2019 рік: №1-8, № 10-12, № 15-27, № 29-32, № 34-35, № 37-38, № 40-45, №47-49, № 51-53, № 55-56,№53-54, №59, 2020 рік: №57-66, № 69-71, №2-3, №5-8, №10-11, №13, №16-28, №31-34, №36-39, №41-46, №48, №50-52, №54, №56-59, №62, №64-66; 2021 рік: №68-74, №76-77) та Проекту організації та розвитку лісового господарства ДП « ІНФОРМАЦІЯ_2 » Миколаївського обласного та мисливського господарства встановлено, що земельні ділянки, які відносяться до лісокультурного фонду, цільове призначення яких - лісорозведення, використовуються всупереч своєму цільовому призначенню як рілля для вирощування сільськогосподарських культур, чим порушуються вимоги статті 57 Земельного кодексу України, статті 81 Лісового кодексу України, статей 35, 41 Закону України «Про охорону земель» та п. 40 Постанови Кабінету Міністрів України № 303 від 01 березня 2007 року «Про затвердження Правил відтворення лісів».
Згідно розрахунків визначення розміру шкоди від використання земельної ділянки не за цільовим призначенням, який виконано згідно з Методикою визначення розмірів шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу, затвердженою Постановою Кабінету Міністрів України від 25.07.07 № 963, загальна сума шкоди становить 102 032 686,3 гривень (сто два мільйона тридцять дві тисячі шістсот вісімдесят шість гривень три копійки).
Під час проведення досудового розслідування у слідства виникла необхідність в отриманні статистичної звітності, яку звітувало ДП « ІНФОРМАЦІЯ_2 » до ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо використання земельних ділянок ДП « ІНФОРМАЦІЯ_2 » всіх категорій призначення у 2017, 2018, 2019, 2020, 2021 роках (за кожен рік окремо).
Разом зцим,є необхідністьв отриманніінформації щодонаступних юридичнихосіб,які укладали із ДП « ІНФОРМАЦІЯ_2 » вищевказані договори, а саме: Фермерське господарство « ОСОБА_10 » (ЄРДПОУ: НОМЕР_1 ); Фермерське господарство « ОСОБА_11 » (ЄРДПОУ: НОМЕР_2 ); ПМП « ІНФОРМАЦІЯ_3 » (ЄРДПОУ: НОМЕР_3 ); ПП « ОСОБА_12 » (ЄРДПОУ: НОМЕР_4 ); ФОП ОСОБА_13 (ЄРДПОУ: НОМЕР_5 ); ФОП ОСОБА_14 (ЄРДПОУ: НОМЕР_6 ); Фермерське господарство « ОСОБА_15 » (ЄРДПОУ: НОМЕР_7 ); ПСП « ІНФОРМАЦІЯ_4 » (ЄРДПОУ: НОМЕР_8 ); СТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 » (ЄРДПОУ: НОМЕР_9 ); Фермерське господарство « ОСОБА_16 » (ЄРДПОУ: НОМЕР_10 ); Фермерське господарство « ОСОБА_17 » (ЄРДПОУ: НОМЕР_11 ); Фермерське господарство « ОСОБА_18 » (ЄРДПОУ: НОМЕР_12 ); ПСП « ІНФОРМАЦІЯ_6 » (ЄРДПОУ: НОМЕР_13 ); Фермерське господарство « ОСОБА_19 » (ЄРДПОУ: НОМЕР_14 ); Приватне підприємство « ІНФОРМАЦІЯ_7 » (ЄРДПОУ: НОМЕР_15 ); Фермерське господарство « ОСОБА_20 » (ЄРДПОУ: НОМЕР_16 ); Фермерське господарство « ОСОБА_21 » (ЄРДПОУ: НОМЕР_17 ); ІНФОРМАЦІЯ_8 (ЄРДПОУ: НОМЕР_18 ); ІНФОРМАЦІЯ_9 (ЄРДПОУ: НОМЕР_19 ); Фермерське господарство « ОСОБА_22 » (ЄРДПОУ: НОМЕР_20 ); ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_10 » (ЄРДПОУ: НОМЕР_21 ); ФОП ОСОБА_23 (ЄРДПОУ: НОМЕР_22 ); ПСП « ІНФОРМАЦІЯ_11 » (ЄРДПОУ: НОМЕР_23 ); ФОП ОСОБА_24 (ЄРДПОУ: НОМЕР_24 ); Фермерське господарство « ОСОБА_25 » (ЄРДПОУ: НОМЕР_25 ), стосовно подання ними до ІНФОРМАЦІЯ_1 статистичної звітності про використання земельних ділянок, які перебували у них у користуванні на території Миколаївської області за 2017, 2018, 2019, 2020, 2021 роки (за кожен рік окремо).
З метою виявлення та фіксації відомостей про обставини вчинення кримінального правопорушення, які можуть міститися в статистичній звітності ІНФОРМАЦІЯ_1 , у слідства виникла необхідність у проведенні тимчасового доступу до документів з можливістю ознайомлення з ними та вилучення їх завірених копій, які перебувають у володінні ІНФОРМАЦІЯ_1 розташованого за адресою: АДРЕСА_1 .
Враховуючи викладене, слідчий суддя приходить до висновку, що клопотання відповідає вимогам ст. 160 КПК України, слідчим доведено наявність обставин, на які він посилається, та наявність підстав, передбачених частинами 5-7 ст. 163 КПК України, отримати необхідні документи іншим способом неможливо, таке вилучення необхідне для досягнення мети отримання доступу до документів, а саме: для проведення судово- медичної експертизи, а тому є підстави для задоволення клопотання. При цьому судом враховується, що з огляду на суть кримінального правопорушення, за яким здійснено правову кваліфікацію кримінального провадження та обсяг слідчих дій, які необхідно вчинити для проведення повного та всебічного досудового розслідування, такий ступінь втручання щодо зазначених вище документів, повністю виправдовує потреби досудового розслідування.
Керуючись ст. ст. 2, 84, 91, 93, 131, 159-166 КПК України
УХВАЛИВ:
Клопотання задовольнити.
Надати слідчим Першого слідчого відділу (з дислокацією у місті Миколаєві) Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Миколаєві: ОСОБА_3 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , які входять в слідчу групу тимчасовий доступ до документів з можливістю ознайомлення з ними та вилучення їх завірених копій, які перебувають у володінні ІНФОРМАЦІЯ_1 розташованого за адресою: АДРЕСА_1 , та які містять статистичну звітність щодо: звітування ДП « ІНФОРМАЦІЯ_2 » до ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо використання земельних ділянок ДП « ІНФОРМАЦІЯ_2 » всіх категорій призначення у 2017, 2018, 2019, 2020, 2021 роках (за кожен рік окремо); звітування нижче вказаних юридичних осіб, які укладали із ДП « ІНФОРМАЦІЯ_2 » вищевказані договори, а саме: Фермерське господарство « ОСОБА_10 » (ЄРДПОУ: НОМЕР_1 ); Фермерське господарство « ОСОБА_11 » (ЄРДПОУ: НОМЕР_2 ); ПМП « ІНФОРМАЦІЯ_3 » (ЄРДПОУ: НОМЕР_3 ); ПП « ОСОБА_12 » (ЄРДПОУ: НОМЕР_4 ); ФОП ОСОБА_13 (ЄРДПОУ: НОМЕР_5 ); ФОП ОСОБА_14 (ЄРДПОУ: НОМЕР_6 ); Фермерське господарство « ОСОБА_15 » (ЄРДПОУ: НОМЕР_7 ); ПСП « ІНФОРМАЦІЯ_4 » (ЄРДПОУ: НОМЕР_8 ); СТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 » (ЄРДПОУ: НОМЕР_9 ); Фермерське господарство « ОСОБА_16 » (ЄРДПОУ: НОМЕР_10 ); Фермерське господарство « ОСОБА_17 » (ЄРДПОУ: НОМЕР_11 ); Фермерське господарство « ОСОБА_18 » (ЄРДПОУ: НОМЕР_12 ); ПСП « ІНФОРМАЦІЯ_6 » (ЄРДПОУ: НОМЕР_13 ); Фермерське господарство « ОСОБА_19 » (ЄРДПОУ: НОМЕР_14 ); Приватне підприємство « ІНФОРМАЦІЯ_7 » (ЄРДПОУ: НОМЕР_15 ); Фермерське господарство « ОСОБА_20 » (ЄРДПОУ: НОМЕР_16 ); Фермерське господарство « ОСОБА_21 » (ЄРДПОУ: НОМЕР_17 ); ІНФОРМАЦІЯ_8 (ЄРДПОУ: НОМЕР_18 ); ІНФОРМАЦІЯ_9 (ЄРДПОУ: НОМЕР_19 ); Фермерське господарство « ОСОБА_22 » (ЄРДПОУ: НОМЕР_20 ); ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_10 » (ЄРДПОУ: НОМЕР_21 ); ФОП ОСОБА_23 (ЄРДПОУ: НОМЕР_22 ); ПСП « ІНФОРМАЦІЯ_11 » (ЄРДПОУ: НОМЕР_23 ); ФОП ОСОБА_24 (ЄРДПОУ: НОМЕР_24 ); Фермерське господарство « ОСОБА_25 » (ЄРДПОУ: НОМЕР_25 ), стосовно подання ними до ІНФОРМАЦІЯ_1 статистичної звітності про використання земельних ділянок, які перебували у них у користуванні на території Миколаївської області за 2017, 2018, 2019, 2020, 2021 роки (за кожен рік окремо).
Зобов`язати посадових осіб ІНФОРМАЦІЯ_1 надати вищезазначені речі та документи.
Ухвала дійсна до 26.02.2024року (включно).
Роз`яснити положення частини 1 статті 166 КПК України, згідно яких, у разі невиконання ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів слідчий суддя, суд за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів на підставі ухвали, має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку згідно з положеннями КПК України з метою відшукання та вилучення зазначених речей і документів.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя ОСОБА_1
Суд | Заводський районний суд м. Миколаєва |
Дата ухвалення рішення | 26.12.2023 |
Оприлюднено | 25.04.2024 |
Номер документу | 115910990 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Провадження за поданням правоохоронних органів, за клопотанням слідчого, прокурора та інших осіб про тимчасовий доступ до речей і документів |
Кримінальне
Заводський районний суд м. Миколаєва
Темнікова А. О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні