Рішення
від 28.12.2023 по справі 136/1743/23
ЛИПОВЕЦЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ВІННИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 136/1743/23

провадження № 2/136/369/23

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"28" грудня 2023 р. м. Липовець

Липовецький районний суд Вінницької області

у складі головуючого судді Кривенка Д.Т.,

за участю секретаря судового засідання Марчук Н.А.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Липовець, у спрощеному позовному провадженні, цивільну справу

за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про зменшення розміру аліментів на неповнолітніх дітей та припинення стягнення аліментів на утримання дружини до досягнення дитиною трьох річного віку,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до суду з позовом до ОСОБА_2 (далі - відповідач) та просив:

- розмір аліментів, визначений рішенням Липовецього районного суду Вінницької області від 21.04.2023 у справі №136/45/23 в частині стягнення з позивача на користь відповідача на утримання неповнолітніх дітей в розмірі 1/3 частини від усіх видів заробітку щомісячно, але не менше 50% від прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку на кожну дитину, починаючи стягнення від дня пред`явлення позову до суду і до досягнення старшою дитиною повноліття, зменшити на тверду грошову суму на утримання двох неповнолітніх дітей в розмірі стягнення 3000,00 грн, щомісячно, до досягнення старшою дитиною повноліття;

- припинити стягнення з позивача аліментів, визначених рішенням Липовецього районного суду Вінницької області від 21.04.2023 у справі №136/45/23, на утримання відповідача у розмірі 1/6 частки від усіх видів заробітку щомісячно, до досягнення дитиною (сином ОСОБА_3 ) віку трьох років, з часу офіційного працевлаштування відповідача.

Позивач обґрунтовує свій позов наступними обставинами.

Згідно рішення Липовецького районного суду Вінницької області від 21.04.2023 ухвалено стягнути з позивача у цій справі на користь відповідача аліменти на утримання дітей: сина ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та дочку ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 в розмірі 1/3 частини від усіх видів його заробітку (доходу) щомісячно, але не менше 50% від прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку на кожну дитину, починаючи стягнення від дня пред`явлення позову до суду і до досягнення старшою дитиною повноліття. Також вирішено стягнути з позивача на користь відповідача аліменти на її утримання, у розмірі 1/6 частки від усіх видів його заробітку (доходу) щомісячно, починаючи стягнення від дня пред`явлення позову і до досягнення дитиною ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_1 віку трьох років. Таке рішення суду було звернуто до виконання до органів ДВС, про що 29.05.2023 було винесено постанови про відкриття виконавчого провадження, при цьому визначено суму щомісячного платежу понад 7500,00 грн. Позивач вважає, що дана сума для нього є вкрай важкою оскільки щомісячний дохід становить близько мінімального розміру заробітної плати. Працевлаштуватися на високооплачувану роботу, позивач немає змоги оскільки немає будь-якої іншої освіти по спрямування певної спеціальності, а тому позивач може сплачувати лише 3000,00 грн. Крім того, у будинку, який було придбано у шлюбі, залишаються проживати відповідач разом із дітьми. Укласти договір про припинення стягнення аліментів за рахунок набутого майна на дітей, відповідач категорично не погоджується. Продати будинок для розподілу коштів також згоди дійти сторони не можуть. Наразі позивач уклав шлюб з іншою дружиною та проживає в іншій сім`ї, яку також слід забезпечувати та утримувати. Також, позивач скаржиться на ряд захворювань, які ускладнюють можливість фізично працевлаштовуватися та водночас потребують постійного та тривалого лікування.

Ухвалою суду від 12.09.2023 відкрито провадження у справі та призначено її розгляд у спрощеному позовному провадженні без виклику сторін, а відповідачу визначено строк для подання відзиву. Витребувано докази щодо нарахування та сплати податків відповідачем.

Сторони не заперечували проти розгляду справи в спрощеному провадженні.

Відповідач у визначений судом строк відзиву на позов не подала.

Ухвалою суду від 19.10.2023 постановлено тимчасово вилучити від ГУ ДПС у Вінницькій обл. відомості щодо нарахування та сплати податків відповідачем.

Суд встановив наступні фактичні обставини та зміст спірних правовідносин.

Сторони перебували у шлюбі з 07.08.2010, однак такий шлюб розірвано за рішенням Липовецького районного суду Вінницької області від 16.11.2018, а позивач змінила прізвище.

Від шлюбу сторони мають двох дітей: сина ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та дочку ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 . Діти знаходяться на утриманні відповідача, що не заперечується позивачем.

Згідно рішення Липовецького районного суду Вінницької області від 21.04.2023 ухвалено стягнути з позивача у цій справі на користь відповідача аліменти на утримання дітей: сина ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та дочку ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 в розмірі 1/3 частини від усіх видів його заробітку (доходу) щомісячно, але не менше 50% від прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку на кожну дитину, починаючи стягнення від дня пред`явлення позову до суду і до досягнення старшою дитиною повноліття. Також вирішено стягнути з позивача на користь відповідача аліменти на її утримання, у розмірі 1/6 частки від усіх видів його заробітку (доходу) щомісячно, починаючи стягнення від дня пред`явлення позову і до досягнення дитиною ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_1 , віку трьох років

Позивач стверджує, що таке рішення суду було звернуто до виконання до органів ДВС і 29.05.2023 було винесено постанови про відкриття виконавчого провадження, при цьому визначено суму щомісячного платежу понад 7500,00 грн.

Позивач вважає, що дана сума для нього є вкрай важкою оскільки щомісячний дохід становить близько мінімального розміру заробітної плати, а працевлаштуватися на високооплачувану роботу, позивач немає змоги, а тому позивач може сплачувати лише 3000,00 грн.

Згідно з ч. 3 ст. 181 СК України визначає, що за рішенням суду кошти на утримання дитини (аліменти) присуджуються у частці від доходу її матері, батька і (або) у твердій грошовій сумі.

Водночас відповідно до 1 ст. 192 СК України передбачає, що розмір аліментів, визначений за рішенням суду або за домовленістю між батьками, може бути згодом зменшено або збільшено за рішенням суду за позовом платника або одержувача аліментів у разі зміни матеріального або сімейного стану, погіршення або поліпшення здоров`я когось із них та в інших випадках, передбачених СК України.

У постанові Верховного Суду України від 05.02.2014 у справі №6-143цс13 викладено висновок, що розмір аліментів, визначений рішенням суду, не вважається незмінним. Отже, у зв`язку із значним покращенням матеріального становища платника аліментів матір дитини може подати до суду заяву про збільшення розміру аліментів. Значне погіршення матеріального становища батька може бути підставою для його вимоги про зменшення розміру аліментів. СК України передбачає підстави для зміни розміру аліментів, визначеного за рішенням суду, але не пов`язує їх зі способом присудження.

Аналіз наведених норм права дає підстави для висновку що підставами зміни розміру аліментів є як зміна матеріального, так і зміна сімейного стану як самостійна підстава для зменшення або збільшення розміру аліментів.

При цьому такі положення закону не виключають одночасне настання обох підстав для зміни розміру аліментів: і зміни сімейного і зміни матеріального стану. Однак, зміна сімейного стану є самостійною, не залежною від зміни матеріального стану підставою для зміни розміру аліментів.

Водночас, при розгляді позовів, заявлених з зазначених підстав, застосуванню підлягає не тільки ст. 192 СК України, але й низка інших норм, якими врегульовано обов`язок батьків утримувати своїх дітей (ст. 182 СК України «Обставини, які враховуються судом при визначенні розміру аліментів», ст. 183 СК України «Визначення розміру аліментів у частці від заробітку (доходу) матері, батька дитини», ст. 184 СК України «Визначення розміру аліментів у твердій сумі»).

Згідно зі ст. 182 СК України при визначенні розміру аліментів суд враховує: стан здоров`я та матеріальне становище дитини; стан здоров`я та матеріальне становище платника аліментів; наявність у платника аліментів інших дітей, непрацездатних чоловіка, дружини, батьків, дочки, сина; наявність на праві власності, володіння та/або користування у платника аліментів майна та майнових прав, у тому числі рухомого та нерухомого майна, грошових коштів, виключних прав на результати інтелектуальної діяльності, корпоративних прав; доведені стягувачем аліментів витрати платника аліментів, у тому числі на придбання нерухомого або рухомого майна, сума яких перевищує десятикратний розмір прожиткового мінімуму для працездатної особи, якщо платником аліментів не доведено джерело походження коштів; інші обставини, що мають істотне значення.

Відповідно до ч. 2 ст. 182 СК України розмір аліментів має бути необхідним та достатнім для забезпечення гармонійного розвитку дитини. Мінімальний гарантований розмір аліментів на одну дитину не може бути меншим, ніж 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку. Мінімальний рекомендований розмір аліментів на одну дитину становить розмір прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку і може бути присуджений судом у разі достатності заробітку (доходу) платника аліментів.

Вирішуючи питання про зміну розміру аліментів, суд повинен враховувати загальні обставини, передбачені законом при визначенні розміру аліментів. При цьому, вказані вище обставини повинні бути підтверджені відповідними доказами.

Суд зауважує, що в силу вимог ч. 3 ст. 12 ЦПК України кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом (визначені в ст. 82 ЦПК України).

Доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи (ч. 1 ст. 76 ЦПК України). Докази мають бути належними, допустимими та достовірними, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування (ст.ст. 77-80 ЦПК України). Суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів (ч. 1 ст. 89 ЦПК України).

Згідно свідоцтва про шлюб НОМЕР_1 від 27.07.2023 позивач уклав шлюб з ОСОБА_6 .

Відповідно до довідки, виданої Турбівською селищною радою Вінницької області від 30.08.2023 вбачається, що позивач зареєстрований та проживає по АДРЕСА_1 , а склад його сім`ї складає, дружина ОСОБА_6 та діти дружини ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_4 та ОСОБА_10 , ІНФОРМАЦІЯ_5 .

Згідно виписки із медичної карти амбулаторного (стаціонарного) хворого 2994 від 05.09.2023 позивач має супутні захворювання з ускладненням.

Судом було витребувано від ГУ ДПС у Вінницькій обл. відомості щодо нарахування та сплати податків відповідачем з якого вбачається, що з 2021 по 2022 відповідач отримує лише щомісячну соціальну виплату в розмірі 860,00 грн.

Попри надані позивачем докази щодо зміни його сімейного стану суд зауважує, що розмір аліментів встановлений рішенням Липовецького районного суду Вінницької області від 21.04.2023 у справі №136/45/23 відповідає вимогам сімейного законодавства, а його зменшення у зв`язку з тим, що позивач перебуває у шлюбі та проживає однією сім`єю із іншою жінкою, яка має трьох дітей, без підтвердження погіршення матеріального становища позивача, не буде спрямоване на належне забезпечення дітей: ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 від шлюбу з відповідачем та суперечитиме їх інтересам.

Такий висновок суду узгоджується з правовою позицією Верховного Суду, викладеною в постановах від 03.06.2020 у справі №760/9783/18-ц (провадження № 61-9460св20), від 16.09.2020 у справі №565/2071/19 (провадження №61-9460св20) від 06.06.2022 у справі №523/8403/19 (провадження №61-14523св21).

Натомість перебування на утриманні у позивача трьох дітей від попереднього шлюбу його іншої дружини, з якою укладено шлюб враховуючи наявність відносно нього рішення Липовецького районного суду Вінницької області від 21.04.2023 у справі №136/45/23, не може нівелювати його обов`язок щодо належної допомоги в утриманні дітей від попереднього шлюбу з відповідачем. Разом з тим, з із медичної карти амбулаторного (стаціонарного) хворого суд не може встановити факт втрати працездатності позивачем.

Отже, з урахуванням встановлених обставин та норм для їх правового регулювання, суд дійшов висновку, що позовні вимоги про зменшення розміру аліментів та стягнення з позивача на користь відповідача аліменти на утримання ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , на тверду грошову суму на їх утримання в розмірі стягнення 3000,00 грн, щомісячно, до досягнення повноліття, не є обґрунтованими та задоволенню не підлягають.

Питання судових витрат суд вирішує відповідно до Глави 8 ЦПК України. Отже, з огляду на те, що у задоволенні позову відмовлено, суд відносить судові витрати понесені позивачем зі сплати судового збору на його рахунок.

Керуючись ст.ст. 259, 264, 265, 273, 274, 279, 354 ЦПК України, суд

УХВАЛИВ:

У задоволенні позову ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП - НОМЕР_2 ) до ОСОБА_2 (місце проживання: АДРЕСА_2 , РНОКПП - НОМЕР_3 ) про зменшення розміру аліментів на неповнолітніх дітей та припинення стягнення аліментів на утримання дружини до досягнення дитиною трьох річного віку - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо її не подано учасниками справи.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом 30-ти днів до Вінницького апеляційного суду, а зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому рішення не було вручено в день проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо скарга подана протягом 30-ти днів із дня вручення повного рішення суду.

Суддя Дмитро КРИВЕНКО

СудЛиповецький районний суд Вінницької області
Дата ухвалення рішення28.12.2023
Оприлюднено04.01.2024
Номер документу116088141
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них про стягнення аліментів

Судовий реєстр по справі —136/1743/23

Постанова від 03.04.2024

Цивільне

Вінницький апеляційний суд

Рибчинський В. П.

Постанова від 03.04.2024

Цивільне

Вінницький апеляційний суд

Рибчинський В. П.

Ухвала від 21.03.2024

Цивільне

Вінницький апеляційний суд

Рибчинський В. П.

Ухвала від 29.02.2024

Цивільне

Вінницький апеляційний суд

Рибчинський В. П.

Ухвала від 07.02.2024

Цивільне

Вінницький апеляційний суд

Рибчинський В. П.

Рішення від 28.12.2023

Цивільне

Липовецький районний суд Вінницької області

Кривенко Д. Т.

Ухвала від 19.10.2023

Цивільне

Липовецький районний суд Вінницької області

Кривенко Д. Т.

Ухвала від 12.09.2023

Цивільне

Липовецький районний суд Вінницької області

Кривенко Д. Т.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні