Ухвала
від 10.01.2024 по справі 913/425/23
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛУГАНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛУГАНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

просп. Науки, 5, м. Харків, 61022, телефон/факс (057)702 10 79, inbox@lg.arbitr.gov.ua


УХВАЛА

10 січня 2024 року м.Харків Справа № 913/425/23

Провадження № 30/913/425/23

Господарський суд Луганської області у складі судді Ірини ГОЛЕНКО, розглянувши матеріали позовної заяви б/н від 20.11.2023

Акціонерного товариства «ОТП Банк», м. Київ

до першого відповідача - Товариства з обмеженою відповідальністю «Паллада-2016», с. Чмирівка Старобільського району Луганської області

до другого відповідача - ОСОБА_1 , с. Чмирівка Старобільського районуЛуганської області

за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні позивача - Міністерства фінансів України, м. Київ

про стягнення 2500000 грн 00 коп.

Секретар судового засідання: Єлизавета БОГУСЛАВСЬКА

У засіданні брали участь:

від позивача:представник не прибув;

від першого відповідача: представник не прибув;

від другого відповідача: представник не прибув;

від третьої особи: представник не прибув,

В С Т А Н О В И В:

Господарський суд Луганської області ухвалою від 11.12.2023 відкрив провадження у справі № 913/425/23, вирішив розглядати справу за правилами загального позовного провадження, підготовче засідання призначив на 10.01.2024 об 11 год. 00 хв., залучив до участі у справі третю особу, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні позивача - Міністерство фінансів України.

Позивач участі свого представника у судове засідання 10.01.2024 не забезпечив, хоча про дату, час та місце судового засідання був повідомлений належним чином шляхом надсилання ухвали суду від 11.12.2023 до його електронного кабінету в підсистемі ЄСІТС «Електронний суд» та електронного кабінету представника, яка була отримана ними 12.12.2023 о 13 год. 21 хв., що підтверджується довідками про доставку електронного листа.

Перший відповідач (ТОВ «Паллада-2016») участі свого представника у судове засідання 10.01.2024 не забезпечив, хоча про дату, час та місце судового засідання був повідомлений шляхом надсилання ухвали від 11.12.2023 про відкриття провадження у справі на електронні пошти tov.pallada.2016@gmail.com, Tov.pallada-2016@gmail.com, оскільки перший відповідач не має електронного кабінету в підсистемі ЄСІТС «Електронний суд».

Крім того, суд намагався повідомити першого відповідача про розгляд справи шляхом надання телефонограми від 11.12.2023 за номером телефону НОМЕР_1 , який зазначений у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, проте передати телефонограму не вдалося, оскільки вказаний номер знаходиться поза зоною досяжності.

Другий відповідач (ОСОБА_1) не забезпечив своєї участі або представника у судове засідання, хоча про дату, час та місце судового засідання суд намагався його повідомити шляхом надання телефонограми від 11.12.2023 за номером телефону НОМЕР_2 , який вказаний позивачем у позовній заяві, проте передати телефонограму не вдалося, оскільки вказаний номер знаходиться поза зоною досяжності.

З метою належного повідомлення суд також 11.12.2023 розміщував для першого та другого відповідачів відповідне повідомлення на сторінці Господарського суду Луганської області (у розділі «Інше - Повідомлення для учасників справ, які знаходяться в районі проведення антитерористичної операції та на тимчасово окупованих територіях»), враховуючи Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 6 грудня 2022 року № 1364.

Третя особа (Міністерство фінансів України) не забезпечила участі свого представника у судове засідання 10.01.2024, хоча про дату, час та місце судового засідання була повідомлена належним чином шляхом надсилання ухвали суду від 11.12.2023 до його електронного кабінету в підсистемі ЄСІТС «Електронний суд», яка була отримана 12.12.2023 о 13 год. 21 хв., що підтверджується довідкою про доставку електронного листа.

01.01.2024 третя особа подала через підсистему ЄСІТС «Електронний суд» пояснення щодо позову.

Господарський суд Луганської області ухвалою від 11.12.2023 про відкриття провадження у справі встановив третій особі строк для подання письмових пояснень на позовну заяву протягом 15 днів з дня отримання вищезазначеної ухвали.

Третя особа, як зазначалося вище, отримала ухвалу від 11.12.2023 про відкриття провадження у справі - 12.12.2023.

27.12.2023 - останній день для подання третьою особою письмових пояснень на позовну заяву.

Таким чином, третя особа подала до суду письмові пояснення з пропущенням строку, встановленого судом.

Відповідно до ст. 118 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України) право на вчинення процесуальних дій втрачається із закінченням встановленого законом або призначеного судом строку. Заяви, скарги і документи, подані після закінчення процесуальних строків, залишаються без розгляду, крім випадків, передбачених цим Кодексом.

Водночас, встановлений судом процесуальний строк може бути продовжений судом за заявою учасника справи, поданою до закінчення цього строку, чи з ініціативи суду (ч. 2 ст. 119 ГПК України).

З метою повного та всебічного встановлення фактичних обставин справи, а також враховуючи, що продовження встановленого судом процесуального строку не ставиться у залежність від поважності причин його пропуску, суд, керуючись ч. 2 ст. 119 ГПК України, вважає за можливе з власної ініціативи продовжити третій особі строк для подання письмових пояснень до 01.01.2024 включно та врахувати їх під час вирішення спору.

Третя особа зазначає у письмових поясненнях, що у зв`язку із невиконанням першим відповідачем кредитних зобов`язань та виникнення гарантійного випадку АТ «ОТП Банк» звернулося до Міністерства фінансів України із вимогою №01-04/1716-Бг про сплату за гарантією №2 від 14.03.2023 за договором гарантії. У зв`язку з цим із загального фонду державного бюджету 05.05.2023 банку було перераховано 2500000,00 грн. суми державної гарантії. Тому заборгованість відповідачів перед державним бюджетом становить 2500000,00 грн. З урахуванням умов кредитного договору та договору гарантії обов`язок щодо стягнення із відповідачів заборгованості по кредитному договору (в тому числі відшкодування гаранту сум сплати за гарантією) покладається на кредитора - АТ«ОТП Банк». Отже, позовні вимоги АТ «ОТП Банк» до ТОВ «Паллада-2016» та ОСОБА_1 вважаємо обґрунтованими, які підлягають задоволенню в повному обсязі.

Третя особа у поясненнях також заявила клопотання про залучення до участі у справі третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні позивача - Акціонерне товариство «Державний експортно-імпортний банк України».

В обґрунтування клопотання третя особа з посиланням на п.п. 2, 13, 14, 15 Порядку надання державних гарантій на портфельній основі, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 723 від 14.07.2021, та п.п. 31, 32, 45 договору гарантії від 03.12.2021 зазначає, що рішення господарського спору може вплинути на права та обов`язки АТ «Укрексімбанк».

Суд, розглянувши вказане клопотання, зазначає наступне.

Відповідно до ч.ч. 1, 3 ст. 50 ГПК України треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача до закінчення підготовчого провадження у справі або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження, у разі коли рішення у справі може вплинути на їхні права або обов`язки щодо однієї із сторін. Їх може бути залучено до участі у справі також за заявою учасників справи.У заявах про залучення третіх осіб і у заявах третіх осіб про вступ у справу на стороні позивача або відповідача зазначається, на яких підставах третіх осіб належить залучити до участі у справі.

Згідно із п. 1 Порядку надання державних гарантій на портфельній основі, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 723 від 14.07.2021 (далі - Порядок), цей Порядок визначає механізм відбору банків-кредиторів, умови надання державних гарантій для забезпечення часткового виконання боргових зобов`язань за портфелем кредитів банків-кредиторів, що надаються суб`єктам господарювання мікропідприємництва, малого та/або середнього підприємництва - резидентам України (далі - державні гарантії на портфельній основі), що визначені у додатку, розмір та вид забезпечення, що надається такими суб`єктами господарювання, процедуру виконання гарантом гарантійних зобов`язань, а також врегулювання простроченої заборгованості позичальника за кредитом, за яким гарантом здійснено виплати на вимогу банку-кредитора.

У п. 2 Порядку визначено термін агент - АТ «Державний експортно-імпортний банк України», що надає агентські, консультаційні та інші послуги відповідно до умов агентської угоди між гарантом та агентом та договору про надання державної гарантії на портфельній основі, який укладається між гарантом та банком-кредитором. Банки-кредитори - банки, відібрані на умовах, визначених цим Порядком, перелік яких визначається рішенням Кабінету Міністрів України щодо надання державних гарантій на портфельній основі.

Агент щомісяця отримує, перевіряє звіти банків-кредиторів (без зазначення ідентифікаційних даних позичальників, але із зазначенням ключових параметрів кредиту, перелік яких визначено агентом) щодо стану надання, повернення і обслуговування кредитів у рамках портфелів кредитів, що включені до реєстру, щодо відповідності умовам надання державних гарантій на портфельній основі та надає гаранту інформацію щодо руху заборгованості за портфелями кредитів, невикористаного залишку граничного обсягу державних гарантій на портфельній основі банками-кредиторами; стану дотримання розміру гарантованих державою боргових зобов`язань за кожним кредитом, відповідно до вимог, визначених цим Порядком; питомої ваги кредитів, за якими є заборгованість із сплати основного боргу та/або відсотків більше ніж 90 днів, або кредитів, за якими є заборгованість із сплати основного боргу та/або відсотків більше ніж 30 днів у портфелі кредитів (п. 13 Порядку).

Відповідно до п. 14 Порядку якщо позичальник не здійснив планового платежу згідно з графіком платежів за отриманим кредитом і такий платіж залишається несплаченим протягом 90 днів агент перевіряє надану банком-кредитором інформацію (щодо правильного розрахунку сум, що належать до сплати гарантом) та протягом 10 календарних днів з дати отримання такої інформації передає гаранту інформацію щодо сум, які підлягають сплаті гарантом за відповідними вимогами банків-кредиторів.

У підпункті 1 п. 1 договору про надання державної гарантії на портфельній основі № 13110-05/557 від 03.12.2021 визначено термін агент - АТ «Укрексімбанк», якому Гарант відповідно до Порядку доручив надавати послуги, визначені цим договором та агентською угодою.

У разі настання гарантійного випадку банк-кредитор надсилає Гаранту вимогу, а Агенту - копію вимоги разом з інформацією щодо сум, що належать до сплати Гарантом, та підтверджувальними документами, не пізніше 10 числа наступного за місяцем, в якому виник гарантійний випадок (п. 31 договору гарантії).

Відповідно до п. 32 договору гарантії Агент перевіряє вимогу (щодо правильності розрахунку сум, що належать до сплати Гарантом банку-кредитору) та за результатами перевірки інформує Гаранта щодо суми сплати за гарантією протягом 10 календарних днів з дати отримання копії вимоги.

У пункті 45 договору гарантії передбачено, що на суму простроченої заборгованості перед бюджетом банк-кредитор нараховує пеню згідно з вимогами чинного законодавства у розмірі 120 % облікової ставки НБУ за кожен календарний день прострочення, включаючи день погашення такої простроченої заборгованості перед бюджетом. Агент інформує банк-кредитора про розраховану ним пеню не пізніше 10числа місяця, наступного за місяцем, в якому така пеня розрахована.

Згідно з витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань АТ «Державний експортно-імпортний банк України» має скорочену назву АТ «Укрексімбанк».

Ураховуючи викладене, АТ «Державний експортно-імпортний банк України» здійснює контроль та може застосовувати заходи відповідальності у спірних правовідносинах, як Агент, тому суд дійшов висновку, що рішення у цій справі може вплинути на права та обов`язки банку, тому клопотання Міністерства фінансів України слід задовольнити та залучити до участі у справі як третю особу, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні позивача - Акціонерне товариство «Державний експортно-імпортний банк України».

Третя особа (Міністерство фінансів України) у письмових поясненнях заявила клопотання про розгляд справи без його участі, яке суд вважає за можливе задовольнити.

09.01.2024 представник позивача - адвокат Вакула Д.М., подала через підсистему ЄСІТС «Електронний суд» заяву б/н від 09.01.2024, в якій просить підготовче засідання, призначене на 10.01.2024 об 11 год. 00 хв., провести без участі представника позивача. Додатково представник позивача повідомила, що станом на 09.01.2024 відзив на позовну заяву від відповідачів не надходив.

Суд, розглянувши вказану заяву, вважає за можливе задовольнити її.

Відповідно до ст. 177 ГПК України завданнями підготовчого провадження є: остаточне визначення предмета спору та характеру спірних правовідносин, позовних вимог та складу учасників судового процесу; з`ясування заперечень проти позовних вимог; визначення обставин справи, які підлягають встановленню, та зібрання відповідних доказів; вирішення відводів; визначення порядку розгляду справи; вчинення інших дій з метою забезпечення правильного, своєчасного і безперешкодного розгляду справи по суті.

Згідно із п. 3 ч. 2 ст. 183 ГПК України суд відкладає підготовче засідання в межах визначеного цим Кодексом строку підготовчого провадження у випадках, коли питання, визначені частиною другою статті 182 цього Кодексу, не можуть бути розглянуті у даному підготовчому засіданні.

З метою забезпечення правильного та своєчасного розгляду справи по суті, а також надання можливості всім учасникам справи реалізувати свої процесуальні права та обов`язки, підготовче засідання слід відкласти.

Копії доказів (крім речових доказів), що подаються до суду, заздалегідь надсилаються або надаються особою, яка їх подає, іншим учасникам справи. Суд не бере до уваги відповідні докази у разі відсутності підтвердження надсилання (надання) їх копій іншим учасникам справи, крім випадку, якщо такі докази є у відповідного учасника справи або обсяг доказів є надмірним, або вони подані до суду в електронній формі, або є публічно доступними (ч. 9 ст. 80 ГПК).

Керуючись ст. ст. 13, 14, 50, ч. 2 ст. 119, 177, 182, п. 3 ч. 2 ст. 183, 234, 235 Господарського процесуального кодексу України, суд

У Х В А Л И В:

1. Клопотання Міністерства фінансів України про залучення до участі у справі третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні позивача - Акціонерне товариство «Державний експортно-імпортний банк України» - задовольнити.

2. Залучити до участі у справі третю особу, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні позивача - Акціонерне товариство «Державний експортно-імпортний банк України»(03150, м. Київ, вул. Антоновича, буд. 127, код ЄДРПОУ 00032112).

3.Відкласти підготовче засідання на 24.01.2024 об 11 год. 00 хв.

4. Засідання відбудеться у приміщенні Господарського суду Луганської області за адресою: м. Харків, проспект Науки, 5, 2-й поверх, зал судових засідань № 205.

5. Позивачу протягом 2 (двох) днів з дня отримання цієї ухвали надіслати Акціонерному товариству «Державний експортно-імпортний банк України» копію позовної заяви разом з додатками до неї, докази на підтвердження такого направлення надати суду (опис вкладення та фіскальний чек або докази направлення в електронний кабінет).

6. Встановити третій особі (Акціонерному товариству «Державний експортно-імпортний банк України») строк щодо подання письмових пояснень на позовну заяву протягом 5 (п`яти) днів з дня її отримання, копію письмових пояснень та додані до них докази надіслати іншим учасникам справи одночасно з надісланням пояснень до суду, докази на підтвердження такого направлення надати суду (опис вкладення та фіскальний чек або докази направлення в електронний кабінет учасників справи).

7. Звернути увагу учасників справи, що до їх заяв по суті справи (позовна заява; відзив на позовну заяву; відповідь на відзив; заперечення) додаються докази, які підтверджують обставини, на яких ґрунтуються їх пояснення, заперечення, аргументи та міркування, якщо такі докази не надані іншими учасниками справи, а також додаються документи, що підтверджують надіслання (надання) вказаних заяв і доданих до них доказів іншим учасникам справи, також до заяв по суті справи, які підписані представником учасника справи, додається довіреність чи інший документ, що підтверджує повноваження його представника.

Суд звертає увагу першого відповідача - ТОВ «Паллада-2016» на його обов`язок відповідно до ч. 6 ст. 6 ГПК України зареєструвати свій електронний кабінет в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі або її окремій підсистемі (модулі), що забезпечує обмін документами, за допомогою якого можливо ознайомлюватися з матеріалами справи.

Крім того, відповідно до ч. 10 ст. 165 ГПК України суд має право вирішити справу за наявними матеріалами також у разі, якщо відзив подано особою, яка відповідно до частини шостої статті 6 цього Кодексу зобов`язана зареєструвати електронний кабінет, але не зареєструвала його і не навела поважних причин невиконання такого обов`язку.

Інформацію по справі, що розглядається можна отримати на сторінці суду на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет за веб-адресою: http://lg.arbitr.gov.ua/sud5014/.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею - 11.01.2024 та оскарженню не підлягає окремо від рішення суду.

Суддя Ірина ГОЛЕНКО

СудГосподарський суд Луганської області
Дата ухвалення рішення10.01.2024
Оприлюднено15.01.2024
Номер документу116230642
СудочинствоГосподарське
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань банківської діяльності

Судовий реєстр по справі —913/425/23

Рішення від 15.02.2024

Господарське

Господарський суд Луганської області

Голенко І.П.

Ухвала від 24.01.2024

Господарське

Господарський суд Луганської області

Голенко І.П.

Ухвала від 19.01.2024

Господарське

Господарський суд Луганської області

Голенко І.П.

Ухвала від 12.01.2024

Господарське

Господарський суд Луганської області

Голенко І.П.

Ухвала від 10.01.2024

Господарське

Господарський суд Луганської області

Голенко І.П.

Ухвала від 11.12.2023

Господарське

Господарський суд Луганської області

Голенко І.П.

Ухвала від 30.11.2023

Господарське

Господарський суд Луганської області

Голенко І.П.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні