Справа № 308/7885/21
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
07 листопада 2023 року м. Ужгород
Ужгородський міськрайонний суд Закарпатської області в складі:
головуючої судді Крегул М.М.,
за участю секретаря судового засіданняЦмур Т.М.,
розглянувши у підготовчому судовому засіданні, в залі суду, в м. Ужгороді, матеріали цивільної справи за позовною заявою адвоката Пересоляка Олександра Сергійовича, який діє в інтересах ОСОБА_1 , до ОСОБА_2 , про виділ у натурі частки майна, що є у спільній частковій власності,-
ВСТАНОВИВ:
В провадженні Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області знаходиться цивільна справа за позовною заявою адвоката Пересоляка Олександра Сергійовича, який діє в інтересах ОСОБА_1 , до ОСОБА_2 , про виділ у натурі частки майна, що є у спільній частковій власності.
Ухвалою Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області від 09.06.2023 року призначено будівельно-технічну, земельно-технічну, оціночно-будівельну та оціночно-земельну експертизи. Проведення експертизи доручено експертам Закарпатського відділення Львівського науково-дослідного інституту судових експертиз (адреса: вул. Гойди, 8, м. Ужгород, Закарпатська обл.., 88000). Для дослідження експерту були надані матеріали цивільної справи № 308/7885/21, необхідні для проведення експертизи.
02.02.2023 року на адресу суду надійшов висновок експерта і були повернуті матеріали цивільної справи.
У зв`язку з тим, що обставина для зупинення провадження відпала, ухвалою суду від 03.02.2023 року провадження у даній справі поновлено і призначено наступну дату підготовчого засідання.
Разом із цим, 02.02.2023 року від завідувача Закарпатського відділення Львівського науково-дослідного інституту судових експертиз Готри М. до суду надійшло повідомлення, відповідно до якого повідомлено, що даним відділенням не буде проводитись будівельно-технічна та оціночно-будівельна експертизи оскільки у відділенні відсутній експерт вказаної спеціальності. При цьому зазначено, що проведення таких експертиз може бути здійснено Львівським НДІСЕ.
13.04.2023 року від представника відповідача адвоката Орбан Н.Л. через канцелярію суду надійшло клопотання про призначення у справі будівельно-технічної та оціночно-будівельної експертизи, проведення яких доручити експертам Львівського науково-дослідного інституту судових експертиз (79024, Львівська область, м. Львів, вул. Липинського, 54).
Також просила судове засідання провести без їх участі.
Позивач ОСОБА_1 у судове засідання також не з`явився, хоча про час та місце розгляду справи повідомлявся вчасно та належним чином, однак, від його представника адвоката Пересолаяка О.С. через канцелярію суду надійшло клопотання про проведення судового засідання без їх участі, проти призначення судових експертиз не заперечують.
Дослідивши матеріали справи суд приходить до наступного висновку.
Згідно з ч. 1 ст.103 ЦПК України суд призначає експертизу у справі за сукупності таких умов: для з`ясування обставин, що мають значення для справи, необхідні спеціальні знання у сфері іншій, ніж право, без яких встановити відповідні обставини неможливо; сторонами (стороною) не надані відповідні висновки експертів із цих самих питань або висновки експертів викликають сумніви щодо їх правильності.
Пунктом 3 ч. 2 ст.129 Конституції України регламентовано, що однією з основних засад судочинства є змагальність сторін та свобода в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості, а відповідно до ст.6Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод таке конституційне право повинно бути забезпечене судовими процедурами, які повинні бути справедливими.
За змістом п. 4 ч. 5 ст.12 ЦПК України суд, зберігаючи об`єктивність і неупередженість, сприяє учасникам судового процесу в реалізації ними прав, передбачених цим Кодексом.
Згідно з ч. ч. 1, 2 ст.76 ЦПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: письмовими, речовими і електронними доказами; висновками експертів; показаннями свідків.
Відповідно до ч. 1 ст.81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків, встановлених цим кодексом.
Як роз`яснено у п. 17 постанови Пленуму Верховного Суду України від 12.06.2009 року № 5 «Про застосування норм цивільного процесуального законодавства, що регулюють провадження у справі до судового розгляду», для з`ясування обставин, що мають значення для справи і потребують спеціальних знань у галузі науки, мистецтва, техніки, ремесла тощо, суд за заявою осіб, які беруть участь у справі, призначає експертизу, коли необхідність експертного висновку випливає з обставин справи і поданих доказів.
Відповідно до Закону України «Про судову експертизу» судова експертиза це дослідження на основі спеціальних знань у галузі науки, техніки, мистецтва, ремесла тощо об`єктів, явищ і процесів з метою надання висновку з питань, що є або будуть предметом судового розгляду.
У відповідності до положень ч. ч. 3-6 ст.103 ЦПК України при призначенні експертизи судом експерт або експертна установа обирається сторонами за взаємною згодою, а якщо такої згоди не досягнуто у встановлений судом строк, експерта чи експертну установу визначає суд. Суд з урахуванням обставин справи має право визначити експерта чи експертну установу самостійно. Питання, з яких має бути проведена експертиза, що призначається судом, визначаються судом. Учасники справи мають право запропонувати суду питання, роз`яснення яких, на їхню думку, потребує висновку експерта. У разі відхилення або зміни питань, запропонованих учасниками справи, суд зобов`язаний мотивувати таке відхилення або зміну. Питання, які ставляться експерту, і його висновок щодо них не можуть виходити за межі спеціальних знань експерта.
Під час судового розгляду предметом доказування є факти, якими сторони обґрунтовують заявлені вимоги чи заперечення, або мають інше юридичне значення для вирішення справи і підлягають встановленню при ухваленні рішення.
Приймаючи до уваги наведені вище обставини справи, предмет її розгляду, суд приходить до висновку, що з метою повного, всебічного й об`єктивного з`ясування обставин у справі, які мають істотне значення для її вирішення, що потребує спеціальних знань, слід призначити по даній справі будівельно-технічну та оціночно-будівельну експертизи, та проведення таких експертиз доручити експертам Львівського науково-дослідного інституту судових експертиз (адреса: 79024, Львівська область, м. Львів, вул. Липинського, 54).
Оскільки, клопотання про призначення судових експертиз заявлено представником відповідача, то витрати, пов`язані з проведенням експертизи, слід покласти на відповідача.
Керуючись ст. ст. 12, 13, 53, 76, 81, 84, 103, 104, 252, 259, 260, 353-355 ЦПК України, суд,
ПОСТАНОВИВ:
Клопотання представника відповідача адвоката Орбан Н.Л. про призначення у справі будівельно-технічної та оціночно-будівельної експертиз - задовольнити.
Призначити по цивільній справі №308/7885/21 за позовною заявою адвоката Пересоляка Олександра Сергійовича, який діє в інтересах ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , про виділ у натурі частки майна, що є у спільній частковій власності, будівельно-технічну та оціночно-будівельну експертизи.
На вирішення експерта поставити наступні запитання:
Чи є технічна можливість відповідно до вимог нормативно-правових актів у галузі будівництва розділити житловий будинок по АДРЕСА_1 з врахуванням земельної ділянки, на якій він розташований відповідно до часток співвласників ОСОБА_1 та ОСОБА_2 , яким належить по частці цього житлового будинку?
Якщо такий розподіл можливий, то які потрібні зробити для цього перепланування або переобладнання?
Чи потрібно для цього переобладнати несучі конструкції будинку, якщо так, то які саме?
Яка ринкова вартість житлового будинку по АДРЕСА_1 з врахуванням земельної ділянки, на якій він розташований та кожної із часток співвласників ОСОБА_1 та ОСОБА_2 , яким належить по частці цього житлового будинку?
Проведення експертизи доручити експертам Львівського науково-дослідного інституту судових експертиз (адреса: 79024, Львівська область, м. Львів, вул. Липинського, 54).
Для дослідження експерту надати матеріали цивільної справи № 308/7885/21, необхідні для проведення експертизи.
Експерта попередити про кримінальну відповідальність за ст.ст. 384, 385 КК України.
Покласти на сторін обов`язок подати експертам всі необхідні матеріали та документи, роз`яснивши положення ст.109 ЦПК України про наслідки ухилення від участі в експертизі.
Роз`яснити сторонам положення ст.109 ЦПК України про наслідки ухилення від участі в експертизі, згідно якої у разі ухилення учасника справи від подання експертам необхідних матеріалів, документів або від іншої участі в експертизі, якщо без цього провести експертизу неможливо, суд залежно від того, хто із цих осіб ухиляється, а також яке для них ця експертиза має значення, може визнати факт, для з`ясування якого експертиза була призначена, або відмовити у його визнанні.
Витрати, пов`язані з проведенням експертизи, покласти на відповідача - ОСОБА_2 ( АДРЕСА_2 ).
Провадження по справі на час проведення експертизи зупинити.
Ухвала, в частині зупинення провадження у справі може бути оскаржена до Закарпатського апеляційного суду протягом п`ятнадцяти днів. В інших випадках ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя Ужгородського
міськрайонного суду М.М. Крегул
Суд | Ужгородський міськрайонний суд Закарпатської області |
Дата ухвалення рішення | 07.11.2023 |
Оприлюднено | 12.01.2024 |
Номер документу | 116225956 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах щодо права власності чи іншого речового права на нерухоме майно (крім землі), з них: про приватну власність, з них: визнання права власності |
Цивільне
Ужгородський міськрайонний суд Закарпатської області
Крегул М. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні