Ухвала
від 25.12.2023 по справі 320/6348/22
ШОСТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ШОСТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУДСправа №320/6348/22

УХВАЛА

про відмову у відкритті апеляційного провадження

25 грудня 2023 року м. Київ

Шостий апеляційний адміністративний суд у складі судді-доповідача Ключковича В.Ю. та суддів Оксененка О.М., Мельничука В.П., перевіривши матеріали апеляційної скарги Державної служби Україна з безпеки на транспорті на рішення Київського окружного адміністративного суду від 13 лютого 2023 року у справі за адміністративним позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Фастів-Автотранс» до Відділу державного нагляду (контролю) у Київській області Державної служби України з безпеки на транспорті про визнання протиправною та скасування постанови, -

В С Т А Н О В И В :

Рішенням Київського окружного адміністративного суду від 13 лютого 2023 року адміністративний позов товариства з обмеженою відповідальністю «Фастів-Автотранс» - задоволено.

Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, Державна служба України з безпеки на транспорті подала апеляційну скаргу.

Відповідно до ст. 295 КАС України апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, а на ухвалу суду - протягом п`ятнадцяти днів з дня його (її) проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його (її) проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження:

1) на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду;

2) на ухвалу суду - якщо апеляційна скарга подана протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.

Строк на апеляційне оскарження також може бути поновлений в разі його пропуску з інших поважних причин, крім випадків, визначених частиною другою статті 299 цього Кодексу.

Як вбачається з матеріалів справи, рішення Київського окружного адміністративного суду від 13 лютого 2023 року прийнято в порядку спрощеного позовного провадження (а.с. 69-76) та надіслано Державній службі України з безпеки на транспорті в її електронний кабінет та доставлено до електронного кабінету 14.02.2023 15:31, згідно довідки про доставку електронного листа (а.с.77).

Вперше апеляційна скарга була подана апелянтом 22 лютого 2023 року, згідно зі штемпелем вхідної кореспонденції Шостого ААС (а.с. 83).

Ухвалою Шостого апеляційного адміністративного суду 27 березня 2023 року апеляційну скаргу залишено без руху, у зв`язку з недотриманням п. 1 ч. 5 ст. 296 КАС України, та в подальшому ухвалою Шостого апеляційного адміністративного суду від 13 квітня 2023 року дану апеляційну скаргу повернуто апелянту та направлено на поштову адресу апелянта 14.04.2023 (а.с.107зв).

Вдруге Державна служба України з безпеки на транспорті звернулася до суду апеляційної інстанції з апеляційною скаргою 08 травня 2023 року, відповідно до штемпеля вхідної кореспонденції Шостого ААС, тобто із пропуском 30 денного строку на апеляційне оскарження.

23 травня 2023 року на адресу Шостого апеляційного адміністративного суду надійшло клопотання з платіжним дорученням від 17.05.2023 № 447.

Зарахування судового збору до спеціального фонду Державного бюджету України перевірено.

Ухвалою Шостого апеляційного адміністративного суду від 14 листопада 2023 року апеляційну скаргу Державної служби Україна з безпеки на транспорті залишено без руху та надано строк для усунення недоліків, а саме: подання заяви про поновлення строку, у якій би було вказано обставини, які підтверджували б поважність пропуску строку для подачі апеляційної скарги та роз`яснено апелянту, що протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду апеляційної інстанції з заявою про поновлення строку, а у разі неусунення недоліків у вищезазначений строк, до апеляційної скарги будуть застосовані наслідки визначені п. 4 ч. 1 ст. 299 Кодексу адміністративного судочинства України.

23 листопада 2023 року на адресу суду від Державної служби України з безпеки на транспорті надійшло клопотання про поновлення строку на апеляційне оскарження.

Так, Державна служба Україна з безпеки на транспорті повторно зазначає, що строк на апеляційне оскарження рішення суду першої інстанції пропущено через введення воєнного стану та визначення пріоритетності здійснення видатків з державного бюджету, Укртрансбезпека була позбавлена можливості здійснити вчасно сплату судового збору.

Розглянувши вищевказані доводи щодо поважності підстав пропуску строку на апеляційне оскарження рішення суду першої інстанції, колегія суддів вважає їх необґрунтованими, з наступних підстав.

Так, поважними причинами пропуску строку на апеляційне оскарження можуть бути визнані лише такі обставини, які є об`єктивно непереборними, не залежать від волевиявлення сторони та пов`язані з дійсними істотними перешкодами чи труднощами для своєчасного вчинення сторонами справи певних процесуальних дій, які повинні бути підтверджені належними доказами.

Крім того, органи державної влади, в тому числі Державна служба України з безпеки на транспорті, маючи однаковий обсяг процесуальних прав та обов`язків поряд з іншими учасниками справи, має діяти вчасно та в належний спосіб, дотримуватися своїх власних внутрішніх правил та процедур, встановлених в тому числі нормами процесуального закону, не може і не повинна отримувати вигоду від їх порушення, уникати або шляхом допущення зайвих затримок та невиправданих зволікань відтерміновувати виконання своїх процесуальних обов`язків.

Так, тільки наявність об`єктивних перешкод для своєчасної реалізації прав щодо оскарження судового рішення в апеляційному порядку у строк встановлений процесуальним законом, може бути підставою для висновку про пропуск строку апеляційного оскарження з поважних причин.

Верховний Суд в ухвалі від 22.06.2022 у справі № 600/5928/21-а звернув увагу, що сам лише факт введення воєнного стану на території України не може бути визнаний поважною причиною для поновлення строку на подання апеляційної скарги для органу державної влади без зазначення конкретних обставин та без надання відповідних доказів того, як саме введення воєнного стану вплинуло на роботу цього державного органу, що в свою чергу обумовило пропуск строку на подання апеляційної скарги.

Доводи Державної служби України з безпеки на транспорті щодо поважності пропуску строку на апеляційне оскарження, не приймаються судом, оскільки обставини, на які посилається відповідач, пов`язані з внутрішньою організацією роботи органу державної влади, тобто мають суб`єктивний характер і не свідчать про об`єктивну неможливість вчинити відповідну процесуальну дію в межах встановлених законом строків.

Неналежна організація процесу із оскарження судового рішення з боку відповідальних осіб, виникнення організаційних складнощів у суб`єкта владних повноважень для своєчасного подання апеляційної скарги є суто суб`єктивною причиною, а негативні наслідки, які настали у зв`язку з такою причиною, є певною мірою відповідальністю за неналежне виконання своїх процесуальних обов`язків, які для усіх учасників справи мають бути рівними. Відповідач, що діє від імені держави, як суб`єкт владних повноважень, не може та не повинен намагатись отримати вигоду від організаційних складнощів, які склались у нього на поточний день, шляхом уникнення або зволікання виконання ним своїх процесуальних обов`язків, в тому числі і щодо вчасного подання апеляційної скарги.

Аналогічні висновки викладені в постановах Верховного Суду від 26 вересня 2022 року у справі № 560/403/22 та від 07 грудня 2022 року у справі № 400/1980/21.

Враховуючи відсутність поважних причин пропуску строку на апеляційне оскарження, суд відмовляє у задоволенні клопотання відповідача про поновлення строку апеляційного оскарження.

Відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 299 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції відмовляє у відкритті апеляційного провадження у справі, якщо скаржником у строк, визначений судом, не подано заяву про поновлення строку на апеляційне оскарження або наведені підстави для поновлення строку на апеляційне оскарження визнані судом неповажними.

Таким чином, зважаючи на викладене, колегія суддів дійшла висновку про відмову у відкритті апеляційного провадження.

Керуючись ст. ст. 241, 242, 243, 299, 328, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, -

У Х В А Л И В :

У задоволенні клопотання Державної служби Україна з безпеки на транспорті про поновлення строку на апеляційне оскарження - відмовити.

У відкритті апеляційного провадження у справі за апеляційною скаргою Державної служби Україна з безпеки на транспорті на рішення Київського окружного адміністративного суду від 13 лютого 2023 року у справі за адміністративним позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Фастів-Автотранс» до Відділу державного нагляду (контролю) у Київській області Державної служби України з безпеки на транспорті про визнання протиправною та скасування постанови - відмовити.

Апеляційну скаргу разом із доданими до неї матеріалами повернути Державній службі Україна з безпеки на транспорті.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та може бути оскаржена протягом тридцяти днів шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду.

Суддя-доповідач В.Ю. Ключкович

Судді О.М. Оксененко

В.П. Мельничук

Дата ухвалення рішення25.12.2023
Оприлюднено28.12.2023
Номер документу115944607
СудочинствоАдміністративне
Сутьвизнання протиправною та скасування постанови