Рішення
від 16.09.2010 по справі 2-10146/2010
ДОБРОПІЛЬСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

№2-10146/2010

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

16 вересня 2010 року. м.Добропілля .

Добропільський міськрайонний суд Донецько ї області в складі:

головую чого - судді Діденко С.О.

при сек ретарі Сухіна О.Ю.

за участю:

представника в ідповідача Закутній О.А.

розглянувши у відкритому с удовому засіданні в приміще нні суду в місті Добропілля цивільну справу за позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсі йного фонду України в місті Д обропілля Донецької області про визнання неправомірним и дій відповідача та стягне ння доплати до пенсії, недоп лачуваної щомісячної держав ної соціальної допомоги за с татус “Дитина війни”,

В С Т А Н О В И В:

3 вересня 2010 року ОСО БА_2 звернулась до Добропіл ьського міськрайонного суду Донецької області з позовом до Управління Пенсійного фо нду України в місті Добропіл ля Донецької області (далі УП ФУ в м. Добропілля) про визнанн я неправомірними дій УПФУ у в ідмові з виплати їй соціальн ої допомоги по підвищенню п енсії відповідно до ст.6 Зак ону України "Про соціальний з ахист дітей війни" за період з 9 липня 2007 року по 31 грудня 2007 ро ку, з 22 травня по 31 грудня 2008 рок у, з 1 січня по 31 грудня 2009 року.

В обґрунтування заявле них вимог, в позовній заяві по зивач ОСОБА_2 зазначила, щ о за нею визнано статус "Дити ни війни". Вона перебуває на об ліку в УПФУ в м. Добропілля, і з гідно Закону України "Про соц іальний захист дітей війни", має право на отримання щоміс ячної соціальної допомоги в розмірі 30 відсотків мінімал ьної пенсії за віком, яка факт ично йому не нараховувалась. Просить визнати дії УПФУ в м . Добропілля неправомірними та зобов' язати нарахувати та виплатити йому щомісячну доплату до пенсії в розмірі 30 % мінімальної пенсії по віку з гідно Закону України “Про со ціальний захист дітей війни” за період з 9 липня 2007 року по 31 г рудня 2007 року, з 22 травня по 31 гру дня 2008 року, з 1 січня по 31 грудня 2009 року.

Представник відповідач а, діюча на підставі довірено сті Закутній О.А., у судово му засіданні позовні вимоги ОСОБА_2 не визнав, обґрунто вуючи свої заперечення тим, щ о після прийняття Конституці йним Судом України рішень що до конституційності зупине ння норми закону та зміни ред акції Закону України №2195-1V пита ння фінансування підвищенн я пенсії у розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком в законодавчому порядку не було врегульоване, тоді як фі нансове забезпечення соціал ьних гарантій здійснюється за рахунок коштів Державног о бюджету. Законодавством Ук раїни не передбачено автомат ичного відновлення дії норми , яка втратила чинність на під ставі нормативно-правового а кту, який було визнано у пода льшому неконституційним.

Оскільки ст. 7 ЗУ «Про соціа льний захист дітей війни» пе редбачено, що фінансове забе зпечення державних соціальн их гарантій, передбачених ци м Законом, здійснюється за ра хунок коштів Державного бюдж ету України, а Законом Україн и «Про Державний бюджет Укра їни» за 2007,2008,2009 роки видатки на п ідвищення дітям війни не пер едбачено, то і після рішення К онституційного суду України вищенаведене підвищення не виплачувалось.

Просить суд з цих підс тав в задоволенні позову від мовити.

Позивач ОСОБА_2 у су дове засідання 16 вересня 2010 ро ку не з' явилась, надала суду заяву про розгляд справи в її відсутність, наполягає на за доволенні вимог.

Керуючись правилами с татті 169 ЦПК України, суд вважа є можливим розглянути справу в відсутність ОСОБА_2, по м атеріалам, які є в наявності в справі. Представник відпов ідача не заперечує проти роз гляду справи в відсутність п озивача.

Вислухавши в судовому з асіданні пояснення представ ника відповідача, дослідивши матеріали адміністративної справи, перевіривши викладе ні у позовній заяві доводи по зивача та заперечення відпо відача, суд вважає, що позов п ідлягає задоволенню виходя чи з наступного.

В судовому засіданні вс тановлено, що позивач - ОС ОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, грома дянин України - є пенсіонером , і згідно пенсійного посвідч ення НОМЕР_1 має статус «Д итина війни». (арк..справи 5)

У відповідності до ст. 6 З акону України "Про соціальни й захист дітей війни» № 2195-ІV ві д 18.11.2004, який набрав чинності з 01. 01.2006 р., встановлено правовий ст атус дітей війни і визначено основи їх соціального захис ту та гарантовано їх соціаль ну захищеність шляхом наданн я пільг і державної соціальн ої підтримки, в тому числі от римання пенсії або щомісячне довічне грошове утримання ч и державна соціальна допомог а, що виплачується замість пе нсії, та підвищуються на 30 від сотків мінімальної пенсії за віком. Відповідно до ст. 6 ЗУ « Про соціальний захист дітей війни» дітям війни пенсії пі двищуються на 30% мінімальної п енсії за віком. Зазначена нор ма діє з 01.01.2006 року згідно із п.1 п рикінцевих положень цього за кону.

Відповідно до ст. 46 п.2 ЗУ “Про загальнообов' язкове д ержавне пенсійне страхуванн я” невиплачені пенсії з вини органу, що виплачує пенсії, ви плачуються за минулий час бе з обмеження будь-яким строко м.

Протягом 2007 р. позивачу н е виплачувалася надбавка до пенсії, як особі, що має статус “дитини війни”.

Статтею 7 Закону України "Пр о соціальний захист дітей ві йни" передбачено, що фінансов е забезпечення державних соц іальних гарантій передбачен их цим Законом, здійснюється за рахунок коштів Державног о бюджету України.

Суд визначає, що частиною 1 с татті 2 Закону України «Про пр ожитковий мінімум» № 966-XIV від 15 л ипня 1999 року передбачено, що пр ожитковий мінімум застосову ється для: встановлення розм ірів мінімальної заробітної плати та мінімальної пенсії за віком, визначення розмірі в соціальної допомоги, допом оги сім'ям з дітьми, допомоги п о безробіттю, а також стипенд ій та інших соціальних випла т, виходячи з вимог Конституц ії України та законів Україн и, визначення права на призна чення соціальної допомоги.

Заперечення представника відповідача на відсутність б юджетного фінансування в обс язі передбаченому Законом Ук раїни "Про соціальний захист дітей війни" для здійснення с оціальних виплат, суд вважає необґрунтованими, з огляду н а те, що судові рішення ухвалю ються в межах норм діючої зак онодавства в незалежності ві д причин ненадходження кошті в з Державного бюджету Украї ни на виплату допомоги, відпо відно до вимог частин 2 статті 3 Конституції України, за якою права і свободи людини та їх г арантії визначають зміст і с прямованість діяльності дер жави, держава відповідає пер ед людиною за свою діяльніст ь, утвердження і забезпеченн я прав і свобод людини є голов ним обов' язком держави.

Суд не може погодитись з запереченнями відповідача щодо необґрунтованості поз овних вимог з таких підстав.

Відповідно до п.12 ст.71 ЗУ “ Про Державний бюджет України на 2007 рік” дію ст.6 ЗУ «Про соціа льний захист дітей війни» на 2007 р. було зупинено та встановл ено, що підвищення до пенсії в ідповідно до ст.6 ЗУ «Про соціа льний захист дітей війни» ви плачується особам, які є інва лідами (крім тих, на яких пошир юється дія ЗУ “Про статус вет еранів війни, гарантії їх соц іального захисту”) у розмірі 50% від розміру надбавки, встан овленої для учасників війни. Однак відповідно до рішення Конституційного Суду Україн и від 09.07.2007 р. №6-рп/2007 зупинення ді ї ст.6 ЗУ «Про соціальний захис т дітей війни» визнано таким , що не відповідає Конституці ї України, тобто є неконститу ційним. Тому виплату підвище ння до пенсії з 9 липня 2007 р. слід було здійснювати у відповід ності до ст.6 ЗУ «Про соціальни й захист дітей війни» - у розмі рі 30 % мінімальної пенсії за ві ком.

Враховуючи положення Кон ституції України щодо дії но рмативно-правових актів у ча сі, положення ст.6 ЗУ «Про соці альний захист дітей війни» у редакції 2004 р. поновили свою ді ю у 2007 р. з 09.07.2007 р., отже право на зді йснення перерахунку підвище ння до пенсії у розмірах, визн ачених ЗУ «Про соціальний за хист дітей війни» мають діти війни: в 2007 р. з 09.07 до 31.12.2007 р.

Суд з приводу спірних пра вовідносин щодо неотриманог о підвищення до пенсії в розм ірі 30% мінімальних пенсії за в іком як дитині війни з 22 травн я 2008 року по 31 грудня 2008 року заз начає наступне.

Підпунктом 2 пункту 41 розділ у II Закону України «Про Держав ний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких з аконодавчих актів України» в ід 28 грудня 2007 року N 107-VI, що набрав чинності з 1 січня 2008 року, стат тя 6 Закону України "Про соціал ьний захист дітей війни" викл адена в новій редакції, яка пе редбачає, що дітям війни (крім тих, на яких поширюється дія З акону України "Про статус вет еранів війни, гарантії їх соц іального захисту") до пенсії а бо щомісячного довічного гро шового утримання чи державно ї соціальної допомоги, що вип лачується замість пенсії, ви плачується підвищення у розм ірі надбавки, встановленої д ля учасників війни, тобто на 10 процентів прожиткового міні муму для осіб, які втратили пр ацездатність, при цьому змін и, внесені підпунктом 2 пункту 41 розділу II Закону України «Пр о Державний бюджет України н а 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів У країни» були визнані такими, що не відповідають Конститу ції України (є неконституцій ними), згідно з Рішенням Конст итуційного Суду України від 22 травня 2008 року N 10-рп/2008.

У вказаному рішенні Консти туційним судом України було зазначено, що положення Зако ну України "Про Державний бюд жет України на 2008 рік та про вне сення змін до деяких законод авчих актів України", визнані неконституційними, втрачают ь чинність з дня ухвалення Ко нституційним Судом України ц ього Рішення. Рішення Консти туційного Суду України у цій справі має преюдиціальне зн ачення для судів загальної ю рисдикції при розгляді ними позовів у зв'язку з правовідн осинами, які виникли внаслід ок дії положень Закону Украї ни "Про Державний бюджет Укра їни на 2008 рік та про внесення зм ін до деяких законодавчих ак тів України", визнаних неконс титуційними.

Статтею 152 Конституції Укра їни передбачено, що Закони, ін ші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконс титуційними, втрачають чинні сть з дня ухвалення Конститу ційним Судом України рішення про їх неконституційність.

Аналіз вищевикладеного, да є підстави для висновку про н еправомірність дій відповід ача щодо нездійснення виплат и позивачу підвищення до пен сії в розмірі 30% мінімальної п енсії за віком з 22.05.2008 по 31.12.2008 р.

Щодо позовних вимог за 2009 рік :

Відповідно до с татті 71 Закону України “Про Де ржавний бюджет України на 2009 р ік” від 26 грудня 2008 року № 835-VI бул о надане право Кабінету Міні стрів України у 2009 році встано влювати розміри соціальних в иплат, які відповідно до зако нодавства визначаються зале жно до розміру мінімальної з аробітної плати, в абсолютни х сумах у межах асигнувань, пе редбачених за відповідними б юджетними програмами.

Статтею 7 Закону України "Пр о соціальний захист дітей ві йни" передбачено, що фінансов е забезпечення державних соц іальних гарантій передбачен их цим Законом, здійснюється за рахунок коштів Державног о бюджету України.

На виконання вищезазн аченої норми Кабінетом Мініс трів України не приймалося о кремої постанови щодо встано влення в 2009 році розміру підви щення до пенсії особам, відне сеним до категорії «дитина в ійни». Пунктом 8 постанови Каб інету Міністрів України від 28 травня 2008 року № 530 "Деякі питан ня соціального захисту окрем их категорій громадян" перед бачено, що дітям війни (крім ти х, на яких поширюється дія Законів України "Про ст атус ветеранів війни, гарант ії їх соціального захисту" та "Про жертви нацистських пере слідувань") до пенсії або щомі сячного довічного грошового утримання чи державної соці альної допомоги, що виплачує ться замість пенсії, підвище ння проводиться у таких розм ірах, з 22 травня - 48,1 гривні, з 1 лип ня - 48,2 та з 1 жовтня - 49,8 гривні. Роз мір підвищення до пенсії з І с ічня 2009 року цією постановою н е визначений та змі н стосовно цього питання у 2009 р оці в вищезазначену постанов у не вносилося.

Тому, стаття 6 Закону Україн и "Про соціальний захист діте й війни" з 1 січня 2009 року є діючо ю в наступній редакції: «дітя м війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання ч и державна соціальна допомог а, що виплачується замість пе нсії, підвищуються на 30 відсот ків мінімальної пенсії за ві ком.»

28 травня 2008року Кабінетом Міністрів України була прий нята Постанова №530 "Про деякі п итання соціального захисту о кремих категорій громадян", д е пунктом 8 постанови визначе но, що дітям війни до пенсії аб о щомісячного довічного грош ового утримання чи державної соціальної допомоги, що випл ачується замість пенсії, під вищення проводиться у тверди х розмірах: з 1 жовтня 2008 року - 4 9,80 гривні довічно.

Статтею 54 Закону України “Про Державний бюджет Украї ни на 2009 рік”, № 835-VI від 26 грудня 2008 року прожитковий мінімум на одну особу та для тих, хто від носиться до основних соціаль них і демографічних груп нас елення, в розмірах, що діяли у грудні 2008 року, а саме - 498 грн.

Також згідно до Закону У країни “Про встановлення про житкового мінімуму та мініма льної заробітної плати” “ 1646-VI від 20 жовтня 2009 року, який набра в чинності 4 листопада 2009 року, згідно ст. 1 вказаного закону, встановлено прожитковий мін імум на одну особу в розрахун ку на місяць у розмірі з 1 лист опада 2009 року - 573 грн.

Отже, право позивача на нара хування за період з 01.01.2009 по 31.12.2009 р оку відновилося з дня прийня ття рішення Конституційним Судом України по справі N 10-рп/2 008 від 22.05.2008, але в межах при цьому в тому правовому режимі, який існував до дня набрання сили змін, визнаних в подальшому н еконституційними.

Таким чином судом встан овлено, що за вказаний період відповідач порушив норми пр ава, які регулюють спірні пра вовідносини, тобто його дії є незаконними, тому вимоги поз ивача за 2007-2009 роки необхідно за доволити, зобов' язавши від повідача здійснити нарахува ння та виплату належних сум в ідповідно до закону за періо д з 09.07.2007 року до 31.12.2007 р., з 22.05.2008 по 31.12.20 08 року, з 01.01.2009 року по 31.12.2009 року.

Відповідно до ст. 257 ЦК Украї ни загальна позовна давність встановлюється тривалістю у три роки.

Встановивши, що відповідач УПФУ м. Добропілля порушив н орми права, які регулюють пра вовідносини у сфері соціаль ного захисту відповідної ка тегорії громадян, суд визнає такі дії протиправними і пок ладає на відповідача обов'яз ок здійснити нарахування та виплату на користь позивача як дитині війни доплату до п енсії.

Враховуючи викладене , суд вважає, що є наявність пі дстав для зобов'язання відпо відача здійснити перерахуно к та виплату підвищення до пе нсії як дитині війни в розмір і З0 % мінімальної пенсії за ві ком з 09.07 до 31.12.2007 р., з 22.05.2008 по 31.12.2008 рок у, з 01.01.2009 року по 31.12.2009 року.

Керуючись ч.2 ст.152 Констит уції України, ст.ст. 215, 218 ЦПК Укр аїни, ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей вій ни», суд

В И Р І Ш И В:

Позовні вимо ги ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в м істі Добропілля Донецької об ласті про визнання неправом ірними дій відповідача та с тягнення доплати до пенсії, недоплачуваної щомісячної державної соціальної допомо ги за статус “Дитина війни”, - задовольнити.

Визнати неправомірною бе здіяльність Управління Пен сійного Фонду України в міст і Добропілля Донецької облас ті по не нарахуванню належно ї ОСОБА_2 щомісячної допл ати до пенсії 30% мінімальної п енсії за віком з 09 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року, з 22 травня 2008 року по 31 грудня 2008 року, з 1 січн я 2009 року по 31 грудня 2009 року.

Зобов' язати Управління П енсійного фонду України в мі сті Добропілля Донецької обл асті здійснити нарахування т а виплату на користь ОСОБА_ 2 підвищення до пенсії у роз мірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком, як дитини ві йни з 09 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року, з 22 травня 2008 року по 31 гр удня 2008 року, з 1 січня 2009 року по 31 грудня 2009 року, з урахуванням проведених виплат.

На рішення може бути подана апеляційна скарга до Апеляц ійного суду Донецької област і через Добропільський міськ районний суд Донецької облас ті протягом 10 днів після прог олошення рішення.

Складено одноособово у нар адчій кімнаті в одному примі рнику.

Головуючий суддя С.О.Діденко

СудДобропільський міськрайонний суд Донецької області
Дата ухвалення рішення16.09.2010
Оприлюднено15.10.2010
Номер документу11621732
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —2-10146/2010

Рішення від 01.10.2010

Цивільне

Жовтневий районний суд м.Дніпропетровська

Трещов В. В.

Ухвала від 29.09.2010

Цивільне

Ленінський районний суд м. Запоріжжя

Нікітенко Наталія Пантиліївна

Рішення від 16.09.2010

Цивільне

Добропільський міськрайонний суд Донецької області

Діденко Сергій Олександрович

Ухвала від 22.09.2010

Цивільне

Мелітопольський міськрайонний суд Запорізької області

Фомін Віктор Анатолійович

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні