Рішення
від 08.12.2023 по справі 751/34/22
НОВОЗАВОДСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М.ЧЕРНІГОВА

Справа №751/34/22

Провадження №2-др/751/23/23

Додаткове рішення

Іменем України

08 грудня 2023 року місто Чернігів

Н о в о з а в о д с ь к и й р а й о н н и й с у д м і с т а Ч е р н і г о в а

в складі: головуючого - судді Яременко І. В.

при секретарі Шевченко А. О.

представника позивача адвоката Висіцької І.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Чернігові заяву представника відповідача ОСОБА_1 адвоката Підгорного Костянтина Євгенійовича про ухвалення додаткового рішення у цивільній справі за позовом ОСОБА_2 до ОСОБА_3 , ОСОБА_1 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , про спростування недостовірних відомостей та відшкодування моральної шкоди,

Встановив:

06.11.2023 представник відповідача ОСОБА_1 - адвокат Підгорний К.Є. звернувся до суду із заявою у справі № 751/34/22, згідно якої просить ухвалити додаткове рішення, яким вирішити питання про понесені відповідачем судові витрати (витрати на професійну правову допомогу), що пов`язані з розглядом справи в суді першої інстанції (т. 3, а.с. 64).

08.12.2023 від представника позивача ОСОБА_2 адвоката Висіцької І.В. на адресу суду надійшли заперечення на заяву з клопотанням про зменшення судових витрат у справі № 751/34/22, згідно яких просить відмовити у задоволенні клопотання ОСОБА_1 про стягнення на його користь з ОСОБА_2 витрат на професійну правничу допомогу у повному обсязі, а якщо суд не знайде підстав для відмови у задоволенні клопотання, то зменшити розмір витрат на правничу допомогу , які були заявлені вказаним відповідачем, до 3000 грн. Клопотання мотивує тим, що відповідачем ОСОБА_1 не обґрунтовується сума витрат на професійну правничу допомогу, не зазначено, яка конкретно була надана послуга, її обсяг, складність, розрахунок її вартості та інше, також не обґрунтовано суму понесених витрат. Стороною відповідача ОСОБА_1 не надано детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом та здійснених відповідачем витрат. Крім того, заперечують щодо розміру судових витрат, заявлених до стягнення, вказуючи на їх не співмірність ані зі складністю справи та виконаними адвокатом роботами (наданими послугами), ані з часом, витраченим адвокатом на виконання відповідних робіт (надання послуг), ані з обсягом наданих адвокатом послуг та виконаних робіт, вважають витратии на оплату послуг адвоката у розмірі 20000,00 грн завищеними та такими, що підлягають зменшенню до максимум 3000 грн (т. 3, а.с. 91-94).

Відповідачі та представник відповідача ОСОБА_1 адвокат Підгорний К.Є. до судового засідання не з`явились, про час та місце розгляду справи повідомлені належним чином, адвокат Підгорний К.Є. просить судове засідання провести без участі ОСОБА_1 та його представників.

Представник позивача - адвокат Висіцька І.В. у судовому засіданні просила відмовити у задоволенні заяви відповідача ОСОБА_1 про стягнення витрат на професійну правничу допомогу в розмірі 20000,00 грн, а якщо суд не знайде підстав для відмови у задоволенні клопотання, то зменшити розмір витрат на правничу допомогу , які були заявлені вказаним відповідачем, до 3000 грн.

У відповідності до ч.3 та ч.4 ст. 270 ЦПК України суд здійснює розгляд справи у відсутності учасників справи та ухвалює додаткове рішення.

Вивчивши зміст заяви адвоката Підгорного К.Є., клопотання представника позивача про зменшення розміру судових витрат, дослідивши матеріали справи, суд дійшов до наступного висновку.

Відповідно до п.3 ч.1 ст. 270 ЦПК України, суд, що ухвалив рішення, може за заявою учасників справи чи з власної ініціативи ухвалити додаткове рішення, якщо судом не вирішено питання про судові витрати.

Рішенням Новозаводського районного суду м. Чернігова від 01.11.2023 (справа №751/34/22) у задоволенні позову ОСОБА_2 до ОСОБА_3 , ОСОБА_1 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 про спростування недостовірних відомостей та відшкодування моральної шкоди,- відмовлено повністю.

Загальне правило розподілу судових витрат визначене у ч. 2 ст. 141 ЦПК України, відповідно до якої інші судові витрати, пов`язані з розглядом справи, покладаються: 1) у разі задоволення позову - на відповідача; 2) у разі відмови в позові - на позивача; 3) у разі часткового задоволення позову - на обидві сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Згідно положень ст. 133 ЦПК України судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи. До витрат, пов`язаних з розглядом справи, належать, зокрема, витрати на професійну правничу допомогу.

Відповідно до ст. 137 ЦПК України витрати, пов`язані з правничою допомогою адвоката, несуть сторони, крім випадків надання правничої допомоги за рахунок держави (частина 1).

За результатами розгляду справи витрати на правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом із іншими судовими витратами. Для цілей розподілу судових витрат:

1) розмір витрат на правничу допомогу адвоката, в тому числі гонорару адвоката за представництво в суді та іншу правничу допомогу, пов`язану зі справою, включаючи підготовку до її розгляду, збір доказів тощо, а також вартість послуг помічника адвоката визначаються згідно з умовами договору про надання правничої допомоги та на підставі відповідних доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, що сплачена або підлягає сплаті відповідною стороною або третьою особою;

2) розмір суми, що підлягає сплаті в порядку компенсації витрат адвоката, необхідних для надання правничої допомоги, встановлюється згідно з умовами договору про надання правничої допомоги на підставі відповідних доказів, які підтверджують здійснення відповідних витрат (частина 2).

Частиною 3 статті 137 ЦПК України встановлено, що для визначення розміру витрат на правничу допомогу з метою розподілу судових витрат учасник справи подає детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги.

Згідно ч. 4 ст. 137 ЦПК України, розмір витрат на оплату послуг адвоката має бути співмірним із:

1) складністю справи та виконаних адвокатом робіт (наданих послуг);

2) часом, витраченим адвокатом на виконання відповідних робіт (надання послуг);

3) обсягом наданих адвокатом послуг та виконаних робіт;

4) ціною позову та (або) значенням справи для сторони, в тому числі впливом вирішення справи на репутацію сторони або публічним інтересом до справи.

Представником відповідача адвокатом Підгорним К.Є. на підтвердження понесених витрат на правничу допомогу до суду надано:

- Договір про надання правової допомоги від 01.08.2022, згідно якого правова допомога включає обов`язок Адвоката представляти Замовника, захищати його права та законні інтереси в новохзаводському районному суді м.Чернігова по справі № 751/34/22 за позовом ОСОБА_2 до Замовника про спростування недостовірних відомостей та відшкодування моральної шкоди (п.1.1. Договору).

З метою виконання обов`язків за цим Договором Адвокат має право: ознайомлюватися з матеріалами Справи, робити з них витяги, копії; подавати і підписувати позовні заяви, відзиви на позовні заяви, відповіді на відзиви, заперечення, пояснення, заяви, клопотання та інші процесуальні документи; одержувати копії судових рішень, ухвал, постанов; брати участь у судових засіданнях, подавати докази, брати участь у дослідженні доказів, ставити питання іншим учасникам справи, а також свідкам, експертам, спеціалістам; подавати заяви та клопотання, надавати пояснення суду, наводити свої доводи, міркування щодо питань, які виникають під час судового розгляду, і заперечення проти заяв, клопотань, доводів і міркувань інших осіб; ознайомлюватися з протоколом судового засідання, записом фіксування судового засідання технічними засобами, робити з них копії, подавати письмові зауваження з приводу їх неправильності чи неповноти; оскаржувати судові рішення у визначених законом випадках; користуватися іншими процесуальними правами, встановленими законом (п.1.2.3 Договору).

Вартість правової допомоги (гонорар), яку Замовник зобов`язується сплатити Адвокату за цим Договором, становить 10000 (десять тисяч) грн (п.1.3. Договору);

Договір набирає чинності з дати укладання та діє до «31» грудня 2023 р. включно (п.3.1 Договору) (т. 3, а.с. 65).

- Додаткову угоду від 12.09.2023 року до Договору про надання правової допомоги від 01.08.2022, у якій викладений у новій редакції п.1.3 Договору: «Вартість правової допомоги (гонорар), яку Замовник зобов`язується сплатити Адвокату за цим Договором, становить 20000 (двадцять тисяч) грн (т. 3, а.с. 66).

- Акт прийому-передачі виконаних робіт для підтвердження розміру оплати послуг адвоката (гонорару) згідно договору про надання правової допомоги та додаткової угоди до нього від 02.11.2023, згідно якого Адвокат виконав на користь Довірителя наступну роботу - ознайомлення з матеріалами наданими Довірителем та пошук додаткової інформації, моніторинг законодавства та аналіз судової практики при вивченні матеріалів, побудова стратегії захисту прав клієнта в суді першої інстанції, складання відзиву, інших заяв по суті справи, заяв з процесуальних питань, відправка їх копій позивачу поштою, участь у судових засіданнях в суді першої інстанції, а Довіритель прийняв вказану роботу.

Загальна вартість правової допомоги (гонорар) за виконану роботу, згідно п.1.3 Договору від 01.08.2022 року, з урахуванням додаткової угоди до нього від 12.09.2023 року, складає 20000 (двадцять тисяч) грн (т. 3, а.с. 67).

- Квитанцію до прибуткового касового ордера №1 від 02.11.2023 на суму 15000,00 грн (т. 3, а.с. 68).

- Квитанцію до прибуткового касового ордера №2 від 03.11.2023 на суму 5000,00 грн (т. 3, а.с. 69).

Крім того, матеріали справи містять ордер, виданий 02.08.2022 адвокатом Підгорним К.Є. на надання правничої (правової) допомоги ОСОБА_1 на підставі договору б/н від 01.08.2022 у Новозаводському районному суді м.Чернігова у справі №751/34/22 (т. 1, а.с. 48), відзив на позовну заяву, у якому зазначено, що попередній (орієнтовний) розрахунок суми судових витрат, який відповідач-2 ( ОСОБА_1 ) планує понести у зв`язку з розглядом справи в суді першої інстанції, складає 10000 (десять тисяч) грн, що є витратами на правову допомогу (т. 1 а.с. 58-63).

Аналізуючи зміст договору про надання правової допомоги від 01.08.2022, наданий представником відповідача ОСОБА_1 , судом враховуються положення статей 632, 903 ЦК України, згідно яких ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін, оплата наданих послуг здійснюється у розмірі, строки та в порядку встановлених договором.

Крім того, відповідно до пункту 4 статті 1 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність", договір про надання правової допомоги - домовленість, за якою одна сторона (адвокат, адвокатське бюро, адвокатське об`єднання) зобов`язується здійснити захист, представництво або надати інші види правової допомоги другій стороні (клієнту) на умовах і в порядку, що визначені договором, а клієнт зобов`язується оплатити надання правової допомоги та фактичні витрати, необхідні для виконання договору.

Вимоги до форми та змісту договору про надання правової допомоги, закріплено статтею 27 зазначеного Закону.

Відповідно до положень статті 901 ЦК України за договором про надання послуг одна сторона (виконавець) зобов`язується за завданням другої сторони (замовника) надати послугу, яка споживається в процесі вчинення певної дії або здійснення певної діяльності, а замовник зобов`язується оплатити виконавцеві зазначену послугу, якщо інше не встановлено договором. Положення глави 63 "Послуги. Загальні положення" підрозділу 1 розділу III Книги п`ятої цього Кодексу можуть застосовуватися до всіх договорів про надання послуг, якщо це не суперечить суті зобов`язання.

В аспекті цивільно-правових зобов`язань виконавця предметом договору про надання юридичних послуг є вчинення певної дії або здійснення певної діяльності в інтересах другої сторони (клієнта).

Формою винагороди адвоката за здійснення представництва та надання інших видів правової допомоги клієнту є гонорар (плата за договором), порядок обчислення якого (фіксований розмір чи погодинна оплата), підстави для зміни його розміру, порядок сплати, умови повернення тощо відповідно до статті 30 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність" визначаються в договорі про надання правової допомоги.

При встановленні розміру гонорару відповідно до частини третьої статі 30 зазначеного Закону врахуванню підлягають складність справи, кваліфікація і досвід адвоката, витрачений ним час, фінансовий стан клієнта та інші істотні обставини.

Аналіз наведених положень чинного законодавства дає підстави для висновку, що положення пункту 1.3. Договору про надання правової допомоги від 01.08.2022, який змінений у зазначеному договорі, згідно додаткової угоди до нього від 12.09.2023 року, за своїм змістом і правовою природою, у розумінні статей 632, 903 ЦК України та статті 30 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність", не є ціною договору (платою за надані послуги), а є платою за сам результат (позитивне рішення), досягнення якого відповідно до умов укладеного сторонами договору не ставилося у залежність від фактично наданих послуг.

Отже, гонорар адвоката було погоджено сторонами у розмірі 10000 грн на момент укладення Договору про надання правової допомоги 01.08.2022 із закінченням його дії «31» грудня 2023 р. включно (п.3.1 Договору). Про що також вказувала відповідна сторона, подаючи відзив на позовну заяву, у якому зазначено, що попередній (орієнтовний) розрахунок суми судових витрат, який відповідач-2 ( ОСОБА_1 ) планує понести у зв`язку з розглядом справи в суді першої інстанції, складає 10000 (десять тисяч) грн., що є витратами на правову допомогу.

Відповідно до ч. 4 ст. 141 ЦПК України, якщо сума судових витрат, заявлена до відшкодування, істотно перевищує суму, заявлену в попередньому (орієнтовному) розрахунку, суд може відмовити стороні, на користь якої ухвалено рішення, у відшкодуванні судових витрат в частині такого перевищення, крім випадків, якщо сторона доведе, що не могла передбачити такі витрати на час подання попереднього (орієнтовного) розрахунку.

У відповідності до ч. 8 ст. 141 ЦПК України розмір витрат, які сторона сплатила або має сплатити у зв`язку з розглядом справи, встановлюється судом на підставі поданих сторонами доказів (договорів, рахунків тощо).

Виходячи з наведеного, зважаючи на правову позицію Верховного суду у постанові від 03.07.2019 у справі № 757/20995/15-ц, що склад та розмір витрат, пов`язаних з оплатою правової допомоги, входить до предмету доказування у справі, що свідчить про те, що витрати на правову допомогу повинні бути обгрунтовані належними та допустимими доказами з наданням, зокрема, розрахунків (калькуляції) вартості кожної окремо наданої послуги, з урахуванням її складності та обсягу, а не лише визначення загальної вартості наданої правової допомоги, суд дійшов висновку, що всупереч вимогам ч.3 та ч.4 ст. 137 ЦПК України відповідних доказів заявлених до відшкодування витрат на правову допомогу в розмірі 20000 грн, яка істотно перевищує суму, заявлену в попередньому (орієнтовному) розрахунку 10000 грн, стороною відповідача ОСОБА_1 суду не надано.

Крім того, враховуючи вимоги ч.5 ст. 137 ЦПК України, згідно якої у разі недотримання вимог частини четвертої цієї статті суд може, за клопотанням іншої сторони, зменшити розмір витрат на правничу допомогу, які підлягають розподілу між сторонами, а також наявність такого клопотання сторони позивача, яке судом сприймається як обґрунтоване та таке, що відповідає вимогам ч. 6 ст. 137 ЦПК України, суд вважає за можливе зменшити розмір судових витрат (витрат на професійну правову допомогу), пов`язаних з розглядом справи в суді першої інстанції, що понесені відповідачем ОСОБА_1 з 20000 грн до 10000 грн, та у відповідності з вимогами ч.2 ст. 141 ЦПК України стягнути їх з позивача ОСОБА_2 , оскільки у задоволенні його позову судом відмовлено повністю.

На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 133, 137, 141, 270 ЦПК України, суд

Вирішив:

Заяву представника відповідача ОСОБА_1 адвоката Підгорного Костянтина Євгенійовича про ухвалення додаткового рішення у цивільній справі за позовом ОСОБА_2 до ОСОБА_3 , ОСОБА_1 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , про спростування недостовірних відомостей та відшкодування моральної шкоди, - задовольнити частково.

Стягнути з ОСОБА_2 (РНОКПП НОМЕР_1 , адреса місця проживання: АДРЕСА_1 ) на користь ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , (місце проживання за адресою: АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_2 ) судові витрати (витрати на професійну правову допомогу), пов`язані з розглядом справи в суді першої інстанції в розмірі 10000 грн (десять тисяч гривень).

У задоволенні решти заявлених вимог відмовити.

Рішення може бути оскаржено до Чернігівської апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня проголошення, а у разі проголошення лише вступної та резолютивної частини рішення, протягом того ж строку з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Повне рішення складене 18.12.2023.

Суддя І. В. Яременко

СудНовозаводський районний суд м.Чернігова
Дата ухвалення рішення08.12.2023
Оприлюднено17.01.2024
Номер документу116316696
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи у спорах про недоговірні зобов’язання, з них про відшкодування шкоди, з них завданої майну фізичних або юридичних осіб

Судовий реєстр по справі —751/34/22

Постанова від 25.03.2024

Цивільне

Чернігівський апеляційний суд

Шарапова О. Л.

Ухвала від 12.03.2024

Цивільне

Чернігівський апеляційний суд

Шарапова О. Л.

Ухвала від 07.03.2024

Цивільне

Чернігівський апеляційний суд

Шарапова О. Л.

Постанова від 04.03.2024

Цивільне

Чернігівський апеляційний суд

Шарапова О. Л.

Постанова від 04.03.2024

Цивільне

Чернігівський апеляційний суд

Шарапова О. Л.

Ухвала від 30.01.2024

Цивільне

Чернігівський апеляційний суд

Шарапова О. Л.

Ухвала від 30.01.2024

Цивільне

Чернігівський апеляційний суд

Шарапова О. Л.

Ухвала від 23.01.2024

Цивільне

Чернігівський апеляційний суд

Шарапова О. Л.

Ухвала від 23.01.2024

Цивільне

Чернігівський апеляційний суд

Шарапова О. Л.

Рішення від 08.12.2023

Цивільне

Новозаводський районний суд м.Чернігова

Яременко І. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні