Справа № 138/2838/23
Провадження №:2/138/121/24
РІШЕННЯ
Іменем України
02 січня 2024 року м. Могилів-Подільський
Могилів-Подільський міськрайонний суд Вінницької області в складі головуючого судді Холодової Т.Ю., розглянувши в порядку письмового провадження цивільну справу за позовом Акціонерного товариства «Вінницяобленерго» в особі Структурної одиниці «Могилів-Подільські електричні мережі» до ОСОБА_1 про стягнення вартості необлікованої електричної енергії, -
ВСТАНОВИВ:
27.09.2023 позивач звернувся до Могилів-Подільського міськрайонного суду Вінницької області з позовом до ОСОБА_1 про стягнення вартості необлікованої електричної енергії. Позовні вимоги обґрунтовані тим, що 25.07.2023 представниками АТ «Вінницяобленерго» в особі СО «Могилів-Подільські електричні мережі» під час обстеження електроустановок ОСОБА_1 за адресою АДРЕСА_1 було виявлено самовільне підключення без укладення договору між споживачем (користувачем) та оператором системи розподілу. Самовільне підключення здійснено відкритим способом. Спожита таким чином електрична енергія розрахунковим приладом обліку не обліковувалась і не оплачувалась, що є порушенням Правил роздрібного ринку електричної енергії (далі - ПРРЕЕ). Відповідно до ПРРЕЕ представниками СО «Могилів-Подільські ЕМ» було складено Акт про порушення № 03558 від 25.07.2023. На засіданні комісії з розгляду актів порушення ПРРЕЕ прийнято рішення про те, що акт складено правомірно. Рішення було оформлене відповідним протоколом №187 від 17.08.2023. Комісією нараховані збитки за період з 05.04.2023 по 25.07.2023 у сумі 69705,80 грн. Відповідач ОСОБА_1 не була присутня на засіданні комісії. За таких підстав позивач звернувся до суду з позовом про стягнення з відповідача вартості необлікованої електричної енергії в сумі 69705,80 грн.
Ухвалою судді Могилів-Подільського міськрайонного суду Вінницької області від 09.10.2023 відкрито провадження у даній справі, ухвалено розгляд справи здійснювати в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін, роз`яснено сторонам порядок подання заяв по суті справи та наслідки їх неподання, направлено відповідачу копію позовної заяви з доданими до неї матеріалами.
27.10.2023 до суду від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, в якому відповідач просить відмовити в задоволенні позовної заяви в повному обсязі. Відповідач мотивувала свій відзив тим, що позивачем не надано будь-якого доказу, який би підтверджував його право на звернення з вказаним позовом, що свідчить про те, що позов подано неналежним позивачем. Також, позовна заява підписана представником позивача ОСОБА_9 , яка не має відповідних повноважень. Крім того, Акт про порушення № 03558 від 25.07.2023 складено з порушенням вимог законодавства, зокрема працівниками СО «Могилів-Подільські ЕМ» при складанні вказаного акту не було пред`явлено розпорядження та наряд-допуск на виконання робіт на лінії електромережі. Також акт про порушення не передбачає участі свідків, а факт відмови споживача від підписання акту повинен бути підтверджений відео зйомкою, однак до позовної заяви позивачем додано відеозапис відзнятий на особистий телефон ОСОБА_8 , який не мітить фіксації дати, що є неналежним доказом. При цьому, відповідач не давала дозвіл на проведення фото та відео зйомки. Крім того, відповідач зазначає, що ніяких договірних відносин з СО «Могилів-Подільські електричні мережі» АТ «Вінницяобленерго» у неї не має, а тому представниками позивача незаконно зберігаються і використовуються її персональні дані. Також до позовної заяви не долучено рішення комісії, яке мало бути створене на підставі протоколу № 187 від 17.08.2023. Крім того, позивачем не надано будь-яких доказів, які б свідчили, що самовільне підключення відповідача до електромереж відкритим способом було здійснено з порушенням схеми обліку спожитої електроенергії та без обліку спожитої електроенергії. Також позивач зазначає, що вона уклала договір з Національною компанією «Енергоресурс-Україна», на підставі якого було відновлено електропостачання до її житлового будинку від мережі, яка є власністю територіальної громади міста Могилева-Подільського. При цьому, доданий до позову розрахунок збитків, які обчислені відповідно до розділу 8.4 ПРРЕЕ, затвердженого постановою НКРЕКП № 312 від 14.03.2018 є незаконним, оскільки вказана постанова НКРЕКП не зареєстрована відповідно до вимог ст. 117 Конституції України та Указу Президента № 493/92 «Про державну реєстрацію нормативно-правових актів міністерств та інших органів виконавчої влади», а тому вона не набула чинності.
03.11.2023 до суду від представника позивача надійшла відповідь на відзив, в якій представник позивача зазначає, що заперечення викладені відповідачем у відзиві не підлягають задоволенню. Так, АТ «Вінницяобленерго» та СО «Могилів-Подільські ЕМ» АТ «Вінницяобленерго» створені та діють відповідно до законодавства України, Статуту та внутрішніх документів АТ «Вінницяобленерго» та діє на підставі ліцензії, виданою постановою НКРЕКП № 1414 від 13.11.2018. На виконання вимог Закону України «Про ринок електричної енергії» послуги з розподілу електроенергії на території Вінницької області надає оператор системи розподілу - АТ «Вінницяобленерго». До Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань внесено відомості про те, що ОСОБА_9 має право вчиняти дії від імені АТ «Вінницяобленерго», а тому для підтвердження її повноважень не потрібно окремої довіреності керівника юридичної особи. 25.07.2023 представниками позивача було виявлено порушення відповідачем Правил роздрібного ринку електричної енергії про що було складено акт про порушення № 03558 у порядку, передбаченому ПРРЕЕ. В даному акті заповнені всі графи та рядки без пропусків, виправлень чи підчищень, текст однозначний без подвійного тлумачення, як вказує відповідач. Крім того до Акту про порушення додано фотознімки порушення, відео порушення та відео відмови від підпису акту, що підтверджує порушення ПРРЕЕ, а саме самовільне підключення без укладання договору між споживачем (користувачем) та ОСР. Також представник позивача звертає увагу на те, що розподіл електричної енергії до точки розподілу електроустановки споживача не допускається за відсутності діючого Договору. Споживачі укладають договір про розподіл електричної енергії шляхом приєднання до публічного договору за наявності паспорта точки розподілу. У разі незгоди споживача приєднуватися до умов договору про надання послуг з розподілу електричної енергії споживач не має права використовувати електричну енергію із систем розподілу та має подати оператору системи розподілу письмову заяву про припинення розподілу електричної енергії на його об`єкт.
13.11.2023 від відповідача до суду надійшло заперечення на відповідь на відзив, яке мотивовано тим, що позивачем не надано жодного доказу, що Структурній одиниці «Могилів-Подільські Електричні мережі» Акціонерного товариства «Вінницяобленерго» або Акціонерному товариству «Вінницяобленерго» в межах міста Могилева-Подільського по вул. Гірній передано у власність або в користування електричні мережі, стовпи та трансформатори, електроустановки та інше обладнання. Також позивачем не надано доказів, що саме відповідач самовільно незаконно підключилась до електромереж відкритим способом. Крім того, між відповідачем та Національною компанією «Енергоресурс-Україна» укладено договір на постачання електроенергії та в будинку відповідача встановлено прилад обліку (лічильник), що суперечить твердженням позивача про те, що електроенергія, якою користується відповідач не обліковувалась приладом обліку. При цьому, позивачем не надано доказів, які б підтверджували факт завдання йому збитків саме відповідачем.
В поданих до суду 27.11.2023 письмових поясненнях щодо заперечення на відповідь на відзив представник позивача, посилаючись на підстави викладені в позовній заяві та відповіді на відзив, просила задовольнити позовні вимоги в повному обсязі. Крім того, представник позивача додатково пояснила, що відповідно до п.8.2.5 ПРРЕЕ у разі виявлення під час контрольного огляду або технічної перевірки уповноваженим представником оператора системи, від якого споживач одержує електричну енергію, порушення цих Правил, у тому числі фактів розкрадання електричної енергії, на місці виявлення порушення у присутності споживача або представника споживача оформлюється акт про порушення. В акті про порушення мають бути зазначені зміст виявленого порушення з посиланням на відповідні пункти цих Правил, необхідні для визначення обсягу та вартості не облікованої електричної енергії параметри, що характеризують установку споживача, схему підключення електроустановки споживача та її графічне зображення, за якою виявлено порушення (за наявності). Акт про порушення складається у двох примірниках, один з яких і передається або надсилається споживачеві. Так як відповідач ОСОБА_1 відмовилась від отримання і ознайомлення (підпису) з даним актом, то даний акт про порушення №03558 був надісланий поштовим відправленням. При цьому єдиною підставою для визначення обсягу не облікованої електричної енергії та суми завданих споживачем збитків є вказаний акт про порушення, який було складено відповідно до вимог п. 8.2.5 ПРРЕЕ.
Позивач, належним чином повідомлений про розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін, клопотань про розгляд справи в іншому порядку не подавав. Відповідач, належним чином повідомлена про прийняття позовної заяви до розгляду та відкриття провадження у справі, клопотань про розгляд справи в іншому порядку не подавала.
Відповідно до ч. 13 ст. 7, ч. 8 ст. 178, ч. 5 ст. 279 ЦПК України вказане дає суду підстави для розгляду справи в порядку письмового провадження за наявними матеріалами.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши докази, подані позивачем, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню з огляду на таке.
Відповідно до ст. 4 ЦПК України кожна особа має право в порядку встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Згідно ст. 13 ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках. Збирання доказів у цивільних справах не є обов`язком суду, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Статтею 16 Цивільного кодексу України встановлено, що кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого майнового права та інтересу.
Згiдно наказу Мiненерго України вiд 09.08.1995 року №147, на базi ВЕО "Вiнницяенерго" створено ДАЕК "Вiнницяобленерго", яка з сiчня 1999 року перейменована у Вiдкрите акцiонерне товариство "Акцiонерна компанiя Вiнницяобленерго", з березня 2011 - у Публiчне акцiонерне товариство "Вiнницяобленерго", а з 02.05.2019 року - у Акціонерне Товариство "Вінницяобленерго".
Обленерго здiйснює лiцензовану дiяльнiсть з розподілу електроенергiї на територiї Вiнницької областi, а також займається обслуговуванням: повiтряних лiнiй 0,4-110 кВ, завдовжки 43,3 тис. км; кабельних лiнiй 0,4-35 кВ, завдовжки 1,58 тис.км.
Судом встановлено, що Структурна одиниця «Могилів-Подільські електричні мережі» є відокремленим підрозділом Акціонерного товариства «Вінницяобленерго», основним видом діяльності якого є розподілення електроенергії, що підтверджується випискою з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.
Також випискою з вказаного реєстру підтверджуються повноваження представника АТ «Вінницяобленерго» ОСОБА_9, які передбачають вчиняти дії від імені юридичної особи, у тому числі підписувати договори тощо (діє виключно в судах України без окремої довіреності керівника з усіма процесуальними правами позивача, відповідача, заявника, боржника, скаржника, заінтересованої особи, третіх осіб з правом посвідчення копій документів).
Відносини між громадянами (споживачами електричної енергії) та енергопостачальниками врегульовані, зокрема, Законом України «Про ринок електричної енергії» та Правилами роздрібного ринку електричної енергії, затверджених постановою НКРЕКП від 14.03.2018 року № 312.
Відповідно до п. 2 постанови про затвердження Правил роздрібного ринку електричної енергії Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг за №312 від 14 березня 2018 року (далі ПРРЕЕ) укладення договорів між споживачами та іншими учасниками роздрібного ринку електричної енергії відповідно до вимог Правил здійснюється шляхом приєднання споживачів до публічних договорів приєднання (договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії, відповідних договорів про постачання електричної енергії) на умовах чинних договорів про постачання електричної енергії та про користування електричною енергією, укладених з відповідними постачальниками електричної енергії за регульованим тарифом, шляхом подання заяви-приєднання за формою, наведеною у додатку до цієї постанови.
Відповідно до п. 1.2.1. ПРРЕЕ на роздрібному ринку електричної енергії споживання електричної енергії здійснюється за умови постачання електричної енергії на підставі Договору про постачання електричної енергії.
Відповідно до п. 1.2.15 ПРРЕЕ укладення, внесення змін, продовження строку дії чи розірвання будь-якого із договорів, передбаченого цими Правилами, здійснюється відповідно до вимог законодавства та цих Правил.
Для договорів, які укладаються шляхом приєднання до умов договору, укладення договору можливе шляхом підписання заяв-приєднань, оплати виставленого рахунку, споживання будь-якого обсягу електричної енергії (за умови відсутності направлених заперечень щодо договірних умов в цілому та частково) через особистий кабінет в електронній формі (в установленому законодавством порядку).
Відповідно до ст. 638 ЦК України договір є укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору. Істотними умовами договору є умови про предмет договору, умови, що визначені законом як істотні або є необхідними для договорів даного виду, а також усі ті умови, щодо яких за заявою хоча б однієї із сторін має бути досягнуто згоди.
Відповідно до ст. 639 ЦК України договір може бути укладений у будь-якій формі, якщо вимоги щодо форми договору не встановлені законом.
Згідно відповіді виконавчого комітету Могилів-Подільської міської ради Вінницької області про зареєстроване місце проживання від 03.10.2023 № 02-22/2467 відповідач ОСОБА_1 зареєстрована за адресою АДРЕСА_1 .
При цьому, фактом приєднання до договору про надання послуг з розподілу електричної енергії є її споживання.
Отже, у разі, якщо сторони виконують умови договору, а саме, відбувається постачання електроенергії за вказаною адресою, а споживачем здійснюється споживання та оплата за надані послуги, то договір вважаться фактично укладеним навіть у тому випадку, якщо йому не надано обумовленої законом форми.
Враховуючи той факт, що електрична енергія за вказаною адресою фактично постачалась та споживалась, ОСОБА_1 є споживачем електричної енергії відповідно до п.1.1.2 ПРРЕЕ, то вказане свідчить про наявні фактичні договірні правовідносини між сторонами.
На підставі ст. 77 Закону України «Про ринок електричної енергії» учасники ринку, які порушили нормативно-правові акти, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, несуть відповідальність згідно із законом.
У розумінні п. 62 ч. 1 ст. 1 цього Закону учасником ринку є також і споживач.
Побутовий споживач - індивідуальний побутовий споживач (фізична особа, яка використовує електричну енергію для забезпечення власних побутових потреб, що не включають професійну та/або господарську діяльність) або колективний побутовий споживач (юридична особа, створена шляхом об`єднання фізичних осіб - побутових споживачів, яка розраховується за електричну енергію за показами загального розрахункового засобу обліку в обсязі електричної енергії, спожитої для забезпечення власних побутових потреб таких фізичних осіб, що не включають професійну та/або господарську діяльність).
Підпунктом 4 ч. 2 ст. 77 вказаного Закону встановлено, що правопорушеннями на ринку електричної енергії є крадіжка електричної енергії, самовільне підключення до об`єктів електроенергетики, споживання електричної енергії без приладів обліку.
З урахуванням п.п. 3 п. 5.1.1 ПРРЕЕ, оператор системи має право серед іншого проводити (за пред`явленням представником службового посвідчення) обстеження електроустановок споживачів щодо виявлення споживання електричної енергії поза засобами вимірювання та інших порушень, що викликають неправильне вимірювання обсягів споживання електричної енергії.
25.07.2023 за адресою АДРЕСА_1 представниками АТ «Вінницяобленерго» під час проведення перевірки виявлено порушення обліку електричної енергії, а саме п. 5.5.5 п.п. 10 ПРРЕЕ, яке виразилось в самовільному підключенні без укладання договору між споживачем (користувачем) та ОСР, самовільне підключення змонтовано відкритим способом.
Виявлене порушення зафіксовано в акті про порушення № 03558 від 25.07.2023, який підписано працівниками СО «Могилів-Подільські ЕМ» АТ «Вінницяобленерго» інженером ОСОБА_4 , електромонтером ОСОБА_5 та майстром ОСОБА_6 за участі споживача ОСОБА_1 (а.с. 6-7).
В акті про порушення відображені результати проведення вимірів параметрів схеми електропостачання споживача на дату складання акта, де значиться ділянка схеми самовільного підключення. В схемі електропостачання споживача зазначено місце точки підключення. В акті також відображено, що споживач ОСОБА_1 від підписання акту відмовилась, а також не надала можливості відключити самовільне підключення.
До акта додано фотознімки порушення, відео порушення, а також відео та аудіо записи відмови споживача від підписання акту (а.с. 8-15, 22).
Отже, суд встановив, що зі сторони ОСОБА_1 допущено порушення Правил роздрібного ринку електричної енергії, зокрема, підпункту 10 пункту 5.5.5, яким передбачено, що споживач електричної енергії зобов`язаний узгоджувати з оператором системи нові підключення та переобладнання внутрішньої електропроводки, здійснювані з метою збільшення споживання електричної потужності.
17 серпня 2023 року відбулося засідання комісії СО «Могилів-Подільські ЕМ» по розгляду актів про порушення Правил роздрібного ринку електричної енергії у складі директора СО «Могилів-Подільські ЕМ» Уварова М.М., інженера ОСОБА_7 та юрисконсульта ОСОБА_9, на яке споживач не з`явилась.
Згідно з протоколом засідання комісії від 17 серпня 2023 року № 187 за результатами розгляду акта про порушення № 03558 від 25 липня 2023 року прийнято рішення провести нарахування згідно ПРРЕЕ 8.4.2, п.п. 6 за 112 діб по перерізу провода 2х16 мм (а.с. 17).
Споживачу нараховано до сплати суму вартості необлікованої електроенергії по Акту про порушення № 03558 від 25.07.2023 в розмірі 69705,80 грн. за період з 05.04.2023 по 25.07.2023, що підтверджується розрахунком обсягу та вартості необлікованої електроенергії (а.с. 16).
Відповідно до п. 1.1.2 Привал роздрібного ринку електричної енергії самовільне підключення - несанкціоноване (непогоджене) оператором системи підключення (у тому числі після відключення) електроустановок, струмоприймачів або електропроводки до електричної мережі, що є підставою для оформлення акта про порушення та визначення обсягу необлікованої електричної енергії внаслідок такого підключення.
Відповідно до підпунктів 10, 20 пункту 5.5.5 глави 5.5 розділу V ПРРЕЕ споживач електричної енергії зобов`язаний узгоджувати з оператором системи нові підключення та переобладнання внутрішньої електропроводки, здійснювані з метою збільшення споживання електричної потужності; не допускати безоблікового користування електричною енергією від технологічних електричних мереж споживача, а також відшкодовувати збитки, завдані оператору системи та/або споживачу (основному споживачу), у разі виявлення безоблікового користування електричною енергією від технологічних електричних мереж споживача.
Згідно з підпунктом 3 пункту 1.1.2 глави 1.1 розділу І ПРРЕЕ акт про порушення - документ установленої форми, який складається для фіксації факту порушення споживачем цих Правил та який є підставою для визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії.
Згідно з пунктом 8.2.5 глави 8.2 розділу VІІІ ПРРЕЕ у разі виявлення під час контрольного огляду або технічної перевірки уповноваженим представником оператора системи, від якого споживач одержує електричну енергію, порушень цих Правил, у тому числі фактів безоблікового споживання електричної енергії, на місці виявлення порушення у присутності споживача (представника споживача) або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об`єкт (територію) споживача для проведення перевірки, оформлюється акт про порушення згідно з формою, наведеною в додатку 9 до цих Правил.
Акт про порушення складається представниками оператора системи, які мають таке право згідно з посадовою інструкцією, пройшли відповідне навчання та інструктаж, після пред`явлення ними службових посвідчень.
В акті про порушення мають бути зазначені зміст виявленого порушення з посиланням на відповідні пункти цих Правил необхідні для визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії параметри, що характеризують електроустановку споживача, схему підключення електроустановки споживача та її графічне зображення із зазначенням, ЕІС код площадки комерційного обліку, за якою виявлено порушення (за наявності), та у разі виявлення порушень, зазначених у пункті 8.4.2 глави 8.4 цього розділу: меж балансової належності; перерізів та матеріалу всіх проводів (кабелів), наявних у схемі підключення; номінальної сили струму спрацювання комутаційних апаратів, задіяних у схемі підключення; фазування лічильника на дату оформлення акта про порушення.
Споживачі, представники оператора системи, інші особи, присутні при перевірці, під час здійснення перевірки електроустановок мають право здійснювати фото- та відеозйомку для фіксації виявлених порушень та/або відмови споживача (представника споживача або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об`єкт (територію) споживача для проведення перевірки) підписувати акт про порушення та пред`являти документ, що посвідчує його особу, про що зазначається в акті про порушення.
В акті про порушення заповнюються всі графи та рядки без пропусків. Виправлення чи підчищення не допускаються. Текст повинен бути однозначним, без можливості подвійного тлумачення. Якщо графи та рядки акта про порушення не стосуються виявленого порушення, у них проставляються прочерки.
В акті зазначаються заходи, яких було вжито або яких необхідно вжити для усунення допущених порушень.
Акт про порушення складається у двох примірниках, один з яких передається або надсилається споживачеві.
Акт про порушення підписується представником (представниками) оператора системи, який (які) брали участь у перевірці, та споживачем (представником споживача) або іншою особою, яка допустила представників оператора системи на об`єкт (територію) споживача для проведення перевірки.
У разі відмови споживача (представника споживача або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об`єкт (територію) споживача для проведення перевірки) підписати акт про порушення або залишення ним місця порушення в акті про порушення робиться відповідний запис. У цьому разі акт про порушення вважається дійсним, якщо його підписали більше одного уповноваженого представника оператора системи та незаінтересована особа (представник житлово-експлуатаційної організації, балансоутримувача або управителя будинку, виборна особа будинкового, вуличного, квартального чи іншого органу самоорганізації населення або представник органу місцевого самоврядування, інший споживач тощо) за умови посвідчення цієї особи або більше одного уповноваженого представника оператора системи, а відмова споживача (представника споживача або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об`єкт (територію) споживача для проведення перевірки) підписувати акт про порушення підтверджується відеозйомкою.
Таким чином судом встановлено, що під час проведення перевірки представниками СО «Могилів-Подільські ЕМ» АТ «Вінницяобленерго» виявлено самовільне підключення електроустановок до електричної мережі. За вказаним фактом складено акт про порушення правил від 25 липня 2023 року № 03558.
Крім того, встановлено, що акт про порушення відповідає вимогам ПРРЕЕ, зокрема, він містить зміст виявленого порушення, а також містить всі необхідні для визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії параметри, що характеризують електроустановку споживача, схему підключення електроустановки споживача.
Зазначений акт підписаний трьома працівниками СО «Могилів-Подільські ЕМ» АТ «Вінницяобленерго» та до нього додано диск із відео записом, на якому зафіксовано факт відмови споживача ОСОБА_1 від підписання акту.
Згідно з пунктом 8.2.6 глави 8.2 розділу VІІІ ПРРЕЕ акт про порушення розглядається комісією з розгляду актів про порушення, що створюється оператором системи і має складатися не менше ніж з трьох уповноважених представників оператора системи.
Споживач має право бути присутнім на засіданні комісії з розгляду актів про порушення.
Споживач має бути повідомлений оператором системи про місце, час і дату засідання комісії не пізніше ніж за 7 календарних днів до призначеної дати засідання.
У разі відмови споживача або представника споживача від отримання акта про порушення, у якому визначено місце, час та дату проведення засідання комісії, або окремого повідомлення про місце, час і дату засідання комісії оператор системи направляє споживачу таке повідомлення рекомендованим листом з повідомленням про вручення поштового відправлення на адресу, визначену в даних щодо споживача, наявних в оператора системи, у строк до 60 календарних днів від дати складення акта (крім випадків проведення експертизи або отримання висновку заводу виробника пломби та/або індикатора, та/або засобу вимірювальної техніки електричної енергії; повторного розгляду акта на засіданні комісії з розгляду актів про порушення). У такому разі оператор системи має право розглянути акт про порушення на засіданні комісії, яке має відбутися по закінченню 30 календарних днів від дати направлення споживачу такого повідомлення, але не пізніше 90 календарних днів від дати направлення такого повідомлення. За зверненням споживача оператор системи може розглянути акт про порушення на засіданні комісії раніше указаного терміну.
Рішення комісії оформлюється протоколом, копія якого видається споживачу.
У разі причетності споживача до порушень, зазначених у пункті 8.4.2 глави 8.4 цього розділу, у протоколі зазначаються відомості щодо обсягу та вартості необлікованої електричної енергії. У такому разі разом з протоколом споживачу надаються розрахунок обсягу та вартості необлікованої електричної енергії з посиланням на відповідні пункти глави 8.4 цього розділу та розрахункові документи для оплати необлікованої електричної енергії та/або збитків.
Оператор системи визначає обсяг та вартість електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення цих Правил та/або виявлення фактів безоблікового споживання електричної енергії, самовільного підключення до об`єктів електроенергетики і споживання електричної енергії без засобів вимірювальної техніки, відповідно до вимог цієї глави (п. 8.4.1 Правил).
Визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії здійснюється оператором системи на підставі акта про порушення, складеного у порядку, визначеному цими Правилами, у разі виявлення таких порушень, зокрема: самовільне підключення електроустановок, струмоприймачів або електропроводки до електричної мережі без порушення схеми обліку; самовільне підключення електроустановок, струмоприймачів або електропроводки до електричної мережі оператора системи з порушенням схеми обліку (підпункти 5, 6 пункту 8.4.2).
У разі виявлення у споживача порушень, зазначених у підпунктах 6 - 8 пункту 8.4.2 цієї глави, положення цієї глави застосовуються за умови виявлення місця підключення до відповідних мереж, про що зазначається в акті про порушення та позначається на схемі (крім випадків, передбачених цим пунктом).
В акті про порушення зазначаються відомості про дії представників оператора системи, вжиті для виявлення місця підключення (наприклад, використання спеціальних технічних засобів (із зазначенням їх типу та способу застосування), здійснення часткового демонтажу будівельних конструкцій, оздоблювальних матеріалів та/або демонтажу приладів чи їх захисних панелей тощо).
Зміст акта про порушення від 25 липня 2023 року свідчить про на наявність всіх складових, необхідних для розрахунку вартості необлікованої електричної енергії, документ про фіксацію порушення містить всі необхідні параметри для подальшого нарахування вартості поза облікового споживання електроенергії.
Згідно з п. 8.4.7 ПРРЕЕ розрахунок вартості необлікованої електричної енергії здійснюється виходячи з: вартості середньомісячних витрат оператора системи на купівлю однієї кіловат-години (кВт·год) електричної енергії на компенсацію незапланованих втрат електричної енергії, її передачі та розподілу у період порушення споживачем цих Правил (Ц, грн/кВт·год); величини розрахункового добового обсягу споживання електричної енергії (W доб, кВт·год); кількості днів, протягом яких споживання електричної енергії здійснювалося з порушенням вимог цих Правил (Д, день).
Кількість днів, протягом яких споживання електричної енергії здійснювалося з порушенням вимог цих Правил, визначається виходячи з кількості робочих днів електроустановки споживача (крім випадків фіксації засобами комерційного або технічного обліку кількості днів, протягом яких споживання електричної енергії здійснювалося з порушенням вимог цих Правил): зокрема, якщо споживач здійснив самовільне підключення електроустановок, струмоприймачів або електропроводки до електричної мережі без укладення договору з оператором системи, - з дня останньої технічної перевірки або огляду електричної мережі, до якої було здійснено самовільне підключення, або набуття споживачем права власності/користування на об`єкт (якщо технічну перевірку або огляд у період з дати набуття споживачем права власності/користування на об`єкт до дати виявлення порушення не було проведено) до дня виявлення порушення, але не більше загальної кількості календарних днів у дванадцяти календарних місяцях, що передували дню виявлення порушення (підпункт 4 пункту 8.4.8 Правил).
Відповідно до пункту 8.2.7 глави 8.2 розділу VIII ПРРЕЕ кошти за необліковану електричну енергію та суми збитків перераховуються споживачем на поточний рахунок оператора системи.
Споживач має оплатити розрахункові документи за необліковану електричну енергію протягом 30 календарних днів від дня отримання рахунка (у випадку неотримання споживачем рахунка у поштовому відділенні упродовж 5 робочих днів з дня надходження рахунка до поштового відділення споживача рахунок вважається отриманим споживачем на 5 робочий день).
У разі незгоди споживача з фактом безоблікового споживання електричної енергії та відмови від сплати вартості необлікованої електричної енергії оператор системи звертається з позовом до суду для підтвердження факту безоблікового споживання електричної енергії та стягнення вартості необлікованої електричної енергії.
З аналізу вказаних норм вбачається, що метою проведення засідання комісії є встановлення наявності або відсутності факту порушення, викладеного в акті про порушення та у разі його встановлення визначення обсягу необлікованої електричної енергії та суми завданих споживачем збитків.
Зазначений висновок узгоджується з правовою позицією Верховного Суду, викладеною у постанові від 22 серпня 2022 року у справі № 206/5490/20.
Так, 17 серпня 2023 року відбулося засідання комісії СО «Могилів-Подільські ЕМ» з розгляду актів про порушення ПРРЕЕ без участі ОСОБА_1 , яка була належним чином повідомлена про дату проведення засідання, про що свідчать докази направлення поштовим зв`язком рекомендованого листа (а.с. 19).
Згідно з протоколом засідання комісії від 17 серпня 2023 року № 187 за результатами розгляду акта про порушення від 25 липня 2023 року № 03558 споживачу на підставі підпункту 6 п.8.4.2 ПРРЕЕ нарахована до сплати сума вартості необлікованої електроенергії в розмірі 69705,80 грн. До протоколу додано розрахунок обсягу та вартості необлікованої електроенергії по Акту про порушення № 03558 від 25.07.2023, з якого вбачається, що нарахування були здійсненні за період з 05.04.2023 по 25.07.2023.
Зазначений розрахунок є правильними та узгоджується з вимогами глави 8.4 ПРРЕЕ.
Вказаний протокол та розрахунок були надіслані відповідачу засобами поштового зв`язку (а.с. 20).
Відповідач ОСОБА_1 не спростувала належними та допустимими доказами вказаний розрахунок.
Статтею 611 ЦК України передбачено, що у разі порушення зобов`язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема: припинення зобов`язання внаслідок односторонньої відмови від зобов`язання, якщо це встановлено договором або законом, або розірвання договору; зміна умов зобов`язання; сплата неустойки; відшкодування збитків та моральної шкоди.
Відповідно до ст. 16 ЦК України АТ «Вінницяобленерго» має право на захист порушеного майнового права та інтересу судом.
Також, дослідженими у справі доказами підтверджено вчинення споживачем дій, які призвели до споживання необлікованої електричної енергії. При цьому відповідачем не спростовано належними та допустимими доказами правомірність рішення постачальника електричної енергії про нарахування збитків, завданих несанкціонованим користуванням електричною енергією, та їх розміру.
На підставі викладеного суд дійшов висновку, що позовні вимоги СО «Могилів-Подільські ЕМ» АТ «Вінницяобленерго» про стягнення з ОСОБА_1 заборгованості за необліковану електричну енергію у розмірі 69705,80 грн, є обґрунтованими, узгоджуються з нормами матеріального права, підтверджені належними і допустимими доказами, а тому підлягають задоволенню.
Відповідно до ч. 1 ст. 141 ЦПК України судовий збір у сумі 2684,00 грн. підлягає стягненню з відповідача на користь позивача.
Керуючись ст. 16, 611, 638, 639 ЦК України, Правилами роздрібного ринку електричної енергії, затверджених Постановою Національної комісії, яка здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг №312 від 14.03.2018, ст. 1 ч. 1, ст. 77 Закону України «Про ринок електричної енергії», ст.ст. 4, 7 ч. 13, 13, 76-81, 141 ч. 1, 178 ч. 8, 259 ч. 1, 2, 263-265, 273, 275, 279 ч. 5 ЦПК України суд, -
ВИРІШИВ:
Позов Акціонерного товариства «Вінницяобленерго» в особі Структурної одиниці «Могилів-Подільські електричні мережі» до ОСОБА_1 про стягнення вартості необлікованої електричної енергії задовольнити повністю.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на користь Акціонерного товариства «Вінницяобленерго» (поточний рахунок зі спеціальним режимом використання № НОМЕР_1 в АБ «Укргазбанк», МФО 320478, код 25510334) завдані збитки в розмірі 69705 (шістдесят дев`ять тисяч сімсот п`ять) гривень 80 копійок.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на користь Акціонерного товариства «Вінницяобленерго» в особі СО «Могилів-Подільські електричні мережі» (поточний рахунок № НОМЕР_1 в АБ «Укргазбанк», МФО 320478, код 25510334) судовий збір в розмірі 2684 (дві тисячі шістсот вісімдесят чотири) гривні 00 коп.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Вінницького апеляційного суду.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Позивач: АТ "Вінницяобленерго" в особі Структурної одиниці "Могилів-Подільські електричні мережі", місце знаходження: вул. Полтавська, 87, м. Могилів-Подільський, Вінницька область,ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України 25510334.
Відповідач: ОСОБА_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 .
Суддя Т.Ю. Холодова
Суд | Могилів-Подільський міськрайонний суд Вінницької області |
Дата ухвалення рішення | 02.01.2024 |
Оприлюднено | 03.01.2024 |
Номер документу | 116072022 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема договорів (крім категорій 301000000-303000000), з них надання послуг |
Цивільне
Могилів-Подільський міськрайонний суд Вінницької області
Холодова Т. Ю.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні