Справа № 138/2838/23
Провадження № 22-ц/801/581/2024
Категорія: 36
Головуючий у суді 1-ї інстанції Холодова Т. Ю.
Доповідач:Ковальчук О. В.
УХВАЛА
16 квітня 2024 рокуСправа № 138/2838/23м. Вінниця
Вінницький апеляційний суд в складі колегії суддів судової палати у цивільних справах:
судді-доповідача Ковальчука О. В.,
суддів: Сала Т. Б., Шемети Т. М.,
отримавши документ ОСОБА_1 під назвою «наказ для апеляційного суду» у цивільній справі за позовом Акціонерного товариства «Вінницяобленерго» в особі Структурної одиниці «Могилів-Подільські електричні мережі» до ОСОБА_1 про стягнення вартості необлікованої електричної енергії,
ВСТАНОВИВ:
20 лютого 2024 року ухвалою Вінницького апеляційного суду відкрито провадження у зазначеній справі.
08квітня 2024року ухвалою Вінницькогоапеляційного суду призначено цю справу до розгляду в залі судових засідань Вінницького апеляційного суду без повідомлення учасників справи.
09 квітня 2024 року на адресу Вінницького апеляційного суду надійшов від ОСОБА_1 документ під назвою «наказ для апеляційного суду».
Дослідивши такий документ, апеляційний суд вважає, що його слід повернути заявнику з огляду на таке.
У тексті цього документу ОСОБА_1 використовує лексику, яка не притаманна для написання ділових документів (зокрема апеляційних скарг), а саме вона вказуєсеред іншого,що:«Жінка наім`я ОСОБА_2 ,людина зповними правами,НАКАЗУЄ негайновиконати МоюНайвищу Волю-компанії [ВІННИЦЬКИЙАПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД]з кодом ЄДРПОУ42257550,судді ОСОБА_3 негайно:Скасувати рішення[МОГИЛІВ-ПОДІЛЬСЬКИЙМІСЬКРАЙОННИЙ СУДВІННИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ]з кодомЄДРПОУ 26423235від 2січня 2024р.№138/2838/23(суддяХолодова Т.Ю.),як таке,що порушуєправо начесть ігідність,недоторканність ібезпеку,що визнаютьсяв Українінайвищою соціальноюцінністю. Наказ виконатипротягом 5(п?яти)днів здесятого дняквітня місяцядві тисячідвадцять четвертогороку.Акцепт наступаєз моментуотримання даногодокументу іпідпису наповідомленні провручення.За виконання/невиконаннявідповідальність несесуддя компанії[ВІННИЦЬКИЙАПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД]з кодомЄДРПОУ 42257550,в особі ОСОБА_3 та колегіюсуду,та добровільноберуть насебе відповідальністьза КОНамиСвітотворення засвої дії,бездіяльність. Повна відповідальність за створену емітентом персону [спр - ОСОБА_4 , паспорт - ОСОБА_5 , та в будь - якому іншому написанні] несе емітент, а саме юридична особа [МІНІСТЕРСТВО ВНУТРІШНІХ СПРАВ УКРАЇНИ]. Цей документ є наказом і не може бути прийнятим до виконання, як звернення, заява, клопотання, вексель та інші фантазії.».
За ст. 34 Конституції України кожному гарантується право на свободу думки і слова, на вільне вираження своїх поглядів і переконань.
Завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави (ч. 1 ст. 2 ЦПК України).
Неприпустимість зловживання процесуальними правами є однією з основних засад (принципів) цивільного судочинства (п. 11 ч. 3 ст. 2 ЦПК України).
Учасники судового процесу та їхні представники повинні добросовісно користуватися процесуальними правами; зловживання процесуальними правами не допускається. Залежно від конкретних обставин суд може визнати зловживанням процесуальними правами дії, що суперечать завданню цивільного судочинства. Суд зобов`язаний вживати заходів для запобігання зловживанню процесуальними правами. У випадку зловживання процесуальними правами учасником судового процесу суд застосовує до нього заходи, визначені цим Кодексом (ч. ч. 1-2, 4 ст. 44 ЦПК України).
Наведений у ч. 2 ст. 44 ЦПК України перелік дій, що можуть бути визнані судом зловживанням процесуальними правами, не є вичерпним, суд може визнати таким зловживанням також інші дії, які мають відповідну спрямованість і характер.
Учасник судового процесу має користуватися процесуальними правами саме з метою виконання завдання цивільного судочинства, сприяючи тим самим суду у здійсненні правосуддя. Якщо ж такий учасник здійснює певну процесуальну дію не з цією метою, а для досягнення інших цілей (образити, принизити суд, його суддів, інших учасників процесу, виявити до них і до їхніх дій власні негативні емоції тощо), він виходить за межі дійсного змісту відповідного процесуального права, тобто зловживає ним. Правова система має бути спроможною ефективно захистити себе від цих дій. І саме на такий захист спрямовані заходи, які суд застосовує через зловживання учасником судового процесу процесуальними правами. Відповідні заходи передбачені у ч. ч. 3, 4 ст. 44, п. 1 абз. 2 ч. 4 ст. 135, ч. 9 ст. 141, ч. 1 ст. 143, п. 5 ч. 1 ст. 144, статті 148 ЦПК України (постанова Великої Палати Верховного Суду від 08 липня 2021 року у справі № 9901/235/20, ухвала Великої Палати Верховного Суду від 27 жовтня 2021 року у справі № 9901/598/19).
Дії учасника справи чи його представника мають не лише за формою, але й за змістом відповідати завданню цивільного судочинства. Зміст права на справедливий суд несумісний зі свідомим виявом такими особами неповаги до честі, гідності, репутації іншого учасника, суду, суддів тощо. У процесуальних відносинах, намагаючись донести певну думку до суду, учасник судового процесу має ретельно підбирати слова, а також з обережністю виявляти емоції щодо інших учасників, суду та конкретних суддів. Суд не має толерувати використання у процесуальних заявах образливих характеристик (постанови Великої Палати Верховного Суду від 13 березня 2019 року у справі № 199/6713/14-ц, від 14 березня 2019 року у справі № 9901/34/19, від 07 листопада 2019 року у справі № 9901/324/19, від 07 квітня 2021 року у справі № 9901/23/21, від 08 липня 2021 року у справі № 9901/235/20, ухвала від 27 жовтня 2021 року у справі № 9901/598/19).
Згідно з практикою ЄСПЛ право доступу досудує невід`ємною складовою права насуд,гарантованого п. 1 ст. 6 Конвенції (рішення від 21 лютого 1975 року у справі «Ґолдер проти Сполученого Королівства», заява № 4451/70, § 36).
Право насуд не є абсолютним. Воно може бути піддане обмеженням, дозволеним за змістом, тому що право на доступ досудупотребує регулювання з боку держави. Гарантуючи сторонам право доступу досудудля визначення їхніх «цивільних прав та обов`язків», п. 1 ст. 6 Конвенції залишає державі вільний вибір засобів, що використовуватимуться для досягнення цієї мети (рішення від 16 червня 2001 року у справі «Креуз проти Польщі», заява № 28249/95, § 53).
Застосовані державою обмеження не можуть применшувати право доступу досудунастільки, щоби порушувати саму сутність цього права. Крім того, обмеження права доступу досудуне є сумісним із п. 1 ст. 6 Конвенції, якщо не переслідує легітимну мету і якщо відсутнє «пропорційне співвідношення між використаними засобами та переслідуваною метою» (рішення від 28 травня 1985 року у справі «Ашинґдейн проти Сполученого Королівства», заява № 8225/78, § 57; рішення від 21 вересня 1994 року у справі «Файєд проти Сполученого Королівства», заява № 17101/90, § 65).
На підставі зазначеного вище апеляційний суд вважає, що викладені ОСОБА_1 висловлювання у документі під назвою «наказ для апеляційного суду» у формі зобов`язання та примусу апеляційного суду до негайного скасування рішення, встановлення у ньому відповідальності за його виконання/невиконання на суддю ОСОБА_3 і колегію суду, називання Вінницького апеляційного суду компанією, виходять за межі наданих її процесуальних прав, а також за межі наданих її прав, визначених ст. 34 Конституції України, така особа не має права наказувати апеляційному суду негайно скасувати рішення, оскільки суд діє на підставі норм, визначених законом, а саме ч. 1 ст. 371 ЦПК України, згідно якої апеляційна скарга на рішення суду першої інстанції має бути розглянута протягом шістдесяти днів із дня постановлення ухвали про відкриття апеляційного провадження, натомість такий строк у даній справі не сплив, а тому звернення ОСОБА_1 із таким документом не спрямоване на ефективний захист її прав, свобод та інтересів, відтак суперечить завданню цивільного судочинства та є зловживанням процесуальними правами.
Частиною 1ст. 143 ЦПК Українипередбачено, що заходами процесуального примусу є процесуальні дії, що вчиняються судом у визначених цим Кодексом випадках з метою спонукання відповідних осіб до виконання встановлених у суді правил, добросовісного виконання процесуальних обов`язків, припинення зловживання правами та запобігання створенню протиправних перешкод у здійсненні судочинства.
Згідно з ч. ч. 1, 2ст. 148 ЦПК Українисуд може постановити ухвалу про стягнення в дохід державного бюджету з відповідної особи штрафу у сумі до від 0,3 до трьох розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб у випадках: 1) невиконання процесуальних обов`язків, зокрема ухилення від вчинення дій, покладених судом на учасника судового процесу; 2) зловживання процесуальними правами, вчинення дій або допущення бездіяльності з метою перешкоджання судочинству; 3) неповідомлення суду про неможливість подати докази, витребувані судом, або неподання таких доказів без поважних причин; 4) невиконання ухвали про забезпечення позову або доказів, ненадання копії відзиву на позов, апеляційну чи касаційну скаргу, відповіді на відзив, заперечення іншому учаснику справи у встановлений судом строк; 5) порушення заборон, встановлених частиною дев`ятоюстатті 203 цього Кодексу.
Статтею 7 Закону України «Про державний бюджет України на 2024 рік» передбачено, що з 01 січня 2024 року розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб становить 3 028 грн.
За такихобставин,апеляційний суддійшов висновкупро наявністьпідстав длявизнання названихдій ОСОБА_1 зловживанням процесуальнимиправами таповернення їїдокументу підназвою «наказдля апеляційногосуду»,що надійшовна адресусуду 09квітня 2024року,на підставіч.3ст.44ЦПК України. Водночас,апеляційнийсудвважає,що зметою запобіганнязловживанню вподальшому ОСОБА_1 її процесуальнимиправами необхіднозастосувати донеї заходи процесуальногопримусу,зокрема стягнутиз неїв дохіддержавного бюджетуштраф вмежах розміру,визначеного ст. 148 ЦПК України, а саме в розмірі 1 000 грн.
Керуючись ст. ст. 44, 143, 148, 259, 260, 381 ЦПК України, суд,
У Х В А Л И В:
Визнати,що звернення ОСОБА_1 здокументом підназвою «наказдля апеляційногосуду»,який надійшовна адресусуду 09квітня 2024року, є діями, що суперечать завданню цивільного судочинства та є зловживанням процесуальними правами.
Вказаний документ їй повернути.
Застосувати до ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ) заходи процесуального примусу у вигляді штрафу в розмірі 1 000 грн. та стягнути з неї вказану суму в дохід Державного бюджету України.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та може бути оскаржена до Верховного Суду протягом тридцяти днів із дня складання її повного тексту.
Головуючий О. В. Ковальчук
Судді : Т. Б. Сало
Т. М. Шемета
Суд | Вінницький апеляційний суд |
Дата ухвалення рішення | 16.04.2024 |
Оприлюднено | 18.04.2024 |
Номер документу | 118385994 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема договорів (крім категорій 301000000-303000000), з них надання послуг |
Цивільне
Вінницький апеляційний суд
Ковальчук О. В.
Цивільне
Могилів-Подільський міськрайонний суд Вінницької області
Холодова Т. Ю.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні