Рішення
від 29.11.2023 по справі 465/975/23
ФРАНКІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М.ЛЬВОВА

465/975/23

2/465/1819/23

РІШЕННЯ

Іменем України

29.11.2023 року м. Львів

Франківський районний суд м. Львова у складі:

головуючого - судді Величка О.В.,

з участю секретаря судових засідань Венгринюк О.Р.,

представника позивача ОСОБА_1 ,

представника відповідача ОСОБА_2 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Львові цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_3 до ОСОБА_4 про стягнення аліментів на неповнолітню дитину, -

В С Т А Н О В И В:

Позивач звернулася до суду із позовом до відповідача про стягнення аліментів на неповнолітню дитину.

В обґрунтування заявленого позову зазначає, що з 15 лютого 2005 року вони з відповідачем перебували у зареєстрованому шлюбі, який рішенням Франківського районного суду м. Львова від 14.06.2022 року розірвано. У шлюбі в них народилася донька, ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . 3 народження доньки відповідач не проживав разом з сім`єю, не здійснював догляд за дитиною та не забезпечував її матеріальне утримання. Згідно з даними Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців відповідач з 05.05.2021 року зареєстрований підприємцем та провадить підприємницьку діяльність, а також є керівником ОСББ «Кульпарківська 141» (код за ЄДРПОУ 43673565), відтак, має сталий дохід та не позбавлений можливості сплачувати аліменти. Потреби доньки поступово зростають, ціни на продукти харчування, одяг та взуття, необхідність їх постійного оновлення, придбання предметів для фізичного та розумового розвитку дитини зумовлюють збільшення витрат на утримання, відтак доходів позивача для повноцінного забезпечення уже не вистачає.

З метою повноцінного розвитку, виховання і навчання дитини, забезпечення її фізичного та психічного здоров`я донька відвідує приватний заклад дошкільної освіти «Дивосвіт», де плата за послуги становить 10 500 грн. щомісячно. Поряд із звичайними витратами на дитину існує необхідність час від часу здійснювати додаткові у зв`язку із сезонними захворюваннями. Так, коштом позивача було здійснено додаткові витрати на лікування дитини у розмірі 4 257,63 грн., в тому числі на придбання ліків та на імунізацію. З огляду на те, що домовленості про участь батька в утриманні дитини, в грошовій або натуральній формі, досягнуто не було, враховуючи положення ч. 2 ст. 182 СК України, згідно з яким розмір аліментів має бути необхідним та достатнім для забезпечення гармонійного розвитку дитини, виходячи із захисту інтересів дитини, забезпечення одержання нею коштів, необхідних для її життєдіяльності, збереження того рівня життя, який вона б мала тоді, коли б утримувалася обома батьками, для отримання стабільного матеріального утримання з боку батька вважає за доцільне визначити розмір аліментів у твердій грошовій сумі. Беручи до уваги, що в добровільному порядку участі у додаткових витратах на дитину відповідач не бере, зважаючи на положення ст. 141 СК України щодо рівності прав та обов`язків щодо дитини, вважає за можливе просити суд стягнути з відповідача половину здійснених додаткових витрат на дитину, а саме 2 128,82 грн. Окрім того, просить стягнути з відповідача аліменти в розмірі 10000 грн. щомісячно, а також стягнути з відповідача аліменти за минулий час, а саме з дати розірвання шлюбу 15.07.2022 року до дати звернення до суду із вказаним позовом.

Ухвалою судді Франківського районного суду м. Львова від 27.03.2023 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі.

Відповідачем поданодо судувідзив напозовну заяву.Зазначає,що поведінкапозивача позбавляєвідповідача прийняттяучасті увихованні,розвитку,навчанні дитинита взагалійого ролі,як батька,у повсякденномуїї житті.Позбавлення участіу життідитини завдаєйому великихморальних страждань,оскільки вінмає законнеправо,як іматір,цікавитися життямсвоєї дитини,піклуватися пронеї тазадовольняти їїосновні потреби,в томучислі іфінансові. Позивач проситьстягнути наїї користьаліменти утвердій грошовійсумі 10000грн.щомісячно наутримання доньки ОСОБА_5 за минулийчас здати розірванняшлюбу 15.07.2022до датизвернення зацим позовом.Таку вимогувона мотивуєтим,що нимнадавались обіцянкидобровільно виконуватиобов`язкиз утриманнядитини. Разом з тим, такі обіцянки з боку відповідача не зафіксовані позивачем і не долучені до позовної заяви. В іншому випадку це нічим не підтверджені слова без належного обгрунтування. Тому вищевказана вимога про стягнення аліментів на утримання доньки за минулий час з дати розірвання шлюбу до дати звернення з позовом є безпідставною і не може братися до уваги судом. Наголошує, що позивачем до позовної заяви не долучено жодного документа чи доказу того, що остання зверталася до лікувальної установи із симптомами сезонного захворювання дитини. Немає жодного документа чи доказу про те, що ОСОБА_6 проходила обстеження в лікаря і їй призначене лікування, також не долучено відомостей про імунізацію дитини (карта імунізації дитини), яка свідчила б про вид препарату для щеплення, щоб визначити його вартість. До позову долучено тільки квитанції про оплату ліків без документально підтверджених підстав. Відтак, як зазначає відповідач, не можна зробити висновок, що придбані ліки були призначені для лікування дитини, а не для позивача.

Основною причиною, за якою відповідач не може пересилати кошти на утримання дитини, є повна відсутність контакту з позивачем. Позивачем не надані відомості про розрахунковий рахунок, куди сплачувати кошти на дитину. Самостійно він не може відкрити рахунок в банку на доньку через відсутність контакту з позивачем, яка є утримувачем коштів. Також в нього є підозри, що переслані кошти будуть використовуватись позивачем не для дитини. Тому відповідач хоче особисто брати участь у її житті, надаючи ту суму коштів, на потреби яких вони дійсно необхідні для її повноцінного розвитку та життєдіяльності.

Відповідач вказує, що його місячний дохід складає 12936 грн. Встановлення судом аліментів у твердій грошовій сумі 10 000 грн. поставить його у вкрай важке матеріальне становище, так як значну суму коштів він витрачає на лікування своєї непрацездатної матері ОСОБА_7 , яка потребує придбання дороговартісних ліків щомісячно. Інших ресурсів для існування у відповідача на сьогоднішній день немає.

В судовому засіданні представник позивача підтримала позовні вимоги. Позов просила задовольнити в повному обсязі. Надала пояснення, аналогічні викладеним в позовній заяві.

Представник відповідача в судовому засіданні заперечив щодо задоволення позовних вимог із підстав, викладених у відзиві на позовну заяву.

Заслухавши пояснення представника позивача та представника відповідача, дослідивши матеріали справи, суд прийшов до наступного висновку.

Судом встановлено, що рішенням Франківського районного суду м. Львова від 14.06.2022 року шлюб між ОСОБА_4 та ОСОБА_3 розірвано.

ОСОБА_5 народилася ІНФОРМАЦІЯ_2 , батьком дитини є ОСОБА_4 , матір`ю ОСОБА_3 (свідоцтво про народження серії НОМЕР_1 від 13.04.2019 року, актовий запис №120, видане Франківським районним у місті Львові відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Львівській області).

Згідно із довідкою № ПР00-000001 від 06.02.2023 року дохід ОСОБА_3 за період з 01.01.2022 року по 31.12.2022 року склав 144900 грн.

Позивачем до позовної заяви долучено квитанції, які підтверджують додаткові витрати на лікування дитини у розмірі 4 257,63 грн., в тому числі на придбання ліків, імунізацію. Окрім того, як вбачається із договору про надання освітніх послуг від 12.09.2022 року ОСОБА_5 відвідує приватний заклад дошкільної освіти «Дивосвіт», де плата за послуги становить 10 500 грн. щомісячно.

Відповідност.180СКУкраїни батьки зобов`язані утримувати дитину до досягнення нею повноліття.

Згідност.181СКУкраїни за рішенням суду кошти на утримання дитини (аліменти) присуджуються у частці від доходу її матері, батька або у твердій грошовій сумі за вибором того з батьків або інших законних представників дитини, разом з яким проживає дитина.

Положеннямист. 184 СК Українипередбачено, що суд за заявою одержувача визначає розмір аліментів у твердій грошовій сумі.

Необхідність встановлення розміру аліментів у твердій грошовій сумі може виникнути за наявності у платника аліментів нерегулярного або мінливого доходу, або отримання частини доходу в натурі. У такому випадку стягнення аліментів на дитину у частці від доходу її матері або батька може призвести до істотної різниці у розмірі аліментів, які отримує дитина щомісяця, що у свою чергу негативно вплине на забезпечення дитини. Стягнення аліментів у твердій грошові сумі дозволяє забезпечити більшу стабільність щодо утримання дитини.

Відповідно до частин першої та другої статті 27 Конвенції ООН про права дитини від 20 листопада 1989 pоку, яка ратифікована Постановою Верховної Ради України від 27 лютого 1991 pоку № 789-ХІІ та набула чинності для України 27 вересня 1991 pоку, держава визнає право кожної дитини на рівень життя, необхідний для фізичного, розумового, духовного, морального і соціального розвитку дитини. Батьки або інші особи, які виховують дитину, несуть основну відповідальність за забезпечення в межах своїх здібностей і фінансових можливостей умов життя, необхідних для розвитку дитини.

Положеннями ч.1 ст.182СКУкраїни визначені обставини, які враховуються судом при визначенні розміру аліментів, а саме: стан здоров`я та матеріальне становище дитини; стан здоров`я та матеріальне становище платника аліментів; наявність у платника аліментів інших дітей, непрацездатних чоловіка, дружини, батьків, дочки, сина; наявність на праві власності, володіння та/або користування у платника аліментів майна та майнових прав, у тому числі рухомого та нерухомого майна, грошових коштів, виключних прав на результати інтелектуальної діяльності, корпоративних прав; доведені стягувачем аліментів витрати платника аліментів, у тому числі на придбання нерухомого або рухомого майна, сума яких перевищує десятикратний розмір прожиткового мінімуму для працездатної особи, якщо платником аліментів не доведено джерело походження коштів; інші обставини, що мають істотне значення.

Згідно з ч. 2ст.182СКУкраїни розмір аліментів має бути необхідним та достатнім для забезпечення гармонійного розвитку дитини. Мінімальний гарантований розмір аліментів на одну дитину не може бути меншим, ніж 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку. Мінімальний рекомендований розмір аліментів на одну дитину становить розмір прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку і може бути присуджений судом у разі достатності заробітку (доходу) платника аліментів.

Крім того, суд роз`яснює, що розмір аліментів, визначений судом або домовленістю між батьками у твердій грошовій сумі, щорічно підлягає індексації відповідно до закону, якщо платник і одержувач аліментів не домовилися про інше.

Положеннямист.2 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» № 1282-XII від 03.07.1991 р. передбачено, що індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема, розмір аліментів, визначений судом у твердій грошовій сумі.

Згідноіз ст.5 вказаного Закону індексація розміру аліментів, визначеного судом у твердій грошовій сумі, проводиться за рахунок коштів платника аліментів.

Судом встановлено, що відповідач є працездатним, на його утриманні перебуває його мати, отримує дохід. Посилання позивача на те, що з урахуванням сучасного ціноутворення сума аліментів в розмірі 10 000 грн. може надати їй можливість гармонійно утримувати дитину, не є безумовною підставою стягнення з відповідача аліментів у вказаній нею сумі. Так, відповідно до ч.1 ст.182 СК України підлягає врахуванню, зокрема, матеріальне становище платника аліментів. Стороною позивача не надано належних та допустимих доказів про наявність у відповідача матеріальної можливості сплачувати аліменти у вказаному в позовній заяві розмірі. Водночас в ході судового розгляду встановлено, що мати відповідача - ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , є пенсіонером (пенсійне посвідчення серії НОМЕР_2 ), хворіє на двобічний коксартроз, двобічний гонартроз 2-3 ст., двобічну деформацію стоп, що потребує постійного лікування і витрат на підтримуючу терапію, яка забезпечує можливість пересування ОСОБА_7 . Крім цього, суд звертає увагу позивача на те, що обов`язки по утриманню дитини повинні нести обоє батьків. Тому за наведених обставин суд вважає, що підстав для стягнення з відповідача аліментів у розмірі, зазначеному позивачем, немає.

Проте, беручи до уваги, що відповідач є працездатним, фізично здоровим, отримує дохід, а утримання дитини є обов`язком для обох батьків, виходячи із встановленого розміру прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, відомостей, наданих на вимогу суду податковим органом, про отримувані відповідачем ОСОБА_4 доходи, суд вважає достатньою суму аліментів для забезпечення гармонійного розвитку малолітньої дитини ОСОБА_5 - 5000 грн. щомісячно.

Згідно із ст.191СКУкраїни аліменти на дитину присуджуються за рішенням суду з моменту пред`явлення позову.

Що стосується позовної вимоги про стягнення з відповідача додаткових витрат на утримання ОСОБА_5 в розмірі 2128 грн. 82 коп., суд зазначає наступне.

Статтею 185 СК Українивизначено, що той з батьків, з кого присуджено стягнення аліментів на дитину, а також той з батьків, до кого вимога про стягнення аліментів не була подана, зобов`язані брати участь у додаткових витратах на дитину, що викликані особливими обставинами (розвитком здібностей дитини, її хворобою, каліцтвом тощо). Розмір участі одного з батьків у додаткових витратах на дитину, в разі спору, визначається за рішенням суду, з урахуванням обставин, що мають істотне значення. Додаткові витрати на дитину можуть фінансуватися наперед або покриватися після їх фактичного понесення разово, періодично або постійно.

Вказане положення стосується особливих обставин, приблизний перелік яких надається цією статтею. До таких особливих обставин закон відносить насамперед випадки, коли дитина, яка знаходиться на утриманні батьків, потребує додаткових витрат, у тому числі у зв`язку з розвитком певних її здібностей, страждає на тяжку хворобу, є калікою. Визначення таких особливих обставин відноситься до компетенції суду.

Особливі обставини можутьбути зумовленіяк негативними (хвороба), так і позитивними фактами (розвиток здібностей), що потребує додаткових матеріальних витрат. Такі особливі обставини будуть індивідуальними у кожному конкретному випадку.

Додаткові витрати не є додатковим стягненням коштів на утримання дитини. Аліменти необхідні, щоб забезпечити нормальні матеріальні умови для життя дитини. В окремих випадках за наявності особливих обставин, крім звичайних витрат на дитину, вимагаються додаткові. Розмір додаткових витрат повинен визначатися залежно від передбачуваних або фактично понесених витрат на дитину.

В даномувипадкупозивачзазначає про понесені нею витрати, які пов`язані із сезонними захворюваннями дитини ОСОБА_5 . Так, коштом позивача було здійснено додаткові витрати на лікування дитини у розмірі 4 257,63 грн., в тому числі на придбання ліків, на імунізацію, про що в матеріалах справи наявні відповідні квитанції, а тому, вказані витрати є додатковими витратами.

Таким чином, виходячи з принципу рівності прав та обов`язків батьків щодо дитини, закріпленого вст. 141 СК України, та з урахуванням наданих позивачем доказів, суд приходить до переконання, що частина додаткових витрат (половина) на оплату для донькимедичних препаратівпідлягають стягненню з відповідача в якості одноразового платежу,в загальнійсумі 2128грн. 82 коп.

Щодо вимоги позивача про стягнення з відповідача аліментів за минулий час, а саме з дати розірвання шлюбу 15.07.2022 року до дати звернення до суду із вказаним позовом, суд зазначає наступне.

Відповідно до ч.2 ст.191 СК України аліменти заминулий часможуть бутиприсуджені,якщо позивачподасть судудокази того,що вінвживав заходівщодо одержанняаліментів звідповідача,але неміг їходержати узв`язкуз ухиленнямостаннього відїх сплати.У цьомуразі судможе присудитиаліменти заминулий час,але небільш якза десятьроків.

З приводу наведеного суд звертає увагу на письмову вимогу ОСОБА_3 про сплату аліментів від 27.01.2023 року, яка скерована відповідачу ОСОБА_4 27.01.2023 року. Зазначену вимогу суд вважає достатнім доказом того, що позивач вживала заходів щодо одержання аліментів з відповідача, а тому, саме з часу пред`явлення такої вимоги слід стягнути аліменти з відповідача за минулий період.

Відтак, підлягають стягненню з ОСОБА_4 на користь ОСОБА_3 аліментина утриманнядоньки ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_4 ,за попереднійперіод,а самез 27.01.2023року по16.02.2023року,в розмірі3332гривні 66коп.

Згідноположень ст.141 ЦПК Україниз відповідача підлягає стягненню на користь держави судовий збір у розмірі 1073 грн. 60 коп. Доказів щодо наявності підстав для звільнення відповідача від сплати судового збору або перебування відповідача в пільговій категорії щодо сплати судового збору останнім не надано.

Враховуючи наведене та на підставі ст.ст.12,81,141,258,259,263-265,352,354 ЦПК України, суд

В И Р І Ш И В:

Позовну заяву ОСОБА_3 до ОСОБА_4 про стягнення аліментів на неповнолітню дитину задовольнити частково.

Стягнути з ОСОБА_4 на користь ОСОБА_3 аліменти на утримання доньки ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , в розмірі 5000 (п`ять тисяч) гривень 00 коп. щомісячно, починаючи стягнення з 16.02.2023 року і до досягнення дитиною повноліття.

Стягнути з ОСОБА_4 на користь ОСОБА_3 аліменти на утримання доньки ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , за попередній період, а саме з 27.01.2023 року по 16.02.2023 року, в розмірі 3332 (три тисячі триста тридцять дві) гривні 66 коп.

Стягнути з ОСОБА_4 на користь ОСОБА_3 2128 (дві тисячі сто двадцять вісім) гривень 82 коп. в якості додаткових витрат на утримання дитини ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_4 .

Допустити негайне виконання рішення в частині стягнення аліментів у межах суми платежу за один місяць.

Стягнути з ОСОБА_4 в дохід держави судовий збір в розмірі 1073 (одна тисяча сімдесят три) гривні 60 коп.

Рішення суду може бути оскаржене до Львівського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до суду апеляційної інстанції. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст рішення складено 04.12.2023 року.

Позивач: ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , РНОКПП НОМЕР_3 , АДРЕСА_1 .

Відповідач: ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , РНОКПП НОМЕР_4 , АДРЕСА_2 .

Суддя Величко О.В.

СудФранківський районний суд м.Львова
Дата ухвалення рішення29.11.2023
Оприлюднено08.01.2024
Номер документу116126247
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них про стягнення аліментів

Судовий реєстр по справі —465/975/23

Постанова від 28.03.2024

Цивільне

Львівський апеляційний суд

Приколота Т. І.

Постанова від 28.03.2024

Цивільне

Львівський апеляційний суд

Приколота Т. І.

Ухвала від 29.02.2024

Цивільне

Львівський апеляційний суд

Приколота Т. І.

Ухвала від 08.02.2024

Цивільне

Львівський апеляційний суд

Приколота Т. І.

Ухвала від 31.01.2024

Цивільне

Львівський апеляційний суд

Приколота Т. І.

Рішення від 29.11.2023

Цивільне

Франківський районний суд м.Львова

Величко О. В.

Рішення від 29.11.2023

Цивільне

Франківський районний суд м.Львова

Величко О. В.

Ухвала від 02.05.2023

Цивільне

Франківський районний суд м.Львова

Величко О. В.

Ухвала від 27.03.2023

Цивільне

Франківський районний суд м.Львова

Величко О. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні