Рішення
від 17.01.2024 по справі 485/1558/23
СНІГУРІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД МИКОЛАЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 485/1558/23

Провадження № 2/485/36/24

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 січня 2024 року м.Снігурівка

Снігурівський районний суд Миколаївської області в складі:

головуючого судді Квєтка І.А.,

секретар судового засідання Семенака А.Г.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м.Снігурівка, в порядку загального позовного провадження, цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Горохівської сільської військової адміністрації Баштанського району Миколаївської області, ОСОБА_2 , третя особа: Снігурівська державна нотаріальна контора, про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини,

встановив:

У листопаді 2023 року ОСОБА_1 через свого представника ОСОБА_3 звернувся до суду з позовом до Горохівської сільської військової адміністрації Баштанського району Миколаївської області про визначення додаткового строку, необхідного для подання заяви про прийняття спадщини, який мотивує таким.

ІНФОРМАЦІЯ_1 помер його батько ОСОБА_4 .

Після його смерті відкрилась спадщина, яка складається з земельної ділянки для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, площею 2,997 га, що розташована в межах території Горохівської сільської ради Миколаївської області; житлового будинку, що розташований за адресою: АДРЕСА_1 , та земельної ділянки для житлового будинку площею 0,12 га.

Він є єдиним спадкоємцем померлого. Позивач постійно проживав в м.Херсон та зв`язку з повномасштабним вторгненням в Україну збройних сил російської федерації та окупацію Снігурівської територіальної громади та м.Херсон був позбавлений можливості звернутися з заявою про прийняття спадщини у строк, встановлений законодавством.

За звернення до нотаріальної контори, позивачу було відмовлено в оформленні спадкових прав за пропуску шестимісячного строку подання заяви про прийняття спадщини.

Вважає поважними причини такого пропуску через призупинення діяльності на території Снігурівської територіальної громади органів державної влади та місцевого самоврядування у зв`язку з широкомасштабним вторгненням російської федерації на територію України 24 лютого 2022 року, та окупацією територій Снігурівського району Миколаївської області та м.Херсон, веденням активних бойових дій на вказаних територіях.

Просить суд визначити додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини за законом після смерті батька ОСОБА_4 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , тривалістю в два місяці.

Ухвалою суду від 06 грудня 2023 року за клопотанням представника позивача до участі у справі у якості співвідповідача залучено ОСОБА_2 , дружину померлого ОСОБА_4 , яка прийняла спадщину.

Учасники справи у судове засідання не з`явилися, про дату, час та місце розгляду справи повідомлялися.

Представник позивача ОСОБА_3 у клопотанні від 06 грудня 2023 року просив суд провести розгляд справи без його участі та участі позивача (вх.№4069/23-вх.від 06.12.2023 р.).

Відповідач ОСОБА_2 згідно довідки Горохівської сільської військової адміністрації вих.№ЕП-19/24 від 03.01.2024р. за місцем реєстрації у АДРЕСА_2 не проживає. Конверт з повідомленням відповідача про розгляд справи повернуто поштою з відміткою "адресат відсутній за вказаною адресою". У відповідності до п.4 ч.8 ст.128 ЦПК України судова повістка вважається врученою відповідачу ОСОБА_2 .

Представник відповідача Горохівської сільської військової адміністрації Завірюхін М.В. подав заяву про розгляд справи без участі їх представника, проти задоволення позову заперечень не мають (вх.№4920/23-вх.від 05.12.2023р.).

Представник третьої особи Снігурівської державної нотаріальної контори справу просить розглядати без участі їх преставника, у вирішенні справи покладається на розсуд суду (вх.№441/24-вх.від 15.01.2024р.).

Суд вважає можливим проводити розгляд справи за відсутності сторін, на підставі наявних у справі доказів.

У відповідності до ч. 2 ст.247 ЦПК України розгляд справи здійснюється без фіксування судового процесу.

Дослідивши матеріали справи, суд дійшов до таких висновків.

ІНФОРМАЦІЯ_1 в селі Горохівське Баштанського району Миколаївської області помер ОСОБА_4 , що підтверджується даними копії свідоцтва про його смерть, виданого за актовим записом № 611, що вчинений 26 листопада 2021 року, місце реєстрації смерті: Снігурівський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Баштанському районі Миколаївської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Одеса) (а.с.8).

Після смерті ОСОБА_4 відкрилася спадщина на земельну ділянку площею 3 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, кадастровий номер 4825781400613:000:0014, розташовану в межах території Горохівської сільської ради Снігурівського району Миколаївської області, яка належала йому на праві власності, що підтверджується копією державного акту серії МК №060904, виданого 24 січня 2005 року Снігурівською райдержадміністрацією (а.с.10); житлового будинку, розташованого за адресою: АДРЕСА_2 , земельної ділянки площею 0,12 га для обслуговування житлового будинку, належність яких ОСОБА_4 підтверджується копією свідоцтва про право власності на жиловий будинок, виданого Горохівською сільською радою на підставі рішення від 14 листопада 1994 року (з урахуванням рішення виконкому Горохівської сільської ради Снігурівського району Миколаївської області №35 від 16 грудня 2011 року "Про уточнення вулиць і номерів житлових будинків та земельних ділянок на території сільської ради") та копією державного акта на право приватної власності на землю, виданого 25 липня 1997 року Горохівською сільською радою на підставі рішення від 17.07.1993 р. №45, відповідно (а.с.15-18).

На час смерті ОСОБА_4 був зареєстрованим та проживав за адресою: АДРЕСА_2 . Разом з ним за вказаною адресою на момент його смерті проживала та була зареєстрована його дружина ОСОБА_2 , що підтверджується довідкою Горохівської сільської військової адміністрації №520 від 04 грудня 2023 року (а.с.30).

Позивач є сином спадкодавця, що підтверджується копією свідоцтва про його народження серії НОМЕР_1 (а.с.9).

За його звернення за оформленням спадкових прав, державний нотаріус Снігурівської державної нотаріальної контори Коваль Ю.В. листом від 03 жовтня 2023 року йому роз`яснив, що видати свідоцтво про право на спадщину за законом після смерті батька ОСОБА_4 не є можливим за пропуску встановленого законом строку для подання заяви про прийняття спадщини.

Згідно відповіді завідувача Снігурівської державної нотаріальної контори Коваль Ю.В. від 24 листопада 2023 року №1144/01-16 та Інформаційної довідки зі Спадкового ресєтру №78891187 від 24 листопада 2023 року, спадкова справа після смерті ОСОБА_4 не заводилася.

Між сторонами мають місце правовідносини, що виникають зі спадкових прав.

Відповідно до ст.1268 ЦК України спадкоємець за законом або за заповітом має право прийняти спадщину або не прийняти її.

Згідно ч.ч.1,2 ст.1220 ЦК України спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою. Часом відкриття спадщини є день смерті особи або день, з якого вона оголошується померлою (частина третя статті 46 цього Кодексу).

За нормою ч. ч. 1, 2 ст.1269 ЦК України, спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу або в сільських населених пунктах - уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування заяву про прийняття спадщини. Заява про прийняття спадщини подається спадкоємцем особисто.

Для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини (ст.1270 ЦК України).

Частинами 1 та 3 ст. 1272 ЦК України визначено, якщо спадкоємець протягом строку, встановленого ст.1270 цього Кодексу, не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її. За позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.

Відповідно до положень ч.2 ст.1272 ЦК України за письмовою згодою спадкоємців, які прийняли спадщину, спадкоємець, який пропустив строк для прийняття спадщини, може подати заяву про прийняття спадщини нотаріусу або в сільських населених пунктах - уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини.

Правила ч.3 ст.1272 ЦК України про надання додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини можуть бути застосовані, якщо: 1) у спадкоємця були перешкоди для подання такої заяви; 2) ці обставини суд визнав поважними.

За змістом цієї статті, поважними причинами пропуску строку для прийняття спадщини є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.

Згідно з ст.81 ЦПК України кожна сторона зобов`язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Обов`язок доведення поважності пропущеного строку покладається на спадкоємця.

Строк для прийняття спадщини після смерті ОСОБА_4 закінчився 26 червня 2022 року, а із відповідною заявою про прийняття спадщини позивач ОСОБА_1 звернувся у жовтні 2023 року.

У зв`язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, Указом Президента України від 24.02.2022 №64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», введено в Україні воєнний стан із 05 год 30 хв 24 лютого 2022 року строком на 30 діб, який продовжувався і триває дотепер.

Відповідно до наказу Мінреінтеграції тимчасового окупованих територій України від 22.12.2022 № 309 "Про затвердження Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією" територія Снігурівської міської територіальної громади у період з 19 березня 2022 року по 11 листопада 2022 року перебувала під окупацією, а також м.Херсон.

Відповідно до відомостей витягу з реєстру Херсонської територіальної громади від 22 серпня 2023 року, позивач ОСОБА_1 задекларував своє місце проживання за адресою: АДРЕСА_3 , з 22 серпня 2023 року (а.с.6).

У відповідності до ст.1221 ЦК України (у редакції на час відкриття спадщини) в особливих випадках місце відкриття спадщини встановлюється законом.

Згідно із ч.1 ст.11-1 Закону України "Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України" (у редакції на час відкриття спадщини) у разі якщо останнім місцем проживання спадкодавця є тимчасово окупована територія, місцем відкриття спадщини є місце подання першої заяви, що свідчить про волевиявлення щодо спадкового майна, спадкоємців, виконавців заповіту, осіб, заінтересованих в охороні спадкового майна, або вимоги кредиторів.

Тобто, позивач не довів, що місцем його проживання протягом часу, необхідного для прийняття спадщини після смерті батька, була тимчасово окупована територія України, а також те, що ним пропущено строк для подання заяви про прийняття спадщини після його смерті у зв`язку із об`єктивними, непереборними, істотними труднощами на вчинення цих дій.

Крім того, суд враховує, що після смерті ОСОБА_4 є інший спадкоємець-його дружина ОСОБА_2 , яка спадщину прийняла, на час смерті спадкодавця постійно з ним проживала, від спадщини не відмовлялася. ОСОБА_4 заповіт на випадок смерті не складав.

Оскільки позивач не довів, що пропустив строк для подання заяви про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_4 з поважних причин, його позовні вимоги до відповідача ОСОБА_2 задоволенню не підлягають.

Згідно з п.24 Постанови №7 Пленуму Верховного Суду України «Про судову практику у справах про спадкування» від 30 травня 2008 року - особа, яка не прийняла спадщину в установлений законом строк, може звернутися до суду з позовною заявою про визначення додаткового строку для прийняття спадщини відповідно до частини третьої статті 1272 ЦК. Зазначене положення застосовується до спадкоємців, в яких право на спадкування виникло з набранням чинності зазначеним Кодексом. Суди відкривають провадження в такій справі у разі відсутності письмової згоди спадкоємців, які прийняли спадщину (частина друга статті 1272 ЦК) ( 435-15 ), а також за відсутності інших спадкоємців, які могли б дати письмову згоду на подання заяви до нотаріальної контори про прийняття спадщини. Відповідачами у такій справі є спадкоємці, які прийняли спадщину. При відсутності інших спадкоємців за заповітом і за законом, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини, а також відмови від її прийняття відповідачами є територіальні громади в особі відповідних органів місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини.

Враховуючи, що після смерті ОСОБА_4 , є спадкоємець, який прийняв спадщину, Горохівська сільська військова адміністрація не є належним відповідачем у даному спорі, а тому у задоволенні позовних вимог до даного віповідача слід відмовити саме з цих підстав.

Таким чином, позов ОСОБА_1 задоволенню не підлягає.

Керуючись ст. ст. 4, 13, 81, 141, 142, 263-265, 268 ЦПК України, суд

ухвалив:

Позов ОСОБА_1 доГорохівської сільськоївійськової адміністраціїБаштанського районуМиколаївської області, ОСОБА_2 провизначення додатковогостроку дляподання заявипро прийняттяспадщини, - залишити без задоволення.

Апеляційна скарга на рішення суду подається в строк протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Миколаївського апеляційного суду, який відраховується з дати складення повного судового рішення.

Суддя І.А.Квєтка

Дата складення повного рішення - 17.01.2024 р.

СудСнігурівський районний суд Миколаївської області
Дата ухвалення рішення17.01.2024
Оприлюднено18.01.2024
Номер документу116347832
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них

Судовий реєстр по справі —485/1558/23

Постанова від 04.04.2024

Цивільне

Миколаївський апеляційний суд

Тищук Н. О.

Постанова від 03.04.2024

Цивільне

Миколаївський апеляційний суд

Тищук Н. О.

Ухвала від 23.02.2024

Цивільне

Миколаївський апеляційний суд

Тищук Н. О.

Ухвала від 12.02.2024

Цивільне

Миколаївський апеляційний суд

Тищук Н. О.

Рішення від 17.01.2024

Цивільне

Снігурівський районний суд Миколаївської області

Квєтка І. А.

Ухвала від 25.12.2023

Цивільне

Снігурівський районний суд Миколаївської області

Квєтка І. А.

Ухвала від 06.12.2023

Цивільне

Снігурівський районний суд Миколаївської області

Квєтка І. А.

Ухвала від 10.11.2023

Цивільне

Снігурівський районний суд Миколаївської області

Квєтка І. А.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні