ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01054, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 284-18-98, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua0,2
УХВАЛА
м. Київ
28.12.2023Справа № 910/19657/23
Суддя Господарського суду міста Києва Удалова О.Г., розглянувши матеріали
позовної заяви Акціонерного товариства «Укрпошта»
до Товариства з обмеженою відповідальністю «БУДІНТЕХНО»
про стягнення 40 364,20 грн,
ВСТАНОВИВ:
Акціонерне товариство «Укрпошта» звернулось до Господарського суду міста Києва з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «БУДІНТЕХНО» про стягнення 40 364,20 грн.
Позовні вимоги обґрунтовані неналежним виконання відповідачем зобов`язань з поставки товару за договором № 281222-02Е від 28.12.2022 у встановлений договором строк.
Дослідивши матеріали поданої заяви та долучених до неї документів, суд дійшов висновку, про направлення позовної заяви за підсудністю до Господарського суду Полтавської області, з огляду на наступне.
Позовна заява подана до Господарського суду міст Києва з посиланням на положення ч. 5 ст. 29 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України), а саме: позови у спорах, що виникають з договорів, в яких визначено місце виконання або виконувати які через їх особливість можна тільки в певному місці, можуть пред`являтися також за місцем виконання цих договорів.
Позивач стверджує, що умовами додатку № 2 договору сторони визначили місце виконання договору: м. Київ, вул. Народного Ополчення, 13.
Приписами ст. 29 ГПК України передбачено підсудність справ за вибором позивача.
Так, відповідно до ч. 1 ст. 29 ГПК України право вибору між господарськими судами, яким відповідно до цієї статті підсудна справа, належить позивачу, за винятком виключної підсудності, встановленої статтею 30 цього Кодексу.
Відповідно до ч. 5 ст. 29 ГПК України позови у спорах, що виникають з договорів, в яких визначено місце виконання або виконувати які через їх особливість можна тільки в певному місці, можуть пред`являтися також за місцем виконання цих договорів.
Отже, правила цієї статті застосовуються до зобов`язань, виконання яких з урахуванням їх особливостей можливе лише у певному місці. У разі якщо така особливість не визначена і не вбачається зі специфіки спірних відносин, то підсудність справи визначається за загальними правилами підсудності.
При цьому, за загальним правилом, місце виконання зобов`язання є договірною умовою та узгоджується сторонами у договорі, та у даному випадку сторони можуть передбачити будь-яке місце виконання, яке буде зручне для сторін. Місце виконання договору, у випадку його визначення сторонами у договорі, є однією з умов договору, що зумовлює обов`язок виконання договору саме у погодженому сторонами місці.
Суд не погоджується з твердженнями позивача про те, що сторони додатком № 2 погодили, що місцем виконання договору є місто Київ.
Так, відповідно до додатку № 2 до договору визначено адресу відокремленого структурного підрозділу отримувача товару.
Відповідно до ч. 1 ст. 532 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України) місце виконання зобов`язання встановлюється у договорі.
Згідно з ч. 1 ст. 197 Господарського кодексу України (далі - ГК України) господарське зобов`язання підлягає виконанню за місцем, визначеним законом, господарським договором, або місцем, яке визначено змістом зобов`язання.
В силу приписів п. 3 ч. 1 ст. 532 ЦК України, якщо місце виконання зобов`язання не встановлено у договорі, виконання провадиться, за зобов`язанням про передання товару (майна), що виникає на підставі інших правочинів, - за місцем виготовлення або зберігання товару (майна), якщо це місце було відоме кредиторові на момент виникнення зобов`язання.
Пунктом 3 ч. 2 ст. 193 ГК України передбачено, що у разі якщо місце виконання зобов`язання не визначено, зобов`язання повинно бути виконано, за іншими зобов`язаннями - за місцезнаходженням (місцем проживання) зобов`язаної сторони, якщо інше не передбачено законом.
Таким чином, суд дійшов висновку, що сторони в додатку № 2 до договору № 281222-02Е від 28.12.2022 не визначили конкретне місце виконання даного Договору в місті Києві, а визначали адресу отримувача товару.
Отже, з огляду на зміст договору та додатків до нього, а також порядок його виконання сторонами, суд зазначає, що відсутні особливості, за якими даний договір може виконуватися/бути виконаний у певному місці (у місті Києві), а сторонами в договорі чітко не встановлено місце виконання договору у місті Києві.
За таких обставин, суд вважає, що неможливо встановити єдиним місцем виконання договору саме місто Київ, що виключає можливість застосування до нього положень статті 29 ГПК України та зумовлює застосування положень щодо загальної підсудності справ.
Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 27 ГПК України позов пред`являється до господарського суду за місцезнаходженням чи місцем проживання відповідача, якщо інше не встановлено цим Кодексом. Для цілей визначення підсудності відповідно до цього Кодексу місцезнаходження юридичної особи та фізичної особи - підприємця визначається згідно з Єдиним державним реєстром юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань.
Згідно з п. 10 ч. 2 ст. 9 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань" місцезнаходження юридичної особи визначається на підставі відомостей, які містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань.
Відповідно до даних з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань місцезнаходженням юридичної особи відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю «БУДІНТЕХНО» є: 36000, Полтавська обл., м. Полтава, вул. Європейська, буд. 21, офіс 207.
Виходячи з вищевикладеного, суд дійшов висновку про те, що Акціонерне товариство «Укрпошта», скориставшись своїм правом на пред`явлення позову, не дотрималось правил визначення підсудності, передбачених ГПК України.
За приписами Глави 2 "Юрисдикція" Розділу І ГПК України юрисдикція справ визначається за предметними і суб`єктними ознаками та за територіальними ознаками. Виняток з цього правила становить виключна підсудність справ (ст. 30 ГПК України).
Враховуючи, що сторони в договорі № 281222-02Е від 28.12.2022 не визначили місце його виконання, а також те, що даний Договір не є таким, що може виконуватись лише в певному місці, зважаючи на те, що місцезнаходженням юридичної особи відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю «БУДІНТЕХНО» згідно з відомостями з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань є м. Полтава, позов заявлено про стягнення грошових коштів (пені за неналежне виконання зобов`язання), суд дійшов висновку про наявність підстав для передачі матеріалів позовної заяви з додатками за територіальною юрисдикцією (підсудністю) до Господарського суду Полтавської області.
Відповідно п. 1 ч. 1 ст. 31 ГПК України суд передає справу на розгляд іншому суду, якщо справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.
Частиною 3 статті 31 ГПК України передбачено, що передача справи на розгляд іншого суду за встановленою цим Кодексом підсудністю з підстави, передбаченої пунктом 1 частини першої цієї статті, здійснюється на підставі ухвали суду не пізніше п`яти днів після закінчення строку на її оскарження, а в разі подання скарги - не пізніше п`яти днів після залишення її без задоволення.
Згідно з ч. 9 ст. 176 ГПК України якщо за результатами отриманої судом інформації буде встановлено, що справа не підсудна цьому суду, суд надсилає справу за підсудністю в порядку, встановленому статтею 31 цього Кодексу.
Керуючись статтями 30, 31, 233, 234, 235 Господарського процесуального кодексу України, суд
УХВАЛИВ:
Позовну заяву Акціонерного товариства «Укрпошта» до Товариства з обмеженою відповідальністю «БУДІНТЕХНО» про стягнення 40 364,20 грн та додані до неї документи передати до Господарського суду Полтавської області (36000, Полтавська обл., м. Полтава, вул. Зигіна, 1).
Ухвала набирає законної сили 28.12.2023 та може бути оскаржена в порядку та строки, передбачені Господарським процесуальним кодексом України.
Суддя О.Г. Удалова
Суд | Господарський суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 28.12.2023 |
Оприлюднено | 01.01.2024 |
Номер документу | 116002919 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань купівлі-продажу поставки товарів, робіт, послуг |
Господарське
Господарський суд міста Києва
Удалова О.Г.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні