ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
30 вересня 2022 року
м. Чернівці
справа № 727/1533/22
провадження №22-ц/822/582/22
Чернівецький апеляційний суд у складі колегії суддів судової палати з розгляду цивільних справ:
головуючого Половінкіної Н.Ю.
суддів: Височанської Н.К., Литвинюк І.М.
секретаря Паучек І.І.
учасники справи:
позивач ОСОБА_1
відповідач Обласне комунальне некомерційне підприємство «Чернівецька обласна психіатрична лікарня»
апеляційна скарга ОСОБА_1 на рішення Шевченківського районного суду м.Черінвці від 11 квітня 2022 року, головуючий у першій інстанції Смотрицький В.Г.
ВСТАНОВИВ:
Описова частина
Короткий зміст позовних вимог
ОСОБА_1 у лютому 2022 року звернувся до суду з позовом до Обласного комунального некомерційного підприємства «Чернівецька обласна психіатрична лікарня» про відшкодування майнової шкоди.
Зазначав, що є власником автомобіля «Honda Accord» з номерним знаком НОМЕР_1 , надав право користування транспортним засобом дружині ОСОБА_2
ОСОБА_2 29 липня 2021 року залишила автомобіль «Honda Accord» номерний знак НОМЕР_1 біля свого робочого місця Обласного комунального некомерційного підприємства «Чернівецький обласний центр з профілактики та боротьби зі СНІДом», розташованого по вул. М. Мусоргського, 2 м.Чернівці.
Після чого ОСОБА_2 у зв`язку з погіршенням погодних умов та сильними поривами вітру о 15 год. 40 хв. розпочала рух на автомобілі «Honda Accord» номерний знак НОМЕР_1 з метою залишити територію, у ході чого на транспортний засіб впала суха та трухлява гілка, яка відламалась від дерева, спричинивши значні механічні пошкодження.
Відповідно до висновку авто-товарознавчої експертизи судового експерта Павлишина Я.Д. від 07 жовтня 2021 року №76-10-21 вартість відновлювального ремонту автомобіля «Honda Accord» державний реєстраційний номер НОМЕР_1 , пошкодженого 29 липня 2021 року внаслідок падіння дерева, без врахування коефіцієнту фізичного зносу станом на дату виконання експертизи складає 141892 грн 22 коп.
Посилався на те, що Обласному комунальному некомерційному підприємству «Чернівецька обласна психіатрична лікарня» надано державний акт на право постійного користування земельною ділянкою, розташованою по АДРЕСА_1 площею 8,5978 га цільовим призначенням для будівництва та обслуговування будівель закладів охорони здоров`я та соціальної допомоги, кадастровий номер 7310136300:08:001:0205.
Матеріальну шкоду заподіяно внаслідок бездіяльності Обласного комунального некомерційного підприємства «Чернівецька обласна психіатрична лікарня» щодо здійснення благоустрою.
Просив стягнути з Обласного комунального некомерційного підприємства «Чернівецька обласна психіатрична лікарня» на користь ОСОБА_1 матеріальну шкоду в сумі 141892 грн 22 коп.
Короткий зміст рішення суду першої інстанції
Рішенням Шевченківського районного суду м.Чернівці від 11 квітня 2022 року у позові ОСОБА_1 до Обласного комунального некомерційного підприємства «Чернівецька обласна психіатрична лікарня» про відшкодування матеріальної шкоди, завданої внаслідок пошкодження автомобіля, відмовлено.
Короткий зміст вимог апеляційної скарги
ОСОБА_1 в апеляційній скарзі просить рішення Шевченківського районного суду м.Чернівці від 11 квітня 2022 року скасувати та постановити нове судове рішення, яким позов ОСОБА_1 до Обласного комунального некомерційного підприємства «Чернівецька обласна психіатрична лікарня» про відшкодування матеріальної шкоди, завданої внаслідок пошкодження автомобіля, задовольнити.
Узагальнені доводи особи, яка подала апеляційну скаргу
Зазначає, що доведеним є факт, що 29 липня 2021 року біля Обласного комунального некомерційного підприємства «Чернівецький обласний центр з профілактики та боротьби зі СНІДом», розташованого по вул. М. Мусоргського, 2 м.Чернівці, на проїжджій частині було пошкоджено автомобіль марки «Honda Accord» державний реєстраційний номер НОМЕР_1 внаслідок падіння сухої гілки, чим завданої матеріальної шкоди.
За висновком авто-товарознавчої експертизи судового експерта Павлишина Я.Д. від 07 жовтня 2021 року №76-10-21 матеріальна шкода складається з вартості відновлювального ремонту автомобіля «Honda Accord» державний реєстраційний номер НОМЕР_1 без врахування коефіцієнту фізичного зносу в сумі 141892 грн 22 коп.
Відсутність документів про вартість робот та запчастин не є підставою для відмови у позові з огляду на висновок авто-товарознавчої експертизи судового експерта Павлишина Я.Д. від 07 жовтня 2021 року №76-10-21.
Судом першої інстанції встановлено, що пошкодження автомобіля відбулося на земельній ділянці, яка перебуває у постійному користуванні Обласного комунального некомерційного підприємства «Чернівецька обласна психіатрична лікарня».
Вважає, що з урахуванням обов`язку Обласного комунального некомерційного підприємства «Чернівецька обласна психіатрична лікарня» утримувати зелені насадження, шкоду заподіяно внаслідок бездіяльності відповідача.
Посилається на недоведеність Обласним комунальним некомерційним підприємством «Чернівецька обласна психіатрична лікарня» здійснення обстеження дерева, з якого відірвалася верхівка, як до та і після події.
Вказує, що Обласним комунальним некомерційним підприємством «Чернівецька обласна психіатрична лікарня» не надано акти загальних оглядів всіх дерев, які повинні проводитися 2 рази навесні та восени, а також акти позачергового огляду дерев, які повинні проводитися після злив, ураганів, сильних вітрів за період весна 2021 року.
Зазначає, що свідок ОСОБА_2 підтвердила факт, що дерево було аварійне, при падінні верхівки одна суха гілка відірвалася і впала на автомобіля «Honda Accord» державний реєстраційний номер НОМЕР_1 .
Дорожній знак на воротах Обласним комунальним некомерційним підприємством «Чернівецька обласна психіатрична лікарня» «В`їзд заборонено» встановлений з порушенням вимог чинного законодавства та не вказує на винуватість дій ОСОБА_2
ОСОБА_2 не було ознайомлено з наказом Обласного комунального некомерційного підприємства «Чернівецька обласна психіатрична лікарня» від 31 січня 2017 року №29, яким дозволено паркувати особистий автотранспорт на майданчику біля гаражу, стоянка не обладнана належним чином.
Узагальнені доводи та заперечення інших учасників справи
У відзиві Обласне комунальне некомерційне підприємство «Чернівецька обласна психіатрична лікарня» просить апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення.
Мотивувальна частина
Позиція апеляційного суду
Колегія суддів вважає, що апеляційна скарга ОСОБА_1 підлягає залишенню без задоволення з наступних підстав.
Відмовляючи у позові ОСОБА_1 до Обласного комунального некомерційного підприємства «Чернівецька обласна психіатрична лікарня» про відшкодування матеріальної шкоди, заданої внаслідок пошкодження автомобіля, суд першої інстанції виходив з того, що
Водночас суд першої інстанції вважав недоведеним, що гілка, яка впала з дерева була сухою або, що саме дерево перебувало в аварійному стані чи підлягало знесенню.
Крім того суд першої інстанції послався на те, що свідок ОСОБА_2 , яка є дружиною позивача, порушила локальні правила перебування автотранспорту на території Чернівецької обласної психіатричної лікарні, що було визначено наказом №29 від 31 січня 2017 року.
Відповідно до частин 1, 2, 5 статті 263ЦПК України судове рішення повинноґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим.
Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права із дотриманням норм процесуального права.
Обґрунтованим є рішення, ухвалене на підставі повно і всебічно з`ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
Судове рішення наведеним нормам відповідає.
Фактичні обставини, встановлені судом першої та апеляційної інстанції
ОСОБА_1 є власникомтранспортного засобумарки Hondaмодель Accordз номернимзнаком НОМЕР_1 відповідно свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу серії НОМЕР_2 .
За повідомленням управління патрульної поліції в Чернівецькій області Департаменту патрульної поліції Національної поліції України від 03 вересня 2021 року №276аз/41/29/03-2021 29 липня 2021 року працівниками управління патрульної поліції в Чернівецькій області за фактом звернення на лінію 102 ОСОБА_1 на місці події було відібрано заяву та пояснення.
Згідно із довідкою за результатами розгляду звернення ДОП СДОП ВП Чернівецького районного управління поліції ГУНП в Чернівецькій області Закосовича С.Ф. від 13 серпня 2021 року встановлено, що 29 липня 2021 року в Чернівецьке районне управління поліції ГУНП в Чернівецькій області надійшло звернення ОСОБА_2 з приводу пошкодження автомобіля марки «Honda Accord» державний реєстраційний номер НОМЕР_1 по вул.Мусоргського,2 м.Чернівці.
В ході проведення додаткової перевірки ОСОБА_2 повідомила, що 29 липня 2021 року о 15 год 40 хв. залишила автомобіль марки «Honda Accord» державний реєстраційний номер НОМЕР_1 по вул.Мусоргського,2 м.Чернівці. У зв`язку із поганими погодними умовами та сильним поривом вітру, вирішила від`їхати автомобілем в іншу сторону, та під час руху на задню частину автомобіля впала суха гілка, в результаті чого автомобіль зазнав механічних пошкождень.
Відповідно до висновку авто-товарознавчої експертизи судового експерта Павлишина Я.Д. від 07 жовтня 2021 року №76-10-21 вартість відновлювального ремонту автомобіля «Honda Accord» державний реєстраційний номер НОМЕР_1 , пошкодженого 29 липня 2021 року внаслідок падіння дерева, без врахування коефіцієнту фізичного зносу станом на дату виконання експертизи складає 141892 грн 22 коп.
Вартість відновлювального ремонту автомобіля «Honda Accord» державний реєстраційний номер НОМЕР_1 , пошкодженого 29 липня 2021 року внаслідок падіння дерева, з врахування коефіцієнту фізичного зносу станом на дату виконання експертизи складає 74198 грн 60 коп.
За інформацією з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо об`єкта нерухомого майна від 16 лютого 2021 року №299811093 Обласному комунальному некомерційному підприємству «Чернівецька обласна психіатрична лікарня» надано державний акт на право постійного користування земельною ділянкою, розташованою по АДРЕСА_1 площею 8,5978 га цільовим призначенням для будівництва та обслуговування будівель закладів охорони здоров`я та соціальної допомоги, кадастровий номер 7310136300:08:001:0205.
До матеріалів справи приєднано державний акт на право постійного користування земельною ділянкою серія 1-ЧВ 3001498, виданий Обласному комунальному некомерційному підприємству «Чернівецька обласна психіатрична лікарня» на земельну ділянку, розташовану по АДРЕСА_1 , площею 8,5978 га цільовим призначенням для будівництва та обслуговування будівель закладів охорони здоров`я та соціальної допомоги, кадастровий номер 7310136300:08:001:0205.
Наказом Обласного комунального некомерційного підприємства «Чернівецька обласна психіатрична лікарня» від 31 липня 2017 року №219 заборонено заїзд особистого транспорту відвідувачів, студентів, служби таксі на територію лікарні.
Працівникам лікарні дозволяється паркувати особистий автотранспорт на майданчику біля гаражів.
Дозволяється проїзд службового та санітарного транспорту, який забезпечує функціонування закладу та надання медичної допомоги.
За змістом приєднаного до матеріалів справи клопотання Обласного комунального некомерційного підприємства «Чернівецький обласний центр з профілактики та боротьби зі СНІДом» від 01 лютого 2017 року №45 останнє просить Обласне комунальне некомерційне підприємство «Чернівецька обласна психіатрична лікарня» дозволити в`їзд особистого автомобільного транспорту працівників закладу на територію.
Відповідно до довідки Чернівецького обласного центру гідрометеорології Державної служби України з надзвичайних ситуацій від 30 вересня 2021 року №9924/04-13/186 в м. Чернівці 29 липня 2021 року відмічались складні погодні умови: в другій половині дня спостерігалась гроза, значний дощ, 16-19 мм опадів випало за 1-3 год. В період з 15 год. 46 хв. до 16 год. 15 хв. західний вітер посилювався до 22-27 м/с.
За критеріями Українського гідрометцентру: значний дощ, кількість опадів 15-29 мм за 12 год. та менше відноситься до небезпечних метеорологічних явищ 1 рівня небезпечності; вітер швидкістю 15-24 м/с відноситься до небезпечних метеорологічних явищ 1 рівня небезпечності; вітер швидкістю 25-34 м/с відноситься до стихійних метеорологічних явищ ІІ рівня небезпечності.
До матеріалів справи приєднано акт обстеження зелених насаджень на вул.Мусоргського,2 м.Чернівці за зверненням Обласного комунального некомерційного підприємства «Чернівецька обласна психіатрична лікарня» комісією, призначеною рішенням міськвиконкому від 23 січня 2007 року №17/1 «Про порядок видалення дерев, кущів, газонів і квітників у м.Чернівцях» від 18 червня 2020 року, за яким обстеження пов`язано з якісним станом зелених насаджень, встановлено зелені насадження, що підлягають видаленню.
За актом, складеним комісією Обласного комунального некомерційного підприємства «Чернівецька обласна психіатрична лікарня» від 02 липня 2021 року щодо огляду спилених дерев згідно ордера на видалення зелених насаджень від 23 квітня 2019 року №136, знесені дерева не підлягають оприбуткуванню.
На підставі акту обстеження зелених насаджень на вул.Мусоргського,2 м.Чернівці за зверненням Обласного комунального некомерційного підприємства «Чернівецька обласна психіатрична лікарня» комісією, призначеною рішенням міськвиконкому від 23 січня 2007 року №17/1 «Про порядок видалення дерев, кущів, газонів і квітників у м.Чернівцях» від 21 вересня 2021 року, підлягають видаленню десять дерев.
Мотиви, з яких виходить апеляційний суд, та застосовані норми права
Частиною 1 статті 8 Конституції Українипередбачено, що в Україні визнається і діє принцип верховенства права.
Суддя, здійснюючи правосуддя, керується верховенством права (частина 1статті 129 Конституції України).
Суд, здійснюючи правосуддя на засадах верховенства права, забезпечує кожному право на справедливий суд та повагу до інших прав і свобод, гарантованих Конституцією і законами України, а також міжнародними договорами, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України (стаття 2 Закону України «Про судоустрій і статус суддів»).
Відповідно до вимог ч.1 ст.13 ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
За змістом статей 43 та 49 ЦПК України позивач самостійно визначає предмет позову та на власний розсуд розпоряджається своїми правами щодо предмета позову.
При цьому згідно зі п.5 ч.3 ст.175 ЦПК Українипідставами позову є обставини, якими позивач обґрунтовує вимоги, а не саме по собі посилання на певну норму закону.
Предметом позову ОСОБА_1 ,тобто матеріально-правовоювимогою,стосовно якоїостанній просивухвалити судоверішення,є стягнення з Обласного комунального некомерційного підприємства «Чернівецька обласна психіатрична лікарня» матеріальної шкоди, завданої внаслідок пошкодження автомобіля в сумі 141892 грн 22 коп.
Підставою позову, тобто обставинами, якими ОСОБА_1 обґрунтовував позовні вимоги,зазначав бездіяльність з Обласного комунальногонекомерційного підприємства«Чернівецька обласнапсихіатрична лікарня» щодо утримання об`єктів благоустрою, унаслідок якої заподіяно матеріальну шкоду падінням гілки дерева на транспортний засіб марки Honda моделі Accord номерний знак НОМЕР_1 по вул. М. Мусоргського, 2 м.Чернівці.
Відповідно до ч.1 ст.4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, установленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод та інтересів.
Особа, права якої порушено, може скористатися не будь-яким, а конкретним способом захисту свого права. Під способами захисту суб`єктивних цивільних прав розуміють закріплені законом матеріально-правові заходи примусового характеру, за допомогою яких проводиться поновлення (визнання) порушених (оспорюваних) прав та вплив на порушника.
Загальний перелік таких способів захисту цивільних прав та інтересів визначений у ст.16 ЦК України.
Суд може захистити цивільне право або інтерес іншим способом, що встановлений договором або законом (ч.3 ст.16 ЦК України).
Підставами виникнення цивільних прав та обов`язків є, зокрема, завдання майнової (матеріальної) та моральної шкоди іншій особі (п. 1 ч.2 ст. 11 ЦК України).
На підставі ч.1та2ст.22ЦК Україниособа, якій завдано збитків у результаті порушення її цивільного права, має право на їх відшкодування. Збитками є: втрати, яких особа зазнала у зв`язку зі знищенням або пошкодженням речі, а також витрати, які особа зробила або мусить зробити для відновлення свого порушеного права (реальні збитки).
За змістом положень частини третьої статті 386 ЦК України власник, права якого порушені, має право на відшкодування завданої йому майнової і моральної шкоди.
Пунктом 7 ч.1 ст.17Закону України«Про благоустрійнаселених пунктів» передбачено право громадян звертатися до суду з позовами про відшкодування шкоди, заподіяної майну чи здоров`ю громадян унаслідок дій чи бездіяльності балансоутримувачів об`єктів благоустрою.
Відповідно до ч. 1 ст.1166 ЦК України майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.
За змістом абз.1 п.2 постанови Пленум Верховного Суду України від 27 березня 1992 року №6 «Про практику розгляду судами цивільних справ за позовами про відшкодування шкоди» шкода, заподіяна особі і майну громадянина або заподіяна ману юридичної особи, підлягає відшкодуванню в повному обсязі особою, яка її заподіяла, за умови, що дії останньої були неправомірними, між ними і шкодою є безпосередній причинний зв`язок та є вина зазначеної особи, а коли це було наслідком дії джерела підвищеної небезпеки, незалежно від наявності вини.
Отже, відповідно до загальних підстав цивільно-правової
відповідальності обов`язковому з`ясуванню при вирішенні спору про
відшкодування майнової шкоди підлягають: наявність такої шкоди, протиправність діяння її заподіювача, наявність причинного зв`язку між шкодою і протиправним діянням заподіювача та вини останнього в її заподіянні.
При цьому в деліктних правовідносинах саме на позивача покладається обов`язок довести наявність шкоди та її розмір, протиправність поведінки заподіювача шкоди та причинний зв`язок такої поведінки із заподіяною шкодою.
Згідно з ч.2 ст.1166 ЦК України особа, яка завдала шкоди, звільняється від її відшкодування, якщо вона доведе, що шкоди завдано не з її вини.
Таким чином цивільне законодавство в деліктних зобов`язаннях передбачає презумпцію вини. Якщо в процесі розгляду справи зазначена презумпція не спростована, то вона є юридичною підставою для висновку про наявність вини заподіювача шкоди.
Пунктом 7 ч.1 ст.17Закону України«Про благоустрійнаселених пунктів» передбачено право громадян звертатися до суду з позовами про відшкодування шкоди, заподіяної майну чи здоров`ю громадян унаслідок дій чи бездіяльності балансоутримувачів об`єктів благоустрою.
Відповідно до частини5статті24Закону України "Про благоустрій населених пунктів" посадові особи підприємств, установ, організацій несуть відповідальність за невиконання заходів з благоустрою, а також за дії чи бездіяльність, що призвели до завдання шкоди майну та/або здоров`ю громадян, на власних та закріплених за підприємствами, установами, організаціями територіях відповідно до закону.
З матеріалівсправи вбачається,що ОСОБА_1 є власником транспортного засобу марки Honda модель Accord з номерним знаком НОМЕР_1 .
Водночас ОСОБА_1 надано право користування транспортним засобом ОСОБА_2 .
Встановлено, що ОСОБА_2 29 липня 2021 року залишила автомобіль марки Honda модель Accord номерний знак НОМЕР_1 біля Обласного комунального некомерційного підприємства «Чернівецький обласний центр з профілактики та боротьби зі СНІДом», розташованого по вул. М. Мусоргського, 2 м.Чернівці.
Після чого ОСОБА_2 у зв`язку з погіршенням погодних умов та сильними поривами вітру о 15 год. 40 хв. розпочала рух на автомобілі марки Honda модель Accord номерний знак НОМЕР_1 з метою залишити територію, у ході чого на транспортний засіб впала гілка, яка відламалась від дерева, спричинивши механічні пошкодження.
Стаття 395 ЦК України визначає види речових прав на чуже майно, до яких належить право володіння.
Згідно з частиною другою статті 1187 ЦК України під володільцем джерела підвищеної небезпеки розуміється юридична особа або громадянин, що здійснюють експлуатацію джерела підвищеної небезпеки в силу права власності, повного господарського відання, оперативного управління або з інших правових підстав (договору оренди, довіреності тощо).
Відповідно до статті 396 ЦК України правила про захист права власності, які встановлені главою 29 ЦК України, поширюються на речові права власності на чуже майно.
Разом з тим право власності ОСОБА_1 на транспортний засіб марки Honda модель Accord номерний знак НОМЕР_1 не обмежується правом володіння ОСОБА_2 .
До матеріалів справи приєднано державний акт на право постійного користування земельною ділянкою серія 1-ЧВ 3001498, виданий Обласному комунальному некомерційному підприємству «Чернівецька обласна психіатрична лікарня» на земельну ділянку, розташовану по АДРЕСА_1 , площею 8,5978 га цільовим призначенням для будівництва та обслуговування будівель закладів охорони здоров`я та соціальної допомоги, кадастровий номер 7310136300:08:001:0205
Спірні правовідносини, що виникають у сфері благоустрою населених пунктів, в тому числі утримання зелених насаджень, регулюються Законом України «Про благоустрій населених пунктів», Правилами утримання зелених насаджень у населених пунктах України, затверджених наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України № 105 від 10 квітня 2006 року,Правилами благоустрою міста, затвердженими органами державної влади чи місцевого самоврядування, та іншими нормативно-правовими актами.
Відповідно до ч.1 ст.1 Закону України «Про благоустрій населених пунктів» благоустрій населених пунктів - це комплекс робіт з інженерного захисту, розчищення, осушення та озеленення території, а також інших заходів, що здійснюються на території населеного пункту з метою її раціонального використання, належного утримання та охорони, створення умов щодо захисту і відновлення сприятливого для життєдіяльності людини довкілля.
До об`єктів благоустрою населених пунктів належать території загального користування, в тому числі вулиці, дороги, провулки, узвози, проїзди, пішохідні та велосипедні доріжки, а також прибудинкові території (п.п.1, 2 ч.1 ст.13 Закону).
Елементами (частинами) об`єктів благоустрою є зелені насадження уздовж вулиць і доріг, в парках, скверах, на алеях, бульварах, в садах, інших об`єктах благоустрою загального користування, санітарно-захисних зонах, на прибудинкових територіях (п.2 ч.1 ст.21 Закону).
Пунктом 3.2 Правил утримання зелених насаджень у населених пунктах України, затверджених наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України від 10 квітня 2006 року № 105 (далі - Правила), передбачено, що елементами благоустрою є: покриття доріжок відповідно до норм стандартів; зелені насадження (у тому числі снігозахисні, протиерозійні) уздовж вулиць і доріг, у парках, скверах і алеях, бульварах, садах, інших об`єктах благоустрою загального користування, санітарно-захисних зонах, на прибудинкових територіях; будівлі та споруди системи збирання і вивезення відходів; засоби та обладнання зовнішнього освітлення та зовнішньої реклами; комплекси та об`єкти монументального мистецтва; обладнання дитячих, спортивних та інших майданчиків; малі архітектурні форми; інші елементи благоустрою.
Згідно ч.2 ст.18 Закону України «Про благоустрій населених пунктів» підприємства, установи, організації у сфері благоустрою населених пунктів зобов`язані утримувати в належному стані об`єкти благоустрою (їх частини), що перебувають у їх власності або користуванні, а також визначену правилами благоустрою території населеного пункту прилеглу до цих об`єктів територію; відшкодовувати збитки та іншу шкоду, завдану ними внаслідок порушення законодавства з питань благоустрою та охорони навколишнього природного середовища, в порядку та розмірах, установлених законодавством України.
Аналогічні положення містить п.5.5 Правил утримання зелених насаджень у населених пунктах України, затверджених наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України № 105 від 10 квітня 2006 року, згідно якого відповідальними за збереження зелених насаджень, належний догляд за ними є: на об`єктах благоустрою державної чи комунальної власності - балансоутримувачі цих об`єктів; на територіях установ, підприємств, організацій та прилеглих територіях - установи, організації, підприємства; на територіях земельних ділянок, які відведені під будівництво, - забудовники чи власники цих територій; на безхазяйних територіях, пустирях - місцеві органи самоврядування; на приватних садибах і прилеглих ділянках - їх власники або користувачі.
Отже, балансоутримувачем зелених насаджень на території Обласного комунальногонекомерційного підприємства«Чернівецька обласнапсихіатрична лікарня»на земельнуділянку,розташованій по АДРЕСА_1 , є Обласне комунальне некомерційне підприємство «Чернівецька обласна психіатрична лікарня».
Підпунктом7пункту "а" частини1статті30Закону України "Про місцеве самоврядування"передбачено, що до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать організація благоустрою населених пунктів, залучення на договірних засадах з цією метою коштів, трудових і матеріально-технічних ресурсів підприємств, установ та організацій незалежно від форм власності, а також населення; здійснення контролю за станом благоустрою населених пунктів, організації озеленення, охорони зелених насаджень і водойм, створення місць відпочинку громадян.
Тобто довідання виконавчогооргану Чернівецькоїміської радиналежить організаціяблагоустрою населенихпунктів,визначення балансоутримувачата контрольза станомзелених насаджень,а обов`язокз відшкодуваннязаподіяної ОСОБА_1 майнової шкодивнаслідок падіннядерева покладаєтьсясаме набалансоутримувача Обласне комунальне некомерційне підприємство «Чернівецька обласна психіатрична лікарня».
Водночас ч.1 ст.617 ЦК України передбачено, що особа, яка порушила зобов`язання, звільняється від відповідальності за порушення зобов`язання, якщо вона доведе, що це порушення сталося внаслідок випадку або непереборної сили.
У пункті 1 ч.1 ст.263 ЦК України наведено ознаки непереборної сили як надзвичайної або невідворотної за даних умов події.
Обставини непереборної сили (форс-мажорні обставини) - це обставини, що перешкоджають виконанню зобов`язань однією зі сторін, незалежні від її волевиявлення і контролю, а також непереборні при вживанні всіх розумних заходів щодо їх запобігання. Визначення обставин непереборної сили наведено у статті 79 Конвенції Організації Об`єднаних Націй про договори міжнародної купівлі-продажу товарів (укладена у Відні 11 квітня 1980 року). Для визначення яких-небудь обставин форс-мажорними необхідна обов`язкова наявність ряду чинників: непереборність сили, що викликала ці обставини; неможливість контролювати ситуацію, впливати на неї; виникнення перешкоди не могло бути передбачено під час укладення зобов`язання.
Отже, закон визначає непереборну силу як надзвичайну або невідворотну зовнішню подію (обставину), що повністю звільняє від відповідальності особу, яка порушила зобов`язання, за умови, що остання не могла її передбачити або передбачила, але не могла відвернути чи уникнути її дії за звичайних обставин при всій обачливості, і ця подія завдала збитків.
Заперечуючи проти позову, Обласне комунальне некомерційне підприємство «Чернівецька обласна психіатрична лікарня» посилалося на те, що на час події 29 липня 2021 року щ 15 год. 40 хв. по вул. М. Мусоргського, 2 м.Чернівці мали місце надзвичайні погодні умови сильні пориви вітру.
Відповідно до довідки Чернівецького обласного центру гідрометеорології Державної служби України з надзвичайних ситуацій від 30 вересня 2021 року №9924/04-13/186 в м. Чернівці 29 липня 2021 року відмічались складні погодні умови: в другій половині дня спостерігалась гроза, значний дощ, 16-19 мм опадів випало за 1-3 год. В період з 15 год. 46 хв. до 16 год. 15 хв. західний вітер посилювався до 22-27 м/с.
За критеріями Українського гідрометцентру: значний дощ, кількість опадів 15-29 мм за 12 год. та менше відноситься до небезпечних метеорологічних явищ 1 рівня небезпечності; вітер швидкістю 15-24 м/с відноситься до небезпечних метеорологічних явищ 1 рівня небезпечності; вітер швидкістю 25-34 м/с відноситься до стихійних метеорологічних явищ ІІ рівня небезпечності.
Настановою з метеорологічного прогнозування, яка була прийнята відповідно до наказу Українського гідрометчентру від 11 грудня 2018 року та чинною на момент пошкодження майна позивача передбачено, що гроза (будь-яка), сильна злива, вітер швидкістю 15-24 м/с є небезпечними гідрометеорологічними явищами. Вітер швидкістю 25-34 м/с відноситься до стихійних метеорологічних явищ ІІ рівня небезпечності. Крім того даною настановою визначено, що небезпечними гідрометеорологічними явищами є явища погоди, які при досягненні певних значень (чи у випадку їхньої появи) можуть порушити виробничу діяльність деяких галузей національної економіки. Метеорологічні явища І-ІІІ рівнів небезпечності (МЯ ІІІІ)це небезпечні та стихійні явища погоди, які по досягненню визначених критеріїв (кількісні показники, тривалість, територія розповсюдження) можуть становити загрозу здоров`ю чи життю людей та впливати на функціонування господарського комплексу країни. Небезпечні метеорологічні явища І рівня небезпечності (НМЯ І)це явища погоди, які за кількісними показниками, тривалістю та територією розповсюдження створюють певні незручності для населення та функціонування господарського комплексу країни. Стихійні метеорологічні явища ІІ рівня небезпечності (СМЯ ІІ)це явища погоди, які за кількісними показниками, тривалістю та територією розповсюдження несуть загрозу для населення та порушують функціонування господарського комплексу країни.
Сам ОСОБА_1 , звертаючись до суду з позовом, посилався на те, що 29 липня 2021 року щ 15 год. 40 хв. на території Обласного комунального некомерційного підприємства «Чернівецька обласна психіатрична лікарня» по вул. М. Мусоргського, 2 м.Чернівці на автомобіль марки Honda модель Accord номерний знак НОМЕР_1 впала гілка, яка відламалась від дерева, спричинивши механічні пошкодження під час сильних поривів вітру.
Факт падіння гілки на належний ОСОБА_1 транспортний засіб та завдання у зв`язку із цим механічних пошкоджень під чассильних поривіввітру підтверджуються показами свідка ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , повідомленням управління патрульної поліції в Чернівецькій області Департаменту патрульної поліції Національної поліції України від 03 вересня 2021 року №276аз/41/29/03-2021, довідкою за результатами розгляду звернення ДОП СДОП ВП Чернівецького районного управління поліції ГУНП в Чернівецькій області Закосовича С.Ф. від 13 серпня 2021 року.
Отже, матеріали справи містять належні та допустимі докази на підтвердження того, що наслідком завдання шкоди ОСОБА_1 була обставина непереборної сили, тобто екстремальне явище природи катастрофічного характеру, що приводить до раптового порушення нормальної діяльності людей, яке характеризується непередбаченістю та неможливістю своєчасно попередити.
З огляду на наведене суд першої інстанції дійшов обґрунтованого висновку, що пошкодження автомобіля марки Honda модель Accord номерний знак НОМЕР_1 внаслідок падіння гілки, яка відламалась від дерева, сталося внаслідок непереборної сили, а саме небезпечних гiдрометеорологiчних явищ у вигляді сильного пориву вітру.
За таких обставин суд першої інстанції дійшов висновку, що завдання шкоди у результаті дії непереборної сили виключає наявність вини Обласного комунального некомерційного підприємства «Чернівецька обласна психіатрична лікарня» та звільняє від відповідальності за відсутності причинного зв`язку між шкодою і неправомірними діями з додержанням норм матеріального права.
Не можна погодитися з посиланням ОСОБА_1 в апеляційній скарзі на доведеність факту, що 29 липня 2021 року біля Обласного комунального некомерційного підприємства «Чернівецький обласний центр з профілактики та боротьби зі СНІДом», розташованого по вул. М. Мусоргського, 2 м.Чернівці, на проїжджій частині було пошкоджено автомобіль марки «Honda Accord» державний реєстраційний номер НОМЕР_1 внаслідок падіння сухої гілки, чим завданої матеріальної шкоди.
Із приєднаної до матеріалів справи фото таблиці, наданої ОСОБА_1 , видно, що дерево, яке впало, не є сухостійним, а є живим із зеленим листям.
Водночас покази свідка ОСОБА_2 про те, що дерево було аварійне, при падінні верхівки одна суха гілка відірвалася і впала на автомобіля «Honda Accord» державний реєстраційний номер НОМЕР_1 не можуть бути достатніми доказами на ствердження наведених обставин, оскільки ОСОБА_2 не є спеціалістом, який має спеціальні знання.
Не заслуговують на увагу посилається ОСОБА_1 в апеляційній скарзі на недоведеність Обласним комунальним некомерційним підприємством «Чернівецька обласна психіатрична лікарня» здійснення обстеження дерева, з якого відірвалася верхівка, як до та і після події.
До матеріалів справи приєднано акт обстеження зелених насаджень на вул.Мусоргського,2 м.Чернівці від 18 червня 2020 року за зверненням Обласного комунального некомерційного підприємства «Чернівецька обласна психіатрична лікарня» комісією, призначеною рішенням міськвиконкому від 23 січня 2007 року №17/1 «Про порядок видалення дерев, кущів, газонів і квітників у м.Чернівцях», акт обстеження зелених насаджень на вул.Мусоргського,2 м.Чернівці від 21 вересня 2021 року за зверненням Обласного комунального некомерційного підприємства «Чернівецька обласна психіатрична лікарня» комісією, призначеною рішенням міськвиконкому від 23 січня 2007 року №17/1 «Про порядок видалення дерев, кущів, газонів і квітників у м.Чернівцях».
Згідно із пунктом 9.1.11 Правил утримання зеленихнасаджень унаселених пунктахУкраїни,затверджених наказомМіністерства будівництва,архітектури тажитлово-комунальногогосподарства України№ 105від 10квітня 2006року, під час проведення щорічних обстежень зелених насаджень потрібно виявляти аварійні дерева (дерева, які можуть становити загрозу для життя і здоров`я пішоходів, транспортних засобів, пошкодити лінії електропередач, будівлі і споруди або перебувають у пошкодженому стані внаслідок снігопадів, вітролому, урагану та інших стихійних природних явищ чи за наявності гнилої серцевини стовбура, значної суховершинності, досягнення вікової межі). Аварійне дерево - це дерево, яке може становити загрозу для життя і здоров`я пішоходів, транспортних засобів, пошкодити лінії електропередач, будівлі і споруди, або перебуває у пошкодженому стані внаслідок снігопадів, вітролому, урагану та інших стихійних природних явищ чи за наявності гнилої серцевини стовбура, значної суховершинності, досягнення вікової межі.
Відповідно до розділу 12 Правил з метою контролю за станом міських зелених насаджень здійснюють їх загальні, часткові та позачергові огляди. Загальні огляди проводяться двічі на рік навесні та восени. При загальному огляді обстежують усі елементи об`єктів благоустрою, а при частковому лише окремі елементи. Позачергові огляди проводять після злив, ураганів, сильних вітрів, снігопадів, паводків тощо. Огляд проводять: балансоутримувач об`єкта, власник чи користувач земельної ділянки, а за даними обстежень складають відповідні акти.
Відповідно до п.2 Порядку видалення дерев, кущів, газонів і квітників у населених пунктах, затвердженогопостановою Кабінету Міністрів України від 1 серпня 2006 року № 1045, видалення зелених насаджень здійснюється, зокрема, у разі виявлення аварійних, сухостійних і фаутних дерев.
Згідно з п. 7 вказаного Порядку видалення аварійних, сухостійних і фаутних дерев на об`єкті благоустрою здійснює балансоутримувач на підставі акта обстеження зелених насаджень, що складається відповідно до п. 4 цього Порядку.
Частиною4статті28Закону України "Про благоустрій населених пунктів" визначено, що негайне видалення пошкоджених дерев або кущів (їх частин) може здійснюватися підприємствами, установами, організаціями або громадянами в разі, якщо стан таких пошкоджених зелених насаджень загрожує життю, здоров`ю громадян, а також майну громадян та/або юридичних осіб.
Отже, судом першої інстанції правильно встановлено, що Обласним комунальним некомерційним підприємством «Чернівецька обласна психіатрична лікарня» вчасно виконано заходи з благоустрою, а причиною падіння гілки на транспортний засіб були пориви вітру.
Разом з тим ОСОБА_1 не спростовані докази, надані Обласним комунальним некомерційним підприємством «Чернівецька обласна психіатрична лікарня» про те, що падіння гілки відбулось внаслідок пориву вітру і не пов`язане з неналежним виконанням Обласним комунальним некомерційним підприємством «Чернівецька обласна психіатрична лікарня» заходів з благоустрою.
Крім того, наказом Обласного комунального некомерційного підприємства «Чернівецька обласна психіатрична лікарня» від 31 липня 2017 року №219 заборонено заїзд особистого транспорту відвідувачів, студентів, служби таксі на територію лікарні. Працівникам лікарні дозволяється паркувати особистий автотранспорт на майданчику біля гаражів. Дозволяється проїзд службового та санітарного транспорту, який забезпечує функціонування закладу та надання медичної допомоги.
Посилання ОСОБА_1 в апеляційній скарзі на не ознайомлення ОСОБА_2 з наказом Обласного комунального некомерційного підприємства «Чернівецька обласна психіатрична лікарня» від 31 січня 2017 року №29, не обладнання стоянки належним чином не спростовує обставин перебування у момент пошкодження транспортного засобу у місці, яке не відведено для стоянки.
Висновки апеляційного суду за результатами розгляду апеляційної скарги
З огляду на наведене рішення Шевченківського районного суду м.Чернівці від 11 квітня 2022 року ухвалено з додержанням норм матеріального та процесуального права.
На підставі ч.1ст.375 ЦПК Українисуд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Тому рішення Шевченківського районного суду м.Чернівці від 11 квітня 2022 року підлягає залишенню без змін.
Керуючись п.1 ч.1 ст.374, ч.1 ст.375 ЦПК України,
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення.
Рішення Шевченківського районного суду м.Чернівці від 11 квітня 2022 року залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дня її прийняття, але може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Дата складання повного судового рішення 7 жовтня 2022 року.
Головуючий Н.Ю. Половінкіна
Судді Н.К. Височанська
І.М. Литвинюк
Суд | Чернівецький апеляційний суд |
Дата ухвалення рішення | 30.09.2022 |
Оприлюднено | 15.01.2024 |
Номер документу | 116252479 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Інші справи позовного провадження |
Цивільне
Чернівецький апеляційний суд
Половінкіна Н. Ю.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні