УХВАЛА
08 січня 2024 року
м. Київ
cправа № 910/4937/23
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного господарського суду:
Колос І.Б. - (головуючий), Бенедисюка І.М., Малашенкової Т.М.,
розглянувши матеріали касаційної скарги приватного акціонерного товариства "Національна енергетична компанія "Укренерго"
на рішення господарського суду міста Києва від 27.07.2023
та постанову Північного апеляційного господарського суду від 23.10.2023
у справі № 910/4937/23
за позовом приватного акціонерного товариства "Національна енергетична компанія "Укренерго"
до акціонерного товариства "Банк Альянс",
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача - товариство з обмеженою відповідальністю "Монтаженерго Україна",
про стягнення 1 172 400,00 грн,
ВСТАНОВИВ:
Приватне акціонерне товариство "Національна енергетична компанія "Укренерго" (далі - ПАТ "НЕК "Укренерго") 01.12.2023 через підсистему "Електронний суд" звернулося до Верховного Суду із касаційною скаргою, у якій просить рішення господарського суду міста Києва від 27.07.2023 та постанову Північного апеляційного господарського суду від 23.10.2023 у справі № 910/4937/23 скасувати, ухвалити нове рішення про задоволення позовних вимог у повному обсязі.
Ухвалою Верховного Суду від 07.12.2023 касаційну скаргу ПАТ "НЕК "Укренерго" на постанову Північного апеляційного господарського суду від 23.10.2023 у справі № 910/4937/23 залишено без руху на підставі частини другої статті 292 ГПК України; для усунення недоліків касаційної скарги визначено скаржнику: зазначити повне найменування третьої особи, її місцезнаходження з наданням відповідних доказів надсилання копії цієї скарги і доданих до неї документів учаснику справи та зазначити випадок визначений пунктом 2 частини третьої статті 287 ГПК України з належним обґрунтуванням необхідності у відкритті касаційного провадження за такою підставою (підставами), оскільки ціна позову у справі № 910/4937/23 не перевищує п`ятиста розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, а можливість відкриття касаційного провадження залежить від наявності підстав, передбачених підпунктами "а" - "г" пункту 2 частини третьої статті 287 ГПК України.
Надано скаржнику строк для усунення недоліків касаційної скарги тривалістю 10 днів з дня вручення копії цієї ухвали; роз`яснено, що у разі невиконання у встановлений строк вимог цієї ухвали касаційну скаргу буде повернуто.
Копію ухвали Верховного Суду від 07.12.2023 надіслано в електронний кабінет скаржника та доставлено 07.12.2023 21:05, що підтверджується довідкою про доставку документа в кабінет електронного суду.
ПАТ "НЕК "Укренерго" 14.12.2023 звернулось до Верховного Суду із заявою про усунення недоліків касаційної скарги.
Перевіривши матеріали заяви ПАТ "НЕК "Укренерго" про усунення недоліків Касаційний господарський суд дійшов висновку про повернення касаційної скарги з огляду на таке.
До заяви про усунення недоліків касаційної скарги скаржником додано касаційну скаргу у новій редакції, у якій зазначено повне найменування третьої особи, її місцезнаходження з наданням відповідних доказів надсилання копії цієї скарги і доданих до неї документів товариству з обмеженою відповідальністю "Монтаженерго Україна" (далі - ТОВ "Монтаженерго Україна"). Отже, скаржником виконано вимоги ухвали в частині зазначення повного найменування третьої особи, її місцезнаходження з наданням відповідних доказів надсилання копії скарги і доданих до неї документів учаснику справи.
Однак, перевіркою змісту заяви про усунення недоліків касаційної скарги (та доданої касаційної скарги), Судом встановлено, що в іншій частині скаржником не усунуто недоліки касаційної скарги, оскільки ним не зазначено та не обґрунтовано випадок/випадки передбачені підпунктами "а" - "г" пункту 2 частини третьої статті 287 ГПК України.
Згідно з пунктом 2 частини третьої статті 287 ГПК України не підлягають касаційному оскарженню судові рішення у малозначних справах та у справах з ціною позову, що не перевищує п`ятиста розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, крім випадків, якщо: а) касаційна скарга стосується питання права, яке має фундаментальне значення для формування єдиної правозастосовчої практики; б) особа, яка подає касаційну скаргу, відповідно до цього Кодексу позбавлена можливості спростувати обставини, встановлені оскарженим судовим рішенням, при розгляді іншої справи; в) справа становить значний суспільний інтерес або має виняткове значення для учасника справи, який подає касаційну скаргу; г) суд першої інстанції відніс справу до категорії малозначних помилково.
Суд звертає увагу, що норма пункту 2 частини третьої статті 287 ГПК України передбачає виключні випадки, за умови доведення скаржником їх наявності, посиланням на відповідні обставини, судове рішення у справах з ціною позову, що не перевищує п`ятиста розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб може бути предметом касаційного оскарження. При цьому тягар доказування наявності випадків, передбачених пунктом 2 частини третьої статті 287 ГПК України, покладається на скаржника.
Скаржником взагалі не зазначено обґрунтувань, які можуть бути визнані такими, що підпадають під пункт 2 частини третьої статті 287 ГПК України.
Згідно з пунктом 6 частини другої статті 42 ГПК України учасники справи зобов`язані виконувати процесуальні дії у встановлені законом або судом строки.
Частиною четвертою статті 13 ГПК України визначено, що кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних з вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.
Відповідно до частини другої статті 292 ГПК України у разі якщо касаційна скарга оформлена з порушенням вимог, встановлених статтею 290 цього Кодексу, застосовуються положення статті 174 цього Кодексу, про що суддею постановляється відповідна ухвала.
Частиною четвертою статті 174 ГПК України встановлено, що якщо позивач не усунув недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, заява вважається неподаною і повертається особі, що звернулася із позовною заявою.
Відповідно до частин п`ятої, шостої статті 292 ГПК України питання про повернення касаційної скарги суд касаційної інстанції вирішує протягом двадцяти днів з дня надходження касаційної скарги, або з дня закінчення строку на усунення недоліків; про повернення касаційної скарги постановляється ухвала.
З огляду на те, що скаржником не усунуто недоліки касаційної скарги ПАТ "НЕК "Укренерго", скарга вважається неподаною і підлягає поверненню.
Суд зауважує, що вказане не є перешкодою у доступі до правосуддя, адже скаржник не позбавлений права звернутися з касаційною скаргою повторно у відповідності до вимог статей 287 - 291 ГПК України.
Керуючись статтями 174, 234, 292 ГПК України, Касаційний господарський суд
У Х В А Л И В:
Касаційну скаргу приватного акціонерного товариства "Національна енергетична компанія "Укренерго" на рішення господарського суду міста Києва від 27.07.2023 та постанову Північного апеляційного господарського суду від 23.10.2023 у справі № 910/4937/23 повернути скаржнику.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та оскарженню не підлягає.
Суддя І. Колос
Суддя І. Бенедисюк
Суддя Т. Малашенкова
Суд | Касаційний господарський суд Верховного Суду |
Дата ухвалення рішення | 08.01.2024 |
Оприлюднено | 09.01.2024 |
Номер документу | 116148827 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Касаційний господарський суд Верховного Суду
Колос І.Б.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні