справа №176/2786/23
провадження №2/176/119/24
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
11 січня 2024 р. Жовтоводський міський суд Дніпропетровської області в складі головуючого судді Крамар О.М., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін, цивільну справу за позовом ОСОБА_1 (зареєстрованої за адресою: АДРЕСА_1 ) до Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Богуна-44» (ЄДРПОУ 40244932, юридична адреса: Дніпропетровська область, м.Жовті Води, вул.І.Богуна, буд.44) про захист прав споживачів, зобов`язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
01 листопада 2023 року на адресу Жовтоводського міського суду Дніпропетровської області надійшла вищезазначена позовна заява, в якій позивач просить зобов`язати ОСББ «Богуна-44» виключити з обліку по особовому рахунку НОМЕР_1 за квартирою за адресою: АДРЕСА_2 , заборгованість попередніх власників квартири за період до 13 жовтня 2020 року в сумі 7673,37 грн.
Позивач обґрунтовує позовні вимоги тим, що 13.10.2020 року вона отримала свідоцтво про право на спадщину на квартиру, що розташована за адресою: АДРЕСА_2 , яка належала ОСОБА_2 , 1978 року народження, на праві приватної власності. Отримавши свідоцтво про право на спадщину та почавши користуватися житлом, позивач незабаром дізналася, що за даною квартирою рахується заборгованість перед ОСББ «Богуна-44» по оплаті послуг обслуговування будинку та прибудинкової території, яка була набута попереднім власником ОСОБА_2 . Через певний час позивач звернулась в усному порядку до голови ОСББ «Богуна-44» О.Мусієнка з проханням виключити з особового рахунку № НОМЕР_1 за адресою: АДРЕСА_2 борг попереднього власника у зв`язку з тим, що вона не брала на себе зобов`язань зі сплати такого боргу та не може нести тягар відповідальності по його сплаті.
Крім того, позивач стверджує, що наявність вищезгаданого боргу позбавляє її права на отримання житлової субсидії по сплаті житлово-комунальних послуг, оскільки субсидія не призначається за наявності простроченої понад три місяці заборгованості з оплати житлово-комунальних послуг і загальна сума якої перевищує 40 неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що становить 680 гривень.
Сума ж боргу, яка рахується за особовим рахунком за вищевказаною адресою становить 7673,37 грн, що є суттєво вищою за мінімум боргу при призначенні субсидії (680 грн).
Головою ОСББ «Богуна-44» було надано позивачці довідку про наявність заборгованості та усно було повідомлено, що ОСББ «Богуна-44» не буде виключати борг попереднього власника ОСОБА_2 з особового рахунку № НОМЕР_1 за адресою: АДРЕСА_2 , оскільки не має на це підстав.
Позивач зазначає, що вона не є правонаступником попереднього власника квартири, і тому вважає, що у неї відсутній обов`язок сплачувати нараховану суму боргу до 13.10.2020 року, за послуги, що були надані до набуття нею статусу споживача послуг.
Враховуючи вищевикладене, позивач вважає такі дії ОСББ «Богуна-44» стосовно відмови виключити з особового рахунку борг попереднього власника протиправними.
Позивач стверджує, що свідоцтво про право на спадщину від 13.10.2020 року, зареєстроване в реєстрі за №2372, на підставі якого вона набула право власності на квартиру, не містить застережень про переведення боргу попереднього власника.
Крім того, позивач звертає увагу суду на те, що норми ЦК України встановлюють застережливий строк для пред`явлення кредитором вимог до спадкоємців боржника, а саме: шість місяців від дня настання строку вимоги. Однак, позивач стверджує, що відповідач за три роки з моменту отримання нею спадщини не звертався із відповідною вимогою до нотаріуса або до неї, як спадкоємця, безпосередньо.
Також, позивач вважає, що на неї не може бути покладено обов`язок повертати борг по сплаті внесків за утримання будинку та прибудинкової території, які були накопичені попереднім власником ОСОБА_2 , оскільки положення ч.2 ст.1282 ЦК України регламентує, що задоволення вимог кредитора до спадкоємців позичальника шляхом одноразового платежу, тобто шляхом сплати грошових коштів, можливе лише в позасудовому порядку.
У зв`язку з вищевикладеним, позивач просить суд зобов`язати ОСББ «Богуна-44» виключити з обліку по особовому рахунку НОМЕР_1 за квартирою за адресою: АДРЕСА_2 , заборгованість попередніх власників квартири за період до 13 жовтня 2020 року в сумі 7673 грн. 37 коп.
Ухвалою Жовтоводського міського суду Дніпропетровської області від 08 листопада 2023 року у справі відкрито провадження та призначено до розгляду у порядку спрощеного позовного провадження без повідомленням сторін.
Позивач про розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін повідомлена належним чином, в позовній заяві позивач просила провести розгляд справи в порядку спрощеного провадження. Заперечень від позивача щодо розгляду справи в порядку спрощеного провадження без повідомлення сторін до суду не надійшло.
Відповідачу - Об`єднанню співвласників багатоквартирного будинку «Богуна-44», відповідно до вимог ЦПК України, направлено копію позовної заяви та додатків до неї, копію ухвали суду про відкриття провадження у справі, які були отримані відповідачем 09.11.2023 року особисто згідно реєстру поштових відправлень. Надано строк для подачі заперечень щодо розгляду справи в порядку спрощеного провадження, відзиву на позовну заяву з наданням суду доказів в обґрунтування свого відзиву. Заперечень від відповідача щодо розгляду справи в порядку спрощеного провадження не надійшло. Відзив на позов відповідач не подав.
Судом встановлено, що згідно Свідоцтва про право на спадщину за заповітом від 13.10.2020 року, зареєстрованого в реєстрі за №2372, спадкоємцем майна ОСОБА_2 , а саме квартири за адресою: АДРЕСА_2 є ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . /а.с.9/
Згідно з Витягом з державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності №228053405 від 13.10.2020 року ОСОБА_1 на праві приватної власності належить квартира за адресою: АДРЕСА_2 . /а.с.19/
Згідно довідки, виданої головою правління ОСББ «Богуна-44» Мусієнко О.В., заборгованість по оплаті за обслуговування будинку та внутрішньо будинкових мереж, прибудинкової території станом на 01.10.2020 року за особовим рахунком НОМЕР_1 за адресою: АДРЕСА_2 , складає 7673,37 грн. /а.с.10/
Відповідно до ст.1 ЦК України, цивільним законодавством регулюються особисті немайнові та майнові відносини (цивільні відносини), засновані на юридичній рівності, вільному волевиявленні, майновій самостійності їх учасників. До майнових відносин, заснованих на адміністративному або іншому владному підпорядкуванні однієї сторони другій стороні, а також до податкових, бюджетних відносин цивільне законодавство не застосовується, якщо інше не встановлено законом.
Відповідно до ст.15 ЦК України, кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства.
Відповідно до ст.16 ЦК України, кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. Способами захисту цивільних прав та інтересів можуть бути: 1) визнання права; 2) визнання правочину недійсним; 3) припинення дії, яка порушує право; 4) відновлення становища, яке існувало до порушення; 5) примусове виконання обов`язку в натурі; 6) зміна правовідношення; 7) припинення правовідношення; 8) відшкодування збитків та інші способи відшкодування майнової шкоди; 9) відшкодування моральної (немайнової) шкоди; 10) визнання незаконними рішення, дій чи бездіяльності органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб.
Суд може захистити цивільне право або інтерес іншим способом, що встановлений договором або законом чи судом у визначених законом випадках. Суд може відмовити у захисті цивільного права та інтересу особи в разі порушення нею положень частин другоїп`ятої статті 13 цього Кодексу.
Законодавчі обмеження матеріально-правових способів захисту цивільного права чи інтересу підлягають застосуванню з дотриманням положень ст.ст.55,124 Конституції України та ст.13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, відповідно до яких кожна особа має право на ефективний засіб правового захисту, не заборонений законом.
Згідно ч.1 і п.1 ч.2 ст.11 ЦК України цивільні права та обов`язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов`язки. Підставами виникнення цивільних прав та обов`язків, зокрема, є договори та інші правочини.
Згідно ст. 322 ЦК України власник зобов`язаний утримувати майно, що йому належить, якщо інше не встановлено договором або законом, а тому позивач зобов`язаний оплатити житлово-комунальні послуги з моменту набуття права власності на нерухоме майно.
Відповідно до ст.317 ЦК України власникові належать права володіння, користування та розпоряджання своїм майном.
Зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог ЦК України, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться (ч.1 ст.526 ЦК України).
Відповідно до ст.509 ЦК України, зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від вчинення певної дії (негативне зобов`язання), а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку. Зобов`язання виникають з підстав, встановлених статтею 11 цього Кодексу. Зобов`язання має ґрунтуватися на засадах добросовісності, розумності та справедливості.
Відповідно до ст.520 ЦК України, боржник у зобов`язанні може бути замінений іншою особою (переведення боргу) лише за згодою кредитора, якщо інше не передбачено законом.
За положеннями ч.1 ст.1, ч.1 ст.4Закону України"Прооб`єднання співвласниківбагатоквартирного будинку" об`єднання співвласників багатоквартирного будинку є юридичною особою, яка створена власниками квартир та/або нежитлових приміщень багатоквартирного будинку для сприяння використанню їхнього власного майна та управління, утримання і використання спільного майна. Об`єднання створюється для забезпечення і захисту прав співвласників та дотримання їхніх обов`язків, належного утримання та використання спільного майна, забезпечення своєчасного надходження коштів для сплати всіх платежів, передбачених законодавством та статутними документами.
Відповідно до ст.1 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» житлово-комунальні послуги - результат господарської діяльності, спрямованої на забезпечення умов проживання та перебування осіб у жилих і нежилих приміщеннях, будинках і спорудах, комплексах будинків і споруд відповідно до нормативів, норм, стандартів, порядків і правил.
Відповідно до ст.5 «Про житлово-комунальні послуги» до житлово-комунальнихпослуг належать: 1) житлова послуга - послуга з управління багатоквартирним будинком; 2) комунальні послуги - послуги з постачання та розподілу природного газу, постачання та розподілу електричної енергії, постачання теплової енергії, постачання гарячої води, централізованого водопостачання, централізованого водовідведення, управління побутовими відходами.
Відповідно до пункту 5 частини 2 статті 7Закону України"Прожитлово-комунальніпослуги" споживач зобов`язаний оплачувати надані житлово-комунальні послуги за цінами/тарифами, встановленими відповідно до законодавства, у строки, встановлені відповідними договорами.
Відповідно до ст.ст.12,81 ЦПК України цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених законом. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Позивачем не доведено, що на час розгляду справи у суді відповідачем порушуються її права, як споживача житлово-комунальних послуг. Сам факт рахування за певною квартирою суми боргу не свідчить про порушення прав, у даному випадку, позивача.
Згідно вимогчинного законодавстваособа,право якоїпорушено,може скористатисяне будь-яким,а конкретнимспособом захистусвого права,спосіб захиступорушеного прававизначено законом.
Відповідно до висновку колегії суддів судової палати у цивільних справах Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ по справі № 6-3986св14 від 11.06.2014 року, зобов`язання відповідача щодо виключення з обліку по особовому рахунку заборгованості попереднього власника не передбачено чинним законодавством як спосіб захисту прав.
Суд не приймає до уваги посилання позивача на висновок Верховного Суду, викладений в постанові від 01.09.2020 року по справі № 686/6276/19, де зазначено, що новий власник майна не зобов`язаний повертати борги попереднього власника, якщо суд установить, що він не брав на себе обов`язку з їх сплати, з тих підстав, що в даній справі відповідач не вимагає від позивачки, як нового власника, провести сплату заборгованості за попереднього власника. Позовів до ОСОБА_1 , як відповідача, щодо стягнення заборгованості за послуги з обслуговування будинку та прибудинкової території немає.
Крім того, в постанові Верховного Суду від 01.09.2020 року по справі №686/6276/19 зазначено, що діючим законодавством не передбачено обов`язку покупця квартири сплачувати борги попередніх власників (наймачів) квартири за отримані ними раніше житлово-комунальні послуги, якщо це прямо не оговорено в договорі купівлі-продажу. Разом з тим, у даній справі позивач стала власником квартири на підставі свідоцтва про право на спадщину за заповітом.
Факт нарахування за певною квартирою суми боргу не свідчить про порушення прав позивача, а саме по собі питання про виникнення заборгованості внаслідок невиконання попереднім власником умов договору, правомірність такого нарахування, правильність арифметичного обчислення та факт переходу заборгованості від спадкодавця до спадкоємця, правомірність пред`явлення такої вимоги про сплату боргу спадкоємцем, має бути предметом доказування у разі пред`явлення до позивача вимог про стягнення боргу.
Таким чином, позивач обрав неналежний спосіб захисту, в зв`язку з чим суд приходить до висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог позивача.
Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, необхідно зазначити, що оскільки при подачі позову до суду позивачка була звільнена від сплати судового збору відповідно до Закону України «Про захист прав споживачів» та у зв`язку з відмовою у задоволенні позову в повному обсязі, судові витрати підлягають компенсації за рахунок держави.
Керуючись ст.ст.15,16 ЦК України, ст.ст.12,79-81,141,258-265,268 ЦПК України, суд, -
УХВАЛИВ:
В задоволенні позову ОСОБА_1 до Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Богуна-44» про захист прав споживачів, зобов`язання вчинити певні дії, відмовити.
Судові витрати віднести за рахунок держави.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
На рішення суду може бути подана апеляційна скарга протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин, крім випадків, зазначених у частині другій статті 358 ЦПК України.
Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Дніпровського апеляційного суду.
Найменування учасників справи:
Позивач ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_2 , зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 .
Відповідач Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Богуна-44», ЄДРПОУ 40244932, юридична адреса: Дніпропетровська область, м.Жовті Води, вул.І.Богуна, буд.44.
Повний текст рішення суду складено 11.01.2024 року.
Суддя
Суд | Жовтоводський міський суд Дніпропетровської області |
Дата ухвалення рішення | 11.01.2024 |
Оприлюднено | 12.01.2024 |
Номер документу | 116220517 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, пов’язаних із застосуванням Закону України «Про захист прав споживачів» |
Цивільне
Жовтоводський міський суд Дніпропетровської області
Крамар О. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні